Pęcherzyk żółciowy: resekcja. Za i przeciw operacji pęcherzyka

97 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

"Wycinać czy nie" to dylemat osób, które mają kamienie w pęcherzyku żółciowym. Bo z jednej strony odgrywa on w trawieniu ważną rolę. Z drugiej – organizm nieźle sobie radzi bez niego. Jakie zatem jest najlepsze wyjście w przypadku kamicy żółciowej? A jeśli już resekcja pęcherzyka to lepsza jest laparoskopia czy klasyczna operacja?

Pęcherzyk żółciowy, często nazywany "woreczkiem", magazynuje żółć wytworzoną przez wątrobę, potrzebną nam do trawienia tłuszczów. Podczas posiłku jest ona transportowana drogami żółciowymi z pęcherzyka do dwunastnicy, gdzie zaczynają się procesy trawienne. W czasie tej wędrówki u niektórych osób wytrącają się kryształki cholesterolu i soli żółciowych, które zbijają się w grudki, tworząc złogi żółciowe (kamienie). Mogą być wielkości ziarnka piasku, ale i włoskiego orzecha.

Pęcherzyk żółciowy często nie daje dolegliwości

Często kamienie w woreczku żółciowym nie dokuczają. Wtedy możemy dowiedzieć się o nich przypadkiem, np. podczas USG jamy brzusznej, gdy chcemy sprawdzić stan nerek czy wątroby. Innym razem podrażniają błonę śluzową pęcherzyka, zaburzając jego pracę. Uczucie pełności czy gniecenia w okolicy prawego podżebrza lub w nadbrzuszu to może być znak, że szwankuje pęcherzyk. Wystarczy zjeść coś tłustego albo po prostu za dużo i już się odzywa. Gorzej, gdy kamień zablokuje odpływ żółci. Wtedy nagle łapią cię silne bóle (kolka) z prawej strony nadbrzusza, które mogą promieniować do łopatki lub pleców. Zwykle towarzysza im nudności, wymioty, wzdęcia. Czasem pojawia się również gorączka.

Nie przegap

Rozpoznanie kamicy żółciowej

Lekarz rozpoznaje kamicę żółciową na podstawie charakterystycznego bólu i powiększonego pęcherzyka, który daje sprężysty opór przy uciskaniu. Jednak do potwierdzenia diagnozy potrzebne jest jeszcze USG jamy brzusznej oraz analizy krwi, tzw. próby wątrobowe. Jeżeli lekarz ma wątpliwości związane ze zlokalizowaniem kamieni lub podejrzewa np. nowotwór pęcherzyka, trzeba jeszcze zrobić tomografię komputerową.

Ważne

Ważne

Kiedy pęcherzyk żółciowy potrzebuje pomocy?

Jeśli dolegliwości przytrafiają się rzadko i nie są silne, można ratować się np. No-Spą oraz Sylimarolem. Należy też uważać na dietę. Jeżeli bóle nawracają lub gniecenie długo się utrzymuje, trzeba skonsultować się z lekarzem. Szybkiej wizyty wymaga żółtaczka – świadczy o poważnym zaburzeniu pracy wątroby. Gdy napad kolki trwa dłużej niż 3 godziny, trzeba wezwać pogotowie. Utrzymujące się ostre zapalenie pęcherzyka może prowadzić np. do zapalenia trzustki lub otrzewnej.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Michał Stępka, gastroenterolog

Czasem lepiej usunąć, choć nie boli

Najwięcej wątpliwości budzi kwestia, co robić, gdy pęcherzyk pełen złogów nie daje żadnych dolegliwości. Przeważa pogląd o nieznacznym wzroście ryzyka raka pęcherzyka u osób z kamicą żółciową. Taką hipotezę można wysnuć na podstawie danych statystycznych. Dlatego aby nie dopuścić do rozwoju choroby, chirurdzy czasem sugerują usunięcie pęcherzyka. Wskazaniem do operacji jest cukrzyca typu 2, ponieważ sprzyja stanom zapalnym, oraz stwierdzenie w USG np. zgrubiałych ścian pęcherzyka, gdyż może to świadczyć o przewlekłym zapaleniu, które czasem prowadzi do rozwoju zmian nowotworowych. Usunięcie pęcherzyka powinno się rozważyć także wtedy, gdy w bliskiej rodzinie zdarzały się choroby nowotworowe dróg żółciowych.

