Operacja przepukliny pachwinowej. Jak postępować po operacji przepukliny pachwinowej

57 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Operacja przepukliny jest dziś łatwa. Rekonwalescencja po operacji przepukliny pachwinowej przebiega szybko. Wstajemy już kilka godzin po zbiegu, gdy tylko minie ból zaczynamy chodzić. W dwa tygodnie po operacji przepukliny pachwinowej prowadzimy już normalne życie. Sprawdź, jak postępować po operacji przepukliny, by jak najszybciej wrócić do formy.

Operacja przepukliny pachwinowej nie jest szczególnie obciążającym zabiegiem. Po operacji przepukliny pachwinowej, gdy jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub dokręgosłupowym, szybko wracamy do domu. Nawet w ciągu kilku godzin. Tylko w uzasadnionych przypadkach (starszy wiek, obecność innych chorób, rozległa przepuklina) lekarze zatrzymują pacjenta w szpitalu na dobę i obserwują.

Pierwsze dni po operacji przepukliny pachwinowej

Przez 2 - 3 dni trzeba przyjmować środki przeciwbólowe, bo rana jest bolesna. Lekarze zachęcają, by jak najwcześniej po operacji zacząć chodzić. To chroni przed zrostami i uformowaniem się ciągnącej blizny. Poza tym ruch przywraca prawidłową perystaltykę jelit. W pierwszych dniach po operacji mogą być problemy z wypróżnieniem, głównie z powodu lęku przed parciem na stolec. Dlatego warto zadbać o bardzo lekką dietę: zupy, soki, owoce, np. jabłko. Na ranie pooperacyjnej cały czas powinien być opatrunek. Można sięgnąć po syntetyczny opatrunek półprzepuszczalny - widać przez niego ranę, pozwala oddychać skórze, a jednocześnie chroni ranę przed zabrudzeniem i zamoczeniem. Terminy kontroli lekarskiej ustala się indywidualnie z lekarzem.

Nie przegap

Tydzień po operacji przepukliny

Jeśli szef na ranie był zewnętrzny, po 5 - 7 dniach  po operacji trzeba go usunąć. Teraz jednak w większości przypadków stosuje się rozpuszczalne szwy śródskórne, które wchłaniają się po zagojeniu rany. Na wierzchu jest ona podtrzymywana nałożonymi w poprzek plasterkami, które po kilku dniach możemy usunąć samodzielnie. Po pięciu dniach usuwamy też opatrunek. Po tygodniu od operacji możemy już zacząć samodzielnie prowadzić samochód.

Dwa tygodnie po operacji przepukliny pachwinowej

Po czternastu dniach rana jest zagojona, jednak proces regeneracji przeciętych tkanek jeszcze trwa. Pełna odbudowa i powrót dawnej wytrzymałości wymaga około trzech miesięcy. Do tego czasu musimy ostrożnie podejmować wysiłek. Początkowo nie można nic dźwigać, bo podnoszenie ciężarów uruchamia tzw. tłocznię brzuszną, czyli dokładnie te mięśnie, które były przecięte. Trzeba je więc oszczędzać, nosząc początkowo nie więcej niż 1 kilogram i stopniowo zwiększając obciążenie do 3-4.

Miesiąc po operacji przepukliny pachwinowej

W tym czasie rana jest całkowicie wygojona, choć mogą pojawiać się pobolewania: mrowienie lub ciągnięcie w pachwinie, zwłaszcza na zmianę pogody. U kilku procent operowanych takie dolegliwości utrzymują się jeszcze przez dłuższy czas. Po 30 dniach po operacji można już żyć całkowicie normalnie i podejmować średniej intensywności wysiłek fizyczny. Uważni musimy być tylko przy podnoszeniu ciężarów, ćwiczeniach i aktywnościach angażujących mocno mięśnie brzucha.

