Pęcherzyk żółciowy: resekcja. Za i przeciw operacji pęcherzyka

91 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk

"Wycinać czy nie" to dylemat osób, które mają kamienie w pęcherzyku żółciowym. Bo z jednej strony odgrywa on w trawieniu ważną rolę. Z drugiej – organizm nieźle sobie radzi bez niego. Jakie zatem jest najlepsze wyjście w przypadku kamicy żółciowej? A jeśli już resekcja pęcherzyka to lepsza jest laparoskopia czy klasyczna operacja?

Pęcherzyk żółciowy, często nazywany "woreczkiem", magazynuje żółć wytworzoną przez wątrobę, potrzebną nam do trawienia tłuszczów. Podczas posiłku jest ona transportowana drogami żółciowymi z pęcherzyka do dwunastnicy, gdzie zaczynają się procesy trawienne. W czasie tej wędrówki u niektórych osób wytrącają się kryształki cholesterolu i soli żółciowych, które zbijają się w grudki, tworząc złogi żółciowe (kamienie). Mogą być wielkości ziarnka piasku, ale i włoskiego orzecha.

Pęcherzyk żółciowy często nie daje dolegliwości

Często kamienie w woreczku żółciowym nie dokuczają. Wtedy możemy dowiedzieć się o nich przypadkiem, np. podczas USG jamy brzusznej, gdy chcemy sprawdzić stan nerek czy wątroby. Innym razem podrażniają błonę śluzową pęcherzyka, zaburzając jego pracę. Uczucie pełności czy gniecenia w okolicy prawego podżebrza lub w nadbrzuszu to może być znak, że szwankuje pęcherzyk. Wystarczy zjeść coś tłustego albo po prostu za dużo i już się odzywa. Gorzej, gdy kamień zablokuje odpływ żółci. Wtedy nagle łapią cię silne bóle (kolka) z prawej strony nadbrzusza, które mogą promieniować do łopatki lub pleców. Zwykle towarzysza im nudności, wymioty, wzdęcia. Czasem pojawia się również gorączka.

Nie przegap

Rozpoznanie kamicy żółciowej

Lekarz rozpoznaje kamicę żółciową na podstawie charakterystycznego bólu i powiększonego pęcherzyka, który daje sprężysty opór przy uciskaniu. Jednak do potwierdzenia diagnozy potrzebne jest jeszcze USG jamy brzusznej oraz analizy krwi, tzw. próby wątrobowe. Jeżeli lekarz ma wątpliwości związane ze zlokalizowaniem kamieni lub podejrzewa np. nowotwór pęcherzyka, trzeba jeszcze zrobić tomografię komputerową.

Ważne

Ważne

Kiedy pęcherzyk żółciowy potrzebuje pomocy?

Jeśli dolegliwości przytrafiają się rzadko i nie są silne, można ratować się np. No-Spą oraz Sylimarolem. Należy też uważać na dietę. Jeżeli bóle nawracają lub gniecenie długo się utrzymuje, trzeba skonsultować się z lekarzem. Szybkiej wizyty wymaga żółtaczka – świadczy o poważnym zaburzeniu pracy wątroby. Gdy napad kolki trwa dłużej niż 3 godziny, trzeba wezwać pogotowie. Utrzymujące się ostre zapalenie pęcherzyka może prowadzić np. do zapalenia trzustki lub otrzewnej.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Michał Stępka, gastroenterolog

Czasem lepiej usunąć, choć nie boli

Najwięcej wątpliwości budzi kwestia, co robić, gdy pęcherzyk pełen złogów nie daje żadnych dolegliwości. Przeważa pogląd o nieznacznym wzroście ryzyka raka pęcherzyka u osób z kamicą żółciową. Taką hipotezę można wysnuć na podstawie danych statystycznych. Dlatego aby nie dopuścić do rozwoju choroby, chirurdzy czasem sugerują usunięcie pęcherzyka. Wskazaniem do operacji jest cukrzyca typu 2, ponieważ sprzyja stanom zapalnym, oraz stwierdzenie w USG np. zgrubiałych ścian pęcherzyka, gdyż może to świadczyć o przewlekłym zapaleniu, które czasem prowadzi do rozwoju zmian nowotworowych. Usunięcie pęcherzyka powinno się rozważyć także wtedy, gdy w bliskiej rodzinie zdarzały się choroby nowotworowe dróg żółciowych.

