Pęcherzyk żółciowy: resekcja. Za i przeciw operacji pęcherzyka

120 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

"Wycinać czy nie" to dylemat osób, które mają kamienie w pęcherzyku żółciowym. Bo z jednej strony odgrywa on w trawieniu ważną rolę. Z drugiej – organizm nieźle sobie radzi bez niego. Jakie zatem jest najlepsze wyjście w przypadku kamicy żółciowej? A jeśli już resekcja pęcherzyka to lepsza jest laparoskopia czy klasyczna operacja?

Pęcherzyk żółciowy, często nazywany "woreczkiem", magazynuje żółć wytworzoną przez wątrobę, potrzebną nam do trawienia tłuszczów. Podczas posiłku jest ona transportowana drogami żółciowymi z pęcherzyka do dwunastnicy, gdzie zaczynają się procesy trawienne. W czasie tej wędrówki u niektórych osób wytrącają się kryształki cholesterolu i soli żółciowych, które zbijają się w grudki, tworząc złogi żółciowe (kamienie). Mogą być wielkości ziarnka piasku, ale i włoskiego orzecha.

Pęcherzyk żółciowy często nie daje dolegliwości

Często kamienie w woreczku żółciowym nie dokuczają. Wtedy możemy dowiedzieć się o nich przypadkiem, np. podczas USG jamy brzusznej, gdy chcemy sprawdzić stan nerek czy wątroby. Innym razem podrażniają błonę śluzową pęcherzyka, zaburzając jego pracę. Uczucie pełności czy gniecenia w okolicy prawego podżebrza lub w nadbrzuszu to może być znak, że szwankuje pęcherzyk. Wystarczy zjeść coś tłustego albo po prostu za dużo i już się odzywa. Gorzej, gdy kamień zablokuje odpływ żółci. Wtedy nagle łapią cię silne bóle (kolka) z prawej strony nadbrzusza, które mogą promieniować do łopatki lub pleców. Zwykle towarzysza im nudności, wymioty, wzdęcia. Czasem pojawia się również gorączka.

Rozpoznanie kamicy żółciowej

Lekarz rozpoznaje kamicę żółciową na podstawie charakterystycznego bólu i powiększonego pęcherzyka, który daje sprężysty opór przy uciskaniu. Jednak do potwierdzenia diagnozy potrzebne jest jeszcze USG jamy brzusznej oraz analizy krwi, tzw. próby wątrobowe. Jeżeli lekarz ma wątpliwości związane ze zlokalizowaniem kamieni lub podejrzewa np. nowotwór pęcherzyka, trzeba jeszcze zrobić tomografię komputerową.

Ważne

Ważne

Kiedy pęcherzyk żółciowy potrzebuje pomocy?

Jeśli dolegliwości przytrafiają się rzadko i nie są silne, można ratować się np. No-Spą oraz Sylimarolem. Należy też uważać na dietę. Jeżeli bóle nawracają lub gniecenie długo się utrzymuje, trzeba skonsultować się z lekarzem. Szybkiej wizyty wymaga żółtaczka – świadczy o poważnym zaburzeniu pracy wątroby. Gdy napad kolki trwa dłużej niż 3 godziny, trzeba wezwać pogotowie. Utrzymujące się ostre zapalenie pęcherzyka może prowadzić np. do zapalenia trzustki lub otrzewnej.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Michał Stępka, gastroenterolog

Czasem lepiej usunąć, choć nie boli

Najwięcej wątpliwości budzi kwestia, co robić, gdy pęcherzyk pełen złogów nie daje żadnych dolegliwości. Przeważa pogląd o nieznacznym wzroście ryzyka raka pęcherzyka u osób z kamicą żółciową. Taką hipotezę można wysnuć na podstawie danych statystycznych. Dlatego aby nie dopuścić do rozwoju choroby, chirurdzy czasem sugerują usunięcie pęcherzyka. Wskazaniem do operacji jest cukrzyca typu 2, ponieważ sprzyja stanom zapalnym, oraz stwierdzenie w USG np. zgrubiałych ścian pęcherzyka, gdyż może to świadczyć o przewlekłym zapaleniu, które czasem prowadzi do rozwoju zmian nowotworowych. Usunięcie pęcherzyka powinno się rozważyć także wtedy, gdy w bliskiej rodzinie zdarzały się choroby nowotworowe dróg żółciowych.

