Leczenie zębów bez bólu. Które znieczulenie wybrać?

16 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Leczenie zębów bez bólu? To możliwe! Większość z nas boi się dentysty jak diabeł święconej wody. U podłoża tego leży strach przed bólem. Tymczasem wizyta u stomatologa wcale nie musi boleć, bo nawet drobne zabiegi można wykonać w znieczuleniu.

Znieczulenie u dentysty to nie fanaberia. Dzięki nowoczesnej anestezjologii możemy uniknąć bólu w 90-98 proc. przypadków – zarówno podczas zabiegów leczniczych, jak i diagnostycznych. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych każdemu pacjentowi proponuje się znieczulenie zęba nie tylko wtedy, gdy przewiduje się, że zabieg będzie bolesny. Ważnym powodem może być także sam strach przed bólem. Środki znieczulające likwidują przewodzenie bólowe nerwów, ale nie są całkiem obojętne dla organizmu. Dlatego też współczesna anestezjologia dąży do tego, aby jak najmniejszą dawką leku skutecznie uśmierzyć dotkliwy ból.

Znieczulenie zęba u dentysty: rodzaje

Znieczulenia powierzchniowe w postaci żelu, kremu, aerozolu lub specjalnego plastra stosuje się przed wykonaniem niewielkiego zabiegu. Takie znieczulenie działa zwykle kilka minut. Może być podane przy zdejmowaniu kamienia nazębnego lub przed właściwym znieczuleniem, które wiąże się z wkłuciem igły w dziąsło. Stosuje się je także u osób, które mają silny odruch wymiotny i nie znoszą żadnej ingerencji lekarza w ustach. W takich przypadkach w jamie ustnej rozpyla się np. lignokainę (szybko wchłania się przez błonę śluzową), aby zrobić wycisk pod protezę czy naciąć ropień na dziąśle. Tę samą formę znieczulenia stosuje się u dzieci, by usunąć znacznie już rozchwiane zęby mleczne, a nawet po to, aby przekonać wystraszonego malca, że wizyta u dentysty wcale nie jest bolesna.

Znieczulenie nasiękowe, które pozbawia czucia końcówki nerwów, podaje się w zastrzyku. Lek jakby wsiąka w tkanki. Pacjent nie czuje wtedy języka, policzka, dziąsła. Jest to wystarczające znieczulenie do usunięcia zęba (wtedy pozostaje tylko odczuwanie tzw. bólu głębokiego, czyli takiego, który daje nam znać, że coś się dzieje w naszych ustach) lub leczenia zębów górnych. Nie stosuje się go raczej do leczenia zębów dolnych trzonowych i przedtrzonowych.

Znieczulenie przewodowe podaje się, lecząc pozostałe zęby. Technika ta polega na podaniu niewielkiej dawki leku, który znieczula znaczną część nerwu, bo preparat wnika głębiej w tkanki. Znieczulenie podaje się bardzo blisko nerwu. Zwykle wykorzystuje się je do leczenia tylnych zębów żuchwy. Osoby mające problemy z krzepnięciem krwi powinny uprzedzić o tym lekarza, który dobierze inną metodę znieczulenia.

Znieczulenie śródwięzadłowe polega na wprowadzeniu między ząb a dziąsło specjalnej igły zamontowanej na ciśnieniowej strzykawce. Zaletą tego zabiegu jest to, że bardzo małą dawką preparatu można znieczulić tylko wybrany ząb.

Znieczulenie prądem (TENS) zyskuje coraz więcej zwolenników. Do ust wprowadza się dwie elektrody i „poraża” dziąsło prądem. Zwykle stanowi ono wstęp do właściwego znieczulenia przewodowego. Metody nie wolno stosować u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca.

Znieczulenia śródkostne wykonuje się specjalną igłą, którą wwierca się w kość szczęki lub żuchwy. Środek znieczulający jest podawany w głąb kości, gdzie znieczula końcówki nerwów. Możliwe jest też podawanie środka znieczulającego przez urządzenie sterowane komputerowo. Do organizmu trafia najmniejsza skuteczna porcja leku, a pacjent nie odczuwa nieprzyjemnego rozpierania w dziąśle.

