Operacja przepukliny pachwinowej. Jak postępować po operacji przepukliny pachwinowej

64 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Operacja przepukliny jest dziś łatwa. Rekonwalescencja po operacji przepukliny pachwinowej przebiega szybko. Wstajemy już kilka godzin po zbiegu, gdy tylko minie ból zaczynamy chodzić. W dwa tygodnie po operacji przepukliny pachwinowej prowadzimy już normalne życie. Sprawdź, jak postępować po operacji przepukliny, by jak najszybciej wrócić do formy.

Operacja przepukliny pachwinowej nie jest szczególnie obciążającym zabiegiem. Po operacji przepukliny pachwinowej, gdy jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub dokręgosłupowym, pacjent często już po kilku godzinach może wrócić do domu. Tylko w uzasadnionych przypadkach (starszy wiek, obecność innych chorób, rozległa przepuklina) lekarze zatrzymują pacjenta w szpitalu na dobę i obserwują.

Pierwsze dni po operacji przepukliny pachwinowej

Przez 2-3 dni trzeba przyjmować środki przeciwbólowe, bo rana jest bolesna. Lekarze zachęcają, by jak najwcześniej po operacji zacząć chodzić. To chroni przed zrostami i uformowaniem się ciągnącej blizny. Poza tym ruch przywraca prawidłową perystaltykę jelit. W pierwszych dniach po operacji mogą być problemy z wypróżnieniem, głównie z powodu lęku przed parciem na stolec. Dlatego warto zadbać o bardzo lekką dietę: zupy, soki, owoce, np. jabłko. Na ranie pooperacyjnej cały czas powinien być opatrunek. Można sięgnąć po syntetyczny opatrunek półprzepuszczalny - widać przez niego ranę, pozwala oddychać skórze, a jednocześnie chroni ranę przed zabrudzeniem i zamoczeniem. Terminy kontroli lekarskiej ustala się indywidualnie z lekarzem.

Nie przegap

Tydzień po operacji przepukliny

Jeśli szef na ranie był zewnętrzny, po 5 - 7 dniach  po operacji trzeba go usunąć. Teraz jednak w większości przypadków stosuje się rozpuszczalne szwy śródskórne, które wchłaniają się po zagojeniu rany. Na wierzchu jest ona podtrzymywana nałożonymi w poprzek plasterkami, które po kilku dniach możemy usunąć samodzielnie. Po pięciu dniach usuwamy też opatrunek. Po tygodniu od operacji możemy już zacząć samodzielnie prowadzić samochód.

Dwa tygodnie po operacji przepukliny pachwinowej

Po czternastu dniach rana jest zagojona, jednak proces regeneracji przeciętych tkanek jeszcze trwa. Pełna odbudowa i powrót dawnej wytrzymałości wymaga około trzech miesięcy. Do tego czasu musimy ostrożnie podejmować wysiłek. Początkowo nie można nic dźwigać, bo podnoszenie ciężarów uruchamia tzw. tłocznię brzuszną, czyli dokładnie te mięśnie, które były przecięte. Trzeba je więc oszczędzać, nosząc początkowo nie więcej niż 1 kilogram i stopniowo zwiększając obciążenie do 3-4.

Miesiąc po operacji przepukliny pachwinowej

W tym czasie rana jest całkowicie wygojona, choć mogą pojawiać się pobolewania: mrowienie lub ciągnięcie w pachwinie, zwłaszcza na zmianę pogody. U kilku procent operowanych takie dolegliwości utrzymują się jeszcze przez dłuższy czas. Po 30 dniach po operacji można już żyć całkowicie normalnie i podejmować średniej intensywności wysiłek fizyczny. Uważni musimy być tylko przy podnoszeniu ciężarów, ćwiczeniach i aktywnościach angażujących mocno mięśnie brzucha.

