Choroby dwunastnicy: zapalenie, wrzody, refluks

41 komentarze
Autor: Beata Pankau

Choroby dwunastnicy wpływają na cały organizm, bo choć jest niewielka, to w układzie pokarmowym dwunastnica odgrywa istotną rolę. Jeżeli odczuwasz nagłe i ostre bóle nadbrzusza, promieniujące w kierunku kręgosłupa, sprawdź, czy to nie wrzody dwunastnicy, zapalenie dwunastnicy lub refluks dwunastniczo-żołądkowy.

Choroby dwunastnicy mają poważne konsekwencje dla pracy całego ustroju. Choć dwunastnica liczy sobie jedynie 25 cm długości (czyli ok. 12 cali), spełnia w organizmie ważną rolę. Do jej wnętrza dochodzą przewody, które doprowadzają z trzustki żółć, a z wątroby sok trawienny. Dzięki temu pokarm częściowo strawiony w żołądku podlega dalszej "obróbce", a substancje odżywcze w nim zawarte mogą bez trudu zostać wchłonięte przez organizm w dalszych częściach jelita cienkiego.

Refluks dwunastniczo-żołądkowy

Refluks dwunastniczo-żołądkowy jest zaburzeniem czynnościowym przewodu pokarmowego. Zasadowa treść dwunastnicy wraz z solami kwasów żółciowych zamiast przemieścić się do jelita cienkiego, cofa się do żołądka. Tam miesza się z kwasami trawiennymi i działa toksycznie na śluzówkę tego narządu.

 • Objawy: refluks objawia się bólami nadbrzusza, którym towarzyszą wymioty z żółcią.
 • Przyczyny: prawdopodobnie zaburzenia pracy nerwów dochodzących do dwunastnicy i dróg żółciowych (dlatego refluks występuje często u chorych po usunięciu woreczka żółciowego).
 • Diagnoza: stawiana jest na podstawie badań radioizotopowych, (tzw. testu Hida). Pacjent zjada posiłek zawierający znacznik izotopowy, zabarwiający treść dwunastnicy, która dzięki temu jest widoczna na wykonywanym później zdjęciu radiologicznym. Można na nim zaobserwować, czy zawartość dwunastnicy cofa się do żołądka. Pomocne bywa też badanie typu bilitec. Jest to pomiar ilości żółci w żołądku w ciągu doby. Wykonuje się go za pomocą sondy (zakładanej przez nos do żołądka w znieczuleniu miejscowym) podłączonej do rejestratora wielkości walkmana. Jeśli żółć cofa się z dwunastnicy, zanotuje on, że jej ilość w żołądku wzrasta.
 • Terapia: refluks leczy się najczęściej lekami przyspieszającymi perystaltykę przewodu pokarmowego, hamującymi wydzielanie soków żołądkowych oraz zobojętniającymi sole kwasów żółciowych. Stosunkowo rzadko refluks leczy się operacyjnie.
Nie przegap

Sonda żołądkowa - badanie wskazane przy wrzodach żołądka, wrzodach dwunastnicy i zatruciu

Sonda żołądkowa nie należy do przyjemnych badań. Polega na wprowadzeniu przez usta lub nos sondy (zgłębnika) i pobraniu soku żołądkowego przez zassanie. Pobrany materiał poddaje się analizie biochemicznej, cytologicznej (ocena jakościowa i ilościowa komórek) oraz bakteriologicznej. Wskazaniem do założenia sondy żołądkowej są wrzody żołądka i dwunastnicy oraz zatrucia.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 19.11.2011 17:21
Wrzody żołądka i dwunastnicy leczymy skutecznie naturalnymi środkami. Najskuteczniej działa u mnie sok wyciśnięty ze świeżej główki kapusty. Pół szklanki soku ze świeżej słodkiej kapusty piję rano przed śniadaniem przez tydzień. Sok można wycisnąc na 2 dni i przetrzymac w lodówce, ale pic trzeba letni, nie bardzo zimny. Już po pierwszej dawce ból ustępuje, a po tygodniu jest spokój co najmniej na 1 rok. Sok z kapusty jest względnie smaczny, nie jest szkodliwy na nic innego jak niektóre leki, a poza tym kazdy może go sobie tanio zrobic. Wystarczy niecała główka kapusty i sokowirówka. Wrzody nawet te leczone i operowane wracają jak opryszczka, ale zawsze można je potraktowac sokiem i znów spokój na 1 rok. Gorąco polecam.
Nie zarejestrowany, 06.01.2011 22:20
Moze zamiast o powstrzymywac kwasy zoladnkowe warto wspomoc wytwarzanie i transport zolci. Mojmu ojcu kurkuma pomogla w 20 minut po 2 latach diety i lykania "lekow". Jakos tak w naturze jest ze prawie wszystko co zolte wspomaga drogi zolciowe... a jest tego sporo. Zdrowia wszystkim zycze;)
 