Resekcja pęcherzyka żółciowego: laparoskopia czy tradycyjna operacja

Jeśli lekarz przypuszcza, że kamień znajduje się w drogach żółciowych, zleca wykonanie endoskopowej cholangiopankreatografii wstępującej (ECPW). W znieczuleniu ogólnym wprowadza się przez usta endoskop do miejsca, w którym drogi żółciowe uchodzą do dwunastnicy, i obserwuje się przewód żółciowy na ekranie. Jeżeli wstępne rozpoznanie zostanie potwierdzone, lekarz przepycha kamień do dwunastnicy (następnie zostaje wydalony z kałem). Zabieg przynosi ulgę, ale nie rozwiązuje problemu, bo kolejne kamienie mogą zablokować drogi żółciowe. Dlatego po ustąpieniu zapalenia trzeba usunąć pęcherzyk z pozostałymi złogami.

Jeśli złogi "siedzą w pęcherzyku cicho", zwykle kamicy się nie leczy. Ale gdy powodują dyskomfort lub napady kolki, lepiej usunąć pęcherzyk. Można to zrobić laparoskopowo lub tradycyjnie, rozcinając brzuch. Wybór metody zaleczy od zaawansowania choroby i ogólnego stanu zdrowia. Oba zabiegi wykonuje się pod narkozą.

Laparoskopowo usuwa się pęcherzyki "łatwiejsze", kiedy lekarz nie spodziewa się żadnych komplikacji ani powikłań. Metody tej nie stosuje się w stanie ostrym, przeszkodą mogą być zrosty po operacjach. Lekarz zawsze uprzedza, że jeśli będzie to konieczne, w czasie operacji zmieni metodę na tradycyjna. Na brzuchu robi się 4 niewielkie (ok. 1 cm) nacięcia, przez które wprowadza się narzędzia, m.in. endoskop. Operacje zaczyna się od wypełnienia powietrzem jamy otrzewnej. Powłoki brzuszne unoszą się, brzuch robi się jak balon – dzięki temu lekarz może obserwować pole operacyjne i manipulować instrumentami. Tętnice i przewód pęcherzykowy zamyka się specjalnymi klipsami (nie podwiązuje się jak przy tradycyjnej operacji). Następnie pęcherzyk wycina się i usuwa. W dniu zabiegu można już wstać z łóżka. Jeśli nie ma wymiotów (częsta reakcja na narkozę), lekarz zezwala na picie wody. W drugiej dobie podaje się dietetyczne jedzenie i chory opuszcza szpital. Po 10 dniach zdejmuje się szwy, a po 2 tygodniach można wrócić do pracy.

W ostrych stanach oraz wtedy, gdy laparoskopia groziłaby powikłaniami, operacje robi się tradycyjnie. Aby dostać się do pęcherzyka, lekarz wykonuje cięcie pod prawym łukiem żebrowym. W szpitalu zostaje się 1–2 dni dłużej niż po laparoskopii, ale rekonwalescencja trwa ok. 4 tygodni. Dopóki rana się nie zagoi, chory może odczuwać ból brzucha.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Sprawdź, czy grozi ci kamica

Kamienie częściej tworzą się u kobiet niż u mężczyzn. Ma je co czwarta 40-latka. Szczególnie narażone są osoby genetycznie obciążone, otyłe oraz stosujące głodówki czy drastyczne diety odchudzające. Problem ten dotyczy też częściej kobiet, które rodziły, zażywają hormonalne środki antykoncepcyjne lub stosują HTZ (wysoki poziom estrogenów we krwi sprzyja tworzeniu się złogów).

Lekkostrawna dieta po operacji pęcherzyka żółciowego

Zanim układ pokarmowy przyzwyczai się do tego, że żółć płynie bezpośrednio z wątroby do dwunastnicy, przez 4-6 tygodni trzeba być na lekkostrawnej diecie: jeść 4-5 posiłków dziennie, ale w małych porcjach, pić 2,5 litra wody. Na początku jedz potrawy gotowane, duszone, bez sosów. Z owoców - jabłka i gruszki bez skórki. Większość osób po usunięciu pęcherzyka wraca do zwykłej diety.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 03.11.2014 8:57
Odblokowywalam watrobe juz trzykrotnie metoda Huldy Clark i bede to musiala jeszcze trzy razy powtórzyć. Wydalilam plooi 250 kamieni żółciowych, roznej wielkości. Medycyna nie promuje takich sposobów z wiadomych powodów. Jak kris jeszcze nie wie, to niech szuka. Nie chodzcie z byle powodu do lekarzy, oni nas zabijają i jeszcze na tym zarabiają
Nie zarejestrowany, 27.06.2014 23:23
Tak to prawda! To w miare malo inwazyjny zabieg i szybko się po nim dochodzi do siebie- nazywa się laparoskopia i chyba jest już normą w polskich szpitalach. jestem już 3 tyg.po laparoskopowym usunięciu pęcherzyka żółciowego...miało być tak pieknie,szybko i bezboleśnie ,a ja nie dość ,ze nie moge jeść,,,a jem dietetycznie ,gotowane i w małych porcjach a często to mam cały czas wzdęty i bolesny brzuch.Byłam dziś u lekarza i stwierdził po bad.USG. przepukline rozworu przełykowego,...cokolwiek to jest,mogła to spowodować zbyt duża ilość gazów podanych podczas zabiegu.....i komu tu wierzyć????
 

