Smalec gęsi - właściwości i zastosowanie

2020-11-09 13:33

Smalec gęsi to tłuszcz, który znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni. Powszechnie uważa się, że smalec gęsi jest zdrowy. Stosuje się go jako środek na kaszel, zapalenie oskrzeli, a nawet na twarz, na zmarszczki. Ma też inne właściwości zdrowotne, np. obniża poziom cholesterolu. Czy smalec z gęsi jest zdrowy? Gdzie kupić gęsi smalec i jaka jest jego cena?

SMALEC GĘSI - właściwości i zastosowanie
Autor: Thinkstockphotos.com SMALEC GĘSI - właściwości i zastosowanie

Smalec gęsi to smalec, który powstaje przez wytopienie gęsiego tłuszczu. Podobno ten najcenniejszy jest pozyskany z tłuszczu sadełkowego. Smalec gęsi znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni. Powszechnie uważa się, że smalec gęsi ma liczne właściwości zdrowotne. Czy rzeczywiście smalec gęsi jest zdrowy?

 

Poradnik Zdrowie przybieranie na wadze

Spis treści

  1. Smalec gęsi: właściwości zdrowotne
  2. Smalec gęsi: czy nadaje się do smażenia?
  3. Smalec gęsi: wpływ na cholesterol
  4. Smalec gęsi: zastosowanie
  5. Smalec gęsi: jak zrobić pyszny, domowy smalec?

Smalec gęsi: właściwości zdrowotne

Gęsi smalec to podobno sprawdzony sposób na przeziębienie. Jeśli męczą cię katar i kaszel, a dodatkowo masz podwyższoną temperaturę, rozpuść smalec gęsi z miodem w gorącym mleku i wypij przed snem.

Taką miksturę babcie podawały osobom przeziębionym, ponieważ ma właściwości rozgrzewające. W lecznictwie ludowym czystym gęsim smalcem smaruje się klatkę piersiową i plecy przed snem. Wówczas rozgrzewa i przynosi ulgę przy uporczywym kaszlu.

W lecznictwie ludowym w zapaleniu oskrzeli należy rozpuścić łyżeczkę smalcu oraz miodu w ok. pół szklanki gorącego mleka. Kuracja schorzenia układu oddechowego polega na piciu takiej ciepłej mikstury od 1 do 3 razy dziennie.

Podobno gęsi smalec jest też skuteczny w leczeniu bólu stawów, bioder oraz kręgosłupa. Smalec może być stosowany zewnętrznie, w formie kompresów, przy bólach reumatycznych i stawowych, stanach zapalnych oraz niektórych ranach.

Jednak nie ma dowodów naukowych, które potwierdzają te właściwości lecznicze smalcu z gęsi, dlatego nie zaleca się go stosować jako jedynej metody leczenia. W przypadku zapalenia oskrzeli należy skontaktować się z lekarzem.

Smalec gęsi: czy nadaje się do smażenia?

Iza Czajka, dietetyk, autorka książek o zdrowym stylu życia:

Smalec gęsi, podobnie jak masło, ma niską temperaturę topnienia (i dymienia również). Źródła podają od 25-40 stopni (masło topi się w temp. 23 stopni). Skład kwasów tłuszczowych jest bardziej urozmaicony niż smalcu. Więcej jest wielo- i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych.  Gęsi smalec zawiera w 100 g ok 30 g kwasów nienasyconych, smalec połowę tego, dlatego ten ostatni jest "lepszy" do smażenia.

Smalec gęsi jest znanym specyfikiem w medycynie ludowej. Mimo wielu jego walorów leczniczych (nieudowodnionych), nie jest on pożądanym składnikiem diety. Jest bardzo kaloryczny i jak pokazały badania kliniczne, tak jak wszystkie tłuszcze zwierzęce sprzyja rozwojowi chorób cywilizacyjnych.

Smalec gęsi: wpływ na cholesterol

Podobno smalec gęsi obniża poziom cholesterolu we krwi. Tymczasem nie ma żadnych badań naukowych na temat tych i innych zdrowotnych właściwości tego tłuszczu. To fakt, że gęś ma w porównaniu z innym mięsem zdecydowanie korzystniejszy skład tłuszczów, a więc dużo więcej jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych niż kwasów tłuszczowych nasyconych.

Jednak ogólna zawartość tłuszczu i tłuszczów nasyconych w mięsie gęsi jest na tyle duża, że nie można traktować tego mięsa, a tym bardziej smalcu, jako źródła korzystnych dla zdrowia tłuszczów nienasyconych. Amatorom gęsi radzi się, by sięgali po ten drób okazjonalnie. Ze smalcu lepiej w ogóle zrezygnować.

Smalec gęsi: zastosowanie

Smalec gęsi jest spożywany przede wszystkim na zimno, np. do pieczywa, bez żadnych dodatków. Smalec gęsi można też przyrządzić z dodatkiem jabłka, majeranku i cebulki.

Należy pamiętać, że tłuszcz ten nie nadaje się do smażenia!

Za słoiczek gęsiego smalcu o pojemności 300 ml trzeba zapłacić ok. 120-15 zł. Ceny wahają się w zależności od sklepu.

Smalec gęsi: jak zrobić pyszny, domowy smalec?

Źródło: x-news.pl/Kocham Gotować

Czytaj też: