WYROSTEK ROBACZKOWY: to musisz o nim wiedzieć!

38 komentarze
Autor: Joanna Gniadek

Wyrostek robaczkowy niby nie jest nam potrzebny, a jednak dobrze go mieć. Stan zapalny objawia się u wszystkich w ten sam sposób. Zaczyna się od bólu brzucha i złego samopoczucia. Co tak naprawdę powinniśmy wiedzieć o wyrostku robaczkowym?

 • Wyrostek robaczkowy znajduje się w dole prawej strony jamy brzusznej.

Tak, ale… Nie u wszystkich ludzi wyrostek robaczkowy położony jest dokładnie w tym samym miejscu. Właśnie stąd czasem wynikają kłopoty z właściwym rozpoznaniem, gdy pojawia się zapalenie wyrostka robaczkowego. Po prostu boli nie tam, gdzie teoretycznie powinno boleć. Wyrostek jest dość długi (ma 8–10 cm), ale wąski (ma zaledwie 3–7 mm średnicy) i zwykle zwisa swobodnie w obrębie prawego dołu biodrowego w kierunku miednicy mniejszej. Jednak u niektórych wyrostek bywa przesunięty i może być schowany np. za kątnicą albo za pęcherzem moczowym.

 • Nazwa "wyrostek robaczkowy" wzięła się stąd, że żyją w nim pasożyty.

Nie. Wyrostek jest podłużnym uwypukleniem jelita grubego, wyrastającym z jego początkowej części zwanej kątnicą, poniżej ujścia jelita cienkiego do grubego. Wypełniają go resztki pokarmowe albo śluz, a nie robaki. Ponieważ kształtem rzeczywiście przypomina przyczepionego do jelita pasożyta, nadano mu nazwę wyrostek robaczkowy.

 • Bez wyrostka robaczkowego możemy się obejść.

Tak. Do niedawna nie było wiadomo dokładnie, jaką rolę pełni wyrostek. Między innymi z tego powodu w USA profilaktycznie wycinano tę odnogę jelitową, sądząc, że zapobiegnie to stanom zapalnym (ponieważ wyrostek jest niewielki, łatwo tu o niedrożność, która jest podstawą stanów zapalnych). Okazało się jednak, że w wyrostku jest mocno rozwinięta tkanka limfatyczna, która pełni rolę filtru bakteryjnego. Wycinając profilaktycznie wyrostek, osłabiano brzuszne mechanizmy odpornościowe. Na szczęście dziś nikt już nie usuwa wyrostka na wszelki wypadek. Jeżeli jednak, np. z powodu stanu zapalnego, trzeba go wyciąć, po operacji organizm funkcjonuje zupełnie normalnie.

Nie przegap
 • Małe dzieci nie chorują na zapalenie wyrostka robaczkowego.

Nie. Zapalenie wyrostka zdarza się w każdym wieku, choć rzeczywiście najczęściej między 10. a 30. rokiem życia. Rzadko, ale jednak, dochodzi do stanu zapalnego u dzieci, które nie skończyły jeszcze 2 lat. Trzeba pamiętać, że zapalenie wyrostka robaczkowego ma u dzieci ostrzejszy przebieg, dlatego nie ma co zwlekać z wizytą u lekarza.

 • Zapalenie wyrostka może być skutkiem procesu zapalnego toczącego się w innym miejscu organizmu.

Tak. Zakażenie może przejść z innych odcinków jelit albo wraz z krwią z innych narządów. Najczęściej jednak do stanu zapalnego dochodzi wówczas, gdy wyrostek mechanicznie się skręci, nastąpi jego znaczny obrzęk, zatkają go twarde masy kałowe lub jakieś ciało obce (np. połknięty drobny przedmiot).

 • Stan zapalny objawia się u wszystkich w ten sam sposób.

Nie. U ok. 70 proc. chorych zapalenie przebiega typowo. Zaczyna się od złego samopoczucia i bólu w okolicy pępka, w nadbrzuszu. Ból szybko narasta i koncentruje się w dole brzucha, po prawej stronie. Nasila się podczas kaszlu czy poruszania się, łagodnieje, gdy chory leży na lewym boku z podkurczonymi nogami. Potem zwykle dołączają się nudności, wymioty, rośnie temperatura. Może pojawić się biegunka (częściej u dzieci) lub zaparcie (częściej u dorosłych). Lekarz, badający chorego, uciska okolice prawego dołu biodrowego, bo to najbardziej bolesne miejsce przy zapaleniu wyrostka. Przy ostrym stanie zapalnym bardziej boli, gdy lekarz odrywa ręce od brzucha, niż gdy go uciska. Może też poprosić o podniesienie do pionu prawej nogi – ból narasta. Przy nietypowym położeniu wyrostka – np. za pęcherzem moczowym – mogą dominować dolegliwości ze strony układu moczowego, m.in. parcie na pęcherz, częste oddawanie moczu.