Trzy miesiące po operacji

W tym czasie przecięte tkanki powinny się całkowicie odbudować i odzyskać pełną wytrzymałość. Po około 100 dniach od operacji można podejmować nawet ciężki wysiłek fizyczny. Jedyną dolegliwością może być pobolewanie w pachwinie, ale ono dotyka zaledwie kilku procent operowanych. W zdecydowanej większości przypadków przepuklina pachwinowa nie wraca. Zaledwie u 2-3 procent operowanych dochodzi do nawrotu.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia:

Aktualizacja: 12.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 57)
marcos 19-63, 18.12.2014 14.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Odp.dla cinki: poczytaj sobie w internecie o powikłaniach. Znajdziesz sobie szybko. To mogą być takie sprawy jak odklejanie się siatki, ale nie wiem czy po tak długim czasie jest to możliwe. Z tego, co wiem, nawrót przepukliny po zastosowaniu siatki to znikomy % . Najlepiej udaj się do jakiegoś bdb. chirurga, a on cię zdiagnozuje. Jak trafisz do kiepskiego, to będzie cię diagnozował i leczył w nieskończoność. Pozdrawiam.
 
marcos 19-63, 18.12.2014 13.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Po 4-5 dniach od jednego z ostatnich kaszlnięć,gdzie wyskoczyła mi przepuklina z prawej str.w pachwinie znalazłem się u chirurga.Po 2 tyg.zabieg.Jestem 9 dni po zabiegu.Znieczulenie podpajęczynówkowe.Nie bójcie się tego typu znieczuleń.Po znieczuleniach ogólnych występuje odruch wymiotny,a wtedy miejsce operowane pokazuje nam nasz próg tolerancji na ból.Wiem coś o tym ,bo zakasłałem sobie kilka razy i to wystarczyło.Piekący ból w m. operowany.Nie piszę,ażeby straszyć przed bólem,ale informuję.Poza tym w 9-tym dniu po zabiegu dolegliwości bólowe odchodzą ok.10% dziennie licząc od dnia wyjścia ze szpitala.Po 5 dniach spacer ok.1,5 km,dwa dni póżniej 5km i teraz już codziennie podobny dystans.Najważniejsze nie dżwigać-wg.zaleceń lekarza.Spacer,też dostosowany do możliwości-nie szarżować.Umysł Ci powie przecież już się wygoiło, co się może stać ? Ale ciało nie jest jeszcze gotowe.Lepiej po operacji nie zapominać się z dżwiganiem,bo można wylądować ponownie u zaprzyjażnionego chirurga.Nie zwlekajcie z decyzją o operacji,bo z mandarynki w niedługim czasie mogą zrobić się dwa lub trzy pomarańcze i wejść do moszny/nie dot.kobiet/-Tak mił mój znajomy po pół roku odwlekania wizyty u lekarza.Łączę się w bólu ze świeżo zoperowanymi.Pozdrawiam.Odezwę się za jakiś czas,aby poinformować skazanych na przepuklinę o przebiegu powracania do normalności.
 
cinki, 17.12.2014 20.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niedługo minie rok po zabiegu i coś zaczyna mi się odzywać w miejscu siatki - czuję lekkie bóle. Czy to może być nawrót przepukliny? Prosiłbym o jakieś komentarze.
 
bbbb, 30.11.2014 19.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
I ja sie tez pochwale ,mialem zabieg przepukliny pachwinowej 22 10 14 .Nie ma sie czego bac ,wiadomo pierwsze godziny jak mija znieczulenie/mialem w kregoslup/ ale idzie wytrzymac no i problem z siusiu ,no niestety zalozyli cewnik ale da sie wytrzymac na 4 dzien do domu.Acha zbieg mialem na nfz ,nigdy bym nie powiedzial ze mozna miec taka opieke w szpitalu ,naprawde jestem bardzo zadowolony , w pierwszej dobie co 30 min pielegniarka lub lekarz ,a jak bym poszedl prywatnie to co? kilka godzin i do domu i martw sie sam ,a ile jest przypadkow ze po zabiegu prywatnym pacjeci sie zjawiaja w szpitalu ,bo juz ich nie stac na prywatne leczenie jak sa jakies komplikacje ,jestem juz 5 tyg po ijest dobrze pozdrawiam przepuklinowcow
 