Resekcja pęcherzyka żółciowego: laparoskopia czy tradycyjna operacja

Jeśli lekarz przypuszcza, że kamień znajduje się w drogach żółciowych, zleca wykonanie endoskopowej cholangiopankreatografii wstępującej (ECPW). W znieczuleniu ogólnym wprowadza się przez usta endoskop do miejsca, w którym drogi żółciowe uchodzą do dwunastnicy, i obserwuje się przewód żółciowy na ekranie. Jeżeli wstępne rozpoznanie zostanie potwierdzone, lekarz przepycha kamień do dwunastnicy (następnie zostaje wydalony z kałem). Zabieg przynosi ulgę, ale nie rozwiązuje problemu, bo kolejne kamienie mogą zablokować drogi żółciowe. Dlatego po ustąpieniu zapalenia trzeba usunąć pęcherzyk z pozostałymi złogami.

Jeśli złogi "siedzą w pęcherzyku cicho", zwykle kamicy się nie leczy. Ale gdy powodują dyskomfort lub napady kolki, lepiej usunąć pęcherzyk. Można to zrobić laparoskopowo lub tradycyjnie, rozcinając brzuch. Wybór metody zaleczy od zaawansowania choroby i ogólnego stanu zdrowia. Oba zabiegi wykonuje się pod narkozą.

Laparoskopowo usuwa się pęcherzyki "łatwiejsze", kiedy lekarz nie spodziewa się żadnych komplikacji ani powikłań. Metody tej nie stosuje się w stanie ostrym, przeszkodą mogą być zrosty po operacjach. Lekarz zawsze uprzedza, że jeśli będzie to konieczne, w czasie operacji zmieni metodę na tradycyjna. Na brzuchu robi się 4 niewielkie (ok. 1 cm) nacięcia, przez które wprowadza się narzędzia, m.in. endoskop. Operacje zaczyna się od wypełnienia powietrzem jamy otrzewnej. Powłoki brzuszne unoszą się, brzuch robi się jak balon – dzięki temu lekarz może obserwować pole operacyjne i manipulować instrumentami. Tętnice i przewód pęcherzykowy zamyka się specjalnymi klipsami (nie podwiązuje się jak przy tradycyjnej operacji). Następnie pęcherzyk wycina się i usuwa. W dniu zabiegu można już wstać z łóżka. Jeśli nie ma wymiotów (częsta reakcja na narkozę), lekarz zezwala na picie wody. W drugiej dobie podaje się dietetyczne jedzenie i chory opuszcza szpital. Po 10 dniach zdejmuje się szwy, a po 2 tygodniach można wrócić do pracy.

W ostrych stanach oraz wtedy, gdy laparoskopia groziłaby powikłaniami, operacje robi się tradycyjnie. Aby dostać się do pęcherzyka, lekarz wykonuje cięcie pod prawym łukiem żebrowym. W szpitalu zostaje się 1–2 dni dłużej niż po laparoskopii, ale rekonwalescencja trwa ok. 4 tygodni. Dopóki rana się nie zagoi, chory może odczuwać ból brzucha.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Sprawdź, czy grozi ci kamica

Kamienie częściej tworzą się u kobiet niż u mężczyzn. Ma je co czwarta 40-latka. Szczególnie narażone są osoby genetycznie obciążone, otyłe oraz stosujące głodówki czy drastyczne diety odchudzające. Problem ten dotyczy też częściej kobiet, które rodziły, zażywają hormonalne środki antykoncepcyjne lub stosują HTZ (wysoki poziom estrogenów we krwi sprzyja tworzeniu się złogów).