Trzy miesiące po operacji

W tym czasie przecięte tkanki powinny się całkowicie odbudować i odzyskać pełną wytrzymałość. Po około 100 dniach od operacji można podejmować nawet ciężki wysiłek fizyczny. Jedyną dolegliwością może być pobolewanie w pachwinie, ale ono dotyka zaledwie kilku procent operowanych. W zdecydowanej większości przypadków przepuklina pachwinowa nie wraca. Zaledwie u 2-3 procent operowanych dochodzi do nawrotu.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia:

Aktualizacja: 18.02.2015

Komentarze (1 - 10 z 64)
Pechowiec, 11.05.2015 20.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Obecnie jestem po ponownej operacji poprawkowej z usunięciem nawrotowej przepukliny. Oczywiście w innym szpitalu. Jestem zadowwolony. Samopoczucie niebo a ziemia. Tym razem znieczulenie w kręgosłup i musiałem leżeć 24h i do domu.
 
zet, 29.04.2015 18.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A jak tam z erekcją panowie po opeacji ?
 
Markus123, 08.04.2015 09.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Operowany byłem 4 tygodnie temu. Musze pochwalić załogę szpitala. Operacja rok od zauważenia wypuklenia - zdiagnozowana przepuklina pachwiny. Termin około 3 miesięcy do pierwszej wizyty w szpitalu. To był pierwszy mój pobyt w szpitalu, więc był stresik. Ale z przebiegu wszystkiego co mnie spotkało stwierdzam, że NIE MA SIĘ CZEGO BAĆ. Kilka godzin po operacji mogłem iść do toalety, miałem problem z oddawaniem moczu ale "puściło". Generalnie od 3 dnia od operacji nie zażywałem leków przeciwbólowych. Obecnie czasami czuję tylko delikatne pieczenie, ale samo ustępuje. Po 2 tygodniach już byłem w pracy (biurowej), po 4 tygodniach czuję się jak "młody Bóg" :)
 
zielonymnich, 09.03.2015 05.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W październiku 2014 zobaczyłem bulę na prawej pachwinie. Bałem się, że coś zaczyna i kończy się. Nie wiedziałem o przepuklinie nic. Nie chciałem wiedzieć. Pracowałem i postępowałem jak zwykle. Bula na pachwinie nie bolała tylko troszkę przeszkadzała. Dopiero na samym początku 2015 roku zrobiłem sobie USG i usłyszałem. Zaraz poszedłem do lekarza rodzinnego który wydał mi skierowanie do szpitala. W szpitalu zgłosiłem się pierwszego marca i trzeciego miałem zabieg. Dostałem znieczulenie przez zastrzyk w kręgosłup (nic nie boli) i rozpoczęła się operacja która potrwała równo godzinkę. Kompletne wykluczenie czucia od pasa w dół. Nie wiem czy tam coś było, czy coś mi zrobili, czy tylko udawali;) Po zabiegu ból pojawił się jakieś cztery godziny po, kiedy zeszło znieczulenie. Nie był to wielki ból. Da radę! Dostałem środek przeciw bólowy w kroplówce i przeszło. Dobę po operacji wyszedłem do domu a właściwie wyjechałem odwieziony samochodem. Jestem już prawie szóstą dobę po operacji i czuję się wyśmienicie. Wracam do swoich zajęć. Muszę tylko uważać na siebie. Podnoszę się ostrożnie bokiem i staram się nie schylać, nic nie dźwigam. Zmieniam opatrunek codziennie. Nic tam się nie dzieje niepokojącego. Bałem się bardzo. Operacja przepukliny pachwinowej jest prostym zabiegiem. Trzeba się tylko szybko zdecydować.
 
