Operacja przepukliny pachwinowej. Jak postępować po operacji przepukliny pachwinowej

149 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Operacja przepukliny jest dziś łatwa. Rekonwalescencja po operacji przepukliny pachwinowej przebiega szybko. Wstajemy już kilka godzin po zbiegu, gdy tylko minie ból zaczynamy chodzić. W dwa tygodnie po operacji przepukliny pachwinowej prowadzimy już normalne życie. Sprawdź, jak postępować po operacji przepukliny, by jak najszybciej wrócić do formy.

Operacja przepukliny pachwinowej nie jest szczególnie obciążającym zabiegiem. Po operacji przepukliny pachwinowej, gdy jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub dokręgosłupowym, pacjent często już po kilku godzinach może wrócić do domu. Tylko w uzasadnionych przypadkach (starszy wiek, obecność innych chorób, rozległa przepuklina) lekarze zatrzymują pacjenta w szpitalu na dobę i obserwują.

Pierwsze dni po operacji przepukliny pachwinowej

Przez 2-3 dni trzeba przyjmować środki przeciwbólowe, bo rana jest bolesna. Lekarze zachęcają, by jak najwcześniej po operacji zacząć chodzić. To chroni przed zrostami i uformowaniem się ciągnącej blizny. Poza tym ruch przywraca prawidłową perystaltykę jelit. W pierwszych dniach po operacji mogą być problemy z wypróżnieniem, głównie z powodu lęku przed parciem na stolec. Dlatego warto zadbać o bardzo lekką dietę: zupy, soki, owoce, np. jabłko. Na ranie pooperacyjnej cały czas powinien być opatrunek. Można sięgnąć po syntetyczny opatrunek półprzepuszczalny - widać przez niego ranę, pozwala oddychać skórze, a jednocześnie chroni ranę przed zabrudzeniem i zamoczeniem. Terminy kontroli lekarskiej ustala się indywidualnie z lekarzem.

Tydzień po operacji przepukliny

Jeśli szef na ranie był zewnętrzny, po 5 - 7 dniach  po operacji trzeba go usunąć. Teraz jednak w większości przypadków stosuje się rozpuszczalne szwy śródskórne, które wchłaniają się po zagojeniu rany. Na wierzchu jest ona podtrzymywana nałożonymi w poprzek plasterkami, które po kilku dniach możemy usunąć samodzielnie. Po pięciu dniach usuwamy też opatrunek. Po tygodniu od operacji możemy już zacząć samodzielnie prowadzić samochód.

Dwa tygodnie po operacji przepukliny pachwinowej

Po czternastu dniach rana jest zagojona, jednak proces regeneracji przeciętych tkanek jeszcze trwa. Pełna odbudowa i powrót dawnej wytrzymałości wymaga około trzech miesięcy. Do tego czasu musimy ostrożnie podejmować wysiłek. Początkowo nie można nic dźwigać, bo podnoszenie ciężarów uruchamia tzw. tłocznię brzuszną, czyli dokładnie te mięśnie, które były przecięte. Trzeba je więc oszczędzać, nosząc początkowo nie więcej niż 1 kilogram i stopniowo zwiększając obciążenie do 3-4.

Miesiąc po operacji przepukliny pachwinowej

W tym czasie rana jest całkowicie wygojona, choć mogą pojawiać się pobolewania: mrowienie lub ciągnięcie w pachwinie, zwłaszcza na zmianę pogody. U kilku procent operowanych takie dolegliwości utrzymują się jeszcze przez dłuższy czas. Po 30 dniach po operacji można już żyć całkowicie normalnie i podejmować średniej intensywności wysiłek fizyczny. Uważni musimy być tylko przy podnoszeniu ciężarów, ćwiczeniach i aktywnościach angażujących mocno mięśnie brzucha.

