Choroby dwunastnicy: zapalenie, wrzody, refluks

50 komentarze
Autor: Beata Pankau

Choroby dwunastnicy wpływają na cały organizm, bo choć jest niewielka, to w układzie pokarmowym dwunastnica odgrywa istotną rolę. Jeżeli odczuwasz nagłe i ostre bóle nadbrzusza, promieniujące w kierunku kręgosłupa, sprawdź, czy to nie wrzody dwunastnicy, zapalenie dwunastnicy lub refluks dwunastniczo-żołądkowy.

Choroby dwunastnicy mają poważne konsekwencje dla pracy całego ustroju. Choć dwunastnica liczy sobie jedynie 25 cm długości (czyli ok. 12 cali), spełnia w organizmie ważną rolę. Do jej wnętrza dochodzą przewody, które doprowadzają z trzustki żółć, a z wątroby sok trawienny. Dzięki temu pokarm częściowo strawiony w żołądku podlega dalszej "obróbce", a substancje odżywcze w nim zawarte mogą bez trudu zostać wchłonięte przez organizm w dalszych częściach jelita cienkiego.

Refluks dwunastniczo-żołądkowy

Refluks dwunastniczo-żołądkowy jest zaburzeniem czynnościowym przewodu pokarmowego. Zasadowa treść dwunastnicy wraz z solami kwasów żółciowych zamiast przemieścić się do jelita cienkiego, cofa się do żołądka. Tam miesza się z kwasami trawiennymi i działa toksycznie na śluzówkę tego narządu.

 • Objawy: refluks objawia się bólami nadbrzusza, którym towarzyszą wymioty z żółcią.
 • Przyczyny: prawdopodobnie zaburzenia pracy nerwów dochodzących do dwunastnicy i dróg żółciowych (dlatego refluks występuje często u chorych po usunięciu woreczka żółciowego).
 • Diagnoza: stawiana jest na podstawie badań radioizotopowych, (tzw. testu Hida). Pacjent zjada posiłek zawierający znacznik izotopowy, zabarwiający treść dwunastnicy, która dzięki temu jest widoczna na wykonywanym później zdjęciu radiologicznym. Można na nim zaobserwować, czy zawartość dwunastnicy cofa się do żołądka. Pomocne bywa też badanie typu bilitec. Jest to pomiar ilości żółci w żołądku w ciągu doby. Wykonuje się go za pomocą sondy (zakładanej przez nos do żołądka w znieczuleniu miejscowym) podłączonej do rejestratora wielkości walkmana. Jeśli żółć cofa się z dwunastnicy, zanotuje on, że jej ilość w żołądku wzrasta.
 • Terapia: refluks leczy się najczęściej lekami przyspieszającymi perystaltykę przewodu pokarmowego, hamującymi wydzielanie soków żołądkowych oraz zobojętniającymi sole kwasów żółciowych. Stosunkowo rzadko refluks leczy się operacyjnie.
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 19.11.2011 17:21
Wrzody żołądka i dwunastnicy leczymy skutecznie naturalnymi środkami. Najskuteczniej działa u mnie sok wyciśnięty ze świeżej główki kapusty. Pół szklanki soku ze świeżej słodkiej kapusty piję rano przed śniadaniem przez tydzień. Sok można wycisnąc na 2 dni i przetrzymac w lodówce, ale pic trzeba letni, nie bardzo zimny. Już po pierwszej dawce ból ustępuje, a po tygodniu jest spokój co najmniej na 1 rok. Sok z kapusty jest względnie smaczny, nie jest szkodliwy na nic innego jak niektóre leki, a poza tym kazdy może go sobie tanio zrobic. Wystarczy niecała główka kapusty i sokowirówka. Wrzody nawet te leczone i operowane wracają jak opryszczka, ale zawsze można je potraktowac sokiem i znów spokój na 1 rok. Gorąco polecam.
Nie zarejestrowany, 06.01.2011 22:20
Moze zamiast o powstrzymywac kwasy zoladnkowe warto wspomoc wytwarzanie i transport zolci. Mojmu ojcu kurkuma pomogla w 20 minut po 2 latach diety i lykania "lekow". Jakos tak w naturze jest ze prawie wszystko co zolte wspomaga drogi zolciowe... a jest tego sporo. Zdrowia wszystkim zycze;)
 

Stan zapalny dwunastnicy

Poprzedza często wrzody na dwunastnicy.