Znieczulenie u dentysty: środki ostrożności

Gdy pierwszy raz trafiamy do gabinetu stomatologicznego, powinniśmy uprzedzić lekarza, jeśli cierpimy na choroby wątroby, układu krążenia, oddechowego (zwłaszcza na astmę). Wtedy nie otrzymamy leku znieczulającego, który zawiera np. epinefrynę (adrenalinę) lub inny środek obkurczający naczynia. Jego podanie mogłoby okazać się niebezpieczne, w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do zatrzymania krążenia. Lekarz powinien też wiedzieć, że regularnie bierzemy leki psychotropowe, nasercowe, uspokajające. Wchodzą one w interakcje z preparatami znieczulającymi i można na chwilę utracić przytomność. To samo dotyczy osób biorących środki odurzające. Ci, którzy stale przyjmują leki przeciwkrzepliwe, np. preparaty zawierające kwas salicylowy, przed usunięciem zęba powinni je odstawić.

Podczas podawania znieczulenia miejscowego trzeba obserwować swój organizm i niezwłocznie powiedzieć lekarzowi, gdy zaczniemy odczuwać drapanie w gardle lub mieć kłopoty z oddychaniem. To może być pierwszy sygnał wstrząsu anafilaktycznego. Zwykle przed podaniem znieczulenia lekarz pyta, czy nie jesteśmy uczuleni. Jeśli nie potrafimy precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, wykonuje on tzw. próbę alergiczną. Polega ona na wstrzyknięciu w przedramię niewielkiej dawki preparatu. Jeżeli nie pojawi się odczyn alergiczny, np. w postaci pokrzywki, to znak, że można zastosować wybrany wcześniej środek znieczulający.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 02.07.2015

Komentarze (1 - 10 z 16)
kate, 17.08.2016 08.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wydaje się że znieczulenie powinno pomóc każdemu kto boi się dentysty ale jest jeden problem o nazwie dentofobia. Ja ją mam i to z nakierowaniem właśnie na strach przed jakimkolwiek znieczuleniem. Wiadomo że bez niego boli więc też się nie pójdzie i błędne koło się zamyka. Na szczęście dzięki Bogu wymyślono coś takiego jak laser Fotona który umożliwia mi leczenie. W ogóle wtedy nie boli i nie trzeba żadnego znieczulenia. Jest niestety w niewielu gabinetach ale jak ktoś jest z Chełma to można znaleźć w przychodni Eko Med. Takie coś powinno być w każdym gabinecie dentystycznym żeby pomagać.
 
hestia, 16.08.2016 17.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jak czytam wasze posty to też mi się przypomina jak miałam problem ze znalezieniem dobrego dentysty, ale udało się dzięki stronie pkt.pl tam szukałam w swojej lokalizacji dentystke, czytalam opinie i byłam w trzech miejscach zanim znalazłam super dentystkę, leczy mi teraz zęby i już jestem blisko wyleczenia wszystkich
 
Marek, 14.08.2016 20.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dentyści są różni, tutaj też widzę historie mrożące krew w żyłach. Najlepiej chyba korzystać z gabinetu z polecenia albo samemu odwiedzić kilka z nich i wytypować najlepszy. Mi w wyborze pomogły opinie z sieci, bo nie chciałem na własnej skórze poznawać plusów i minusów danego gabinetu. Korzystałem z ocen na www.opiniafirm.pl i trafiłem do pana Jacka, który profesjonalnie zajął się zębami mojej rodzinki.
 
Tomek, 29.02.2016 20.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja systematycznie chodzę do Pani Magdy z kliniki Froe (froe.pl) na ul. Panieńską w samym centrum i jestem zadowolony z każdej wizyty :)
 
Ula, 28.02.2016 12.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja poszukuję jakiejś dobrej kliniki ze Szczecina, w której nie ma problemu ze znieczuleniem. Ktoś może jakąś polecić?
 
