Zespół chronicznego zmęczenia: przyczyny i objawy. Leczenie syndromu przewlekłego zmęczenia

43 komentarze
Autor: Monika Majewska

Zespół chronicznego (przewlekłego) zmęczenia (CFS) jest uważany za kolejną chorobę cywilizacyjną. Coraz więcej osób zmaga się z przewlekłą sennością, znużeniem, wycieńczeniem fizycznym czy kłopotami z koncentracją. Jakie jeszcze objawy daje CFS? Jak leczyć syndrom przewlekłego zmęczenia?

Zespół chronicznego zmęczenia (chronic fatique syndrome - CFS) to niewytłumaczalne zmęczenie, które nie ustępuje po odpoczynku i trwa ponad 6 miesięcy. Zespół przewlekłego zmęczenia jest uważany za kolejną chorobę cywilizacyjną, jednak oficjalnie nie można powiedzieć, że to choroba, ponieważ CFS  nie ma w międzynarodowym spisie chorób, jakie psychiatrzy mogą rozpoznawać.

Zespół chronicznego zmęczenia - przyczyny

Naukowcy podejrzewają, że przyczynami choroby mogą być czynniki immunologiczne, czyli związane z układem odpornościowym człowieka, np. alergie i zakażenia infekcyjne (niektóre osoby bezpośrednio przed wystąpieniem CFS przechodzą infekcje grypopodobne). Zespół przewlekłego zmęczenia może być wywołany ciężkim przebiegiem mononukleozy lub też wirusem EBV, który uaktywnia się po jej bezobjawowym przebiegu. Niektórzy badacze zwracają uwagę także na zaburzenia metabolizmu kwasu mlekowego w mięśniach i obecność RNA enterowirusa w mięśniach, jak również na niedobór składników odżywczych. Według innej teorii przyczyną CFS są zaburzenia w wydzielaniu jednego z hormonów produkowanych przez nadnercza.

Nie przegap

Diagnoza: DEPRESJA - gdzie i jak leczyć depresję

Depresja, nawet jeśli trwa długo, nie powoduje trwałych zmian w psychice. Nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Musimy tylko ją leczyć i, co najważniejsze, przestać się wstydzić, że padliśmy jej ofiarą.

Ważne

Ważne

Kto jest najbardziej narażony na zespół chronicznego zmęczenia?

Na zespól chronicznego zmęczenia najbardziej narażone są osoby, które żyją w ciągłym biegu, co jest związane z prowadzeniem niezdrowego stylu życia. Skutkiem tego może być wyczerpanie organizmu i CFS, który może pojawić się nawet u młodych osób.

CFS bardzo często dotyczy osób przechodzących na emeryturę.

Na zespół przewlekłego zmęczenia narażone są także niektóre grupy zawodowe, takie jak lekarze, pielęgniarki, duchowni, psychoterapeuci, czy nauczyciele. W tych środowiskach bardzo często spotyka się tzw. zespół wypalenia zawodowego, którego konsekwencją jest właśnie CFS.

Zespół chronicznego zmęczenia - objawy

Głównym objawem CFS jest występujące przez co najmniej 6 miesięcy stałe lub nawracające uczucie zmęczenia, (zarówno fizycznego, jak i psychicznego), które jest nasilone do tego stopnia, że dominuje na innymi objawami. Co więcej, uczucie to nie ustępuje po odpoczynku i znacząco wpływa na aktywność zawodową, społeczną i osobistą chorego.

Objawami towarzyszącymi CFS mogą być:

  • ból gardła
  • bolesne powiększone węzły chłonne, zwłaszcza szyjne i pachowe
  • bóle mięśnia i stawów (ale bez cech zapalenia i obrzęków)
  • bóle głowy, ale o innych charakterze niż bóle, które pojawiały się przed chorobą
  • złe samopoczucie po wysiłku, utrzymujące się ponad 24 godziny
  • zaburzenia pamięci i koncentracji
  • zaburzenia snu (często zmęczenie po przebudzeniu niż przed pójściem spać)

Zespół chronicznego zmęczenia - diagnostyka

We wstępnej diagnozie lekarz musi wykluczyć wiele chorób, które objawiają się zmęczeniem, m.in. anemię, niedoczynność tarczycy, cukrzycę, a także choroby serca, płuc, wątroby czy nerek. Do tej grupy zalicza się także zakażenie wirusem HIV,  nowotwór, boreliozę, stwardnienie rozsiane, a także zatrucie ołowiem i alkoholem etylowym oraz uzależnienie od środków psychoaktywnych. Zmęczenie może także towarzyszyć niektórym zaburzeniom psychicznym, dlatego także one muszą zostać wykluczone.

