Operacja przepukliny pachwinowej. Jak postępować po operacji przepukliny pachwinowej

126 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Operacja przepukliny jest dziś łatwa. Rekonwalescencja po operacji przepukliny pachwinowej przebiega szybko. Wstajemy już kilka godzin po zbiegu, gdy tylko minie ból zaczynamy chodzić. W dwa tygodnie po operacji przepukliny pachwinowej prowadzimy już normalne życie. Sprawdź, jak postępować po operacji przepukliny, by jak najszybciej wrócić do formy.

Operacja przepukliny pachwinowej nie jest szczególnie obciążającym zabiegiem. Po operacji przepukliny pachwinowej, gdy jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub dokręgosłupowym, pacjent często już po kilku godzinach może wrócić do domu. Tylko w uzasadnionych przypadkach (starszy wiek, obecność innych chorób, rozległa przepuklina) lekarze zatrzymują pacjenta w szpitalu na dobę i obserwują.

Pierwsze dni po operacji przepukliny pachwinowej

Przez 2-3 dni trzeba przyjmować środki przeciwbólowe, bo rana jest bolesna. Lekarze zachęcają, by jak najwcześniej po operacji zacząć chodzić. To chroni przed zrostami i uformowaniem się ciągnącej blizny. Poza tym ruch przywraca prawidłową perystaltykę jelit. W pierwszych dniach po operacji mogą być problemy z wypróżnieniem, głównie z powodu lęku przed parciem na stolec. Dlatego warto zadbać o bardzo lekką dietę: zupy, soki, owoce, np. jabłko. Na ranie pooperacyjnej cały czas powinien być opatrunek. Można sięgnąć po syntetyczny opatrunek półprzepuszczalny - widać przez niego ranę, pozwala oddychać skórze, a jednocześnie chroni ranę przed zabrudzeniem i zamoczeniem. Terminy kontroli lekarskiej ustala się indywidualnie z lekarzem.

Tydzień po operacji przepukliny

Jeśli szef na ranie był zewnętrzny, po 5 - 7 dniach  po operacji trzeba go usunąć. Teraz jednak w większości przypadków stosuje się rozpuszczalne szwy śródskórne, które wchłaniają się po zagojeniu rany. Na wierzchu jest ona podtrzymywana nałożonymi w poprzek plasterkami, które po kilku dniach możemy usunąć samodzielnie. Po pięciu dniach usuwamy też opatrunek. Po tygodniu od operacji możemy już zacząć samodzielnie prowadzić samochód.

Dwa tygodnie po operacji przepukliny pachwinowej

Po czternastu dniach rana jest zagojona, jednak proces regeneracji przeciętych tkanek jeszcze trwa. Pełna odbudowa i powrót dawnej wytrzymałości wymaga około trzech miesięcy. Do tego czasu musimy ostrożnie podejmować wysiłek. Początkowo nie można nic dźwigać, bo podnoszenie ciężarów uruchamia tzw. tłocznię brzuszną, czyli dokładnie te mięśnie, które były przecięte. Trzeba je więc oszczędzać, nosząc początkowo nie więcej niż 1 kilogram i stopniowo zwiększając obciążenie do 3-4.

Miesiąc po operacji przepukliny pachwinowej

W tym czasie rana jest całkowicie wygojona, choć mogą pojawiać się pobolewania: mrowienie lub ciągnięcie w pachwinie, zwłaszcza na zmianę pogody. U kilku procent operowanych takie dolegliwości utrzymują się jeszcze przez dłuższy czas. Po 30 dniach po operacji można już żyć całkowicie normalnie i podejmować średniej intensywności wysiłek fizyczny. Uważni musimy być tylko przy podnoszeniu ciężarów, ćwiczeniach i aktywnościach angażujących mocno mięśnie brzucha.

Trzy miesiące po operacji

W tym czasie przecięte tkanki powinny się całkowicie odbudować i odzyskać pełną wytrzymałość. Po około 100 dniach od operacji można podejmować nawet ciężki wysiłek fizyczny. Jedyną dolegliwością może być pobolewanie w pachwinie, ale ono dotyka zaledwie kilku procent operowanych. W zdecydowanej większości przypadków przepuklina pachwinowa nie wraca. Zaledwie u 2-3 procent operowanych dochodzi do nawrotu.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia:

