Sposoby na czkawkę. Skuteczne metody na pozbycie się czkawki

11 komentarze
Autor: Monika Majewska

Sposoby na czkawkę pozwolą nam w szybkim czasie pozbyć się tej niegroźnej, lecz uciążliwej dolegliwości. Czkawka może się bowiem pojawić w najmniej oczekiwanym momencie, ponieważ jej przyczynami są stres, po­draż­nie­nia żo­łąd­ka, np. przez ostre potrawy, a także picie al­ko­ho­lu. Sprawdź skuteczne metody na pozbycie się czkawki.

Czkawka to nieregularne i gwałtowne skurcze przepony i mięśni oddechowych klatki piersiowej spowodowane podrażnieniem nerwu przeponowego. Kiedy przepona zaczyna intensywnie pracować, przestajemy mieć kontrolę nad równomiernym oddychaniem, co objawia się charakterystycznym dźwiękiem. Czkawka zazwyczaj trwa kilka minut i jest niegroźna. Jednak, aby nie osłabiać mięśnia sercowego, należy jak najszybciej pozbyć się tej dolegliwości i wypróbować jeden z kilku sposobów na czkawkę.

Nie przegap

Sposoby na czkawkę

Sposób 1: wstrzymaj oddech

Nabierz jak najwięcej po­wie­trza do płuc. Następnie wstrzy­maj od­dech tak długo, jak potrafisz i w międzyczasie przełykaj ślinę.

Sposób 2: przestrasz się

Przestraszony człowiek wstrzymuje powietrze, więc stężenie dwutlenku węgla w organizmie wzrasta i odruch czkania ustaje. Dlatego nagłe zaskoczenie lub przestraszenie powinno ci pomóc pozbyć się czkawki. 

Sposób 3: zjedz łyżeczkę cukru

Kiedy organizm skupia się na przełykaniu cukru, przepona wraca do normalnego rytmu pracy.

Sposób 4: połknij kawałki lodu

Połykanie kawałków lodu także odwraca uwagę organizmu od nieregularnych skurczów przepony i pozwala pozbyć się czkawki.

Sposób 5: wypij szklankę wody na jednym wdechu

Wstrzymywanie powietrza powoduje zwiększenie stężenia CO2 w organizmie, co hamuje czkawkę. Dodatkowo organizm będzie musiał się skupić na przełknięciu wody, w związku z tym czkawka nie powinna wrócić. 

Sposób 6: klepanie po plecach

Drgania, jakie wywołuje klepanie po plecach, mogą pomóc przeponie wrócić do jej normalnego rytmu pracy.

Czkawka u niemowląt

Jeśli podczas karmienia piersią twoje dziecko połknie zbyt dużo powietrza, może dojść do podrażnienia zakończeń nerwowych przepony, co wywołuje czkawkę. Jeśli czkawka nie przejdzie po kilku minutach lub powtarza się coraz częściej, zgłoś się do lekarza, ponieważ niemowlę może mieć kłopoty z żołądkiem.

Czkawka u dzieci

Czkawka u dzieci może być wynikiem np. głośnego śmiechu lub krzyku, które silnie pobudzają układ nerwowy. W takiej sytuacji należy zastosować się do ww. sposobów. Jeśli mimo domowego leczenia nieregularne skurcze przepony nie ustają, należy zgłosić się do lekarza. 

