Zbiórka Żywności Podziel się Posiłkiem:3-4.10.2014

Sprawdź, gdzie zbieramy »

Operacja przepukliny pachwinowej. Jak postępować po operacji przepukliny pachwinowej

51 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Operacja przepukliny jest dziś łatwa. Rekonwalescencja po operacji przepukliny pachwinowej przebiega szybko. Wstajemy już kilka godzin po zbiegu, gdy tylko minie ból zaczynamy chodzić. W dwa tygodnie po operacji przepukliny pachwinowej prowadzimy już normalne życie. Sprawdź, jak postępować po operacji przepukliny, by jak najszybciej wrócić do formy.

Operacja przepukliny pachwinowej nie jest szczególnie obciążającym zabiegiem. Po operacji przepukliny pachwinowej, gdy jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub dokręgosłupowym, szybko wracamy do domu. Nawet w ciągu kilku godzin. Tylko w uzasadnionych przypadkach (starszy wiek, obecność innych chorób, rozległa przepuklina) lekarze zatrzymują pacjenta w szpitalu na dobę i obserwują.

Pierwsze dni po operacji przepukliny pachwinowej

Przez 2 - 3 dni trzeba przyjmować środki przeciwbólowe, bo rana jest bolesna. Lekarze zachęcają, by jak najwcześniej po operacji zacząć chodzić. To chroni przed zrostami i uformowaniem się ciągnącej blizny. Poza tym ruch przywraca prawidłową perystaltykę jelit. W pierwszych dniach po operacji mogą być problemy z wypróżnieniem, głównie z powodu lęku przed parciem na stolec. Dlatego warto zadbać o bardzo lekką dietę: zupy, soki, owoce, np. jabłko. Na ranie pooperacyjnej cały czas powinien być opatrunek. Można sięgnąć po syntetyczny opatrunek półprzepuszczalny - widać przez niego ranę, pozwala oddychać skórze, a jednocześnie chroni ranę przed zabrudzeniem i zamoczeniem. Terminy kontroli lekarskiej ustala się indywidualnie z lekarzem.

Nie przegap

Tydzień po operacji przepukliny

Jeśli szef na ranie był zewnętrzny, po 5 - 7 dniach  po operacji trzeba go usunąć. Teraz jednak w większości przypadków stosuje się rozpuszczalne szwy śródskórne, które wchłaniają się po zagojeniu rany. Na wierzchu jest ona podtrzymywana nałożonymi w poprzek plasterkami, które po kilku dniach możemy usunąć samodzielnie. Po pięciu dniach usuwamy też opatrunek. Po tygodniu od operacji możemy już zacząć samodzielnie prowadzić samochód.

Dwa tygodnie po operacji przepukliny pachwinowej

Po czternastu dniach rana jest zagojona, jednak proces regeneracji przeciętych tkanek jeszcze trwa. Pełna odbudowa i powrót dawnej wytrzymałości wymaga około trzech miesięcy. Do tego czasu musimy ostrożnie podejmować wysiłek. Początkowo nie można nic dźwigać, bo podnoszenie ciężarów uruchamia tzw. tłocznię brzuszną, czyli dokładnie te mięśnie, które były przecięte. Trzeba je więc oszczędzać, nosząc początkowo nie więcej niż 1 kilogram i stopniowo zwiększając obciążenie do 3-4.

Miesiąc po operacji przepukliny pachwinowej

W tym czasie rana jest całkowicie wygojona, choć mogą pojawiać się pobolewania: mrowienie lub ciągnięcie w pachwinie, zwłaszcza na zmianę pogody. U kilku procent operowanych takie dolegliwości utrzymują się jeszcze przez dłuższy czas. Po 30 dniach po operacji można już żyć całkowicie normalnie i podejmować średniej intensywności wysiłek fizyczny. Uważni musimy być tylko przy podnoszeniu ciężarów, ćwiczeniach i aktywnościach angażujących mocno mięśnie brzucha.

Trzy miesiące po operacji

W tym czasie przecięte tkanki powinny się całkowicie odbudować i odzyskać pełną wytrzymałość. Po około 100 dniach od operacji można podejmować nawet ciężki wysiłek fizyczny. Jedyną dolegliwością może być pobolewanie w pachwinie, ale ono dotyka zaledwie kilku procent operowanych. W zdecydowanej większości przypadków przepuklina pachwinowa nie wraca. Zaledwie u 2-3 procent operowanych dochodzi do nawrotu.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia:

Aktualizacja: 12.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 51)
re2, 09.09.2014 16.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam pytanie po operacji przepukliny pachwinowej kiedy można kochać się?
 
