PRZEPUKLINA: podstawowe informacje

Konsultant: dr hab. n. med. Jacek Kubiak, chirurg gastroenterolog
11 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Przepuklina bywa często lekceważona i nazywana defektem kosmetycznym, z którym da się żyć. Lepiej w to nie wierz. W każdej chwili może dojść do uwięźnięcia przepukliny, a wtedy tylko szybka interwencja chirurgiczna uratuje ci życie. Przedstawiamy podstawowe informacje o przepuklinie.

Przepuklina to dość częsty problem. Wnętrzności są ułożone w określonym porządku i przytrzymywane powłokami brzusznymi, żeby nie mogły się przemieszczać. W jamie brzusznej panuje stałe ciśnienie, które wzrasta nagle podczas kaszlu, śmiechu, oddawania moczu i stolca. Wówczas mięśnie brzucha pracują mocniej, tworząc tzw. tłocznię brzuszną. Jeżeli któraś z powłok (mięśnie, rozcięgna lub więzadła) jest słaba, zaczyna się rozwarstwiać i z czasem pęka. Wtedy powstaje przepuklina, czyli hernia. Na brzuchu lub w pachwinie pojawia się niewielkie uwypuklenie. Gdy zaczynamy spokojnie oddychać, znika. Z czasem pokazuje się coraz częściej i wreszcie pozostaje, tworząc pokaźne wybrzuszenie. W to miejsce, zwane workiem przepuklinowym, wciskają się skręcone pętle jelita cienkiego.

Ryzyko wystąpienia przepukliny

Niektóre osoby są bardziej od innych narażone na powstanie przepukliny. Przede wszystkim te z nadwagą i skłonności do objadania się. Ich tkanka łączna jest słaba, mało sprężysta. Z czasem się rozciąga, co można porównać do rozstępów na skórze. Gdy otyłość się zwiększa, mięśnie jeszcze bardziej słabną. Jelita przeciążone jedzeniem potrzebują coraz więcej miejsca. Rozpychają się. Ciśnienie, które powstaje w brzuchu po obżarstwie, sprawia, że powłoki brzuszne coraz bardziej się rozciągają i w końcu pękają. Przepuklina grozi także osobom cierpiącym na przewlekłe zaparcia. Ciśnienie powstające w brzuchu podczas próby wypróżnienia może być tak silne, że może uszkodzić jego powłoki. Warto zmienić dietę i stosować łagodne środki przeczyszczające, inaczej możemy mieć kłopoty.

Podobnie się stanie, jeśli zaniedbamy choroby oskrzelowo-płucne. Długotrwały, męczący kaszel osłabia mięśnie brzucha. A one, przy jakimś drobnym defekcie, mogą nie wytrzymać obciążenia. Panowie, którzy mają problemy z oddawaniem moczu z powodu przerostu prostaty, powinni się zgłosić do urologa i jak najszybciej rozpocząć leczenie. Wysiłek, jaki muszą włożyć w opróżnienie pęcherza, prędzej czy później spowoduje utworzenie się przepukliny pachwinowej. Z jej powodu mogą cierpieć również kobiety w ciąży, śpiewacy operowi oraz osoby, które dźwigają ciężary bez pasa podtrzymującego mięśnie brzucha.

Przepuklina - jelito uwięzione

Niebezpieczeństwo po utworzeniu się przepukliny polega na tym, że w szczelinę powstałą w powłokach brzusznych wciska się coraz więcej jelit. Pod wpływem nagłego wysiłku, kichnięcia, kaszlu czy energicznego wstawania z fotela może się za nimi zacisnąć pierścień tkanek. To powadzi do niedrożności jelit. Tam, gdzie dotychczas było miękkie wybrzuszenie, pojawia się twardy i bolesny guz. Skóra w tym miejscu staje się mocno zaczerwieniona i bardzo ciepła. Po pewnym czasie odczuwa się wzdęcie, ostry ból brzucha, nudności, niekiedy wymioty. Nie można oddać gazów ani stolca. Tętno jest przyspieszone. Do jelita nie dopływa krew. Jeżeli pomoc nie nadejdzie w odpowiednim czasie, dojdzie do martwicy tkanek jelita. To stan zagrażający życiu. Dlatego przepukliny nie wolno lekceważyć.

