Operacja przepukliny pachwinowej. Jak postępować po operacji przepukliny pachwinowej

142 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Operacja przepukliny jest dziś łatwa. Rekonwalescencja po operacji przepukliny pachwinowej przebiega szybko. Wstajemy już kilka godzin po zbiegu, gdy tylko minie ból zaczynamy chodzić. W dwa tygodnie po operacji przepukliny pachwinowej prowadzimy już normalne życie. Sprawdź, jak postępować po operacji przepukliny, by jak najszybciej wrócić do formy.

Operacja przepukliny pachwinowej nie jest szczególnie obciążającym zabiegiem. Po operacji przepukliny pachwinowej, gdy jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub dokręgosłupowym, pacjent często już po kilku godzinach może wrócić do domu. Tylko w uzasadnionych przypadkach (starszy wiek, obecność innych chorób, rozległa przepuklina) lekarze zatrzymują pacjenta w szpitalu na dobę i obserwują.

Pierwsze dni po operacji przepukliny pachwinowej

Przez 2-3 dni trzeba przyjmować środki przeciwbólowe, bo rana jest bolesna. Lekarze zachęcają, by jak najwcześniej po operacji zacząć chodzić. To chroni przed zrostami i uformowaniem się ciągnącej blizny. Poza tym ruch przywraca prawidłową perystaltykę jelit. W pierwszych dniach po operacji mogą być problemy z wypróżnieniem, głównie z powodu lęku przed parciem na stolec. Dlatego warto zadbać o bardzo lekką dietę: zupy, soki, owoce, np. jabłko. Na ranie pooperacyjnej cały czas powinien być opatrunek. Można sięgnąć po syntetyczny opatrunek półprzepuszczalny - widać przez niego ranę, pozwala oddychać skórze, a jednocześnie chroni ranę przed zabrudzeniem i zamoczeniem. Terminy kontroli lekarskiej ustala się indywidualnie z lekarzem.

Tydzień po operacji przepukliny

Jeśli szef na ranie był zewnętrzny, po 5 - 7 dniach  po operacji trzeba go usunąć. Teraz jednak w większości przypadków stosuje się rozpuszczalne szwy śródskórne, które wchłaniają się po zagojeniu rany. Na wierzchu jest ona podtrzymywana nałożonymi w poprzek plasterkami, które po kilku dniach możemy usunąć samodzielnie. Po pięciu dniach usuwamy też opatrunek. Po tygodniu od operacji możemy już zacząć samodzielnie prowadzić samochód.

Dwa tygodnie po operacji przepukliny pachwinowej

Po czternastu dniach rana jest zagojona, jednak proces regeneracji przeciętych tkanek jeszcze trwa. Pełna odbudowa i powrót dawnej wytrzymałości wymaga około trzech miesięcy. Do tego czasu musimy ostrożnie podejmować wysiłek. Początkowo nie można nic dźwigać, bo podnoszenie ciężarów uruchamia tzw. tłocznię brzuszną, czyli dokładnie te mięśnie, które były przecięte. Trzeba je więc oszczędzać, nosząc początkowo nie więcej niż 1 kilogram i stopniowo zwiększając obciążenie do 3-4.

Miesiąc po operacji przepukliny pachwinowej

W tym czasie rana jest całkowicie wygojona, choć mogą pojawiać się pobolewania: mrowienie lub ciągnięcie w pachwinie, zwłaszcza na zmianę pogody. U kilku procent operowanych takie dolegliwości utrzymują się jeszcze przez dłuższy czas. Po 30 dniach po operacji można już żyć całkowicie normalnie i podejmować średniej intensywności wysiłek fizyczny. Uważni musimy być tylko przy podnoszeniu ciężarów, ćwiczeniach i aktywnościach angażujących mocno mięśnie brzucha.

Trzy miesiące po operacji

W tym czasie przecięte tkanki powinny się całkowicie odbudować i odzyskać pełną wytrzymałość. Po około 100 dniach od operacji można podejmować nawet ciężki wysiłek fizyczny. Jedyną dolegliwością może być pobolewanie w pachwinie, ale ono dotyka zaledwie kilku procent operowanych. W zdecydowanej większości przypadków przepuklina pachwinowa nie wraca. Zaledwie u 2-3 procent operowanych dochodzi do nawrotu.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia:

