Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG): przyczyny, objawy, leczenie

maska Piotr Jakub Pniewski, koordynator ds. gastroenterologii i endoskopii, Centrum   Medyczne ENEL-MED
Konsultant: Piotr Jakub Pniewski, koordynator ds. gastroenterologii i endoskopii, Centrum Medyczne ENEL-MED
25 komentarze
Autor: Jolanta Dyjecińska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) to choroba dająca bardzo niespecyficzne objawy, trudna do zdiagnozowania. Statystyki pokazują, że w Polsce może być już kilkadziesiąt tysięcy chorych na wrzodziejące zapalenia jelita grubego. Jakie są objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego? Jak przebiega leczenie tej choroby?

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) to choroba w której przebiegu biegunka może trwać wiele dni, powodować znaczne odwodnienie i utratę krwi, wyłącza więc z normalnego życia. Istotą choroby jest przewlekłe zapalenie błony śluzowej jelita grubego. Proces zapalny rozpoczyna się w odbytnicy, rozszerza się na esicę, a z czasem może objąć całe jelito. Najczęściej objawy choroby pojawiają się po raz pierwszy przed czterdziestką.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG): przyczyny

Przyczyny wrzodziejącego zapalenie jelita grubego, zaliczanego do chorób autoimmunologicznych, są wciąż nieznane. Wiemy natomiast, że rozwojowi schorzenia sprzyjają predyspozycje genetyczne (często występuje rodzinnie) oraz dieta, infekcje jelit, nieprawidłowy skład ich flory bakteryjnej. Największe jednak znaczenie przypisuje się zaburzeniom układu immunologicznego. Z niewiadomych przyczyn reaguje on na czynniki, które są obojętne dla zdrowego organizmu (np. bakterie niepatogenne, pokarmy). Ta nadmierna odpowiedź immunologiczna wyzwala niekontrolowany proces zapalny, który prowadzi do uszkodzeń błony śluzowej jelita grubego, tworzenia się krwawiących nadżerek, owrzodzeń, tzw. brukowania błony śluzowej, usztywnienia ścian ze spłaszczeniem fałd, pseudopolipów (w odróżnieniu od polipów gruczołowych nie są zmianami przedrakowymi).

Nie przegap

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG): przebieg

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego niejednokrotnie ma łagodny przebieg, z długimi okresami remisji. Zdarza się, że objawy powracają tylko raz, dwa razy w roku, a nawet raz na kilka lat. Bywa jednak i tak, że nawroty są częste, a zaostrzenia tak ciężkie, że konieczna jest hospitalizacja. Dominującym objawem są biegunki z domieszką krwi i śluzu, uczucie naglącego parcia. Są szczególnie uciążliwe, bo chorzy mogą mieć nawet ponad 20 wypróżnień na dobę. Objawowi temu towarzyszą bóle brzucha, utrata apetytu. Rzadziej występują inne symptomy: stany podgorączkowe, gorączka, chudnięcie. Niedożywienie pojawia się sporadycznie, ponieważ większość składników odżywczych wchłaniana jest w jelicie cienkim, którego choroba nie obejmuje.

Konsekwencjami WZJG są: chudnięcie, osłabienie, anemia z powodu niedoboru żelaza i utraty krwi, bóle i obrzęki stawów, kamica nerkowa, osteoporoza, czasami zmiany skórne (rumień guzowaty, wrzodziejące zapalenie skóry). Ciężkim powikłaniem choroby jest rozdęcie okrężnicy, któremu towarzyszy gorączka, zaburzenia świadomości, obniżenie ciśnienia tętniczego. Zagraża perforacją jelita, a odległym następstwem bywa rak jelita grubego.

