Sposoby na czkawkę. Skuteczne metody na pozbycie się czkawki

16 komentarze
Autor: Monika Majewska

Sposoby na czkawkę pozwolą nam w szybkim czasie pozbyć się tej niegroźnej, lecz uciążliwej dolegliwości. Czkawka może się bowiem pojawić w najmniej oczekiwanym momencie, ponieważ jej przyczynami są stres, po­draż­nie­nia żo­łąd­ka, np. przez ostre potrawy, a także picie al­ko­ho­lu. Sprawdź skuteczne metody na pozbycie się czkawki.

Czkawka to nieregularne i gwałtowne skurcze przepony i mięśni oddechowych klatki piersiowej spowodowane podrażnieniem nerwu przeponowego. Kiedy przepona zaczyna intensywnie pracować, przestajemy mieć kontrolę nad równomiernym oddychaniem, co objawia się charakterystycznym dźwiękiem. Czkawka zazwyczaj trwa kilka minut i jest niegroźna. Jednak, aby nie osłabiać mięśnia sercowego, należy jak najszybciej pozbyć się tej dolegliwości i wypróbować jeden z kilku sposobów na czkawkę.

Nie przegap

Sposoby na czkawkę

Sposób 1: wstrzymaj oddech

Nabierz jak najwięcej po­wie­trza do płuc. Następnie wstrzy­maj od­dech tak długo, jak potrafisz i w międzyczasie przełykaj ślinę.

Sposób 2: przestrasz się

Przestraszony człowiek wstrzymuje powietrze, więc stężenie dwutlenku węgla w organizmie wzrasta i odruch czkania ustaje. Dlatego nagłe zaskoczenie lub przestraszenie powinno ci pomóc pozbyć się czkawki.

Sposób 3: zjedz łyżeczkę cukru

Kiedy organizm skupia się na przełykaniu cukru, przepona wraca do normalnego rytmu pracy.

Sposób 4: połknij kawałki lodu

Połykanie kawałków lodu także odwraca uwagę organizmu od nieregularnych skurczów przepony i pozwala pozbyć się czkawki.

Sposób 5: wypij szklankę wody na jednym wdechu

Wstrzymywanie powietrza powoduje zwiększenie stężenia CO2 w organizmie, co hamuje czkawkę. Dodatkowo organizm będzie musiał się skupić na przełknięciu wody, w związku z tym czkawka nie powinna wrócić.

Sposób 6: klepanie po plecach

Drgania, jakie wywołuje klepanie po plecach, mogą pomóc przeponie wrócić do jej normalnego rytmu pracy.

Czkawka u niemowląt

Jeśli podczas karmienia piersią twoje dziecko połknie zbyt dużo powietrza, może dojść do podrażnienia zakończeń nerwowych przepony, co wywołuje czkawkę. Jeśli czkawka nie przejdzie po kilku minutach lub powtarza się coraz częściej, zgłoś się do lekarza, ponieważ niemowlę może mieć kłopoty z żołądkiem.

Czkawka u dzieci

Czkawka u dzieci może być wynikiem np. głośnego śmiechu lub krzyku, które silnie pobudzają układ nerwowy. W takiej sytuacji należy zastosować się do ww. sposobów. Jeśli mimo domowego leczenia nieregularne skurcze przepony nie ustają, należy zgłosić się do lekarza.

Czkawka po obiedzie

Czkawka bardzo często jest wynikiem przejedzenia. Kiedy w krótkim czasie spożywamy dużą liczbę pokarmów, żołądek rozciąga się i naciska na przeponę, czego skutkiem jest gwałtowny skurcz i czkawka. Nerwy przeponowe drażnią także zimne i gorące napoje, jak również napoje alkoholowe, które rozluźniają mięśnie i zaburza pracę przepony. Z kolei zbyt szybkie jedzenie powoduje, że nieświadomie łykasz powietrze, które wypełnia żołądek, co nasila skurcze przepony i powoduje czkawkę.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 05.01.2015

