- Logopeda - pedagog (174 odpowiedzi)
- Fizjolog żywienia (1716 odpowiedzi)
- Stylistka paznokci (160 odpowiedzi)
- Leczenie łysienia (12 odpowiedzi)
- Psycholog (2624 odpowiedzi)
- Ginekolog (3748 odpowiedzi)
- Dietetyk (2256 odpowiedzi)
- Chirurg plastyczny (338 odpowiedzi)
- Kardiolog (68 odpowiedzi)
- Anestezjolog (26 odpowiedzi)
- Pedagog (455 odpowiedzi)
- Ginekolog - położnik (21922 odpowiedzi)
- Urolog (2252 odpowiedzi)
- Psycholog - seksuolog (596 odpowiedzi)
poradnikzdrowie.pl
›Zdrowie
›HEMOROIDY: gdy siedzenie sprawia ból - fotokoagulacja, guzki krwawnicze, hemoroidy, Longo, odbyt
HEMOROIDY: gdy siedzenie sprawia ból
Hemoroidy, wbrew temu, co się powszechnie sądzi, wcale nie są chorobą. Mamy je wszyscy od urodzenia. Nie wiemy o nich, dopóki się nie powiększą. Wtedy pojawia się stan zapalny, który może bardzo uprzykrzyć życie. Wśród najczęstszych przyczyn hemoroidów wymienia się zaparcia, brak ruchu, otyłość, dźwiganie ciężarów, ciążę i poród.
Każdy z nas ma w odbycie hemoroidy (zwane też guzkami krwawniczymi). Są złożone z maleńkich poduszeczek wypełnionych krwią. Ich funkcja jest specyficzna – wraz z mięśniami zwieracza uszczelniają kanał odbytu. Dzięki temu kał nie wypada z odbytnicy, nie wydostają się też z niej gazy. Gdy zbliża się wypróżnienie, mięśnie zwieracza rozluźniają się, krew z hemoroidów cofa się do tętnic i robi się miejsce dla stolca.
Choroba hemoroidalna
To stan zapalny guzków krwawniczych, które powiększają się, nadmiernie wypełniają krwią i w trakcie oddawania stolca nie opróżniają się całkowicie. W efekcie stają się podrażnione i tracą elastyczność. To dość powszechna dolegliwość, dotyka 60 proc. osób po 30-40 roku życia.
Przyczyną problemów z hemoroidami najczęściej są zaparcia, a także nawyk przesiadywania w toalecie, brak ruchu oraz dziedziczna skłonność do otyłości. To wszystko powoduje ucisk i podrażnienie hemoroidów. Ponadto chorobie sprzyja uprawianie kolarstwa, jazdy konnej, zawodowe prowadzenie samochodu, dźwiganie ciężarów. Wśród innych przyczyn wymienia się ogólną słabość tkanki łącznej, stosowanie środków przeczyszczających oraz ciążę i poród.
Hemoroidy dawały się we znaki wielu sławnym osobom, ale przyznawał się do tego tylko Bonaparte, który uwielbiał tłuste jedzenie, nie znosił warzyw i owoców. Obwinił swoją dolegliwość o klęskę pod Waterloo. Jak wyznał swemu sekretarzowi, zamiast myśleć o strategii, marzył o zejściu z siodła.
Stan zapalny hemoroidów
Pierwszym sygnałem choroby jest krwawienie z odbytu podczas wypróżnienia - to zwiotczałe ścianki nabrzmiałych hemoroidów nie wytrzymują parcia. Krew można zobaczyć na bieliźnie lub papierze toaletowym. Pieczenie i świąd to kolejne objawy stanu zapalnego. W zaawansowanym stadium pojawia się ostry ból, a podczas oddawania stolca hemoroidy się wysuwają i wraz z postępem choroby nie wracają na miejsce. Jedyny sposób to wepchnięcie ich palcem. Inaczej nie da się ani siedzieć, ani chodzić.
Te wszystkie objawy mogą sygnalizować nowotwór. Dlatego należy żądać od lekarza pierwszego kontaktu skierowania do proktologa. Ten po badaniu per rectum (przez odbyt) może wykryć raka odbytu czy jelita grubego już w początkowym stadium.
Gdy hemoroidy zaczną dokuczać
Przede wszystkim trzeba uregulować wypróżnienia. Konieczna jest zmiana trybu życia z siedzącego na aktywny (trzeba zacząć się gimnastykować). Musimy pić dużo płynów (2,5 l na dobę), jeść owoce, otręby pszenne i jarzyny (zawierają dużo błonnika), a unikać ostrych przypraw, słodyczy i alkoholu. Dietę omówmy z lekarzem, który pomoże nam dostosować ją do naszego trybu życia, wykonywanej pracy i ewentualnych innych dolegliwości. Nie możemy też przesiadywać w toalecie.
Równie ważna jest likwidacja stanu zapalnego. Na podrażnienie błony śluzowej w okolicy odbytu stosuje się kremy, maści, czopki oraz nasiadówki (nie dłuższe niż 15 minut) w naparze z kory dębu, rumianku lub nadmanganianu potasu. Temperatura wody nie powinna przekraczać 40 st. C.
witam...w odchudzaniu wazne jest wsparcie zapraszam: schudnijmyrazem.bnx.pl zapraszam
Witam czy ktoś z was ma jeszcze tą metodę APE?? oraz czy mógłbym prosić o podesłanie na maila paulus128@o2.pl z góry wielkie dzięki. pozdro
Gier jest cala masa, ja osobiscie lubie gry z Adamigo
akurat mielismy okazje nosic w tym nosidle i szczerze polecam, bardzo dobrze wykonane





więcej