Pęcherzyk żółciowy: resekcja. Za i przeciw operacji pęcherzyka

113 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

"Wycinać czy nie" to dylemat osób, które mają kamienie w pęcherzyku żółciowym. Bo z jednej strony odgrywa on w trawieniu ważną rolę. Z drugiej – organizm nieźle sobie radzi bez niego. Jakie zatem jest najlepsze wyjście w przypadku kamicy żółciowej? A jeśli już resekcja pęcherzyka to lepsza jest laparoskopia czy klasyczna operacja?

Pęcherzyk żółciowy, często nazywany "woreczkiem", magazynuje żółć wytworzoną przez wątrobę, potrzebną nam do trawienia tłuszczów. Podczas posiłku jest ona transportowana drogami żółciowymi z pęcherzyka do dwunastnicy, gdzie zaczynają się procesy trawienne. W czasie tej wędrówki u niektórych osób wytrącają się kryształki cholesterolu i soli żółciowych, które zbijają się w grudki, tworząc złogi żółciowe (kamienie). Mogą być wielkości ziarnka piasku, ale i włoskiego orzecha.

Pęcherzyk żółciowy często nie daje dolegliwości

Często kamienie w woreczku żółciowym nie dokuczają. Wtedy możemy dowiedzieć się o nich przypadkiem, np. podczas USG jamy brzusznej, gdy chcemy sprawdzić stan nerek czy wątroby. Innym razem podrażniają błonę śluzową pęcherzyka, zaburzając jego pracę. Uczucie pełności czy gniecenia w okolicy prawego podżebrza lub w nadbrzuszu to może być znak, że szwankuje pęcherzyk. Wystarczy zjeść coś tłustego albo po prostu za dużo i już się odzywa. Gorzej, gdy kamień zablokuje odpływ żółci. Wtedy nagle łapią cię silne bóle (kolka) z prawej strony nadbrzusza, które mogą promieniować do łopatki lub pleców. Zwykle towarzysza im nudności, wymioty, wzdęcia. Czasem pojawia się również gorączka.

Rozpoznanie kamicy żółciowej

Lekarz rozpoznaje kamicę żółciową na podstawie charakterystycznego bólu i powiększonego pęcherzyka, który daje sprężysty opór przy uciskaniu. Jednak do potwierdzenia diagnozy potrzebne jest jeszcze USG jamy brzusznej oraz analizy krwi, tzw. próby wątrobowe. Jeżeli lekarz ma wątpliwości związane ze zlokalizowaniem kamieni lub podejrzewa np. nowotwór pęcherzyka, trzeba jeszcze zrobić tomografię komputerową.

Ważne

Ważne

Kiedy pęcherzyk żółciowy potrzebuje pomocy?

Jeśli dolegliwości przytrafiają się rzadko i nie są silne, można ratować się np. No-Spą oraz Sylimarolem. Należy też uważać na dietę. Jeżeli bóle nawracają lub gniecenie długo się utrzymuje, trzeba skonsultować się z lekarzem. Szybkiej wizyty wymaga żółtaczka – świadczy o poważnym zaburzeniu pracy wątroby. Gdy napad kolki trwa dłużej niż 3 godziny, trzeba wezwać pogotowie. Utrzymujące się ostre zapalenie pęcherzyka może prowadzić np. do zapalenia trzustki lub otrzewnej.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Michał Stępka, gastroenterolog

Czasem lepiej usunąć, choć nie boli

Najwięcej wątpliwości budzi kwestia, co robić, gdy pęcherzyk pełen złogów nie daje żadnych dolegliwości. Przeważa pogląd o nieznacznym wzroście ryzyka raka pęcherzyka u osób z kamicą żółciową. Taką hipotezę można wysnuć na podstawie danych statystycznych. Dlatego aby nie dopuścić do rozwoju choroby, chirurdzy czasem sugerują usunięcie pęcherzyka. Wskazaniem do operacji jest cukrzyca typu 2, ponieważ sprzyja stanom zapalnym, oraz stwierdzenie w USG np. zgrubiałych ścian pęcherzyka, gdyż może to świadczyć o przewlekłym zapaleniu, które czasem prowadzi do rozwoju zmian nowotworowych. Usunięcie pęcherzyka powinno się rozważyć także wtedy, gdy w bliskiej rodzinie zdarzały się choroby nowotworowe dróg żółciowych.