Komentarze (1 - 10 z 16)
Marzena, 13.02.2015 13.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przetrzymałam powietrze przez 5 sec i przełykałam ślin pomogło! Dzięki
 
bubu25, 25.01.2015 19.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
spróbujcie tego : stanąć na jednej nodze,zatkać uszy i zamknij lewe oko
 
nic nie pomaga, 19.01.2015 19.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nic nie pomaga
 
ja, 03.01.2015 09.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ale żeś się naprodukował,każdy z pewnoscią przeczytał twoje pseudo naukowe rady i postanowił p prostu niemieć czkawki,żeby nie czytać takich idiotyzmów.Ale dzięki za sposób,który pomógł-zatkanie nosa i przełknięcie śliny.buziaczki
 
cukir, 03.01.2015 09.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przyłączam się w 100% do cukru, bo jak na razie mam statystycznie 100% skuteczność, polecam ! Sprawdziłam na wielu osobach na dorosłych i na dzieciach, udzielając im porady , żeby włożyli pod język łyżeczkę cukru i czekali , aż się do końca rozpuści , jeszcze nigdy nie zawiódł , a ich miny po "cudzie " bezcenne.
 
Maciej, 17.12.2014 19.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co do łyżeczki cukru ja bardziej polecam ukroić plasterek cytryny i posypać cukrem. Działa za każdym razem i zdrowsze niż łyżka samego cukru :)
 
Daria, 08.12.2014 20.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałaś czkawkę, nie cierpię tego... Pierwszy sposób pomógł, kiedy czkawkę znowu dostanę wiem co robić!:)
 
kazik@kujonowski.pl, 05.12.2014 20.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wstrzymanie oddechu – poprzez zatkanie nosa dłonią i połykanie wdechniętego przez usta powietrza, bez nabierania kolejnego tchu. Działa szybko, ale można ubrudzić się zawartością śniadania, stracić przytomność albo doznać eksplozji błony bębenkowej, poza tym ktoś może pomyśleć, że się dusimy i pospieszy nam z pomocą, czym może nam jeszcze bardziej zaszkodzić. Wypicie szklanki wody – skutecznie działa tylko jeśli siedzisz na kanapie do góry nogami, ale wtedy może mieć dość dużo skutków ubocznych. Możemy się polać. Możemy się udławić, Możemy się polać i udławić. Możemy zalać wodą oczy. Możemy się polać, udławić i zalać wodą oczy. Zjedzenie kostki cukru – ten sposób pomaga w 0,14% przypadków, ale jest smaczny. Zjedzenie plasterka cytryny obtoczonego cukrem – bardzo dużo z tym zachodu, ale końcowy efekt powala smakiem. I tylko tym. Przestajesz myśleć o czkawce – niemożliwe, ale… działa! Naukowcy łamali sobie głowy nad wyjaśnieniem działania tego sposobu, aż w końcu uzgodnili, że po prostu czkawce robi się głupio. Ignorowana odchodzi w siną dal. Nabranie powietrza w płuca – i nie wypuszczasz przez jakiś czas. Skuteczność: 10%. Mała uwaga: dla własnego bezpieczeństwa nie trzymaj powietrza dłużej niż 40 sekund. Stanie na głowie – ten sposób również działa, ale nie wszystkie osoby mogą go wykonać. Jedenastosekundowe stanie na głowie powoduje napływ krwi do mózgu, a w efekcie zawroty głowy. Tak więc lepiej robić to krótko. Przestraszenie – dość ciekawa propozycja, a po jej wykonaniu czkawka zazwyczaj mija. Mimo to, należy jej używać tylko w ostateczności. Dlaczego? Ponieważ osoby starsze (czyli takie po 20) skłonne są do zawału serca. Śmiech jak u idioty. Śmiejesz się przez pół godziny, póki rozbolą cię struny głosowe, usta, język i inne takie pierdoły, aż czkawka nie będzie miała z czego się wydobywać. Zjedzenie śledzia posmarowanego dżemem – sposób ryzykowny, prowadzi do wymiotów, ale za to szanse na pokonanie czkawki wynoszą aż 0,07%. Często ma też efekt przeczyszczający. Mocą dżedaj. Siłą woli. Samobójstwo również zakończy czkawkę. Przyzwyczajenie się do niej. Zjedzenie łyżeczki soli i popicie wodą. Zrobienie 50 pompek. Recytowanie „Iliady” grając na okarynie. Ktoś mówi, że zapłaci ci 100zł, jeżeli czkniesz jeszcze raz – czkawka natychmiast przechodzi, a nawet jeżeli nie przejdzie, będziesz szczęśliwszy o 100zł. Ucięcie sobie głowy. Powinno przejść. Wynajęcie kilku ładnych dziewczyn lub chłopaków – zajmą twoją głowę wszystkim innym niż czkawką. Działa w 99% przypadków.
 
