14 pytań o aparaty ortodontyczne

Konsultant: Katarzyna Wiśniewska, specjalista ortodonta
823 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk

Wady zgryzu mogą mieć podłoże genetyczne, ale najczęściej winne są złe nawyki powstałe jeszcze w dzieciństwie. Nowoczesne aparaty ortodontyczne naprawdę potrafią czynić cuda! Szpara między jedynkami albo wysunięta szczęka? Bez problemu można to poprawić - nie tylko dla urody, ale przede wszystkim dla zdrowia.

Wady zgryzu czasem są skutkiem zakażenia wirusowego lub bakteryjnego w pierwszym trymestrze ciąży lub nieprawidłowego ułożenia dziecka w brzuchu matki. Czasem mają podłoże genetyczne. Ale najczęściej sami jesteśmy sobie winni: pozwalamy dziecku ssać palec, nie karmimy piersią, za to zbyt długo podajemy butelkę (według stomatologów roczne dziecko powinno jeść łyżeczką i pić z kubka). Na wady zgryzu narażone są dzieci, które oddychają buzią (z powodu alergii lub infekcji górnych dróg oddechowych). Sprzyja im próchnica, przedwczesna utrata zębów mlecznych i stałych, a także choroby przyzębia.

1. Kiedy należy się wybrać do ortodonty?

Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, najlepiej pójść do ortodonty w 6. roku życia, gdy zaczynają wyżynać się pierwsze zęby stałe. Lekarz stwierdzi, czy nie ma jakichś wad w ukształtowaniu szczęki. W zależności od rodzaju wady może od razu zająć się korekcją albo wyznaczy termin następnej wizyty za rok, dwa czy po wymianie zębów przednich. Do 11–12. roku życia ortodonta pracuje nad wyrównaniem proporcji szczęk (np. pobudza ich wzrost). Prostowanie i wyrównywanie zębów odkłada się na później, gdy dziecko będzie już miało wszystkie zęby stałe (12–14 lat).

2. Czy dorosły może poprawić zgryz?

Korekcie wady zgryzu może się poddać każdy, bez względu na wiek. Ale u osoby dorosłej trwa to na ogół dłużej, ponieważ kość jest bardziej uwapniona i przez to trudniej ją uformować. Dodatkowo pewne schorzenia w obrębie jamy ustnej mogą spowodować odroczenie założenia aparatu ortodontycznego. Czasem na efekty leczenia wpływa obecność koron i mostów.

3. Dlaczego prostowanie zębów jest konieczne?

Zwykle decydujemy się na aparat ze względów estetycznych, a powinno się go zakładać głównie dla zdrowia. Proste zęby i prawidłowy zgryz są mniej narażone na próchnicę (łatwiej je czyścić) i na choroby przyzębia (stany zapalne lub ropnie dziąseł), dlatego mogą nam dłużej służyć. Jeśli zęby są niewłaściwie ustawione, to podczas jedzenia ich powierzchnie nadmiernie się ścierają, co pogłębia wadę zgryzu. Dlatego niekiedy dochodzi do chorób zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych. Przy niewłaściwym zgryzie zęby nie mogą pełnić swojej podstawowej funkcji – rozdrabniania pokarmu. Połykamy niedokładnie pogryzione kęsy, a to zaburza pracę przewodu pokarmowego.

4. Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

 • Ruchomy (wyjmowany) proponuje się dziecku, które ma zęby mleczne lub mieszane. Należy go nosić 12–14 godzin na dobę przez 1,5–2 lata. Służy on usuwaniu wad w obrębie szczęk, a zęby prostuje tylko w niewielkim stopniu. Jeżeli dziecko ma krzywe zęby, po usunięciu wady zgryzu (za pomocą aparatu ruchomego) zakłada się aparat stały, przeznaczony do prostowania zębów.
 • Stały aparat (ma różne elementy zakładane przez lekarza i tylko przez niego mogą być zdjęte) stosuje się przy uzębieniu stałym. Można nim zrobić najdrobniejsze poprawki estetyczne, ale też wyleczyć ciężką wadę w obrębie szczęki, np. pobudzić rozwój szczęki na szerokość (wówczas indywidualnie zrobione metalowe konstrukcje z elementami akrylowymi zakłada się tylko na zęby boczne). Jednak najbardziej popularne są aparaty stałe prostujące zęby, które przykleja się do zewnętrznych powierzchni wszystkich zębów (zewnętrzne).
 • Aparat wewnętrzny, czyli lingwalny przyklejony po wewnętrznej stronie zębów, jest całkiem niewidoczny.

Ważne

Ważne

Ile kosztuje piękny uśmiech?

