Zespół chronicznego zmęczenia: przyczyny i objawy. Leczenie syndromu przewlekłego zmęczenia

21 komentarze
Autor: Monika Majewska

Zespół chronicznego (przewlekłego) zmęczenia (CFS) jest uważany za kolejną chorobę cywilizacyjną. Coraz więcej osób zmaga się z przewlekłą sennością, znużeniem, wycieńczeniem fizycznym czy kłopotami z koncentracją. Jakie jeszcze objawy daje CFS? Jak leczyć syndrom przewlekłego zmęczenia?

Zespół chronicznego zmęczenia (chronic fatique syndrome - CFS) to niewytłumaczalne zmęczenie, które nie ustępuje po odpoczynku i trwa ponad 6 miesięcy. Zespół przewlekłego zmęczenia jest uważany za kolejną chorobę cywilizacyjną, jednak oficjalnie nie można powiedzieć, że to choroba, ponieważ CFS  nie ma w międzynarodowym spisie chorób, jakie psychiatrzy mogą rozpoznawać.

Zespół chronicznego zmęczenia - przyczyny

Naukowcy podejrzewają, że przyczynami choroby mogą być czynniki immunologiczne, czyli związane z układem odpornościowym człowieka, np. alergie i zakażenia infekcyjne (niektóre osoby bezpośrednio przed wystąpieniem CFS przechodzą infekcje grypopodobne). Zespół przewlekłego zmęczenia może być wywołany ciężkim przebiegiem mononukleozy lub też wirusem EBV, który uaktywnia się po jej bezobjawowym przebiegu. Niektórzy badacze zwracają uwagę także na zaburzenia metabolizmu kwasu mlekowego w mięśniach i obecność RNA enterowirusa w mięśniach, jak również na niedobór składników odżywczych. Według innej teorii przyczyną CFS są zaburzenia w wydzielaniu jednego z hormonów produkowanych przez nadnercza.

Nie przegap

Diagnoza: DEPRESJA - gdzie i jak leczyć depresję

Depresja, nawet jeśli trwa długo, nie powoduje trwałych zmian w psychice. Nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Musimy tylko ją leczyć i, co najważniejsze, przestać się wstydzić, że padliśmy jej ofiarą.

Ważne

Ważne

Kto jest najbardziej narażony na zespół chronicznego zmęczenia?

Na zespól chronicznego zmęczenia najbardziej narażone są osoby, które żyją w ciągłym biegu, co jest związane z prowadzeniem niezdrowego stylu życia. Skutkiem tego może być wyczerpanie organizmu i CFS, który może pojawić się nawet u młodych osób.

CFS bardzo często dotyczy osób przechodzących na emeryturę.

Na zespół przewlekłego zmęczenia narażone są także niektóre grupy zawodowe, takie jak lekarze, pielęgniarki, duchowni, psychoterapeuci, czy nauczyciele. W tych środowiskach bardzo często spotyka się tzw. zespół wypalenia zawodowego, którego konsekwencją jest właśnie CFS.

Zespół chronicznego zmęczenia - objawy

Głównym objawem CFS jest występujące przez co najmniej 6 miesięcy stałe lub nawracające uczucie zmęczenia, (zarówno fizycznego, jak i psychicznego), które jest nasilone do tego stopnia, że dominuje na innymi objawami. Co więcej, uczucie to nie ustępuje po odpoczynku i znacząco wpływa na aktywność zawodową, społeczną i osobistą chorego.

Objawami towarzyszącymi CFS mogą być:

  • ból gardła
  • bolesne powiększone węzły chłonne, zwłaszcza szyjne i pachowe
  • bóle mięśnia i stawów (ale bez cech zapalenia i obrzęków)
  • bóle głowy, ale o innych charakterze niż bóle, które pojawiały się przed chorobą
  • złe samopoczucie po wysiłku, utrzymujące się ponad 24 godziny
  • zaburzenia pamięci i koncentracji
  • zaburzenia snu (często zmęczenie po przebudzeniu niż przed pójściem spać)

Zespół chronicznego zmęczenia - diagnostyka

We wstępnej diagnozie lekarz musi wykluczyć wiele chorób, które objawiają się zmęczeniem, m.in. anemię, niedoczynność tarczycy, cukrzycę, a także choroby serca, płuc, wątroby czy nerek. Do tej grupy zalicza się także zakażenie wirusem HIV,  nowotwór, boreliozę, stwardnienie rozsiane, a także zatrucie ołowiem i alkoholem etylowym oraz uzależnienie od środków psychoaktywnych. Zmęczenie może także towarzyszyć niektórym zaburzeniom psychicznym, dlatego także one muszą zostać wykluczone.

Zespół chronicznego zmęczenia - leczenie

Ze względu na złożoność problemu, jakim jest zespół przewlekłego zmęczenia, zaleca się psychoterapię, fizjoterapię, terapię bólu, a nawet hipnozę.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 21.01.2015

Komentarze (1 - 10 z 21)
A, 23.06.2015 23.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A sprawdzales czy masz wystarczajaco witaminy d ?
 
