Sposoby na czkawkę. Skuteczne metody na pozbycie się czkawki

36 komentarze
Autor: Monika Majewska

Sposoby na czkawkę pozwolą nam w szybkim czasie pozbyć się tej niegroźnej, lecz uciążliwej dolegliwości. Czkawka może się bowiem pojawić w najmniej oczekiwanym momencie, ponieważ jej przyczynami są stres, po­draż­nie­nia żo­łąd­ka, np. przez ostre potrawy, a także picie al­ko­ho­lu. Sprawdź skuteczne metody na pozbycie się czkawki.

Czkawka to nieregularne i gwałtowne skurcze przepony i mięśni oddechowych klatki piersiowej spowodowane podrażnieniem nerwu przeponowego. Kiedy przepona zaczyna intensywnie pracować, przestajemy mieć kontrolę nad równomiernym oddychaniem, co objawia się charakterystycznym dźwiękiem. Czkawka zazwyczaj trwa kilka minut i jest niegroźna. Jednak, aby nie osłabiać mięśnia sercowego, należy jak najszybciej pozbyć się tej dolegliwości i wypróbować jeden z kilku sposobów na czkawkę.

Nie przegap

Sposoby na czkawkę

Sposób 1: wstrzymaj oddech

Nabierz jak najwięcej po­wie­trza do płuc. Następnie wstrzy­maj od­dech tak długo, jak potrafisz i w międzyczasie przełykaj ślinę.

Sposób 2: przestrasz się

Przestraszony człowiek wstrzymuje powietrze, więc stężenie dwutlenku węgla w organizmie wzrasta i odruch czkania ustaje. Dlatego nagłe zaskoczenie lub przestraszenie powinno ci pomóc pozbyć się czkawki.

Sposób 3: zjedz łyżeczkę cukru

Kiedy organizm skupia się na przełykaniu cukru, przepona wraca do normalnego rytmu pracy.

Sposób 4: połknij kawałki lodu

Połykanie kawałków lodu także odwraca uwagę organizmu od nieregularnych skurczów przepony i pozwala pozbyć się czkawki.

Sposób 5: wypij szklankę wody na jednym wdechu

Wstrzymywanie powietrza powoduje zwiększenie stężenia CO2 w organizmie, co hamuje czkawkę. Dodatkowo organizm będzie musiał się skupić na przełknięciu wody, w związku z tym czkawka nie powinna wrócić.

Sposób 6: klepanie po plecach

Drgania, jakie wywołuje klepanie po plecach, mogą pomóc przeponie wrócić do jej normalnego rytmu pracy.

Czkawka u niemowląt

Jeśli podczas karmienia piersią twoje dziecko połknie zbyt dużo powietrza, może dojść do podrażnienia zakończeń nerwowych przepony, co wywołuje czkawkę. Jeśli czkawka nie przejdzie po kilku minutach lub powtarza się coraz częściej, zgłoś się do lekarza, ponieważ niemowlę może mieć kłopoty z żołądkiem.

Czkawka u dzieci

Czkawka u dzieci może być wynikiem np. głośnego śmiechu lub krzyku, które silnie pobudzają układ nerwowy. W takiej sytuacji należy zastosować się do ww. sposobów. Jeśli mimo domowego leczenia nieregularne skurcze przepony nie ustają, należy zgłosić się do lekarza.

Czkawka po obiedzie

Czkawka bardzo często jest wynikiem przejedzenia. Kiedy w krótkim czasie spożywamy dużą liczbę pokarmów, żołądek rozciąga się i naciska na przeponę, czego skutkiem jest gwałtowny skurcz i czkawka. Nerwy przeponowe drażnią także zimne i gorące napoje, jak również napoje alkoholowe, które rozluźniają mięśnie i zaburza pracę przepony. Z kolei zbyt szybkie jedzenie powoduje, że nieświadomie łykasz powietrze, które wypełnia żołądek, co nasila skurcze przepony i powoduje czkawkę.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 05.01.2015

Komentarze (1 - 10 z 36)
Mrowka13, 08.01.2016 10.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sposob moze i dobry, ale nie polecam przy refluksie zoladka :D
 