Ważne

Ważne

Najbardziej na przepuklinę są narażeni mężczyźn z dużą nadwagą, bo mają słabą tkankę łączną dźwigający ciężary, bo obciążają mięśnie brzucha; cierpiący na przewlekłe zaparcia, bo mocno się natężają; chorujący na płuca, bo często mają ataki kaszlu; z przerostem prostaty, bo utrudnia on oddawanie moczu.

Atak przepukliny

Połóż się na wznak. Pod miednicę podłóż niewielką poduszkę. Nogi zegnij lekko w kolanach i staraj się mimo bólu równo oddychać. Taka pozycja rozluźnia mięśnie brzucha, a tym samym pierścień przepuklinowy. Jelita może nawet powrócą na swoje miejsce, ale to może stwierdzić tylko lekarz. I nawet jeśli tak się stanie, trafisz do szpitala na obserwację. Musisz się liczyć z operacją.

Leczenie przepukliny

Najważniejsze jest wzmocnienie osłabionych powłok brzusznych. Podczas zabiegu dokonuje się czegoś w rodzaju cerowania tkanek - zbliża się do siebie mięśnie, rozcięgna i więzadła i zakłada na nie mocne szwy chirurgiczne. Gdy ubytki są spore, w powłoki brzuszne wszczepia się specjalne siatki, które chronią przed nawrotem dolegliwości.

Już następnego dnia po operacji możemy wstać z łóżka. Jeśli nie ma komplikacji, zwykle po trzech dniach wychodzimy ze szpitala. Małą przepuklinę operuje się też w ramach tzw. chirurgii jednego dnia, co oznacza, że rano wykonuje się zabieg, a wieczorem pacjent wraca do domu. Operację można przeprowadzić również laparoskopowo, bez rozcinania skóry. Ta metoda ma swoich zwolenników i przeciwników. Pierwsi uważają, że chory szybciej zdrowieje, bo rana pooperacyjna jest niewielka. Przeciwnicy twierdzą natomiast, że laparoskop nie daje możliwości precyzyjnego umocowania siatki, przez co zdarzają się nawroty choroby. Po powrocie do domu musimy zapobiegać zaparciom, by się przepuklina nie odnowiła. Przez trzy miesiące unikajmy wysiłku fizycznego, szczególnie dźwigania. Przez kilka tygodni nie jedzmy potraw powodujących gazy lub zaparcia i nie pijmy gazowanych napojów. Koniecznie trzeba się pozbyć nadwagi i gimnastykować się, by wzmocnić mięśnie brzucha.

Rodzaje przepukliny

Najczęściej miewamy przepukliny pachwinowe, ale mogą się one pojawić także w zgięciu uda, w okolicach pępka oraz w pobliżu blizn pooperacyjnych (w pachwinie - 70 proc., w zgięciu uda - 12 proc., przy pępku - 11 proc.). Zawsze w miejscach o obniżonej wytrzymałości.

