poradnikzdrowie.pl > Zdrowie - zdrowie, choroby, leczenie, poradnik zdrowie, zdrowie i uroda, profilaktyka, objawy chorób > Układ oddechowy - Układ oddechowy, grypa, przeziębienie, angina, ból gardła, zapalenie gardła, zapalenie zatok

Toczeń – bezradność wobec choroby

Toczeń to jedna z najbardziej złośliwych chorób. Do chwili obecnej nie wiadomo dokładnie co ją wywołuje, wiadomo natomiast, że organizm zaczyna atakować samego siebie, uszkadza nerki, serce, płuca. Nie rozpoznany i źle leczony toczeń rumieniowaty doprowadza do niewydolności wielu narządów.
A A A

Toczeń wciąż pozostaje chorobą mroczną, nieodkrytą. Mało o nim wiemy. Kolorowe gazety nie przepadają za tego typu dolegliwościami, a scenarzyści zazwyczaj wybierają choroby nowotworowe. W ostatnim czasie sprawa tocznia została poruszona za sprawą serialowego hitu „Magda M.”. Na chorobę tę cierpiał główny bohater mecenas Piotr Korzecki (grał go Paweł Małaszyński). Ci, którzy naprawdę walczą z toczniem mogą co najwyżej pokręcić bezradnie głową. Bo cudowna szczepionka nie istnieje, a życie z chorobą nie ogranicza się jedynie do regularnego odpoczynku.

Toczeń - przyczyny choroby

Toczeń rumieniowaty to w głębokim skrócie choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy zamiast wspierać organizm w walce z chorobą, sam zaczyna go atakować.

Przeczytaj koniecznie GRUŹLICA TOCZNIOWA SKÓRY

Co wywołuje chorobę? Do chwili obecnej nie wiadomo. Prawdopodobnie specyficzny zapis w genach, który można „obudzić” np. zbyt silną ekspozycją na słońce, przewlekłą infekcją wirusową czy stosowaniem przez długi czas pewnych leków, np. przeciwarytmicznych. Niektórzy uważają też, że winne mogą być doustne leki antykoncepcyjne. Ogólnie chorobę można podzielić na: toczeń rumieniowaty skórny (zewnętrzny) oraz toczeń rumieniowaty układowy, czyli wewnętrzny (organizm zaczyna uszkadzać kolejne narządy, m.in. nerki, serce, płuca, mózg).

Toczeń potrafi zaatakować w każdym wieku, bez względu na płeć, chociaż znacznie częściej chorują kobiety. Pojawia się na ogół między 20. a 40. rokiem życia, a jego najbardziej charakterystycznym objawem jest rumień w kształcie motyla na policzkach. Zmianom skórnym zazwyczaj towarzyszą bóle reumatyczne, mylone czasem z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
W przypadku jakiegokolwiek podejrzenia choroby konieczne są specjalistyczne analizy, które pozwalają m.in. wykryć obecność przeciwciał przeciwjądrowych. Lekarz powinien zalecić też badania krwi, skóry, błon śluzowych, oczu, stawów, RTG klatki piersiowej, echo serca, USG jamy brzusznej, a nawet biopsję nerki oraz tomografię.

Rozpoznanie – kryteria

  • Rumień twarzy w kształcie motyla (na policzkach)
  • Rumień krążkowy (czerwone, łuszczące się zmiany skórne powodujące bliznowacenie)
  • Nadwrażliwość na światło
  • Owrzodzenia jamy ustnej
  • Zapalenie lub ból stawów – dotyczące co najmniej dwóch stawów, bez nadżerek w obrazie RTG
  • Zapalenie błon surowiczych – opłucnej lub osierdzia, stwierdzone w wywiadzie lub w chwili badania
  • Zmiany w nerkach – utrzymujący się białkomocz powyżej 0,5 g/dobę i/lub obecność wałeczków nerkowych w moczu
  • Zaburzenia neuropsychiatryczne – napady drgawek lub psychoza (po wykluczeniu przyczyn polekowych, metabolicznych, mocznicy)
  • Zaburzenia hematologiczne – anemia hemolityczna z retikulocytozą lub limfopenia (poniżej 1500 w 1 mm3), lub leukopenia (poniżej 4000 w 1 mm3), lub trombocytopenia (poniżej 100 000 w 1 mm3)
  • Zaburzenia immunologiczne
  • Przeciwciała przeciwjądrowe – w mianie uznanym za nieprawidłowe, badane metodą immunofluorescencji lub inną odpowiednią
 

