Operacja przepukliny pachwinowej. Jak postępować po operacji przepukliny pachwinowej

133 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Operacja przepukliny jest dziś łatwa. Rekonwalescencja po operacji przepukliny pachwinowej przebiega szybko. Wstajemy już kilka godzin po zbiegu, gdy tylko minie ból zaczynamy chodzić. W dwa tygodnie po operacji przepukliny pachwinowej prowadzimy już normalne życie. Sprawdź, jak postępować po operacji przepukliny, by jak najszybciej wrócić do formy.

Operacja przepukliny pachwinowej nie jest szczególnie obciążającym zabiegiem. Po operacji przepukliny pachwinowej, gdy jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub dokręgosłupowym, pacjent często już po kilku godzinach może wrócić do domu. Tylko w uzasadnionych przypadkach (starszy wiek, obecność innych chorób, rozległa przepuklina) lekarze zatrzymują pacjenta w szpitalu na dobę i obserwują.

Pierwsze dni po operacji przepukliny pachwinowej

Przez 2-3 dni trzeba przyjmować środki przeciwbólowe, bo rana jest bolesna. Lekarze zachęcają, by jak najwcześniej po operacji zacząć chodzić. To chroni przed zrostami i uformowaniem się ciągnącej blizny. Poza tym ruch przywraca prawidłową perystaltykę jelit. W pierwszych dniach po operacji mogą być problemy z wypróżnieniem, głównie z powodu lęku przed parciem na stolec. Dlatego warto zadbać o bardzo lekką dietę: zupy, soki, owoce, np. jabłko. Na ranie pooperacyjnej cały czas powinien być opatrunek. Można sięgnąć po syntetyczny opatrunek półprzepuszczalny - widać przez niego ranę, pozwala oddychać skórze, a jednocześnie chroni ranę przed zabrudzeniem i zamoczeniem. Terminy kontroli lekarskiej ustala się indywidualnie z lekarzem.

Tydzień po operacji przepukliny

Jeśli szef na ranie był zewnętrzny, po 5 - 7 dniach  po operacji trzeba go usunąć. Teraz jednak w większości przypadków stosuje się rozpuszczalne szwy śródskórne, które wchłaniają się po zagojeniu rany. Na wierzchu jest ona podtrzymywana nałożonymi w poprzek plasterkami, które po kilku dniach możemy usunąć samodzielnie. Po pięciu dniach usuwamy też opatrunek. Po tygodniu od operacji możemy już zacząć samodzielnie prowadzić samochód.

Dwa tygodnie po operacji przepukliny pachwinowej

Po czternastu dniach rana jest zagojona, jednak proces regeneracji przeciętych tkanek jeszcze trwa. Pełna odbudowa i powrót dawnej wytrzymałości wymaga około trzech miesięcy. Do tego czasu musimy ostrożnie podejmować wysiłek. Początkowo nie można nic dźwigać, bo podnoszenie ciężarów uruchamia tzw. tłocznię brzuszną, czyli dokładnie te mięśnie, które były przecięte. Trzeba je więc oszczędzać, nosząc początkowo nie więcej niż 1 kilogram i stopniowo zwiększając obciążenie do 3-4.

Miesiąc po operacji przepukliny pachwinowej

W tym czasie rana jest całkowicie wygojona, choć mogą pojawiać się pobolewania: mrowienie lub ciągnięcie w pachwinie, zwłaszcza na zmianę pogody. U kilku procent operowanych takie dolegliwości utrzymują się jeszcze przez dłuższy czas. Po 30 dniach po operacji można już żyć całkowicie normalnie i podejmować średniej intensywności wysiłek fizyczny. Uważni musimy być tylko przy podnoszeniu ciężarów, ćwiczeniach i aktywnościach angażujących mocno mięśnie brzucha.

Trzy miesiące po operacji

W tym czasie przecięte tkanki powinny się całkowicie odbudować i odzyskać pełną wytrzymałość. Po około 100 dniach od operacji można podejmować nawet ciężki wysiłek fizyczny. Jedyną dolegliwością może być pobolewanie w pachwinie, ale ono dotyka zaledwie kilku procent operowanych. W zdecydowanej większości przypadków przepuklina pachwinowa nie wraca. Zaledwie u 2-3 procent operowanych dochodzi do nawrotu.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia:

Aktualizacja: 18.02.2015

Komentarze (1 - 10 z 133)
Anita, 04.01.2017 20.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy was też po operacji przepukliny pachwinowej bolały mięśnie brzucha? Minął tydzień od operacji i nadal chodzę zgarbiona bolą przy poruszaniu . Jeśli tak to ile to trwało u Was rana ładnie się goi troszkę ciągnie ale bardziej dokuczają mi mięśnie brzucha.
 