Resekcja pęcherzyka żółciowego: laparoskopia czy tradycyjna operacja

Jeśli lekarz przypuszcza, że kamień znajduje się w drogach żółciowych, zleca wykonanie endoskopowej cholangiopankreatografii wstępującej (ECPW). W znieczuleniu ogólnym wprowadza się przez usta endoskop do miejsca, w którym drogi żółciowe uchodzą do dwunastnicy, i obserwuje się przewód żółciowy na ekranie. Jeżeli wstępne rozpoznanie zostanie potwierdzone, lekarz przepycha kamień do dwunastnicy (następnie zostaje wydalony z kałem). Zabieg przynosi ulgę, ale nie rozwiązuje problemu, bo kolejne kamienie mogą zablokować drogi żółciowe. Dlatego po ustąpieniu zapalenia trzeba usunąć pęcherzyk z pozostałymi złogami.

Jeśli złogi "siedzą w pęcherzyku cicho", zwykle kamicy się nie leczy. Ale gdy powodują dyskomfort lub napady kolki, lepiej usunąć pęcherzyk. Można to zrobić laparoskopowo lub tradycyjnie, rozcinając brzuch. Wybór metody zaleczy od zaawansowania choroby i ogólnego stanu zdrowia. Oba zabiegi wykonuje się pod narkozą.

Laparoskopowo usuwa się pęcherzyki "łatwiejsze", kiedy lekarz nie spodziewa się żadnych komplikacji ani powikłań. Metody tej nie stosuje się w stanie ostrym, przeszkodą mogą być zrosty po operacjach. Lekarz zawsze uprzedza, że jeśli będzie to konieczne, w czasie operacji zmieni metodę na tradycyjna. Na brzuchu robi się 4 niewielkie (ok. 1 cm) nacięcia, przez które wprowadza się narzędzia, m.in. endoskop. Operacje zaczyna się od wypełnienia powietrzem jamy otrzewnej. Powłoki brzuszne unoszą się, brzuch robi się jak balon – dzięki temu lekarz może obserwować pole operacyjne i manipulować instrumentami. Tętnice i przewód pęcherzykowy zamyka się specjalnymi klipsami (nie podwiązuje się jak przy tradycyjnej operacji). Następnie pęcherzyk wycina się i usuwa. W dniu zabiegu można już wstać z łóżka. Jeśli nie ma wymiotów (częsta reakcja na narkozę), lekarz zezwala na picie wody. W drugiej dobie podaje się dietetyczne jedzenie i chory opuszcza szpital. Po 10 dniach zdejmuje się szwy, a po 2 tygodniach można wrócić do pracy.

W ostrych stanach oraz wtedy, gdy laparoskopia groziłaby powikłaniami, operacje robi się tradycyjnie. Aby dostać się do pęcherzyka, lekarz wykonuje cięcie pod prawym łukiem żebrowym. W szpitalu zostaje się 1–2 dni dłużej niż po laparoskopii, ale rekonwalescencja trwa ok. 4 tygodni. Dopóki rana się nie zagoi, chory może odczuwać ból brzucha.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Sprawdź, czy grozi ci kamica

Kamienie częściej tworzą się u kobiet niż u mężczyzn. Ma je co czwarta 40-latka. Szczególnie narażone są osoby genetycznie obciążone, otyłe oraz stosujące głodówki czy drastyczne diety odchudzające. Problem ten dotyczy też częściej kobiet, które rodziły, zażywają hormonalne środki antykoncepcyjne lub stosują HTZ (wysoki poziom estrogenów we krwi sprzyja tworzeniu się złogów).