Aktualizacja: 18.02.2015

Komentarze (1 - 10 z 142)
szary, 03.03.2017 21.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
po zabiegu przepuchliny pachwinowej pieką mnie stopy czego nigdy nie miałem czy to jest normalne
 
marek, 08.02.2017 11.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
I jeszcze tak: rana pooperacyjna około 12 cm, 8 szwów, kilka sińców - jeden na "fajce". Zabieg met. Lichtensteina (dzięki bogu nie Lichtenauera :) )z siatką .... ale chyba ogrodzeniową bo nieco sztywne czucie jest :P pewnie przejdzie ... niżej na nogę :P Od razu wszystkim przedoperacyjnym radzę na dwa tygodnie wcześniej mocno ograniczyć fajki jeśli palicie bo potem się zes...cie z bólu przy kaszelku :P Przed kaszelkiem, kichnięciem czy innymi śmiechami chichami lepiej ucisnąć mocno operowane miejsce - może nie godzinę po zabiegu, ale po kilku godzinach już można. To dla Waszego komfortu i zmniejszenia bólu - bo niestety każde odchrząknięcie czuje się w trzewiach dosyć mocno:) Nie ma się czego bać, ani znieczulenia, ani samej operacji ani żadnych przykrości później - o ile w szpitalu / klinice jest para chirurg + anestezjolog, a nie rzeźnik + rębajło z gumowym młotem. Generalnie trzeba pamiętać, że przepuklina to nie dyskomfort (bo gniecie, kłuje, piecze), ani żadna tam kosmetycznie brzydko wyglądający detal (oj tam taki kulek na brzuchu, w pachwinie gdziekolwiek) tylko realne zagrożenie uwięźnięcia a potem już tylko 2 drogi (bez wyboru) na CITO SOR i blok, albo żalnik i gromnica.
 
marek, 08.02.2017 10.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam prawie 40 lat. Jestem 6ty dzień po operacji przepukliny pachwinowej skośnej prawej pod znieczuleniem ogólnym. Od razu powiem, że ogólnego nie ma się co bać i żadnych testamentów pisać. Ja tam osobiście wolę w ogóle nie czuć ani nie słuchać brzękania czy "Pani Kasiu pani poda sączek i przytrzyma tętniczkę bo chlapie ... " czy jakieś takie :) w każdym razie wybudzali mnie powoli jak na ten raz (poprzednio obudziłem się na stole op. i od razu przesiadłem się na łóżko, ale to była mała pępkowa), potem pospałem z 4 godziny na oddziale - w sumie z 6 godzin po operacji. Kolejne 2 czy 3 musiałem niestety leżeć, bo lekarz stwierdził "Jest pan jeszcze nieźle naćpany" :) Potem jak pielęgniarka przyniosła kaczkę - bez frytek niestety :) - i zagroziła cewnikiem to po prostu wstałem i poszedłem się odlać. Trochę bolało, ale jak porządny Quasimodo - po ścianie, po meblach ale doszedłem do WC i załatwiłem co miałem do załatwienia. Niestety nie chcą dobrze karmić po zabiegu, a do tego ostre obostrzenia w diecie dają, ale cóż. A propos diety - niech mi ktoś poda link albo napisze jaką dietę stosować, żeby mi się te przepukliny nioe tworzyły. Jestem aktywny fizycznie z racji pracy, ale jak mam non stop na L4 być to jaki pracodawca mnie będzie trzymał? Była już pępkowa w 2014, teraz 2 pachwinowe, ale na razie zrobili prawą i za 3 miesiące idę na lewą. Znowu zażyczę sobie ogólne bo to fajny odlot jest na bloku :) Takie dziwne sny w ciągu kilkunastu sekund, a potem.... a potem Cię budzą - i tak jak mnie lekarz powitał, to najbardziej mnie ta rana od śmiechu bolała: "Witamy wśród żywych panie M." :)
 
janek, 06.02.2017 16.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy siatkę kupuje sie samemu
 
winetou, 06.02.2017 15.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam - 22.02.17 mam miec cieta przepukline pachwinowa , boje sie ze mnie nie wybudza a nie chce tylko miejscowego znieczulenia - na wszelki wypadek sporzadzilem testament - pozdrawiam
 
Piotr, 03.02.2017 22.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem po operacji przepukliny pachwinowej skosnej z użyciem siatki. Operacje miałem 19 stycznia 2017 w Wielkiej Brytanii. Podano mi narkoze, 2 godziny po operacji musiałem już chodzić i sam się ubrać, ponieważ godzine pozniej wypis do domu. Całkowity pobyt w szpitalu to niecałe 6 godzin.
 