Resekcja pęcherzyka żółciowego: laparoskopia czy tradycyjna operacja

Jeśli lekarz przypuszcza, że kamień znajduje się w drogach żółciowych, zleca wykonanie endoskopowej cholangiopankreatografii wstępującej (ECPW). W znieczuleniu ogólnym wprowadza się przez usta endoskop do miejsca, w którym drogi żółciowe uchodzą do dwunastnicy, i obserwuje się przewód żółciowy na ekranie. Jeżeli wstępne rozpoznanie zostanie potwierdzone, lekarz przepycha kamień do dwunastnicy (następnie zostaje wydalony z kałem). Zabieg przynosi ulgę, ale nie rozwiązuje problemu, bo kolejne kamienie mogą zablokować drogi żółciowe. Dlatego po ustąpieniu zapalenia trzeba usunąć pęcherzyk z pozostałymi złogami.

Jeśli złogi "siedzą w pęcherzyku cicho", zwykle kamicy się nie leczy. Ale gdy powodują dyskomfort lub napady kolki, lepiej usunąć pęcherzyk. Można to zrobić laparoskopowo lub tradycyjnie, rozcinając brzuch. Wybór metody zaleczy od zaawansowania choroby i ogólnego stanu zdrowia. Oba zabiegi wykonuje się pod narkozą.

Laparoskopowo usuwa się pęcherzyki "łatwiejsze", kiedy lekarz nie spodziewa się żadnych komplikacji ani powikłań. Metody tej nie stosuje się w stanie ostrym, przeszkodą mogą być zrosty po operacjach. Lekarz zawsze uprzedza, że jeśli będzie to konieczne, w czasie operacji zmieni metodę na tradycyjna. Na brzuchu robi się 4 niewielkie (ok. 1 cm) nacięcia, przez które wprowadza się narzędzia, m.in. endoskop. Operacje zaczyna się od wypełnienia powietrzem jamy otrzewnej. Powłoki brzuszne unoszą się, brzuch robi się jak balon – dzięki temu lekarz może obserwować pole operacyjne i manipulować instrumentami. Tętnice i przewód pęcherzykowy zamyka się specjalnymi klipsami (nie podwiązuje się jak przy tradycyjnej operacji). Następnie pęcherzyk wycina się i usuwa. W dniu zabiegu można już wstać z łóżka. Jeśli nie ma wymiotów (częsta reakcja na narkozę), lekarz zezwala na picie wody. W drugiej dobie podaje się dietetyczne jedzenie i chory opuszcza szpital. Po 10 dniach zdejmuje się szwy, a po 2 tygodniach można wrócić do pracy.

W ostrych stanach oraz wtedy, gdy laparoskopia groziłaby powikłaniami, operacje robi się tradycyjnie. Aby dostać się do pęcherzyka, lekarz wykonuje cięcie pod prawym łukiem żebrowym. W szpitalu zostaje się 1–2 dni dłużej niż po laparoskopii, ale rekonwalescencja trwa ok. 4 tygodni. Dopóki rana się nie zagoi, chory może odczuwać ból brzucha.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Sprawdź, czy grozi ci kamica

Kamienie częściej tworzą się u kobiet niż u mężczyzn. Ma je co czwarta 40-latka. Szczególnie narażone są osoby genetycznie obciążone, otyłe oraz stosujące głodówki czy drastyczne diety odchudzające. Problem ten dotyczy też częściej kobiet, które rodziły, zażywają hormonalne środki antykoncepcyjne lub stosują HTZ (wysoki poziom estrogenów we krwi sprzyja tworzeniu się złogów).

