Kleszcz u kota (co robić, jak wyjąć, jak usunąć, objawy)

2020-04-21 14:16

Kleszcz u kota to zagrożenie dla jego zdrowia, dlatego, nawet jeśli stosujesz środki antykleszczowe, najlepiej codziennie sprawdzać, czy skóra pupila jest czysta. Jak znaleźć kleszcza u kota i jak go usunąć? Kiedy udać się do weterynarza? I jak skutecznie zabezpieczyć kota przed kleszczami?

Kleszcz u kota (co robić, jak wyjąć, jak usunąć, objawy)
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak znaleźć kleszcza u kota?
  2. Gdzie szukać kleszczy u kota?
  3. Jak wyjąć kleszcza u kota?
  4. Poznaj skuteczne sposoby nad ochronę przed kleszczami
  5. Jakie choroby odkleszczowe są groźne dla kota?
  6. Jak chronić kota przed kleszczami?

Kleszcz u kota, który wychodzi z domu, to częste znalezisko - może pojawić się w gęstym futrze przez cały rok, wystarczy, że temperatura na zewnątrz przez kilka dni jest powyżej zera.

Jeśli stosujesz środki owadobójcze (obróżki, spraye, krople na skórę czy tabletki), to możesz liczyć, że kleszcz umrze i odpadnie sam, zanim zdąży kota czymkolwiek zarazić.

Jednak nawet wtedy warto codziennie sprawdzać, czy w sierści pupila nie ma niechcianych gości.

Szybkie usunięcie kleszcza (przed upływem 48 godzin) może uchronić kota przed groźnymi chorobami odkleszczowymi, takimi jak babeszjoza, mycoplasma, anaplazmoza czy borelioza.

Niestety, kleszcze wgryzają się w swoje ofiary bezboleśnie, więc kot nie poczuje, że ma pasożyta, a pierwsze objawy, mogące wskazywać na kontakt z pasożytem, są zazwyczaj objawami zaawansowanej choroby i pojawiają się wiele dni bądź tygodni po ugryzieniu.

Z artykułu dowiesz się

  1. Jak znaleźć kleszcza u kota?
  2. Gdzie szukać kleszczy u kota?
  3. Jak wyjąć kleszcza u kota?
  4. Jakie choroby odkleszczowe są groźne dla kota?
  5. Jak chronić kota przed kleszczami?

Jak znaleźć kleszcza u kota?

Nie jest to zadanie łatwe - nawet gładkowłose koty mają gęsty podszerstek. Do tego niewiele kotów ma ochotę współpracować z właścicielem, dlatego najlepiej ukryć poszukiwania pod płaszczykiem codziennych pieszczot.

Gdzie szukać kleszczy u kota?

Najczęściej pasożyty te wybierają te miejsca, gdzie skóra jest cienka i bogata w naczynia krwionośne, czyli przede wszystkim okolice pyszczka, uszu, odbytu, pachwiny, brzuszek i kark.

Jak wyjąć kleszcza u kota?

Kleszcz na początku jest bardzo mały - wielkości ziarna sezamu, co utrudnia jego znalezienie. Większy jest wyczuwalny pod palcami jako niewielka kulka, luźno przyczepiona do skóry.

Ważne jest, by po odkryciu pasożyta obchodzić się z nim delikatnie - rozdrażniony kleszcz może zwrócić treść pokarmową wraz z chorobotwórczymi drobnoustrojami do naczynia krwionośnego, a to może skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi u kota.

To właśnie z tego powodu stanowczo odradza się smarowanie kleszcza tłuszczem, alkoholem czy lakierem do paznokci.

Zanim zaczniesz usuwać kleszcza przygotuj rękawiczki jednorazowe i coś do odkażenia skóry. Najlepiej pasożyta wyciągnąć specjalnie do tego celu przystosowanym narzędziem (do kupienia w aptece), ale jeśli takiego nie masz, wystarczy zwykła pęseta.

Najważniejsze, by kleszcza powoli wykręcać, a nie gwałtownie wyszarpywać - to zwiększa szansę na wyciągniecie go w całości. Jeśli jednak główka insekta zostanie pod skóra, należy dołożyć starań, by ją również usunąć - bywa, że trzeba w tym celu udać się do weterynarza.

Do weterynarza warto też pójść od razu, gdy nie czujesz się na siłach samodzielnie uwolnić kota od kleszcza.