  • Przepuklina pępkowa - u niemowląt, po odpadnięciu pępowiny, gdy nie zarośnie otwór leżący u podstawy pępka. Łatwo ją rozpoznać, bo wygląda jak guzek wielkości winogrona. Dziecko nie czuje bólu. Zwykle otwór przepuklinowy sam zarasta w pierwszych latach życia. Aby przyspieszyć ten proces, należy często układać dziecko na brzuszku, starać się, by jak najmniej płakało, a przepuklinę zalepiać specjalnym plastrem na receptę. Jeżeli czteroletnie dziecko nadal ma przepuklinę, wykonuje się nieskomplikowaną operację; po trzech dniach malec wraca do domu.
  • Przepuklina pachwinowa - u chłopców, którzy intensywnie rosną. Wskutek pewnych wrodzonych niedoskonałości (np. niezarośnięcia kanału, przez który jądra zstępowały do moszny), szybkiego wzrostu i dużej aktywności fizycznej powłoki brzuszne się rozszerzają i jelita wsuwają się między nie. Niewielkie uwypuklenie powiększa się i stopniowo przesuwa w okolice moszny. Ten rodzaj przepukliny nie ustąpi, więc nie należy zwlekać z operacją.
  • Przepuklina brzuszna (w okolicach pępka) i przepuklina udowa (na granicy podbrzusza) - występuje przede wszystkim u osób starszych, ale może się pojawić w każdym wieku. Gdy mięśnie brzucha wiotczeją, bywa następstwem przepracowania (np. dźwigania ciężarów) lub innego wysiłku. Każda przepuklina u starszych osób powinna być szybko operowana.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Jeżeli masz za sobą operację przepukliny, na początku ćwicz z wyczuciem, aby nie nadwerężyć zbytnio mięśni.

  • Koci grzbiet. Uklęknij, oprzyj się na łokciach, ramiona i uda wyprostowane, przedramiona leżą płasko na podłodze. Powoli napinaj mięśnie brzucha, pochylając jednocześnie głowę, w końcu wygnij plecy do góry. W tej pozycji policz wolno do czterech i powoli rozluźnij mięśnie. Ćwiczenie powtórz 6-8 razy. Jest to ćwiczenie wstępne, pozwalające stopniowo wzmacniać mięśnie brzucha bez obciążania innych.
  • Unoszenie nóg. Połóż się na plecach, ręce wzdłuż ciała, kolana zgięte, stopy przylegające do podłogi. Licząc do czterech, przyciągaj kolano do klatki piersiowej. Podczas wydechu unoś głowę do góry, próbując dotknąć czołem uniesionego kolana. Poczuj, jak pracują mięśnie brzucha. Policz do pięciu, następnie wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie z drugą nogą. Stopniowo zwiększaj liczbę ćwiczeń aż do 15 jednorazowo. Jeżeli jesteś po operacji i poczujesz ból, przerwij gimnastykę.
  • Wzmacnianie grzbietu i brzucha. Usiądź ze zgiętymi kolanami, stopy płasko na podłodze 30 cm od pośladków. Pochyl głowę, podbródek oprzyj na klatce piersiowej. Odchyl się do tyłu, aż poczujesz napięcie. Teraz skrzyżuj ręce na piersiach i powoli wyprostuj się, odchylając się możliwie daleko do tyłu. Powróć do pozycji wyjściowej. Powtarzaj 6-8 razy.
  • Dla zaawansowanych. Połóż się na plecach, kolana zgięte, stopy płasko na podłodze. Napinając mięśnie brzucha, powoli siadaj. Na początku wyciągaj ręce przed siebie, ale potem staraj się trzymać je wzdłuż tułowia lub zapleć na karku. Powtarzaj po 6-8 razy.

Przepuklina pachwinowa - podstawowe informacje [wideo]

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 28.06.2017

Komentarze (1 - 10 z 11)
Adrian, 20.04.2017 20.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam dziś na siłowni podczas siłowni poczułem dziwne uczucie w brzuchu szybko wstałem i wyskoczyła mi gula z brzucha nad pepkiem tak na chwilę i znikła, tak się wysraszylem że masakra, teraz niema żadnej guli, jednak już od kilku dni mam wydety brzuch. Proszę o odpowiedź
 
Michał, 13.02.2017 21.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam taka byle guzek cos w tym stylu boli mnie to jak chodze uciska jak by pieczenie rano wstaje niema nic troch dłużej pochodze znow się pokazuje i boli
 
luba, 31.12.2014 02.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Syn (36 lat) ma przepuklinę przełyku. Nie brałam tego poważnie, stan się pogarsza, czy tylko operacja może poprawić stan zdrowia.??? Czy ktoś mi odpowie??? Mój meil reniadz@vp.pl
 
gutek, 08.10.2010 23.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mialem przepuchline i dlugi czas nie zwracalem na nia uwagi do czsu kiedy uwiezla udalo mi sie ja uwolnic i po tym zaczolem nosis pas chieurgiczny przepuchlina poddlala sie i teraz nie ma sladu dzwigam rozne roznosci i nic mi nie jest sam jestem podziwu
 