Inne sposoby pozbywania się złogów

Niektóre osoby, aby uniknąć operacji, próbują rozpuszczania kamieni za pomocą preparatów doustnych. Większość lekarzy podchodzi jednak do tego typu terapii sceptycznie. Kamienie rozpuszczają się powoli, leczenie trwa miesiące, a nawet lata. Ponadto udaje się rozpuścić tylko małe złogi cholesterolowe, bez zwapnień, i to nie u wszystkich. Nawet jeśli kuracja się powiedzie, nie ma gwarancji, że nie utworzą się nowe. Z kolei kruszenie kamieni za pomocą fali ultradźwiękowej (litotrypsja) grozi poważnymi powikłaniami (kawałek kamyka może utkwić w przewodzie żółciowym i wywołać żółtaczkę mechaniczna, a nawet zapalenie trzustki). Z tego powodu chirurdzy są przeciwni stosowaniu tej metody.

Polecamy
DIETA dobra dla wątroby i woreczka żółciowego

DIETA dobra dla wątroby i woreczka żółciowego

Miewasz ostatnio gorsze samopoczucie, narzekasz na wzdęcia, niestrawność, ciężar w żołądku, często ci się odbija? Być może twoja wątroba i ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 02.03.2015

Komentarze (1 - 10 z 97)
ZUZIA, 15.07.2015 12.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
CZY MOGĘ LECZYĆ TRĄDZIK IZOTEKIEM JESTEM 1.5 ROKU PO RESEKCJI PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO I CZUJĘ SIĘ DOBRZE
 
Gusia, 16.06.2015 16.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem 2 miesiące po operacji wyrostka robaczkowego(zapalenie otrzewnej).Przeszłam ciężko operacje i do teraz nadal fatalnie się czuję.Poszłam do lekarza i dowiedziałam się że teraz mam kamienie w woreczku żółciowym.Jestem załamana.Za tydzień mam wizyte u chirurga.Bardzo się boje,ale mam już dosyc bólu.Niech się dzieje co chce.Mówię sobie że jak przeżyłam jedną operacje,to chyba druga mnie nie zabije.Pozdrawiam.
 
balerina , 16.06.2015 12.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja idę na spotkanie z chirurgiem aby wydał decyzje czy mam mieć operacje woreczka ,ale boje się tak jak każdy
 
przeczytaj, 17.04.2015 11.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
http://pecherzyk.eu/
 
Tomek, 05.04.2015 23.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cztery dni temu usunalem laparokopowo woreczek zolciowy. Mialem do wyboru zrobic to w Polsce lub w Stanach. Wybralem Stany. Po analizie zdjecia lekarz zalecil laparoskopowe usuniecie woreczka. U lekarza pierwszego kontaktu zostal przeprowadzony "wywiad" i pobrano krew do analizy. Cztery dni pozniej bylem na stole operacyjnym. Zabieg trawl pol godziny. Po wybudzeniu nie mialem zadnych negatywnych odczuc zwiazanych z narkoza. Po 4 godzinach od zabiegu bylem juz w domu. Kazali zazywac HYDROCO/APAP 5-325M TAB AMNE (chyba odpowiednik WICODEN). Przerwalem zazywanie juz nastepnego ranka. Wolalem odczuwac bol niz miec zawroty glowy zwiazane z zazywaniem leku przeciwbolowego. Zreszta, bol nie byl zbyt dokuczliwy. Troche martwi mnie tylko ciagly stan podgoraczkowy 37.2°C. Jest piaty dzien po zabiegu i raczej nie stosuje jakiejs specjalnej diety. Nie widze zebym mial jakies szwy do usuniecia. Moze samo-rozpuszczalne? Jutro wizyta kontrolna. Zaraz po wizycie wsiadam do auta i jade do Augusta GA. Trasa 1050 mil. Generalnie czuje sie dosc dobrze - chyba dam rade. Pozdrawiam
 
Isa, 18.03.2015 15.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich, ja też jestem po usunięciu woreczka, wszystko opisałam dokładnie http://isapisze.blogspot.com/2015/02/kamica-zociowa-usuniecie-woreczka.html oraz innych postach, teraz walczę z małymi bliznami po tym zabiegu, co także później opiszę.
 
burza, 22.02.2015 19.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szkoda ze konia nie zjadas!!
 
