Osa morska - poznaj meduzę morderczynię. Jak nie spotkać osy morskiej

2015-10-08 13:16

Osa morska, czyli meduza Chironex fleckeri, jest jednym z najniebezpieczniejszych dla człowieka stworzeń. Jad z jej parzydełek może zabić w ciągu kilku minut. Gdzie występuje box jellyfish i co robić, gdy nie uda się uniknąć jej jadu?

Osa morska - poznaj meduzę morderczynię. Jak nie spotkać osy morskiej
Autor: Thinkstockphotos.com Osa morska czyli meduza z gatunku Chironex fleckeri, jest jednym z najniebezpieczniejszych dla człowieka stworzeń.

Spis treści

  1. Osa morska - co to jest?
  2. Poparzenie przez osę morską. Co robić?
  3. Osa morska - jak zapobiec poparzeniu?

Osa morska (Chironex fleckeri, kostkomeduza śmiercionośna, box jellyfish) jest uważana za najgroźniejszy gatunek wśród meduz. Jak nie spotkać osy morskiej? Nie wchodzić do wody u północnych wybrzeży Australii, bo tam najczęściej grasuje. Osę morską, zwaną po angielsku box jellyfish - meduza pudełkowa, można też spotkać przy wybrzeżach Oceanu Spokojnego i Indyjskiego. W przeciwieństwie do innych meduz, osa morska spoczywa na dnie morza, nie poruszając się, chyba że jest zaniepokojona. Osa morska zabija więcej amatorów kąpieli i nurkowania niż rekiny i płaszczki razem wzięte.

Po poparzeniu przez osę morską może dojść do arytmii, zatrzymania krążenia zwału serca, obrzęku płuc i zapaści oddechowej.

Osa morska - co to jest?

Osa morska to meduza. Ma przeźroczyste, galaretowate ciało wielkości pudełka, którego średnica wynosi od 16 do 24 cm, chociaż niektóre mają średnicę 35 cm. Do tego falujące czułki wyposażone w parzydełka pełne śmiertelnego jadu, o długości dochodzącej nawet do 3 metrów. Parzydełka uwalniają jad nawet po odcięciu. Ilość jadu zgromadzona w parzydełkach jednego czułka wystarczy do zabicia 60 osób.

Naukowcy długo zastanawiali się po co natura stworzyła meduzę groźną jak broń biologiczną. Okazało się, że wszystko ma swoje uzasadnienie. Osa morska żywi się krewetkami wyposażonymi w twardy pancerzyk. Miotająca się ofiara mogłaby dotkliwie poranić wrażliwe ciało meduzy. Osa morska musi więc zabijać błyskawicznie.

Warto wiedzieć, że osy morskie podpływają do linii brzegowych w czasie rozrodu, co wzmaga ich ostrożność i agresję – to z kolei prowadzi do ataku. Osa morska żyje średnio rok.

Poparzenie przez osę morską. Co robić?

Trucizna atakuje jednocześnie skórę, układ nerwowy i serce. Po kontakcie z meduzą na skórze pojawiają się:

  • czerwone, niesamowicie bolesne pręgi na skórze (jak po biczowaniu)
  • duszność
  • objawem opóźnionej reakcji może być intensywnie swędząca wysypka skórna (pojawia się ona po kilku dniach od poparzenia i ustępuje w ciągu 10 dni. Może sporadycznie utrzymywać się przez wiele tygodni)

Po poparzeniu przez osę morską, należy polewać czerwone pręgi na skórze octem. Zamyka on nitki wypełnione jadem. Ranę należy polewać octem co najmniej 30 sekund, a następnie ostrożnie usunąć wszelkie przylegające macki.Gdy nie ma pod ręką octu, ranę należy polewać słoną wodą (ale nie świeżą, np. z butelki). Nie należy polewać skóry alkoholem - uaktywnia to bowiem parzydełka, które meduza pozostawia w ciele ofiary i wstrzykują one kolejne porcje trucizny.

Osa morska - jak zapobiec poparzeniu?

  • jeśli zamierzasz pływać - korzystaj tylko z patrolowanych kąpielisk, słuchaj lokalnych wiadomości
  • w cieplejsze miesiące, w czasie zagrożenia pojawienia się osy morskiej, pływaj w ochronnym kombinezonie
  • miej pod ręką zestaw pierwszej pomocy, w tym ocet

Źródło: youtube.com/Free Documentary