Lekkostrawna dieta po operacji pęcherzyka żółciowego

Zanim układ pokarmowy przyzwyczai się do tego, że żółć płynie bezpośrednio z wątroby do dwunastnicy, przez 4-6 tygodni trzeba być na lekkostrawnej diecie: jeść 4-5 posiłków dziennie, ale w małych porcjach, pić 2,5 litra wody. Na początku jedz potrawy gotowane, duszone, bez sosów. Z owoców - jabłka i gruszki bez skórki. Większość osób po usunięciu pęcherzyka wraca do zwykłej diety.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 03.11.2014 8:57
Odblokowywalam watrobe juz trzykrotnie metoda Huldy Clark i bede to musiala jeszcze trzy razy powtórzyć. Wydalilam plooi 250 kamieni żółciowych, roznej wielkości. Medycyna nie promuje takich sposobów z wiadomych powodów. Jak kris jeszcze nie wie, to niech szuka. Nie chodzcie z byle powodu do lekarzy, oni nas zabijają i jeszcze na tym zarabiają
Nie zarejestrowany, 27.06.2014 23:23
Tak to prawda! To w miare malo inwazyjny zabieg i szybko się po nim dochodzi do siebie- nazywa się laparoskopia i chyba jest już normą w polskich szpitalach. jestem już 3 tyg.po laparoskopowym usunięciu pęcherzyka żółciowego...miało być tak pieknie,szybko i bezboleśnie ,a ja nie dość ,ze nie moge jeść,,,a jem dietetycznie ,gotowane i w małych porcjach a często to mam cały czas wzdęty i bolesny brzuch.Byłam dziś u lekarza i stwierdził po bad.USG. przepukline rozworu przełykowego,...cokolwiek to jest,mogła to spowodować zbyt duża ilość gazów podanych podczas zabiegu.....i komu tu wierzyć????
 

Inne sposoby pozbywania się złogów

Niektóre osoby, aby uniknąć operacji, próbują rozpuszczania kamieni za pomocą preparatów doustnych. Większość lekarzy podchodzi jednak do tego typu terapii sceptycznie. Kamienie rozpuszczają się powoli, leczenie trwa miesiące, a nawet lata. Ponadto udaje się rozpuścić tylko małe złogi cholesterolowe, bez zwapnień, i to nie u wszystkich. Nawet jeśli kuracja się powiedzie, nie ma gwarancji, że nie utworzą się nowe. Z kolei kruszenie kamieni za pomocą fali ultradźwiękowej (litotrypsja) grozi poważnymi powikłaniami (kawałek kamyka może utkwić w przewodzie żółciowym i wywołać żółtaczkę mechaniczna, a nawet zapalenie trzustki). Z tego powodu chirurdzy są przeciwni stosowaniu tej metody.

Polecamy
DIETA dobra dla wątroby i woreczka żółciowego

DIETA dobra dla wątroby i woreczka żółciowego

Miewasz ostatnio gorsze samopoczucie, narzekasz na wzdęcia, niestrawność, ciężar w żołądku, często ci się odbija? Być może twoja wątroba i ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 02.03.2015

Komentarze (1 - 10 z 91)
burza, 22.02.2015 19.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szkoda ze konia nie zjadas!!
 
malgosia lodz, 13.02.2015 01.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam i jak się czujesz? czy wszystko w porządku? tez wiele lat z tym zwlekałam, ponieważ kamienie nie dokuczały ,ale teraz odzywają się co 4-5 miesięcy ,nie jest to atak ,ale duży dyskomfort, takie pieczenie po prawej stronie ,czasem gniecenie ,boje się strasznie ,ale chyba powoli dojrzewam do podjęcia decyzji o usunięciu woreczka, boje się narkozy i okresu rekonwalescencji ,daj znać jak się czujesz,gorąco pozdrawiam
 
danuta, 07.02.2015 20.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam 4cm kamień zakleszczony w pęcherzyku powodował ucisk na wątrobę i bardzo mi dokuczał przez kilkanaście lat i 4 lutego miałam zabieg laparoskopowy po 3 dniach wyszłam ze szpitala za 3 dni będą usunięte szwy zniosłam ten zabieg znośnie mam nadzieję że poczuję się lepiej teraz obecnie boli podczas wstawania i innych ruchach ale da się wytrzymać i czekam na ulgę warto usunąć wcześniej !
 