Aktualizacja: 18.02.2015

Komentarze (1 - 10 z 126)
gruby, 03.10.2016 10.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hey. Mam 38 lat i w sierpniu przeszedłem zabieg przepukliny pachwinowej z użyciem siatki. Sam zabieg przeszedł bez problemów i trwał około 1 godziny. Po czterech godzinach wyszedłem już z kliniki i przyjechałem do domu. Oczywiście jako pasażer. Pierwszy tydzień faktycznie do miłych nie należał. Najgorsze to było wstawanie z łóżka i przewracanie się na boki w nocy. Ja obrałem technikę wstawania, że przewracałem się na bok i łokciem wspierałem się żeby usiąść. A z siadu już było w miarę łatwo wstać. Najważniejsze jest aby od początku chodzić a nie leżeć w łóżku. Oczywiście wszystko w miarę rozsądku. Dłuższy spacer około 1km zaliczyłem w czwartym dniu po zabiegu. Jak wróciłem do domu to byłem zmęczony jakbym przebiegł maraton. Po tygodniu zacząłem już jeździć samochodem. Oczywiście krótkie trasy do 20 km. Zaznaczę że mam minivana więc wsiadanie i wysiadanie było zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku samochodu osobowego. Po dwóch tygodniach poszedłem do pracy (praca biurowa). Umowa była taka że mogłem wyjść z niej gdy poczułem się gorzej. Wiadomo że pozycja siedząca nie jest najwygodniejsza. Po trzech tygodniach już dźwigałem 5 kilo ale ciężar rozkładałem na dwie ręce. Po miesiącu bawiłem się już na zabawie. Oczywiście w miarę rozsądku. Bez żadnych podnoszeń partnerki. Teraz minęło już 8 tygodni. Staram się jeszcze nie forsować z dźwiganiem. 25 kg to max. Nie ma się co forsować. Za cztery tygodnie chcę wrócić do sportu - siatkówka i siłownia. Z czego siłownia na pół gwizdka z lekkimi obciążeniami. Często tu ludzie pytają o seks, alkohol i zgrubienie pod blizną. W moim przypadku seks był po dwóch tygodniach oczywiście delikatnie, alkohol po 10 dniach w rozsądnych ilościach (czyli połowę tego co piję zwykle) a zgrubienie pod blizną zeszło mi po 7 tygodniach. Tak to wyglądało u mnie. Niezdecydowanym polecam rozprawienie się z tym problem jak najszybciej. Nie czekajcie bo samo nie przejdzie, a z pewnością z biegiem czasu będzie tylko gorzej. Sam zabieg to pikuś a ból da się wytrzymać. Najgorsze są pierwsze 2-3 dni. A potem to już tylko lepiej. Pozdrawiam.
 
purkins, 29.09.2016 09.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem dwa tygodnie po operacji, rana zewnętrza prawie zagojona lekko swędzi. Wewnątrz jeszcze odczuwam ból czasami piecżenie. Dość szybko zacząłem chodzić. Chciałem zapytać bo mam wrażenie że po całym dniu poniżej blizny jest miejsce lekko powiększone ( opuchnięte ) nie wiem czy jest to efekt chodzenia (zresztą w tym miejscu jeszcże nie do końca powróciło czucie) czy moze uszkodziła sie siatka. Czy uszkodzenie siatki po operacji jest bolesne czy tego nie czuć i tylko poznamy to po ponownym wybrzuszeniu skóry.
 
mariusz, 21.09.2016 20.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie było tak że po zabiegu przyszedł do mnie chirurg i musiałem Go chyba żle zrozumieć bo zalecił mi leżenie na płasko a stan mój z godziny na godzine się pogarszał (środki przeciwbólowe nie pomagały) .Pod wieczór przyszedł do mnie pielegniarz i kazał mi wstać i zaczą chodzić. Pierwszy krok i kilka nastepnych to był dramat ,czułem przeciete mieśnie i prawie zemdlałem bo zapomniałem oddychać :) ;wróciłem do łóżka ale poczułem się troche lepiej.Potem znów wstałem i znów troche pochodziłem i to sprawiło że cały ból praktycznie znikł i to jest moja rada- chodzić i oddychać.
 
porehab, 31.08.2016 11.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
operacja jest łatwa i bezbolesna w zasadzie, ale rehabilitacja... dramat.
 
Mario, 29.08.2016 12.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, jestem świeżo po zabiegu przepukliny pachwinowej. Moje rady to jak najszybsze zgłoszenie się do chirurga, ponieważ przepuklina nie ustąpi, a będzie się powiększać i będzie nasilał się coraz większy ból. Po zabiegu lekarze nakazują aby od razu chodzić. Trzeba ostrożnie usiąść na łóżku, nie wstawać gwałtownie ponieważ można zemdleć. Czas przebywania w placówce szpitalnej to najczęściej około trzech dni. Po wyjściu ból nie ustępuje, trzeba zażywać środki przeciwbólowe. Starać się wstawać i powoli chodzić. Uważać żeby nie dźwigać i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Mija już piąty dzień i jest już coraz lepiej. Pozdrawiam
 
pupgo, 25.08.2016 11.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
22.08.2016 r, miałem przeprowadzoną operację usunięcia przepukliny pachwinowej. Na dzień dobry dostałem dwie tabletki uspokajające. Następnie znieczulenie w kręgosłup. Zmrożenie pleców czymś zimny, zastrzyk przeciwbólowy z lidokainy i następnie docelowe w kręgosłup. Nic nie boli. Operacja trwała dosłownie chwilę. Dłużej leży się w sali wybudzeń. 3 dni w szpitalu i do domu. Teraz już praktycznie bez problemu poruszam się po mieszkaniu. Szwy lekko ciągną ale wszystko do przeżycia. Przede wszystkim po zauważeniu pierwszych objawów nie zwlekajcie i od razu do lekarza.
 