Toczeń - rozpoznanie choroby

Wykrycie tocznia jest tak trudne, że Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne opracowało 11 kryteriów – spełnienie czterech z nich przemawia za rozpoznaniem tocznia. 
U niemal połowy chorych z czasem pojawiają się zmiany w nerkach (obecność białka, czerwonych i białych krwinek oraz wałeczków w moczu). Choroba może doprowadzić do całkowitego ich uszkodzenia i nieodwracalnej niewydolności. W bardziej zaawansowanym stadium dochodzą drgawki, stany lękowe oraz silna anemia. Niezwykle groźne jest zajęcie układu krążenia. Dochodzi wtedy do zapalenia osierdzia (podwójnej błony obejmującej w postaci dwuściennego worka serce), a nawet samego mięśnia sercowego. Toczeń nie oszczędza też układu oddechowego, prowadząc do przewlekłego zapalenia płuc oraz opłucnej, a przy zajęciu układu nerwowego istnieje nawet ryzyko pewnego stopnia upośledzenia umysłowego.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 10.04.2013 13:52
Witam! Chcialam tylko wspomniec o amerykanskim doktorze Joel Fuhrman, ktory pomogl wielu osoba w walce z lupus. Wydal tez pare ksiazek, nie wiem jednak czy jakakolwiek ukazala sie w jezyku polskim. Tu jest link do strony na ktorej mozna znalezc wypowiedzi osob, ktorym pomogl i urywki z jego ksiazki 'eat for health' http://www.diseaseproof.com/archives/cat-lupus.html Ja dwa lata temu zaczelam interesowac sie dietetyka po tym jak zostalam zdiagnozowana z luszczyca. Niedawno natknelam sie na doktora Joela. Jestem na diecie ktora on zaleca i oprocz tego, ze moja skora zaczela sie leczyc czuje sie lepiej niz kiedykolwiek sie czulam i fizycznie i mentalnie. Jesli ktos chcialby, zeby mu wytlumaczyc podstawy diety ktora dr Fuhrman zaleca wszystkim (nie tylko osoba cierpiacym na choroby ukladu odpornosciowego) albo porozmawiac o jego ksiazkach czy przetlumaczyc cos z jezyka angielskiego sluze pomoca. Moj email to paulina@gmx.co.uk WITAM, Zainteresowana jestem tą dietą mając nadzieje,że mi pomoże .
Nie zarejestrowany, 18.03.2013 21:59
kobiety wy rozpaczacie, a co ma powiedzieć facet który na to zachoruje,jeszcze młody, jego nikt nie będzie wspierać, co ma iść na rentę, a kto kogo niego będzie chodzić gdy już będzie obłożnie chory. Wy macie swoich facetów, którzy są zdrowi i zarabiają na was, a taki facet to co ma począć ?bo raczej nie założy rodziny, bo okaże się że nie jest idealnym materiałem rozrodczym,i nie będzie w stanie zarabiać pieniędzy, bo niestety ale takie wy jesteście, dla was to tylko kasa się liczy, nawet gdzieś o tym na wikipedi czytałem. idż do psychologa bo potrzebne ci wsparcie!!!
 