Lekkostrawna dieta po operacji pęcherzyka żółciowego

Zanim układ pokarmowy przyzwyczai się do tego, że żółć płynie bezpośrednio z wątroby do dwunastnicy, przez 4-6 tygodni trzeba być na lekkostrawnej diecie: jeść 4-5 posiłków dziennie, ale w małych porcjach, pić 2,5 litra wody. Na początku jedz potrawy gotowane, duszone, bez sosów. Z owoców - jabłka i gruszki bez skórki. Większość osób po usunięciu pęcherzyka wraca do zwykłej diety.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 03.11.2014 8:57
Odblokowywalam watrobe juz trzykrotnie metoda Huldy Clark i bede to musiala jeszcze trzy razy powtórzyć. Wydalilam plooi 250 kamieni żółciowych, roznej wielkości. Medycyna nie promuje takich sposobów z wiadomych powodów. Jak kris jeszcze nie wie, to niech szuka. Nie chodzcie z byle powodu do lekarzy, oni nas zabijają i jeszcze na tym zarabiają
Nie zarejestrowany, 27.06.2014 23:23
Tak to prawda! To w miare malo inwazyjny zabieg i szybko się po nim dochodzi do siebie- nazywa się laparoskopia i chyba jest już normą w polskich szpitalach. jestem już 3 tyg.po laparoskopowym usunięciu pęcherzyka żółciowego...miało być tak pieknie,szybko i bezboleśnie ,a ja nie dość ,ze nie moge jeść,,,a jem dietetycznie ,gotowane i w małych porcjach a często to mam cały czas wzdęty i bolesny brzuch.Byłam dziś u lekarza i stwierdził po bad.USG. przepukline rozworu przełykowego,...cokolwiek to jest,mogła to spowodować zbyt duża ilość gazów podanych podczas zabiegu.....i komu tu wierzyć????
 

Inne sposoby pozbywania się złogów

Niektóre osoby, aby uniknąć operacji, próbują rozpuszczania kamieni za pomocą preparatów doustnych. Większość lekarzy podchodzi jednak do tego typu terapii sceptycznie. Kamienie rozpuszczają się powoli, leczenie trwa miesiące, a nawet lata. Ponadto udaje się rozpuścić tylko małe złogi cholesterolowe, bez zwapnień, i to nie u wszystkich. Nawet jeśli kuracja się powiedzie, nie ma gwarancji, że nie utworzą się nowe. Z kolei kruszenie kamieni za pomocą fali ultradźwiękowej (litotrypsja) grozi poważnymi powikłaniami (kawałek kamyka może utkwić w przewodzie żółciowym i wywołać żółtaczkę mechaniczna, a nawet zapalenie trzustki). Z tego powodu chirurdzy są przeciwni stosowaniu tej metody.

Polecamy
DIETA dobra dla wątroby i woreczka żółciowego

DIETA dobra dla wątroby i woreczka żółciowego

Miewasz ostatnio gorsze samopoczucie, narzekasz na wzdęcia, niestrawność, ciężar w żołądku, często ci się odbija? Być może twoja wątroba i ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 02.03.2015

Komentarze (1 - 10 z 120)
qrt, 27.07.2017 11.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Chińscy lekarze opatentowali urządzenie (rodzaj laparoskopu) za pomocą którego wyciągają tylko złogi z pęcherzyka, zostawiając sam pęcherzyk na miejscu. Od 2012 operują również obcokrajowców. Usługa jest odpłatna, bodajże 2k usd plus przeloty (około 3k pln).
 
Marta., 19.07.2017 13.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Efekt końcowy był taki, że urodziłam poprzez cesarkę w 34 tygodniu ciąży, bo przez kamienie dostałam ostrego zapalenia trzustki. Norma lipazy do 60, a ja miałam ponad 8500! Było zagrożenie życia zarówno mojego, jak i małej i postanowili ciąć. Dziecko o dziwo w pełni zdrowe, 10/10 pkt. Wyszłyśmy do domu, a po 13 dniach znów wylądowałam w szpitalu, zostawiając malutką z narzeczonym. Miałam ECPW, z nacinaniem brodawki Vatera i wkładaniem protezy w drogi żółciowe. Powinno się to robić pod narkozą, mi zrobili bez. Gdybym wiedziała, że tak będzie, nie zgodziłabym się na to, bo ból podczas ataku i cesarka, w porównaniu z ECPW bez narkozy to pikuś. Nic nigdy nie bolało mnie tak jak ten zabieg. Nigdy nie pozwolę sobie tego zrobić bez narkozy, szpital powinnam pozwać do sądu, bo to bestialstwo, nacinać komuś ''flaki'' na żywca. Wymiotowałam, krzyczałam, płakałam, odpychałam faceta, który mi to robił. Po zabiegu doznałam takiego szoku, że dobę się do nikogo nie odzywałam i cały czas się trzęsłam. Mieli mi też wsadzać sondę przez nos do jelita i karmić mnie w ten sposób przez kilka miesięcy, ale na szczęście udało się tego uniknąć. Miałam leżeć w szpitalu miesiąc, a po 8 dniach wypisałam się na własne żądanie, bo tak tęskniłam za swoim dwutygodniowym maleństwem. W domu jestem od 27 maja, więc prawie 2 miesiące. Ataków nie było, ale ból jest non stop, na szczęście znośny. Za równo 2 tygodnie mam wycinanie woreczka z kamieniami, strasznie się boję, ale chcę to mieć za sobą, żeby ratować trzustkę i móc normalnie zająć się dzieckiem. Nie zwlekajcie, usuwajcie od razu. A kobiety przed zajściem w ciążę niech sprawdzą poprzez usg, czy nie mają kamieni. Jeśli macie, najpierw usuńcie woreczek, potem zachodźcie w ciążę, bo możecie cholernie cierpieć podczas ciąży i nie mieć tyle szczęścia ile ja miałam, że dziecko urodziło się zdrowe. Trzymajcie za mnie kciuki, ja trzymam za Was! :)
 