 • Objawy: zwykle są to nagłe i dość ostre bóle nadbrzusza, czasem promieniujące w kierunku kręgosłupa.
 • Przyczyny: najczęściej dolegliwości są skutkiem nadkwasoty, stresu oraz zażywania niektórych leków, np. salicylanów, środków przeciwreumatycznych. Powodują one przekrwienie, obrzęk, a nawet niewielkie uszkodzenia błony śluzowej dwunastnicy, czyli tzw. nadżerki. Jeśli zlekceważysz sygnały ostrzegawcze, ranki mogą się powiększać albo pogłębiać. Choroba nabiera charakteru przewlekłego lub prowadzi do wrzodów.
 • Diagnoza: rozpoznania dokonuje się na podstawie gastroskopi. Gastroskopia polega na tym, że w znieczuleniu miejscowym gardła albo coraz częściej w krótkiej narkozie wprowadza się do dwunastnicy endoskop (przez jamę ustną, przełyk i żołądek). Jest to rodzaj sondy ze światłowodem, która umożliwia bardzo dokładne obejrzenie ścianek przełyku, żołądka i dwunastnicy. Gastroskopia umożliwia lekarzowi specjaliście lokalizację i określenie wielkość każdej ranki.
 • Terapia: najważniejsza w chorobach dręczących układ pokarmowy jest lekkostrawna dieta, umożliwiającej odbudowę uszkodzonej błony śluzowej. Istotne jest także całkowite zrezygnowanie z papierosów i alkoholu oraz zażywanie leków hamujących wydzielanie soków żołądkowych lub zobojętniających kwas solny.

Wrzody na dwunastnicy

Wrzód zwykle umiejscawia się w opuszce dwunastnicy, czyli części położonej najbliżej żołądka. Choroba nasila się jesienią i wiosną, tj. w okresach sezonowego spadku nastroju i osłabienia organizmu.

 • Objawy: ostre bóle w nadbrzuszu pojawiające się ok. 2 godzin po posiłku. Wrzody często dają o sobie znać w nocy. Są to tzw. bóle głodowe. Dolegliwościom mogą towarzyszyć wymioty, mdłości oraz zgaga.
 • Przyczyny: stres, nieregularne posiłki, papierosy i alkohol. Z powodu przedłużającego się napięcia nerwowego w żołądku wytwarza się zbyt dużo soków trawiennych, a soki dwunastnicze nie są w stanie ich zobojętnić. Jeśli odżywiasz się nieregularnie i łagodzisz napięcie wypalając kolejnego papierosa, doprowadzasz do miejscowego niedokrwienia błony śluzowej dwunastnicy. Staje się wtedy podatna na działanie kwasów żołądkowych, które zaczynają trawić jej ścianki. Efekt takiego procesu jest jeden- nadżerka.  Z czasem nadżerka może osiągnąć wielkość ziarna pieprzu lub pestki wiśni. Przyczyną powstawania wrzodu może być także zakażenie jednym z podtypów szczepu bakterii, tzw. helicobacter pylori. Dochodzi do tego m.in. przez kontakt z nosicielem, np. podczas pocałunku.
 • Diagnoza: stawia się ją na podstawie gastroskopii. Obecność helicobacter pylori potwierdzić można testem dostępnym w aptekach (tzw. helicotest dostępny bez recepty). Najdokładniejsze jest jednak badanie histopatologiczne wycinka błony śluzowej.
 • Terapia: trwa zazwyczaj 6 - 12 tygodni. Należy bezwzględnie zrezygnować z papierosów i alkoholu, i zmienić sposób odżywiania; jadać pięć lekkostrawnych posiłków dziennie i unikać ostrych przypraw. Lekarz przepisuje też leki hamujące wydzielanie soków żołądkowych i antybiotyki.
 • Powikłania: do najczęstszych należy krwawienie, które zdarza się, gdy wrzód mieści się w pobliżu naczynia krwionośnego i powiększając się, powoduje jego otwarcie oraz krwotok wewnętrzny. Objawia się to nagłym pogorszeniem samopoczucia, osłabieniem, fusowatymi wymiotami i smołowatymi stolcami. Wtedy konieczny jest zabieg endoskopowy, czyli wprowadzenie do dwunastnicy sondy ze światłowodem oraz z zestawem mikronarzędzi. Ostrzykuje się wrzody środkami, które hamują krwawienie. Wykonuje się to zazwyczaj bez narkozy.