kk, 14.10.2014 16.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, 1 października miałem operowany nawrót przepukliny pachwinowej. Lekarz mi powiedział, ze poprzednia siatka nie spełniała swojej funkcji :/ pech :P dlatego u mnie operacja trwała 2,5 godziny, bo musiał starą wyrwać, nawet nie chce sobie tego wyobrażać :) Znieczulenie ogólne i "uśpienie" ze szpitala wyszedłem następnego dnia po operacji, a około 5 godzin po już sam poszedłem do toalety. Pierwsze 3 dni w domu brałem tabletki przeciwbólowe a po nich spałem cały czas, teraz 2-gi tydzień po operacji śmigam jakby nigdy nic, ale trzeba sie oszczędzać. Generalnie zabieg szybki i praktycznie bezbolesny. Każdy kto sie waha czy iść na operacje powinien jak najszybciej iść sie na to zdecydować. Zycie z przepukliną jest męczące, a i konsekwencji jest wiele. Po operacji trzeba przemęczyć sie 3 miesiące dając sobie wolne od wszelkiego wysiłku, a później wracasz do normalnego życia :) Pozdrawiam
 
rino, 13.10.2014 10.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
odpowiem na pytanie kiedy można się kochać po operacji przepukliny pachwinowej ,mój mąż po 4 dniach od operacji sam chciał spróbować czy wszystko jest z ''nim''ok.Było ok ale bolało miejsc po operacji.Na następny raz poczekał trochę dłużej.
 
re2, 09.09.2014 16.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam pytanie po operacji przepukliny pachwinowej kiedy można kochać się?
 
Andrew, 30.08.2014 19.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem 3 tyg. po operacji przepukliny pachwinowej (prawa strona). Operacja trwała zaledwie 50 min. Znieczulenie miejscowe. Jesli chodzi o znieczulenie to nie ma się czego bać, bolało jak szczepionka, czyli zwykły zaszczyk. Przed wkłóciem lekarz anastezjolog wszystko mi wytłumaczył co i kiedy bedzie robił. Po znieczuleniu chirurdzy szybko zrobili to co do nich należało. wstawili siatkę, zszyli. O godz. 19 byłem juz na sali, dostałem kroplówki, leki przeciwbólowe. Na drugi dzień pod wieczór wstałem. Nie było łatwo. 15 minut meczyłem się żeby usiąść, nastepnie zaczeło mi się kręcić w głowie, oblał mnie zimny pot,i położyłem się zpowrotem. Po godzinie nastepna próba i udało się. Wstałem, zacząłem chodzić. Co dziennie czułem mniejszy ból. Dzisiaj czuje się bardzo dobrze, ale czasami czuje jeszcze ból mięśnia brzycha. Od czasu do czasu czuje także lekkie mrowienie w miejscu rozcięcia. W tym tygodniu wracam do lekkiego uprawiania sportu. Na początek jazda na rowerze później lekki bieg.
 
mr singh, 20.08.2014 16.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziś o 8.00 miałem omówioną operację przepukliny pachwinowej. Przyszedłem do szpitala, kazali się przebrać w operacyjną piżamę, przyszedł anestezjolog i mówi, że jestem pierwszy. Poszedłem z nim na sale operacyjną, położyłem się na łóżku, podłączył aparat do mierzenia ciśnienia, wkłuł wenflon w dłoń coś w niego wstrzyknął i powiedział że zaraz zasnę. Ja się zaśmiałem i pomyślałem, że niemożliwe- jestem wyspany i jak to możliwe??? Przyłożył maske do ust, wziąłem może 3 oddechy i obudziła mnie pielęgniarka jak było po wszystkim. Pytam się jej czy już????a ona że tak. Odkryłem kołdrę, patrzę i faktycznie. Dostałem butelkę wody, kanapkę musiałem zjeść i iść się wysikać. Wypisali zwolnienie, dostałem leki przeciwbólowe i do domu. Ogólnie w szpitalu bylem 4 godziny ze znieczuleniem ogólnym. Tak operują w Anglii, kto się obawia niech nie zwleka, naprawde zabieg bezbolesny. Zobaczymy co będzie w nocy, ale dostałem zapas mocnych tabletek. Pozdrawiam
 
