Zespół chronicznego zmęczenia: przyczyny i objawy. Leczenie syndromu przewlekłego zmęczenia

41 komentarze
Autor: Monika Majewska

Zespół chronicznego (przewlekłego) zmęczenia (CFS) jest uważany za kolejną chorobę cywilizacyjną. Coraz więcej osób zmaga się z przewlekłą sennością, znużeniem, wycieńczeniem fizycznym czy kłopotami z koncentracją. Jakie jeszcze objawy daje CFS? Jak leczyć syndrom przewlekłego zmęczenia?

Zespół chronicznego zmęczenia (chronic fatique syndrome - CFS) to niewytłumaczalne zmęczenie, które nie ustępuje po odpoczynku i trwa ponad 6 miesięcy. Zespół przewlekłego zmęczenia jest uważany za kolejną chorobę cywilizacyjną, jednak oficjalnie nie można powiedzieć, że to choroba, ponieważ CFS  nie ma w międzynarodowym spisie chorób, jakie psychiatrzy mogą rozpoznawać.

Zespół chronicznego zmęczenia - przyczyny

Naukowcy podejrzewają, że przyczynami choroby mogą być czynniki immunologiczne, czyli związane z układem odpornościowym człowieka, np. alergie i zakażenia infekcyjne (niektóre osoby bezpośrednio przed wystąpieniem CFS przechodzą infekcje grypopodobne). Zespół przewlekłego zmęczenia może być wywołany ciężkim przebiegiem mononukleozy lub też wirusem EBV, który uaktywnia się po jej bezobjawowym przebiegu. Niektórzy badacze zwracają uwagę także na zaburzenia metabolizmu kwasu mlekowego w mięśniach i obecność RNA enterowirusa w mięśniach, jak również na niedobór składników odżywczych. Według innej teorii przyczyną CFS są zaburzenia w wydzielaniu jednego z hormonów produkowanych przez nadnercza.

Nie przegap

Diagnoza: DEPRESJA - gdzie i jak leczyć depresję

Depresja, nawet jeśli trwa długo, nie powoduje trwałych zmian w psychice. Nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Musimy tylko ją leczyć i, co najważniejsze, przestać się wstydzić, że padliśmy jej ofiarą.

Ważne

Ważne

Kto jest najbardziej narażony na zespół chronicznego zmęczenia?

Na zespól chronicznego zmęczenia najbardziej narażone są osoby, które żyją w ciągłym biegu, co jest związane z prowadzeniem niezdrowego stylu życia. Skutkiem tego może być wyczerpanie organizmu i CFS, który może pojawić się nawet u młodych osób.

CFS bardzo często dotyczy osób przechodzących na emeryturę.

Na zespół przewlekłego zmęczenia narażone są także niektóre grupy zawodowe, takie jak lekarze, pielęgniarki, duchowni, psychoterapeuci, czy nauczyciele. W tych środowiskach bardzo często spotyka się tzw. zespół wypalenia zawodowego, którego konsekwencją jest właśnie CFS.

Zespół chronicznego zmęczenia - objawy

Głównym objawem CFS jest występujące przez co najmniej 6 miesięcy stałe lub nawracające uczucie zmęczenia, (zarówno fizycznego, jak i psychicznego), które jest nasilone do tego stopnia, że dominuje na innymi objawami. Co więcej, uczucie to nie ustępuje po odpoczynku i znacząco wpływa na aktywność zawodową, społeczną i osobistą chorego.

Objawami towarzyszącymi CFS mogą być:

  • ból gardła
  • bolesne powiększone węzły chłonne, zwłaszcza szyjne i pachowe
  • bóle mięśnia i stawów (ale bez cech zapalenia i obrzęków)
  • bóle głowy, ale o innych charakterze niż bóle, które pojawiały się przed chorobą
  • złe samopoczucie po wysiłku, utrzymujące się ponad 24 godziny
  • zaburzenia pamięci i koncentracji
  • zaburzenia snu (często zmęczenie po przebudzeniu niż przed pójściem spać)

Zespół chronicznego zmęczenia - diagnostyka

We wstępnej diagnozie lekarz musi wykluczyć wiele chorób, które objawiają się zmęczeniem, m.in. anemię, niedoczynność tarczycy, cukrzycę, a także choroby serca, płuc, wątroby czy nerek. Do tej grupy zalicza się także zakażenie wirusem HIV,  nowotwór, boreliozę, stwardnienie rozsiane, a także zatrucie ołowiem i alkoholem etylowym oraz uzależnienie od środków psychoaktywnych. Zmęczenie może także towarzyszyć niektórym zaburzeniom psychicznym, dlatego także one muszą zostać wykluczone.

