Kolka - jak sobie z nią radzić

29 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Każdego z nas może złapać kolka. Kolkę miewają zarówno niemowlęta, jak i ludzie dorośli. To ostre bóle spowodowane przez skurcze ścian narządów, np. jelit czy dróg moczowych. Co wywołuje napady kolki i jak sobie wtedy radzić?

Lekarze nazywają kolką ostry ból skurczowy spowodowany obkurczaniem się ścian narządu z tzw. światłem, a więc moczowodu, dróg żółciowych czy jelita. Ból taki może się także pojawić, gdy dojdzie do zatkania światła narządu np. przez przemieszczający się kamień nerkowy lub żółciowy. Kolka zwykle ustępuje sama, ale czasem - szczególnie gdy ataki się powtarzają - potrzebne jest leczenie farmakologiczne lub operacja, aby przestała nam dokuczać.

Kolka po wysiłku

U nieco starszych dzieci oraz u dorosłych pojawia się tzw. kolka niegroźna. Najczęściej łapie nas podczas dłuższego, intensywnego biegu. Umiejscawia się zwykle w lewym podżebrzu. Jest normalną reakcją organizmu, bo podczas biegu, zwłaszcza niedługo po jedzeniu, naciąga się krezka (fałd otrzewnej na tylnej ścianie brzucha, na którym zawieszone są jelita), co powoduje skurcz mięśni gładkich jelit. A to właśnie jest przyczyną powstawania kolki. Ból umiejscawia się w lewym podżebrzu dlatego, że skurcz mięśni wypycha krew z jelit do śledziony. Powiększa się ona wówczas, na skutek czego boleśnie naciąga się torebka śledzionowa.
Kolka po wysiłku - jak zapobiegać 
Kolka niegroźna nie wymaga leczenia. Wystarczy zadbać o to, by biegi uprawiać systematycznie i co najmniej godzinę po posiłku.
Kolka po wysiłku - co przyniesie ulgę
Gdy kolka już złapie, można się lekko schylić, rytmicznie oddychać i po prostu przeczekać napad.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Jeśli masz kolkę:

  1. Rozluźnij ubranie: rozepnij pasek, kołnierzyk i wszystko, co uciska i utrudnia ci oddychanie.
  2. Ułóż się wygodnie (czasem pomaga przyjęcie tzw. pozycji embrionalnej).
  3. Wypij szklankę przegotowanej ciepłej wody lub naparu z ziół, np. rumianku czy kopru włoskiego.
  4. Weź ciepłą kąpiel albo rozgrzewający prysznic.
  5. Połóż na brzuch ciepły termofor lub poduszkę elektryczną. Zażyj środek przeciwbólowy, rozkurczowy.

Kolka po jedzeniu

Najczęściej jest skutkiem nadmiernego rozdęcia jelit, które wywołuje skurcz ich mięśni gładkich. Może pojawić się, gdy – np. w czasie łapczywego, nerwowego jedzenia – połkniemy sporo powietrza albo mamy zaparcia, które podrażniają jelita i potęgują ich skurcze.
Kolka po jedzeniu - jak zapobiegać
Przede wszystkim trzeba wyrobić sobie nawyk spokojnego, powolnego jedzenia posiłków, bez zbędnych rozmów. Skuteczne jest również picie co najmniej dwóch litrów płynów dziennie (najlepsze są niegazowane wody mineralne, herbaty ziołowe, schłodzona przegotowana woda z cytryną) i jedzenie sporej ilości pieczonych owoców i warzyw (bo to zapobiega zaparciom i ułatwia wypróżnienia).
Kolka po jedzeniu - co przyniesie ulgę
Przy kolce jelitowej trzeba rozpiąć pasek i położyć się choć na kwadrans. Pomoże też ciepły kompres (np. termofor) na podbrzusze.

Ważne

Ważne

Napar z owoców kopru włoskiego łagodzi kolkę towarzyszącą niestrawności. Działa przeciwskurczowo, przeciwzapalnie i lekko rozwalniająco. Pół łyżki zmiażdżonych owoców kopru trzeba zalać szklanką wrzątku i odstawić pod przykryciem na 15 minut. Przecedzić i pić 2 razy dziennie: dorośli po pół szklanki, natomiast małe dzieci po łyżeczce od herbaty.