 • Jeśli przy zapaleniu wyrostka występuje zaparcie, nie wolno zażywać środków przeczyszczających.

Tak. Mogą one spowodować pęknięcie wyrostka podczas gwałtownego wypróżniania się. Można zażyć leki przeciwbólowe, choć lekarze to odradzają, bo trudniej jest postawić diagnozę, gdy lekarstwo uśmierza ból.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 05.03.2015 23:38
Po całym zabiegu przez 3 pierwsze dni czujemy się osłabieni a wstawanie jest nam utrudnione, lecz potem nie odczuwa się bólu. Moim zdaniem bardziej bolesne jest same zdejmowanie opatrunku szwu. Za błędy z góry przepraszam.
Nie zarejestrowany, 05.03.2015 23:35
Ja miałam operacje już 2 miesiące temu i też mam takie zgrubienie po zjedzeniu czegoś ciężkiego lub większej ilości bardzo boli.
 
 • By potwierdzić diagnozę, lekarz zleca dodatkowe badania.

Tak, ale… Jeśli objawy są charakterystyczne dla zapalenia wyrostka robaczkowego, lekarz nie musi ordynować dodatkowych badań diagnostycznych. Czasem jednak zleca morfologię (zwiększenie liczby białych ciałek krwi powyżej normy, tzw. leukocytoza, jest potwierdzeniem stanu zapalnego). Niekiedy trzeba jeszcze wykonać RTG jamy brzusznej – jeśli lekarz chce wykluczyć inne ostre schorzenia w jamie brzusznej, np. pęknięcie wrzodu żołądka. W niektórych ośrodkach zleca się wykonanie USG jamy brzusznej, ponieważ doświadczony ultrasonografista jest w stanie odróżnić zmieniony zapalnie wyrostek robaczkowy od zdrowego.

 • Chory wyrostek robaczkowy zawsze się usuwa.

Tak. Nie istnieje tzw. przewlekłe zapalenie wyrostka, wobec czego albo chory ma ostre zapalenie, albo objawy u niego występujące nie są związane z wyrostkiem. Jeśli lekarz podejrzewa stan zapalny, powinien skierować pacjenta do szpitala, bo choroba ta wymaga szybkiej operacji z tzw. wskazań pilnych. Zapalenie wyrostka robaczkowego lekarze dzielą na pięć etapów. Najmniej groźny jest etap pierwszy (tzw. zapalenie nieżytowe), zaś najbardziej groźny – piąty (przedziurawienie czyli perforacja wyrostka z wydostaniem się mas kałowych do jamy brzusznej i zapaleniem otrzewnej). Poczynając już od trzeciego etapu (tzw. zapalenie ropowicze) stan pacjenta jest na tyle poważny, że trzeba go jak najszybciej przewieźć do szpitala na operację.

 • Wyrostek usuwa się tylko tradycyjną techniką, czyli z otwarciem powłok brzusznych.

Nie. Jeśli proces zapalny nie jest zbyt zaawansowany (pierwszy, drugi etap choroby), lekarz może zdecydować się na operowanie techniką laparoskopową. Bywa jednak i tak, że po wprowadzeniu narzędzi do jamy brzusznej, okazuje się, że np. stan wyrostka jest poważniejszy niż wynikało to z wcześniejszych badań i może dojść do jego pęknięcia (perforacji). Wtedy już w trakcie zabiegu zmienia się technikę operacyjną – laparoskopię zastępuje się techniką tradycyjną.

 • Nie operuje się kobiet w ciąży, u których doszło do zapalenia wyrostka robaczkowego.

Nie. U kobiet w ciąży powiększająca się macica sprawia, że wyrostek zostaje przesunięty do góry i wtedy ból może pojawić się nawet w okolicy prawego podżebrza, a to może sugerować np. ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego. Z tego powodu trudniej jest diagnozować kobietę w ciąży. Kiedy jednak diagnoza się potwierdzi, niezbędna jest operacja (przeprowadza się ją niezależnie od stanu zaawansowania ciąży), bowiem "rozlanie się" wyrostka powoduje groźne dla kobiety i płodu zapalenie otrzewnej.

 • Gdy doszło do przedziurawienia wyrostka i zapalenia otrzewnej, konieczne są antybiotyki.