Lekkostrawna dieta po operacji pęcherzyka żółciowego

Zanim układ pokarmowy przyzwyczai się do tego, że żółć płynie bezpośrednio z wątroby do dwunastnicy, przez 4-6 tygodni trzeba być na lekkostrawnej diecie: jeść 4-5 posiłków dziennie, ale w małych porcjach, pić 2,5 litra wody. Na początku jedz potrawy gotowane, duszone, bez sosów. Z owoców - jabłka i gruszki bez skórki. Większość osób po usunięciu pęcherzyka wraca do zwykłej diety.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 03.11.2014 8:57
Odblokowywalam watrobe juz trzykrotnie metoda Huldy Clark i bede to musiala jeszcze trzy razy powtórzyć. Wydalilam plooi 250 kamieni żółciowych, roznej wielkości. Medycyna nie promuje takich sposobów z wiadomych powodów. Jak kris jeszcze nie wie, to niech szuka. Nie chodzcie z byle powodu do lekarzy, oni nas zabijają i jeszcze na tym zarabiają
Nie zarejestrowany, 27.06.2014 23:23
Tak to prawda! To w miare malo inwazyjny zabieg i szybko się po nim dochodzi do siebie- nazywa się laparoskopia i chyba jest już normą w polskich szpitalach. jestem już 3 tyg.po laparoskopowym usunięciu pęcherzyka żółciowego...miało być tak pieknie,szybko i bezboleśnie ,a ja nie dość ,ze nie moge jeść,,,a jem dietetycznie ,gotowane i w małych porcjach a często to mam cały czas wzdęty i bolesny brzuch.Byłam dziś u lekarza i stwierdził po bad.USG. przepukline rozworu przełykowego,...cokolwiek to jest,mogła to spowodować zbyt duża ilość gazów podanych podczas zabiegu.....i komu tu wierzyć????
 

Inne sposoby pozbywania się złogów

Niektóre osoby, aby uniknąć operacji, próbują rozpuszczania kamieni za pomocą preparatów doustnych. Większość lekarzy podchodzi jednak do tego typu terapii sceptycznie. Kamienie rozpuszczają się powoli, leczenie trwa miesiące, a nawet lata. Ponadto udaje się rozpuścić tylko małe złogi cholesterolowe, bez zwapnień, i to nie u wszystkich. Nawet jeśli kuracja się powiedzie, nie ma gwarancji, że nie utworzą się nowe. Z kolei kruszenie kamieni za pomocą fali ultradźwiękowej (litotrypsja) grozi poważnymi powikłaniami (kawałek kamyka może utkwić w przewodzie żółciowym i wywołać żółtaczkę mechaniczna, a nawet zapalenie trzustki). Z tego powodu chirurdzy są przeciwni stosowaniu tej metody.

Polecamy
DIETA dobra dla wątroby i woreczka żółciowego

DIETA dobra dla wątroby i woreczka żółciowego

Miewasz ostatnio gorsze samopoczucie, narzekasz na wzdęcia, niestrawność, ciężar w żołądku, często ci się odbija? Być może twoja wątroba i ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 02.03.2015

Komentarze (1 - 10 z 113)
dorota, 12.02.2017 17.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
3 tyg temu mialam zabieg usuniecia pęcherzyka zółciowego...po 3 dniach wyszlam do domu...i dostalam strasznych boli w okolicy klatki piersiowej...i zpowrotem do szpitala,,,2 nastepne tygodnie lezalam na kroplowkach p/bolowych....bole nie ustepowaly...robili usg.rezonans magn...gastroskopie....i tomograf....niec niepokojacego nie znalezli....w koncu wypisali do domu....stwierdzili ze to na tle nerwowym....teraz juz jest ok....ale co wyzylam...masakraa
 
Renata, 08.02.2017 22.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ach , 21 lat temu usunięto mi pęcherzyk żółciowy. Tradycyjne cięcie i drenaż. Do dziś odżywiam się zdrowo ,trenuję ,zmagam się z cukrzycą typu 1 i mam się dobrze.
 
anz1948, 06.11.2016 15.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem 3 lata po usunięciu pęcherzyka, laparoskopia. 3 dni byłam w szpitalu. Czułam się dobrze, żadnych problemów do tej pory (odpukać) . Zalecaną dietę na początku i to krótko stosowałam. IOd tego czasu żadnej specjalnej diety nie przestrzegam, ale nigdy w swojej diecie nie miałam nadmiaru tłuszczów. Tak więc jeden organizm zniesie usuniecie pęcherzyka bez żadnych problemów (i sądzę,ze takich więcej, zdrowi nie chodzą po takich forach) inny może zareagować źle. Co nie zawsze spowodowane jest tylko usunięciem woreczka, ale i innymi chorobami.
 