Czkawka po obiedzie

Czkawka bardzo często jest wynikiem przejedzenia. Kiedy w krótkim czasie spożywamy dużą liczbę pokarmów, żołądek rozciąga się i naciska na przeponę, czego skutkiem jest gwałtowny skurcz i czkawka. Nerwy przeponowe drażnią także zimne i gorące napoje, jak również napoje alkoholowe, które rozluźniają mięśnie i zaburza pracę przepony. Z kolei zbyt szybkie jedzenie powoduje, że nieświadomie łykasz powietrze, które wypełnia żołądek, co nasila skurcze przepony i powoduje czkawkę.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 07.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 11)
Maciej, 17.12.2014 19.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co do łyżeczki cukru ja bardziej polecam ukroić plasterek cytryny i posypać cukrem. Działa za każdym razem i zdrowsze niż łyżka samego cukru :)
 
Daria, 08.12.2014 20.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałaś czkawkę, nie cierpię tego... Pierwszy sposób pomógł, kiedy czkawkę znowu dostanę wiem co robić!:)
 
kazik@kujonowski.pl, 05.12.2014 20.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wstrzymanie oddechu – poprzez zatkanie nosa dłonią i połykanie wdechniętego przez usta powietrza, bez nabierania kolejnego tchu. Działa szybko, ale można ubrudzić się zawartością śniadania, stracić przytomność albo doznać eksplozji błony bębenkowej, poza tym ktoś może pomyśleć, że się dusimy i pospieszy nam z pomocą, czym może nam jeszcze bardziej zaszkodzić. Wypicie szklanki wody – skutecznie działa tylko jeśli siedzisz na kanapie do góry nogami, ale wtedy może mieć dość dużo skutków ubocznych. Możemy się polać. Możemy się udławić, Możemy się polać i udławić. Możemy zalać wodą oczy. Możemy się polać, udławić i zalać wodą oczy. Zjedzenie kostki cukru – ten sposób pomaga w 0,14% przypadków, ale jest smaczny. Zjedzenie plasterka cytryny obtoczonego cukrem – bardzo dużo z tym zachodu, ale końcowy efekt powala smakiem. I tylko tym. Przestajesz myśleć o czkawce – niemożliwe, ale… działa! Naukowcy łamali sobie głowy nad wyjaśnieniem działania tego sposobu, aż w końcu uzgodnili, że po prostu czkawce robi się głupio. Ignorowana odchodzi w siną dal. Nabranie powietrza w płuca – i nie wypuszczasz przez jakiś czas. Skuteczność: 10%. Mała uwaga: dla własnego bezpieczeństwa nie trzymaj powietrza dłużej niż 40 sekund. Stanie na głowie – ten sposób również działa, ale nie wszystkie osoby mogą go wykonać. Jedenastosekundowe stanie na głowie powoduje napływ krwi do mózgu, a w efekcie zawroty głowy. Tak więc lepiej robić to krótko. Przestraszenie – dość ciekawa propozycja, a po jej wykonaniu czkawka zazwyczaj mija. Mimo to, należy jej używać tylko w ostateczności. Dlaczego? Ponieważ osoby starsze (czyli takie po 20) skłonne są do zawału serca. Śmiech jak u idioty. Śmiejesz się przez pół godziny, póki rozbolą cię struny głosowe, usta, język i inne takie pierdoły, aż czkawka nie będzie miała z czego się wydobywać. Zjedzenie śledzia posmarowanego dżemem – sposób ryzykowny, prowadzi do wymiotów, ale za to szanse na pokonanie czkawki wynoszą aż 0,07%. Często ma też efekt przeczyszczający. Mocą dżedaj. Siłą woli. Samobójstwo również zakończy czkawkę. Przyzwyczajenie się do niej. Zjedzenie łyżeczki soli i popicie wodą. Zrobienie 50 pompek. Recytowanie „Iliady” grając na okarynie. Ktoś mówi, że zapłaci ci 100zł, jeżeli czkniesz jeszcze raz – czkawka natychmiast przechodzi, a nawet jeżeli nie przejdzie, będziesz szczęśliwszy o 100zł. Ucięcie sobie głowy. Powinno przejść. Wynajęcie kilku ładnych dziewczyn lub chłopaków – zajmą twoją głowę wszystkim innym niż czkawką. Działa w 99% przypadków.
 
ania, 23.11.2014 18.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mi pomógł sposób pierwszy
 
mateusz, 16.11.2014 14.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nic nie pomaga:[
 
Nicked, 27.10.2014 18.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Najbardziej pomaga sposób w wstrzymaniu oddechu i zjadanie łyżeczki cukru.! POLECAM
 
Rick Randen, 15.10.2014 16.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja czkawka jest tak duża, że nic nie pomaga i już 3 godzinę się z nią męcze!
 