Zespół chronicznego zmęczenia - leczenie

Ze względu na złożoność problemu, jakim jest zespół przewlekłego zmęczenia, zaleca się psychoterapię, fizjoterapię, terapię bólu, a nawet hipnozę.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 21.01.2015

Komentarze (1 - 10 z 41)
klepsydra, 09.02.2016 11.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Harmonizator bio info 7 miałam to jeden z silniejszych o jakich czytałam, dlatego się na niego zdecydowałam. Ma szeroki zasięg działania, a także wysokie spektrum możliwości. Efekty zauważalne były dość szybko, warto czasami szukać dłużej jednej, ale skutecznej metody, niż decydować się na pierwsze lepsze leczenia, które nic nie da.
 
Vronka, 08.02.2016 13.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A jakie harmonizatory i co konkretnie zrobiły, że 'pomogły'?
 
klepsydra, 05.02.2016 08.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
I własnie dlatego zawsze stroniłam od lekarstw i żyłam w przekonaniu, że tylko pozytywnym myśleniem można wyleczyć niektóre stany. Choć akurat w tym wypadku pomogły mi harmonizatory bardzo.
 
Jacek, 02.02.2016 15.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam,musicie zastąpić białka zwierzęce roślinnymi, polecam oliwki, dieta powinna się składać z śniadania takiego jak chleb razowy, ser i na to pomidor,sczypiorek do tego porcja oliwek, raz może dwa razy dziennie i owoce typu mandarynki, kiwi, śliwki,jabłka, nie jedzcie bananów, wszystko porządnie umyte.Posiłki zalecam tak jak jecie normalnie rano, Potem 10, 13, 17 i ostatni posiłek przed 20-stą, możecie spróbować na obiad zjeść spagetti ale tylko z razowym makaronem, nic białego, jak ryż, biały makaron, lub ziemniaki z mięsem gotowanym na parze ale niekoniecznie. Jeśli jednak wstaniecie nie wyspani po takim posiłku rano to znaczy że wasz brzuch jest jeszcze nie gotowy na tego typu posiłki, żadnych kaw czy soków tylko woda niegazowana. Zastąp wtedy obiad może nie kanapkami żeby nie było monotonii, ale crossontami tymi rogalikami maślanymi one wam nie zaszkodzą, tylko bez nadzienia. Polecam czekoladę gorzką i tylko ekologiczną. potrzebujesz i będziesz miał pusty żołądek pod koniec dnia to jest klucz do wyleczenia się z tej choroby, sen na pusty żąłądek.Nie jedzcie surowych warzyw, typu avokado. Ognie musicie jeść wszystko co zdrowe i łatwo strawne dla wasze żołądka, musicie w tej sposób raz, oczyścić organizm z toksyn, i mieć praktycznie cały czas pusty żołądek i spać na pusty żołądek, ponieważ białka zwierzęce i inne pokarmy będą wam się długo rozkładać w orgnażmie i raz że będzie mieli problemy z zaśnięciem to a dwa będzie wstawać zmęczeni bo pokarm będzie zalegał i trawił się przez noc. W ten sposób musicie odespać zaległości!!! i wszystko będzie ok. Nie przejmujcie się że macie problemy z pamięcią i koncentracją i nerwice. Dla organizmu który śpi po 4-5 godzin dziennie przez rok, lub dłużej to normalna sprawa, każdy dzień jest dla niego wyzwaniem bo jest niedospany, i otępiały. Jest jeszcze jedno wyjście akumpunktura, musicie ją stosować przez13-14 tygodni, pierwsze dwa tyg 2-3 razy w tygodniu, następne już tylko raz w tygodniu. Ale dieta was szybciej z regeneruje. Polecam również książkę ,,Dobre bakterie" Robynne Chutkan. Życzę wszystkim zdrowego snu i szybkiego powrotu do zdrowia!!
 
