14 pytań o aparaty ortodontyczne

Konsultant: Katarzyna Wiśniewska, specjalista ortodonta
840 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Wady zgryzu mogą mieć podłoże genetyczne, ale najczęściej winne są złe nawyki powstałe jeszcze w dzieciństwie. Nowoczesne aparaty ortodontyczne naprawdę potrafią czynić cuda! Szpara między jedynkami albo wysunięta szczęka? Bez problemu można to poprawić - nie tylko dla urody, ale przede wszystkim dla zdrowia.

Aparaty ortodontyczne pomagają usunąć wady zgryzu czasem są skutkiem zakażenia wirusowego lub bakteryjnego w pierwszym trymestrze ciąży lub nieprawidłowego ułożenia dziecka w brzuchu matki. Czasem mają podłoże genetyczne. Ale najczęściej sami jesteśmy sobie winni: pozwalamy dziecku ssać palec, nie karmimy piersią, za to zbyt długo podajemy butelkę (według stomatologów roczne dziecko powinno jeść łyżeczką i pić z kubka). Na wady zgryzu narażone są dzieci, które oddychają buzią (z powodu alergii lub infekcji górnych dróg oddechowych). Sprzyja im próchnica, przedwczesna utrata zębów mlecznych i stałych, a także choroby przyzębia.

1. Kiedy należy się wybrać do ortodonty?

Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, najlepiej pójść do ortodonty w 6. roku życia, gdy zaczynają wyżynać się pierwsze zęby stałe. Lekarz stwierdzi, czy nie ma jakichś wad w ukształtowaniu szczęki. W zależności od rodzaju wady może od razu zająć się korekcją albo wyznaczy termin następnej wizyty za rok, dwa czy po wymianie zębów przednich. Do 11–12. roku życia ortodonta pracuje nad wyrównaniem proporcji szczęk (np. pobudza ich wzrost). Prostowanie i wyrównywanie zębów odkłada się na później, gdy dziecko będzie już miało wszystkie zęby stałe (12-14 lat).

2. Czy dorosły może poprawić zgryz?

Korekcie wady zgryzu może się poddać każdy, bez względu na wiek. Ale u osoby dorosłej trwa to na ogół dłużej, ponieważ kość jest bardziej uwapniona i przez to trudniej ją uformować. Dodatkowo pewne schorzenia w obrębie jamy ustnej mogą spowodować odroczenie założenia aparatu ortodontycznego. Czasem na efekty leczenia wpływa obecność koron i mostów.

3. Dlaczego prostowanie zębów jest konieczne?

Zwykle decydujemy się na aparat ze względów estetycznych, a powinno się go zakładać głównie dla zdrowia. Proste zęby i prawidłowy zgryz są mniej narażone na próchnicę (łatwiej je czyścić) i na choroby przyzębia (stany zapalne lub ropnie dziąseł), dlatego mogą nam dłużej służyć. Jeśli zęby są niewłaściwie ustawione, to podczas jedzenia ich powierzchnie nadmiernie się ścierają, co pogłębia wadę zgryzu. Dlatego niekiedy dochodzi do chorób zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych. Przy niewłaściwym zgryzie zęby nie mogą pełnić swojej podstawowej funkcji – rozdrabniania pokarmu. Połykamy niedokładnie pogryzione kęsy, a to zaburza pracę przewodu pokarmowego.

4. Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

 • Ruchomy (wyjmowany) proponuje się dziecku, które ma zęby mleczne lub mieszane. Należy go nosić 12–14 godzin na dobę przez 1,5–2 lata. Służy on usuwaniu wad w obrębie szczęk, a zęby prostuje tylko w niewielkim stopniu. Jeżeli dziecko ma krzywe zęby, po usunięciu wady zgryzu (za pomocą aparatu ruchomego) zakłada się aparat stały, przeznaczony do prostowania zębów.
 • Stały aparat (ma różne elementy zakładane przez lekarza i tylko przez niego mogą być zdjęte) stosuje się przy uzębieniu stałym. Można nim zrobić najdrobniejsze poprawki estetyczne, ale też wyleczyć ciężką wadę w obrębie szczęki, np. pobudzić rozwój szczęki na szerokość (wówczas indywidualnie zrobione metalowe konstrukcje z elementami akrylowymi zakłada się tylko na zęby boczne). Jednak najbardziej popularne są aparaty stałe prostujące zęby, które przykleja się do zewnętrznych powierzchni wszystkich zębów (zewnętrzne). Aparat wewnętrzny, czyli lingwalny przyklejony po wewnętrznej stronie zębów, jest całkiem niewidoczny.