Paweł , 30.01.2017 17.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. 10 dni temu miałem operacje przepukliny pachwinowej z użyciem siatki. Martwi mnie opuchlizna rany a bardziej pachwiny po stronie oferowanej. Czy to normalne? Czy może to być nawrót przepukliny? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
 
Marek, 29.01.2017 19.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem po operacji przepukliny pachwinowej wszystko wkazywalo ze wreszcie skoncza sie moje problemy jednak nie nadal mam teraz wieksza gule niz sama przepuklina ktora boli przy kazdym kroku ociera sie o kosc nad pachwina co poteguje bol. Wedlug lekarza to nic takiego lecz mialem okazje pogadac z osobami z tym samym problemem i oni maja normalnie a ja nie i sami sie dziwia ze tak mnie ktos zalatwil . Nie wiem co dalej zrobic wiec jak czyta to ktos obeznany lub lekarz to prosze o info tel 608121905 . Pozdrawiam
 
Lech, 28.01.2017 20.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przed operacją poczytałem trochę komentarzy i muszę przyznać że nieco mnie wystraszyły. U mnie była pachwinowa z siatką. Robione na NFZ, mam 55 lat i mija równo 3 miesiące od operacji. Trwało 3 dni, przyjęcie i badanie, nocka i z rana operacja, nocka i wypis. Znieczulenie w rdzeń, czego obawiałem się chyba najbardziej, ale to moment i zesztywniałem od pasa w dół. Poprosiłem na sen żeby "nie uczestniczyć" w krojeniu. Po tego rodzaju znieczuleniu, bardzo istotne jest żeby nie wstawać min do 8 godzin. Tak też było, Cięcie na jakieś 12 cm trochę ciągnęło i przyznaję że wstawanie z łóźka czasami było bolesne, ale przy odpowiedniej technice nie robiło to problemu. Na drugi dzień po, byłem na ok 1 km spacerze, trzeciego dnia mogłem już współżyć i to nie bynajmniej w pozycji pasywnej. Generalnie nie oszczędzałem się według zalecenia lekarza, ale bez przesady. Żadnego dzwigania na początku, wszystko powoli i z umiarem. Po 2 miesiącach wróciłem do ćwiczeń na siłowni, partie górne. Tydzień temu wróciłem z nart, jeżdżąc normalnie. Dużo chodzę i zapewne zapomniałbym o zabiegu, gdyby nie nieduże zgrubienie pod szwem (krwiak) który zmniejsza się, ale według lekarza może utrzymywać się do 6 miesięcy. To by było na tyle, uważam że bardzo dobrze trafiłem co do szpitala, pozdrawiam oddział chirurgii w Kartuzach i mojego doktora. Zdecydowanie podniosło to mój komfort życia, co polecam niezdecydowanym :)
 
Anita, 04.01.2017 20.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy was też po operacji przepukliny pachwinowej bolały mięśnie brzucha? Minął tydzień od operacji i nadal chodzę zgarbiona bolą przy poruszaniu . Jeśli tak to ile to trwało u Was rana ładnie się goi troszkę ciągnie ale bardziej dokuczają mi mięśnie brzucha.
 
następne »
strona 1 z 15
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony? Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?

Ból brzucha z prawej strony może być spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego albo pęcherzyka...

więcej

2131

Wrzody żołądka - objawy i leczenie Wrzody żołądka - objawy i leczenie

Podejrzewasz u siebie wrzody żołądka? Typowe objawy wrzodów to zgaga, wzdęcia, brak apetytu, częste...

więcej

2037

Ból trzustki - co może oznaczać? Przyczyny bólu trzustki Ból trzustki - co może oznaczać? Przyczyny bólu trzustki

Co może oznaczać ból trzustki? Niedomaganie trzustki, ważnego organu w naszym układzie trawiennym i...

więcej

1986

Zapalenie WYROSTKA ROBACZKOWEGO - przyczyny, objawy, operacja Zapalenie WYROSTKA ROBACZKOWEGO - przyczyny, objawy, operacja

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego zwykle pojawia się nagle, a więc trudno przewidzieć, kiedy...

więcej

1986

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Biopsja szyjki macicy jest zabiegiem o niewielkim ryzyku powikłań w tym zatorowości, można go wykonać w znieczuleniu miejscowym co dodatkowo minimalizuje ryzyko powikłań.

Jeżeli terapia logopedyczna nie jest kontynuowana w domu podczas samodzielnych ćwiczeń zaleconych przez logopedę, nie może być skuteczna. Zajęcia ze specjalistą raz w tygodniu wystarczą, powinny...

Konieczna w opisywanym przypadku jest wizyta u dermatologa. W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić między innymi rogowiec dłoni i stóp, wyprysk hiperkeratotyczny, łuszczycę i grzybicę. W tym celu...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.