Naciągnięcie mięśnia: przyczyny i objawy. Jak leczyć naciągnięte mięśnie?

19 komentarze
Autor: Monika Majewska

Naciągnięcie mięśnia to bolesna kontuzja. Dochodzi do niej w wyniku nadmiernego przeciążenia mięśni, które nie zostały odpowiednio wcześniej przygotowane do wysiłku fizycznego. Aby zapobiegać tego typu urazom, zazwyczaj wystarczy wykonać krótką rozgrzewkę. Jednak co robić, jeśli już doszło do urazu? Sprawdź, jakie są przyczyny i charakterystyczne objawy naciągnięcia mięśnia oraz jak przebiega leczenie tego typu kontuzji.

Naciągniecie mięśnia to niewielkie mikrouszkodzenia włókien mięśniowych, tzw. miofibryli. Włókna ulegają nadmiernemu przesunięciu względem siebie i przestają zachowywać spójność. Skutkiem jest postępujący stan zapalny. Wśród tego typu urazów można wyróżnić naciągnięcie mięśni barku, pleców, szyi, uda, jak również mięśnia pośladkowego oraz nad- i podgrzebieniowego.

Naciągnięcie mięśnia - przyczyny

W wyniku nadmiernego przeciążenia, jak również w wyniku nagłego ruchu, gdy mięśnie nie są jeszcze przygotowane do znoszenia obciążeń, dochodzi do rozerwania niewielkiej ilości włókien mięśniowych - zwykle w miejscu, w którym mięsień łączy się z tkanką łączną ścięgna. Do naciągnięcia mięśnia może również dojść, kiedy po długim okresie bezczynności zmuszamy go do zbyt intensywnej pracy.

Naciągnięcie a naderwanie mięśnia - różnice

O naciągnięciu mięśnia mówimy, gdy doszło do przerwania ciągłości niewielkiej liczby włókien mięśniowych (ok. 5 proc.). W takiej sytuacji w niewielkim stopniu dochodzi do ograniczenia sprawności ruchowej. Jeśli jednak doszło do większego uszkodzenia mięśnia (zerwania więcej niż 5 proc. włókien mięśniowych), uraz kwalifikuje się jako naderwanie. Wtedy kontuzja uniemożliwia wykonywanie skomplikowanych działań ruchowych. Objawy naderwania są takie same jak objawy naciągnięcia mięśnia. Jednak okres unieruchomienia, rehabilitacji i powrotu do pełnej sprawności jest znacznie dłuższy niż przy naciągnięciu.

Nie przegap

Naciągnięcie mięśnia - objawy

W wyniku naciągnięcia powstaje stan zapalny, którego objawem jest obrzęk i ostry ból mięśni. Objawem towarzyszącym może być krwiak. Nadmiernie rozciągnięty mięsień jest wrażliwy na dotyk, a jakakolwiek próba wykonania ruchu jeszcze bardziej potęguje ból. Ból ten ma charakter kłujący, punktowy, przy czym na skutek ucisku ma tendencję do nasilania się. Objawem towarzyszącym może być również częsty skurcz mięśnia.

Naciągnięcie mięśni - leczenie

Do bolącego miejsca należy jak najszybciej przyłożyć zimny okład, który zwęzi rozszerzone naczynia krwionośne i zmniejszy obrzęk. Zwykle w ciągu 24 godzin dolegliwości powoli ustępują. Wówczas można użyć ciepłego okładu. Warto także sięgnąć po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe.

Dalsze leczenie wymaga przede wszystkim wypoczynku i ograniczenia aktywności fizycznej. Po wyleczeniu kontuzji należy stopniować wysiłek fizyczny. W przeciwnym razie kontuzja łatwo się odnowi.

Jeśli jednak ból będzie się nasilał, konieczna jest wizyta u lekarza. Ortopeda zbada miejsce kontuzji i zleci badanie rentgenowskie, które pozwoli wykluczyć ewentualne złamanie lub inne poważne urazy. Lekarz może również zlecić badanie usg Dopplera (obrazowanie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych) w celu wykrycia groźnych dla zdrowia nieprawidłowości w żyłach, które mogły powstać wskutek urazu.

