Zespół chronicznego zmęczenia: przyczyny i objawy. Leczenie syndromu przewlekłego zmęczenia

50 komentarze
Autor: Monika Majewska

Zespół chronicznego (przewlekłego) zmęczenia (CFS) jest uważany za kolejną chorobę cywilizacyjną. Coraz więcej osób zmaga się z przewlekłą sennością, znużeniem, wycieńczeniem fizycznym czy kłopotami z koncentracją. Jakie jeszcze objawy daje CFS? Jak leczyć syndrom przewlekłego zmęczenia?

Zespół chronicznego zmęczenia (chronic fatique syndrome - CFS) to niewytłumaczalne zmęczenie, które nie ustępuje po odpoczynku i trwa ponad 6 miesięcy. Zespół przewlekłego zmęczenia jest uważany za kolejną chorobę cywilizacyjną, jednak oficjalnie nie można powiedzieć, że to choroba, ponieważ CFS  nie ma w międzynarodowym spisie chorób, jakie psychiatrzy mogą rozpoznawać.

Zespół chronicznego zmęczenia - przyczyny

Naukowcy podejrzewają, że przyczynami choroby mogą być czynniki immunologiczne, czyli związane z układem odpornościowym człowieka, np. alergie i zakażenia infekcyjne (niektóre osoby bezpośrednio przed wystąpieniem CFS przechodzą infekcje grypopodobne). Zespół przewlekłego zmęczenia może być wywołany ciężkim przebiegiem mononukleozy lub też wirusem EBV, który uaktywnia się po jej bezobjawowym przebiegu. Niektórzy badacze zwracają uwagę także na zaburzenia metabolizmu kwasu mlekowego w mięśniach i obecność RNA enterowirusa w mięśniach, jak również na niedobór składników odżywczych. Według innej teorii przyczyną CFS są zaburzenia w wydzielaniu jednego z hormonów produkowanych przez nadnercza.

Nie przegap

Diagnoza: DEPRESJA - gdzie i jak leczyć depresję

Depresja, nawet jeśli trwa długo, nie powoduje trwałych zmian w psychice. Nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Musimy tylko ją leczyć i, co najważniejsze, przestać się wstydzić, że padliśmy jej ofiarą.

Ważne

Ważne

Kto jest najbardziej narażony na zespół chronicznego zmęczenia?

Na zespól chronicznego zmęczenia najbardziej narażone są osoby, które żyją w ciągłym biegu, co jest związane z prowadzeniem niezdrowego stylu życia. Skutkiem tego może być wyczerpanie organizmu i CFS, który może pojawić się nawet u młodych osób.

CFS bardzo często dotyczy osób przechodzących na emeryturę.

Na zespół przewlekłego zmęczenia narażone są także niektóre grupy zawodowe, takie jak lekarze, pielęgniarki, duchowni, psychoterapeuci, czy nauczyciele. W tych środowiskach bardzo często spotyka się tzw. zespół wypalenia zawodowego, którego konsekwencją jest właśnie CFS.

Zespół chronicznego zmęczenia - objawy

Głównym objawem CFS jest występujące przez co najmniej 6 miesięcy stałe lub nawracające uczucie zmęczenia, (zarówno fizycznego, jak i psychicznego), które jest nasilone do tego stopnia, że dominuje na innymi objawami. Co więcej, uczucie to nie ustępuje po odpoczynku i znacząco wpływa na aktywność zawodową, społeczną i osobistą chorego.

Objawami towarzyszącymi CFS mogą być:

  • ból gardła
  • bolesne powiększone węzły chłonne, zwłaszcza szyjne i pachowe
  • bóle mięśnia i stawów (ale bez cech zapalenia i obrzęków)
  • bóle głowy, ale o innych charakterze niż bóle, które pojawiały się przed chorobą
  • złe samopoczucie po wysiłku, utrzymujące się ponad 24 godziny
  • zaburzenia pamięci i koncentracji
  • zaburzenia snu (często zmęczenie po przebudzeniu niż przed pójściem spać)

Zespół chronicznego zmęczenia - diagnostyka

We wstępnej diagnozie lekarz musi wykluczyć wiele chorób, które objawiają się zmęczeniem, m.in. anemię, niedoczynność tarczycy, cukrzycę, a także choroby serca, płuc, wątroby czy nerek. Do tej grupy zalicza się także zakażenie wirusem HIV,  nowotwór, boreliozę, stwardnienie rozsiane, a także zatrucie ołowiem i alkoholem etylowym oraz uzależnienie od środków psychoaktywnych. Zmęczenie może także towarzyszyć niektórym zaburzeniom psychicznym, dlatego także one muszą zostać wykluczone.

