14 pytań o aparaty ortodontyczne

Konsultant: Katarzyna Wiśniewska, specjalista ortodonta
817 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk

Wady zgryzu mogą mieć podłoże genetyczne, ale najczęściej winne są złe nawyki powstałe jeszcze w dzieciństwie. Nowoczesne aparaty ortodontyczne naprawdę potrafią czynić cuda! Szpara między jedynkami albo wysunięta szczęka? Bez problemu można to poprawić - nie tylko dla urody, ale przede wszystkim dla zdrowia.

Wady zgryzu czasem są skutkiem zakażenia wirusowego lub bakteryjnego w pierwszym trymestrze ciąży lub nieprawidłowego ułożenia dziecka w brzuchu matki. Czasem mają podłoże genetyczne. Ale najczęściej sami jesteśmy sobie winni: pozwalamy dziecku ssać palec, nie karmimy piersią, za to zbyt długo podajemy butelkę (według stomatologów roczne dziecko powinno jeść łyżeczką i pić z kubka). Na wady zgryzu narażone są dzieci, które oddychają buzią (z powodu alergii lub infekcji górnych dróg oddechowych). Sprzyja im próchnica, przedwczesna utrata zębów mlecznych i stałych, a także choroby przyzębia.

1. Kiedy należy się wybrać do ortodonty?

Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, najlepiej pójść do ortodonty w 6. roku życia, gdy zaczynają wyżynać się pierwsze zęby stałe. Lekarz stwierdzi, czy nie ma jakichś wad w ukształtowaniu szczęki. W zależności od rodzaju wady może od razu zająć się korekcją albo wyznaczy termin następnej wizyty za rok, dwa czy po wymianie zębów przednich. Do 11–12. roku życia ortodonta pracuje nad wyrównaniem proporcji szczęk (np. pobudza ich wzrost). Prostowanie i wyrównywanie zębów odkłada się na później, gdy dziecko będzie już miało wszystkie zęby stałe (12–14 lat).

2. Czy dorosły może poprawić zgryz?

Korekcie wady zgryzu może się poddać każdy, bez względu na wiek. Ale u osoby dorosłej trwa to na ogół dłużej, ponieważ kość jest bardziej uwapniona i przez to trudniej ją uformować. Dodatkowo pewne schorzenia w obrębie jamy ustnej mogą spowodować odroczenie założenia aparatu ortodontycznego. Czasem na efekty leczenia wpływa obecność koron i mostów.

3. Dlaczego prostowanie zębów jest konieczne?

Zwykle decydujemy się na aparat ze względów estetycznych, a powinno się go zakładać głównie dla zdrowia. Proste zęby i prawidłowy zgryz są mniej narażone na próchnicę (łatwiej je czyścić) i na choroby przyzębia (stany zapalne lub ropnie dziąseł), dlatego mogą nam dłużej służyć. Jeśli zęby są niewłaściwie ustawione, to podczas jedzenia ich powierzchnie nadmiernie się ścierają, co pogłębia wadę zgryzu. Dlatego niekiedy dochodzi do chorób zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych. Przy niewłaściwym zgryzie zęby nie mogą pełnić swojej podstawowej funkcji – rozdrabniania pokarmu. Połykamy niedokładnie pogryzione kęsy, a to zaburza pracę przewodu pokarmowego.

4. Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

 • Ruchomy (wyjmowany) proponuje się dziecku, które ma zęby mleczne lub mieszane. Należy go nosić 12–14 godzin na dobę przez 1,5–2 lata. Służy on usuwaniu wad w obrębie szczęk, a zęby prostuje tylko w niewielkim stopniu. Jeżeli dziecko ma krzywe zęby, po usunięciu wady zgryzu (za pomocą aparatu ruchomego) zakłada się aparat stały, przeznaczony do prostowania zębów.
 • Stały aparat (ma różne elementy zakładane przez lekarza i tylko przez niego mogą być zdjęte) stosuje się przy uzębieniu stałym. Można nim zrobić najdrobniejsze poprawki estetyczne, ale też wyleczyć ciężką wadę w obrębie szczęki, np. pobudzić rozwój szczęki na szerokość (wówczas indywidualnie zrobione metalowe konstrukcje z elementami akrylowymi zakłada się tylko na zęby boczne). Jednak najbardziej popularne są aparaty stałe prostujące zęby, które przykleja się do zewnętrznych powierzchni wszystkich zębów (zewnętrzne).
 • Aparat wewnętrzny, czyli lingwalny przyklejony po wewnętrznej stronie zębów, jest całkiem niewidoczny.