...:(:(34, 02.10.2010 16.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem w 34 tygodniu ciąży i strasznie mnie boli podbrzusze po lewej stronie bylam na to w szpitalu lecz lekarze twierdza ze to z przemeczenia ale teraz nic nie robie a ból nie ustępuje....czy to może być przepuklina...???
 
aldonakoch, 29.06.2009 00.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
po operacji przepukliny kresy białej nadal mam bardzo duży brzuch,nie wiem czy to jest normalne,jak długo ta siatka się wchłania.prosze o odpowiedz na emailu pawelkoch@talktalk.net
 
JUDYSKA3009, 26.07.2008 16.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A CO JESLI PODEJRZEWAM ZE MAM PRZEPUKLINE A JESTEM W CIAZY WIEM ZE TO PASKUDNA CHOROBA JAKO DZIECKO JA MIALAM A MOJA MAMA NIE DAWNO TAKZE ALE ONA JUZ ROK PO OPERACJI NADAL MA KOMPLIKACJE DLATEGO BOJE SIE BO JESTEM W CIAZY Z PIERWSZYM MALENSTWEM
 
nutka, 10.07.2008 11.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moja babcia miala operacje na przepukline lecz po jakims czasie ona wrocila . Co ma znowu zrobic zeby zniknela ??? Na odpowiedzi czekam na emailu profilo@o2.pl DZIEKUJE!!!!!!
 
Piotrek, 12.12.2007 21.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Chcialbym sie dowiedziec czy 2 miesiace po operacji moge zaczac rozciagac sie na wszystkie mozliwe sposoby bez zadnych zastrzezen?Jestem osoba ktora wprost rozpiera energia i nie moge juz usiedziec w miejscu. Czy moglbym rowniez rozpoczac bez problemow kurs samoobrony? Oczywiscie wszelkie cwiczenia zwiazane z podnoszeniem czegokolwiek schodzi na dalszy plan przez najblizsze miesiace. Prosze odpisac na email caissa@neostrada.pl Z gory dziekuje.
 
redakcja, 12.10.2007 15.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jeśli chcesz uzyskać odpowiedź, zadaj pytanie specjaliście - znajdziesz go w lewym menu
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
10 najbardziej trujących grzybów. Sprawdź, których grzybów nie zbierać ZDJĘCIA 10 najbardziej trujących grzybów. Sprawdź, których grzybów nie zbierać ZDJĘCIA

Najbardziej trujące grzyby bywają łudząco podobne do grzybów jadalnych. Konsekwencje niewiedzy...

więcej

379

Problemy z WORECZKIEM ŻÓŁCIOWYM - radzimy, jak im zaradzić Problemy z WORECZKIEM ŻÓŁCIOWYM - radzimy, jak im zaradzić

Twój woreczek żółciowy szwankuje, jeśli często męczy cię niestrawność, czujesz ciężar w żołądku i...

więcej

326

Problemy z wypróżnianiem - sposoby na ZAPARCIA Problemy z wypróżnianiem - sposoby na ZAPARCIA

Masz zaparcia? Sprawdź, jakie są sprawdzone sposoby na pozbycie się zaparć. Kłopoty z wypróżnianiem...

więcej

316

ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć

Silne swędzenie okolicy odbytu to dolegliwość, która dotyczy ponad 5 proc. populacji na świecie....

więcej

308

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

EllaOne działa tylko w tym cyklu, w którym został przyjęty. W następnym cyklu skuteczność antykoncepcyjna będzie zależała wyłącznie od skuteczność stosowanych tabletek. EllaOne zawiera inhibitor...

Posiada Pani błędne informacje. Soda NIE WYBIELA zębów. Soda skutecznie, jako silny środek ścierny, usuwa osady z powierzchni zębów. To jest cała tajemnica "wybielającego" działania sody. Jednak...

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.