Malwa, 30.12.2016 21.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mija 3 doba od operacji metodą Lichtensteina ,w znieczuleniu miejscowym + tabletka na uspokojenie czuję się coraz lepiej chociaż nadal boli środki przeciwbólowe zażywałam 2 doby i odstawiłam ból do zniesienia po co się truć wstawanie jest najgorsze ale wystarczy dobrać odpowiednią technikę :) Mam krwiaczka od cięcia aż do krocza ale lekarz mówi że się wchłonie stosuje lioton 1000 obrzęk się zmniejsza mam nadzieję że i krwiak szybko zejdzie. Polecam szpital w Aleksandrowie Kujawskim świetni chirurdzy szybkie terminy od zapisania się na operację czekałam tydzień :) spędziłam w szpitalu 2 dni w tym pierwszy to badania, drugi o godzinie 10 operacja która trwała godzinę o 19 wyszłam ze szpitala po 2h od operacji spacerowałam po korytarzu i zjadłam obiadek- trzeba uważać może się pojawić osłabienie bynajmniej u mnie tak było. Operujcie się jak naszybciej nie ma na co czekać ! Moja przepuklina co prawda była mała i odprowadzalna (ale jak to chirurg powiedział te są najgorsze ponieważ wysuwają się przez mały otwór przez co nie raz ciężko im wrócić na miejsce istnieje realne zagrożenie uwięźnięciem!) O dużych nie wspomnę może się skończyć tragicznie! Pozdrawiam przepuklinowców :)
 
Bilbo, 25.12.2016 16.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W szpitalu NFZ trzymali mnie 3 dni i wypisali bo chirurg nie przyszedł. Poszedłem do prywaciarza z dobra opinią. 1 dzień i po sprawie. Następnego dnia w domu, przespałem popołudnie i noc. 2 dzień po operacji rano niemrawy i trochę boli, ale normalna gimnastyka i prysznic a później spokojny spacer 4 km. Mam 79 lat. Jeśli operacja jest dobrze zrobiona nie ma czego się bać. Dziś 4 dzień normalna aktywność, zmieniłem opatrunek, ślad po cięciu: cienka kreska jakieś 8 cm. Łącznie zużyłem 2 proszki przeciwbólowe, ktoś wrażliwy na ból może potrzebować więcej. Ja nie lubię się truć bez konieczności.
 
adam, 06.12.2016 22.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
po przeczytaniu kilku postów ,jestem spokojniejszy,zabieg był 5 tyg.temu ,ale odczuwam jeszcze skutki tego zabiegu,ale jak widzę z tutejszych postów ,nie ma powodów do stresu.. tym bardziej ,że za tydzień jadę do Niemiec.Pozdrawiam.
 
kasiarzsc, 17.11.2016 01.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wszyscy ujmują tylko cyt"..przepuklina pachwinowa.." Są różne rodzaje przepuklin, np" skośna! nikt nie napisał - więc może wtrącę kilka zdań. Przepuklina pachwinowa skośna z zejściem do moszny jest przechlapana! Wory bolą przez kilkanaście dni, a takie tam wywody, że jest po 2 dniach ok to bajdy. Sam przechodzę od 7 listopada (17.11.2016 - 10 dni) taki zabieg i gdybym wiedział jak będzie to bym uciekł. Dlatego przed zabiegiem nie wczytywałem się bym się nie przestraszył. Dodatkowo by usiąść muszę mieć wersalkę lub szerokie siedzisko , gdyż w innym przypadku wory przygniatam i jest nieciekawie. Fakt, że jeśli po kilku miesiącach wrócę do formy będzie ok. Trzeba dodać, że przez 12 miesięcy po zabiegu nadal będę odczuwał miejsca cięcia, zgrubienia i inne objawy wskazujące na głębokie cięcie. Mam sznytę na jakieś 14 cm i cały czas pobolewa. Głupoty o bezbolesności nie trafiają! W pachwinie mam odczucie jakbym deskę miał pod skórą, każde wstawanie jest odczuwalne. resztę sobie poczytajcie w necie, lecz bajki to działu dla dzieci.
 