Ważne

Ważne

Badania wyjaśnią wątpliwości

Objawy kliniczne nie są specyficzne, dlatego też przeprowadza się badania laboratoryjne kału (na obecność krwi utajonej, bakterii i pasożytów) i krwi (OB, CRP, obecność przeciwciał specyficznych dla zapalenia jelit o podłożu autoimmunologicznym).
Pomocne może być także USG i badania radiologiczne, ale największe znaczenie diagnostyczne ma kolonoskopia z biopsją. Wykrywa charakterystyczne dla choroby zmiany: nacieki zapalne, nadżerki, owrzodzenia, wygładzenie fałd błony śluzowej oraz nieprzedrakowe pseudopolipy.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG): leczenie

Celem leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest uzyskanie remisji, utrzymanie jej przez jak najdłuższy czas i zapobieganie konsekwencjom choroby. W terapii stosuje się preparaty głównie z trzech grup. Pierwszą stanowią aminosalicylany. Podaje się je nie tylko w okresie rzutu, ale i remisji, bo wydłużają okres bezobjawowego przebiegu WZJG. Przewlekłe stosowanie aminosalicylanów w dawkach podtrzymujących stanowi rodzaj chemoprewencji – zabezpiecza przed procesem nowotworzenia, bowiem po 20 latach trwania choroby wrasta możliwość procesów nowotworowych w obrębie jelita grubego objętego chorobą. Leki te są jednak zbyt słabe w przypadku ciężkich zaostrzeń choroby. Wówczas sięga się po glikokorykosteroidy, które silniej hamują proces zapalny. Podaje się je krótko, w czasie rzutów WZJG, ponieważ mają liczne działania uboczne. Natomiast nawet przez kilka lat stosuje się leki immunosupresyjne. Tłumią nadreaktywność układu immunologicznego, zapobiegają więc nawrotom choroby. Uzupełnieniem terapii są witaminy i minerały (pacjent może mieć ich niedobory), kwasy omega-3 (działają przeciwzapalnie) oraz probiotyki i prebiotyki, normalizujące florę bakteryjną jelit.

W przypadku tych pacjentów, u których terapia standardowa zawodzi, często ostatnią deską ratunku jest leczenie biologiczne.

Czy to już cały arsenał środków, którymi dysponuje współczesna medycyna? Nie. Są jeszcze leki biologiczne. Jak wykazały badania, powodują szybkie ustąpienie objawów i gojenie się błony śluzowej jelita grubego. Jeden z nich jest refundowany przez NFZ w ramach tzw. programów lekowych (leczenie prowadzą tylko wyspecjalizowane ośrodki). Zarezerwowany jest dla najcięższych postaci WZJG. Jest ogromną szansą dla chorych, którym nie pomaga standardowe leczenie. Może ich uchronić przed kolektomią, okaleczającą operacją, polegającą na usunięciu części lub całości jelita grubego. Wiążą się z nią liczne powikłania, wymuszające powtórne zabiegi chirurgiczne (ropnie, zapalenia wewnętrznego zbiornika na kał, nieszczelne zespolenie tego zbiornika z odbytem i w efekcie zapalenia otrzewnej, wyłonienie stomii, problemy z płodnością).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia:

Aktualizacja: 06.05.2015

Komentarze (1 - 10 z 25)
Karolina, 30.06.2015 12.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
http://cudph.pl/jest-nadzieja-wyleczone-wrzodziejace-zapalenie-jelita-grubego/
 
mysza, 15.06.2015 11.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
odstawcie pszenicę jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, ale odstawcie radykalnie, wszystko co ją zawiera. Mnie taki zabieg pomógł w 36 godzin. Biegunka trwająca 6 miesięcy skończyła się w 36 godzin. Co wam zależy. Nie macie nic do stracenia. Pozdrwiam
 
Rafał , 14.06.2015 22.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proponuje w pierwszej kolejności odpowiednią dietę i unikanie stresu. Efekty będą szybciej widoczne niż zjadanie garści leków. Co do Rumianku łagodzi objawy lecz nie powinno się go pić dłużej niż 2-3tyg codziennie gdyż powoduje zapalenie nerek. Wieć trzeba robić sobie przerwy od niego
 
tomasz, 07.06.2015 00.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
pentasa to też mesalazyna. Biore dwa leki z mesalazyną: salofalk i mesavancol.. łącznie 7g mesalazyny dziennie i od roku nie zauwazyłem zeby te leki choc troche pomogły ;/
 
pacjentka, 30.05.2015 21.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dobrym lekiem jest pentasa , kiedyś była droga nie wiem jak dzisiaj ale dużo pomagała
 