Ważne

Ważne

Ile kosztuje piękny uśmiech?

 • aparat ruchomy – od 500 do 1 tys. zł
 • komplet aparatów stałych zewnętrznych:
  • metalowych – od 2 do 3 tys. zł
  • porcelanowo-kompozytowych – od 3 do 4 tys. zł
  • z kryształu – od 4 do 5 tys. zł
 • stałe lingwalne (jeden łuk) – od 3,5 do 7 tys. zł
 • pierwsza wizyta u ortodonty – ok. 250 zł
 • wizyty kontrolne – od 200 do 400 zł
 • komplet aparatów retencyjnych – od 850 do1,5 tys. zł

W wielu gabinetach można negocjować rozłożenie opłaty na raty.

5. Z czego składa się i jak działa aparat zewnętrzny?

Każdy standardowy aparat jest skonstruowany tak samo. Składa się z metalowych pierścieni przyklejanych do zębów trzonowych oraz zamków (małe kosteczki) mocowanych do „frontu” każdego zęba. Przez zamki przewlekany jest cieniutki drucik, który działa na zęby z określoną siłą, przesuwając je względem siebie lub obracając względem własnej osi. Zamki, które zwracają w aparacie najbardziej uwagę, mogą być zrobione z różnych materiałów: metalu, porcelany, akrylu czy kryształu.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 28.07.2014 13:26
Planujesz leczenie ortodontyczne? Chcesz wiedzieć, ile kosztuje wybielanie zębów w Twoim mieście? Od dzisiaj te i wiele innych informacji znajdziesz na stronie www.dentystawsieci.pl Jest to pierwsza w Polsce porównywarka cen usług stomatologicznych! Polecam i zapraszam!
Nie zarejestrowany, 09.07.2011 19:44
No to życzę powodzenia w prostowaniu ;) Ja za 4 dni zakładam dolny łuk na karmelickiej i mi się tam podoba. Chodzę tam też dlatego że aparaty wyjmowane tam mają za darmo (na fundusz) do 12. roku życia więc chodzę tam z młodszą sis :) Sylwia
 

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 24.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 817)
Ania, 07.02.2015 16.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Aparat ruchomy może wyleczyć tylko i wyłącznie małą wadę, jeśli wada jest bardzo poważna, to ratunkiem jest tylko i wyłącznie stał aparat. Ja mam poważną wadę i nosiłam ruchomy aparat, który kompletnie nic nie zdziałał. Dlatego powstał stałe aparaty, aby każdy miał możliwość wyprostowania zębów, bo tym ruchomym przy konkretnej wadzie nic nie zdziałasz.
 
Mgdalenka, 22.01.2015 00.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
miałam wycinane z podniebienia dwie górne trójki, nie bolało ani trochę. Sama się bałam ale na prawdę nie ma czego ;)
 
