Sposoby na problemy z trawieniem

2019-03-21 15:52

Problemy z trawieniem to druga, po bólu, przyczyna sięgania po leki dostępne bez recepty. Stosujemy je, by uwolnić się od zgagi, wzdęć czy zaparć. Warto wiedzieć, kiedy i co przyjmować, by sobie pomóc i uniknąć przykrych konsekwencji.

Sposoby na problemy z trawieniem
Autor: thinkstockphotos.com Problemy z trawieniem to druga, po bólu, przyczyna sięgania po leki dostępne bez recepty.

Spis treści

  1. Sposoby na wzdęcia
  2. Gdy szwankuje wydzielania żółci
  3. Na ból żołądka i zgagę
  4. Skuteczne sposoby na wzdęcia [WIDEO]
  5. Wsparcie przy zaparciach
  6. Co robić przy biegunce

Problemy z trawieniem mogą pojawić się na każdym etapie tego procesu, który zaczyna się już w jamie ustnej. Następnie przez gardło i przełyk pokarm trafia do żołądka, gdzie miesza się z sokiem żołądkowym. Dalsze trawienie przebiega w jelicie cienkim, potem pokarm partiami przechodzi przez dwunastnicę do jelita grubego. Na koniec niestrawione resztki są wydalane. Na każdym z etapów trawienia mogą pojawić się problemy, które będą wpływały na samopoczucie. Dla przykładu – gdy mamy braki w uzębieniu, połykamy zbyt duże kawałki jedzenia, które trudno strawić. Wtedy pojawią się wzdęcia oraz uczucie przepełnienia, odbijanie się. Niestrawność może się przydarzyć każdemu z nas. Ale jeżeli pojawia się kilka razy w tygodniu lub stale nam towarzyszy, należy porozmawiać z lekarzem, ponieważ może to być objaw wrzodów żołądka lub dwunastnicy, refluksu przełykowego, schorzeń wątroby, pęcherzyka żółciowego albo trzustki, a niekiedy także zmian nowotworowych. Jednak przy doraźnych kłopotach możemy poradzić sobie sami.

Sposoby na wzdęcia

Wzdęcia są następstwem procesów fermentacyjnych zachodzących w przewodzie pokarmowym i związanym z tym wytwarzaniem gazów. Ilość gazów zależy od rodzaju pożywienia (wzdymają cebula, rośliny strączkowe i kapustne, napoje gazowane, zwłaszcza słodzone), połykania powietrza podczas szybkiego jedzenia lub zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego. Organizm można wspomagać, pijąc herbatki z kminku, rumianku i kopru włoskiego. Środki farmakologiczne zapobiegające wzdęciom to preparaty rozbijające duże bańki gazu znajdujące się w jelitach na małe pęcherzyki, którym łatwiej wydostać się z przewodu pokarmowego. Jeśli tylko jest to możliwe, gazów nie należy powstrzymywać. Uniknie się wtedy bólu i uczucia przepełnienia brzucha.

Gdy szwankuje wydzielania żółci

Zaburzenia w wydzielaniu żółci objawiają się bólem brzucha, zgagą, odbijaniem się, wzdęciami, zaburzeniami w oddawaniu stolca i zmianą jego konsystencji. Powodem kłopotów może być małe wydzielanie żółci przez wątrobę, zaburzenia pracy dróg żółciowych lub pęcherzyka żółciowego z powodu kamicy. Przy takich dolegliwościach można polecić do doraźnego stosowania leki osłaniające komórki wątroby i ułatwiające ich regenerację, leki pobudzające wydzielanie żółci (żółciotwórcze) oraz leki ułatwiające uwalnianie już wytworzonej żółci z pęcherzyka żółciowego (żółciopędne). Pomocne są też leki rozkurczowe i przeciwbólowe zalecane przy bólu brzucha.