Andrew, 30.08.2014 19.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem 3 tyg. po operacji przepukliny pachwinowej (prawa strona). Operacja trwała zaledwie 50 min. Znieczulenie miejscowe. Jesli chodzi o znieczulenie to nie ma się czego bać, bolało jak szczepionka, czyli zwykły zaszczyk. Przed wkłóciem lekarz anastezjolog wszystko mi wytłumaczył co i kiedy bedzie robił. Po znieczuleniu chirurdzy szybko zrobili to co do nich należało. wstawili siatkę, zszyli. O godz. 19 byłem juz na sali, dostałem kroplówki, leki przeciwbólowe. Na drugi dzień pod wieczór wstałem. Nie było łatwo. 15 minut meczyłem się żeby usiąść, nastepnie zaczeło mi się kręcić w głowie, oblał mnie zimny pot,i położyłem się zpowrotem. Po godzinie nastepna próba i udało się. Wstałem, zacząłem chodzić. Co dziennie czułem mniejszy ból. Dzisiaj czuje się bardzo dobrze, ale czasami czuje jeszcze ból mięśnia brzycha. Od czasu do czasu czuje także lekkie mrowienie w miejscu rozcięcia. W tym tygodniu wracam do lekkiego uprawiania sportu. Na początek jazda na rowerze później lekki bieg.
 
mr singh, 20.08.2014 16.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziś o 8.00 miałem omówioną operację przepukliny pachwinowej. Przyszedłem do szpitala, kazali się przebrać w operacyjną piżamę, przyszedł anestezjolog i mówi, że jestem pierwszy. Poszedłem z nim na sale operacyjną, położyłem się na łóżku, podłączył aparat do mierzenia ciśnienia, wkłuł wenflon w dłoń coś w niego wstrzyknął i powiedział że zaraz zasnę. Ja się zaśmiałem i pomyślałem, że niemożliwe- jestem wyspany i jak to możliwe??? Przyłożył maske do ust, wziąłem może 3 oddechy i obudziła mnie pielęgniarka jak było po wszystkim. Pytam się jej czy już????a ona że tak. Odkryłem kołdrę, patrzę i faktycznie. Dostałem butelkę wody, kanapkę musiałem zjeść i iść się wysikać. Wypisali zwolnienie, dostałem leki przeciwbólowe i do domu. Ogólnie w szpitalu bylem 4 godziny ze znieczuleniem ogólnym. Tak operują w Anglii, kto się obawia niech nie zwleka, naprawde zabieg bezbolesny. Zobaczymy co będzie w nocy, ale dostałem zapas mocnych tabletek. Pozdrawiam
 
rafqku, 08.08.2014 21.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam jestem już 4 dni po zabiegu najgorsze było za mną czyli jak znieczulenie odpuszczało no to niestety przez 1-2h ból w kręgosłupie silny promieniujący 12h po zabiegu samopoczucie się polepszyło :) wyszedłem ze szpitala po 4 dniach juz jest coraz lepiej :) lekki dyskomfort jest ale da się z tym żyć :)
 
kubatmf, 17.07.2014 21.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem dwa tygodnie po operacji przepukliny pachwinowej, operacja trwała 50 min z tego względu że przepuklina była dosyć duża i rozległa - tak przynajmniej twierdził lekarz, który mnie operował. Wstałem po 8 godzinie od zabiegu, znieczulenie od pasa w dół, i to było moim błędem, że tak szybko wstałem, ponieważ od tygodnia prześladuje mnie straszny ból głowy. Podobno jakieś płyny mają się wyrównać i bedzie okej... z każdym dniem jest lepiej. Jak pierwszy raz wstałem po zabiegu, ból był straszny i tak jest przez pierwsze 3 dni, później jest z każdym dniem lepiej. Dzisiaj już jest okej, rana się goi, oczywiście jeszcze od czasu do czasu naciąga ale jest to do wytrzymania. Ogólnie zabieg nie jest jakiś mega straszny i każdemu kto się waha to radzę się zdecydować - inne życie bez tej przepukliny :) Przepuklina prawostronna pachwinowa ogólnie 2 tyg i jest już wszystko okej i zapominasz o niej i o tym jak ci przeszkadzała. Pozdrawiam
 
basiak, 14.07.2014 18.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja jestem po operacji 16 miesiecy i do dzisiejszego dnia mam bole w pachwinie a mam tez siatke ,jedna strona jest ok bo dotykajac nie czuje bolu i jest jak sprzed operacji ,a druga strona ciecia ciagle czuje ze ta skora nie "wrocila "do stanu wczesniejszego , jakby jeszcze sie nie zarosla i nie wyleczyla.mam tez jakas kluske - lekarz mowi ze tam nic nie ma ,ale golym okiem widac opuchlizne.a bol w pachwinie czasem jest nie do zniesiena ,to zazwyczaj mam w pracy . wysilek fizyczny nie prosperuje leczeniu pooperacyjnemu.juz sama nie wiem co mam robic.
 