Trzy miesiące po operacji

W tym czasie przecięte tkanki powinny się całkowicie odbudować i odzyskać pełną wytrzymałość. Po około 100 dniach od operacji można podejmować nawet ciężki wysiłek fizyczny. Jedyną dolegliwością może być pobolewanie w pachwinie, ale ono dotyka zaledwie kilku procent operowanych. W zdecydowanej większości przypadków przepuklina pachwinowa nie wraca. Zaledwie u 2-3 procent operowanych dochodzi do nawrotu.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia:

Aktualizacja: 18.02.2015

Komentarze (1 - 10 z 149)
tralala, 02.06.2017 10.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tak , w składzie budowlanym , albo spytać się fachowców co docieplają budynki, zawsze cos im zostaje więc chirurg przytnie i będzie pasować jak tralala !
 
andi, 07.05.2017 12.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co niby robi szef na ranie?
 
22, 23.04.2017 22.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wstajemy już kilka godzin po zbiegu, gdy tylko minie ból zaczynamy chodzić! Miałem operację o 8.20 o 17 odzyskałem czucie w nogach po znieczuleniu. W szpitalu spędziłem w sumie 5 dni (bez komplikacji). 2 tygodnie po - ból przy wstawaniu i dłuższym staniu. Dziś po wizycie u lekarza dostałem bez proszenia L4 na kolejne 2 tygodni. I jak mówi lekarz to jeszcze nie koniec zwolnienia.
 
anka, 18.04.2017 19.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem 3 tygodnie po operacji przepukliny pachwinowej z uzyciem siatki. Bol odczuwam nadal, miejsce gdzie wszyta siatka jest odretwiale. Nawet spać na boku nie można bo promieniyje do uda. Dodam że jestem bardzo szczupła i lekarz mówił że może być dyskomfort. Podsumowując miałam małą przepukline która nie bolała A teraz cały czas denerwujacy bol. Mam nadzieję ze kiedyś ustąpi.
 
Jakub, 13.04.2017 14.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Jestem teraz 7 tygodni po operacji przepukliny pachwinowej i nadal odczuwam różnego rodzaju bóle i dyskomfort. Najgorzej jest przy aktywowaniu tłoczni brzusznej czyli przy kichaniu, kaszlaniu lub głośnemu mówieniu. Zgrubienie w pachwinie jest cały czas - oczywiście opuchlizna pooperacyjna zeszła a zostało tylko zgrubienie, które to zdaniem chirurga jest normalne bo tak wygląda blizna pod skórą, która cały czas twardnieje. Oczywiście też się niepokoiłem ale jestem po konsultacji chirurgicznej i wszystko jest w porządku. U niektórych ból znika szybko a u niektórych ciągnie się długo ale czas jest tutaj lekarstwem na wszystko. Pozdrawiam wszystkich :)
 
maro, 31.03.2017 13.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie trzeba w szpitalu golą
 
Piotrek, 26.03.2017 01.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Mam mieć za dwa tygodnie operację przepukliny pachwinowej i mam pytanie czy mam sie dokładnie wygolić poniżej pasa?
 
szary, 03.03.2017 21.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
po zabiegu przepuchliny pachwinowej pieką mnie stopy czego nigdy nie miałem czy to jest normalne
 
marek, 08.02.2017 11.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
I jeszcze tak: rana pooperacyjna około 12 cm, 8 szwów, kilka sińców - jeden na "fajce". Zabieg met. Lichtensteina (dzięki bogu nie Lichtenauera :) )z siatką .... ale chyba ogrodzeniową bo nieco sztywne czucie jest :P pewnie przejdzie ... niżej na nogę :P Od razu wszystkim przedoperacyjnym radzę na dwa tygodnie wcześniej mocno ograniczyć fajki jeśli palicie bo potem się zes...cie z bólu przy kaszelku :P Przed kaszelkiem, kichnięciem czy innymi śmiechami chichami lepiej ucisnąć mocno operowane miejsce - może nie godzinę po zabiegu, ale po kilku godzinach już można. To dla Waszego komfortu i zmniejszenia bólu - bo niestety każde odchrząknięcie czuje się w trzewiach dosyć mocno:) Nie ma się czego bać, ani znieczulenia, ani samej operacji ani żadnych przykrości później - o ile w szpitalu / klinice jest para chirurg + anestezjolog, a nie rzeźnik + rębajło z gumowym młotem. Generalnie trzeba pamiętać, że przepuklina to nie dyskomfort (bo gniecie, kłuje, piecze), ani żadna tam kosmetycznie brzydko wyglądający detal (oj tam taki kulek na brzuchu, w pachwinie gdziekolwiek) tylko realne zagrożenie uwięźnięcia a potem już tylko 2 drogi (bez wyboru) na CITO SOR i blok, albo żalnik i gromnica.
 
