Jak leczyć odmrożenia? Nie rozcieraj, nie masuj!

2013-12-03 10:38

Leczenie odmrożeń, nawet tych lekkich, musi być umiejętne. Przy odmrożeniach przemarznięta skóra jest podatna na uszkodzenia. Dlatego, gdy pojawią się odmrożenia nie wolno jej trzeć ani masować. Jak prawidłowo leczyć odmrożenia?

Jak leczyć odmrożenia? Nie rozcieraj, nie masuj!
Autor: GettyImages Leczenie odmrożeń, nawet tych lekkich, musi być umiejętne. Przy odmrożeniach przemarznięta skóra jest podatna na uszkodzenia. Dlatego, gdy pojawią się odmrożenia nie wolno jej trzeć ani masować. Jak prawidłowo leczyć odmrożenia?

Leczenie odmrożeń nie polega na rozcieraniu przemarzniętych miejsc śniegiem czy choćby gołymi dłońmi - w ten sposób możesz bowiem łatwo i nieodwracalnie uszkodzić skórę. Do przemarzniętych policzków można jedynie przykładać ciepłe dłonie. A najlepiej zastosować ciepłą, ale nie gorącą wodę. Pamiętajmy, by przemarznięte osoby ogrzewać stopniowo. Szybkie rozgrzanie odmrożeń powoduje silny ból.

Odmrożenie: co się dzieje w przemrożonych tkankach

W przemarzniętej skórze (lub innych tkankach, gdy odmrożenie jest głębokie) dochodzi do odkładania się kryształków lodu. Poza tym następuje skurcz naczyń krwionośnych i zaburzone zostaje mikrokrążenie. Dlatego w poważnych odmrożeniach trzeciego i czwartego stopnia dochodzi do martwicy - tkanki są bowiem niedożywione. W miejscu odmrożenia uwalniają się mediatory zapalne, stąd odmrożeniom towarzyszy też stan zapalny. Co więcej w wyniku skurczu naczyń wzrasta też lepkość krwi, dochodzi do kwasicy i powstania zakrzepów. Dlatego poważne, głębokie odmrożenia zagrażają życiu i wymagają podawania leków rozrzedzających krew i wyrównujących bilans płynów.

Leczenie lekkich odmrożeń

Postępujemy stopniowo i łagodnie. Po powrocie do domu trzeba zdjąć ubranie i buty. Najlepiej odmrożone miejsca ogrzewać ciepłą, ale nie gorącą wodą. Kąpiemy dłonie i stopy, przykładamy ciepłe okłady na twarz i uszy. Warto też rozgrzewać się od środka - pijąc ciepłe dużo ciepłych płynów: zwykłej herbaty czy herbaty imbirowej mocno posłodzonej cukrem lub miodem. Nie wolno podawać alkoholu. Rozszerza naczynia krwionośne i może prowadzić do przechłodzenia. Kiedy już jesteśmy rozgrzani trzeba miejsca odmrożone owinąć w miękką tkaninę lub bandaże, a ewentualne uszkodzenia skóry zakryć opatrunkiem z jałowej gazy. Staramy się nie obciążać odmrożonych miejsc. Jeśli mamy odmrożone stopy - nie chodzimy, a podczas siedzenia unosimy nogi powyżej serca.

Leczenie odmrożeń - gdy już przywrócimy prawidłową temperaturę

Kiedy odzyskamy czucie w odmrożonych miejscach i minie ostry stan zapalny można wcierać w skórę maść ichtiolową i stosować naprzemienne kąpiele ciepłe i chłodne. Gimnastykują naczynia krwionośne i przywracają prawidłowe krążenie. Stan naczyń poprawi się również kiedy będziemy przyjmować preparaty z rutyną oraz smarować odmrożone miejsca maścią z arniką (tylko nieuszkodzoną skórę). Bardzo dobre efekty przynosi moczenie (lub okłady) odmrożonych części ciała w ciepłej oliwie oraz kąpiele parafinowe. Przywracają skórze dobry wygląd, a przede wszystkim poprawiają krążenie.

Leczenie odmrożeń - kiedy do lekarza?

Pomocy lekarskiej powinniśmy szukać, gdy na skórze pojawią się pęcherze lub jeśli podczas leczenia odmrożeń nasila się obrzęk, zaczerwienienie i ból. Wskazaniem do wizyty u lekarza jest również pojawienie się na uszkodzonej skóze krwistej lub ropnej wydzieliny. Także w przypadku, gdy mimo ogrzania w odmrożonych częściach ciała nie wraca czucie oraz gdy mamy złe samopoczucie, bóle i zawroty głowy oraz gorączkę trzeba udać się do lekarza.