Przekarmiona WĄTROBA - szybka pomoc

2012-05-21 17:06

Kłucie w boku i ucisk pod żebrami po obfitym posiłku to znak, że wątroba nie radzi sobie z nadmiarem tłuszczu i węglowodanów. Wtedy ulgę przyniosą środki rozkurczające i regulujące wydzielanie żółci.

Przekarmiona WĄTROBA - szybka pomoc
Autor: thinkstockphotos.com Kłucie w boku i ucisk pod żebrami po obfitym posiłku to znak, że wątroba nie radzi sobie z nadmiarem tłuszczu i węglowodanów

Wątroba w ciągu doby produkuje około litra żółci, dzięki której trawimy tłuszcze. Poza tym pełni wiele innych funkcji, m.in. przekształca węglowodany w glukozę, a białka w tłuszcze. Jest wielkim filtrem oczyszczającym organizm: usuwa lub neutralizuje szkodliwe substancje. Te, które dostarczamy wraz z pożywieniem oraz te będące efektem ubocznym procesu trawienia, np. związki chemiczne powstałe po przetworzeniu leków przez organizm.

Wątroba tego nie lubi

Wątrobę najłatwiej podrażnić, jedząc tłuste potrawy, pijąc alkohol oraz paląc papierosy. Alkohol niszczy komórki wątroby, a nadmiar tłuszczu zmusza ją do wytężonej pracy. Nie służy jej także łączenie w czasie jednego posiłku alkoholu z mięsem oraz mięsa ze słodyczami, bo wtedy nie daje sobie rady z przetworzeniem i przefiltrowaniem dostarczonych jednocześnie węglowodanów, tłuszczów i białek. Wątroba lubi dietę lekką, bogatą w warzywa i owoce. Jej kondycji sprzyja również picie świeżych soków. Gdy zatem zdarzy się nam zjeść niezbyt zdrowo, wątroba najpewniej da o sobie znać. Można wtedy sięgnąć po domowe sposoby lub przez kilka dni zażywać któryś z dostępnych preparatów ziołowych lub syntetycznych.

Domowe sposoby - na pomoc udręczonej wątrobie

Przekarmionej wątrobie doraźnie pomoże rozluźnienie ubrania i przyłożenie do boku na 10-15 minut poduszki elektrycznej lub termoforu. Ciepło spowoduje rozkurczenie mięśni gładkich oraz przewodów żółciowych, ułatwi przepływ żółci, poprawi krążenie krwi i ułatwi wątrobie pracę. Ulgę przyniesie również popijanie małymi łykami herbatki rumiankowej z dodatkiem imbiru (podziała rozkurczająco).

miesięcznik "Zdrowie"
To ci się przyda

Leki ziołowe

» SYLIMAROL 70 MG (Herbapol Poznań, 11 zł/30 drażetek). Zawiera wyciąg z ostropestu plamistego, który sprzyja odbudowie komórek wątroby po uszkodzeniach spowodowanych nadmiarem tłuszczu w diecie.
Przeciwwskazania: zachować ostrożność podczas ciąży i karmienia piersią.

» HEPAPLUS (Olimp, ok. 13 zł/30 kapsułek). Zawiera ekstrakt z karczocha oraz witaminy z grupy B. Ułatwia trawienie tłuszczów oraz pokarmów ciężkostrawnych, jednocześnie uzupełnia niedobory witaminy B, które zwykle towarzyszą zaburzeniom funkcji wątroby.
Przeciwwskazania: Nie ma, ale nie należy przekraczać zalecanej dawki.

Leki syntetyczne

» Essentiale Forte (Sanofi-Aventis, 35 zł/50 kapsułek). Zawiera pozyskiwane z soi wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Głównym aktywnym składnikiem jest polienylofosfatydylocholina, która hamuje procesy włóknienia wątroby, zamniejszając produkcję kolagenu.
Przeciwwskazania: Nie przyjmować przy alergii na soję.

» Hepatil Vit 150 MG (Pliva, 19 zł/40 tabletek). Zawiera ornitynę, aminokwas potrzebny do przemian metabolicznych w wątrobie, m.in. zamiany amoniaku w mocznik. Odtruwa wątrobę i ułatwia rozkład białek, tłuszczów oraz cukrów.
Przeciwwskazania: Nie ma, ale nie należy przekraczać zalecanej dawki.