Stan zapalny dwunastnicy

Poprzedza często wrzody na dwunastnicy.

 • Objawy: zwykle są to nagłe i dość ostre bóle nadbrzusza, czasem promieniujące w kierunku kręgosłupa.
 • Przyczyny: najczęściej dolegliwości są skutkiem nadkwasoty, stresu oraz zażywania niektórych leków, np. salicylanów, środków przeciwreumatycznych. Powodują one przekrwienie, obrzęk, a nawet niewielkie uszkodzenia błony śluzowej dwunastnicy, czyli tzw. nadżerki. Jeśli zlekceważysz sygnały ostrzegawcze, ranki mogą się powiększać albo pogłębiać. Choroba nabiera charakteru przewlekłego lub prowadzi do wrzodów.
 • Diagnoza: rozpoznania dokonuje się na podstawie gastroskopi. Gastroskopia polega na tym, że w znieczuleniu miejscowym gardła albo coraz częściej w krótkiej narkozie wprowadza się do dwunastnicy endoskop (przez jamę ustną, przełyk i żołądek). Jest to rodzaj sondy ze światłowodem, która umożliwia bardzo dokładne obejrzenie ścianek przełyku, żołądka i dwunastnicy. Gastroskopia umożliwia lekarzowi specjaliście lokalizację i określenie wielkość każdej ranki.
 • Terapia: najważniejsza w chorobach dręczących układ pokarmowy jest lekkostrawna dieta, umożliwiającej odbudowę uszkodzonej błony śluzowej. Istotne jest także całkowite zrezygnowanie z papierosów i alkoholu oraz zażywanie leków hamujących wydzielanie soków żołądkowych lub zobojętniających kwas solny.

Wrzody na dwunastnicy

Wrzód zwykle umiejscawia się w opuszce dwunastnicy, czyli części położonej najbliżej żołądka. Choroba nasila się jesienią i wiosną, tj. w okresach sezonowego spadku nastroju i osłabienia organizmu.