Ważne

Ważne

Ile kosztuje piękny uśmiech?

 • aparat ruchomy – od 500 do 1 tys. zł
 • aparaty stałe zewnętrzne:
  • metalowe – od 2 do 3 tys. zł
  • porcelanowo-kompozytowe – od 3 do 4 tys. zł
  • z kryształu – od 4 do 5 tys. zł
 • stałe lingwalne (jeden łuk) – od 3,5 do 7 tys. zł
 • pierwsza wizyta u ortodonty – ok. 250 zł
 • wizyty kontrolne – od 200 do 400 zł
 • komplet aparatów retencyjnych – od 850 do1,5 tys. zł

W wielu gabinetach można negocjować rozłożenie opłaty na raty.

5. Z czego składa się i jak działa aparat zewnętrzny?

Każdy standardowy aparat jest skonstruowany tak samo. Składa się z metalowych pierścieni przyklejanych do zębów trzonowych oraz zamków (małe kosteczki) mocowanych do „frontu” każdego zęba. Przez zamki przewlekany jest cieniutki drucik, który działa na zęby z określoną siłą, przesuwając je względem siebie lub obracając względem własnej osi. Zamki, które zwracają w aparacie najbardziej uwagę, mogą być zrobione z różnych materiałów: metalu, porcelany, akrylu czy kryształu.

6. Kto nie może nosić aparatu ortodontycznego?

Bezwzględnym przeciwwskazaniem są choroby związane z obniżoną odpornością organizmu (np. białaczka). Przeciwwskazania czasowe mają pacjenci z nieleczonymi zaburzeniami hormonalnymi czy niewyrównaną cukrzycą, ponieważ korygowanie zgryzu nie przebiega u nich prawidłowo. Ale osoby, które leczą się w poradniach specjalistycznych i mają prawidłowy poziom hormonów czy cukru, mogą już być leczone ortodontycznie. Aparatów nie zaleca się osobom przyjmującym niektóre leki, np. przeciw osteoporozie (odbywająca się pod wpływem tych leków przebudowa struktury kości utrudnia leczenie ortodontyczne), a także w przypadku postępującej choroby przyzębia (przedtem trzeba zlikwidować stany zapalne w jamie ustnej). Osoby z zanikami kości i rozchwianymi zębami mogą być leczone ortodontycznie, ale dopiero po 3-6 miesiącach od zakończenia leczenia periodontologicznego.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 31.07.2016 13:35
Jeśli chodzi o Kraków i dobry gabinet to http://ortodontica.pl jest dobrym wyborem. Dobrzy specjaliści, miła obsługa. A na takie zabiegi raczej nigdy nie jest za późno. W dzisiejszych czasach przy takich możliwościach lekarzy każdy może cieszyć się ładnym uśmiechem.
Filipos, 30.04.2015 12:34
Jest możliwe w każdym wieku ale czym póxniej tym większe prawdopodobieństwo powikłań i nieefektywnego leczenia aparatem.
 

7. Które zamki w aparacie ortodontycznym są najmniej widoczne?

Niemal zupełnie niewidoczne (ale też najdroższe) są zamki z półprzezroczystego kryształu. Można jednak znaleźć złoty środek i założyć na przednie zęby nierzucające się w oczy zamki ceramiczne, czyli porcelanowe (większość osób nosi właśnie takie) lub kryształowe, a na boczne – metalowe. Młodzież chętnie decyduje się na założenie na zamki kolorowych gumek (ligatury), które zabawnie wyglądają. Wymienia się je podczas każdej wizyty kontrolnej.

8. Czy aparat zakłada się od razu podczas pierwszej wizyty?

Nie. Najpierw trzeba zrobić zdjęcie rentgenowskie: panoramiczne zębów i boczne czaszki (by określić ułożenie zębów w stosunku do kości czaszki) oraz fotografię zębów i twarzy (by ocenić rysy twarzy i ustawienie zębów przed leczeniem). Jeżeli wada jest skomplikowana, lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych RTG, np. nadgarstka, żeby stwierdzić, czy dziecko przestało już rosnąć. Następnie robi się wyciski wszystkich zębów, z których wykonuje się modele szczęki i żuchwy. Potem lekarz ustala plan leczenia. Czasem jeszcze trzeba usunąć zęby, wyleczyć je i zdjąć kamień. Dopiero po tych wszystkich przygotowaniach zakłada się aparaty: jeden na górne, drugi na dolne zęby. W niektórych przypadkach aparatów nie zakłada się jednocześnie.

