KŁOPOTY ZDROWOTNE na urlopie - biegunka podróżnych, zatrucia, choroba lokomocyjna

2012-07-09 13:54

Choroba lokomocyjna, ból gardła i biegunka często zakłócają letni wypoczynek. Na wakacyjnych szlakach może też przydarzyć się omdlenie lub zwichnięcie stawu. Musimy być na to przygotowani, by radzić sobie z tymi kłopotami zdrowotnymi.

bezpieczne lato
Autor: Photos.com Choroba lokomocyjna, ból gardła i biegunka często zakłócają letni wypoczynek.  Na wakacyjnych szlakach może też przydarzyć się omdlenie lub zwichnięcie stawu. Musimy być na to przygotowani, by radzić sobie z tymi kłopotami zdrowotnymi.

Wypadki chodzą po ludziach. Przed urlopem więc warto dowiedzieć się jak pomóc gdy ktoś zemdleje, zatruje się lub cierpi na chorobę lokomocyjną oraz co robić w przypadku kontuzji. Warto zabrać ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę, koncentrat uzupełniający elektrolity na wypadek biegunek i wymiotów lub odwodnienia. I pamiętać o zapakowaniu do plecaka małego zestawu środków opatrunkowych i dezynfekujących oraz napoju izotonicznego gdy wybieramy się na wycieczkę.

Odwodnienie

Charakteryzują je skurcze i bóle mięśni, suche, popękane usta, znaczne obniżenie zdolności do wysiłku, utrata elastyczności skóry i nasilający się ból głowy. Konieczne jest posadzenie lub ułożenie chorego w chłodnym miejscu, podanie mu wody bogatej w sole mineralne lub napoju izotonicznego, a najlepiej mieszanki nawadniającej (można kupić sproszkowaną w aptece).

Zwichnięcie stawu

Ten rodzaj urazu jest efektem uszkodzenia więzadeł stawowych, które ulegają nadmiernemu rozciągnięciu, naderwaniu albo całkowitemu zerwaniu. Towarzyszy temu ból i obrzęk. Wokół stawu pojawia się sinoczerwone przebarwienie, które świadczy o wewnętrznym wylewie. Staw należy obłożyć zimnym kompresem, a następnie owinąć bandażem elastycznym. Jeżeli są podstawy, by podejrzewać złamanie kości, kończynę trzeba unieruchomić w pozycji, w jakiej pozostała po urazie, i nie narażając chorego na poruszanie, odwieźć go na ostry dyżur ortopedyczny. Uwaga! Nie wolno próbować samodzielnego nastawiania stawu, zwłaszcza gdy istnieje podejrzenie złamania kości.

Omdlenie

Nagłą utratę przytomności (zwykle jest krótkotrwała) poprzedzają zawroty głowy lub tzw. odpływanie, czyli utrata kontaktu z rzeczywistością. Omdlenie to reakcja obronna organizmu, która ma ochronić mózg przed dodatkową utratą tlenu. Gdy mdlejemy, nieświadomie upadamy, pozwalając tym samym, by większa porcja krwi dotarła do mózgu. Człowiek zdrowy może zemdleć z głodu, po znacznym wysiłku fizycznym, w czasie upału, na widok krwi lub od wstrętnego zapachu. Osobę zemdloną należy położyć tak, aby nogi znajdowały się wyżej niż głowa. Gdy odzyska przytomność, można podać do picia słodki sok lub wodę z cukrem.

Ból gardła

Latem często zdarzają się kłopoty z gardłem. Lody, chłodne napoje, przeciągi i kąpiel w zimnej wodzie mogą być przyczyną przeziębienia lub anginy. Gdy gardło zaczyna boleć, najlepiej wypłukać je sodą oczyszczoną (łyżeczka na szklankę wody), która ma silne działanie przeciwobrzękowe, lub solą kuchenną. Ulgę przyniosą tabletki do ssania, a także aerozol, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jeżeli ból gardła się nasila, pojawiają się kłopoty z przełykaniem i temperatura, trzeba szukać pomocy lekarskiej.

Choroba lokomocyjna

Aby uniknąć mdłości, wymiotów, bólu głowy, godzinę przed podróżą należy zjeść lekki posiłek i wziąć lek przeciwwymiotny, np. syntetyczny Aviomarin, ziołowy Aviplant, Lokomotiv lub homeopatyczny Vertigoheel. Jeżeli zrezygnujemy z jedzenia, w czasie jazdy samochodem trzeba małymi łykami pić dużo chłodnej wody mineralnej.

Biegunka podróżnych

Może ją wywołać zmiana klimatu, wody, jedzenia. Wtedy pomoże tabletka, np. Imodium, saszetka Smecta (do rozpuszczenia w wodzie) lub 10–20 tabletek węgla lekarskiego. Gdy przyjmujemy węgiel, nie ma sensu brać innych leków, bo ich działanie zostanie zneutralizowane. Należy dużo pić – może to być niegazowana woda mineralna, rumianek, mięta lub letnia, słaba i niesłodka herbata.

Zatrucie pokarmowe

Świadczy o nim najczęściej ból głowy, brzucha, wymioty, biegunka i podwyższoną temperatura. Jeśli objawy wystąpiły po zjedzeniu mięsa, wędliny lub konserwy mięsnej, można podejrzewać zatrucie jadem kiełbasianym. Objawia się ono po 12-36 godzinach osłabieniem mięśni, bólem głowy, trudnościami w mówieniu, oddychaniu i zamazanym widzeniem. Można wtedy sprowokować wymioty, ale należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala, bo takie zatrucie bywa śmiertelne. Przy zatruciu salmonellą (zakażone jaja, mleko, sery, surowe mięso, lody, ciastka z kremem) objawy występują po 6-24 godzinach. Najczęściej są to kurczowe bóle brzucha, dreszcze, ból głowy, wymioty, biegunka, gorączka i osłabienie. Gdy ustąpią wymioty trzeba nawodnią organizm pijąc wodę bez gazu, ciepłą herbatę lub napary z ziół ( mięta, rumianek). Gdy podejrzewamy zatrucie grzybami trzeba wezwać pogotowie lub udać się do szpitala.

miesięcznik "Zdrowie"