 • Objawy: ostre bóle w nadbrzuszu pojawiające się ok. 2 godzin po posiłku. Wrzody często dają o sobie znać w nocy. Są to tzw. bóle głodowe. Dolegliwościom mogą towarzyszyć wymioty, mdłości oraz zgaga.
 • Przyczyny: stres, nieregularne posiłki, papierosy i alkohol. Z powodu przedłużającego się napięcia nerwowego w żołądku wytwarza się zbyt dużo soków trawiennych, a soki dwunastnicze nie są w stanie ich zobojętnić. Jeśli odżywiasz się nieregularnie i łagodzisz napięcie wypalając kolejnego papierosa, doprowadzasz do miejscowego niedokrwienia błony śluzowej dwunastnicy. Staje się wtedy podatna na działanie kwasów żołądkowych, które zaczynają trawić jej ścianki. Efekt takiego procesu jest jeden- nadżerka.  Z czasem nadżerka może osiągnąć wielkość ziarna pieprzu lub pestki wiśni. Przyczyną powstawania wrzodu może być także zakażenie jednym z podtypów szczepu bakterii, tzw. helicobacter pylori. Dochodzi do tego m.in. przez kontakt z nosicielem, np. podczas pocałunku.
 • Diagnoza: stawia się ją na podstawie gastroskopii. Obecność helicobacter pylori potwierdzić można testem dostępnym w aptekach (tzw. helicotest dostępny bez recepty). Najdokładniejsze jest jednak badanie histopatologiczne wycinka błony śluzowej.
 • Terapia: trwa zazwyczaj 6 - 12 tygodni. Należy bezwzględnie zrezygnować z papierosów i alkoholu, i zmienić sposób odżywiania; jadać pięć lekkostrawnych posiłków dziennie i unikać ostrych przypraw. Lekarz przepisuje też leki hamujące wydzielanie soków żołądkowych i antybiotyki.
 • Powikłania: do najczęstszych należy krwawienie, które zdarza się, gdy wrzód mieści się w pobliżu naczynia krwionośnego i powiększając się, powoduje jego otwarcie oraz krwotok wewnętrzny. Objawia się to nagłym pogorszeniem samopoczucia, osłabieniem, fusowatymi wymiotami i smołowatymi stolcami. Wtedy konieczny jest zabieg endoskopowy, czyli wprowadzenie do dwunastnicy sondy ze światłowodem oraz z zestawem mikronarzędzi. Ostrzykuje się wrzody środkami, które hamują krwawienie. Wykonuje się to zazwyczaj bez narkozy.

  Zaniedbanie zaleconego leczenia grozi też perforacją wrzodu i wylaniem się zawartości żołądka do jamy otrzewnowej - tzw. ostre zapalenie otrzewnej. Wtedy niezbędna jest szybka operacja. Zszywa się miejsce przedziurawienia i oczyszcza jamę otrzewnej. Tego typu powikłanie często wiąże się z zagrożeniem życia pacjenta.

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy - objawy i leczenie [wideo]

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 23.03.2015

Komentarze (1 - 10 z 41)
qba, 24.03.2015 23.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ludzie zamiast się żalić w Internecie i radzić sobie nawzajem zwyczajnie idźcie do lekarza nich was zbada. Równie dobrze moglibyście sobie tak przez internet sex uprawiać
 
Hania, 09.02.2015 11.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mnie boli żołądek i kręgosłup nie wiem co jest we mnie chore
 
lek, 19.01.2015 11.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proponuje Nolpaza tabletka 20 mg na 30 do 60 min przed sniadaniem Wyprobowalem na sobie i zgodnie z ocena innych lekarzy znacznie lepiej działa od innych omeprazoli.Prosze mi wierzyc tym bardziej ze wiem co mowie bo jestem lekarzem.
 
agata, 06.11.2014 20.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Początek artykułu: "Choć dwunastnica liczy sobie jedynie 25 cm długości (czyli ok. 12 cali), spełnia w organizmie ważną rolę. Do jej wnętrza dochodzą przewody, które doprowadzają z trzustki żółć, a z wątroby sok trawienny." Pani Beato jest dokładnie odwrotnie : żółć z wątroby a soki trawienne z trzuski.
 
sadziu, 15.09.2014 21.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mi pomaga picie mąki ziemniaczanej ,wylecz syna i nie stresuj aby następnych nie bylo nadżerek.
 
Hp, 11.08.2014 23.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na Helicobacter Pylori dobre są mielone goździki z cynamonem - łyżeczkę do kawy zmieszać z 4 łyżkami wody, popić pół szklanki wody. Imbir też działa bakteriobójczo na Hp.
 
Hp, 11.08.2014 23.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na Helicobacter pylorii dobre są mielone goździki z cynamonem - łyżeczkę do kawy zmieszać z 4 łyżkami wody, popić pół szklanki wody. Imbir też działa bakteriobójczo na Hp. Trzeba pić 30 min przed jedzeniem 45 dni.
 
jankra, 03.08.2014 08.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam bóle kręgosłupa od 40 lat. Tak więc doświadczyłem wszystkie fazy choroby dwunastnicy wymienione do momentu powstania refluksu żołądkowo-dwunastnicy. Po przeczytaniu tych Państwa problemów muszę stwierdzić, że podłożem tych wszystkich dolegliwości jest rozregulowany układ nerwowy na poziomie dwunastnicy i kręgosłupa odpowiadającego położeniu dwunastnicy względem kręgosłupa. Czy jest sposób na wyregulowanie tego układu nerwowego. Nie wiem. Na razie robię okłady z "Biszofitu" aby dostarczyć do układu większej ilości magnezu.
 
