Kamica żółciowa. Zaczyna się od złego tolerowania mleka i czekolady

2021-10-26 16:56

Kamica żółciowa to choroba dróg żółciowych. W kamicy żółciowej najistotniejsze jest tworzenie się złogów nazywanych kamieniami w pęcherzyku żółciowym lub w drogach żółciowych. Dlaczego tak się dzieje - nie jest do końca jasne. Wiadomo jedynie, że duży wpływ na wytrącanie się kamieni mają zagęszczenie i zastój żółci.

Kamica żółciowa. Zaczyna się od złego tolerowania mleka i czekolady
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Kamica żółciowa - kamienie żółciowe
  2. Kamica żółciowa - objawy ataku
  3. Kamica żółciowa - badania
  4. Kamica żółciowa - leczenie

Kamica żółciowa zaczyna się od złego tolerowania czekolady, jajek, mleka… Lekceważymy te oznaki, składamy je na karb dolegliwości wątroby lub wrzodów. Potem objawy nasilają się: kilka godzin po posiłku pojawiają się bóle po prawej stronie brzucha, pod żebrami, czasem promieniują w kierunku łopatki i utrzymują się około godziny.

Mogą im towarzyszyć wzdęcia, odbijanie się nudności i wymioty. Wreszcie przychodzi atak: czasem w nocy, nad ranem. Ból jest silny i gwałtowny, dokuczliwy zwłaszcza podczas wdechu. Pojawia się gorączka, nudności, wymioty, dreszcze. Trudno to wytrzymać. Trzeba wezwać pogotowie.

Przedstawione tu dolegliwości mogą oznaczać, że cierpisz na kamicę żółciową, a ostry atak na koniec – to kolka żółciowa. To dość powszechne schorzenie, jedno z najczęstszych w obrębie jamy brzusznej. Szacuje się, że w Polsce na kamicę żółciową cierpi od 15 do 30 proc. osób dorosłych, szczególnie puszyste panie po czterdziestce. Znacząca większość z nich nie ma jednak opisanych wyżej objawów lub są one na tyle mało dokuczliwe, że nie zwracają na nie uwagi. Do czasu.

Czy badania gastrologiczne są bolesne?

Kamica żółciowa - kamienie żółciowe

Istotą kamicy żółciowej jest tworzenie się w pęcherzyku żółciowym lub w drogach żółciowych złogów nazywanych kamieniami. Dlaczego tak się dzieje – nie jest do końca jasne. Wiadomo jedynie, że duży wpływ na wytrącanie się kamieni mają zagęszczenie i zastój żółci.

Zawarte w niej cholesterol i barwniki żółciowe odkładają się w postaci złogów i drażnią błonę śluzową pęcherzyka, wywołując jej odczyn zapalny, co z kolei powoduje wydzielanie wapnia, który dodatkowo odkłada się w tych kamieniach. Kamienie hamują prawidłowy przepływ żółci, niezbędnej w procesie trawienia.

Dlatego dolegliwości pojawiają się najczęściej po spożyciu pokarmów tłustych i ciężkostrawnych i są spowodowane rozciąganiem ściany pęcherzyka żółciowego z powodu zastoju żółci. Zablokowanie szyjki pęcherzyka lub przewodu żółciowego kamieniem skutkuje gwałtownym atakiem – kolką.

Przeczytaj też: Kamienie żółciowe, czyli złogi w woreczku żółciowym 

Kamica żółciowa - objawy ataku

Gdy kamień żółciowy przesunie się i uwolni żółć, dolegliwości i ból ustępują, w każdej chwili mogą jednak powrócić. Jeśli zaklinowanie szyjki pęcherzyka lub przewodu żółciowego przez kamień przedłuża się, narasta zastój żółci w pęcherzyku. Żółć drażni jego błonę śluzową, co w efekcie wywołuje ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego. Towarzyszy mu długotrwały i stały ból, wrażliwość na ucisk pod prawym żebrem, gorączka.

Ale i te objawy mogą ustąpić samoistnie, jeśli po przesunięciu kamienia żółć znajdzie ujście. Jednak powtarzające się stany zapalne mogą prowadzić do przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego, a w efekcie do dalszych powikłań (wodniak lub ropniak lub perforacja pęcherzyka żółciowego i zapalenie otrzewnej) wymagających już natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Kamica żółciowa - badania

Lekarz, na podstawie typowych objawów, jest w stanie szybko zdiagnozować kamicę żółciową już we wczesnym jej etapie rozwoju. Niemniej jednak zleci zapewne przeprowadzenie badania ultrasonograficznego, które jest wystarczające do wykrycia złogów.

Przeczytaj też: Atak kolki żółciowej: co robić?

Zrób to koniecznie
  • Do chorego z kolką żółciową najczęściej trzeba wezwać pogotowie ratunkowe. Postępowanie polega na pozajelitowym podawaniu silnych leków rozkurczowych.
  • W napadzie kolki żółciowej ustępowaniu bólu sprzyja ogrzanie brzucha pod prawym żebrem ciepłym termoforem, wskazana jest kilkunastogodzinna głodówka.
  • Cierpiący na kamicę żółciową powinni stosować dietę lekkostrawną (dietę wątrobową) i unikać alkoholu. Zalecane są również dostępne w aptece bez recepty leki żółciotwórcze i żółciopędne.

Kamica żółciowa - leczenie

Leczenie kamicy żółciowej polega na operacyjnym usunięciu kamieni. Operacja sprowadza się do chirurgicznego usunięcia pęcherzyka żółciowego (cholecystektomia). Obecnie ten zabieg wykonuje się najczęściej metodą laparoskopową.

Metody zachowawcze, polegające na podawaniu leków doustnych, zawierających kwas ursodezoksycholowy, który jest fizjologicznym składnikiem żółci, są także możliwe, ale lekarze uważają je za drogie i mało skuteczne, w dodatku możliwe tylko w niezaawansowanej kamicy żółciowej

Jaka to choroba?

Pytanie 1 z 12
Co dolega temu dziecku?
niemowle