Toczeń - leczenie

Leczenie tocznia nie jest łatwe. Mimo badań i poszukiwań, nie udało się jeszcze opracować preparatu, który pozwoliłby całkowicie wyleczyć to schorzenie. W terapii wykorzystuje się sterydy, leki pobudzające układ odpornościowy, a także leki przeciwzapalne oraz przeciwmalaryczne. Niekiedy wykonuje się też zabiegi wymiany osocza krwi (tzw. plazmafereza).
Równie ważną rolę jak leczenie farmakologiczne odgrywa psychoterapia i odpowiednie podejście do pacjenta. Wielu z chorych, gdy słyszy diagnozę, jest przerażonych, wydaje im się, że już nic nie jest w stanie ich uratować, że zostaną oszpeceni, upośledzeni fizycznie i umysłowo. Tymczasem im szybciej udaje się wykryć chorobę i włączyć odpowiednią terapię, tym lepsze rokowania na przyszłość. Statystycznie rzecz ujmując, pacjenci z toczniem przeżywają minimum 5 lat, ale ponad połowa żyje z chorobą nawet 20 lat i więcej (warunkiem jest oczywiście to, że nie doszło do uszkodzenia narządów wewnętrznych). 
Szansą i nadzieją dla chorych są trwające na całym świecie badania mające na celu nie tylko znalezienie cudownego preparatu, który pozwoli pokonać tocznia, ale także szukające odpowiedzi na temat przyczyn tej choroby.

Polecamy także
Odporność organizmu - wróg i sprzymierzeniec
Odporność organizmu - wróg i sprzymierzeniec
Schorzenia wynikające z autoagresji, czyli CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE
Schorzenia wynikające z autoagresji, czyli CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE
Sarkoidoza – choroba autoagresywna charakteryzująca się ziarnami w płucach
Sarkoidoza – choroba autoagresywna charakteryzująca się ziarnami w płucach
 
Krem przeciw zmarszczkom, skuteczny, szukam...
Witajcie, relastan to sam kwas hialuronowy. Jeśli kompleksowo chcecie działać to prócz dobrych kremów polecam odpowiednią suplementację np Np sprawdzone i pewne przeciwstarzeniowe dostepne w dobrych aptekach np dla kobiet 30 + http://www.nowafarmacja.pl/my-wrinkle-control-30-kapsulek lub dla ...
 
 
Na ratunek suchej skórze czyli wszystko o nawilżaniu
Zgadzam sie z toba Wiola Mitka w jednym - najwazniejsze jest dobrze nawodnic organizm. Wszelkie kremy to tylko strata czasu i pieniedzy, wiem to z własnego dośiadczenia. Uzywała i Ziaji, i Garniera, ale efektów nie ...
 
 
Spirale zwykłe i hormonalne
Witam was dziewczyny, pierwszą spiralę załozyłam w Polsce w 2006 roku.. niby wszystko było ok, tylko uważałam jak cholera, przerywany stosunek lub prezerwatywa do tego z uwagi na panike przed ciążą... Drugą spirale założyłam w ...
 
 
Grzybica i zapalenie pęcherza jednocześnie - czym leczyć?
czy to prawda, że biały nalot na języku to też grzybica ? tak tutaj napisali http://grzybicaleczenie.com.pl/
 
 
forum.poradnikzdrowie.pl
  • eksperci radzą

Układ oddechowy - choroby układu oddechowego, zaburzenia układu oddechowego, grypa, przeziębienie, katar, kaszel mokry, kaszel suchy, astma, choroby płuc, zapalenie krtani, odma, przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc (POChP), zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, zapalenie zatok, ostre zapalenie gardła, zapalenie ucha, angina, zapalenie krtani, gruźlica, mukowiscydoza, zapalenie migdałków. Porady lekarzy, domowe sposoby na przeziębienie, grypę, domowe sposoby na kaszel. Co robić w momencie ataku astmy. Chrapanie, chrapanie objawy, przyczyny, bezdech senny, problemy z oddychaniem. Choroby górnego układu oddechowego. Leczenie, profilaktyka, diagnostyka.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Serwis poradnikzdrowie.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte
były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu
nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.