old 62, 04.11.2016 12.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wczoraj minęło 5 tygodni od mojej operacji przepukliny pachwinowej. Nie ma się czego bać. Najgorsza była pierwsza noc po operacji, bo po kroplówkach trzeba było pójść z 10 razy do WC i cała noc była nieprzespana. Dosyć mocno też bolało. Na drugi dzień wypis do domu. Środki przeciwbólowe brałem przez 3 dni. Po 7 dniach lekarz rodzinny zdjął mi szwy. Po 8 dniach byłem na spacerze o długości ok. 2 km. Po 10 dniach opatrunek na ranę już był niepotrzebny. Po 2 tygodniach spacer na działkę i 4 km w nogach. Od tamtego czasu robię dziennie od 2 km do 5 km. Dodatkowo wykonuję drobne prace na działce,m.in grabienie liści,zrywanie owoców. Staram się nie dźwigać nic, co waży powyżej 5 kg. Do pracy nie muszę iść bo jestem emerytem. Lekarz powiedział, żebym z jazdą rowerem poczekał do 3 miesięcy. Obecnie czasami czuję drobny ból w pachwinie i jeszcze czuję zgrubienie pod raną. Po Nowym Roku mam zamiar wznowić treningi w tenisa stołowego. Jeżeli ktoś cierpi na przepuklinę i waha się z pójściem na operację, to zachęcam do jak najszybszego pójścia na tę operację. Jestem już po sześćdziesiątce.
 
już_po, 30.10.2016 09.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
42 lata. Siatka. 5 tydzień po operacji. Pierwsza noc to spacer do wc na własnych nogach. Niezalecane ale da się zamiast męczyć się z kaczką. Wypis na drugi dzień. Pierwsze dni nie najgorsze. Prawie bez środków przeciwbólowych. Trudno wstać z łóżka (na szczęście mam blisko parapet za który mogłem się podciągnąć). Trudno przewrócić się z boku na bok. W środku trochę boli, trochę rwie. Jazda samochodem po 4-5 dniach choć nie byłby problem jeździć wcześniej. Zdjęcie szwów po 6 dniach. Rana czysta. Z dnia na dzień coraz lepiej. Po 5 tygodniach praktycznie pełna sprawność. Nic nie boli, nic nie czuję w środku. Wałek pod skórą wyraźnie mniejszy z dnia na dzień. W głowie blokada aby nie podnosić nic ciężkiego choć nie sądzę aby coś się stało gdybym podniósł kilka/naście kg. Ale nie zaryzykuję bo nie muszę. Ogólnie informacja dla każdego kto będzie miał operację: zrobić jak najszybciej (samo nie przejdzie). Wyraźna poprawa z każdym dniem po operacji. Gdyby nie ryzyko uszkodzenia rany w środku to pełną sprawność można osiągnąć po kilku tygodniach.
 
gruby, 03.10.2016 10.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hey. Mam 38 lat i w sierpniu przeszedłem zabieg przepukliny pachwinowej z użyciem siatki. Sam zabieg przeszedł bez problemów i trwał około 1 godziny. Po czterech godzinach wyszedłem już z kliniki i przyjechałem do domu. Oczywiście jako pasażer. Pierwszy tydzień faktycznie do miłych nie należał. Najgorsze to było wstawanie z łóżka i przewracanie się na boki w nocy. Ja obrałem technikę wstawania, że przewracałem się na bok i łokciem wspierałem się żeby usiąść. A z siadu już było w miarę łatwo wstać. Najważniejsze jest aby od początku chodzić a nie leżeć w łóżku. Oczywiście wszystko w miarę rozsądku. Dłuższy spacer około 1km zaliczyłem w czwartym dniu po zabiegu. Jak wróciłem do domu to byłem zmęczony jakbym przebiegł maraton. Po tygodniu zacząłem już jeździć samochodem. Oczywiście krótkie trasy do 20 km. Zaznaczę że mam minivana więc wsiadanie i wysiadanie było zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku samochodu osobowego. Po dwóch tygodniach poszedłem do pracy (praca biurowa). Umowa była taka że mogłem wyjść z niej gdy poczułem się gorzej. Wiadomo że pozycja siedząca nie jest najwygodniejsza. Po trzech tygodniach już dźwigałem 5 kilo ale ciężar rozkładałem na dwie ręce. Po miesiącu bawiłem się już na zabawie. Oczywiście w miarę rozsądku. Bez żadnych podnoszeń partnerki. Teraz minęło już 8 tygodni. Staram się jeszcze nie forsować z dźwiganiem. 25 kg to max. Nie ma się co forsować. Za cztery tygodnie chcę wrócić do sportu - siatkówka i siłownia. Z czego siłownia na pół gwizdka z lekkimi obciążeniami. Często tu ludzie pytają o seks, alkohol i zgrubienie pod blizną. W moim przypadku seks był po dwóch tygodniach oczywiście delikatnie, alkohol po 10 dniach w rozsądnych ilościach (czyli połowę tego co piję zwykle) a zgrubienie pod blizną zeszło mi po 7 tygodniach. Tak to wyglądało u mnie. Niezdecydowanym polecam rozprawienie się z tym problem jak najszybciej. Nie czekajcie bo samo nie przejdzie, a z pewnością z biegiem czasu będzie tylko gorzej. Sam zabieg to pikuś a ból da się wytrzymać. Najgorsze są pierwsze 2-3 dni. A potem to już tylko lepiej. Pozdrawiam.
 
