Leczenie próchnicy: nowoczesne WYPEŁNIENIA

Konsultant: Michał Pelc, stomatolog, klinika stomatologiczna DENTISTICA w Warszawie, www.dentistica.pl
9 komentarze
Autor: Aneta Grabowska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Nowe technologie dotarły już do gabinetów dentystycznych. Wypełnienia ubytków są dziś estetyczne, nie powodują alergii i co najważniejsze - leczą próchnicę. 

Warunkiem utrzymania zębów w świetnej formie jest nie tylko codzienna higiena jamy ustnej. Niezbędne są także regularne (raz na pół roku) wizyty u stomatologa. Dzięki temu w porę można wykryć zmiany w zębach i skutecznie walczyć z próchnicą. To ważne również dla strachliwych pacjentów, bo im większy ubytek, tym więcej bólu, stresu i pieniędzy kosztuje jego wypełnienie. Współczesna stomatologia oferuje wiele materiałów do wypełnień, czyli plomb. Ich zadaniem jest uzupełnienie zniszczonych tkanek zęba i ochrona przed dalszym rozwojem próchnicy. Dobrze zabezpieczony ząb może służyć przez długie lata. Dlatego nie czekaj, aż czas pozbawi cię zębów. Najlepiej czym prędzej idź do stomatologa!

Leczenie próchnicy - gdy potrzebne jest wypełnienie ubytku

Na wczesnym etapie próchnicy (na zębie widać odwapnienie w postaci białej lub nieco ciemniejszej plamki) można jeszcze uniknąć borowania zęba. Niekiedy wystarczy np. remineralizacja szkliwa (nałożenie preparatu z fluorem) czy fotoablacja laserowa (odparowanie chorych tkanek). Jeśli jednak nie zareagujesz w porę, próchnica posunie się w głąb zęba, bakterie zaatakują zębinę (główną tkankę zęba), sprawiając, że stanie się ona miękka i odwapniona. W rezultacie w zębie pojawi się ubytek. Wtedy dentysta musi usunąć chorą tkankę, oczyścić dziurę, a potem wypełnić ząb odpowiednim materiałem.
Rodzaj wypełnienia zależy od grubości ścianek zęba. Musi być też dobrany do siły, jaka działa na ząb podczas gryzienia (niedostatecznie mocna plomba może wypaść albo spowodować pęknięcie zęba). Inne wypełnienia stosuje się do zębów przednich, inne do tylnych. O wyborze plomby zawsze decyduje stomatolog. Zaplombowanie zęba trwa od 15 minut do godziny. Dentysta musi zadbać, aby wypełnienie było szczelne (żeby nie było wokół niego szczeliny, przez która bakterie mogłyby dostać się do środka, powodując próchnicę wtórną) i starannie zeszlifowane (by było dobrze dopasowane do zgryzu).

Ważne

Ważne

Zabiegi ochronne

W gabinetach stomatologicznych wykonuje się zabiegi pomagające zabezpieczyć zęby przed próchnicą. Najczęściej to:
- Lakierowanie – wszystkie powierzchnie zębów pokrywa się warstwą lakieru zawierającego fluor, dzięki czemu stają się bardziej odporne na atak bakterii. Taki zabieg przeprowadza się zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych.
- Lakowanie – liczne bruzdy i zagłębienia w zębach trzonowych i przedtrzonowych wypełnia się płynem, który pod wpływem światła szybko twardnieje, tworząc warstwę chroniącą szkliwo przed działaniem cukru i bakterii. Lakowanie zaleca się szczególnie dzieciom, choć nie tylko. Ubytki warstwy ochronnej trzeba uzupełniać.
- Fluoryzacja – polega na pędzlowaniu, wcieraniu w zęby roztworów i żeli fluorkowych albo nanoszeniu na powierzchnie zębów specjalnej pianki. Fluor uwalniany z preparatu wbudowuje się w szkliwo, wzmacniając jego strukturę i chroniąc przed działaniem kwasów, powoduje też remineralizację drobnych ubytków. Fluoryzację stosuje się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Zabieg należy powtarzać kilka razy.