ania, 23.11.2014 18.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mi pomógł sposób pierwszy
 
mateusz, 16.11.2014 14.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nic nie pomaga:[
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Przepuklina rozworu przełykowego: przyczyny, objawy, leczenie Przepuklina rozworu przełykowego: przyczyny, objawy, leczenie

Przepuklina rozworu przełykowego najczęściej dotyka ludzie starszych i otyłych, zwłaszcza palaczy,...

więcej

38757

Zapalenie WYROSTKA ROBACZKOWEGO - przyczyny, objawy, operacja Zapalenie WYROSTKA ROBACZKOWEGO - przyczyny, objawy, operacja

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego zwykle pojawia się nagle, a więc trudno przewidzieć, kiedy...

więcej

48171

Przepuklina pachwinowa. Jakie objawy świadczą o tym, że masz przepuklinę pachwinową? Przepuklina pachwinowa. Jakie objawy świadczą o tym, że masz przepuklinę pachwinową?

Przepuklina pachwinowa rozwija się powoli, a jej objawy narastają w czasie. Pierwsze objawy...

więcej

44889

KREW W KALE - objawem jakiej choroby może być krew w stolcu? KREW W KALE - objawem jakiej choroby może być krew w stolcu?

Krew w kale nigdy nie jest objawem prawidłowym. Przeważnie wskazuje na jedną z wielu chorób układu...

więcej

45960

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Wkładka wewnątrzmaciczna nie wypadnie pod wpływem nawet intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Komponent czasu jest tutaj dość płynny - oczywiście są określone ramy czasowe (ok. 3-6 miesięcy), ale u każdego pacjenta proces usprawniania i powrotu przebiega nieco w inny sposób (u jednych...

Chirurg miał rację. Proces resekcji wymaga, by kanał zęba był prawidłowo opracowany i wypełniony. Jedyną kwestią jest logistyka, tzn. czy odstęp między wypełnieniem kanału, a resekcją będzie trwał 5...

Grupy wsparcia
data

Marzec 04, 2015

Odchudzanie rozpocząłem w maju 2014. Na pierwszej wizycie(10 maj 2014) w Centrum Leczenia Otyłości ważyłem 158,5 kg. Dziś(04-03-2015) ważę 107 kg. Na początku ubywało mnie 8 kg/miesiąc, 5 kg/ miesiąc a teraz 1,5 - 2 kg/miesiąc. Dostałem dietę i w sumie do dnia dzisiejszego prawie nic się...

data

Marzec 04, 2015

Jestem kobietą zdrowiejącą z kompulsywnego objadania się zgodnie z zasadami Anonimowych Żarłoków. Moim problemem jest to, że wciąż martwię się, że jem za dużo. Proszę, aby ktoś spojrzał na mój jadłospis obiektywnie i doradził czy powinnam coś zmienić. Mam 23 lata, ważę ok. 80 kg przy...

data

Marzec 03, 2015

całe życie żyłam w cieniu siostry z powodu tego że ona była szczupła a ja niestety nie. Miała lepszych chłopaków, wychodziła na imprezy, do klubów a ja niestety zostawałam w domu. Walczyłam ze swoją nadwagą na różne sposoby. Różne diety, różne suplementy. Metody koleżanek, nic nie...

data

Marzec 04, 2015

Ja czekam na podatek od oddychania Kopacz do wszystkiego jest zdolna lawirantka!

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.