14 pytań o aparaty ortodontyczne

Konsultant: Katarzyna Wiśniewska, specjalista ortodonta
823 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Wady zgryzu mogą mieć podłoże genetyczne, ale najczęściej winne są złe nawyki powstałe jeszcze w dzieciństwie. Nowoczesne aparaty ortodontyczne naprawdę potrafią czynić cuda! Szpara między jedynkami albo wysunięta szczęka? Bez problemu można to poprawić - nie tylko dla urody, ale przede wszystkim dla zdrowia.

Wady zgryzu czasem są skutkiem zakażenia wirusowego lub bakteryjnego w pierwszym trymestrze ciąży lub nieprawidłowego ułożenia dziecka w brzuchu matki. Czasem mają podłoże genetyczne. Ale najczęściej sami jesteśmy sobie winni: pozwalamy dziecku ssać palec, nie karmimy piersią, za to zbyt długo podajemy butelkę (według stomatologów roczne dziecko powinno jeść łyżeczką i pić z kubka). Na wady zgryzu narażone są dzieci, które oddychają buzią (z powodu alergii lub infekcji górnych dróg oddechowych). Sprzyja im próchnica, przedwczesna utrata zębów mlecznych i stałych, a także choroby przyzębia.

1. Kiedy należy się wybrać do ortodonty?

Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, najlepiej pójść do ortodonty w 6. roku życia, gdy zaczynają wyżynać się pierwsze zęby stałe. Lekarz stwierdzi, czy nie ma jakichś wad w ukształtowaniu szczęki. W zależności od rodzaju wady może od razu zająć się korekcją albo wyznaczy termin następnej wizyty za rok, dwa czy po wymianie zębów przednich. Do 11–12. roku życia ortodonta pracuje nad wyrównaniem proporcji szczęk (np. pobudza ich wzrost). Prostowanie i wyrównywanie zębów odkłada się na później, gdy dziecko będzie już miało wszystkie zęby stałe (12–14 lat).

2. Czy dorosły może poprawić zgryz?

Korekcie wady zgryzu może się poddać każdy, bez względu na wiek. Ale u osoby dorosłej trwa to na ogół dłużej, ponieważ kość jest bardziej uwapniona i przez to trudniej ją uformować. Dodatkowo pewne schorzenia w obrębie jamy ustnej mogą spowodować odroczenie założenia aparatu ortodontycznego. Czasem na efekty leczenia wpływa obecność koron i mostów.

3. Dlaczego prostowanie zębów jest konieczne?

Zwykle decydujemy się na aparat ze względów estetycznych, a powinno się go zakładać głównie dla zdrowia. Proste zęby i prawidłowy zgryz są mniej narażone na próchnicę (łatwiej je czyścić) i na choroby przyzębia (stany zapalne lub ropnie dziąseł), dlatego mogą nam dłużej służyć. Jeśli zęby są niewłaściwie ustawione, to podczas jedzenia ich powierzchnie nadmiernie się ścierają, co pogłębia wadę zgryzu. Dlatego niekiedy dochodzi do chorób zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych. Przy niewłaściwym zgryzie zęby nie mogą pełnić swojej podstawowej funkcji – rozdrabniania pokarmu. Połykamy niedokładnie pogryzione kęsy, a to zaburza pracę przewodu pokarmowego.

4. Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

 • Ruchomy (wyjmowany) proponuje się dziecku, które ma zęby mleczne lub mieszane. Należy go nosić 12–14 godzin na dobę przez 1,5–2 lata. Służy on usuwaniu wad w obrębie szczęk, a zęby prostuje tylko w niewielkim stopniu. Jeżeli dziecko ma krzywe zęby, po usunięciu wady zgryzu (za pomocą aparatu ruchomego) zakłada się aparat stały, przeznaczony do prostowania zębów.
 • Stały aparat (ma różne elementy zakładane przez lekarza i tylko przez niego mogą być zdjęte) stosuje się przy uzębieniu stałym. Można nim zrobić najdrobniejsze poprawki estetyczne, ale też wyleczyć ciężką wadę w obrębie szczęki, np. pobudzić rozwój szczęki na szerokość (wówczas indywidualnie zrobione metalowe konstrukcje z elementami akrylowymi zakłada się tylko na zęby boczne). Jednak najbardziej popularne są aparaty stałe prostujące zęby, które przykleja się do zewnętrznych powierzchni wszystkich zębów (zewnętrzne).
 • Aparat wewnętrzny, czyli lingwalny przyklejony po wewnętrznej stronie zębów, jest całkiem niewidoczny.

Ważne

Ważne

Ile kosztuje piękny uśmiech?