Marta, 19.07.2017 13.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Mam 21 lat. We wrześniu 2016 roku zaszłam w ciążę, byłam zdrowiuteńka. W styczniu złapał mnie bardzo silny ból w nadbrzuszu, połączony z obfitymi wymiotami żółcią. Z początku myślałam, że tak się w ciąży zdarza, więc po prostu to przetrwałam, po 30 minutach przeszło. Po 3 dniach znów mnie złapało, tym razem o wiele mocniej, tak, że poza wymiotami i mocnym bólem było mi jednocześnie zimno i gorąco, traciłam świadomość momentami, nie mogłam oddychać, mówić. Narzeczony wezwał pogotowie, baliśmy się, że z dzieckiem coś nie tak, że to może poronienie. W szpitalu potrzymali mnie 3 dni, stwierdzili, że podejrzewają kolkę nerkową. Nawet się nie upewnili, nic mi na to nie dali, po prostu ''podejrzewają'' i wypisali do domu. Po kilku dniach w domu kolejny atak, poszłam do lekarza pierwszego kontaktu, zleciła mi usg. Okazała się bardziej kompetentna, dzięki niej odkryto kamienie w pęcherzyku żółciowym. Są bardzo liczne (ponad 20 sztuk) i bardzo drobne. W ciąży nie chcieli wycinać mi pęcherzyka, bo ryzyko dla dziecka byłoby za wielkie, więc całą ciążę zwijałam się z bólu, męczyłam z atakami, odmawiałam sobie wszelkich zachcianek, nie mogłam pić soków, jeść smażonego, słodkiego, tłustego, słonego. Tak naprawdę jadłam tylko kanapki z chudym twarogiem, chudą szynką lub dżemem, a na obiad albo udko gotowane z gotowaną marchewką, albo leniwe z samego twarogu i mąki, z odrobiną masła i cynamonu. Mimo tej diety, ataki były non stop. Mój najdłuższy pobyt w szpitalu w ciąży trwał calutki miesiąc. Przez ubogą dietę dostałam w ciąży anemii, tak silnej, że grozili mi transfuzją krwi. Bałam się o dziecko, bo dostawałam masę kroplówek, leków, zastrzyków, no i te głodówki.. Bałam się, że ją stracę (córeczkę).
 
Mikołaj , 24.05.2017 17.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przecież rozpuszczenie kamieni które siema nie usuwa skłonności organizmu do tworzenia kolejnych. To tylko na chwilę poprawia sytuację. Problem prędzej czy później znowu wróci.
 
Marek, 15.05.2017 15.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak się rozpuszcza kamienie trzeba uważać z tłuszczami, najlepiej je wyeliminować bo mogą wywoływać ataki.
 
kesi, 12.03.2017 16.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rok temu moja mama po ostrym bólu dowiedziała się, ze musi usunąć woreczek żółciowy. Niestety nie chcąc poddać się operacji (zabiegowi) zastosowała jakąś metodę od zielarki, która miała pomóc pozbyć się kamieni. Zastosowala tą metodę dwukrotnie, ponieważ udało się jej pozbyć części złogów. Po kilku miesiącach znowu dostała ostrego bólu, ale okazało się, że to ostre zapalenie trzustki, właśnie dzieki kamienicy woreczka, dalej doszły problemy z parametrami wątrobowymi. Wszystkiego tego można było uniknąć gdyby usunęła w porę woreczek, tak jak zalecał lekarz. Teraz jest w szpitalu , leczy poważne powikłania i będzie miała wreszcie usunięty woreczek. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze. NIGDY nie stosujcie dziwnych, podejrzanych praktyk, bo z kamieniami nie ma żartów.
 