9. Prostowanie zębów jest bolesne?

Samo zakładanie aparatu nie boli, ale wymaga cierpliwości, ponieważ trwa ok. półtorej godziny. Potem przez 7-10 dni zęby mogą boleć przy nagryzaniu. Organizm musi przyzwyczaić się. Po wizytach kontrolnych ból trwa krócej, 3-7 dni. Często po 5, 6 miesiącach od założenia aparatu dyskomfort po wizytach kontrolnych po kilku godzinach ustępuje. Ale wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości. Dla jednych noszenie aparatu jest tylko nieprzyjemne, dla innych wręcz bolesne, zaś inni nic nie czują. Gdy aparat obciera np. policzek, trzeba nałożyć na zamek specjalny wosk, wówczas przestanie go kaleczyć. Pacjenci zazwyczaj dostają go od ortodonty.

10. Zdjęcie aparatu ortodontycznego oznacza zakończenie kuracji?

Po zdjęciu aparatu trzeba jeszcze utrwalić efekt prostowania zębów. W tym celu lekarz zakłada tzw. aparat retencyjny, który zabezpieczy zęby przed przesunięciem się na dawne miejsce. Metody są różne. Czasem do dolnych i górnych zębów przykleja się od wewnątrz metalowe łuki i dodatkowo na górne zęby zakłada odpowiedni aparat, który można zdejmować. Innym razem metalowy łuk przykleja się tylko do dolnych zębów, a na górnych nosi się aparat ruchomy. Decyzję o najlepszej metodzie podejmuje ortodonta. Aparat ruchomy przez pierwszy miesiąc trzeba nosić cały czas, zdejmując go tylko do jedzenia i mycia zębów. Potem lekarz stopniowo skraca czas jego noszenia. Zwykle aparat ten jest potrzebny tak długo, jak długo trwało prostowanie zębów. Łuki średnio nosi się przez 2 lata, ale w niektórych przypadkach nie można się z nimi rozstać już do końca życia. Wówczas wymienia się je co 5–10 lat. W czasie noszenia aparatów retencyjnych trzeba odwiedzać lekarza co 1–6 miesięcy.

11. Co robić, gdy pojawi się próchnica?

Jeżeli zamki są właściwie przyklejone i dba się o higienę, nie rozwija się pod nimi próchnica. Aparat mocuje się na klej, który zawiera fluor i szczelnie wypełnia przestrzeń między zamkiem a zębem, uniemożliwiając powstanie ubytku. A wszystkie odsłonięte części zębów ortodonta kontroluje podczas każdej wizyty. Jeżeli znajdzie dziurę, trzeba ją wyleczyć. W razie potrzeby ortodonta zdejmuje i przykleja łuk albo zamek, a stomatolog wypełnia ząb. Aparat trzeba założyć jak najszybciej, bo inaczej cofną się postępy leczenia i wówczas może okazać się, że łuk nie będzie pasował na zęby. Najlepiej, gdy oba gabinety ze sobą sąsiadują i bezpośrednio po zaplombowaniu zęba można wrócić do ortodonty.

12. Jak częste muszą być kontrole?

Co miesiąc, a w przypadku aparatów samoligaturujących (same się regulują) co 6–8 tygodni. W czasie wizyty ortodonta sprawdza postępy leczenia i ustawia nacisk metalowej linki na zęby, od którego zależy ich przesuwanie się we właściwym kierunku. Zaniedbanie tego obowiązku może zniweczyć efekt dotychczasowego leczenia. Niekiedy potrzebna jest też pomoc higienistki w czyszczeniu zamków i zębów. Aparaty czy to zewnętrzne, czy wewnętrzne średnio trzeba nosić 1,5 roku. I niczego nie można tu przyśpieszyć, bo zastosowanie zbyt dużej siły przesuwającej zęby albo zbyt częste wymienianie elementów pracujących aparatu może doprowadzić do uszkodzenia zębów. Ale wszystko zależy od wady zgryzu i wieku pacjenta. Czasem na usunięcie jej potrzeba 2,5–3 lata.

