Zespół chronicznego zmęczenia: przyczyny i objawy. Leczenie syndromu przewlekłego zmęczenia

26 komentarze
Autor: Monika Majewska

Zespół chronicznego (przewlekłego) zmęczenia (CFS) jest uważany za kolejną chorobę cywilizacyjną. Coraz więcej osób zmaga się z przewlekłą sennością, znużeniem, wycieńczeniem fizycznym czy kłopotami z koncentracją. Jakie jeszcze objawy daje CFS? Jak leczyć syndrom przewlekłego zmęczenia?

Zespół chronicznego zmęczenia (chronic fatique syndrome - CFS) to niewytłumaczalne zmęczenie, które nie ustępuje po odpoczynku i trwa ponad 6 miesięcy. Zespół przewlekłego zmęczenia jest uważany za kolejną chorobę cywilizacyjną, jednak oficjalnie nie można powiedzieć, że to choroba, ponieważ CFS  nie ma w międzynarodowym spisie chorób, jakie psychiatrzy mogą rozpoznawać.

Zespół chronicznego zmęczenia - przyczyny

Naukowcy podejrzewają, że przyczynami choroby mogą być czynniki immunologiczne, czyli związane z układem odpornościowym człowieka, np. alergie i zakażenia infekcyjne (niektóre osoby bezpośrednio przed wystąpieniem CFS przechodzą infekcje grypopodobne). Zespół przewlekłego zmęczenia może być wywołany ciężkim przebiegiem mononukleozy lub też wirusem EBV, który uaktywnia się po jej bezobjawowym przebiegu. Niektórzy badacze zwracają uwagę także na zaburzenia metabolizmu kwasu mlekowego w mięśniach i obecność RNA enterowirusa w mięśniach, jak również na niedobór składników odżywczych. Według innej teorii przyczyną CFS są zaburzenia w wydzielaniu jednego z hormonów produkowanych przez nadnercza.

Nie przegap

Diagnoza: DEPRESJA - gdzie i jak leczyć depresję

Depresja, nawet jeśli trwa długo, nie powoduje trwałych zmian w psychice. Nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Musimy tylko ją leczyć i, co najważniejsze, przestać się wstydzić, że padliśmy jej ofiarą.

Ważne

Ważne

Kto jest najbardziej narażony na zespół chronicznego zmęczenia?

Na zespól chronicznego zmęczenia najbardziej narażone są osoby, które żyją w ciągłym biegu, co jest związane z prowadzeniem niezdrowego stylu życia. Skutkiem tego może być wyczerpanie organizmu i CFS, który może pojawić się nawet u młodych osób.

CFS bardzo często dotyczy osób przechodzących na emeryturę.

Na zespół przewlekłego zmęczenia narażone są także niektóre grupy zawodowe, takie jak lekarze, pielęgniarki, duchowni, psychoterapeuci, czy nauczyciele. W tych środowiskach bardzo często spotyka się tzw. zespół wypalenia zawodowego, którego konsekwencją jest właśnie CFS.

Zespół chronicznego zmęczenia - objawy

Głównym objawem CFS jest występujące przez co najmniej 6 miesięcy stałe lub nawracające uczucie zmęczenia, (zarówno fizycznego, jak i psychicznego), które jest nasilone do tego stopnia, że dominuje na innymi objawami. Co więcej, uczucie to nie ustępuje po odpoczynku i znacząco wpływa na aktywność zawodową, społeczną i osobistą chorego.

Objawami towarzyszącymi CFS mogą być:

  • ból gardła
  • bolesne powiększone węzły chłonne, zwłaszcza szyjne i pachowe
  • bóle mięśnia i stawów (ale bez cech zapalenia i obrzęków)
  • bóle głowy, ale o innych charakterze niż bóle, które pojawiały się przed chorobą
  • złe samopoczucie po wysiłku, utrzymujące się ponad 24 godziny
  • zaburzenia pamięci i koncentracji
  • zaburzenia snu (często zmęczenie po przebudzeniu niż przed pójściem spać)

Zespół chronicznego zmęczenia - diagnostyka

We wstępnej diagnozie lekarz musi wykluczyć wiele chorób, które objawiają się zmęczeniem, m.in. anemię, niedoczynność tarczycy, cukrzycę, a także choroby serca, płuc, wątroby czy nerek. Do tej grupy zalicza się także zakażenie wirusem HIV,  nowotwór, boreliozę, stwardnienie rozsiane, a także zatrucie ołowiem i alkoholem etylowym oraz uzależnienie od środków psychoaktywnych. Zmęczenie może także towarzyszyć niektórym zaburzeniom psychicznym, dlatego także one muszą zostać wykluczone.

