Woreczek żółciowy – wycinać czy nie wycinać?

79 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk

"Czy wycinać woreczek żółciowy" to dylemat osób, które mają kamienie w pęcherzyku żółciowym. Bo z jednej strony odgrywa on w trawieniu ważną rolę. Z drugiej – organizm nieźle sobie radzi bez niego. Jakie zatem jest najlepsze wyjście w przypadku kamicy żółciowej?

Pęcherzyk żółciowy, często nazywany „woreczkiem”, magazynuje żółć wytworzoną przez wątrobę, potrzebną nam do trawienia tłuszczów. Podczas posiłku jest ona transportowana drogami żółciowymi z pęcherzyka do dwunastnicy, gdzie zaczynają się procesy trawienne. W czasie tej wędrówki u niektórych osób wytrącają się kryształki cholesterolu i soli żółciowych, które zbijają się w grudki, tworząc złogi żółciowe (kamienie). Mogą być wielkości ziarnka piasku, ale i włoskiego orzecha.

Kamienie żółciowe często nie dają dolegliwości

Często kamienie w woreczku żółciowym nie dokuczają. Wtedy możemy dowiedzieć się o nich przypadkiem, np. podczas USG jamy brzusznej, gdy chcemy sprawdzić stan nerek czy wątroby. Innym razem podrażniają błonę śluzową pęcherzyka, zaburzając jego pracę. Uczucie pełności czy gniecenia w okolicy prawego podżebrza lub w nadbrzuszu to może być znak, że szwankuje pęcherzyk. Wystarczy zjeść cos tłustego albo po prostu za dużo i już się odzywa. 
Gorzej, gdy kamień zablokuje odpływ żółci. Wtedy nagle łapią cię silne bóle (kolka) z prawej strony nadbrzusza, które mogą promieniować do łopatki lub pleców. Zwykle towarzysza im nudności, wymioty, wzdęcia. Czasem pojawia się również gorączka.

Ważne

Ważne

Potrzebna pomoc

Jeśli dolegliwości przytrafiają się rzadko i nie są silne, można ratować się np. No-Spą oraz Sylimarolem. Należy też uważać na dietę. Jeżeli bóle nawracają lub gniecenie długo się utrzymuje, trzeba skonsultować się z lekarzem. Szybkiej wizyty wymaga żółtaczka – świadczy o poważnym zaburzeniu pracy wątroby. Gdy napad kolki trwa dłużej niż 3 godziny, trzeba wezwać pogotowie. Utrzymujące się ostre zapalenie pęcherzyka może prowadzić np. do zapalenia trzustki lub otrzewnej.

Rozpoznanie kamicy żółciowej

Lekarz rozpoznaje kamicę żółciową na podstawie charakterystycznego bólu i powiększonego pęcherzyka, który daje sprężysty opór przy uciskaniu. Jednak do potwierdzenia diagnozy potrzebne jest jeszcze USG jamy brzusznej oraz analizy krwi, tzw. próby wątrobowe. Jeżeli lekarz ma wątpliwości związane ze zlokalizowaniem kamieni lub podejrzewa np. nowotwór pęcherzyka, trzeba jeszcze zrobić tomografię komputerową.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Michał Stępka, gastroenterolog

Czasem lepiej usunąć, choć nie boli

Najwięcej wątpliwości budzi kwestia, co robić, gdy pęcherzyk pełen złogów nie daje żadnych dolegliwości. Przeważa pogląd o nieznacznym wzroście ryzyka raka pęcherzyka u osób z kamicą żółciową. Taką hipotezę można wysnuć na podstawie danych statystycznych. Dlatego aby nie dopuścić do rozwoju choroby, chirurdzy czasem sugerują usunięcie pęcherzyka. Wskazaniem do operacji jest cukrzyca typu 2, ponieważ sprzyja stanom zapalnym, oraz stwierdzenie w USG np. zgrubiałych ścian pęcherzyka, gdyż może to świadczyć o przewlekłym zapaleniu, które czasem prowadzi do rozwoju zmian nowotworowych. Usunięcie pęcherzyka powinno się rozważyć także wtedy, gdy w bliskiej rodzinie zdarzały się choroby nowotworowe dróg żółciowych.