  Zaniedbanie zaleconego leczenia grozi też perforacją wrzodu i wylaniem się zawartości żołądka do jamy otrzewnowej - tzw. ostre zapalenie otrzewnej. Wtedy niezbędna jest szybka operacja. Zszywa się miejsce przedziurawienia i oczyszcza jamę otrzewnej. Tego typu powikłanie często wiąże się z zagrożeniem życia pacjenta.

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy - objawy i leczenie [wideo]

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 23.03.2015

Komentarze (1 - 10 z 50)
ewa, 22.04.2017 11.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dokladnie to samo Ja miałam...czy może ktoś już się dowiedział dlaczego ?
 
ala, 04.01.2017 14.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
niestety lekarze są tacy, że trzeba się doinformować w internecie i wymienić poglądami z innymi chorymi. Dla mnie to cenne. W okresie ok. 2 mecy miałąm drugi raz atak silnego bólu w nadbrzuszu, dziś byłam u lekarza i usłyszałam ze to dwunastnica. Zero badań. Na pytanie dlaczego, skąd: stres i jesień ( mamy styczeń). Tyle w temacie lekarzy. Z artykułu wynika, że powinna być gastroskopia zawczasu żeby obrać odpowiednie leczenie, a ja mam leki, jak już boli. Od Was tu się dowiaduję o bólach głodowych i zaczynam bardziej rozumieć co mi dolega, bo przecież mam je! Dziękuję innym czytelnikom za informacje i porady.
 
xxxkrzys, 18.04.2016 12.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój dziadek chorował na wrzody dwunastnicy, kiedyś jedna starsza kobieta powiedziała mu że ma codziennie rano zjeść jedną łyżeczkę zmielonych na proszek skorupek kurzych jaj z własnego chowu i popić przegotowaną letniawą wodą. Po po roku nie było śladu po chorobie. Dziadek z obawy przed nawrotem choroby brał jeszcze pół roku dłużej.
 
Buka, 07.10.2015 00.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
@Sokuss Od razu może rozważ zakup czegoś za granicą , bo w naszym kraju raczej takiego nie znajdziesz , większość z nich tylko ładnie wygląda i nic poza tym .
 
Kasia, 06.10.2015 12.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No właśnie... pozdrawiam
 
sokuss, 29.09.2015 14.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
@Darek Brałeś już może jakieś suplementy z tą kurkuminą ??? Spróbowałem tej twojej mieszanki z olejem i pieprzem , lecz niestety nie skończyło się to zbyt pięknie :P . Gdy zapytałem się znajomego, który jest bardziej kumaty jeżeli chodzi o farmaceutykę , powiedział mi żebym dał sobie spokój bo nie znajdę niczego co by się dobrze przyswajało. Ale ja mimo wszystko chce znaleźć , chce wypróbować
 