reni74, 27.08.2016 16.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem 4 dni po usunięciu "woreczka" metodą laparaskopową, czuję się super, mam 3 małe dziurki, po 2 szwy na każdej. Też się bałam, ale jak widziałam kobietki, które zlekceważyły objawy to im współczułam, musiały one przejść 2 operacje, najpierw udrożnić przewody a potem usunięcie woreczka. W sumie byłam 4 dni w szpitalu, w jednym przyjęta, a drugim zabieg i nie wstawałam z łóżka chociaż mogłam,w trzecim wstałam i już po malutku spacerowałam, siedziałam, już stałam się pomocna innym pacjentkom, czwartego dnia wypisali. Bardzo ważne przed i przy operacji jest słuchanie lekarzy, wtedy po narkozie nie ma problemów. Jestem teraz w domku i odpoczywam. Stwierdzam po usunięciu, że warto było posłuchać lekarza. Nie muszę brać żadnych środków przeciwbólowych, nawet w szpitalu, wzięłam na wszelki wypadek. Uważam, że jeżeli są kamienie to trzeba usunąć a nie czekać, aż uprzykrzą życie i zaczną się problemy i inne powikłania. Pozdrawiam
 
Ewa, 26.08.2016 21.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem 14 miesięcy po wycięciu woreczka. Mam problemy jelitowe. Codziennie mam biegunki, uważam z jedzeniem ale i tak różnie to bywa. Czuje ogromny dyskomfort. Nie ma mowy żebym zjadła coś na mieście,nawet lodów nie mogę. Czasami jak chce miec spokój ,lub jak gdzies jadę biorę tabletki na biegunke,żeby funcjonować normalnie. To jest męczące....
 
She, 15.08.2016 21.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kobieto jakbyś miała przez kila miesięcy czy lat takie okropne bóle jak większość ludzi z kamicą to ciekawe na czym wtedy byś się skupiła. Z tym nie ma żartów, nie jesteś nawet w stanie sobie wyobrazić jak się czuję człowiek w trakcie ataku i jest w stanie wszystko zrobić żeby tylko nie bolało. Więc zanim coś powiesz to się dobrze zastanów.
 
agata, 07.04.2016 00.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ludzie nie wycinajcie woreczka. Miałam mnóstwo kamieni 2 cm !!!!!! W ciagu 3 miesiecy rozpuśił je PROURSAN. dawka poczatkowa byla 4 tabl ale mialam biegunki. Zmniejszylam do 3 i rozpuscilo sie. WARUNEK kamienie nie moga byc zwapniałe. NIE DAJCIE SIĘ CIAC !!!!!!!!!!
 
anonim, 08.01.2016 00.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie dopisalam,ze na poczatku moich przejsc,jak lezalam na podtrzymaniu,to 4dni w szpitalu a 1dzien wdomu i tak od 07.04.2015 do 27.04.2015.Nie zycze nikomu nawet najwiekszemu wrogowi takiego bolu i nie mocy.Przez to wszystko maly urodzil sie przez ciecie.Bo. bylo ryzyko wystapienia przepukliny blizny po operacji pecherzyka.Gdybym miala bole parte.Bo wrwnetrzna blizna goi sie do 4 msc-y u osob nie bedacych w ciazy.A u mnie wszystko sie rozchodzilo i blizna tez.Dodam ze tj.nasze pierwsze dziecko 9lat wyczekiwane a tu takie perypetie.Pozdrawiam wszystkich cieplutko.
 