Zabieg laparoskopowy i tradycyjna operacja

Jeśli lekarz przypuszcza, że kamień znajduje się w drogach żółciowych, zleca wykonanie endoskopowej cholangiopankreatografii wstępującej (ECPW). W znieczuleniu ogólnym wprowadza się przez usta endoskop do miejsca, w którym drogi żółciowe uchodzą do dwunastnicy, i obserwuje się przewód żółciowy na ekranie. Jeżeli wstępne rozpoznanie zostanie potwierdzone, lekarz przepycha kamień do dwunastnicy (następnie zostaje wydalony z kałem). Zabieg przynosi ulgę, ale nie rozwiązuje problemu, bo kolejne kamienie mogą zablokować drogi żółciowe. Dlatego po ustąpieniu zapalenia trzeba usunąć pęcherzyk z pozostałymi złogami.
Jeśli złogi „siedzą w pęcherzyku cicho”, zwykle kamicy się nie leczy. Ale gdy powodują dyskomfort lub napady kolki, lepiej usunąć pęcherzyk. Można to zrobić laparoskopowo lub tradycyjnie, rozcinając brzuch. Wybór metody zaleczy od zaawansowania choroby i ogólnego stanu zdrowia. Oba zabiegi wykonuje się pod narkozą.
Laparoskopowo usuwa się pęcherzyki „łatwiejsze”, kiedy lekarz nie spodziewa się żadnych komplikacji ani powikłań. Metody tej nie stosuje się w stanie ostrym, przeszkodą mogą być zrosty po operacjach. Lekarz zawsze uprzedza, że jeśli będzie to konieczne, w czasie operacji zmieni metodę na tradycyjna. Na brzuchu robi się 4 niewielkie (ok. 1 cm) nacięcia, przez które wprowadza się narzędzia, m.in. endoskop. Operacje zaczyna się od wypełnienia powietrzem jamy otrzewnej. Powłoki brzuszne unoszą się, brzuch robi się jak balon – dzięki temu lekarz może obserwować pole operacyjne i manipulować instrumentami. Tętnice i przewód pęcherzykowy zamyka się specjalnymi klipsami (nie podwiązuje się jak przy tradycyjnej operacji). Następnie pęcherzyk wycina się i usuwa. W dniu zabiegu można już wstać z łóżka. Jeśli nie ma wymiotów (częsta reakcja na narkozę), lekarz zezwala na picie wody. W drugiej dobie podaje się dietetyczne jedzenie i chory opuszcza szpital. Po 10 dniach zdejmuje się szwy, a po 2 tygodniach można wrócić do pracy.
W ostrych stanach oraz wtedy, gdy laparoskopia groziłaby powikłaniami, operacje robi się tradycyjnie. Aby dostać się do pęcherzyka, lekarz wykonuje cięcie pod prawym łukiem żebrowym. W szpitalu zostaje się 1–2 dni dłużej niż po laparoskopii, ale rekonwalescencja trwa ok. 4 tygodni. Dopóki rana się nie zagoi, chory może odczuwać ból brzucha.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Sprawdź czy jesteś narażona na kamicę

Kamienie częściej tworzą się u kobiet niż u mężczyzn. Ma je co czwarta 40- latka. Szczególnie narażone są osoby genetycznie obciążone, otyłe oraz stosujące głodówki czy drastyczne diety odchudzające. Problem ten dotyczy też częściej kobiet, które rodziły, zażywają hormonalne środki antykoncepcyjne lub stosują HTZ (wysoki poziom estrogenów we krwi sprzyja tworzeniu się złogów).