Przepuklina, 18.06.2014 19.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ten zabieg naprawdę nie jest groźny, ryzyko powikłań minimalne. Ból tylko przez kilka dni. Po miesiącu zapomniałem, że byłem w szpitalu. Nie warto zwlekać z decyzją o operacji. Uczucie "mrowienia" utrzymuje się przez 7-8 tygodni i stopniowa znika. Nie można tylko ciężko pracować potem. Pozdrawiam
 
Żuko, 17.06.2014 11.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem już 6 dzień po operacji przepukliny pachwinowej po 6 godzinach od operacji już chodziłem nie to że bez bólu jak co poniektórzy tu opowiadają ale radziłem sobie na drugi dzień do domu do dziś chodzę lekko przygarbiony i powoli ale dużo. Na marginesie 17 lat temu w piątej kl. szkoły podstawowej byłem już operowany na przepuklinę wtedy z prawej strony teraz lewa,teoretycznie nie powinna już mi powrócić na nowo ta dolegliwość.jutro ściągać będę szwy i mam nadzieje że już w miarę normalnie będę chodził. to na tyle przepuklinowcy nie pękajcie więcej ha.
 
Greg, 15.06.2014 00.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tez Miałem pachwinową z lewej strony. .Dzisiaj mija dziesiąty dzień po zabiegu i najwiekszy problem to podniesc sie z łóżka. Z kazdym dniem jest lepiej chociaż pierwsze były koszmarem Rana wyglada dobrze ale czuje wokół niej drętwienie i boli przy dłuższym chodzeniu. Przejdzie czy należy zgłosić sie do lekarza ?
 
Konrad, 24.05.2014 05.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na operację czekałem dwa tygodnie! W niedzielę pojechałem do szpitala na badania, w poniedziałek operacja, we wtorek rano do domu. Operacja trwała około 45 min, przy znieczuleniu w kręgosłup. Po około 3 godzinach zaczęło powracać czucie w nogach, zaś pełna sprawność po 5. Zgodnie z zaleceniami lekarza wstałem po 8 godzinach samodzielnie i nic nie bolało! Jedynie w momencie wstawania z łóżka lekko czułem ból w miejscu szwu. Na następny dzień po wizycie samodzielnie pojechałem autem do domu. Nie musiałem zażywać żadnych środków przeciwbólowych. Bez problemów potrzeby fizjologiczne załatwiałem od początku po operacji. Przez dwa tygodnie noszenie obcisłych majtek, aby nie dostać zapalenia jąder. Po tygodniu zdjęte szwy. W poniedziałek miną dwa tygodnie i pierwsza jazda rowerem.Lekko jeszcze odczuwam "ciągnięcie" w miejscu szwu. Myślałem, że będzie gorzej!!
 
następne »
strona 1 z 6
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
HELICOBACTER PYLORI - objawy zakażenia układu pokarmowego HELICOBACTER PYLORI - objawy zakażenia układu pokarmowego

Helicobacter pylori to bakteria, która może prowadzić do występowania wielu chorób górnego odcinka...

więcej

18367

BÓL ŻOŁĄDKA: jaka to choroba? Choroby objawiające się bólem żołądka BÓL ŻOŁĄDKA: jaka to choroba? Choroby objawiające się bólem żołądka

Ból żołądka może być ostry, kłujący, tępy, trwać kilka minut lub być przewlekły. Ból w dołku może...

więcej

17156

Wrzody żołądka - objawy i leczenie Wrzody żołądka - objawy i leczenie

Podejrzewasz u siebie wrzody żołądka? Typowe objawy wrzodów to zgaga, wzdęcia, brak apetytu, częste...

więcej

27565

ZATRUCIE POKARMOWE: co robić, gdy się zatrujesz? ZATRUCIE POKARMOWE: co robić, gdy się zatrujesz?

W statystykach letnich chorób zatrucie pokarmowe zajmuje poczesne miejsce w pierwszej trójce - po...

więcej

20796

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Grupy wsparcia
data

Październik 02, 2014

Wiem o czym mówisz, trudno jest utrzymać dietę, co chwilę zdarzają się jakieś okazje, typu urodziny babci i teksty w stylu "jak kawałka tortu nie zjesz, przecież babcia specjalnie piekła", albo urodziny znajomego - "wypij chociaż toast z nami", albo chociażby własne myśli typu "cały dzień...

data

Październik 02, 2014

Jedna łyżka octu jabłkowego i reszta wody. To pozwoli Tobie mniej zjeść.

data

Październik 02, 2014

Próbowałam zielonej kawy ale efekty żadne, pic na wodę. Jeśli chodzi o normalną kawę to z jeden strony w moim przypadku pobudzała ona moją przemianę materii jak miałąm kłopoty z wypróżnianiem ale było to na tyle gwałtowne że zaprzestałam, poza tym żołądek siada więc uważam że jest to...

data

Październik 02, 2014

Bardzo do stosowania slimcea pomogła mi dieta atkinsa i ćiwczenia, naprawde warto to dorzucić do brania suplementu, a same tabletki pzyśpieszyły mi odchudzanie i to kilka krotnie bo w zaledwie 3 miesiące schudłam 11 kilogramów

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.