wisienka 22, 11.02.2015 13.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Trochę się bałem tej operacji, ale wszystko przebiegło wręcz perfekcyjnie. Dzwoniłem do szpitala MSW, usłyszałem termin na 2015, następny telefon....... szok - proszę przyjść ze skierowaniem i już. W szpitalu pojawiłem się o godz. 8 rano, po dokonaniu niezbędnych formalności pojechałem windą na oddział. Po chwili podszedł lekarz i zapytał co się dzieje, poklepał mnie po ramieniu - po Jego geście wiedziałem, że będzie OK - po paru min. byłem już przygotowywany do zabiegu. Na sali operacyjnej wylądowałem ok. 9.20, znieczulenie miejscowe, trochę szczypało, później nic już nie czułem. Po ok. godzinie jechałem już na salę - było już po wszystkim. Na noc leki przeciwbólowe i nasenne - próbowałem już wstać...chyba się udało ale nie pamiętam. Następnego dnia to już wstałem, przerażony byłem drenem, który był przymocowany...bałem się gdy przewracałem się na drugi bok. Z każdym kolejnym dniem, kolejną godziną czułem jak mogę więcej i więcej. Po 3 dniach wyszedłem do domu. Po tyg. zdjęto mi szwy - jest coraz lepiej. Generalnie byłem zaskoczony pełną profesjonalnością lekarzy, ich podejściu do pacjenta (tyle się złego mówi) Zapewne zapytacie gdzie tak leczą...to Wrocław. Szkoda tylko, że za jakiś czas szpital "przenosi" się do nowo wybudowanego obiektu... chyba już wiadomo, który szpital mam na myśli ??? Dzięki i Pozdrawiam.
 
buska, 29.01.2015 14.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Potwierdzam mialem tak samo w Anglii szybko i bezbolesnie. Ogolnie jestem 6 tygodni po operacji i zauwazylem maly strupek na ranie tak jakby sie nie do konca zagoila... mial ktos tak ?
 
Pechowiec, 13.01.2015 00.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Operacja 08.2014, do chwili obecnej boli przy podstawie prącia. Lekarz, który operował twierdzi, że wszystko ok. Poszedłem do innego prywatnie i okazuje się, że popełnili bład i za głęboko się wszyli. Nadal mam opuchnięte jądro i ból. Na dodatek wystąpiła ponownie przepuklina trochę wyżej, nad siatką. Byłem uśpiony i po 2ch tygodniach nadal miałem problem z poruszaniem się. Poprostu pech...
 
marcos 19-63, 18.12.2014 14.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Odp.dla cinki: poczytaj sobie w internecie o powikłaniach. Znajdziesz sobie szybko. To mogą być takie sprawy jak odklejanie się siatki, ale nie wiem czy po tak długim czasie jest to możliwe. Z tego, co wiem, nawrót przepukliny po zastosowaniu siatki to znikomy % . Najlepiej udaj się do jakiegoś bdb. chirurga, a on cię zdiagnozuje. Jak trafisz do kiepskiego, to będzie cię diagnozował i leczył w nieskończoność. Pozdrawiam.
 
marcos 19-63, 18.12.2014 13.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Po 4-5 dniach od jednego z ostatnich kaszlnięć,gdzie wyskoczyła mi przepuklina z prawej str.w pachwinie znalazłem się u chirurga.Po 2 tyg.zabieg.Jestem 9 dni po zabiegu.Znieczulenie podpajęczynówkowe.Nie bójcie się tego typu znieczuleń.Po znieczuleniach ogólnych występuje odruch wymiotny,a wtedy miejsce operowane pokazuje nam nasz próg tolerancji na ból.Wiem coś o tym ,bo zakasłałem sobie kilka razy i to wystarczyło.Piekący ból w m. operowany.Nie piszę,ażeby straszyć przed bólem,ale informuję.Poza tym w 9-tym dniu po zabiegu dolegliwości bólowe odchodzą ok.10% dziennie licząc od dnia wyjścia ze szpitala.Po 5 dniach spacer ok.1,5 km,dwa dni póżniej 5km i teraz już codziennie podobny dystans.Najważniejsze nie dżwigać-wg.zaleceń lekarza.Spacer,też dostosowany do możliwości-nie szarżować.Umysł Ci powie przecież już się wygoiło, co się może stać ? Ale ciało nie jest jeszcze gotowe.Lepiej po operacji nie zapominać się z dżwiganiem,bo można wylądować ponownie u zaprzyjażnionego chirurga.Nie zwlekajcie z decyzją o operacji,bo z mandarynki w niedługim czasie mogą zrobić się dwa lub trzy pomarańcze i wejść do moszny/nie dot.kobiet/-Tak mił mój znajomy po pół roku odwlekania wizyty u lekarza.Łączę się w bólu ze świeżo zoperowanymi.Pozdrawiam.Odezwę się za jakiś czas,aby poinformować skazanych na przepuklinę o przebiegu powracania do normalności.
 