Lekkostrawna dieta po operacji pęcherzyka żółciowego

Zanim układ pokarmowy przyzwyczai się do tego, że żółć płynie bezpośrednio z wątroby do dwunastnicy, przez 4–6 tygodni trzeba być na lekkostrawnej diecie: jeść 4–5 posiłków dziennie, ale w małych porcjach, pić 2,5 litra wody. Na początku jedz potrawy gotowane, duszone, bez sosów. Z owoców – jabłka i gruszki bez skórki. Większość osób po usunięciu pęcherzyka wraca do zwykłej diety.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 03.11.2014 8:57
Odblokowywalam watrobe juz trzykrotnie metoda Huldy Clark i bede to musiala jeszcze trzy razy powtórzyć. Wydalilam plooi 250 kamieni żółciowych, roznej wielkości. Medycyna nie promuje takich sposobów z wiadomych powodów. Jak kris jeszcze nie wie, to niech szuka. Nie chodzcie z byle powodu do lekarzy, oni nas zabijają i jeszcze na tym zarabiają
Nie zarejestrowany, 27.06.2014 23:23
Tak to prawda! To w miare malo inwazyjny zabieg i szybko się po nim dochodzi do siebie- nazywa się laparoskopia i chyba jest już normą w polskich szpitalach. jestem już 3 tyg.po laparoskopowym usunięciu pęcherzyka żółciowego...miało być tak pieknie,szybko i bezboleśnie ,a ja nie dość ,ze nie moge jeść,,,a jem dietetycznie ,gotowane i w małych porcjach a często to mam cały czas wzdęty i bolesny brzuch.Byłam dziś u lekarza i stwierdził po bad.USG. przepukline rozworu przełykowego,...cokolwiek to jest,mogła to spowodować zbyt duża ilość gazów podanych podczas zabiegu.....i komu tu wierzyć????
 

Inne sposoby pozbywania się złogów

Niektóre osoby, aby uniknąć operacji, próbują rozpuszczania kamieni za pomocą preparatów doustnych. Większość lekarzy podchodzi jednak do tego typu terapii sceptycznie. Kamienie rozpuszczają się powoli, leczenie trwa miesiące, a nawet lata. Ponadto udaje się rozpuścić tylko małe złogi cholesterolowe, bez zwapnień, i to nie u wszystkich. Nawet jeśli kuracja się powiedzie, nie ma gwarancji, że nie utworzą się nowe. Z kolei kruszenie kamieni za pomocą fali ultradźwiękowej (litotrypsja) grozi poważnymi powikłaniami (kawałek kamyka może utkwić w przewodzie żółciowym i wywołać żółtaczkę mechaniczna, a nawet zapalenie trzustki). Z tego powodu chirurdzy są przeciwni stosowaniu tej metody.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: East News

Aktualizacja: 12.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 79)
agnieszka, 13.11.2014 00.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem 4 lata po usunieciu woreczka z kamieniami bardzo duże 1) miał 3,5 cm a 2) miał 1,5 cm nie załuję zycie bez napadów bólu jest najlepsze do tej pory pamietam ból. Moja znajoma miała kamienie i nie poddała się operacji efek taki ze kamień zatkał kanalik, dostała zapalenia otrzewnej i nie zyje.
 
jana, 26.10.2014 00.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja Mamusia, miała bardzo silne bóle ze strony woreczka żółciowego. Stosowała zioła, bóle ustały, ale wiele lat później zdiagnozowano u niej nowotwór woreczka żółciowego. W niespełna rok od diagnozy, mimo leczenia(operacja+ naświetlania) umarła :( Gdyby go wcześniej usunęła nie zachorowałaby...
 
Ania_b, 19.10.2014 09.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem po zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego, miałam małe kamienie do 5mm, a i tak lekarz (jaki by to nie był, czy pediatra, czy chirurg, czy gastrolog) zalecił usunięcie. Nie słuchajcie, że z tym da się żyć nawet jak nie boli! Miałam sąsiadkę z sali w szpitalu (po usunięciu woreczka), którą NIC nie bolało, a lekarz po operacji powiedział jej, że miała baardzo powiększony woreczek i w każdej chwili mógł jej pęknąć (co wiadomo czym grozi!). Nie słuchajcie ludzi, którzy polecają dietę na rozpuszczenie kamieni. Ja miałam usuwany woreczek 5 dni temu i nie ma to jak czuć się, że nie przyjdą już do mnie te straszne boleści spowodowane kamieniami w woreczku (a miałam ich bardzo wiele i bardzo mocne). Usuwany woreczek był laparaskopowo, uśpili mnie, a ja czułam się jakbym na sali była dosłownie 5 sek. Potem owszem, ciągną szwy, bolały mnie barki, nie mogłam wstać ale to wszystko jest logiczne - organizm wracał do formy. Polecam wycięcie woreczka (pęcherzyka) żółciowego i każdy MĄDRY lekarz to samo Wam powie!
 