Zespół chronicznego zmęczenia - leczenie

Ze względu na złożoność problemu, jakim jest zespół przewlekłego zmęczenia, zaleca się psychoterapię, fizjoterapię, terapię bólu, a nawet hipnozę.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 21.01.2015

Komentarze (1 - 10 z 26)
Jacek, 23.09.2015 17.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
I pamiętajcie posiłki(kanapki) jedżcie o regularnej porze czyli np . 8 00, 10 00, 13 00, 17 00, 1930. Jeśli dopadnie was mały głód to polecam rogaliki suche bez żadnego nadzienia oczywiście nie z chleba. I pod żadnym pozorem nie dajcie się namówić na żaden inny posiłek podczas regeneracji( noście kanapki ze sobą) od razu zauważycie pogorszenie stanu zdrowia i samopoczucia. Pozdrawiam
 
jacek, 23.09.2015 16.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cierpię na chroniczne przemęczenie od kilku lat, nie życze najgorszemu wrogowi tego choróbska, bóle pleców, problemy skórne, zmęczenie,wolno gojące się rany, depresja, problemy z koncentracją, bóle mięśni a przede wszystkim problemy ze snem, ale jest sposób by to wyleczyć!!, przede wszystkim odpowiednia dieta, żadne leki i witaminy ponieważ podczas tej choroby organizm jest cały rozregulowany i wszystko gorej się trawi i organizm jest również mocno zanieczyszczony przez brak odpowiedniego snu podczas którego organizm zdrowy oczyszcza wątrobę i nerki z toksyn. Przede wszystkim dieta lekko strawna, zero słodyczy, masła,soli, cukru,białego chleba tłustych rzeczy a przede wszystkim białka zwierzęcego jedynie ser. Ja jadłem razowy chleb bez masła z serem pięć razy dziennie do tego owoce najlepiej wszystko organiczne i przed wszystkim oliwki. Przez pierwsze dwa tygodnie będziecie oddawać dużo moczu więc picie dużo wody, ale nie ruszajcie gazowanych rzeczy o sokach już nie w spomne. Już na drugi dzień tej diety zobaczycie znaczną różnicę, wstaniecie bardziej rześcy,lekcy, wypoczęci problemy z koncentracją i pamięcią znikną zaczniecie pamiętać sny co oznacza że że się wysypiacie a to jest główna przyczyna tej choroby brak regenerującego snu. Pamiętajcie podczas kuracji że tak powiem nie pracujcie za długo, żadnych nadgodzin, wychodzicie z pracy maks piąta i tyle, bo stres i napięcia mają tu duże znaczenie, organizm jest tak wykończony brakiem odpowiedniego snu że nawet jedna nadgodzina i w tym oczywiście stres was wykończy i znowu wrócicie do jedzenia czegokolwiek żeby tylko uzupełnić energię do jakiegoś funkcjonowania i koło się zamyka. Więc przez minimum 4 tyg żądnych nadgodzin i ta dieta jesli jest nie możliwe wyjedżcie na urlop. Z każdym dniem będziecie wstawać bardziej wypoczęci, staniecie się kreatywni, będziecie mieć więcej energii i chęci do życia, bóle głowy ustąpią, nie będzie senni,wasz organizm po prostu musi się zregenerować podczas snu ale to trwa minium 4-6 tyg. A jedzenie dieta którą poleciłem musi przez was przelatywać , będzie jedli i zaraz się wypróznicie i o to w tym chodzi żeby zołądek bym prawie cały czas pusty ale trzeba coś jeść, będziecie zasypiać po tyg w chwile bo najlepiej się zasypia na pusty zołądek a podczas tej choroby wszystko się trawi bardzo długo jęsli jecie co popadnie to zapomnijcie o regeneracji i zdrowym snie, dlatego czlowiek czuje się taki ocieżaly i otępiały i ma problemy z koncentracją i pamięcią, brak odpowiedniej diety.Ja już prawię tą chorobę pokonałem, ostatnio nawet pozwoliłem sobie wypić piwko, gdzie podczas choroby po dwoch piwach moj organizm się regenerował dwa tyg nawet. Pozdrawiam i życze wytrwałosci. Gwarantuje że będziecie zadowoleni, zaden lekarz wam nie pomoze a dla wszystkich innych nawet bliskich, oni uwazaja ze jest to problem psychiczny co jest kompletna bzdurą i dbajcie o siebie nie przepracowujcie się bo stąd bierze się ta choroba z przepracowania.
 
JACK, 23.09.2015 15.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
K
 
jo, 11.08.2015 16.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
blog osoby chorej na CFS po polsku https://shhhdontsayitloud.wordpress.com wiele informacji i pomoc autora
 