malgosia lodz, 13.02.2015 01.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam i jak się czujesz? czy wszystko w porządku? tez wiele lat z tym zwlekałam, ponieważ kamienie nie dokuczały ,ale teraz odzywają się co 4-5 miesięcy ,nie jest to atak ,ale duży dyskomfort, takie pieczenie po prawej stronie ,czasem gniecenie ,boje się strasznie ,ale chyba powoli dojrzewam do podjęcia decyzji o usunięciu woreczka, boje się narkozy i okresu rekonwalescencji ,daj znać jak się czujesz,gorąco pozdrawiam
 
danuta, 07.02.2015 20.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam 4cm kamień zakleszczony w pęcherzyku powodował ucisk na wątrobę i bardzo mi dokuczał przez kilkanaście lat i 4 lutego miałam zabieg laparoskopowy po 3 dniach wyszłam ze szpitala za 3 dni będą usunięte szwy zniosłam ten zabieg znośnie mam nadzieję że poczuję się lepiej teraz obecnie boli podczas wstawania i innych ruchach ale da się wytrzymać i czekam na ulgę warto usunąć wcześniej !
 
Agnieszka, 01.02.2015 18.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem po operacj iworeczka żółciowego dwa tygodnie temu, decyzję podjęłąm zdecydowanie po ostatnim silnym ataku.Po wykonaniu badania USG okazało sie, ze mam jeden kamień ok.2 cm. Zostałam skierowana do chirurga, który potwierdził, że kamień jest i najlepiej bedzie jak poddam się operacji usunięcia woreczka z kamieniem. Natychmiast podjęłam decyzje o usunięciu woreczka żółciowego w najszybszym wolnym terminie. W trakcie oczekiwania dostałam leki oczyszczające wątrobę , zastosowałam dietę i udałam się po tygodniu do szpitala. W szpitalu opiekę miałam wspaniałą/ Certus-Poznań/. Bardzo dziękuję chirurgowi Panu Piotrowi B., który operację przeprowadził. Operacja przebiegła książkowo, Mogłam wyjść ze szpitala zgodnie z wczesnieszym założeniem tj, po 2 dniach. Najgorsze się okazało jeszcze jedno- transportowanie mnie do domu, niestety ponieważ droga do mojego domu ok. 1 km//jest w tragicznym stanie. Mimo bardzo wolnej jazdy samochodem b.dobrej marki odczułam po przyjeżdzie bóle w miejscu operacji- takie jak podczas ataku. Żałowałam , że nie poszłam na piechotę, powoli bym doszła i nie musiałabym cierpieć. Ale kogo to obchodzi, może nasze władze!!! ze droga jest taka jaka jest. Ciesze się tylko , że wiozła mnie rodzina a nie pogotowie- podczas aktaku mieli mnie głęboko w d..., bo nie przyjechali.Taki mamy klimat, takie mamy drogi i mamy cię obywatelu w d.... . Człowieku pracuj, a jak zachorujesz, to sie martw. Mam tylko nadzieje , ze rehabilitacja przebiegnie normalnie i wróce do zdrowia. Jeszcze raz dziekuję Panu Piotrowi B.-chirurgowi z Certusa w Poznaniu
 
następne »
strona 1 z 10
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Przepuklina pępkowa: przyczyny i objawy. Na czym polega operacja przepukliny pępkowej? Przepuklina pępkowa: przyczyny i objawy. Na czym polega operacja przepukliny pępkowej?

Przepuklina pępkowa to najczęściej wada wrodzona, która występuje u niemowląt. U dorosłych może...

więcej

31856

WZDĘCIA: gdy gazy gromadzą się w jelitach WZDĘCIA: gdy gazy gromadzą się w jelitach

Gromadzenie się gazów w jelitach to normalne zjawisko – najczęściej jest skutkiem jedzenia w...

więcej

39114

Dieta przy biegunce. Co jeść, gdy masz biegunkę? Dieta przy biegunce. Co jeść, gdy masz biegunkę?

Dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna i bogata w rozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego,...

więcej

32522

Przepuklina pachwinowa. Jakie objawy świadczą o tym, że masz przepuklinę pachwinową? Przepuklina pachwinowa. Jakie objawy świadczą o tym, że masz przepuklinę pachwinową?

Przepuklina pachwinowa rozwija się powoli, a jej objawy narastają w czasie. Pierwsze objawy...

więcej

44889

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Komórkę jajową zapładnia prawidłowo jeden plemnik, ale - aby do tego doszło - do komórki jajowej musi dotrzeć bardzo wiele plemników. W preejakulacie znajduje się bardzo różna liczba plemników, może...

Nie ma związku między białymi plamami na paznokciach i na zębach. Białe plamy na zębach mogą świadczyć o nadmiarze, jak i niedoborze fluoru.

Mniejsze ma znaczenie średnica pęcherzyka, większe to, czy rośnie prawidłowo. Pregnyl podaje się przed owulacją przy średnicy pęcherzyka wynoszącej 16-18 mm. Pęcherzyk owulacyjny może mieć średnicę...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.