Ciało obce w uchu - pierwsza pomoc. Jak usunąć ciało obce z ucha?

2019-06-07 15:38

Ciało obce w uchu zwykle można znaleźć u małego dziecka. Najmłodsi często wkładają sobie do przewodu słuchowego różne drobne przedmioty, takie jak koraliki, części zabawek, kamyki, a nawet małe bateryjki. Należy je jak najszybciej usunąć - w przeciwnym razie może dojść do stanu zapalnego lub zakażenia. Jak wyjąć ciało obce z ucha? Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku ciała obcego w uchu?

Ciało obce w uchu - pierwsza pomoc. Jak usunąć ciało obce z ucha?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Ciało obce w uchu: objawy
  2. Ciało obce w uchu - pierwsza pomoc. Jak usunąć ciało obce z ucha?
  3. Ciało obce w uchu: kiedy do lekarza?

Ciało obce w uchu najczęściej można znaleźć u małych dzieci, które wkładają sobie do przewodu słuchowego różne przedmioty. U dorosłych ciała obce wpadają do ucha przypadkowo, np. podczas pracy.

Ciało obce w uchu: objawy

Jeśli w uchu znajduje się ciało obce, zwykle pojawia się uczucie ucisku, zatkania i ból ucha (u małego dziecka zwykle objawia się to niepokojem). Dzieje się tak najczęściej po wpadnięciu do ucha owadów, które swoimi ruchami powodują duży dyskomfort. Czasem może pojawić się także niedosłuch.

U niektórych osób podrażnienie przewodu słuchowego może powodować mdłości, a nawet wymioty. W skrajnych przypadkach można zaobserwować krwawienie z ucha, szczególnie wtedy, gdy ciało obce jest ostre lub jeśli próba jego usunięcia przebiegła nieprawidłowo.

Ciało obce w uchu - pierwsza pomoc. Jak usunąć ciało obce z ucha?

W pierwszej kolejności przechyl głowę i delikatne nią potrząśnij. Jeśli ciało obce nie wyleci, a leży płytko, poproś bliską osobę, by spróbowała je delikatnie usunąć przy pomocy szczypczyków lub pęsety. Jeśli w trakcie usuwania ciała obcego z ucha poczujesz ból, natychmiast przerwij zabieg, by nie doszło do przebicia błony bębenkowej, i udaj się do lekarza.

Jeśli czujesz, że ciało obce leży luźno, możesz je usunąć z ucha, przepłukując przewód słuchowy ciepłą wodą. Tę metodę poleca się zwłaszcza wtedy, gdy do przewodu słuchowego wpadły żywe owady (np. muszki). Woda, powracając na koniec przewodu słuchowego, przyczynia się do usunięcia ciała obcego na zewnątrz. Inną metodą na usunięcie owada znajdującego się w uchu jest wpuszczenie do kanału słuchowego kilku kropli obojętnego tłuszczu, np. oleju parafinowego, ale w żadnym wypadku nafty, benzyny, itp. W ten sposób przyczynisz się do zabicia owada. Następnie koniecznie udaj się do lekarza, który przepłucze ucho i wyciągnie martwego owada.

Tego nie rób

Podczas usuwania przedmiotów z ucha nie zaleca się używać patyczków higienicznych, ponieważ można niechcący popchnąć ciało obce w głąb przewodu słuchowego lub, co gorsze, złamać patyczek, który także utknie w uchu. Nie podejmuj się również samodzielnego usuwania ostrego ciała obcego – do tego potrzebne są specjalistyczne narzędzia otochirurgiczne.

Ciało obce w uchu: kiedy do lekarza?

Do laryngologa lub na pogotowie należy się zgłosić, gdy ciało obce utkwiło głęboko w uchu. W takiej sytuacji jego wyjęcie jest bolesne i wymaga przeprowadzenia operacji w znieczuleniu ogólnym.

Znieczulenie ogólne jest zalecane także u dzieci, które często nie są w stanie zachować spokoju w takiej sytuacji. Warto wiedzieć, że w przypadku długo zalegających ciał obcych, konieczne jest wykonanie rozcięcia i plastyki przewodu słuchowego zewnętrznego. Jednak tego typu zabiegi przeprowadza się bardzo rzadko.