Usuwanie kleszcza u kota krok po kroku

  • złap kleszcza jak najbliżej skóry - w pęsetce typu lasso zakładasz po prostu pętelkę i zwalniasz przycisk
  • zachowaj ostrożność - nie ściskaj odwłoka, nie szarp, by nie urwać głowy pasożytowi, co zwiększy zagrożenie infekcją
  • energicznym ruchem wykręć kleszcza - nie wyrywaj, bo to zwykle kończy się tym, że głowa pasożyta zostaje w skórze
  • zdezynfekuj miejsce wkłucia pasożyta
  • kleszcza spal lub wrzuć do toalety - nie rozgniataj, bo rozsiejesz zarazki

Poznaj skuteczne sposoby nad ochronę przed kleszczami

Kleszcze. Sprawdź, jak je przechytrzyć

Odporność o przechorowaniu babeszjozy i anaplazozy jest krótkotrwała, zwierzę może ponownie zapaść na jedną z tych chorób.

Jakie choroby odkleszczowe są groźne dla kota?

Babeszjoza

Babeszjoza u kota choroba może być bardzo groźna dla kota, ale na szczęście stwierdzana jest rzadko. Objawy babeszjozy u kotów to przede wszystkim:

  • senność
  • brak łaknienia
  • osłabienie
  • biegunka

Tym objawom może towarzyszyć niekiedy również gorączka i żółtaczka, ale objawy mogą nie być widoczne, aż do późniejszych etapów rozwoju choroby.

Czytaj: 

Choroby odkleszczowe u kotów (babeszjoza, borelioza, anaplazmoza)

Babeszjoza u psa - przyczyny, objawy, leczenie

By potwierdzić diagnozę należy wykonać badania krwi - rozmaz, badania serologiczne, CPR.

W leczeniu stosuje się dwupropionian imidokarbu, pomocniczo zaleca się nawadnianie oraz, w razie potrzeby, przetaczanie krwi.

Anaplazmoza

Anaplazmoza u kotów może pojawić się po ukąszeniu kleszcza, ale doniesienia o zakażeniach Anaplasma spp. u kotów są rzadkie.

Chore koty wykazują:

  • senność
  • brak łaknienia
  • gorączkę
  • powiększenie węzłów chłonnych
  • niedokrwistość
  • małopłytkowość

Jeśli wynik badania krwi nie jest jednoznaczny, dodatkowo wykonuje się badania serologiczne lub techniką PCR. W leczeniu stosuje się najczęściej doksycyklinę przez co najmniej 4 tygodnie.

Erlichioza

Doniesienia o występowaniu zakażeń E. canis u kotów są rzadkie. Objawy kliniczne nie zostały opisane.

Borelioza

Borelioza u kotów znajduje potwierdzenie w badaniach serologicznych, ale jest bardzo słabo poznana. Brak jest danych odnośnie częstości zachorowań, objawów klinicznych i możliwości leczenia.

Wiadomo jedynie, że u naturalnie zakażonych kotów kliniczna postać choroby występuje rzadko. W leczeniu stosuje się doksycyklinę przez co najmniej miesiąc.Wśród chorób odkleszczowych, zakaźna anemia kotów, wywoływana przez Mycoplasma haemofelis (d. Haemobartonella felis) nie jest bardzo częsta, ale bywa naprawdę niebezpieczna.

Objawy są dokuczliwe, a jej diagnostyka i leczenie trudne, dość często zdarzają nawroty i przypadki śmiertelne.

Należy przy tym pamiętać, że może być przenoszona również przez pchły, poprzez kontakt z krwią zakażonego kota (podczas walki czy przy transfuzji) a także przez łożysko matki.

Objawem klinicznym FIA, jeśli w ogóle jakiś jest zauważany, jest anemia, która przebiega z okresami zaostrzenia i remisji. W przypadku FIA śmiertelność wynosi około 25 %.

Czytaj: Borelioza u psa - czy jest wyleczalna? Diagnostyka i objawy

Jak chronić kota przed kleszczami?

Warto uprzedzić pasożyty i zapewnić kotu ochronę. Do najczęściej stosowanych środków chroniących koty przed kleszczami należą obroże ochronne.

To skuteczne narzędzie profilaktyczne w walce z kleszczami czy pchłami, zawiera odpowiednio dobraną kompozycję olejków eterycznych, które działają w sposób sumujący się i uzupełniający.

Dzięki temu skutecznie zniechęcają pasożyty do przebywania w towarzystwie zwierząt.

    Inne środki, które można zastosować, to spreje, krople na skórę (tzw. spot-on), tabletki do gryzienia.

    Należy przy tym pamiętać, że żaden środek chemiczny nie gwarantuje na 100 %, że kleszcz nie wkłuje się w kota, ale jeśli już do tego dojdzie, zdoła uśmiercić pasożyta, nim ten przekaże zwierzęciu zarazki.

    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Nasi Partnerzy polecają

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza