Jak zaradzić skutkom przejedzenia: wzdęciom, gazom, biegunce, zgadze

2007-05-15 10:56

Biesiadowanie to ciężka próba dla całego układu pokarmowego, bo stół ugina się od smakołyków, a nastrój sprzyja toastom. Po przejedzeniu męczą cię wzdęcia, gazy, zgaga, biegunka i kac. Ale są sposoby i specyfiki, które w trudnych chwilach przyniosą ulgę żołądkowi.

Jak zaradzić skutkom przejedzenia: wzdęciom, gazom, biegunce, zgadze
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Na wzdęcia i gazy
  2. Na kaca
  3. Na biegunkę
  4. Koniec ze wzdęciami - proste sposoby na wzdęcia! [WIDEO]
  5. Na przejedzenie
  6. Na zgagę
  7. Jeśli dolegliwości powracają

Aby wspólny obiad dostarczył miłych wrażeń, a nie położył się kamieniem na żołądku, wystarczy jeść wolno i dokładnie gryźć każdy kęs. Lepiej też unikać napojów gazowanych i nie prowadzić burzliwych dyskusji. Tłustych potraw nie popijaj zimnymi napojami, ale kieliszeczek nalewki pieprzowej lub orzechowej będzie całkiem wskazany. Natomiast przed kawą i deserem bardzo dobrze zrobi ci spacer. A jeśli mimo to pojawią się jakieś dolegliwości, skorzystaj z naszych sprawdzonych sposobów.

Na wzdęcia i gazy

Takie dolegliwości to skutek nagromadzenia gazu w żołądku i jelitach. Dręczą nas, jeśli przesadzimy z bigosem, cebulą, fasolką lub majonezem. A także gdy podczas posiłku rozmawiamy i śmiejemy się, bo łatwo wtedy o połknięcie nadmiaru powietrza. Ale gazy bywają też sygnałem zaburzeń trawienia, np. ograniczonego wytwarzania enzymów trzustkowych (wywołanego przejedzeniem i związaną z tym wolną pracą trzustki).

Jak sobie pomóc?

Ulgę przyniesie herbatka z mięty pieprzowej, rumianku, zmielonego kminku i korzenia tataraku. Łyżkę mieszanki zalej wrzątkiem i przykryj na 10 minut. Niektórzy wolą wypić jogurt naturalny. Nie zaszkodzi odejść w ustronne miejsce i pozwolić działać naturze. Jeśli to możliwe, poleż trochę na brzuchu i obu bokach. Odgazować jelita pomagają napary z anyżu, liści bazylii, hyzopu i mięty pieprzowej.

Z apteki: Manti, Manti Gastop, Espumisan, Esputicon, Sylimarol lub preparaty prowadzące do rozpadu pęcherzyków gazu powstającego w żołądku i jelitach oraz przywracające naturalną równowagę gazową w jelitach (np. Beneflora).

Na kaca

Nadmiar alkoholu oznacza ból głowy i kłopoty żołądkowe. Kac to efekt reakcji chemicznej - alkohol jest przekształcany przez wątrobę w aldehyd octowy, który jest substancją toksyczną. Podnosi ona ciśnienie i przyśpiesza tętno. Skutkiem nadmiaru alkoholu jest też nadkwaśność, podrażnienie błony śluzowej żołądka, a także ból.

Jak sobie pomóc?

Aby zneutralizować kwas żołądkowy i aldehyd octowy, trzeba dużo pić - najlepiej wodę mineralną, kefir, jogurt, sok pomidorowy (uzupełni wypłukany przez alkohol potas) i soki owocowe (pomarańczowy, grejpfrutowy, bo mają dużo witaminy C). Należy też pić nietłusty bulion i jeść lekkie przekąski, by żołądek miał co trawić.

Z apteki: Aspiryna, Paracetamol, Ibuprom, Alka-Prim, 2KC, KC-24.

Na biegunkę

Bywa następstwem przejedzenia, ale w obcym domu zawsze na stole może się trafić coś, czego nasz żołądek nie potrafi strawić, bo organizm nie produkuje odpowiednich enzymów.

Jak sobie pomóc?

Żeby się nie odwodnić, musimy pić dużo niegazowanej wody, lekką herbatę, rumianek, miętę lub sok z czarnej borówki. Pierwszego dnia najlepiej posilać się sucharkami. Nazajutrz można zjeść klej ryżowy lub rozgotowaną marchewkę.

Z apteki: Węgiel lekarski (jednorazowo 5-7 tabletek), Salotannal, Stoperan.

Koniec ze wzdęciami - proste sposoby na wzdęcia! [WIDEO]

Sprawdź, jakie są skuteczne sposoby na wzdęcia

Na przejedzenie

Jeśli nie udało się nam opanować łakomstwa, żołądek jest przepełniony. W dołku gniecie, jesteśmy ociężali, pojawiają się mdłości, ból głowy i zgaga. Dzieje się tak, bo żołądek nie potrafi wyprodukować dostatecznej ilości enzymów trawiennych.

Jak sobie pomóc?

Przede wszystkim ułatwić żołądkowi trawienie. Najprostszym sposobem jest picie zwiększonej ilości płynów. Najbardziej pożądana jest ciepła (ale nie gorąca) herbatka miętowa lub lekki napar z dziurawca. Od kłopotu może nas także uwolnić napar z kopru włoskiego lub połknięcie płaskiej łyżeczki suchego majeranku. Ziółka można zastąpić niegazowaną wodą mineralną lub zieloną herbatą.

Z apteki: Hepason Complex, Boldaloin, Colon C.

Na zgagę

Główną przyczyną zgagi jest przejadanie się, które powoduje ucisk przepony na żołądek. Takie kłopoty mają zwykle osoby ze znaczną nadwagą i otyłe oraz palące papierosy, bo nikotyna pobudza wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

Jak sobie pomóc?

Najstarszym sposobem na zgagę jest wypicie szklanki wody z płaską łyżeczką sody oczyszczonej. Babciną radą jest unikanie przez 2-3 godziny po jedzeniu leżakowania. Jeśli jednak musimy się położyć, kładźmy się na lewym boku, bo w tej pozycji żołądek znajduje się poniżej przełyku i treść pokarmowa nie cofa się. Zgaga nie będzie nas dręczyć, jeżeli zrezygnujemy z ciasnych ubrań, pasków czy tzw. pasów modelujących sylwetkę. Skuteczne jest także ograniczenie picia kawy i alkoholu.

Z apteki: leki zobojętniające kwas żołądkowy, np. Manti, Rennie, Ranigast.

Jeśli dolegliwości powracają

Prezentowane metody radzenia sobie z kłopotami jelitowymi są skuteczne i sprawdzone, ale powinniśmy z nich korzystać wyłącznie sporadycznie, w awaryjnych sytuacjach. Jeśli nieprzyjemne objawy powtarzają się, trzeba koniecznie odwiedzić lekarza. Zleci on badania, które wyjaśnią, czy nasze dolegliwości nie zwiastują poważniejszej choroby. Zgaga może bowiem może sygnalizować refluks przełykowo-żołądkowy, a częste wzdęcia i nadmiar gazów mogą świadczyć o niewydolności trzustki czy wątroby. W takich przypadkach niezbędne jest zastosowanie specjalistycznego leczenia i przestrzeganie odpowiedniej diety.

miesięcznik "Zdrowie"