Istnieją wskaźniki, które mogą okazać się przydatne w diagnozie. Naukowcy stwierdzili we krwi badanych przez nich chorych obecność wskaźników stanu zapalnego. Poza tym u pacjentów z zespołem chronicznego zmęczenia skład mikrobiomu jelitowego odbiega od normy, co może być przyczyną wystąpienia objawów zapalnych i żołądkowo-jelitowych u chorych.

Zespół chronicznego zmęczenia - leczenie

Ze względu na złożoność problemu, jakim jest zespół przewlekłego zmęczenia, zaleca się psychoterapię, fizjoterapię, terapię bólu, a nawet hipnozę.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Chroniczne ZMĘCZENIE - sprawdź, co może ci dolegać

Chroniczne ZMĘCZENIE - sprawdź, co może ci dolegać

Dlaczego jestem ciągle zmęczona? Przyczyny przewlekłego zmęczenia

Dlaczego jestem ciągle zmęczona? Przyczyny przewlekłego zmęczenia

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 06.07.2016

Komentarze (1 - 10 z 50)
Abrrra, 27.04.2017 13.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
I jak? znalazles rozwiazanie? polepszylo sie cos?
 
kasia, 24.01.2017 08.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proszę sobie zrobić badania w kierunku boreliozy, pracuję z pacjentami, którzy chorują na boreliozę i niestety przewlekłe zmęcznie jest bardzo częstym skutkiem zarażenia się tą bakterią..
 
Jacek, 26.12.2016 16.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeszcze jedna ważna rzecz, przez to że nie mal każde jedzenie wam się nie trawi i wiele z niego zalega wam w waszym ciele, ciało robi się zainfekowane przez bakterie i spicie cały czas na pełny żołądek. Detoksykacje musicie zrobić dietą którą wam pokaże, czyli jeść czysto i tylko rzeczy które dodają wam energii, organizm sam się oczyści w 80% w przeciągu 3 tygodni. Pozdrawiam
 
JACEK, 26.12.2016 15.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, już się udzielałem na forum na temat CFS, chroniczne przemęczenia jest wyleczalne w 80% w 3 tygodnie przy oszczędzaniu energii i odpowiedniej diecie. Całkowite wyleczenie z tej choroby zajmuje max 6 tyg ale po 3 tyg możecie już normalnie funkcjonować, nie będziecie czuć wagi telefonu w ręce i rozmowy, konwersacje nie będą was wogóle męczyć, będziecie prawie zdrowi. Uwaga, właśnie rozmowy i korzystanie z social media, pisanie i sytłacje stresowe zabierają wam najwięcej energii bo odbywają się szybko i potraficie zużyć na nie całą energię która jest wam bardzo potrzebna by spać, lepiej , to jak byście mieli tylko mały zapas naboi w pistolecie i podczas tych czynności potraficie stracić wszystkie, następna ważna tylko 20% z całej dostępnej żywności jest tolerowana przez wasz organizm to znaczy że wszystkie inne posiłki które jedząc zdrowi ludzie nie dodają wam energii, to równa się z tym jak byście nic nie zjadli. Nie długo umieszcze filmy na youtube jak się wyleczyć w tak krótkim czasie z CFS, będą w języku angielskim i polskim ponieważ przebywam za granicą. Choroba jest jak najbardziej wyleczalna ale przez to że ludzie i lekarze jej nie znają może trwać latami i dłużej są przypadki że ludzie chorują na nią 20, 50 lat nawet, o takich przypadkach słyszałem. Nie długo pomogę wam wszystkim, linki umieszczę na tej stronie do filmów na youtube. Pozdrawiam serdecznie
 
Robert, 28.11.2016 18.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kochani Być może będę w stanie pomóc. Proszę zwrócić uwagę na podaną w artykule informację o wirusie EBV (Epsteina-Barr) to bardzo powszechny wirus (ma go nawet 98% populacji) i ma on związek z CFS Jest bardzo duża szansa na rozwiązanie problemu, więcej informacji podam w drodze prywatnej korespondencji, podaję adres email: malena3@amorki.pl Pozdrawiam serdecznie
 
monika, 09.11.2016 17.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Barti co pisales wczesciej, jak sie z toba skontaktowac? mam pare pytan.. jest to bardzo wazne! moj chlopak ma to samo, i chciala bym tylko zadac pare pytan!! mieszkam za granica a tutaj lekarze na niczym sie nie znaja... dziekuje za odp.
 