Agnieszka, 01.02.2015 18.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem po operacj iworeczka żółciowego dwa tygodnie temu, decyzję podjęłąm zdecydowanie po ostatnim silnym ataku.Po wykonaniu badania USG okazało sie, ze mam jeden kamień ok.2 cm. Zostałam skierowana do chirurga, który potwierdził, że kamień jest i najlepiej bedzie jak poddam się operacji usunięcia woreczka z kamieniem. Natychmiast podjęłam decyzje o usunięciu woreczka żółciowego w najszybszym wolnym terminie. W trakcie oczekiwania dostałam leki oczyszczające wątrobę , zastosowałam dietę i udałam się po tygodniu do szpitala. W szpitalu opiekę miałam wspaniałą/ Certus-Poznań/. Bardzo dziękuję chirurgowi Panu Piotrowi B., który operację przeprowadził. Operacja przebiegła książkowo, Mogłam wyjść ze szpitala zgodnie z wczesnieszym założeniem tj, po 2 dniach. Najgorsze się okazało jeszcze jedno- transportowanie mnie do domu, niestety ponieważ droga do mojego domu ok. 1 km//jest w tragicznym stanie. Mimo bardzo wolnej jazdy samochodem b.dobrej marki odczułam po przyjeżdzie bóle w miejscu operacji- takie jak podczas ataku. Żałowałam , że nie poszłam na piechotę, powoli bym doszła i nie musiałabym cierpieć. Ale kogo to obchodzi, może nasze władze!!! ze droga jest taka jaka jest. Ciesze się tylko , że wiozła mnie rodzina a nie pogotowie- podczas aktaku mieli mnie głęboko w d..., bo nie przyjechali.Taki mamy klimat, takie mamy drogi i mamy cię obywatelu w d.... . Człowieku pracuj, a jak zachorujesz, to sie martw. Mam tylko nadzieje , ze rehabilitacja przebiegnie normalnie i wróce do zdrowia. Jeszcze raz dziekuję Panu Piotrowi B.-chirurgowi z Certusa w Poznaniu
 
Beata, 30.01.2015 23.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cześć, ja też zapisałam się dziś na zabieg i oczywiście boję się. Możemy się razem wspierać. Wiem, że moja mama i teściowa zrobiły laparoskopię już kilka lat temu i obie czują się świetnie i normalnie jedzą. Mam nadzieję, że tak będzie i z nami :) Mam dość potwornego bólu, który pojawia się nagle...do tego zawsze bałam się, że coś się rozleje i będzie jeszcze gorzej. Ja mam zabieg 27 lutego. Pozdrawiam i głowa do góry :)
 
lusia, 28.01.2015 19.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem po laparoskopi już 2 tygodnie i jest super nie mam bóli .jestem osobą przy kości (92kg) iwszystko jest ok. wracam powoli do normalnego jedzenia jak zalecił lekarz .podziękowania dla lekarzy z Pyrzyc .
 
Leila, 28.01.2015 12.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie ma sie czego bac, ja miała usuwany tydzien temu i powoli wracam do formy. Wcale nie mialam az takich mocnych napadów i nie az tak bardzo mne bolało ale po zabiegu (laparoskopowym) pani chirurg powiedziała ze pecherzyk juz krwawił i byl ropny wiec to byly ostatnie chwile na zabieg bo inaczej skonczyło by sie peknieciem wiec słabo... Dla mnie najgorszy był dzien po zabiegu bo nie moglam dojsc do siebie po narkozie ale bol byl do zniesienia tym bardziej ze u pielegniarki naprawde dbaly o leki przeciwbólowe i sprawdzały wszystko. Także jesli masz kamienie to usun, nie bój sie bo sama wiem ze to nie zarty...
 