tomasz, 25.05.2015 19.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam ponownie, przerwałem leczenie homeopatyczne, gdyż dostałem zapalenia jelita jakiego wczesniej nie miałem.. jednak picie wody z cukrem nie pomaga. A więc spróbowałem, przekanałem się sam i wiem ze to nie działa.. a osoby zajmujące się homeopatią to zwykli naciągacze i złodzieje ;/. Zresztą lekarze są nie lepsi. Jesli lekarz tez nie pomaga to trzeba go zmienic az sie trafi na kogoś, kto naprawde chce pomóc. Mój przypisał mi całą game leków, widzi ze nic nie pomaga i od ponad pół roku czeka na cud.. a ja głupi razem z nim. Mam dopiero 24 lata, żyje jak roślina, czuje sie jak staruszek ale jemu to nie przeszkadza. Jest coś takiego jak "przeszczep flory jelitowej", wykonują to też w PL i ponoc działa. 1,5 roku temu postawili mi diagnoze "wzjg", zaraz po antybiotykoterapii.. I zadne leki nie działają, wiec cos tu jest nie tak ;/.. Jeszcze wyjdzie ze lecze sie na coś czego nie mam. Pozdrawiam wszystkich.
 
smerfetka, 24.05.2015 09.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
możecie mi wyjaśnić jak dziewczyna w wieku 17 lat może mieć wrzody na jelitach ??
 
ania, 04.05.2015 14.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tez to zrobilam odstawilam leki tera od miesiaca mam zapalenie ktorego nie moga zachamowac przesto ze nie bralam pentasy a lecze sie w angli
 
tomasz, 02.05.2015 15.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam.. pisałem wczesniej ze lecze sie farmakologicznie. Obecnie odstawiłem wszystkie leki, lecze sie homeopatycznie (miałem wątpliwości co do tego ale zaryzykowałem) i pije zioła, a mianowicie rumianek rano i wieczorem.. objawy ustąpiły a ja czuje sie swietnie :). Wiem ze to ryzykowne ale polecam... chyba ze wolicie brac leki do konca życia i osłabiac swój organizm. Pozdrawiam Tomasz okolice ZG
 
Jack, 30.04.2015 13.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szukam dobrego specjalisty od wzjg w szczecinie, który również stosuje medycynę naturalną
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Problemy z wypróżnianiem - sposoby na ZAPARCIA Problemy z wypróżnianiem - sposoby na ZAPARCIA

Masz zaparcia? Sprawdź, jakie są sprawdzone sposoby na pozbycie się zaparć. Kłopoty z wypróżnianiem...

więcej

32954

POWIĘKSZONA WĄTROBA? Zrób jej detoks. Dieta odtruwająca wątrobę POWIĘKSZONA WĄTROBA? Zrób jej detoks. Dieta odtruwająca wątrobę

Wątroba to jedyny narząd, który potrafi sam się regenerować. Niestety, zła dieta i szkodliwe nałogi...

więcej

32610

Dieta przy biegunce. Co jeść, gdy masz biegunkę? Dieta przy biegunce. Co jeść, gdy masz biegunkę?

Dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna i bogata w rozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego,...

więcej

32522

Przepuklina pępkowa: przyczyny i objawy. Na czym polega operacja przepukliny pępkowej? Przepuklina pępkowa: przyczyny i objawy. Na czym polega operacja przepukliny pępkowej?

Przepuklina pępkowa to najczęściej wada wrodzona, która występuje u niemowląt. U dorosłych może...

więcej

31856

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Radzę zabieg higieny jemy ustnej. Nie pisze pani, kiedy miała ostatni raz wykonany taki zabieg. Przy problemach z przyzębiem zabieg taki wykonuje się częściej niż dwa razy w roku, zgodnie z...

Tabletki z 17. i 21. dnia mają ten sam skład i jest bez znaczenia, w jakiej kolejności je pani przyjęła.

W przypadku wymienionych leków należy bezwzględnie unikać ekspozycji na słońce. Proszę skontaktować się z lekarzem prowadzącym w celu modyfikacji terapii. Nie jest medycznie uzasadnione łączenie w...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.