Kajcyk, 20.12.2015 14.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sposoby fajne, część znałem jednak nie zawsze działały od razu, albo trzeba mieć pod ręką wodę, lód lub cukier. Niestety często dopada mnie ta dolegliwość, ale ostatnio przypadkiem odkryłem skuteczny sposób na zlikwidowanie tej dolegliwości. Po zastosowaniu tej metody czkawka od razu znika, próbowałem też wielokrotnie znów ją wymusić, na pewno wiecie o czym mówię, gdy przestajecie czkać, próbujecie jeszcze raz wywołać czkawkę, ale przy tej metodzie się nie udaje;) jeżeli ktoś chce skuteczny sposób zapraszam do napisania na kajcyk@gmail.com tam napiszę co trzeba robić.
 
bartosz, 18.11.2015 00.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
sposób numer 3 nawet nie sądziłem że to takie proste. jak ręką odjął ! jedna łyżeczka :D niesamowite :D
 
Monika, 14.11.2015 23.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja bardzo polecam połykanie jakiegokolwiek płynu z głową zwieszoną w dół. Stosuję od wielu lat i nigdy nie zawodzi.
 
maruev, 04.09.2015 20.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzisiaj mam już piąty raz czkawkę, zawsze trwa nie parę minut, ale ponad pół godziny..na lekcjach wszyscy się śmieją, nauczyciele też,, bo ponoć śmiesznie czkam, ale wśród ludzi na ulicy dziwnie się czuję czkając jak niedorozwój :< i tylko czasami mi cokolwiek pomaga, ale następnym razem wypróbuję sposób z koniem, zawsze coś nowego :D
 
CZkawkowa przypadłość, 31.08.2015 16.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mi na czkawkę ostatnio nie pomaga nic poza piciem płynów z głową zwieszoną w dół, trochę to przerażające :D
 
obojętnie, 04.08.2015 01.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wyprobuję ten sposób z koniem, może pomoże.
 
cinek, 18.06.2015 22.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nr 1 dziala :) polecam
 
wm , 15.06.2015 16.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nr 1 polecam i numer2
 
czkawka, 09.06.2015 18.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mi pomógł sposób nr 1. Nigdy wcześniej nie próbowałam połykać przy tym śliny i pewnie dlatego nie działało. o cukrze nigdy wcześniej nie słyszała, ale może jest skuteczny :) .
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
BÓL ŻOŁĄDKA: jaka to choroba? Choroby objawiające się bólem żołądka BÓL ŻOŁĄDKA: jaka to choroba? Choroby objawiające się bólem żołądka

Ból żołądka może być ostry, kłujący, tępy, trwać kilka minut lub być przewlekły. Ból w dołku może...

więcej

40371

MARSKOŚĆ WĄTROBY - objawy, przyczyny, diagnoza, leczenie MARSKOŚĆ WĄTROBY - objawy, przyczyny, diagnoza, leczenie

Marskość wątroby rozwija się latami. Nałogowe picie alkoholu, wirusowe zapalenie wątroby - typu B i...

więcej

46253

Pęcherzyk żółciowy: resekcja. Za i przeciw operacji pęcherzyka

"Wycinać czy nie" to dylemat osób, które mają kamienie w pęcherzyku żółciowym. Bo z jednej strony...

więcej

34189

Grzybica jamy ustnej. Kandydoza: przyczyny, objawy, leczenie grzybicy w ustach i gardle Grzybica jamy ustnej. Kandydoza: przyczyny, objawy, leczenie grzybicy w ustach i gardle

Grzybica jamy ustnej jest niebezpieczna - należy ją bezwzględnie leczyć, bo może zaatakować cały...

więcej

44016

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Sugeruję takie zabiegi i w takiej kolejności. Najpierw zabieg higieny jamy ustnej, potem (ewentualnie) wybielanie i na koniec - wymiana wypełnień.

W wyniku badania nie ma żadnych zmian nowotworowych ani przednowotworowych. Nadżerka to zmiana polegająca na tym, że w miejscu, gdzie powinien znajdować się nabłonek wielowarstwowy płaski znajduje...

Nie jest wskazane wykonywanie tatuażu w miejscu blizny. Generuje to ryzyko niewłaściwego efektu kosmetycznego oraz złego gojenia się skóry po wprowadzeniu pigmentu.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.