Kłująca wątroba

W prawym podżebrzu lub nadbrzuszu pojawia się kolka wątrobowa (żółciowa). Ból nadchodzi nagle i jest bardzo silny. Promieniuje do prawej łopatki, a niekiedy ma charakter opasujący. Kolka wątrobowa jest objawem kamicy pęcherzyka żółciowego lub jego stanu zapalnego. Złogi, które tworzą się w pęcherzyku, mogą zamknąć jego ujście. Wewnątrz dochodzi wtedy do skurczów mięśni gładkich, a to wywołuje kolkę. Objawy zwykle pojawiają się po zjedzeniu czegoś tłustego, smażonego. Takie pokarmy powodują bowiem, że pęcherzyk silnie się kurczy, by wypchnąć żółć, która pomaga w trawieniu tłuszczów. Jeśli jednak kamień jest tak duży, że uniemożliwia wydostanie się żółci, skurcze stają się coraz silniejsze. Gdy kamień na trwałe zatka ujście pęcherzyka żółciowego lub przedostanie się do dróg żółciowych i je zablokuje, może dojść do groźnych komplikacji, wymagających interwencji chirurgicznej. Dlatego, jeśli odczuwamy bóle kolkowe po zjedzeniu czegoś tłustego, trzeba wykonać badania krwi, USG wątroby i dróg żółciowych, czasem RTG czy tomografię komputerową i rozpocząć leczenie. Może to być farmakoterapia, rozbijanie kamieni falami ultradźwiękowymi lub usunięcie pęcherzyka żółciowego. 
Kolka wątrobowa - jak zapobiegać
Trzeba stosować dietę bogatą w błonnik i zredukować do minimum ilość spożywanych tłuszczów zwierzęcych. 
Kolka wątrobowa - co przyniesie ulgę
Można ulżyć w cierpieniu, kładąc na brzuch ciepły kompres i zażywając czopek rozkurczowy, przeciwbólowy, albo jeden z leków homeopatycznych. W sklepach zielarskich są gotowe preparaty z glistnika i kurkumy zalecane przez zielarzy przy napadach kolki żółciowej.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 15.10.2010 8:01
Witam, Ataki kolki w ciąży bardzo często się zdarzają , a to wszystko przez to, że organizm oczyszcza się w celu usprawnienia wielu funkcji organizmu w tak wzmożonym okresie jaki jest ciąża. Co innego fakt, że organizm nie rozpoznaje, że taki kamień jest już całkiem sporych rozmiarów i może go nie wydalić w sposób samodzielny. Ja przerobiłam to 3 razy w ciąży, bo miałam 3 kamienie (na szczęście na tyle nieduże, że sama je wydaliłam po trzech atakach kolki). Jednak przy jakichkolwiek objawach należy się jak najszybciej zgłosić do lekarza, ponieważ sama kolka i kamienie nie są tak niebezpieczne, jak możliwość żółtaczki mechanicznej w ciąży (też miałam za każdym razem), która już może zaszkodzić naszemu dzidziusiowi.
Nie zarejestrowany, 10.09.2010 13:24
własnie wyszłam ze szpitala przeleżałam 1 tydzień i podawali kroplówki leki przeciw bólowe antybiotyk ito wszystko jak bolało tak boli nic nie robia w tych szpitalach mają nas pacjentów gdzieś nie dadzą skierowan do specjalisty albo jakieś konsultacje a to nic
 

Kolczaste nerki

Ból w okolicy lędźwiowej, promieniujący ku przodowi aż do spojenia łonowego, najczęściej sygnalizuje kamicę nerkową. Kolka nerkowa to bolesne kurcze dróg moczowych, które są spowodowane przemieszczaniem się kamienia. Towarzyszy jej zazwyczaj bolesne parcie na mocz i potrzeba bardzo częstego, ale w małych ilościach, oddawania go. Najczęściej kolka nerkowa ustępuje wraz z przesunięciem się kamienia do miedniczki lub pęcherza moczowego. Gdy kamień ma do 7 mm średnicy, zwykle udaje się go “urodzić”. Nawracające kolki przestają się wtedy pojawiać. Jeśli jednak kamień zablokuje się w układzie moczowym, ból bywa wręcz obezwładniający.
Żeby ustalić, czy ból wywołują kamienie nerkowe, lekarz zleca zwykle badanie krwi i moczu oraz RTG nerek, moczowodów i pęcherza moczowego. Czasem do postawienia diagnozy przydaje się również USG nerek i dróg moczowych. Mniejsze kamienie zwykle udaje się samodzielnie wydalić (tzw. urodzenie). Czasem stosuje się np. litotrypsję, czyli rozbicie ich ultradźwiękami, by łatwiej było wydalić okruchy, a czasem niezbędne jest operacyjne usunięcie złogów (techniką tradycyjną lub laparoskopowo).
Kolka nerkowa - jak zapobiegać
Warto pić w ciągu dnia co najmniej dwa litry płynów, np. niegazowaną wodę mineralną ubogą w wapń i sód.
Zielarze polecają herbatki sporządzane z ziela skrzypu, liści brzozy lub owoców jałowca. Mają one właściwości moczopędne, a w czasie przepłukiwania moczowodów często “rodzi się” piasek i drobne kamyczki.
Kolka nerkowa - co przyniesie ulgę
W czasie ataku dobrze jest zażyć środki przeciwbólowe i rozkurczowe, ułożyć się w jak najwygodniejszej pozycji (często pomaga tzw. pozycja embrionalna – na boku z podkurczonymi nogami) i rozgrzać obolałe miejsca ciepłym termoforem lub poduszką elektryczną. Ulgę przynosi również zanurzenie się w wannie wypełnionej bardzo ciepłą wodą.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: PhotoSpin