Jo, 31.07.2015 19.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cfs to nie są żarty. Ja w czasie wielkiego stresu w okropnej pracy w której spędziłam przeszło skecz miesciesy nagła złapałam jakiegoś wirusa zapewne do mego dziecka i nigdy juz się go nie pozbyłam. Zostałam zdiagnozowania z cfs jakiś roku temu. W najgorszym okresie czułam się tak złe ze nie mogłam wstać z łóżka, miała, bardzo powiększone i bolesne węzły chłonnego na szyji i pod szczeka, bolące ucho, miażdżący ból głowy, stan podgorączkowy i ból brzucha. Pamietam ze leżałam w łóżku jakieś trzy dni przez przerwy nawet nic nie jedząc. Generalnej myślałam ze umierać na jakiegoś zaawansowanego raka. Zwłokami się z łóżka do lekarza który wysłałam mnie na jakieś 40 rożnych badań krwi z podejrzeniem chlonniaka. Miałam zrobionych masę usg i nic wszystko jak prawdziwy okaz zdrowia. Po jakimś miesiącu wygrzebalak się z najgorszego dobrze ze wtedy nie miałam or ay bo nie była bym w stanie. I jakoś żyłam piec dni normalnie dwa dni umierania normalnie lądowałem baterie w weekendy. Aż pewnego dnia moje dziecko przyniosło znów jakieś świństwo z przedszkola i to chyba trzy razy pod rząd w jednym miesiącu oczywiście ja łapie wszystko od kilku lat nigdy wcześniej tak nie chorowalam. No i znów mnie rozłożyło. Było chyba nawet gorzej bo nie maila, czasu odpocząć. Ból głowy i sztywność karku były nie do wytrzymania w Anglii zostałam zdiagnozowania z cfs i firbomylagia. Leku brak. Anydepresanty. Aaa jendo z najgorszych rzeczy zmiana snu. Z osoby która uwielbiałem spać i zasypiają w sekundę pzresypaila budzik stałam się osoba która zasnąć nie może, śpi tylko w płytkiej fazie i każdy szmer ja budzi. No i zaczęła, czytać książki na ten temat, podarzca blogami, brać suplementy. Zmieniała, widełek nawyków od jedzenia dieta paleo brak węglowodanów złożonych i cukrów prostych czyli zero ryżu, makaronu, chleba, słodyczy itd. Tylko organiczne warzywa mnóstwo tych, i organiczne mięso i trochę owoców. Biorę duże dawki witaminy d, witamny c, olej z kryla, multiwitaminy i mikorelementy. Próbuje nie robić za dużo, a mama prace na cały etat i dziecko. I przede wszystkim uczę się panować nad stresem zauważyłam ze stres nawet niewielki powoduje u mnie natychmiastowe oznaki cfs, ból głowy, ból pleców, zawroty głowy, zmęczenia, ból mięśni. Generalnie dla tych co nie maja pojęcia jak czuje się człowiek z cfs czuje się tak jak na chemioterapii, tak porównała jedna z kobiet która znam która przeżyła przez chemio i teraz cierpi na cfs. Tak cię wszystko boli i meczy, brak skupienia, rozdrażnieniem tłumem ludzi, głośna muzyka, ze naprawdę trzeba diametralnie zmienić życie, ja mieszkam w wielkim mieście ale unikam wycieczek do centrum wiem ile mnie to kosztuje. W weekendy medytacje i proszę partnera o czas tylko dla mnie gdzie mogę siedzieć w cichym pokoju i czytać książkę. Generalnie choroba jest bardzo niszczącą i brak zrozumienia lekarzy i innych nie pomaga. Ale muszę powiedzieć ze dzięki niej zaczęłam doceniać życie, i każdy dzień. Każdy dzień kiedy czuje się lepiej. Powodzenia!
 
A, 23.06.2015 23.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A sprawdzales czy masz wystarczajaco witaminy d ?
 
Matthew, 21.06.2015 14.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W Angli
 
Z, 17.06.2015 12.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mieszkasz obecnie w angli czy w Polsce ?
 
Matthew, 10.06.2015 13.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem Angikiem, i mam to. Jestem bardzo zainteresowany w jaki ta choroba jest rozpoznana, i jaki jest leczenia w Polsce? Przepraszam, ale nie mówię dobrze po polsku!
 
Ola, 01.06.2015 22.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
skad jestes ? jakie masz objawy
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Nerwica natręctw: objawy i leczenie Nerwica natręctw: objawy i leczenie

Nerwica natręctw to zaburzenie psychiczne, jednak wiele z jej objawów przekłada się także na sferę...

więcej

16762

Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej...

więcej

44279

Tężyczka jawna i utajona - przyczyny, objawy i leczenie Tężyczka jawna i utajona - przyczyny, objawy i leczenie

Tężyczka to choroba, w przebiegu której dochodzi m.in. do mrowienia lub drętwienia twarzy i...

więcej

21550

ZESPÓŁ NIESPOKOJNYCH NÓG - przyczyny, objawy i ich łagodzenie ZESPÓŁ NIESPOKOJNYCH NÓG - przyczyny, objawy i ich łagodzenie

Typowe objawy wskazujące na zespół niespokojnych nóg to nieodparty przymus poruszania...

więcej

37725

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Dobrze pan to ujął, to jest problem, który zaczyna się w głowie. Oczywiście jego skutki słychać w mowie, ponieważ stres atakuje układ oddechowy i głosowy. Warto jednak udać się do logopedy, który...

Podniecie fizyczne jest wynikiem działania bodźców, które do nas docierają. Najprawdopodobniej dopiero partner, którego będziesz darzyła uczuciem i zaufaniem je wyzwoli. Radzę spokojnie poczekać.

Wskazania do cięcia cesarskiego ustala lekarz prowadzący. Mogę tylko napisać, że ani obniżanie macicy, ani dyskopatia, ani rwa kulszowa nie stanowią wskazania do cięcia cesarskiego.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.