Naciągnięcie mięśni - profilaktyka

Na kontuzje najbardziej podatne są nierozciągnięte i słabe mięśnie, dlatego przed rozpoczęciem treningu należy wykonać co najmniej 15-minutową rozgrzewkę. Przed naciągnięciem mięśni można się zabezpieczyć, wykonując regularne ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zerwanie mięśnia: przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie zerwanego mięśnia?

Zerwanie mięśnia: przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie zerwanego mięśnia?

Dieta po KONTUZJI - co jeść w czasie rekonwalescencji po złamaniu lub zwichnięciu

Dieta po KONTUZJI - co jeść w czasie rekonwalescencji po złamaniu lub zwichnięciu

Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 17.08.2015

Komentarze (1 - 10 z 19)
Ola, 22.06.2016 01.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co jesli mam tylko troche zasinony obrzęk z tylu łydki pod kolanem? To mnie nie boli przy zadnej czynnosci, a cwiczylam dwa tygodnie temu i dopiero teraz to zauwazylam.
 
timah, 08.06.2016 20.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Aparat Stacka
 
timah, 08.06.2016 20.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ten uraz można próbować leczyć przy pomocy tego aparatu. Lekarz ortopeda powinien wyjaśnić dokładniej na czym to polega.
 
Janek, 05.06.2016 11.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dwa dni temu zerwałem ścięgno palca czwartego lewej ręki i teraz palec jest krzywy i nie mogę go wyprostować. Zakrzywiony jest w stawie tuż za paznokciem. Staw jest sprawny i przy pomocy drugiej ręki mogę go wyprostować ale zaraz potem zakrzywia się. Czy ten uraz jest do naprawienia ?
 
Mati112, 28.05.2016 19.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
chyba naciągnąłem mięsień barku, czy okłady pomogą? uraz wygląda następująco mam gulkę na lewym barku, i boli, z łóżka ciężko w stać było, teraz czuje trochę lepiej a do lekarze chwilowo czasu nie mam by pójść.
 
Zbycho, 12.05.2016 19.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od około 10 dni w pewnych sytuacjach odczuwam ból, którego trudno mi zlokalizować. Nie wiem czy to ból stawu łokciowego czy coś ze ścięgnami. Zlokalizowany jest gdzieś pomiędzy stawem łokciowym, a przedramieniem (powiedzmy do 10cm od stawu w stronę dłoni). Gdy przyłożymy do ciała wewnętrzną stronę łokcia, to obszar ten znajduje się z przodu. Ból odczuwam w określonych przypadkach np. chwytając przedmiot od góry (nadchwyt) i unosząc go (nawet lekki 1kg przedmiot), albo gdy przy wyprostowanej ręce w łokciu naciskam kciukiem na palec wskazujący. Ból występuje także gdy ściskam ściskacz. Boli też przy uginaniu ramion w chwycie młotkowym. Po zwolnieniu ból natychmiast ustępuje. Początkowo myślałem, że to staw, później że mięsień przedramienia, a teraz sam już nie wiem. Od 10 dni nie ćwiczyłem i nadal boli (ale tylko przy określonych czynnościach). Wizyta u lekarza wiąże się z koniecznością wykorzystania dnia urlopu, a tego nie chciałbym robić. Macie może jakieś podejrzenia co jest przyczyną bólu?
 
Kacper, 16.02.2016 00.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
3 lata temu doznałem kontuzji pleców nie wiem czy było to zerwanie czy naciągnięcie mięśnia. Do kontuzji doszło w szkole na wf kiedy robiliśmy rozgrzewkę i było ćwiczenie na plecy tzw. skrętoskłony pamiętam że bardzo zaangażowanie to robiłem a dniem za dniem zacząłem tego żałować ponieważ ból zaczął się nasilać bardzo ostro nie mogłem wykonywać prostych czynności bo ból był nie do opisania. Tydzień po kontuzji rano postanowiłem pojechać z mamą do przychodni ale problem był ze wstaniem z łóżka czułem się jak inwalida nie mogłem wstać a jak już to robiłem to z głośnym płaczem lekarz dotarł do miejsca bólu i stwierdził że jest to zerwanie mięśnia i przepisał tylko tabletki przeciwbólowe (apro-napro) i powiedział że z czasem mięsień zrośnie się, ból co roku odnawia się ale już nie w takim stopniu jak był na początku. Chcę zostać strażakiem a żeby nim zostać to nie można mieć żadnej kontuzji i tu rodzi się pytanie czy nim zostanę ponieważ nie wiem co z moimi plecami...
 