Aktualizacja: 12.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 29)
An, 12.11.2013 01.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U dzieci często skutecznie łagodzi objawy kolki regularny masaż rozgrzanego brzuszka, warto sprawdzić jak działa zanim pobiegniemy do lekarza.
 
anna, 02.05.2012 15.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam problemy z kolka watrobowa ,próbowalam wszystkiego co mozliwe ale najbardziej skutecznym tj.majeranek,po prostu lyzeczke suchego majeranku wziac do ust popic woda ,wymieszac w jamie ustnej i polknac.Ulga przychodzi po 15 min
 
Magda, 14.02.2012 22.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam.. Próbowałam Waszych rad co do radzenia sobie z kolką nerkowa.. Połączenie leku no-spa forte i pyralginum nie dzała.. Pozycja" na boku z podkurczonymi nogami) i rozgrzać obolałe miejsca ciepłym termoforem lub poduszką elektryczną. Ulgę przynosi również zanurzenie się w wannie wypełnionej bardzo ciepłą wodą." też nie przynosi ulgi... Co mam dalej robić???
 
kami, 15.10.2010 08.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, Ataki kolki w ciąży bardzo często się zdarzają , a to wszystko przez to, że organizm oczyszcza się w celu usprawnienia wielu funkcji organizmu w tak wzmożonym okresie jaki jest ciąża. Co innego fakt, że organizm nie rozpoznaje, że taki kamień jest już całkiem sporych rozmiarów i może go nie wydalić w sposób samodzielny. Ja przerobiłam to 3 razy w ciąży, bo miałam 3 kamienie (na szczęście na tyle nieduże, że sama je wydaliłam po trzech atakach kolki). Jednak przy jakichkolwiek objawach należy się jak najszybciej zgłosić do lekarza, ponieważ sama kolka i kamienie nie są tak niebezpieczne, jak możliwość żółtaczki mechanicznej w ciąży (też miałam za każdym razem), która już może zaszkodzić naszemu dzidziusiowi.
 
klamka15, 10.09.2010 13.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
własnie wyszłam ze szpitala przeleżałam 1 tydzień i podawali kroplówki leki przeciw bólowe antybiotyk ito wszystko jak bolało tak boli nic nie robia w tych szpitalach mają nas pacjentów gdzieś nie dadzą skierowan do specjalisty albo jakieś konsultacje a to nic
 
Ewelina, 30.08.2010 15.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam !!! Jestem Ewelina.Mam 15 lat i mam kamień w prawej nerce.Często mam tzw.kolki nerkowe. Bardzo boli aż tarzam się po ziemi .Może ktoś zna naprawdę jakieś sposoby na uśnieżenie bólu. Mój email to nina@uk.pl .Proszę o uczciwych ludzi.Dziękuje . Pozdrowienia . Ewelina
 
ania-1701, 28.08.2010 20.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
I jeszcze co do samej kolki to zawsze lekarze mi mówili, że trzeba dużo pić, ale ja ostatnio opracowałam swój sposób na radzenie sobie z atakami. Gdy zaczyna boleć to: - biorę dużo nospy ( w ciąży tylko jedną forte, ale gdy nie byłam w ciąży to spokojnie 2 forte +2 następne po 2-3 godzinach) - przestaję pić co najmniej do momentu gdy ból ustąpi - kładę się na lewym boku ( w przypadku kolki prawostronnej) - czasem stosuję też masaż silnym strumieniem gorącego prysznica na bolące miejsca. Jeśli po kilku godzinach ból ustąpi zaczynam pić wodę. Najpierw po troszku, a jeśli ból się nie nasila to coraz więcej.
 