JAON, 21.08.2016 22.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
WITAM. CZY JUZ PO WIZYCIE U GP I ZABUKOWANIU WIZYTY W SZPITALU IDZIE SIE ODRAZU NA ZABIEG CZY DAJA JAKIŚ KOLEJNY TERMIN???
 
Zenon, 19.08.2016 16.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem już po !!! O jezu znieczulenie miejscowe to plus minus jest ten że wiesz ze ci cos robią ale tego nie widzisz a szkoda. Pierwszy dzień jako tako ale na drugi makabra chciałem zrobić kloca ale się bałem ze się coś rozejdzie więc zjadłem kapuste kiszoną ,śliwki, zapiłem kefirem i wodą mając nadzieje ze kloc sobie leciutko wyleci! niestety tak się nie stało a to dziwne!!! Tak czy siak moja poszła do apteki po lewatywkę 10 minut i kloc popłynął sobie do oczyszczalni a męczyłem się z pół dnia.ale dalej moje kłopoty wyglądały tak: Jajka mi spuchły i wyglądały prawie jak bawole, siura prawie nie widziałem a to co było to miało fioletowy kolor! baba mi mówi zebym zaczął sikać jak dziewczyna tylko mnie to wku...... Jestem już dwa tygodnie po operacji a jajka dalej nie wiele mniejsze tylko ze fiolet schodzi i siur robi się większy ale dalej boli choć dużo mniej niż na początku. PRZEPUKLINA TO WSTRĘTNA RZECZ niestety tabletki tego nie wyleczą i warto iść jak najprędzej puki mała a nie czekać prawie do końca!!
 
inka, 02.08.2016 22.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
bez przesady....ruch wskazany, ale bez przesady, wiem, że dziś już sierpień i i ten wpis nie jest na czasie, ale dopiero teraz na niego się natknęłam, pozdr!
 
artree, 31.07.2016 22.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. operacje miałem w czwartek 28.07.16 w UK pod pełna narkozą. Tu sie nie patyczkują, operacja skończyła sie około 16.30 a 0 19.30 byłem w domu. Nic zadnego bólu na drugi dzień. Dlatego zastanawiam sie czy nie przesadziłem bo od razu na drugi dzień dużo chodziłem. operacja była z prawej strony i jakby wyczuwam w okolicy prawego jądra jakieś zgrubienie czy cos takiego zastanawiam sie czy ta siatka nie puściła
 
następne »
strona 1 z 13
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony? Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?

Ból brzucha z prawej strony może być spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego albo pęcherzyka...

więcej

71388

HELICOBACTER PYLORI - objawy zakażenia układu pokarmowego HELICOBACTER PYLORI - objawy zakażenia układu pokarmowego

Helicobacter pylori to bakteria, która może prowadzić do występowania wielu chorób górnego odcinka...

więcej

66307

Wrzody żołądka - objawy i leczenie Wrzody żołądka - objawy i leczenie

Podejrzewasz u siebie wrzody żołądka? Typowe objawy wrzodów to zgaga, wzdęcia, brak apetytu, częste...

więcej

65517

KREW W KALE - objawem jakiej choroby może być krew w stolcu? KREW W KALE - objawem jakiej choroby może być krew w stolcu?

Krew w kale nigdy nie jest objawem prawidłowym. Przeważnie wskazuje na jedną z wielu chorób układu...

więcej

62721

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Półpasiec nie zawsze wiąże się z bólem, choć jest to bardzo częsty objaw w tej chorobie. Niestety nie jest możliwe zweryfikowanie rozpoznania lekarskiego bez badania dermatologicznego. Sugeruję w...

Badanie beta HCG wykaże obecność ciąży, bo to chyba o to Pani chodzi, w terminie spodziewanej miesiączki, o ile się nie pojawi. O ile lekarz uzna, że takie badanie jest potrzebne i da skierowanie, to...

Wada wrodzona jest często genetycznie uwarunkowana. Natomiast, jeśli opisywany objaw występuje u przynajmniej 2 osób w rodzinie, to jest ryzyko, że będzie również u potomstwa męża, czyli Państwa...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.