cinki, 17.12.2014 20.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niedługo minie rok po zabiegu i coś zaczyna mi się odzywać w miejscu siatki - czuję lekkie bóle. Czy to może być nawrót przepukliny? Prosiłbym o jakieś komentarze.
 
następne »
strona 1 z 7
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Problemy z wypróżnianiem - sposoby na ZAPARCIA Problemy z wypróżnianiem - sposoby na ZAPARCIA

Masz zaparcia? Sprawdź, jakie są sprawdzone sposoby na pozbycie się zaparć. Kłopoty z wypróżnianiem...

więcej

32954

Dieta przy biegunce. Co jeść, gdy masz biegunkę? Dieta przy biegunce. Co jeść, gdy masz biegunkę?

Dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna i bogata w rozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego,...

więcej

32522

ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć

Silne swędzenie okolicy odbytu to dolegliwość, która dotyczy ponad 5 proc. populacji na świecie....

więcej

51261

Przepuklina rozworu przełykowego: przyczyny, objawy, leczenie Przepuklina rozworu przełykowego: przyczyny, objawy, leczenie

Przepuklina rozworu przełykowego najczęściej dotyka ludzie starszych i otyłych, zwłaszcza palaczy,...

więcej

38757

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Należy odroczyć farbowanie włosów do momentu całkowitego wygojenia się skóry po zabiegu.

Radzę zastanowić się nad licówkami. Jest to rozwiązanie, które spełnia pani wymagania.

Radzę zgłosić się do ośrodka zajmującego się diagnostyką i leczeniem niepłodności. Powinna też pani mieć konsultację seksuologa. W ośrodkach zajmujących się niepłodnością są zatrudnieni również...

Grupy wsparcia
data

Maj 27, 2015

Zdecydowałam się na te tabletki bo mają najbardziej naturalny skład ze wszystkich jakie sprawdzałam. Jestem z nich baaaardzo zadowolona chociaż nie zrzuciłam 10kg w pierwszym miesiącu jak to gwarantował producent, za to udało się zrzucić 6kg. Teraz jestem po 2 miesiącach kuracji i na...

data

Maj 27, 2015

a ja brałam jagody acai i one mi pomogły możesz spróbować może i u Ciebie się sprawdzą. Poczytaj o nich na moim blogu: http://precznadwadze.blog.pl/acai-berry-6200-miesieczny-test-produktu/

data

Maj 26, 2015

Polecam pożywny środek dietetyczny Fit+ Feelgood, który wspomaga utratę nadmiernych kilogramów. Składa się z 3-składnikowego białka, które buduje suchą masę ciała. Uzupełnione jest ono o włókna prebiotyczne, L-karnitynę i kwasy omega-3, które poprawiają trawienie i redukcję tkanki...

data

Maj 27, 2015

Witam, stosowałam to niby "cudo" przez 2 miesiące i powiem tyle... jedna wielka ściema. Nie dość, że oszukują, naciągają na kasę i obiecują cudowne efekty to jeszcze kompletny brak kontaktu. Zamówiłam 2 opakowania, przez błąd systemu nie zaczytał się adres dostawy, w związku z czym...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.