Grzegorz, 11.02.2016 06.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zgłoś się do neurologa i wykonaj rezonans miejsca związanego z bólem
 
Gliszczu, 27.09.2015 18.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ból pojawił się 2 dni po treningu klatki piersiowej dosłownie znikąd, nagle zacząłem czuć dziwne spięcie i dyskomfort w prawym m. piersiowatym a dokładniej po całej długości mostka, tylko w miejscu przyczepu. Zrobiłem 3-tygodniową przerwę od treningów, jednak gdy po tym czasie wykonałem trening barków uważając przy tym, by jak najmniej angażować klatkę, to na kolejny dzień znów czułem to miejsce. Nie mam i nie miałem żadnych odczynów, przy dotykaniu również nic nie boli, dopiero jak docisnę lub położę się na klatce, to wtedy czuje. Brałem proszki przeciwzapalne. Co to może być? Jak to leczyć?
 
Aga, 16.09.2015 10.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam bardzo duży ból w kręgosłupie po tańcach, bez rozgrzewki. Zostałam nastawiona manualnie. Kręgosłup przestał boleć, ale tak na 30min w ciągu dnia musiałam się kłaść, bo tak jak by męczył mi się mięsień. Później leżenie już nie wystarczało. Ogromny ból spiętego mięśnia. Środki bólowe, nawet na receptę nie pomagały. Pomógł mi dopiero środek na receptę rozkurczający mięśnie. Brałam go tylko jak bolało i przeszło. Powodzenia wszystkim cierpiącym. Wyjdziecie z tego. Nie poddawajcie się.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ukąszenie przez kleszcza - pierwsza pomoc.  Jak prawidłowo usunąć kleszcza? Ukąszenie przez kleszcza - pierwsza pomoc. Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

Ukąszenie przez kleszcza nie zawsze wymaga interwencji lekarza, ponieważ w większości przypadków...

więcej

38931

OPARZENIA - leczenie oparzeń domowymi sposobami. Pierwsza pomoc przy oparzeniach OPARZENIA - leczenie oparzeń domowymi sposobami. Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Jak wyleczyć oparzenia? Pierwsza pomoc przy oparzeniach lekkiego stopnia polega przede wszystkim na...

więcej

34121

Naciągnięcie mięśnia: przyczyny i objawy. Jak leczyć naciągnięte mięśnie? Naciągnięcie mięśnia: przyczyny i objawy. Jak leczyć naciągnięte mięśnie?

Naciągnięcie mięśnia to bolesna kontuzja. Dochodzi do niej w wyniku nadmiernego przeciążenia...

więcej

28977

OPARZENIA: rodzaje, stopnie oparzeń i ich charakterystyka. Kiedy oparzenie zagraża życiu? OPARZENIA: rodzaje, stopnie oparzeń i ich charakterystyka. Kiedy oparzenie zagraża życiu?

Oparzenia to uszkodzenia tkanek skóry pod wpływem wysokiej temperatury. Do oparzenia może dojść w...

więcej

25551

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Sugeruję nie łączyć tych leków ze względu na zwiększone ryzyko podwyższenia enzymów wątrobowych oraz możliwość dolegliwości mięśniowych (ból mięśni).

Po skomplikowanej ekstrakcji mogą nastąpić powikłania. Ten biały nalot to skrzep, czyli rana goi się. Ból powodują bakterie beztlenowe, które zagnieździły się w ranie. W takiej sytuacji można...

Niestety nie ma jednej ogólnej zasady w diagnostyce genetycznej. Zastosowana metoda i zakres badań jest zawsze zależny od wskazania/podejrzenia. Natomiast polecić mogę poszukanie informacji na temat...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.