Jacek, 02.02.2016 15.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam
 
KULA, 24.01.2016 19.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moze faktycznie jest to spowodowane grzybami, ktore blokuja wchlanianie sie witamin i mineralow. Tym bardziej ,ze objawy sa podobne do nerwicy , ktora w duzej czesci powstaje z braku magnezu. Do tego Jacek mowi , ze dobra jest dieta bez bialka zwierzecego a wadomo ze bialko takze nie sprzyja wchlanianiu sie magnezu. Mozliwe , ze wyjsciem z tej choroby jest wykrycie i usuniecie toksyn i grzybow w organizmie a potem odpowiednia dieta i uzupelnienie mineralow
 
barti, 24.01.2016 10.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wszystko zaczęlo się 6 miesiecy temu. Chdizłem na pracę sezonową 2 tyg. Po tyg zacząłem spać do 12;00. I dziwnie się czułem ogólnie. Ale spałem tak normalnie w maire o 22:00. Kulminacja przyszła we wrześniu. Masakra. Po szkole potrafiłem spać 4 godziny a i tak byłem zmęczony. To się ciągnęło. W końcu stwierdziłem, że musze iść do lekarza. Mam 16 lat. Poszedłem z rodzicami. Lekarz sweirdził, że dorastam i to normalne. Pamiętam, żę jak miałem 13 lat to również spałem i nie miałem za dużo sił, ale to minęło po 2 miesiącach, a w ogóle to czułem się wtedy normalnie. I mogłem w maire funkcjonować. Teraz natomiast jest koszmar. Poszliśmy 2 raz i kazał zrobić badania. Wykluczono wszystko- od tarczycy po cukrzycę i żelazo. Wyniki super po prostu. Witaminę D biorę. Jem dużo i zdrowo. Warzywa, owoce. Piję równeiż dużo. Witaminy biorę. Okaz zdrowia. A ja ledwo żyję. W końcu poszliśmy 3raz i kazał iś cod neurologa. Poszliśmy, a neurolog, że mam rozregulowany sen i mam nie spać po południu i że dorastam. Ok. Tylko to po tygodniu próby nic nie dało. Najgorsze to, żę jak chcę się połżyć i zasnąć to kłade się i jak się położę to nagle nie mogę zasnąć, a jestem nadal zmęczony. I od wrzesnia zasypiam tk o 24:00. A jak się budzę to i tak nigdy nie jestem wypoczęty. Stan psychiczny ok. Najpieerw trochę uwierzyłem lekarzom. Ale bez żartów. Ja od pół roku tylko śpię lub chodzę jak trup i jem. Naprawdę psychicznie czułem się super, tylko chciałem, żeby to minęło. Teraz też jest ok, ale już mam tego naprawdę dosyć. Ile to jeszcze będzie trwało. Najgorsze to chyba to, że ie ma na to leczenia. Nie ma tabletek itd. Że wezmę i jest ok. Niwiadomo skąd przyszło i nie ma leczenia. A teraz w skrócie. Wyniki ok. Bardziej zmęcznie niż sen. Ciężko z zasypiaiem i okol 24:00. Po spaniu i tak zmęczenie. Wszystko inne wykluczone Stan psychiczny- ok., ale coraz gorzej. Za 2 lata mam maturę, a ja książki nie mogę tknąć bo i tak nic nie rozumiem jak czytam. Pogorszona koncentracja. I tyle. Jak ktoś wie jak „wyleczyć” cfs to proszę o odp lub kontakt. Z góry dzięki.
 
KULA, 23.01.2016 22.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Moze mi Pani podac namiary na taki skan i ile takie badanie kosztuje?
 