MONI, 29.07.2014 13.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moj syn ma 7 lat i od dwóch ma silny refluks Miał już już 6 gastroskopii, gdyz od kwasów porobiły mu się wrzody w przełyku:( może ma ktoś dobry sposób na zobojętnienie kwasów w żołądku? dodam , że bierze 2 razy dziennie helicid20
 
Agnieszka, 02.01.2014 21.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Twój syn ma zrujnowane zdrowie. Zrujnowana kariera to przy tym nic. Zważ proporcje droga Pani. Stres przy wrzodach jest baaardzo niewskazany, a praca policjanta jest nasycona stresem
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
CZĘSTE, LUŹNE STOLCE - przyczyny. Czy rozwolnienie jest objawem choroby? CZĘSTE, LUŹNE STOLCE - przyczyny. Czy rozwolnienie jest objawem choroby?

Częste, luźne stolce, które są wydalane częściej niż 3 razy na dobę, mogą być powodem do niepokoju....

więcej

32808

Problemy z wypróżnianiem - sposoby na ZAPARCIA Problemy z wypróżnianiem - sposoby na ZAPARCIA

Masz zaparcia? Sprawdź, jakie są sprawdzone sposoby na pozbycie się zaparć. Kłopoty z wypróżnianiem...

więcej

32954

Gazy, WZDĘCIA i odbijanie: objawy złego trawienia Gazy, WZDĘCIA i odbijanie: objawy złego trawienia

Wiatry, gazy, odbijanie są naturalnym produktem ubocznym rozkładu węglowodanów. Czasem jednak mogą...

więcej

35786

Zapalenie błony śluzowej żołądka wymaga szybkiego leczenia

Zapalenie błony śluzowej żołądka jest chorobą, która przysparza wielu kłopotów. Może gnębić...

więcej

33863

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Tabletki antykoncepcyjne mogą dawać takie objawy, jak pani napisała. Nie ma innego sposobu, aby przekonać się, czy obniżony nastrój jest wynikiem stosowania tabletek, jak odstawić je na jakiś czas.

Jeśli nauczyciel otrzyma termin wyjazdu do sanatorium uzdrowiskowego w innym terminie niż okres wakacji, może skorzystać z urlopu bezpłatnego lub wykorzystać na wyjazd urlop dla podratowania zdrowia...

Radzę zgłosić się do nefrologa, powiedzieć o problemach w pierwszej ciąży. Należy ocenić stan funkcjonalny nerek, wykonać podstawowe badania diagnostyczne i dopiero wtedy można mówić o ryzyku i...

Grupy wsparcia
data

Maj 22, 2015

Nie polecam szybkiego odchudzania - bo szybko wraca sie do poprzedniej wagi. W moim przypadku rewelacyjnie sprawdziła się dieta 1800 kalorii plus błonnik witalny hamujący łaknienie. Polecam, wszystkim którzy chcą schudnąć a potem trzymać wagę.

data

Maj 22, 2015

Myslę że jak moja koleżanka która zawsze miała problem z nadwagą i schudła na figurenie to chyba każdemu może ona pomóc.

data

Maj 21, 2015

kiedyś też tak myślałam, że afirmacje siedzą w głowie, a żeby schudnąć trzeba działać, okazało się, że to był właśnie mój problem, dostałam w prezencie wizytę u psychodietetyka i powiedziałam nigdy w życiu, ale szkoda było mi kasy, bo to był prezent, więc poszłam, choć bez wielkich...

data

Maj 22, 2015

W głosowaniu internautów na rtno.pl zielona kawa znalazła się na 3 miejscu pod względem skuteczności odchudzania. Sprawdźcie, jakie suplementy zajęły pierwsze miejsca

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.