Jak wybrać najlepszą pastę do zębów? Dobra pasta do zębów chroni przed próchnicą, leczy i wybiela

2013-07-26 14:01

Nowoczesne pasty do zębów wzmacniają, upiększają i leczą zęby. Warunkiem jest dobranie właściwej pasty do swoich zębów. Odpowiednie składniki pasty wyleczą nadwrażliwość, ochronią przed próchnicą i przywrócą naturalny kolor uzębienia. Która pasta do zębów będzie najlepsza dla ciebie?

Jak wybrać najlepszą pastę do zębów?
Autor: Photos.com Jak wybrać najlepszą pastę do zębów? 

Spis treści

  1. Zęby czyścić można bez pasty
  2. Pasta do zębów zapobiegająca próchnicy - niekoniecznie z fluorem
  3. Pasta do zębów nadwrażliwych
  4. Pasta, która chroni dziąsła
  5. Uwaga na pasty wybielające!
  6. Dobra pasta ściera osad, a nie szkodzi szkliwu
  7. Pasta do zębów odświeżająca oddech

Pasty do zębów już nie tylko wybielają, czy likwidują przebarwienia, ale także leczą nadwrażliwe zęby likwidując przyczyny. Kilkanaście marek, a każda oferuje co najmniej kilka różnych past – w sklepach i aptekach gama tych produktów jest tak szeroka, że bez trudu znajdziesz taki, który zawiera składniki odpowiednie do twoich potrzeb. Możesz także równolegle używać dwóch czy trzech past – zależnie od problemów, jakie masz z zębami.

Zęby czyścić można bez pasty

Wystarczy sama szczoteczka, żeby dobrze wyczyścić zęby, ale musisz je szczotkować 6-8 minut. Jeśli jednak użyjesz pasty, obojętne jakiej, możesz skrócić czas mycia o połowę, w dodatku efekt będzie na pewno lepszy.

Większość past zawiera dodatek środków pieniących (np. betaina kokamidopropylowa, związki sodu) – tworząca się piana zmiękcza związki organiczne w płytce nazębnej i dociera tam, gdzie nie zawsze sięga szczoteczka, więc pomaga oczyścić trudno dostępne miejsca.

Jednak podstawowym składnikiem wszystkich past są środki ścierne i polerujące (np. krzemionka, węglan wapnia, sole glinu), które mechanicznie usuwają osad. Warto też szukać w pastach składników, które dodatkowo hamują mineralizację płytki nazębnej (np. pirofosforany), pomagając utrzymać zęby w czystości.

Pasta do zębów zapobiegająca próchnicy - niekoniecznie z fluorem

Większość past zawiera rozmaite związki fluoru (np. aminofluorki, fluorek sodu, fluorek cyny), które sprzyjają remineralizacji szkliwa. Podczas szczotkowania zębów fluor wbudowuje się w szkliwo, wzmacniając jego odporność na działanie kwasów i bakterii powodujących próchnicę, dzięki czemu redukuje jej ryzyko o blisko 30 proc.

Aby wykorzystać tę właściwość fluoru, ważne jest jego odpowiednio wysokie stężenie (ok. 1500 ppm w pastach dla dorosłych) oraz czas działania na zęby (przeciętnie 2-3 minuty przy szczotkowaniu przynajmniej 2 razy dziennie).

Próchnicy przeciwdziała także ksylitol (alkohol polihydroksylowy), choć inaczej niż fluor. Mimo słodkiego smaku nie stanowi on pożywki dla bakterii próchnicotwórczych, wręcz przeciwnie – hamuje ich rozwój i podnosi pH w ustach, co sprzyja procesowi remineralizacji szkliwa. Dlatego kupując pastę bez fluoru, warto sprawdzić, czy w jej składzie znajduje się ksylitol.

Pasta do zębów nadwrażliwych

Znajdująca się pod szkliwem zębina ma liczne kanaliki, które przewodzą bodźce do położonej głębiej, mocno unerwionej miazgi. Gdy szkliwo jest cienkie (np. na odsłoniętych szyjkach zębowych) albo porowate (np. po wybielaniu), kwaśne czy zimne potrawy bywają przyczyną dotkliwego bólu. Przy takiej nadwrażliwości trzeba wybierać pasty tzw. sensitive. Zawierają składniki tworzące warstwę ochronną i uszczelniające ujścia kanalików zębiny (np. aminofluorek, hydroksyapatyt) i tym samym likwidujące przyczynę dolegliwości.

W pastach do nadwrażliwych zębów mogą też być substancje, które zakłócają przewodnictwo bodźców bólowych i działają doraźnie uśmierzająco (np. azotan potasu).

Pasta, która chroni dziąsła

Gdy dziąsła są zaczerwienione, krwawią podczas mycia zębów, trzeba szukać past ze składnikami, które pomogą opanować stan zapalny. Są to przede wszystkim wyciągi i olejki ziołowe o działaniu przeciwbakteryjnym i odkażającym (np. z rumianku, tymianku, arniki). Cenny jest też dodatek substancji przyśpieszających gojenie (np. alantoina) oraz ograniczających odkładanie się płytki nazębnej, która sprzyja chorobom przyzębia (np. triclosan, chlorheksydyna).

Uwaga na pasty wybielające!

Pasty, których zadaniem jest usunięcie przebarwień z zębów i przywrócenie im naturalnego koloru, zawierają dwa rodzaje składników. Niektóre usuwają nagromadzony osad mechanicznie, czyli po prostu go ścierają (np. krzemionka, pirofosforany), inne rozjaśniają przebarwienia chemicznie (np. soda, nadtlenek wodoru).

Pasty wybielające nie zawsze nadają się do codziennego stosowania, mogą uszkadzać szkliwo i stać się przyczyną nadwrażliwości – trzeba więc dokładnie przeczytać informacje na opakowaniu.

Dobra pasta ściera osad, a nie szkodzi szkliwu

Zawarte w pastach środki ścierne (abrazyjne) mają skutecznie usuwać płytkę bakteryjną z zębów, ale jednocześnie być bezpieczne dla szkliwa. Stopień ścieralności i zarazem bezpieczeństwa wyznacza wskaźnik RDA (Radioactive Dentin Abrasion). Przy jego określaniu bierze się pod uwagę wielkość drobin środka abrazyjnego, ich kształt (kanciasty lub kulisty) i twardość. Wskaźnik RDA w pastach dla dorosłych przeznaczonych do codziennego użytku nie powinien być wyższy niż 80, a w pastach do zębów nadwrażliwych – mieścić się w przedziale 30-70. Tylko pasty wybielające mogą mieć wysoki wskaźnik ścieralności, do 194. Niestety nie wszystkie firmy podają na opakowaniu informację o RDA.

Pasta do zębów odświeżająca oddech

To ważne zadanie past, dlatego dodaje się do nich związki (zwykle chronione patentami), które dezaktywują bakterie bytujące na tylnej części języka i eliminują lotne związki siarki będące źródłem przykrego zapachu. Uczucie świeżości w ustach – i przyjemność z mycia zębów – zapewnia także dodatek aromatycznej mięty czy olejków cytrusowych.

Myjesz zęby dobrą pastą, a mimo to masz problemy z nieświeżym oddechem? SPRAWDŹ >> co może być przyczyną brzydkiego oddechu

miesięcznik "Zdrowie"