13. Jak myje się zęby z aparatem ortodontycznym?

Przy noszeniu aparatów ruchomych jest to łatwe. Po zdjęciu aparatu zęby myjemy normalną szczoteczką i pastą, a aparat szczoteczką i mydłem. Aparat stały wymaga więcej zachodu. Tu tradycyjna szczoteczka i pasta do zębów nie spełnią swej funkcji. Dlatego w gabinecie ortodontycznym lub aptece trzeba kupić specjalne szczotki, wyciorki i nici, które będą w stanie oczyścić zęby i przestrzenie wokół zamków i klamer. Zęby trzeba dokładnie myć po każdym jedzeniu, ponieważ resztki pokarmów osadzają się na aparacie, co sprzyja próchnicy i wygląda nieestetycznie. Wieczorem należy jeszcze dodatkowo za pomocą nici dentystycznych usunąć jedzenie ze wszystkich zakamarków.

14. Czy aparat ortodontyczny utrudnia jedzenie?

Trzeba nauczyć się w nim jeść. Najpierw wybierać produkty miękkie i kroić je na małe kawałki. Z czasem nabiera się wprawy i można jeść już prawie wszystko z wyjątkiem coli (może rozpuścić się klej), produktów twardych (orzechy, czekolada) i lepkich ciągnących słodyczy (krówki, ciastka lub batony z karmelem). Nie wolno też żuć gumy. Najlepiej wyrobić w sobie nawyk uważania, zwłaszcza podczas gryzienia przednimi zębami.

Ortodoncja dorosłych [wideo]

Polecamy
Aparaty ortodontyczne - rodzaje aparatów korygujących wady zgryzu

Aparaty ortodontyczne - rodzaje aparatów korygujących wady zgryzu

Aparaty ortodontyczne korygują szpary międzyzębowe, stłoczenia zębów, cofnięcia żuchwy i inne wady zgryzu. Nie ma znaczenia, ile masz lat - każdy ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 04.02.2016

Komentarze (1 - 10 z 840)
zosia, 19.04.2017 15.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zgzdzam sie z poprzedniczka lepiej zdrowe zeby niz proste a z pruchnicą miałam przykład wydałam fortune na aparat plus wizyty dla syna miał problem z jedynkami wiec wiadomo ostat grosz sie wyda aby jakos wygladało chodził dosc długo w aparacie po zdjeciu aparatu poraszka ma teraz 18 lat i nie jest zadowolony , próchnica nalot teraz chce wybielac bo mu sie nie podobaja . przy aparacie trzeba naprawdę dbac myc po każdy posiłku płukac nici a nie każde dziecko w wieku 12 lat chce tak dbac i myć czesto zeby a uwazam ze mogłam potrzekac aż bedzie starszy i mądrzejszy i wtedy by sam zadecydował chociaż w jego przpadku to było konieczne wczesiej miał aparat ruchomy ale nie pomagło wyczerpał cały limit w nzw i nie mogł juz dostac nastepnego miał dos p[oważną wade i aparat był w sumie konieczny ale dzis bym inaczej zrobiła.
 
A34, 08.11.2016 13.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dobrze radzę: zastanówcie się 100 razy, zanim założycie sobie aparat ortodontyczny. Lepiej mieć krzywe i zdrowe zęby, niż proste i ze zniszczonym szkliwem albo obumarłe przez to przesuwanie.
 
Małgosia, 03.11.2016 16.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mnie tez czeka korekcja zgryzu. Czy możecie kogoś dobrego polecić z Łodzi?
 
MaciejRawski, 11.08.2016 13.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dbanie o ząbki dziecka to ważny eta w życiu dziecka i nie lada problem rodziców. Sporo naszukałem się by znaleźć, informację o aparatach ortodontycznych szczególnie dla dzieci bo każdy rodzic obawia się wszystkiego jeśli chodzi o własne pociechy. Natknąłem się na stronę http://ortodontica.pl/ - Tam dowiedziałem się wielu ciekawych opinii. Fachowo wytłumaczono jak przebiega sam zabieg zakładania aparatu itd. Nie wiedziałem, że są aparaty stałe i wyjmowane. Firma zajmuje się leczeniem ortodontycznym dzieci, młodzieży oraz dorosłych, służącym przede wszystkim zachowaniu zdrowia zębów, przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych, a także dobremu samopoczuciu, niwelowaniu niektórych wad wymowy, estetycznemu wyglądowi uśmiechu itd. Osobiście jestem bardzo zadowolony z możliwości skorzystania z usług tej firmy. Sam personel dokłada wszelkich starań by Dziecko czuło się swobodnie i z przyjemnością wracało na fotel dentystyczny. Zresztą na stronie każdy zainteresowany znajdzie sporo informacji, fotek itd. Mogę wszystkim polecić: http://ortodontica.pl/ oczytać i uzupełnić wiedzę każdy może.
 