ania-1701, 28.08.2010 20.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja już pisałam w tym wątku, że miałam zakładany cewnik jj w 22 tygodniu ciąży. Na tym sprawa się niestety nie skończyła. Tydzień po zabiegu cewnik się zapchał i ponownie trafiłam do szpitala gdzie mi go wymienili. Od tej pory jakoś się trzyma, choć czuję, że już resztkami sił, ale i tak bardzo źle znoszę ten cewnik. Lekarz mi powiedział, że po prostu należę do grupy ludzi, która nie toleruje cewnika i niestety musi boleć. Cały czas sikam krwią, a mój pęcherz i cewka moczowa są jak żywa rana, do tego powracają kolki nerkowe, ale jeszcze nie tak silne jak wcześniej. Już ledwo daję radę:(
 
Nina, 23.08.2010 15.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja właśnie to przechodzę czytam wasze wypowiedzi szukam pomocy jeszcze nigdy nie przeżyłam takiego bólu piszecie o kolce prawostronnej ja mam bóle z lewej strony mimo to lekarz stwierdził że to kolka nerkowa przyjmuję leki trochę pomagają ale są momenty kiedy ból się nasila czy to oznacza że czeka mnie pobyt w szpitalu? proszę o pomoc!
 
gumcia85, 16.08.2010 14.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Właśnie zakończyłam tygodniowy pobyt w szpitalu. Trafiłam tam w środku nocy z przejmującym bólem w prawym boku, promieniującym na plecy i podbrzusze. Przez tydzień przyjmowałam kroplówki z magnezem i antybiotyki. Dziewczyny - nie lekceważcie w ciąży nawet najprostszych objawów - kolka nerkowa może być przyczyną skurczów prowadzących do wcześniejszego porodu. Ja najadłam się tego strachu i żałuję, żę nie zwróciłam się do lekarza, kiedy pojawiły się już pierwsze objawy.
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Przepuklina pępkowa: przyczyny i objawy. Na czym polega operacja przepukliny pępkowej? Przepuklina pępkowa: przyczyny i objawy. Na czym polega operacja przepukliny pępkowej?

Przepuklina pępkowa to najczęściej wada wrodzona, która występuje u niemowląt. U dorosłych może...

więcej

31856

ZATRUCIE POKARMOWE: co robić, gdy się zatrujesz? ZATRUCIE POKARMOWE: co robić, gdy się zatrujesz?

W statystykach letnich chorób zatrucie pokarmowe zajmuje poczesne miejsce w pierwszej trójce - po...

więcej

39038

Kamienie żółciowe, czyli złogi w WORECZKU ŻÓŁCIOWYM Kamienie żółciowe, czyli złogi w WORECZKU ŻÓŁCIOWYM

Możesz podejrzewać, że w twoim woreczku żółciowym utworzyły się kamienie, jeśli często pobolewa cię...

więcej

35138

Gazy, WZDĘCIA i odbijanie: objawy złego trawienia Gazy, WZDĘCIA i odbijanie: objawy złego trawienia

Wiatry, gazy, odbijanie są naturalnym produktem ubocznym rozkładu węglowodanów. Czasem jednak mogą...

więcej

35786

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Dokładne wskazanie terminu wystąpienie menopauzy jest niemożliwe z uwagi na stosowanie Evry. Badania hormonalne wskazują, że jest pani po menopauzie i już w ciążę nie zajdzie.

Metalowa korona zębowa nie jest przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu wątroby. Sugeruje jednak, aby uprzedzić o tym fakcie lekarza wykonującego to badanie.

Warto w tej kwestii skontaktować się z Rzecznikiem Praw Pacjenta. W mojej ocenie kwestia odszkodowania jest możliwa , ale należałoby wykazać , że błąd lekarza kardiologa nastąpił bezsprzecznie z jego...

Grupy wsparcia
data

Marzec 06, 2015

Polecam suplementy ze strony: http://esuplementy24.pl/suplementy-diety-c-1.html

data

Marzec 06, 2015

Byłam wieczorem w aptece u mnie po jakieś tam tabletki i szukałam IQGreen ale nie mogłam ich znaleźć a to duża apteka z kosmetykami i w ogóle była, więc moje pytanie czy one są w aptekach? a jak nie to gdzie? Z góry dziękuję za pomocną dlon

data

Marzec 06, 2015

i tutaj mogę potwierdzić, stosowanie kapsułek z mango afrykańskim daje efekty w postaci przyspieszenia metabolizmu i ograniczenia wchłaniania tłuszczów

data

Marzec 06, 2015

Ważyłem 106 kg (wzrost 184 cm). Przez pół roku schudłem do 84 kg, czyli tyle, ile ważyłem w liceum: głodówki, różne diety itp. W lutym 2015 (po roku) przybrałem do 93,4 kg z tym, że to inna nadwaga, bo w międzyczasie dość często byłem na siłowni (średnio 2-3 razy w tyg.) - ta nadwaga...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.