 • aparat ruchomy – od 500 do 1 tys. zł
 • komplet aparatów stałych zewnętrznych:
  • metalowych – od 2 do 3 tys. zł
  • porcelanowo-kompozytowych – od 3 do 4 tys. zł
  • z kryształu – od 4 do 5 tys. zł
 • stałe lingwalne (jeden łuk) – od 3,5 do 7 tys. zł
 • pierwsza wizyta u ortodonty – ok. 250 zł
 • wizyty kontrolne – od 200 do 400 zł
 • komplet aparatów retencyjnych – od 850 do1,5 tys. zł

W wielu gabinetach można negocjować rozłożenie opłaty na raty.

5. Z czego składa się i jak działa aparat zewnętrzny?

Każdy standardowy aparat jest skonstruowany tak samo. Składa się z metalowych pierścieni przyklejanych do zębów trzonowych oraz zamków (małe kosteczki) mocowanych do „frontu” każdego zęba. Przez zamki przewlekany jest cieniutki drucik, który działa na zęby z określoną siłą, przesuwając je względem siebie lub obracając względem własnej osi. Zamki, które zwracają w aparacie najbardziej uwagę, mogą być zrobione z różnych materiałów: metalu, porcelany, akrylu czy kryształu.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 28.07.2014 13:26
Planujesz leczenie ortodontyczne? Chcesz wiedzieć, ile kosztuje wybielanie zębów w Twoim mieście? Od dzisiaj te i wiele innych informacji znajdziesz na stronie www.dentystawsieci.pl Jest to pierwsza w Polsce porównywarka cen usług stomatologicznych! Polecam i zapraszam!
Nie zarejestrowany, 09.07.2011 19:44
No to życzę powodzenia w prostowaniu ;) Ja za 4 dni zakładam dolny łuk na karmelickiej i mi się tam podoba. Chodzę tam też dlatego że aparaty wyjmowane tam mają za darmo (na fundusz) do 12. roku życia więc chodzę tam z młodszą sis :) Sylwia
 

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 24.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 823)
agnieszka, 17.04.2015 14.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
noszę aparat ortodontyczny już 2 miesiąc, czyli dopiero początek mojego leczenia. Aparat miałam zakładany w Centrum Stomatologii Estetycznej MULTIMED www.bezbolesnie.pl w Zamościu. Teraz jeżdżę do nich regularnie na kontrole. Najważniejsze że będę miała równe zęby.
 
agnieszka, 17.04.2015 14.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
noszę aparat ortodontyczny już 2 miesiąc, czyli dopiero początek mojego leczenia. Aparat miałam zakładany w Centrum Stomatologii Estetycznej MULTIMED www.bezbolesnie.pl w Zamościu. Teraz jeżdżę do nich regularnie na kontrole. Najważniejsze że będę miała równe zęby.
 
Irek, 16.04.2015 09.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Chyba ich pogięło z tymi cenami !!!!
 
ząbka, 03.04.2015 21.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nosilam aparat staly 3 lata i bardzo go polecam, zabki wyprostowane tak jak chcialam.Jest na początku ból ale to trzeba sie przyzwyczaic.
 
ząbek, 03.03.2015 16.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wszystko zależy od wady. Może wystarczy tylko aparat ruchomy, może trzeba będzie interweniować stałym :).
 
ząbek, 03.03.2015 16.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W Pani przypadku wada albo była niewielka, albo po prostu aparat ruchomy pomógł. Moja koleżanka miała gigantyczną szparę między jedynkami i ruchomy pomógł. Niestety ja mam poważniejszą wadę (2 i 3 rosną za wysoko,bo z powodu zbyt szerokich zębów i zbyt wąskiej szczęki nie miały gdzie się wybić) i ruchomy nie pomógł wcale. Za dwa tygodnie będę mieć zakładany stały aparat, a moja pani ortodontka powiedziała mi, że widoczniejsze efekty będzie widać najprawdopodobniej już pod koniec roku
 
Ania, 07.02.2015 16.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Aparat ruchomy może wyleczyć tylko i wyłącznie małą wadę, jeśli wada jest bardzo poważna, to ratunkiem jest tylko i wyłącznie stał aparat. Ja mam poważną wadę i nosiłam ruchomy aparat, który kompletnie nic nie zdziałał. Dlatego powstał stałe aparaty, aby każdy miał możliwość wyprostowania zębów, bo tym ruchomym przy konkretnej wadzie nic nie zdziałasz.
 