Gosia, 02.02.2016 19.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mogę doradzić dra Sromko, przyjmuje koło Wyszyńskiego na ul. Panieńskiej w Froe. Niedługo minie rok jak zakładałam aparat i jestem bardzo zadowolona z efektu, także wizyty są bardzo sympatyczne, więc nie zamieniłabym lekarza:)
 
Magda, 07.01.2016 19.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja również muszę stać się aparatką, czy ktoś może polecić dobrego ortodontę ze Szczecina?
 
Lukasz, 22.12.2015 11.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak, może
 
Lukasz, 22.12.2015 11.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na początek sprostowanie: to nie aparaty czynią cuda lecz lekarz specjalista,ktory posługuje sie wieloma rodzajami metod. Generalnie nie powinno się usuwać zębów!!! Trzeba dysponować ogromna!!! wiedzą i doświadczeniem, aby prowadzić leczenie ortodontyczne,stad wysoka cena,ale prawidłowy zgryz i ładne, proste zęby to inwestycja na całe życie(średnio to koszt kilku tysięcy zlotych) Osobiście uważam, iż leczeniem ortodontycznym powinno być objętych jak najszersze grono dzieci i młodzieży ,prawda jest, iż jest to leczenie drogie,niemniej inwestycje w zdrowie są najbardziej opłacalne, wieć możę zamiast nowego smartfona zafundować dziecku prawidłowy zgryz uśmiech i pewność siebie, które zapewniają łądne i proste zęby Polecam w Krakowie centrum dentystakliny
 
Hellpp, 10.11.2015 20.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zależy o jaką plombę chodzi. Utraciłaś zęba? Czy była próchnica ? Jeżeli był utracony to nie ma obaw aparat możesz nosić. Jednak jeśli jest to normalna plomba to mogą być nieprawidłowości. Spytaj się ortodonty.
 
Julka, 06.11.2015 18.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dzień noszę aparat na górę, i boli mnie strasznie skóra, ponieważ oprócz czterech przednich zębów na wszystkich mam takie malutkie szpileczki przez którę zrobiły mi się rany, co mogę z tym zrobić?
 
następne »
strona 1 z 84
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
AFTY - przyczyny, objawy i leczenie aft w jamie ustnej AFTY - przyczyny, objawy i leczenie aft w jamie ustnej

Afty w jamie ustnej są często spotykaną dolegliwością. Przyczyny powstawania bolesnych nadżerek lub...

więcej

288

Ból zęba. Sposoby na uśmierzenie bólu zęba Ból zęba. Sposoby na uśmierzenie bólu zęba

Ból zęba to jeden z najbardziej dokuczliwych bólów. Kiedy boli ząb nie sposób się skupić na pracy...

więcej

241

Zapalenie dziąseł: objawy i leczenie Zapalenie dziąseł: objawy i leczenie

Zapalenie dziąseł to, tuż obok próchnicy i nadwrażliwości, jeden z największych wrogów naszych...

więcej

222

ÓSEMKI - kłopotliwe zęby mądrości ÓSEMKI - kłopotliwe zęby mądrości

Ósemki, czyli zęby mądrości niestety nie dodają rozumu. Kojarzą się raczej z bólem i...

więcej

213

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Posiada Pani błędne informacje. Soda NIE WYBIELA zębów. Soda skutecznie, jako silny środek ścierny, usuwa osady z powierzchni zębów. To jest cała tajemnica "wybielającego" działania sody. Jednak...

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

EllaOne działa tylko w tym cyklu, w którym został przyjęty. W następnym cyklu skuteczność antykoncepcyjna będzie zależała wyłącznie od skuteczność stosowanych tabletek. EllaOne zawiera inhibitor...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.