Dobre nawyki żywieniowe - dlaczego trzeba pamiętać o śniadaniu!

2013-04-25 17:53

Zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają na zachowanie wagi w normie i gwarantują dobre samopoczucie. Jednym z nich jest codzienne jedzenie śniadania. Dobre chęci często gubią się w braku czasu i pośpiechu. Naucz się znajdować czas na zjedzenie pierwszego posiłku o poranku.

Dobre nawyki żywieniowe - dlaczego trzeba pamiętać o śniadaniu!
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Sprawdź, co o nawykach żywieniowych mówią dietetyk kliniczny i fizjolog żywienia!

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Materiały prasowe

Zmień codzienne nawyki żywieniowe:

  • Nie spiesz się, zmiana nawyków to nie sprint. Odrzuć magię słowa "szybko". Zamień je na "krok po kroku". Zacznij już dziś.
  • Pierwszy krok to wyznaczenie swojego celu. Zastanów się, po czym poznasz, że go osiągnąłeś? Co zmieni się wtedy w twoim życiu na lepsze?
  • Zacznij jeść świadomie, uważnie. Poranny posiłek jest ważny dla każdego, kto chce utrzymać wagę ciała, jak również pozbyć się zbędnych kilogramów.

Uświadom sobie, co dzieje się z twoim organizmem, jeśli zapewnisz mu odżywcze, energetyczne śniadanie, a co, jeśli jest inaczej. Dlatego fachowa wiedza, zrozumienie potrzeb żywieniowych i wsłuchiwanie się w potrzeby swojego ciała to nieodzowne części składowe zmiany nawyków. Zmiana zaczyna się od głowy. To nasze myśli dotyczące tego, co, kiedy, jak, gdzie i po co jemy, stwarzają naszą rzeczywistość.

Warto wiedzieć

Zdecydowana większość Polaków je śniadania w domu, ale już niespełna 12% pracujących rodaków spożywa śniadanie w pracy (informacje przygotowane na podstawie raportu "Śniadanie i jego znaczenie dla naszego zdrowia" sporządzonego przez markę ciastek belVita).

Wprowadzenie dobrych nawyków żywieniowych

– regularne śniadania Plan działania ma być skuteczny, spójny z nami i z naszym stylem życia. By tak się stało, nie czekajmy, nie odkładajmy niczego na jutro, tylko zacznijmy już dziś. Zróbmy pierwszy mały krok, wprowadźmy choć najmniejszą zmianę w swoim życiu dotyczącą jedzenia śniadań np.: ? Ustalmy, jaka zdrowa żywność nam smakuje. Czego możemy spróbować? Z czego zrezygnować? Zróbmy listę zakupów. ? Kupmy te produkty, byśmy każdego ranka mieli je pod ręką ? Możemy też skorzystać z dobrej firmy cateringowej. ? Przypomnijmy sobie takie sytuacje ze swojego życia, kiedy osiągnęliśmy to, co zamierzyaliśmy. Jakie swoje zasoby - mocne strony - możemy wykorzystać teraz, by zacząć regularnie jeść śniadanie? ? Zadbajmy o wsparcie, poprośmy bliskich o to, by nam pomogli. ? Uwierzmy w swoje możliwości, myślmy o tym, co mamy, a nie o tym, czego nie mamy. ? Obserwujmy siebie i reakcje swojego ciała na wprowadzane zmiany. Jak się czujemy? Czy mamy więcej energii? Czy jesteśmy spokojniejsi, bardziej skoncentrowani? ? Zacznijmy myśleć pozytywnie, czyli chwalmy siebie za to, co robimy dla siebie i swojego zdrowia. ? Uśmiechajmy się.

Motywacja do zmiany nawyków żywieniowych

Odpowiedź brzmi TAK, można sobie poradzić ze zmianą zachowań i nawyków żywieniowych. Kluczem jest wewnętrzna motywacja. Oznacza to, że mamy ważne osobiste powody, by coś robić, i jednocześnie wierzymy, że osiągnięcie celu jest możliwe. Innymi słowy, jesteśmy gotowi na zmiany. Motywację do regularnego jedzenia śniadania możemy rozpocząć od oceny swoich chęci i od zastanowienia się, jak bardzo ta zmiana jest dla każdego z nas ważna i czy naprawdę jej chcemy.

Śniadanie to jeden z najważniejszych posiłków. Pomaga po nocnym odpoczynku wejść z radością i energią w aktywny, pełen różnych wyzwań dzień. Ciało potrzebuje rano szczególnego bodźca - lekkiego pożywienia, które łatwo przyswoimy i które zapewni nam energię do działania już o poranku. Dobrze skomponowane śniadanie jest najzdrowszym sposobem na rozpoczęcie dnia.

Sprawdź, co o nawykach żywieniowych mówią dietetyk kliniczny i fizjolog żywienia!