Regina, 07.10.2014 10.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam również kamień stwierdzony w woreczku,wielkości 17mm.lekarz stwierdził,że jak pani nie ma dolegliwości to po co usuwać.Faktem jest,że nie mam bóli,pilnuje się,żeby nie jeść potraw podrażniających woreczek,jednak nie raz czuję jak mi się przesuwa i ugniata,zwłaszcza w nocy jak leże na prawym boku.Nie wiem do jakiego czasu będę sie z tym problemem borykać,też bym wolała nieinwazyjną metodę pozbycia się tego kamyka.Najgorszym objawem,po spożyciu nie raz jakieś złej potrawy to jest potworny ból głowy i wymioty żółcią,ale nie dzieje się to często na szczęście.Nie wiem co z tym fantem zrobić?
 
najezka, 26.09.2014 22.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
bardzo pomocne są wasze komentarze, ja właśnie dziś dowiedziałam się że mam 2,1cm kamień w woreczku żółciowym.Nie mam kolki i zawsze odżywiałam się dobrze tzn bardziej dietetycznie.Jem na śniadanie płatki owsiane lub musli, a potem w pracy sałatkę która sam w domu zrobiłam rano.Żadnych mięs wolę pestki dyni słonecznika kawałek łososia i skropione oliwą.owszem gotuje obiady ale najczęściej jem zupy krupnik barszcz ,rosół pomidorowa .Dużo ćwiczę od 8 roku życia ,pływam,nurkuję i gimnastykuję.Więc nie wiem skąd ten kamień w woreczku.Nikt w rodzinie nie miał.No i myślę żeby go usunąć laparoskopowo.Ale ciągle nie wiem co zrobić bo lekarz kazał czekać bo może nie trzeba usuwac.Podoba mi się pomysł aby sokami usunąć. Może ktoś poleci coś ciekawego pozdrawiam najezka
 
xxx, 22.09.2014 18.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nieprawda. Ja piłam soki, bardzo dużo soku z cytryn, olej lniany i już jestem po usunięciu laparoskopowo pęcherzyka (1 września). Jem wszystko oprócz smażonego - wcześniej też nie jadłam bo miałam bóle. Czuję się dobrze. Polecam nie czekać - nic strasznego, a nic nie dolega.
 
Sylwia, 07.08.2014 16.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niektórzy tu piszą, że po usunięciu jest super,nic nie boli, tylko że mojej babci zrobiły się na powrót kamienie i to w przewodach, co już było trudne do usunięcia i zlokalizowania.
 
wiolka, 16.06.2014 00.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam pozwole sobie napisac jak wydaliłam kamienie z watroby i woreczka zołciowego dokładnie wczoraj czyli 14.06.14.O godzienie 2 w nocy zakaszlałam przez sen i od tego sie zaczol bol w okolicach watroby,nasilał sie....wziełam goracy prysznic zeby rozluznic watrobe,pomogło ale zaczoł mnie bardzo bolec zoładek,postanowiłam wywołac wymioty myslac ze to zatrucie pokarmowe,nie pomogło,rano wezwałam karetke i z niesamowitym bolem zoładka,zeber plecow zbrali mnie do szpitala na badania i miedzy innymi na przeswietlenie watroby,stwierdzili ze sa kamienie,tabletki jakie mi przepisali brałam przez trzy dni pijac jednoczesnie mieszanke sokow jakie sama robiłam,po trzech dniach soki zaczeły dzialac i tabletki poszły w odstawke,przygotowywalam sie do samoistnego oczyszczenia watroby i woreczka zolciowego,po 5 dniach szpital poinformowal mnie ze mam zgłosic sie na rezonans magnetyczny,poszłam,zrobiłam,diagnoza...hym...jeden duzy kamien i pare mniejszych-operacja!!!bez zadnych obaw o swoje zdrowie nie zgodziłam sie,bardzo załuje ze nie moge wstawic tu zdjecia jakie zrobiłam z moimi kamieniami :(:(:( ten jeden jest tak wielki ze sama jestem w szoku ale jesli ktos chciałby to prosze o kontakt-sami zobaczycie co wydaliłam :D luzumax@op.pl ale zbiegłam z tematu,przygotowywałam sie około tygodnia a wyczysciłam sobie oliwa z oliwek i sokiem z cytryn,trwało to czasowo nie wiele zaczełam o 19-a wydaliłam je rano i bez uzycia skalpela-Kochani rewelacja....wszelkie bole znikneły a jutro jest poniedziałek wiec udaje sie z tymi kamieniami do swojego białego kitla-lekarza,oczywiscie z aparatem zeby zrobic zdziwiona minke pana doktora :D czyszczenie bede robic ponownie za 3 tygodnie,wiec jak widzicie nie zawsze jest koniecznosc usuwania sobie organow-powodzenia i zdrowka zycze,Wiolka.
 