marek, 08.02.2017 10.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam prawie 40 lat. Jestem 6ty dzień po operacji przepukliny pachwinowej skośnej prawej pod znieczuleniem ogólnym. Od razu powiem, że ogólnego nie ma się co bać i żadnych testamentów pisać. Ja tam osobiście wolę w ogóle nie czuć ani nie słuchać brzękania czy "Pani Kasiu pani poda sączek i przytrzyma tętniczkę bo chlapie ... " czy jakieś takie :) w każdym razie wybudzali mnie powoli jak na ten raz (poprzednio obudziłem się na stole op. i od razu przesiadłem się na łóżko, ale to była mała pępkowa), potem pospałem z 4 godziny na oddziale - w sumie z 6 godzin po operacji. Kolejne 2 czy 3 musiałem niestety leżeć, bo lekarz stwierdził "Jest pan jeszcze nieźle naćpany" :) Potem jak pielęgniarka przyniosła kaczkę - bez frytek niestety :) - i zagroziła cewnikiem to po prostu wstałem i poszedłem się odlać. Trochę bolało, ale jak porządny Quasimodo - po ścianie, po meblach ale doszedłem do WC i załatwiłem co miałem do załatwienia. Niestety nie chcą dobrze karmić po zabiegu, a do tego ostre obostrzenia w diecie dają, ale cóż. A propos diety - niech mi ktoś poda link albo napisze jaką dietę stosować, żeby mi się te przepukliny nioe tworzyły. Jestem aktywny fizycznie z racji pracy, ale jak mam non stop na L4 być to jaki pracodawca mnie będzie trzymał? Była już pępkowa w 2014, teraz 2 pachwinowe, ale na razie zrobili prawą i za 3 miesiące idę na lewą. Znowu zażyczę sobie ogólne bo to fajny odlot jest na bloku :) Takie dziwne sny w ciągu kilkunastu sekund, a potem.... a potem Cię budzą - i tak jak mnie lekarz powitał, to najbardziej mnie ta rana od śmiechu bolała: "Witamy wśród żywych panie M." :)
 
następne »
strona 1 z 15
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć

Silne swędzenie okolicy odbytu to dolegliwość, która dotyczy ponad 5 proc. populacji na świecie....

więcej

64

KREW W KALE - objawem jakiej choroby może być krew w stolcu? KREW W KALE - objawem jakiej choroby może być krew w stolcu?

Krew w kale nigdy nie jest objawem prawidłowym. Przeważnie wskazuje na jedną z wielu chorób układu...

więcej

40

Ból trzustki - co może oznaczać? Przyczyny bólu trzustki Ból trzustki - co może oznaczać? Przyczyny bólu trzustki

Co może oznaczać ból trzustki? Niedomaganie trzustki, ważnego organu w naszym układzie trawiennym i...

więcej

40

MARSKOŚĆ WĄTROBY - objawy, przyczyny, diagnoza, leczenie MARSKOŚĆ WĄTROBY - objawy, przyczyny, diagnoza, leczenie

Marskość wątroby rozwija się latami. Nałogowe picie alkoholu, wirusowe zapalenie wątroby - typu B i...

więcej

40

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Zarówno w testach ciążowych, jak i badając beta HCG można rozpoznać ciążę w każdym dniu jej trwania. beta HCG wzrasta w pierwszym trymestrze ciąży dość szybko, w następnych tygodniach maleje i...

W zależności od zaawansowania zmian oraz stanu pacjenta można rozważyć w tej chorobie terapię ogólną, między innymi: sterydami, chlorochiną, sulfonami lub fototerapią. Leczenie zawsze dobierane jest...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.