Masz częściową protezę? Dowiedz się jak dbać o higienę jamy ustnej

Badania GSK pokazują, że na całym świecie więcej niż połowa (59%) użytkowników protez zębowych wciąż ma częściowe, własne uzębienie. Osoby takie powinny szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Zapytaliśmy ekspertów o to, jakie są najważniejsze zasady, których powinny przestrzegać.

6 kroków do zdrowej protezy - Corega

Protezy częściowe akrylowe lub szkieletowe stosuje się w celu uzupełnienia braków we własnym uzębieniu. Duża grupa osób użytkuje protezy ruchome, a jednocześnie ma własne zęby. Jak w tym przypadku zadbać jednocześnie o protezę i własne zęby?

Regularne mycie zębów

Pierwszą i najważniejszą zasadą dbania o zęby, jest oczywiście ich szczotkowanie. O regularnym myciu (min. 2 razy dziennie przez około 2-5 minut) powinny pamiętać nie tylko osoby, które mają częściową protezę. Systematyczne szczotkowanie własnych zębów oraz uzupełnień protetycznych pozwoli pozbyć się resztek pokarmowych i zmniejszy ryzyko gromadzenia się bakterii i grzybów w jamie ustnej.

Odpowiednia szczoteczka

Warto pamiętać, że protezy zębowe są około dziesięć razy bardziej miękkie od szkliwa własnych zębów i przez to wymagają specjalnej pielęgnacji.

Jakie szczoteczki będą odpowiednie dla osób z częściową protezą? – Najlepiej wybierać specjalne szczoteczki 2w1, które jednocześnie czyszczą protezę i własne zęby. Odpowiednia szczoteczka powinna mieć miękkie włosie, aby nie zarysowywać protezy – mówi lek. stom. Ewa Ferendiuk.

Specjalne preparaty

Tradycyjne pasty do zębów zawierają składniki ścierające, które mogą uszkadzać uzupełnienia protetyczne. To z kolei zwiększa ryzyko namnażania drobnoustrojów, co doprowadza do stanów zapalnych błony śluzowej. Może też powodować m.in. nieświeży oddech.

– Warto sięgać po pasty takie jak Corega 2w1, którą można czyścić zarówno własne zęby, jak i protezy. Ze względu na niski poziom abrazyjności, pastę tę można stosować bez obawy o to, że nasze protezy zostaną uszkodzone, a dzięki zawartości fluoru w paście chronimy także własne uzębienie – radzi dentystka.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Kontrola dentysty

Osoby użytkujące częściową protezę nie mogą również zapominać o okresowych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Lekarz oceni stan protezy i poinformuje, jeśli w jamie ustnej doszło do niepokojących zmian. Wizyty kontrolne powinny odbywać się raz na pół roku. Ponadto warto pamiętać, że protezy ulegają zużyciu, dochodzi również do zaniku fizjologicznego tkanek, na których opiera się proteza, więc raz na pięć lat powinny zostać wymienione na nowe.

Nie zapominajmy, że odpowiednia higiena jest kluczem do zachowania dobrego stanu jamy ustnej, ale też samopoczucia. Psycholog Anna Kędzierska podkreśla, jak ważna jest świadomość, że proteza nie musi wpływać negatywnie na jakość naszego życia i zmieniać codziennych nawyków. – Pamiętajmy, że dzięki odpowiedniej higienie, użytkowanie częściowej protezy nie będzie nas ograniczać, bo zapobiegniemy między innymi nieświeżemu oddechowi, a tym samym poczuciu skrępowania. Dzięki temu możemy robić to, co sprawia nam w życiu przyjemność – podsumowuje psycholog.

 

Źródło badań: Data on file, GSK. Global Denture Care Segmentation Study, Kwiecień 2015

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Tagi: corega
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 11.04.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
AFTY - przyczyny, objawy i leczenie aft w jamie ustnej AFTY - przyczyny, objawy i leczenie aft w jamie ustnej

Afty w jamie ustnej są często spotykaną dolegliwością. Przyczyny powstawania bolesnych owrzodzeń są...

więcej

279

Ból zęba. Sposoby na uśmierzenie bólu zęba Ból zęba. Sposoby na uśmierzenie bólu zęba

Ból zęba to jeden z najbardziej dokuczliwych bólów. Kiedy boli ząb nie sposób się skupić na pracy...

więcej

227

Zapalenie dziąseł: objawy i leczenie

Zapalenie dziąseł dziąseł to, tuż obok próchnicy i nadwrażliwości, jeden z największych wrogów...

więcej

212

Masz częściową protezę? Dowiedz się jak dbać o higienę jamy ustnej Masz częściową protezę? Dowiedz się jak dbać o higienę jamy ustnej

Badania GSK pokazują, że na całym świecie więcej niż połowa (59%) użytkowników protez zębowych...

więcej

202

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Krwawienie, które pojawiło się podczas przyjmowania Vibin mini to nie miesiączka, a nieprawidłowe krwawienie. Miesiączką należy nazwać krwawienie, które pojawiło się podczas przyjmowania tabletek...

W pierwszym etapie sugeruję natłuszczanie bazami dermatologicznymi lub emolientami dostępnymi w aptece. Jeśli takie postępowanie nie jest wystarczające, należy rozważyć dołączenie preparatów...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.