Bs, 14.12.2014 02.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja nie rozumiem tej całej nieestetycznej i na pewno bolesnej mody na noszenie aparatów stałych na zębach. A wiem dobrze, o czym mówię, bo jako dziecko wiele lat nosiłam aparaty. Tylko to były aparaty zdejmowane i można je było zakładać tak, żeby nie straszyć nimi innych: zawsze na noc i w ciągu dnia, kiedy się było w domu i nie jadło, co było zdecydowanie bardziej higieniczne. Ból po takiej nocy na skutek przemieszczania zębów był niemały, więc możliwość ich zdjęcia była ulgą. A były tak samo skuteczne, od wielu lat wszyscy mi mówią, że mam ładne zęby i prosty zgryz, zupełnie nie mając pojęcia, że nosiłam aparat na zęby. Ale te stare aparaty miały dużo więcej zalet niż te obecne, w dodatku nie były takie drogie: nie były widoczne, były higieniczne, druga osoba nie mogła się w nie "wczepić" podczas pocałunku, dawały komfort zakłądania ich wtedy, kiedy nikt tego nie musiał oglądać i komfort ich zdejmowania na kilkanaście godzin, by zęby stale nie bolały. Nie wiem po co wyprodukowano aparaty stałe i dlaczego noszący je ludzie tak się cieszą z powodu tego, ile niewygody one dają, ile zarazków się w nich mnoży i jak się z nimi okropnie wygląda. A do tego są bardzo drogie. I o kiedy to aparaty ruchome, zwłaszcza u dziecka, prostuje zęby tylko w niewielkim stopniu? Mi wyprostowały, co napisałam wyżej, a nawet nie zawsze nosiłam go codziennie i nie były tak dobrej jakości jak te dzisiejsze, bo to było kilkadziesiąt lat temu. Nie dajcie sobie wmówić czegoś, co nie jest prawdą.
 
Kamila, 11.12.2014 23.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To niestety prawda w dużych miastach, sprawdź sobie cenniki np. we Wroclawiu.
 
kygt, 01.12.2014 17.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy mając zajada można mieć zakładany aparat ?
 
wero_nika, 31.10.2014 11.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Aparat ortodontyczny jest to świetne rozwiązanie, jeśli ktoś ma krzywy zgryz i chce go wyprostować. Zwłaszcza u kobiet wygląda to bardzo uroczo i działa korzystnie na nasze zdrowie. Obecnie mamy wiele różnych aparatów do wyboru. Po jego zdjęciu będziemy mogli cieszyć się pięknym uśmiechem. Pozdrawiam.
 
Aleksandra, 14.10.2014 12.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam pytanie. Czy aparat stały można założyć tylko na dolne zęby? Czy zapłacę za to połowe ceny? Mam bardzo, bardzo krzywe dolne zęby, jedynki, dwójki i kły. Jedynki są wypchnięte do przodu, bo jeden kieł mam krzywy. Wygląda to tragicznie. Czy mógłby ktoś coś podpowiedzieć? Mam 16 lat, w wieku 8 lat nosiłam aparat wyjmowany (przed komunią)
 
Korona, 30.08.2014 10.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
clean aligner to prawdziwa rewolucja w świecie ortodoncji. Często gęsto masz wadę którą trzeba poprawić ale nie chcesz zakładać zelaza na zęby z różnych powodów. A to estetyka, a to komfort psychiczny , ceny, czas na wizyty, ciągłe dbania o czystość zębów itd. Posiadam 32 zęby i żuchwa była tak bardzo stłoczona że jedynka przekrzywiła się o 90 stopni i wychyliła do przodu. Wyglądało to fatalnie a na dodatek ścierało górne jedynki które od uderzeń zaczeły pękać. Mimo wszystko nie chciałem żelaza. Znalazłem CA i w ciągu 4 miesięcy (3 etapy) moje zęby wyglądaja fantastycznie. Wszystko jest w jednej lini (została naprawdę lekka kosmetyka aby było 100% idału. Określono mnie co prawda na 5 etapów więc jeszcze 2 ale tak jak mówie po 3 wygląda to wspaniale. Działają super szybko bo na całą korone żeba a nie tylko ciągną siłą miejsce przyklejenia zamka w normalnym aparacie. Po założeniu nakładki pierwsze 3 dni żeby przestawiają się milimetrami lub jeszcze mniejszymi wartościami a kolejne dni zanim założymy nową nakładkę są aby ten efekt utrwalić. Ja średnio zmieniam co 10 dni. Nie czuć ich wogóle. Wygodne niesamowicie. W każdej chwili zdejmiesz, Odbyłem parę imprez bez nich, czasem na weselu nie miałem ich 12 godzin nawet ale tak jak mowie zamiast 7 dni nosze je specjalnie po 10 i wszystko jest super. Co do bólu to jest jakiś (szczególnie przez pierwsze 3 dni jak zdjemisz nakładkę do jedzenia). DOść wrażliwe są. Ale wystarczy zdjąć z 15 minut przed jedzeniem i nadwrażliwość szybko znika. Nie cała ale da się wszystko gryść itd. Moja dziewczyna przy stałym mogłą jeść tylko jakieś papki a ja gryze kawały mięsa bez żadnego dyskomfortu. Polecam tylko CA. SIŁA!!
 