MDS, 13.02.2016 11.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szanowni Państwo, znieczulenie zęba będzie działać wtedy, gdy pacjent przychodzi na leczenie zębów, regularne wizyty kontrolne, czyli w momencie gdy ząb jeszcze nie boli. W sytuacji gdy trafiamy do dentysty, a właściwie na pogotowie dentystyczne, z bólem zęba, może okazać się że znieczulenie nie zadziała i nie ma w tym winy dentysty. Dobrze podane znieczulenie w trakcie leczenia działa ok. 2 godz. Osobom z szybszym metabolizmem, zestresowanym, czas ten ulegnie skróceniu i możliwe, że trzeba będzie podać koleją dawkę znieczulenia. W artykule nie wspomniano jeszcze o gazie "rozweselającym" N2O/O2 tzw. sedacji wziewnej. Podanie go przed zabiegiem znacznie obniża poziom stresu i bólu, a przez co znieczulenie nasiękowe, śródwięzadłowe czy inne wymienione wyżej działają znacznie lepiej i dłużej.
 
Pacjentka, 01.02.2016 15.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Chłopie... przyjedź sobie do jakiegoś lepszego warszawskiego gabinetu.
 
Pacjentka, 01.02.2016 15.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szanowny Pacjencie: obecnie również zatruwa się nerw przy leczeniu kanałowym. Trafiłeś po prostu na kiepską dentystkę - co kiedyś również się zdarzało (wiele historii mogłabym ci opowiedzieć, bo mam już swoje lata). I nie serwuj nam tutaj pisowskiej propagandy o "państwie w teorii". Państwo nie jest dobrym tatusiem, który pilnuje obywateli jak małych dzidziusiów. Uważasz, że lekarz zrobił błąd - zaskarż go do izby lekarskiej.
 
klara, 25.01.2016 18.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Według mnie najlepiej sprawdza się komputerowe znieczulenie the wand. Warto o nie pytać w gabinecie, ja chodzę do Indexmedica w Krakowie i przy takim znieczuleniu komfort jest ogromny, w ogóle nie czuć bólu, nie trzeba się obawiać.
 
dddominikaaa, 18.08.2015 11.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
miałam wyrywanego zęba w gabinecie Multimed http://www.bezbolesnie.pl/ w Zamościu i miałam znieczulenie miejscowe. Działało bardzo dobrze i nic nie czułam podczas wyrywania zęba stałego. Polecam tą metodę wyrywania i ten gabinet nie tylko na usuwanie zębów ale i na leczenie.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
AFTY - przyczyny, objawy i leczenie aft w jamie ustnej AFTY - przyczyny, objawy i leczenie aft w jamie ustnej

Afty w jamie ustnej są często spotykaną dolegliwością. Przyczyny powstawania bolesnych owrzodzeń są...

więcej

141

Ból zęba. Sposoby na uśmierzenie bólu zęba Ból zęba. Sposoby na uśmierzenie bólu zęba

Ból zęba to jeden z najbardziej dokuczliwych bólów. Kiedy boli ząb nie sposób się skupić na pracy...

więcej

128

Zapalenie dziąseł: objawy i leczenie Zapalenie dziąseł: objawy i leczenie

Zapalenie dziąseł to, tuż obok próchnicy i nadwrażliwości, jeden z największych wrogów naszych...

więcej

116

WYBIELANIE ZĘBÓW: 6 sposobów na białe zęby WYBIELANIE ZĘBÓW: 6 sposobów na białe zęby

Chcesz mieć białe zęby? Wybielające pasty, paski, lakiery i żele to tylko niektóre sposoby na...

więcej

109

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Podróżowanie w ciąży, o ile przebiega prawidłowo, kobieta jest zdrowa i nie ma obciążonego wywiadu położniczego nie jest przeciwwskazane. Należy się jednak liczyć z ryzykiem powikłań zakrzepowych,...

W zależności od zaawansowania zmian oraz stanu pacjenta można rozważyć w tej chorobie terapię ogólną, między innymi: sterydami, chlorochiną, sulfonami lub fototerapią. Leczenie zawsze dobierane jest...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.