 • aparat ruchomy – od 500 do 1 tys. zł
 • komplet aparatów stałych zewnętrznych:
  • metalowych – od 2 do 3 tys. zł
  • porcelanowo-kompozytowych – od 3 do 4 tys. zł
  • z kryształu – od 4 do 5 tys. zł
 • stałe lingwalne (jeden łuk) – od 3,5 do 7 tys. zł
 • pierwsza wizyta u ortodonty – ok. 250 zł
 • wizyty kontrolne – od 200 do 400 zł
 • komplet aparatów retencyjnych – od 850 do1,5 tys. zł

W wielu gabinetach można negocjować rozłożenie opłaty na raty.

5. Z czego składa się i jak działa aparat zewnętrzny?

Każdy standardowy aparat jest skonstruowany tak samo. Składa się z metalowych pierścieni przyklejanych do zębów trzonowych oraz zamków (małe kosteczki) mocowanych do „frontu” każdego zęba. Przez zamki przewlekany jest cieniutki drucik, który działa na zęby z określoną siłą, przesuwając je względem siebie lub obracając względem własnej osi. Zamki, które zwracają w aparacie najbardziej uwagę, mogą być zrobione z różnych materiałów: metalu, porcelany, akrylu czy kryształu.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Filipos, 30.04.2015 12:34
Jest możliwe w każdym wieku ale czym póxniej tym większe prawdopodobieństwo powikłań i nieefektywnego leczenia aparatem.
Nie zarejestrowany, 28.07.2014 13:26
Planujesz leczenie ortodontyczne? Chcesz wiedzieć, ile kosztuje wybielanie zębów w Twoim mieście? Od dzisiaj te i wiele innych informacji znajdziesz na stronie www.dentystawsieci.pl Jest to pierwsza w Polsce porównywarka cen usług stomatologicznych! Polecam i zapraszam!
 

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 24.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 823)
agnieszka, 17.04.2015 14.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
noszę aparat ortodontyczny już 2 miesiąc, czyli dopiero początek mojego leczenia. Aparat miałam zakładany w Centrum Stomatologii Estetycznej MULTIMED www.bezbolesnie.pl w Zamościu. Teraz jeżdżę do nich regularnie na kontrole. Najważniejsze że będę miała równe zęby.
 
agnieszka, 17.04.2015 14.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
noszę aparat ortodontyczny już 2 miesiąc, czyli dopiero początek mojego leczenia. Aparat miałam zakładany w Centrum Stomatologii Estetycznej MULTIMED www.bezbolesnie.pl w Zamościu. Teraz jeżdżę do nich regularnie na kontrole. Najważniejsze że będę miała równe zęby.
 
Irek, 16.04.2015 09.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Chyba ich pogięło z tymi cenami !!!!
 
ząbka, 03.04.2015 21.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nosilam aparat staly 3 lata i bardzo go polecam, zabki wyprostowane tak jak chcialam.Jest na początku ból ale to trzeba sie przyzwyczaic.
 
ząbek, 03.03.2015 16.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wszystko zależy od wady. Może wystarczy tylko aparat ruchomy, może trzeba będzie interweniować stałym :).
 
ząbek, 03.03.2015 16.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W Pani przypadku wada albo była niewielka, albo po prostu aparat ruchomy pomógł. Moja koleżanka miała gigantyczną szparę między jedynkami i ruchomy pomógł. Niestety ja mam poważniejszą wadę (2 i 3 rosną za wysoko,bo z powodu zbyt szerokich zębów i zbyt wąskiej szczęki nie miały gdzie się wybić) i ruchomy nie pomógł wcale. Za dwa tygodnie będę mieć zakładany stały aparat, a moja pani ortodontka powiedziała mi, że widoczniejsze efekty będzie widać najprawdopodobniej już pod koniec roku
 
Ania, 07.02.2015 16.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Aparat ruchomy może wyleczyć tylko i wyłącznie małą wadę, jeśli wada jest bardzo poważna, to ratunkiem jest tylko i wyłącznie stał aparat. Ja mam poważną wadę i nosiłam ruchomy aparat, który kompletnie nic nie zdziałał. Dlatego powstał stałe aparaty, aby każdy miał możliwość wyprostowania zębów, bo tym ruchomym przy konkretnej wadzie nic nie zdziałasz.
 
