Zespół Tourette’a - utrudniająca życie choroba nerwowych tików

4 komentarze
Autor: Sylwia Gabryś

Zespół Tourette’a jest typem wrodzonego zaburzenia neurologicznego. Charakteryzuje się występowaniem licznych tików (niekontrolowanych czynności) ruchowych i werbalnych. Chorym utrudnia życie i budzi niezdrowe zainteresowanie obserwatorów. Zespół Tourette’a został po raz pierwszy opisany w 1885 roku przez francuskiego neurologa Georges'a Gilles'a de la Tourette’a i na jego cześć nosi taką nazwę.

Zespół Tourette’a to wrodzone zaburzenie neurologiczne. Spektakularnym objawem są liczne tiki (niekontrolowane czynności) ruchowe i werbalne. Schorzenie to może występować rodzinnie, jednak dotąd nie znana jest zmiana genetyczna, która leży u jego podstaw. Badania epidemiologiczne dowodzą, że zespół Tourette’a występuje 3-4 krotnie częściej u chłopców niż u dziewczynek, a dotyka przeciętnie 4,3 osób na 10 tysięcy. W przebiegu choroby pojawiają się okresy remisji (ustępowania objawów choroby), ale schorzenie towarzyszy zazwyczaj do końca życia.

Zespół Tourette’a - objawy choroby

Ta choroba tikowa pojawia się zwykle u dzieci między 2 a 15 rokiem życia, choć statystycznie najwięcej zachorowań odnotowuje się w wieku lat 7. Objawem charakterystycznym jest nadpobudliwość ruchowa, pojawiają się niekontrolowane tiki, np. mruganie oczami, ruchy ramion lub głowy, grymasy, pochrząkiwanie, mlaskanie. Dziecko niekiedy zaczyna powtarzać wyrazy (perseweracje), wypowiadać wulgaryzmy (koprolalia) i choć zwraca mu się na to uwagę, to nie potrafi zapanować nad swoim zachowaniem. W przypadku ciężkiej postaci choroby mają miejsce tiki złożone, kiedy to dziecko podskakuje, dotyka siebie lub innych, kręci się w kółko, wypowiada słowa bez sensu. Niekontrolowane gesty występują w seriach i mają charakter napadowy. Specyfika objawów powoduje, że rodzice zwykle nie widzą w działaniu malca choroby, a nietypowe zachowania przypisują okresowi rozwojowemu i krnąbrności.

Zespół Tourette’a - to choroba nieuleczalna

Choroba jest nieuleczalna, ale medycyna pomaga z nią funkcjonować za pomocą farmakoterapii, psychoterapii i terapii behawioralnej. W przypadku występowania tików o dużym nasileniu zaleca się stosowanie preparatów z grupy neuroleptyków, brokerów receptorów, brokerów kanału wapniowego, klonidyny, leków przeciwdepresyjnych. Psychoterapia pacjenta z zespołem Tourette’a skupia się głównie na nauce kontroli tików oraz zmianach nieprawidłowych zachowań na formy zachowań bardziej akceptowalnych społecznie. Niektóre ośrodki w leczeniu zespołu Tourette’a stosują metodę EEG Biofeedback łączącą w sobie elementy psychoterapii i farmakoterapii. W naszym kraju porady można zasięgnąć w Polskim Towarzystwie Syndromu Tourette’a.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 05.03.2014

Komentarze (1 - 4 z 4)
ann, 18.07.2014 20.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To b ciezka choroba ale da sie zyc a nawet odnosic sukcesy zyciowe. Ja mam Dom wspanialego meza syna i dobra prace. Najwazniejsze: olac Co mowia inni i miec poczucie wlasnej wartosci
 
Magdalena, 21.04.2013 14.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niestety nie ma żadnego sposobu. Ja już mam do czynienia z tym przez 4 lata i nic mi nie pomaga. To jest bardzo uporczywe,ale niestety jak to mówią jest to choroba nieuleczalna, zaliczana do scjorzeń mózgu.. przykro mi..
 
Potrzebujący, 21.04.2013 14.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy zna ktoś może skuteczną metodę na to, by w jakikolwiek zminimalizować objawy tej choroby ???? cokolwiek.. jeśli ktoś potrafiłby pomóc rozwiązać ten problem, proszę o pomoc na forum...
 
Zainteresowana., 23.02.2013 12.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przeraża mnie to, o czym tutaj przeczytałam. Bliska mi osoba choruje na Zespół Tourettea i nie może sobie w żaden sposób z tym poradzić. Choć jest w pełni tego, co robi i chce z tym skończyć, nie może ! Cierpi przez to, a fakt, że nie bd mogła się z tego wyleczyć oraz że choroba może przejść do stadium zaawansowanego powoduje, iż zastanawiała się nad zakończeniem swojego życia. Na szczęście teraz jest pod stałą kontrolą psychologów i lekarzy.
 
reklama
Najpopularniejsze artykuły
Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy? Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

Zawroty głowy trwają chwilę lub kilka dni a nawet tygodni. Zawrotów głowy nie należy bagatelizować,...

więcej

9802

Zapalenie opon mózgowych: objawy. Jak rozpoznać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych? Zapalenie opon mózgowych: objawy. Jak rozpoznać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych?

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to choroba, której objawy zależą od wielu czynników, takich jak...

więcej

8184

DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję? DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem...

więcej

11800

Tężyczka jawna i utajona - przyczyny, objawy i leczenie Tężyczka jawna i utajona - przyczyny, objawy i leczenie

Tężyczka to choroba, w przebiegu której dochodzi m.in. do mrowienia lub drętwienia twarzy i...

więcej

6172

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Grupy wsparcia
data

Wrzesień 01, 2014

A orientujecie się może czy mogę pić ten slim coffee jak mam cukrzycę? Nie zaszkodzi mi to? Dla cukrzyków jest slim coffee diabetyk . Mój mąż ma cukrzycę i pije właśnie tą kawę. Nie zapominaj jednak o ćwiczeniach i odpowiedniej diecie dla tej choroby.

data

Sierpień 31, 2014

no muszę przyznać że Aqua Slim działa, warto było w niego zainwestować:)

data

Sierpień 31, 2014

Taka szybka utrata wagi nie jest oznaką zdrowia (przy założeniu, że dieta była rozsądna). Lepiej przebadać się w kierunku wykluczenia choroby nowotworowej, która zazwyczaj powoduje nagłą i niekontrolowaną utratę wagi. Życzę negatywnych wyników badań.

data

Sierpień 31, 2014

Tabletki same w sobie nie odchudzają (były kiedyś takie, kt. odchudzały na receptę ale je wycofano, bo siały spustoszenie w organiźmie) Tabletki (niektóre) wspomagają proces odchudzanie np. poprzez zawartość chromu, kt. ogranicza nasze łaknienie na słodycze. Ważne,żęb zaczynając...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.