rafqku, 08.08.2014 21.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam jestem już 4 dni po zabiegu najgorsze było za mną czyli jak znieczulenie odpuszczało no to niestety przez 1-2h ból w kręgosłupie silny promieniujący 12h po zabiegu samopoczucie się polepszyło :) wyszedłem ze szpitala po 4 dniach juz jest coraz lepiej :) lekki dyskomfort jest ale da się z tym żyć :)
 
następne »
strona 1 z 6
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Pigułki antykoncepcyjne:
co osłabia ich skuteczność?
Pigułki antykoncepcyjne: co osłabia ich skuteczność?
Najpopularniejsze artykuły
Zapalenie błony śluzowej żołądka wymaga szybkiego leczenia

Zapalenie błony śluzowej żołądka jest chorobą, która przysparza wielu kłopotów. Może gnębić...

więcej

26166

Woreczek żółciowy - dlaczego powstają kamienie? Objawy i leczenie kamicy żółciowej Woreczek żółciowy - dlaczego powstają kamienie? Objawy i leczenie kamicy żółciowej

Kamica żółciowa to dość powszechna i uciążliwa choroba. Może przebiegać bezobjawowo, ale częściej...

więcej

25568

BÓL ŻOŁĄDKA: jaka to choroba? Choroby objawiające się bólem żołądka BÓL ŻOŁĄDKA: jaka to choroba? Choroby objawiające się bólem żołądka

Ból żołądka może być ostry, kłujący, tępy, trwać kilka minut lub być przewlekły. Ból w dołku może...

więcej

30442

MARSKOŚĆ WĄTROBY - objawy, przyczyny, diagnoza, leczenie MARSKOŚĆ WĄTROBY - objawy, przyczyny, diagnoza, leczenie

Marskość wątroby rozwija się latami. Nałogowe picie alkoholu, wirusowe zapalenie wątroby - typu B i...

więcej

36237

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Wymieniony preparat nie może być stosowany przewlekle. Niestety, w celu ustalenia właściwego postępowania, konieczne jest wykonanie badania lekarskiego i jednoznacznego rozpoznania. Z opisu zmian i...

Konflik w układzie Kell nie stanowi przeciwwskazania do karmiernia piersią. Należy się jednak spodziewać skutków konfliktu u dziecka.

Jajniki są ruchome, mogą zmieniać swoje położenia. Wynik badania USG nalezy interpretować łącznie z badaniem klinicznym.

Grupy wsparcia
data

Grudzień 22, 2014

kawa nie odchudza

data

Grudzień 22, 2014

Zależy co rozumiesz pod słowem diety. Ja ograniczyła pewne produkty na podstawie badań, które zrobiłam w RMEDICA, świetna klinika i specjaliści, polecam! Ale bez zbędnej reklamy, fajnie zrobić jakieś badania, które będą stanowiły fundament do dalszych działań, decyzji. Jeśli ograniczenia...

data

Grudzień 21, 2014

Dieta w święta to u mnie rzecz niemożliwa :D

data

Grudzień 22, 2014

Każda z Nas, każdy z Nas jest inny, ma swoje indywidualne predyspozycje, więc niewąpliwie warto udać się najpierw do specjalisty. Ja trafiłam na świetnych ludzi w RMEDICA w Warszawie, specjaliści, właśnie z indywidualnym podejście. Badania, program dietetyczny na podstawie tychże badań i...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.