Tak. Ponadto po operacji zostawia się na jakiś czas dren umożliwiający odpływ wydzielin z jamy brzusznej. Zwykle po tygodniu pacjent odzyskuje siły, a po kolejnym tygodniu wraca w pełni do zdrowia. Zdarza się, że w wyniku zapalenia wyrostka robaczkowego dochodzi do powstania nacieku okołowyrostkowego. Wówczas pacjent pozostaje w szpitalu 2-3 tygodnie i jest leczony antybiotykami. Ale i tak, po wchłonięciu nacieku, wyrostek (jako źródło zakażenia) trzeba usunąć.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 10.07.2015

Komentarze (1 - 10 z 38)
ejniq, 08.06.2015 20.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nie na oddzial tylko na sale operacyjna :)
 
ejniq, 08.06.2015 20.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
kilka tyg temu trafilam do szpitala z ciężkimi bólami brzucha. przez 2 dni leżałam na oddziale i NIC MI NIE ROBIONO. po 3 dniach lekarze postanowili mnie otworzyc (dopiero, gdy moja siostra zaczela interweniowac) zupelnie na slepo. na oddzial trafilam z ropowiczym zapaleniem wyrostka. jeszcze kilka godzin i lekarze by mnie wykonczyli.
 
mirka, 26.05.2015 20.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Problem u nas jest taki, że albo najprostszego zapalenia wyrostka robaczkowego nie potrafią rozpoznać, bądź na tyle są leniami, że nafaszerują pacjenta, lekami przeciwbólowymi i odsyłają do domu. Może pacjent przy następnym ataku wybierze inny szpital!
 
marta78, 14.01.2015 19.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
brzuch boli mnie od miesiaca sa dni kiedy bol sie nasila niewiem co to jest
 
kasia, 10.01.2015 12.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, od paru dni boli mnie brzuch. Nigdy nie maiałam wycinanego wyrostka i strasznie boli jak próbuje podnies nogę do góry, czy tabletki przeciw bólowe można brać?
 
Polak, 07.12.2014 08.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To analfabetyzm. Dlatego może "kłóść".
 
Bro, 26.11.2014 20.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 15 lat i przed chwilą zaczęło mnie lekko kłóć w okolicy pępka po prawej stronie kiedy dotknę. Nic nie czuję kiedy wykonuje normalne czynności a kiedy lekko przejadę palcem po brzuchu to mnie zaczyna kłóć. Czy coś mi jest?
 
zett, 20.11.2014 23.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Piotr kłamie,
 
piotr, 03.11.2014 09.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"Na szczęście dziś nikt już nie usuwa wyrostka na wszelki wypadek." Bajery, nie w Polsce. U nas zacofani lekarze nadal tną "na wszelki wypadek"
 
hugh, 26.09.2014 12.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mam 14 lat już 3 dzień boli mnie brzuch tam gdzie się znajduje żołądek . Mam takie mocne jakby skurcze czy takie łapanie bólu po prawej stronie blisko kości biodrowej.Ale i te bóle co jakiś czas przechodzą na lewą stronę.Jak dociska prawą stronę brzucha to boli. Jak podnoszę prawą nogę do góry do boli cały brzuch a najbardziej prawa strona blisko kości biodrowej . Czy to może być zapalenie wyrostka robaczkowego ?
 
następne »
strona 1 z 4
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ból trzustki - co może oznaczać? Przyczyny bólu trzustki Ból trzustki - co może oznaczać? Przyczyny bólu trzustki

Co może oznaczać ból trzustki? Niedomaganie trzustki, ważnego organu w naszym układzie trawiennym i...

więcej

46121

POWIĘKSZONA WĄTROBA? Zrób jej detoks. Dieta odtruwająca wątrobę POWIĘKSZONA WĄTROBA? Zrób jej detoks. Dieta odtruwająca wątrobę

Wątroba to jedyny narząd, który potrafi sam się regenerować. Niestety, zła dieta i szkodliwe nałogi...

więcej

32610

Zapalenie błony śluzowej żołądka wymaga szybkiego leczenia

Zapalenie błony śluzowej żołądka jest chorobą, która przysparza wielu kłopotów. Może gnębić...

więcej

33863

Przepuklina pępkowa: przyczyny i objawy. Na czym polega operacja przepukliny pępkowej? Przepuklina pępkowa: przyczyny i objawy. Na czym polega operacja przepukliny pępkowej?

Przepuklina pępkowa to najczęściej wada wrodzona, która występuje u niemowląt. U dorosłych może...

więcej

31856

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Tabletki z 17. i 21. dnia mają ten sam skład i jest bez znaczenia, w jakiej kolejności je pani przyjęła.

Radzę zabieg higieny jemy ustnej. Nie pisze pani, kiedy miała ostatni raz wykonany taki zabieg. Przy problemach z przyzębiem zabieg taki wykonuje się częściej niż dwa razy w roku, zgodnie z...

Jest to suplement diety, nie wykazuje działania hormonalnego. Nie jest ujęty w standardach terapeutycznych leczenia łysienia. W przypadku łysienia ważne jest określenie jego typu. W zależności od...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.