xxx, 27.08.2014 14.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam pytanie: Przez ponad miesiąc nie nosiłam aparatu (ściągany) i teraz nie mogę założyć .. gdy zakładam sam mi spada.. Co mam robić? :) Dziękuje :)
 
stelka, 30.07.2014 16.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Te ceny są tutaj jak dla mnie wzięte z kosmosu... Ja za pierwszą wizytę i każdą kontrolną płacę 50zł, a nie 200 czy 400! To chyba lekka przesada.
 
następne »
strona 1 z 82
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak wybrać najlepszą pastę do zębów? Dobra pasta do zębów chroni przed próchnicą, leczy i wybiela Jak wybrać najlepszą pastę do zębów? Dobra pasta do zębów chroni przed próchnicą, leczy i wybiela

Nowoczesne pasty do zębów wzmacniają, upiększają i leczą zęby. Warunkiem jest dobranie właściwej...

więcej

11417

PARODONTOZA (PARADONTOZA) zaczyna się od kamienia nazębnego PARODONTOZA (PARADONTOZA) zaczyna się od kamienia nazębnego

Parodontoza potocznie zwana paradontozą atakuje podstępnie. Przez długi czas nie daje o sobie...

więcej

21327

LECZENIE KANAŁOWE ratuje ząb LECZENIE KANAŁOWE ratuje ząb

Długo nieleczona próchnica może sprawić, że potrzebne będzie leczenie kanałowe. Kiedyś leczenie...

więcej

15462

Chore dziąsła: jak leczyć chorobę przyzębia i stan zapalny dziąseł Chore dziąsła: jak leczyć chorobę przyzębia i stan zapalny dziąseł

Gdy dziąsła krwawią, bolą, zmieniają kolor - nie zwlekaj z wizytą u stomatologa, a jeszcze lepiej...

więcej

15054

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Wszelkie wątpliwości dotyczące leczenia należy wyjaśniać z lekarzem prowadzącym. Nie ma przeciwwskazań do przyjmowania Cerazette w większej dawce, jeśli jest taka potrzeba.

Suchość skóry jest podstawowym objawem w AZS. W celu jej wyeliminowania konieczny jest właściwy dobór preparatów pielęgnacyjnych. W przypadku braku satysfakcjonującego efektu po zastosowaniu...

Proces leczenia złamania (czas trwania unieruchomienia) niesie za sobą wiele kompensacji w całym ciele. Zmienia się obciążenie globalne (właściwie jego asymetria i przeciążenia) i niestety oprócz...

Grupy wsparcia
data

Marzec 03, 2015

Proszę oto link do siatek centylowych: http://pediatria.mp.pl/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/show.html?id=52272 Jeśli nie podświetla się skopiuj go od http... i wklej w pasek przeglądarki internetowej. Mam nadzieję, że pomogłem! ...

data

Marzec 02, 2015

Dziewczyny no bo Ja też mam problem właśnie z łaknieniem i tak szukam jakiegoś dobrego rozwiązania tam kilka postów wyżej pisałyście o tabletkach iq green czy możecie mi powiedzieć coś więcej o ich składzie? Bo jednak bezpieczenstwo jest dla mnie najważniejsze W przypadku tych tabletek...

data

Marzec 01, 2015

Woda - przynajmniej 2 litry !

data

Marzec 02, 2015

bez niego było mi ciężko schudnąć. To tyle w mojej opinii ;)

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.