Bozena, 14.06.2014 19.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam ten sam problem. Codziennie boli mnie żołądek. Mam wygięty woreczek zółciowy i nadżerki. Co to oznacza? Jak długo trzeba zyc z tymi bólami ?
 
ULKA, 06.06.2014 21.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem 2 tyg. po zabiegu usunięcia woreczka czuję sie dobrze, po zabiegu 3 dni tragednia proszę się przygotować na silny ból .Ale z dnia na dzień jest coraz lepiej .Mam L4-3 tygodnie i wracam do pracy .
 
następne »
strona 1 z 8
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Pigułki antykoncepcyjne:
co osłabia ich skuteczność?
Pigułki antykoncepcyjne: co osłabia ich skuteczność?
Najpopularniejsze artykuły
Zapalenie błony śluzowej żołądka wymaga szybkiego leczenia

Zapalenie błony śluzowej żołądka jest chorobą, która przysparza wielu kłopotów. Może gnębić...

więcej

22181

Kłopotliwe GAZY - jak ich uniknąć Kłopotliwe GAZY - jak ich uniknąć

Nasz organizm wytwarza kilkaset gramów gazów dziennie. Są one bezzapachowe. Dopiero fermentacja...

więcej

25559

WYROSTEK ROBACZKOWY: to musisz o nim wiedzieć! WYROSTEK ROBACZKOWY: to musisz o nim wiedzieć!

Wyrostek robaczkowy niby nie jest nam potrzebny, a jednak dobrze go mieć. Stan zapalny objawia się...

więcej

27261

Dieta przy biegunce. Co jeść, gdy masz biegunkę? Dieta przy biegunce. Co jeść, gdy masz biegunkę?

Dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna i bogata w rozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego,...

więcej

22683

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Grupy wsparcia
data

Listopad 24, 2014

Młode dziewczyny jeszcze nie myślą o zdrowiu (wiem, że nie wszystkie), wpadają w skrajności, odchudzają się kupionymi preparatami nie znanego pochodzenia, a za kilka lat dziwią się że maja słabe włosy i paznokcie i kłopoty z zębami. Podstawą jest zdrowa dieta i ruch, dużo warzyw sałatek....

data

Listopad 24, 2014

Ocet jabłkowy ma wiele zalet i właściwości, które znane są od bardzo wielu lat. Ocet jabłkowy przyspiesza przemianę materii i spalanie tłuszczu, jednak nie spowoduje szybkiej i dużej utraty kilogramów. Warto pamiętać, że ocet jabłkowy pomaga w odchudzaniu, ale nigdy nie zastąpi...

data

Listopad 18, 2014

Co do skuteczności ja jestem bardzo zadowolona bo waga w ciągu trzech miesięcy spadła 0 14 kg...??

data

Listopad 24, 2014

To prawda, jednocześnie jest to niesamowicie smutne, że nawet dietetyk może w nas wpychać tabletki i szejki proteinowe które nie są skuteczne. Niestety nacięłam się właśnie na takiego oszusta, co prawda do diety nie miałam żadnych zastrzeżeń ale suplementy, które mi przepisywał...

reklama
Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.