Darek, 18.09.2015 15.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Po przeczytaniu artykułu natknąłem się na wypowiedź, że kurkuma pomogła komuś w 20 minut mimo brania leków. Wydało mi się to niedorzeczne, ale stwierdziłem zaryzykować, nic do stracenia nie ma, bo efektów ubocznych nie przyniesie. Powiem wam, że rzeczywiście pomaga, byłem tak samo sceptycznie nastawiony, ale zacząłem czytać artykuły na temat kurkuminy i sporo jest na ten temat, więc może nie ma co od razu sięgać po antybiotyki, które wyniszczają nasz organizm, tylko sięgnąć po coś naturalnego. Sposobów zażywania jest sporo, można dodawać spore ilości do jedzenia, brać suplementy, albo mieszać z olejem i pieprzem i połykać taką mieszankę.
 
daf, 24.07.2015 14.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Lekarz lekarzem ale samemu także warto coś poczytać
 
Olga, 25.05.2015 18.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Postanowiłam poświęcić trochę czasu na opisanie moich perypetii związanych z zapaleniem/wrzodami dwunastnicy (właściwie to nadal nie wiem, co to było). Mam nadzieję, że pomogę komuś w przyszłości, bo wiem sama, że gdybym znalazła kilka tygodni ten komentarz, na pewno bardzo by mi pomógł. Mój problem nie trwa latami, tak jak u niektórych. Zaczęło się około 1,5 miesiąca temu i wszystko wskazuje na to, że już koniec. Moje objawy: straszne bóle głodowe, było mi wiecznie baardzo niedobrze, ciągłe odbijanie się, brak siły żeby wstać i cokolwiek zrobić, temperatura około 37,5 C (przez miesiąc!), zimne ręce, biały nalot na języku, uczucie suchości jak po herbacie w gardle. Zaczęłam stosować bardzo wiele leków, także sama nie wiem, co mi pomogło. Oceńcie sami: - po pierwsze odrzuciłam z diety wszelkie smażone, glutenowe, pszeniczne, niezdrowe itp. produkty, odżywiałam się głównie rosołem, kanapkami z pełnoziarnistego pieczywa, bananami itp. - miód Manuka! Wiem, że jest bardzo drogi, ale proponuję poczytać na temat jego wspaniałych właściwości (3 x dziennie po 2 łyżeczki) - od lekarza dostałam lek "Emanera" (1 tabletka na noc) - rano i wieczorem po 2 łyżeczki świeżo mielonego siemienia lnianego - rano po posiłku łyżeczka proszku zasadowego - lek "Gaviscon" 3 razy dziennie między posiłkami - dopiero od 2 dni gotowana marchewka rano, więcej informacji tutaj: http://colitis.w.interia.pl/ Mam nadzieję, że Wam pomogę, bo kilka dni temu dosłownie nie mogłam wstać z łóżka, a teraz prawie zapomniałam, że tak długo źle się czułam. Dodam jeszcze, że wszelkiego rodzaju wrzody związane są ze stresem, dlatego trzeba jak najczęściej się relaksować i odpoczywać, np. relaksacja Schultza/ Jacobsona + osobiście polecam jogę Sivanandę. Powodzenia, będzie tylko lepiej!
 
qba, 24.03.2015 23.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ludzie zamiast się żalić w Internecie i radzić sobie nawzajem zwyczajnie idźcie do lekarza nich was zbada. Równie dobrze moglibyście sobie tak przez internet sex uprawiać
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Problemy z WORECZKIEM ŻÓŁCIOWYM - radzimy, jak im zaradzić Problemy z WORECZKIEM ŻÓŁCIOWYM - radzimy, jak im zaradzić

Twój woreczek żółciowy szwankuje, jeśli często męczy cię niestrawność, czujesz ciężar w żołądku i...

więcej

119

Problemy z wypróżnianiem - sposoby na ZAPARCIA Problemy z wypróżnianiem - sposoby na ZAPARCIA

Masz zaparcia? Sprawdź, jakie są sprawdzone sposoby na pozbycie się zaparć. Kłopoty z wypróżnianiem...

więcej

107

Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony? Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?

Ból brzucha z prawej strony może być spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego albo pęcherzyka...

więcej

98

ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć

Silne swędzenie okolicy odbytu to dolegliwość, która dotyczy ponad 5 proc. populacji na świecie....

więcej

97

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.