Mgdalenka, 22.01.2015 00.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
miałam wycinane z podniebienia dwie górne trójki, nie bolało ani trochę. Sama się bałam ale na prawdę nie ma czego ;)
 
Bs, 14.12.2014 02.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja nie rozumiem tej całej nieestetycznej i na pewno bolesnej mody na noszenie aparatów stałych na zębach. A wiem dobrze, o czym mówię, bo jako dziecko wiele lat nosiłam aparaty. Tylko to były aparaty zdejmowane i można je było zakładać tak, żeby nie straszyć nimi innych: zawsze na noc i w ciągu dnia, kiedy się było w domu i nie jadło, co było zdecydowanie bardziej higieniczne. Ból po takiej nocy na skutek przemieszczania zębów był niemały, więc możliwość ich zdjęcia była ulgą. A były tak samo skuteczne, od wielu lat wszyscy mi mówią, że mam ładne zęby i prosty zgryz, zupełnie nie mając pojęcia, że nosiłam aparat na zęby. Ale te stare aparaty miały dużo więcej zalet niż te obecne, w dodatku nie były takie drogie: nie były widoczne, były higieniczne, druga osoba nie mogła się w nie "wczepić" podczas pocałunku, dawały komfort zakłądania ich wtedy, kiedy nikt tego nie musiał oglądać i komfort ich zdejmowania na kilkanaście godzin, by zęby stale nie bolały. Nie wiem po co wyprodukowano aparaty stałe i dlaczego noszący je ludzie tak się cieszą z powodu tego, ile niewygody one dają, ile zarazków się w nich mnoży i jak się z nimi okropnie wygląda. A do tego są bardzo drogie. I o kiedy to aparaty ruchome, zwłaszcza u dziecka, prostuje zęby tylko w niewielkim stopniu? Mi wyprostowały, co napisałam wyżej, a nawet nie zawsze nosiłam go codziennie i nie były tak dobrej jakości jak te dzisiejsze, bo to było kilkadziesiąt lat temu. Nie dajcie sobie wmówić czegoś, co nie jest prawdą.
 
Kamila, 11.12.2014 23.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To niestety prawda w dużych miastach, sprawdź sobie cenniki np. we Wroclawiu.
 
następne »
strona 1 z 83
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
14 pytań o aparaty ortodontyczne 14 pytań o aparaty ortodontyczne

Wady zgryzu mogą mieć podłoże genetyczne, ale najczęściej winne są złe nawyki powstałe jeszcze...

więcej

33596

Nieprzyjemny zapach z ust: jak pozbyć się nieświeżego oddechu Nieprzyjemny zapach z ust: jak pozbyć się nieświeżego oddechu

Nieprzyjemny zapach z ust może zepsuć randkę, zrazić znajomych, przeszkodzić w karierze. Rozprawić...

więcej

16666

Usuwaj KAMIEŃ NAZĘBNY, a będziesz miała piękne zęby Usuwaj KAMIEŃ NAZĘBNY, a będziesz miała piękne zęby

Nawet na starannie mytych zębach tworzy się kamień nazębny. Usuwaj go regularnie w gabinecie....

więcej

11660

Zgrzytanie zębami, czyli BRUKSIZM. Przyczyny, objawy, leczenie Zgrzytanie zębami, czyli BRUKSIZM. Przyczyny, objawy, leczenie

Bruksizm czyli zgrzytanie zębami to problem, z którym zmaga się wiele osób i to nie zawsze...

więcej

22997

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Przebarwienie pozapalne jest niekorzystnym objawem ubocznym po zabiegu. Powinna pani zgłosić się do dermatologa w celu oceny skóry i ustalenia właściwego postępowania.

Jeśli jest skuteczny, nie ma przeciwwskazań, aby go pani przyjmowała. Jeśli nadal źle się pani czuje, radzę rozważyć terapię hormonalną.

Powrót laktacji nie jest możliwy. Obecność mlekotoku może być wynikiem utrzymania czynność gruczołów produkujących mleko lub zaburzeń hormonalnych, lub zaburzeń funkcji tarczycy. Radzę to wyjaśnić.

Grupy wsparcia
data

Maj 30, 2015

Aby zlikwidować uczucie głodu należy wprowadzić organizm w ketozę - przełączyć z zasilania węglowodanami na zasilanie tłuszczem. Ketoza skutecznie tłumi uczucie głodu. Jem ok 1200kcal dziennie w dwóch posiłkach, waga leci po 2kg na tydzień już czwarty miesiąc. Jak to się robi? Czy się...

data

Maj 29, 2015

Jak chcecie robić soki to musicie troszkę bardziej się postarać. Ponieważ piszecie takie bzdury, że tego czytać się nie da. Po pierwsze najważniejsza jest wyciskarka która ma jak najmniej obrotów. Z tego co wiem to hurom ma dwie generacje, 1 posiada obroty w granicach 80 obr/min. Za to...

data

Maj 29, 2015

Widzę, że Green Barley Slim coraz popularniejszy :) I super bo to na prawdę fajny wspomagacz odchudzania. Stosuję razem z dietą i ćwiczeniami już od miesiąca i póki co 4 kg mniej :)

data

Maj 30, 2015

Polecam również Slimcea, choć bez odpowiedniej diety, nie da to oczekiwanych efektów

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.