Naciągnięcie mięśnia: przyczyny i objawy. Jak leczyć naciągnięte mięśnie?

23 komentarze
Autor: Monika Majewska

Naciągnięcie mięśnia to bolesna kontuzja. Dochodzi do niej w wyniku nadmiernego przeciążenia mięśni, które nie zostały odpowiednio wcześniej przygotowane do wysiłku fizycznego. Aby zapobiegać tego typu urazom, zazwyczaj wystarczy wykonać krótką rozgrzewkę. Jednak co robić, jeśli już doszło do urazu? Sprawdź, jakie są przyczyny i charakterystyczne objawy naciągnięcia mięśnia oraz jak przebiega leczenie tego typu kontuzji.

Naciągniecie mięśnia to niewielkie mikrouszkodzenia włókien mięśniowych, tzw. miofibryli. Włókna ulegają nadmiernemu przesunięciu względem siebie i przestają zachowywać spójność. Skutkiem jest postępujący stan zapalny. Wśród tego typu urazów można wyróżnić naciągnięcie mięśni barku, pleców, szyi, uda, jak również mięśnia pośladkowego oraz nad- i podgrzebieniowego.

Naciągnięcie mięśnia - przyczyny

W wyniku nadmiernego przeciążenia, jak również w wyniku nagłego ruchu, gdy mięśnie nie są jeszcze przygotowane do znoszenia obciążeń, dochodzi do rozerwania niewielkiej ilości włókien mięśniowych - zwykle w miejscu, w którym mięsień łączy się z tkanką łączną ścięgna. Do naciągnięcia mięśnia może również dojść, kiedy po długim okresie bezczynności zmuszamy go do zbyt intensywnej pracy.

Naciągnięcie a naderwanie mięśnia - różnice

O naciągnięciu mięśnia mówimy, gdy doszło do przerwania ciągłości niewielkiej liczby włókien mięśniowych (ok. 5 proc.). W takiej sytuacji w niewielkim stopniu dochodzi do ograniczenia sprawności ruchowej. Jeśli jednak doszło do większego uszkodzenia mięśnia (zerwania więcej niż 5 proc. włókien mięśniowych), uraz kwalifikuje się jako naderwanie. Wtedy kontuzja uniemożliwia wykonywanie skomplikowanych działań ruchowych. Objawy naderwania są takie same jak objawy naciągnięcia mięśnia. Jednak okres unieruchomienia, rehabilitacji i powrotu do pełnej sprawności jest znacznie dłuższy niż przy naciągnięciu.

Naciągnięcie mięśnia - objawy

W wyniku naciągnięcia powstaje stan zapalny, którego objawem jest obrzęk i ostry ból mięśni. Objawem towarzyszącym może być krwiak. Nadmiernie rozciągnięty mięsień jest wrażliwy na dotyk, a jakakolwiek próba wykonania ruchu jeszcze bardziej potęguje ból. Ból ten ma charakter kłujący, punktowy, przy czym na skutek ucisku ma tendencję do nasilania się. Objawem towarzyszącym może być również częsty skurcz mięśnia.

Naciągnięcie mięśni - leczenie

Do bolącego miejsca należy jak najszybciej przyłożyć zimny okład, który zwęzi rozszerzone naczynia krwionośne i zmniejszy obrzęk. Zwykle w ciągu 24 godzin dolegliwości powoli ustępują. Wówczas można użyć ciepłego okładu. Warto także sięgnąć po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe.

Dalsze leczenie wymaga przede wszystkim wypoczynku i ograniczenia aktywności fizycznej. Po wyleczeniu kontuzji należy stopniować wysiłek fizyczny. W przeciwnym razie kontuzja łatwo się odnowi.

Jeśli jednak ból będzie się nasilał, konieczna jest wizyta u lekarza. Ortopeda zbada miejsce kontuzji i zleci badanie rentgenowskie, które pozwoli wykluczyć ewentualne złamanie lub inne poważne urazy. Lekarz może również zlecić badanie usg Dopplera (obrazowanie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych) w celu wykrycia groźnych dla zdrowia nieprawidłowości w żyłach, które mogły powstać wskutek urazu.

Naciągnięcie mięśni - profilaktyka

Na kontuzje najbardziej podatne są nierozciągnięte i słabe mięśnie, dlatego przed rozpoczęciem treningu należy wykonać co najmniej 15-minutową rozgrzewkę. Przed naciągnięciem mięśni można się zabezpieczyć, wykonując regularne ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Dieta po KONTUZJI - co jeść w czasie rekonwalescencji po złamaniu lub zwichnięciu

Dieta po KONTUZJI - co jeść w czasie rekonwalescencji po złamaniu lub zwichnięciu

Zerwanie mięśnia: przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie zerwanego mięśnia?

Zerwanie mięśnia: przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie zerwanego mięśnia?

Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 17.08.2015

Komentarze (1 - 10 z 23)
Rafal, 23.09.2016 19.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zbycho. Mam takie same objawy. Jak z tego wszedłeś?
 