Wypełnienie idealne

Kilkanaście lat temu popularne były ciemne plomby amalgamatowe. Ich przeciwnicy twierdzili, że zawarta w nich rtęć uwalnia się do organizmu i szkodzi zdrowiu. Badania tego nie potwierdziły. Ale choć współczesne amalgamaty zawierają fluor, są trwałe i niedrogie, stosuje się je rzadziej ze względu na estetykę, brak związania z zębem (często, by wypełnienie się trzymało, trzeba spiłować zdrową tkankę zęba), przewodzenie ciepła i możliwość uczuleń. Nowoczesne plomby wykonywane są z materiałów nieuczulających i obojętnych chemicznie. Można je też dopasować do barwy zęba. Obecnie stosuje się wypełnienia kompozytowe światło- i chemoutwardzalne – dobrze przylegają do szkliwa, są estetyczne i trwałe (wytrzymują 3–10 lat). Są też bardzo odporne na siły działające na ząb podczas żucia. Służą do wypełniania ubytków, odbudowania ukruszonych zębów, korekcji ich kształtu. Doskonale sprawdzają się do wypełnień zębów przednich, bo ich barwę można idealnie dobrać do koloru zębów. Za kompozyty trzeba zapłacić 80–350 zł.
Wypełnienia glassjonomerowe (szkłojonomery) mają zdolność chemicznego łączenia się z tkanką zęba. Ich zaletą jest to, że zawierają fluor, który chroni ząb przed próchnicą wtórną. Nie są jednak tak estetyczne jak kompozyty i trudno dopasować je do odcienia zęba (są białe), są też słabsze i dość szybko się ścierają. Stosuje się je do pokrywania ubytków przy szyjkach zębowych, jako dodatkowy podkład pod plombę kompozytową i do wypełniania zębów mlecznych. Trzeba je wymieniać co kilka lat. Kosztują 60–300 zł.
Giomery to nowa grupa materiałów, które maja połączyć zalety kompozytów i glassjonomerów oraz wyeliminować ich wady. Wypełnienia te są trwałe i estetyczne, mają niską ścieralność, uwalniają fluor, zapobiegając próchnicy wtórnej. Nie powodują też ścierania zębów przeciwstawnych. Stosuje się je do wypełniania ubytków w zębach przednich i tylnych. Ich koszt to 100–400 zł.
Dentyści mają także do dyspozycji kolorowe plomby dla dzieci, które mogą być atrakcją dla malucha oraz zachętą do odwiedzenia gabinetu stomatologicznego. Stosuje się je do wypełniania ubytków w zębach mlecznych. Ich zaletą jest stopniowe uwalnianie fluoru, dzięki czemu chronią ząb przed nawrotem próchnicy.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Próchnicę trzeba leczyć!

Według badań ta choroba dotyczy 98 proc. z nas! A nieleczona prowadzi do groźnych powikłań. Wywołuje nie tylko bolesne stany zapalne miazgi, które wymagają leczenia kanałowego, ale jest też poważnym ogniskiem zakażenia dla całego organizmu – jest m.in. przyczyną bakteryjnego zapalenia wsierdzia, zapaleń nerek i stawów oraz zakażenia krwi.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 24.03.2014

Komentarze (1 - 9 z 9)
eko, 09.09.2015 10.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
to fluor a paście do zębów niszczy zęby ich naturalną florę bakteryjną powodując próchnice apotem te same koncerny zbijają fortunę n kompozytach stomatologicznych z jonami fluoru , które dogłębinie zniszczą zęba i śmierdzi że aż strach no cóż na smród z usta jest lek Halitoza i tak w kółko zbijają kasę zagraniczne potentaty
 
Amanda, 19.02.2014 20.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na razie szukam pasty do zębów damaztorebka.pl/artykul,246,jak-wybrac-najlepsza-paste-do-zebow-dla-dziecka.html
 
Basia, 17.02.2014 20.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
poszukuję więcej artykułów na ten temat, może podeślecie ciekawe linki. Amanda może Ty natrafiłaś na coś ciekawego?
 
Gość, 12.02.2014 21.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Próchnica to niestety problem wielu z nas:/ dlatego profilaktyka to podstawa
 
Amanda, 12.02.2014 18.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kleo muszę poczytać o tej próchnicy, bo coś czuję, że właśnie mnie to dotyczy ;(
 
Frankee, 09.10.2013 23.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Plomby uwalniają fluor i chronią zęby? Badania pokazują co innego.. tj. fluor nie wpływa na ochronę zęba, a raczej szkodzi zdrowiu ogólnemu.. ale tego Wam dentysta i takie portale nie powiedzą..
 
ani, 14.06.2013 11.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
co za bezsens.. co ci da spokoj na kilkanascie dni jak i tak musisz isc do dentysty?
 
Stefan, 08.05.2013 15.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak się okazuje postęp technologiczny nie zawsze przekłada się na bycie bardziej zdrowym. Warto się nad tym zastanowić, co jest napisane w tym artykule: http://dieta-zeby.pl/?article_id=123
 
Hania, 14.12.2012 09.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam ciągle problem w wykruszającymi się plombami. Chodzę do różnych dentystów, ale to nie pomaga. Ostatnio sięgnęłam po preparat Plomb-r, nakładam go na ząb - wypełniam ubytek i chociaż kilkanaście dni mam spokój, a wizytę u dentysty też mogę odłożyć.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
AFTY - przyczyny, objawy i leczenie aft w jamie ustnej AFTY - przyczyny, objawy i leczenie aft w jamie ustnej

Afty w jamie ustnej są często spotykaną dolegliwością. Przyczyny powstawania bolesnych nadżerek lub...

więcej

292

Ból zęba. Sposoby na uśmierzenie bólu zęba Ból zęba. Sposoby na uśmierzenie bólu zęba

Ból zęba to jeden z najbardziej dokuczliwych bólów. Kiedy boli ząb nie sposób się skupić na pracy...

więcej

245

Zapalenie dziąseł: objawy i leczenie Zapalenie dziąseł: objawy i leczenie

Zapalenie dziąseł to, tuż obok próchnicy i nadwrażliwości, jeden z największych wrogów naszych...

więcej

228

ÓSEMKI - kłopotliwe zęby mądrości ÓSEMKI - kłopotliwe zęby mądrości

Ósemki, czyli zęby mądrości niestety nie dodają rozumu. Kojarzą się raczej z bólem i...

więcej

217

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Posiada Pani błędne informacje. Soda NIE WYBIELA zębów. Soda skutecznie, jako silny środek ścierny, usuwa osady z powierzchni zębów. To jest cała tajemnica "wybielającego" działania sody. Jednak...

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.