Matthew, 21.06.2015 14.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W Angli
 
Z, 17.06.2015 12.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mieszkasz obecnie w angli czy w Polsce ?
 
Matthew, 10.06.2015 13.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem Angikiem, i mam to. Jestem bardzo zainteresowany w jaki ta choroba jest rozpoznana, i jaki jest leczenia w Polsce? Przepraszam, ale nie mówię dobrze po polsku!
 
Ola, 01.06.2015 22.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
skad jestes ? jakie masz objawy
 
kruk, 01.06.2015 14.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Właśnie wróciłem od psychologa który mi mówi że nie mam depresji mimo iż lekarz mnie do niego skierował bo według niego mam depresje.... Mam dopiero 18 lat i sam postanowiłem poszukać co mi dolega. Depresja do mnie nie pasuje natomiast CFS opisuje to co mi dolega aż za dobrze, łącznie z chorobą podobną do grypy przed zmęczeniem. Tylko szkoda że nie ma jednego skutecznego środka na te przemęczenie ... ;(
 
Do ScD i exCFS, 28.05.2015 09.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wyleczyles sie z tego ?
 
silje90, 26.05.2015 12.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja już nie wiem czy mogę mieć CFS, depresje czy co innego.Mówiono mi też że mogę być nocnym markiem i tak jak chłopak od "bojazliwej'' jestem zmęczona w dzień a pod wieczór trochę ożywam, też mam bóle zatok i migreny, chociaż do niedawna nawet nie wiedziałam co to są migreny :) Do tego bolą mnie stawy i kręgosłup, mięśnie, tracę koncętracje i mam problemy z pamięcią.Mogłabym położyć się spać i nie wstawać, obojętnie czy śpię 6, 8, 10 czy 15 godzin i tak jestem zmęczona. W jednej chwili mam chęci do zrealizowania czegoś ale np.po pół godzinie danej czynności czy czyjejś uwadze schodzi ze mnie całą para i jestem jeszcze bardziej zmęczona i poirytowana. Dodam że mam 25 lat i mniej więcej czuje się tak od 3, 4 lat.Ale na mój stan może mieć wpływ choroba mojej mamy która akurat 4, 5 lat temu mała najgorszy przebieg.
 
ona, 15.05.2015 19.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie ten zespół doprowadził do hospitalizacji. Okazało się, że niedawno przebyłam monoukleozę i to jest przyczyną. Zastanawiam się ile to jeszcze potrwa.
 
pa, 02.05.2015 21.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jakbym przeczytała o sobie...lecze sie na depresje ale chyba niepotrzebnie... w pracy sie obijam o ile do niej jade (choć ogromnie ją lubie), wiecznie jestem zmęczona, zwłaszcza rano! Uwielbiam spać, ten weekend znowu przespałam, (idę spac w pt ok 20 spać, wstaję w sobote ok 18 albo w niedziele ok 15) i dalej jestem senna, zmęczona życiem, mam zszargane nerwy i wylane na wszystko, a mam dopiero 31 lat... polecam jakieś hobby, np rower bo jak juz sie zmusisz zeby coś zrobić to jest fajnie
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Cyklofrenia czyli choroba afektywna jedno- lub dwubiegunowa Cyklofrenia czyli choroba afektywna jedno- lub dwubiegunowa

Cyklofrenia to stara, rzadziej używana dziś nazwa określająca chorobę psychiczną, w której...

więcej

14373

Nerwoból czyli neuralgia - ból bez przyczyny Nerwoból czyli neuralgia - ból bez przyczyny

Ni z tego, ni z owego coś cię zakłuje w karku. Ból bywa sporadyczny, ale bywa, że pojawia się dość...

więcej

21323

Tężyczka jawna i utajona - przyczyny, objawy i leczenie Tężyczka jawna i utajona - przyczyny, objawy i leczenie

Tężyczka to choroba, w przebiegu której dochodzi m.in. do mrowienia lub drętwienia twarzy i...

więcej

21550

Jak rozpoznać OBJAWY SCHIZOFRENII Jak rozpoznać OBJAWY SCHIZOFRENII

Objawy schizofrenii są bardzo różne. Pomimo tego, że mogą pojawiać się niemal w każdym momencie...

więcej

14109

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie ma badań naukowych oceniających taką zależność.

Radzę zabieg higieny jemy ustnej. Nie pisze pani, kiedy miała ostatni raz wykonany taki zabieg. Przy problemach z przyzębiem zabieg taki wykonuje się częściej niż dwa razy w roku, zgodnie z...

Tabletki z 17. i 21. dnia mają ten sam skład i jest bez znaczenia, w jakiej kolejności je pani przyjęła.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.