anonim, 08.01.2016 00.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Lipiec 2014,mialam lekkie pobolewania,ale z dnia na dzien bol sie zmienial i zalezy co jadlam i pilam.Zaczelam coraz mniej jesc,i tak do grudnia 2014 schudlam 10kg.W koncu zdecydowalam sie na pojscie do lekarza.Lekarz rodzinny stwierdzil stluszczenie watroby i kazal byc na diecie lekkostrawnej.Na troche pomoglo.Ale jak w styczniu zaszlam w ciaze,hormony zaczely dzialac,bol powrocil.Po wielkim trudzie bo ginekolog niechcial mi dac skierowania na szpital,w koncu trafilam do szpitala.Na usg wyszlo ze mam kamienie w pecherzyku a nie stluszczenie.I tak badania po robili ale nicwiecej bo ciaza za mala.Wiec dzien w domu a 4dni w szpitalu bo z bolu nie szlo wytrzymac.I tak od 07.04.2015 do 18.04.2015.To 18.04.poszla zoltaczka mechaniczna na organizm bo kamienie sie zaklinowaly w przewodach zolciowych.27.04 endoskopowe usuniecie kamieni i proteza przewodow zolciowych.Potem za 2tyg.mialam usuniecie pecherzyka zolciowego.Zrobilo sie ostre zapalenie.Zaczeli laparoskopowo a skonczyli cieciem,bo bylo wszystko juz zainfekowane.A chirurg wychodzac z bloku operacyjnego do meza powiedzial ze robili wszystko co w ich mocy.Operacja byla b.ciezka dla nas czyli dla mnie i dziecka a dla nich ciezka i silowa.Czekali co bedzie dalej.Ale dzieki bogu bylo ok.Po dojsciu do siebie musialam jechac na wyjecie endoprotezy przewodow zolciowych.16.06 wyjeli pierwsza proteze i wstawili kolejna aby zolc mogla swobodnie splywac.Usuneli kilkakamieni z przewodow.Robili bez uzycia rtg zeby malemu nie zaszkodzic.A na kolejny zabieg kazali przyjechac juz po porodzie.Dwa msc-e po porodzie pojechalam na wyjecie tej protezy.Juz robili pelny zabieg z rtg.Usuneli jeszcze kilka zlogow.Gdyby bylo by cos nie tak to wstawili by kolejna na pol roku.Ale nasz dobry bog byl z nami od poczatku.I matuchna.Maly urodzil sie w terminie i zdrowy dzieki bogu.W tej chwili bedzie 14.01 konczyl 3msc- e.
 
sien, 05.01.2016 15.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wycięcie zdrowego woreczka żółciowego to tak jakby złodziej ukradł majtki i kazał dziurę zatkać szyszką. Większość chorób przypisanych wątrobie to niewydolność naczyń limfatycznych zatkanych zakrzepami krwi. Kamienie żółciowe to skrystalizowana sól potasowa powstała z przemiany kortyzolu.
 
następne »
strona 1 z 12
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony? Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?

Ból brzucha z prawej strony może być spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego albo pęcherzyka...

więcej

2304

Zapalenie WYROSTKA ROBACZKOWEGO - przyczyny, objawy, operacja Zapalenie WYROSTKA ROBACZKOWEGO - przyczyny, objawy, operacja

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego zwykle pojawia się nagle, a więc trudno przewidzieć, kiedy...

więcej

2020

ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć

Silne swędzenie okolicy odbytu to dolegliwość, która dotyczy ponad 5 proc. populacji na świecie....

więcej

1981

HELICOBACTER PYLORI - objawy zakażenia układu pokarmowego HELICOBACTER PYLORI - objawy zakażenia układu pokarmowego

Helicobacter pylori to bakteria, która może prowadzić do występowania wielu chorób górnego odcinka...

więcej

1923

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Szanowna Pani, krwawienie/plamienie po pobraniu cytologii nie jest niepokojące - często tak się zdarza. Na razie nie ma powodów do niepokoju.

Biopsja szyjki macicy jest zabiegiem o niewielkim ryzyku powikłań w tym zatorowości, można go wykonać w znieczuleniu miejscowym co dodatkowo minimalizuje ryzyko powikłań.

Z doświadczenia wydaje mi się, że ma Pani za małą, niedoczynną tarczycę. Pewnie kobiety w rodzinie też mają. Nie wiem, czy ma Pani mięśniaki, ale pewnie to by też się zgadzało. Jeśli są więc...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.