purkins, 29.09.2016 09.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem dwa tygodnie po operacji, rana zewnętrza prawie zagojona lekko swędzi. Wewnątrz jeszcze odczuwam ból czasami piecżenie. Dość szybko zacząłem chodzić. Chciałem zapytać bo mam wrażenie że po całym dniu poniżej blizny jest miejsce lekko powiększone ( opuchnięte ) nie wiem czy jest to efekt chodzenia (zresztą w tym miejscu jeszcże nie do końca powróciło czucie) czy moze uszkodziła sie siatka. Czy uszkodzenie siatki po operacji jest bolesne czy tego nie czuć i tylko poznamy to po ponownym wybrzuszeniu skóry.
 
mariusz, 21.09.2016 20.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie było tak że po zabiegu przyszedł do mnie chirurg i musiałem Go chyba żle zrozumieć bo zalecił mi leżenie na płasko a stan mój z godziny na godzine się pogarszał (środki przeciwbólowe nie pomagały) .Pod wieczór przyszedł do mnie pielegniarz i kazał mi wstać i zaczą chodzić. Pierwszy krok i kilka nastepnych to był dramat ,czułem przeciete mieśnie i prawie zemdlałem bo zapomniałem oddychać :) ;wróciłem do łóżka ale poczułem się troche lepiej.Potem znów wstałem i znów troche pochodziłem i to sprawiło że cały ból praktycznie znikł i to jest moja rada- chodzić i oddychać.
 
następne »
strona 1 z 14
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony? Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?

Ból brzucha z prawej strony może być spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego albo pęcherzyka...

więcej

221

ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć

Silne swędzenie okolicy odbytu to dolegliwość, która dotyczy ponad 5 proc. populacji na świecie....

więcej

205

HELICOBACTER PYLORI - objawy zakażenia układu pokarmowego HELICOBACTER PYLORI - objawy zakażenia układu pokarmowego

Helicobacter pylori to bakteria, która może prowadzić do występowania wielu chorób górnego odcinka...

więcej

198

Wrzody żołądka - objawy i leczenie Wrzody żołądka - objawy i leczenie

Podejrzewasz u siebie wrzody żołądka? Typowe objawy wrzodów to zgaga, wzdęcia, brak apetytu, częste...

więcej

190

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Opisywane zmiany mogą być objawem między innymi włączonej terapii lub zaburzeń hormonalnych. W leczeniu tej odmiany trądziku stosuje się standardową terapię - czyli leki przeciwłojotokowe i...

W pęcherzykach w jajniku obecne są komórki jajowe. Całkowity brak pęcherzyków może oznaczać brak lub niewielką ich liczbę, mówimy wtedy, że jest zmniejszona rezerwa jajnikowa. Być może jednak lekarz...

Czy robiła Pani chociaż raz posiew moczu? Albo chociaż jego ogóle badanie? Od tego trzeba zacząć. Jeśli toczy się u Pani jakiś przewlekły stan zapalny, to jednorazowe i doraźne branie leków nic nie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.