Julia, 25.08.2016 11.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie wiem czy to jest to ale wczoraj wieczorem gdy próbowałam zrobić foczkę, cały czas mnie bolało pod udem. Dzisiaj też mnie boli jak chodzę i nie wiem co mam zrobić bo zginąć i wszystko mogę tylko mnie boli
 
Klara, 30.07.2016 13.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam to samo, w zasadzie wciąż mam. Lekarz powiedział, że to lekkie naderwanie ścięgna, noszę bandaż elastyczny, smaruje voltarenem, a przez pierwsze dwa dni okładałam lodem. Ogranicz chodzenie, to ważne bo możesz sobie pogorszyć. Jak drugiego dnia po wypadku postanowiłam wyjść na krótki spacer to słono za to zapłaciłam, bo stopa która wcześniej miała minimalny obrzęk, spuchła. Ogranicz ruch, ewentualnie weź coś przeciw bólowego no i pewnie idź do lekarza sprawdzić, czy to złamanie, zerwanie czy naciągnięcie. Powodzenia i łączę się w bólu.
 
aga12222, 28.07.2016 19.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam. z niewielkiej wysokosci skoczyłam na proste nogi po chwili poczułam promieniujacy ból od piety w góre i w chwili obecnej nie moge stanac na cała stope nie ma opuchlizny ani zadnego zasinienia.Trzymajac noge w górze moge poruszac i mnie nie boli ale jesli dochodzi do chodzenia pol jest nie samowity nie ma obcji zeby stanac na całej stopie co zrobic co to moze byc pomocy.........
 
Ola, 22.06.2016 01.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co jesli mam tylko troche zasinony obrzęk z tylu łydki pod kolanem? To mnie nie boli przy zadnej czynnosci, a cwiczylam dwa tygodnie temu i dopiero teraz to zauwazylam.
 
timah, 08.06.2016 20.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Aparat Stacka
 
timah, 08.06.2016 20.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ten uraz można próbować leczyć przy pomocy tego aparatu. Lekarz ortopeda powinien wyjaśnić dokładniej na czym to polega.
 
Janek, 05.06.2016 11.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dwa dni temu zerwałem ścięgno palca czwartego lewej ręki i teraz palec jest krzywy i nie mogę go wyprostować. Zakrzywiony jest w stawie tuż za paznokciem. Staw jest sprawny i przy pomocy drugiej ręki mogę go wyprostować ale zaraz potem zakrzywia się. Czy ten uraz jest do naprawienia ?
 
Mati112, 28.05.2016 19.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
chyba naciągnąłem mięsień barku, czy okłady pomogą? uraz wygląda następująco mam gulkę na lewym barku, i boli, z łóżka ciężko w stać było, teraz czuje trochę lepiej a do lekarze chwilowo czasu nie mam by pójść.
 
Zbycho, 12.05.2016 19.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od około 10 dni w pewnych sytuacjach odczuwam ból, którego trudno mi zlokalizować. Nie wiem czy to ból stawu łokciowego czy coś ze ścięgnami. Zlokalizowany jest gdzieś pomiędzy stawem łokciowym, a przedramieniem (powiedzmy do 10cm od stawu w stronę dłoni). Gdy przyłożymy do ciała wewnętrzną stronę łokcia, to obszar ten znajduje się z przodu. Ból odczuwam w określonych przypadkach np. chwytając przedmiot od góry (nadchwyt) i unosząc go (nawet lekki 1kg przedmiot), albo gdy przy wyprostowanej ręce w łokciu naciskam kciukiem na palec wskazujący. Ból występuje także gdy ściskam ściskacz. Boli też przy uginaniu ramion w chwycie młotkowym. Po zwolnieniu ból natychmiast ustępuje. Początkowo myślałem, że to staw, później że mięsień przedramienia, a teraz sam już nie wiem. Od 10 dni nie ćwiczyłem i nadal boli (ale tylko przy określonych czynnościach). Wizyta u lekarza wiąże się z koniecznością wykorzystania dnia urlopu, a tego nie chciałbym robić. Macie może jakieś podejrzenia co jest przyczyną bólu?
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ukąszenie przez kleszcza - pierwsza pomoc.  Jak prawidłowo usunąć kleszcza? Ukąszenie przez kleszcza - pierwsza pomoc. Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

Ukąszenie przez kleszcza nie zawsze wymaga interwencji lekarza, ponieważ w większości przypadków...

więcej

53385

OPARZENIA - leczenie oparzeń domowymi sposobami. Pierwsza pomoc przy oparzeniach OPARZENIA - leczenie oparzeń domowymi sposobami. Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Jak wyleczyć oparzenia? Pierwsza pomoc przy oparzeniach lekkiego stopnia polega przede wszystkim na...

więcej

53351

Naciągnięcie mięśnia: przyczyny i objawy. Jak leczyć naciągnięte mięśnie? Naciągnięcie mięśnia: przyczyny i objawy. Jak leczyć naciągnięte mięśnie?

Naciągnięcie mięśnia to bolesna kontuzja. Dochodzi do niej w wyniku nadmiernego przeciążenia...

więcej

45075

OPARZENIA: rodzaje, stopnie oparzeń i ich charakterystyka. Kiedy oparzenie zagraża życiu? OPARZENIA: rodzaje, stopnie oparzeń i ich charakterystyka. Kiedy oparzenie zagraża życiu?

Oparzenia to uszkodzenia tkanek skóry pod wpływem wysokiej temperatury. Do oparzenia może dojść w...

więcej

38034

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Skórę należy nawilżać po kąpieli. Aby móc Panu doradzić konkretne produkty pielęgnacyjne, musiałbym zobaczyć Pana skórę na żywo i ocenić jej rodzaj oraz indywidualne potrzeby. Niemniej, polecam...

Dziedziczy się wyłącznie po rodzicach. Dziedziczenie to przekazywanie genów i genotyp człowieka powstaje w momencie połączenia dwóch gamet. Żadne obce geny nie mają możliwości przedostania się do...

Dolegliwości, o których Pani wspomina, wskazują na dysfunkcję trąbki słuchowej. Ale stan ten musi rozpoznać laryngolog. Pozdrawiam, Prof. A. Krzeski

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.