Imka, 26.01.2015 16.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
''Mała'' - nie bój się. Tydzień temu wycięli mi woreczek, miałam laparoskopię. 21 kamieni, z tego jeden bardzo duży. Od października miałam okropne, ciągle nawracające dolegliwości, bóle, dyskomfort towarzyszył mi ciągle, mimo ściśle przestrzeganej diety. Teraz czuję się bardzo dobrze. Male nacięcia, za parę dni idę na zdjęcie szwów. Bałam się operacji bardzo ale teraz ciszę się, że zdecydowałam się na nią. Powodzenia i głowa do góry.
 
mała, 19.01.2015 17.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dziś byłam u lekarza i mam kamienie na woreczku żółciowym boję się takiego zabiegu że będą powikłania itp.
 
Paulina, 16.01.2015 02.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czesc, ja miałam zabieg wykonany w UK, 03.01 w jednej z klinik, po zabiegu 4 male dziurki, zadnych szwów tylko plastry. Zabieg miałam wykonany o 10 rano, około 16 zjadłam pierwszy posiłek, wypilam kawe, a o 19 bylam już w domu, nic mnie nie bolało poza rana w pępku .. Teraz trzymam diete niskotluszczowa, 2 litry wody dziennie, raz, ze czuje się o niebo lepiej, zadnych dolegliwości, po prostu nic. Polecam.
 
następne »
strona 1 z 10
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
WZDĘCIA: gdy gazy gromadzą się w jelitach WZDĘCIA: gdy gazy gromadzą się w jelitach

Gromadzenie się gazów w jelitach to normalne zjawisko – najczęściej jest skutkiem jedzenia w...

więcej

39114

Ból trzustki - co może oznaczać? Przyczyny bólu trzustki Ból trzustki - co może oznaczać? Przyczyny bólu trzustki

Co może oznaczać ból trzustki? Niedomaganie trzustki, ważnego organu w naszym układzie trawiennym i...

więcej

46121

ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć

Silne swędzenie okolicy odbytu to dolegliwość, która dotyczy ponad 5 proc. populacji na świecie....

więcej

51261

Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony? Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?

Ból brzucha z prawej strony może być spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego albo...

więcej

53923

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Chirurg miał rację. Proces resekcji wymaga, by kanał zęba był prawidłowo opracowany i wypełniony. Jedyną kwestią jest logistyka, tzn. czy odstęp między wypełnieniem kanału, a resekcją będzie trwał 5...

Wkładka wewnątrzmaciczna nie wypadnie pod wpływem nawet intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Komponent czasu jest tutaj dość płynny - oczywiście są określone ramy czasowe (ok. 3-6 miesięcy), ale u każdego pacjenta proces usprawniania i powrotu przebiega nieco w inny sposób (u jednych...

Grupy wsparcia
data

Marzec 04, 2015

Odchudzanie rozpocząłem w maju 2014. Na pierwszej wizycie(10 maj 2014) w Centrum Leczenia Otyłości ważyłem 158,5 kg. Dziś(04-03-2015) ważę 107 kg. Na początku ubywało mnie 8 kg/miesiąc, 5 kg/ miesiąc a teraz 1,5 - 2 kg/miesiąc. Dostałem dietę i w sumie do dnia dzisiejszego prawie nic się...

data

Marzec 04, 2015

Jestem kobietą zdrowiejącą z kompulsywnego objadania się zgodnie z zasadami Anonimowych Żarłoków. Moim problemem jest to, że wciąż martwię się, że jem za dużo. Proszę, aby ktoś spojrzał na mój jadłospis obiektywnie i doradził czy powinnam coś zmienić. Mam 23 lata, ważę ok. 80 kg przy...

data

Marzec 03, 2015

całe życie żyłam w cieniu siostry z powodu tego że ona była szczupła a ja niestety nie. Miała lepszych chłopaków, wychodziła na imprezy, do klubów a ja niestety zostawałam w domu. Walczyłam ze swoją nadwagą na różne sposoby. Różne diety, różne suplementy. Metody koleżanek, nic nie...

data

Marzec 04, 2015

Ja czekam na podatek od oddychania Kopacz do wszystkiego jest zdolna lawirantka!

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.