Mgdalenka, 22.01.2015 00.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
miałam wycinane z podniebienia dwie górne trójki, nie bolało ani trochę. Sama się bałam ale na prawdę nie ma czego ;)
 
Bs, 14.12.2014 02.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja nie rozumiem tej całej nieestetycznej i na pewno bolesnej mody na noszenie aparatów stałych na zębach. A wiem dobrze, o czym mówię, bo jako dziecko wiele lat nosiłam aparaty. Tylko to były aparaty zdejmowane i można je było zakładać tak, żeby nie straszyć nimi innych: zawsze na noc i w ciągu dnia, kiedy się było w domu i nie jadło, co było zdecydowanie bardziej higieniczne. Ból po takiej nocy na skutek przemieszczania zębów był niemały, więc możliwość ich zdjęcia była ulgą. A były tak samo skuteczne, od wielu lat wszyscy mi mówią, że mam ładne zęby i prosty zgryz, zupełnie nie mając pojęcia, że nosiłam aparat na zęby. Ale te stare aparaty miały dużo więcej zalet niż te obecne, w dodatku nie były takie drogie: nie były widoczne, były higieniczne, druga osoba nie mogła się w nie "wczepić" podczas pocałunku, dawały komfort zakłądania ich wtedy, kiedy nikt tego nie musiał oglądać i komfort ich zdejmowania na kilkanaście godzin, by zęby stale nie bolały. Nie wiem po co wyprodukowano aparaty stałe i dlaczego noszący je ludzie tak się cieszą z powodu tego, ile niewygody one dają, ile zarazków się w nich mnoży i jak się z nimi okropnie wygląda. A do tego są bardzo drogie. I o kiedy to aparaty ruchome, zwłaszcza u dziecka, prostuje zęby tylko w niewielkim stopniu? Mi wyprostowały, co napisałam wyżej, a nawet nie zawsze nosiłam go codziennie i nie były tak dobrej jakości jak te dzisiejsze, bo to było kilkadziesiąt lat temu. Nie dajcie sobie wmówić czegoś, co nie jest prawdą.
 
Kamila, 11.12.2014 23.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To niestety prawda w dużych miastach, sprawdź sobie cenniki np. we Wroclawiu.
 
następne »
strona 1 z 83
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Nieprzyjemny zapach z ust: jak pozbyć się nieświeżego oddechu Nieprzyjemny zapach z ust: jak pozbyć się nieświeżego oddechu

Nieprzyjemny zapach z ust może zepsuć randkę, zrazić znajomych, przeszkodzić w karierze. Rozprawić...

więcej

16666

Próchnica niszczy nie tylko zęby Próchnica niszczy nie tylko zęby

Bagatelizowana próchnica i choroby dziąseł prowadzą nie tylko do utraty zębów. Rujnują zdrowie –...

więcej

16752

Chore dziąsła: jak leczyć chorobę przyzębia i stan zapalny dziąseł Chore dziąsła: jak leczyć chorobę przyzębia i stan zapalny dziąseł

Gdy dziąsła krwawią, bolą, zmieniają kolor - nie zwlekaj z wizytą u stomatologa, a jeszcze lepiej...

więcej

15054

Nieświeży oddech - objawy i leczenie Nieświeży oddech - objawy i leczenie

Masz nieświeży oddech. Problem wydaje się błahy? Niestety, nie jest. Nieświeży oddech może...

więcej

14609

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

W przypadku zgłaszanych dolegliwości powinien pan pilnie udać się do lekarza. Są to objawy, które natychmiast powinny być zdiagnozowane, niezależnie od ich przyczyny. Do czasu wyjaśnienia problemu...

Nie jest określony czas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jest on uwarunkowany jedynie decyzją pacjentki, tolerancją preparatu i obecnością przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej....

Trzeba wykonać zdjęcie RTG. Jeśli ząb był leczony kanałowo w prawidłowy sposób, a korzeń nie jest zniszczony, to można będzie zastosować wkład koronowo-korzeniowy i osadzić koronę.

Grupy wsparcia
data

Kwiecień 26, 2015

Tu macie ciekawe możliwości zadbania o wagę, w sposób naturalny i stosowany już na całym świecie, - poczytajcie - www.zdrowiebiznesnalata.webnode.com

data

Kwiecień 26, 2015

To może wybierz się do Centrum Leczenia Otyłością. Mają 20 placówek w całej Polsce, więc na pewno znajdziesz jakąś blisko siebie. Dużo na ich temat poczytasz na: http://zdroweodchudzanie.pl . Najważniejsze, że oni leczą otyłość tak aby nie powróciła.

data

Kwiecień 24, 2015

Cudownego sposobu nie ma, ale może kuracja z Natur House pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę? sporo ostatnio o nich czytałam, bo sama też bym trochę zrzuciła, i mają bardzo dobre opinie. Co ważne, odbywają się pod kontrolą dietetyka.

data

Kwiecień 26, 2015

Ja sama mam problemy z otyłością i zaczęłam szukać rozwiązania przez zmniejszenie żołądka i znalazłam w Gdańsku w klinice robią to za darmo również wycinaja nadmiar skory po schudnieciu!!!!!!!!!!!

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.