Monika, 22.06.2014 22.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cukier to najlepszy sposob!! po paru sekundach przechodzi
 
marko64, 16.06.2014 17.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dzięki, pierwszy sposób pomógł :)
 
Henryk, 04.06.2013 19.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja od dzieciństwa zabijam czkawkę łyżeczką cukru więc porada z tego artykułu jak dla mnie jest ok.Kiedy organizm skupia się na przełykaniu cukru, przepona wraca do normalnego rytmu pracy.
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Pigułki antykoncepcyjne:
co osłabia ich skuteczność?
Pigułki antykoncepcyjne: co osłabia ich skuteczność?
Najpopularniejsze artykuły
Kłopotliwe GAZY - jak ich uniknąć Kłopotliwe GAZY - jak ich uniknąć

Nasz organizm wytwarza kilkaset gramów gazów dziennie. Są one bezzapachowe. Dopiero fermentacja...

więcej

29092

ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć

Silne swędzenie okolicy odbytu to dolegliwość, która dotyczy ponad 5 proc. populacji na świecie....

więcej

40662

Operacja przepukliny pachwinowej. Jak postępować po operacji przepukliny pachwinowej Operacja przepukliny pachwinowej. Jak postępować po operacji przepukliny pachwinowej

Operacja przepukliny jest dziś łatwa. Rekonwalescencja po operacji przepukliny pachwinowej...

więcej

25102

HELICOBACTER PYLORI - objawy zakażenia układu pokarmowego HELICOBACTER PYLORI - objawy zakażenia układu pokarmowego

Helicobacter pylori to bakteria, która może prowadzić do występowania wielu chorób górnego odcinka...

więcej

31198

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Krwawienia podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych są najczęściej związane z działaniem samego preparatu. Niezależnie od tego, jaki jest to preparat. Nie można jednak wykluczyć innych...

W przypadku łuszczycy nie jest zalecane mechaniczne oczyszczanie skóry (są to mikrourazy, które mogą sprowokować wysiew grudek łuszczycowych). Łuszczyca jest chorobą ogólnoustrojową, z tego względu...

Ból zębów po plombowaniu może być spowodowany nadwrażliwością pozabiegową, która mija samoistnie. Może to być również sygnał, że coś się dzieje w innym zębie niż ten, który był leczony. Ból może...

Grupy wsparcia
data

Grudzień 19, 2014

wszyscy polecali mi błonnik bo moim głownym problemem była bardzo powolna przemiana materii ale działał on intensywnie i co parę dni także nie czułam się z tym dobrze, za to Novoslim wpływa na pracę jelit regularie przez co czujesz się lepiej jak dla mnie to numer 1

data

Grudzień 18, 2014

no niezła sprawa.. nie wiedziałem o tym

data

Grudzień 17, 2014

''Boisz się, że święta Bożego Narodzenia i dieta odchudzająca będą trudne do pogodzenia? Masz rację! Tradycyjna wieczerza wigilijna, choć postna, jest potężną bombą kaloryczną. Zdarza się, że pochłaniamy nawet 5000-6000 kcal, a więc kilkakrotnie więcej niż wynosi dobowe zapotrzebowanie...

data

Grudzień 17, 2014

''Nadchodzi Boże Narodzenie, a ty jesteś w ciąży. Jak uniknąć przedświątecznej gorączki - sprzątania, gotowania, kupowania prezentów? Co zrobić, by święta w ciąży spędzić względnie spokojnie?'' Link do artykułu: Święta - 6 rad jak w ciąży przetrwać świąteczną gorączkę

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.