JACEK, 13.01.2016 17.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do elas i zoja. Dieta to podstawa jeśli o tą chorobę, jedzenia mięsa i picie mleka będzie was osłabiać, to nie są właściwa żywność podczas tej choroby nie doda to wam energii. Proszę pisać na maila jachoo83@interia.eu lub dzwonić na numer 730664900, chętnie pomogę z doborem diety i połączeniem diety z ćwiczeniami fizycznymi które błyskawicznie przyspieszą waszą regenerację i spalą nie potrzebny balast w żołądku, tylko że ćwiczenia muszą być dawkowane, po dwóch dniach ćwiczeń, biegów , bedziecie mogli już spożywać mięso i spać jak zabici, ale po tych dwóch dniach już tylko regeneracja po tych dniach z wysiłkiem, organizm który prawie że nie spał albo spał ale ten sen nic munie dawał (nie wchodził w faze NIE REM, fazę regeneracji podczas snu) będzie tego potrzebował i odpowiednia żywność ,zero ryżu, masła, białego pieczywa!, słodyczy. Musicie to wszystko odespać ale to trochę potrwa, z miesiąc, przy odpowiedniej, każdy nietrafiony posiłek z poza diety odczujecie podczas snu, nie wyśpicie się. Chętnie pomogę bo wiem co to jest za piekło ta choroba. Proszę pisać, dzwonić.Wracając do opisu Angela napewno jest to z wiązane z toksynami w organiżmie które nie chcą się usuwać i organiżmie zalegają, ponieważ podczas tej choroby mało się ruszamy, i z braku snu dużo jemy niewłaściwych rzeczy, a podczas zdrowego snu 8 godzinego te toksyny są jakoś że tak powiem przetwarzane z wątroby i nerek i rano te toksyny są usuwane przez mocz, pot podczas aktywności ruchowej itp. Tylko że my jesteśmy chorzy i u nas jest to rozregulowane. Ale jest to choroba wyleczalna ja się męcze już 5 lat ale przez ostatni rok zacząlem dostrzegać co mi pomaga co mi szkodzi, też medycyna chinska mi pomogła bo zobaczyłem że po niej zaczołem dużo sikać i się wyprużniać ale to było w UK pod okiem lekarza i póżniej po zakończeniu zabiegów u chińczyka. Zobaczyłem że to w cale nie jest takie skomplikowane by to wyleczyć. Pozdrawiam i proszę o kontakt najlepiej telefoniczny. Napewno pomogę.
 
JACEK, 13.01.2016 14.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam podaje swojego maila www.jachoo83@interia.eu
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
DEPRESJA - leczenie. W jaki sposób LECZYĆ DEPRESJĘ DEPRESJA - leczenie. W jaki sposób LECZYĆ DEPRESJĘ

Depresja to choroba, która ma wiele postaci. Leczenie depresji więc jest różnorodne. Środki...

więcej

14505

ZESPÓŁ NIESPOKOJNYCH NÓG - przyczyny, objawy i ich łagodzenie ZESPÓŁ NIESPOKOJNYCH NÓG - przyczyny, objawy i ich łagodzenie

Typowe objawy wskazujące na zespół niespokojnych nóg to nieodparty przymus poruszania...

więcej

37725

Wstrząśnienie mózgu - objawy, leczenie i następstwa wstrząsu mózgu Wstrząśnienie mózgu - objawy, leczenie i następstwa wstrząsu mózgu

Wstrząśnienie mózgu (popularnie wstrząs mózgu) jest częstym następstwem urazu głowy. Może się...

więcej

41695

Choroba Parkinsona - przyczyny, objawy i leczenie parkinsona

Choroba Parkinsona jest postępującym schorzeniem mózgu. Objawy - sztywność, spowolnienie oraz...

więcej

16232

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie jest wskazane wykonywanie tatuażu w miejscu blizny. Generuje to ryzyko niewłaściwego efektu kosmetycznego oraz złego gojenia się skóry po wprowadzeniu pigmentu.

Radzę wykonać najpierw zdjęcie RTG i ustalić, czy ząb jest żywy. Odbudowa zęba kompozytem to cena ok. 230 zł, za pomocą licówki to koszt 1500 zł. Takie rozwiązanie można zastosować w przypadku zęba...

Dopóki pani karmi piersią miesiączka może nie wystąpić. Dobrze jednak by było skonsultować się z lekarzem. Powinno wystarczyć badanie ginekologiczne i USG, a jeśli będą potrzebne inne badania, to już...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.