Fab, 31.10.2016 01.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To wszystko to chemia w naszym jedzeniu i nie tylko ale glownie nasz system immunoligiczny nie umie sobie juz z tym poradzic Zatruja nas te s....ny do konca we wszystkim jest chemia nie moga sie nazrec juz tymi pieniedzmi i nie patrza czy ktos cierpi czy umiera aby tylko miec jak najwiecej kasy
 
as, 23.09.2016 19.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a badałeś sie na obecność wirusa C lub B ?
 
energicznyyyy, 17.03.2016 12.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jacek, wiele mogę potwierdzić. Niejadłem mięsa pare lat ale dopiero poźniej uderzyło mnie z nabiałem. Jest bardzo dużo lektory na ten temat w internecie ale z doświdczenia powiem że poczułem się o wiele lżej, mniejsza potliwość! To serio absurdnalne, że jemy mleko i to w takiej ilości. Sprawdzone harmonizatory zmieniają energie i wszystko inaczej działa ja wile dobrego czytałem od harmonizatorach Creatos
 
chory na raka, 12.02.2016 11.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
POD ROZWAGĘ. 50 milionów lat nienawiści Robert Tekieli Stacja benzynowa, południowe Włochy. Dwóch mężczyzn podchodzi do kasy. Rachunek wynosi kilkadziesiąt euro, jeden z mężczyzn podaje kasjerowi banknot o nominale 1 euro. Kasjer wydaje ponad dziewięćset. Wszystko rejestrują kamery. To piąta okradziona w ten sposób stacja benzynowa. Ale i ostatnia. Portrety hipnotyzerów-oszustów szybko doprowadziły policję na ich trop... Na scenie człowiek wprowadzony w trans hipnotyczny wisi pomiędzy krzesłami, opierając się o nie jedynie piętami i czubkiem głowy. Siadają na nim dorośli mężczyźni. „Żywa ławka” wytrzymuje ten ciężar, wbrew prawom fizyki. Na jawie nikt nie jest w stanie dokonać czegoś podobnego. Po ukończonym seansie okazuje się jednak, że kosztem tego pokazu był uraz kręgosłupa. W transie hipnotycznym hipnotyzowany nie odczuwał bólu. W czasie innego eksperymentu zahipnotyzowanej osobie zasugerowano poparzenia rozgrzanym prętem, po wprowadzeniu w trans hipnotyzer dotykał hipnotyzowanego długopisem i w tych miejscach pojawiły się zaczerwienienia i bąble. Hipnoza jest zjawiskiem niezwykłym. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Czy jednak jest taką nadzieją dla medycyny i psychoterapii, za jaką jest uważana? Tu mam wielkie wątpliwości. Szamanizm XXI wieku Co wiemy o hipnozie? Hipnoza jest odmiennym stanem świadomości. Wydawałoby się najlepiej poznanym. Jednak to poznanie jest mocno ograniczone. Pod koniec XIX wieku hipnozę uznano za przedmiot badań naukowych. Swój pierwszy „złoty okres” przeżyła w latach 1880-1890. Jednak wiedza o jej naturze nie posunęła się naprzód. Mimo nieznanej natury hipnozę od jej początków stosuje się wobec osób chorych. W 1893 r. zaakceptowało ten fakt Brytyjskie Stowarzyszenie Medyczne. Amerykanie zrobili to dopiero w 1958 r., w rok po założeniu przez Miltona Ericksona Amerykańskiego Towarzystwa Hipnozy Klinicznej. Jednak apogeum popularności hipnoza przeżywa dzięki ruchowi New Age. Jest jednym z najczęściej poruszanych tematów w literaturze tego ruchu, stała się jedną z najmocniej eksploatowanych praktyk terapeutycznych, badawczych i transpersonalnych. Jest techniką osiągania stanów transgresyjnych, doświadczanych od wieków przez szamanów, spirytystów i jasnowidzów. New Age określa w sposób nieuprawniony stany telepatyczne, mediumiczne i związane z channelingiem jako pozytywne. Jednak wiedza jaką niosą religie na temat podróży astralnych, mediumizmu czy jasnowidzenia jest jednoznaczna. Podłożem nadzwyczajnych możliwości których doświadczają osoby wchodzące w odmienne stany świadomości nie jest uruchamianie niewykorzystanego dotychczas potencjału ludzkiej natury. Przyczyną właściwości paranormalnych jest stan otwarcia się na duchową rzeczywistość demoniczną. cd http://www.donbosco.pl/archiwum-2009-10-1421
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Udar mózgu: przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie Udar mózgu: przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie

Udar mózgu jest bardzo niebezpieczny. Jeśli rozpoznasz pierwsze objawy udaru, naprawdę możesz...

więcej

62

Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej...

więcej

60

Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie opaczne. Określa się je też nazwami...

więcej

57

Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy? Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

Zawroty głowy trwają chwilę lub kilka dni a nawet tygodni. Zawrotów głowy nie należy bagatelizować,...

więcej

51

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W przypadku alergii zawsze istnieje ryzyko uczulenia na kolejny czynnik, czyli po jakimś czasie po zrobieniu tatuażu, np. na barwniki. Odradzam wykonywanie u osób z potwierdzoną alergią tego typu...

Na temat tego, co to oznacza i jakie leki powinna Pani stosować, powinna Pani rozmawiać wyłącznie z lekarzem prowadzącym. Zespół policystycznych jajników należy leczyć, ale nie można go wyleczyć....

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.