Polipy w jelicie grubym, jelicie cienkim i w żołądku. Kiedy usuwać polipy?

maska prof. dr hab. med. Wiesław Tarnowski, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Przewodu Pokarmowego CMKP w Warszawie
Konsultant: prof. dr hab. med. Wiesław Tarnowski, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Przewodu Pokarmowego CMKP w Warszawie
4 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Polipy w jelitach i w żołądku wyglądem przypominają małe baloniki. Powstają w wyniku uwypuklenia śluzówki do światła jelita i przez długi czas mogą nie dawać żadnych objawów. Czy są groźne? Tak, zazwyczaj trzeba usuwać je chirurgicznie, bo niektóre polipy jelita mają zdolność do przekształcania się w nowotwory.

Polipy to zazwyczaj łagodne, nienowotworowe zmiany. Niektóre systematycznie się rozrastają, inne powstają i po pewnym czasie znikają. Jednak nie wolno ich lekceważyć, ponieważ niektóre rodzaje polipów mają skłonność do złośliwienia (przekształcenia się w raka).

Rodzaje polipów

  • uszypułowane;
  • nieuszypułowane.

Najczęściej występujący polip uszypułowany przypomina guzik na nóżce. Polip bez szypuły to guzowata narośl na powierzchni błony śluzowej. Oba rodzaje polipów mogą rozwinąć się w niemal każdym miejscu naszego ciała.

Polipy w jelicie grubym

Umiejscowione w jelicie grubym polipy często nie dają żadnych dolegliwości, chociaż zdarza się, że są przyczyną krwawienia z odbytu. Ale objawem niecharakterystycznym polipów jelitowych mogą być także bóle i kurcze w dole brzucha. Kobiety porównują je do bólu występującego przed miesiączką, a panowie do tych odczuwanych przy zapaleniu pęcherza.

Polipy w jelicie grubym wykrywa się przypadkowo przy radiologicznym badaniu przewodu pokarmowego, ale zwykle podczas kolonoskopii. Ponieważ dość łatwo ulegają zezłośliwieniu, należy je usunąć. Jeśli nie są zbyt duże, można to zrobić w czasie kolonoskopii. Większe muszą być usuwane chirurgicznie. Usunięte z jelita polipy zawsze poddaje się badaniom histopatologicznym, aby sprawdzić, czy nie zawierały komórek nowotworowych. Osoba, która miała usunięte polipy z jelita grubego, powinna co 2-3 lata wykonywać kolonoskopię i przestrzegać diety – unikać konserwantów, wybierać produkty bogate w błonnik, pić dużo wody i ograniczyć spożycie czerwonego mięsa.

Warto wiedzieć

Ważne

Rodzinna polipowatość jelita grubego

Rodzinna polipowatość jelita grubego (FAP) to choroba dziedziczna, która charakteryzuje się występowaniem licznych polipów w jelicie grubym. Jeśli nie zostaną one wyleczone, przekształcą się w raka, a ryzyko to wynosi niemalże 100 proc. Dlatego w rodzinach obciążonych tego typu polipowatością zaleca się wykonywać badania profilaktyczne (zwykle sigmoskopię) u najmłodszych jej członków (już od 10. roku życia) raz w roku.

Polipy w żołądku

Polipy w żołądku wykrywane są podczas gastroskopii. Rzadko są przyczyną krwawień z przewodu pokarmowego, wymiotów czy bólu brzucha. Rozwijają się u osób, które unikają warzyw, owoców i jedzą tłusto. Polipom towarzyszą zmiany zapalne, choroba wrzodowa żołądka oraz zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Usuwa się je chirurgicznie, bo mają skłonność do przekształcania się w nowotwory.

Polipy w jelicie cienkim

W jelicie cienkim rozwijają się dwa typy polipów – drzewkowe i cewkowe. Z tych pierwszych może się rozwinąć rak. Polipy jelita cienkiego często współistnieją z rakiem jelita grubego. Objawem choroby są krwawienia z przewodu pokarmowego i ból spowodowany niedrożnością jelita. Polipy wzrastające w dwunastnicy blokują odpływ żółci z dróg żółciowych, co prowadzi do żółtaczki. Usuwa się je chirurgicznie.

Polecamy
Rak okrężnicy: przyczyny, objawy, leczenie

Rak okrężnicy: przyczyny, objawy, leczenie

Rak okrężnicy to jeden z rodzajów nowotworów jelita grubego. Specjaliści uważają, że należy do najlepiej przebadanych nowotworów pod kątem czynników ...