Ewa, 06.03.2017 20.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pęcherzyk żółciowy odgrywa ważna role w trawieniu. 10-15% ludzi ma kamienie żółciowe, u większości ludzi nie dają one objawów związanych z kamicą. U osób z "niemymi" kamieniami ryzyko ostrego ataku pęcherzyka żólciowego wynosi 1%. Usunięcie pęcherzyka często nie przynosi poprawy bo przyczyną są inne dolegliwości. Jeśli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj tego. Zalecam lekturę ksiązki amerykańskiej gastroenterolog Robynne Chutkan "Zdrowa lekkosc brzucha". Pani doktor przystępnie i dogłebnie wyjasnia jakie funckcje spełnia pechęrzyk i w jakich sytuacjach należy go usuwac. Lekarze chirurdzy czesto bezrefleksyjnie kierują na wycięcie bez wyraźnych wskazań.
 
dorota, 12.02.2017 17.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
3 tyg temu mialam zabieg usuniecia pęcherzyka zółciowego...po 3 dniach wyszlam do domu...i dostalam strasznych boli w okolicy klatki piersiowej...i zpowrotem do szpitala,,,2 nastepne tygodnie lezalam na kroplowkach p/bolowych....bole nie ustepowaly...robili usg.rezonans magn...gastroskopie....i tomograf....niec niepokojacego nie znalezli....w koncu wypisali do domu....stwierdzili ze to na tle nerwowym....teraz juz jest ok....ale co wyzylam...masakraa
 
Renata, 08.02.2017 22.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ach , 21 lat temu usunięto mi pęcherzyk żółciowy. Tradycyjne cięcie i drenaż. Do dziś odżywiam się zdrowo ,trenuję ,zmagam się z cukrzycą typu 1 i mam się dobrze.
 
anz1948, 06.11.2016 15.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem 3 lata po usunięciu pęcherzyka, laparoskopia. 3 dni byłam w szpitalu. Czułam się dobrze, żadnych problemów do tej pory (odpukać) . Zalecaną dietę na początku i to krótko stosowałam. IOd tego czasu żadnej specjalnej diety nie przestrzegam, ale nigdy w swojej diecie nie miałam nadmiaru tłuszczów. Tak więc jeden organizm zniesie usuniecie pęcherzyka bez żadnych problemów (i sądzę,ze takich więcej, zdrowi nie chodzą po takich forach) inny może zareagować źle. Co nie zawsze spowodowane jest tylko usunięciem woreczka, ale i innymi chorobami.
 
następne »
strona 1 z 12
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
10 najbardziej trujących grzybów. Sprawdź, których grzybów nie zbierać ZDJĘCIA 10 najbardziej trujących grzybów. Sprawdź, których grzybów nie zbierać ZDJĘCIA

Najbardziej trujące grzyby bywają łudząco podobne do grzybów jadalnych. Konsekwencje niewiedzy...

więcej

379

Problemy z WORECZKIEM ŻÓŁCIOWYM - radzimy, jak im zaradzić Problemy z WORECZKIEM ŻÓŁCIOWYM - radzimy, jak im zaradzić

Twój woreczek żółciowy szwankuje, jeśli często męczy cię niestrawność, czujesz ciężar w żołądku i...

więcej

325

Problemy z wypróżnianiem - sposoby na ZAPARCIA Problemy z wypróżnianiem - sposoby na ZAPARCIA

Masz zaparcia? Sprawdź, jakie są sprawdzone sposoby na pozbycie się zaparć. Kłopoty z wypróżnianiem...

więcej

316

ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć

Silne swędzenie okolicy odbytu to dolegliwość, która dotyczy ponad 5 proc. populacji na świecie....

więcej

307

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Posiada Pani błędne informacje. Soda NIE WYBIELA zębów. Soda skutecznie, jako silny środek ścierny, usuwa osady z powierzchni zębów. To jest cała tajemnica "wybielającego" działania sody. Jednak...

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.