Na ból żołądka i zgagę

Ból żołądka i zgaga spowodowane są zwykle wydzielanie zbyt dużej ilości kwasu żołądkowego lub opóźnione opróżnianie żołądka z przetrawionego jedzenie. Dolegliwości pojawiają się najczęściej po obfitym posiłku, po nadużyciu alkoholu, a manifestują się nieprzyjemnym uciskiem, odczuwaniem przepełnienia lub bólem w okolicy żołądka. Pojawia się zgaga, odbijanie itp. Takie objawy mogą świadczyć o złych nawykach żywieniowych lub uszkodzeniu czy zapaleniu śluzówki żołądka i dwunastnicy albo o wrzodach. Ich powodem może być też cofanie się treści żołądkowej do przełyku, czyli refluks. Ulgę przyniosą leki zobojętniające nadmiar kwasu solnego w soku żołądkowym lub leki hamujące jego wydzielanie. Leków tych nie wolno nadużywać. Jeżeli są skuteczne, można je przyjmować nawet do 6 tygodni. Gdy nie pomogą, trzeba rozpocząć leczenie schorzenia, które wywołuje dolegliwości. Rodzaj przyjmowanego leku należy skonsultować z farmaceutą, aby uniknąć interakcji z innym zaordynowanymi medykamentami. Osoby, które stale przyjmują różne leki, powinny zachować 2 godziny przerwy między zażyciem leku podstawowego a leku zmniejszającego wydzielaniekwasu solnego. U osób ze skłonnością do zaburzeń rytmu serca leki zobojętniające mogą wywołać bradykardię czyli spowolnienie akcji serca. Ostrożność w ich stosowaniu powinny zachować także osoby z chorymi nerkami i wątrobą.

Skuteczne sposoby na wzdęcia [WIDEO]

Sprawdź, jakie są skuteczne sposoby na wzdęcia

Wsparcie przy zaparciach

Jeżeli do wypróżnienia dochodzi rzadziej niż 3 razy w tygodniu, cierpimy na zaparcia. Ich przyczyną często jest dieta uboga w błonnik, niedostateczne nawadnianie organizmu, siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, a także przyjmowanie (stałe lub okresowe) leków przeciwbólowych, przeciwdepresyjnych oraz preparatów glinu zalecanych przy wrzodach żołądka. Kolejnym powodem może być częste powstrzymywanie się od wypróżnień oraz długotrwałe przyjmowanie leków przeczyszczających, co prowadzi do rozleniwienia jelit. Gdy zmiana diety i większa dawka ruchu nie zlikwidują zaparć, można sięgnąć po środki ułatwiające wypróżnienie. Zawsze zaczynamy od leków najłagodniejszych. Leki z tej grupy należy stosować rozważnie, bo nadużywanie ich prowadzi do zaburzeń wodno-elektrolitowych, osłabienia pracy jelit i uzależnienia. W pierwszej kolejności stosujemy środki pęczniejące, które zwiększają objętość mas kałowych w jelicie, czyli specyfiki zawierające błonnik, otręby, pektyny itp. Kuracja musi być uzupełniona nawadnianiem organizmu (minimum 2 l płynu). Kolejna grupa to środki zmiękczające masy kałowe. Należą do niej czopki glicerynowe i dokuzynian sodu. Można sięgnąć też po środki powlekające, do których należy ciekła parafina. Laktuloza i makrogole to środki osmotyczne, które ułatwiają przenikanie wody do światła jelita i zmiękczenie mas kałowych. Najsilniej działają środki pobudzające pracę jelita grubego, ponieważ stymulują zwoje nerwowe znajdujące się w jelicie grubym. Preparaty te zawierają senes, kruszynę lub bisakodyl, czyli organiczny związek chemiczny wzmagający wydzielanie śluzu w jelicie grubym.

Co robić przy biegunce

Biegunka to oddawanie płynnego stolca częściej niż 3 razy na dobę. Jej przyczyną może być infekcja wirusowa jelit, która po zastosowaniu diety lekko strawnej ustępuje po 2-3 dniach. Zdarzają się też biegunki wywołane infekcją bakteryjną. Schorzenie ma cięższy przebieg i często towarzyszy mu gorączka. Podstawą samoleczenia przy biegunce jest dieta, nawadnianie organizmu (trzeba pić, ile tylko można) i leki osłaniające śluzówkę przewodu pokarmowego. Doustne preparaty przeciwbiegunkowe hamują ruchy jelit, czyli wydłużają czas przechodzenia treści pokarmowej przez jelita. Nie leczą dolegliwości, ale zmniejszają objawy – ułatwiają utrzymanie stolca i powstrzymują parcie. Można także stosować preparaty wchłaniające substancje toksyczne znajdujące się w jelitach. Przy biegunce bakteryjnej należy przyjmować leki przeciwbakteryjne, ale gdy po 2-3 dniach stosowania nie przyniosą poprawy, należy iść do lekarza.

miesięcznik "Zdrowie"