Polecamy

Rak jelita cienkiego: przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

Rak jelita cienkiego to najrzadziej diagnozowany nowotwór układu pokarmowego. Niestety, ze względu na rzadkość występowania, a także na niecharakterystyczne objawy i lokalizację, która utrudnia badanie, rak jelita cienkiego jest zwykle diagnozowany w zaawansowanym stadium rozwoju, co znacznie zmniejsza rokowania chorych. Jakie są przyczyny i objawy raka jelita cienkiego? Na czym polega leczenie tego typu nowotworu?

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Polipy macicy: szyjkowe i endometrialne. Objawy i leczenie polipów macicy

Polipy macicy: szyjkowe i endometrialne. Objawy i leczenie polipów macicy

Polipy w nosie i w krtani. Dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Polipy w nosie i w krtani. Dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 17.02.2016

Komentarze (1 - 4 z 4)
dota, 18.03.2016 23.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
u mnie też podczas kolonoskopi znaleziono polipa 2mm. Wycięto go od razu, bez narkozy, leżenia w szpitalu. Przecież to nie boli!
 
julasso 89, 22.11.2015 16.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zmien lekarza polipy usowa sie w szpitalu przy kolonoskopi a lezysz 3 dni robia to ze znieczuleniem .skierowanie do szpitala daje chirurg
 
ja 13., 29.06.2015 21.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam u mnie tez wykryto polipa na dwunastnicy przekrwiony zoladek czy cos takiego wyszlo na gastroskopi.od kwietnia lecze sie u chirurga bylam na antybiotyku i innych lekach.w koncu w tamtym tyg.lekarz chirurg zadecydowal o powtornej gastroskopi i zapytal czy zgadzam sie na operacje.oczywiscie ze sie zgadzam.nic mnie nie boli.zapytaj julasso89 lekarza o operacje prosto z mostu.
 
julasso89, 24.06.2015 23.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam problem caly czas jak coś zjem pedzi mnie bylem z tym u lekarza mój ojciec miał polipa i mu sie zrakowil zmarl w wieku 46 l powiedziałem to mu skierowal mnie na kolanoskopie wykryto u mnie polipa w wielkości 2mm nie usunieto mi go bo mialem tylko miejscowe znieczulenie meczyli mnie godzine ponad prawie zemglałem powiedziano mi ze jeszcze sie zobaczymy na usunięciu go ale tym razem pod narkoza bylem u lekarza rodzinnego z wynikami lecz on mi powiedzial ze to nie przeszkadza powiedziałem ze ztym nie da sie zyc ani pracowac skierowal mnie do gatrologa .mam pytanie czy na zabieg usunięcia polipa trzeba kierowac sie przez gastrologa czy po prostu ten lekarz lekcewarzy pacjentów i zmienic go ? Lecze się pół roku ponad bardzo prosze o pomoc
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony? Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?

Ból brzucha z prawej strony może być spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego albo pęcherzyka...

więcej

71814

HELICOBACTER PYLORI - objawy zakażenia układu pokarmowego HELICOBACTER PYLORI - objawy zakażenia układu pokarmowego

Helicobacter pylori to bakteria, która może prowadzić do występowania wielu chorób górnego odcinka...

więcej

66686

Wrzody żołądka - objawy i leczenie Wrzody żołądka - objawy i leczenie

Podejrzewasz u siebie wrzody żołądka? Typowe objawy wrzodów to zgaga, wzdęcia, brak apetytu, częste...

więcej

65949

KREW W KALE - objawem jakiej choroby może być krew w stolcu? KREW W KALE - objawem jakiej choroby może być krew w stolcu?

Krew w kale nigdy nie jest objawem prawidłowym. Przeważnie wskazuje na jedną z wielu chorób układu...

więcej

63106

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Wada wrodzona jest często genetycznie uwarunkowana. Natomiast, jeśli opisywany objaw występuje u przynajmniej 2 osób w rodzinie, to jest ryzyko, że będzie również u potomstwa męża, czyli Państwa...

Mogę tylko Pani napisać, że bardziej miarodajne dla oceny narządów płciowych jest badanie wykonane sondą dopochwową, ponieważ badając sondą przezbrzuszną trudno jest odróżnić mięśniaki macicy od...

Półpasiec nie zawsze wiąże się z bólem, choć jest to bardzo częsty objaw w tej chorobie. Niestety nie jest możliwe zweryfikowanie rozpoznania lekarskiego bez badania dermatologicznego. Sugeruję w...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.