Istnieją wskaźniki, które mogą okazać się przydatne w diagnozie. Naukowcy stwierdzili we krwi badanych przez nich chorych obecność wskaźników stanu zapalnego. Poza tym u pacjentów z zespołem chronicznego zmęczenia skład mikrobiomu jelitowego odbiega od normy, co może być przyczyną wystąpienia objawów zapalnych i żołądkowo-jelitowych u chorych.

Zespół chronicznego zmęczenia - leczenie

Ze względu na złożoność problemu, jakim jest zespół przewlekłego zmęczenia, zaleca się psychoterapię, fizjoterapię, terapię bólu, a nawet hipnozę.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Dlaczego jestem ciągle zmęczona? Przyczyny przewlekłego zmęczenia

Dlaczego jestem ciągle zmęczona? Przyczyny przewlekłego zmęczenia

Chroniczne ZMĘCZENIE - sprawdź, co może ci dolegać

Chroniczne ZMĘCZENIE - sprawdź, co może ci dolegać

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 06.07.2016

Komentarze (1 - 10 z 43)
as, 23.09.2016 19.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a badałeś sie na obecność wirusa C lub B ?
 
energicznyyyy, 17.03.2016 12.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jacek, wiele mogę potwierdzić. Niejadłem mięsa pare lat ale dopiero poźniej uderzyło mnie z nabiałem. Jest bardzo dużo lektory na ten temat w internecie ale z doświdczenia powiem że poczułem się o wiele lżej, mniejsza potliwość! To serio absurdnalne, że jemy mleko i to w takiej ilości. Sprawdzone harmonizatory zmieniają energie i wszystko inaczej działa ja wile dobrego czytałem od harmonizatorach Creatos
 
chory na raka, 12.02.2016 11.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
POD ROZWAGĘ. 50 milionów lat nienawiści Robert Tekieli Stacja benzynowa, południowe Włochy. Dwóch mężczyzn podchodzi do kasy. Rachunek wynosi kilkadziesiąt euro, jeden z mężczyzn podaje kasjerowi banknot o nominale 1 euro. Kasjer wydaje ponad dziewięćset. Wszystko rejestrują kamery. To piąta okradziona w ten sposób stacja benzynowa. Ale i ostatnia. Portrety hipnotyzerów-oszustów szybko doprowadziły policję na ich trop... Na scenie człowiek wprowadzony w trans hipnotyczny wisi pomiędzy krzesłami, opierając się o nie jedynie piętami i czubkiem głowy. Siadają na nim dorośli mężczyźni. „Żywa ławka” wytrzymuje ten ciężar, wbrew prawom fizyki. Na jawie nikt nie jest w stanie dokonać czegoś podobnego. Po ukończonym seansie okazuje się jednak, że kosztem tego pokazu był uraz kręgosłupa. W transie hipnotycznym hipnotyzowany nie odczuwał bólu. W czasie innego eksperymentu zahipnotyzowanej osobie zasugerowano poparzenia rozgrzanym prętem, po wprowadzeniu w trans hipnotyzer dotykał hipnotyzowanego długopisem i w tych miejscach pojawiły się zaczerwienienia i bąble. Hipnoza jest zjawiskiem niezwykłym. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Czy jednak jest taką nadzieją dla medycyny i psychoterapii, za jaką jest uważana? Tu mam wielkie wątpliwości. Szamanizm XXI wieku Co wiemy o hipnozie? Hipnoza jest odmiennym stanem świadomości. Wydawałoby się najlepiej poznanym. Jednak to poznanie jest mocno ograniczone. Pod koniec XIX wieku hipnozę uznano za przedmiot badań naukowych. Swój pierwszy „złoty okres” przeżyła w latach 1880-1890. Jednak wiedza o jej naturze nie posunęła się naprzód. Mimo nieznanej natury hipnozę od jej początków stosuje się wobec osób chorych. W 1893 r. zaakceptowało ten fakt Brytyjskie Stowarzyszenie Medyczne. Amerykanie zrobili to dopiero w 1958 r., w rok po założeniu przez Miltona Ericksona Amerykańskiego Towarzystwa Hipnozy Klinicznej. Jednak apogeum popularności hipnoza przeżywa dzięki ruchowi New Age. Jest jednym z najczęściej poruszanych tematów w literaturze tego ruchu, stała się jedną z najmocniej eksploatowanych praktyk terapeutycznych, badawczych i transpersonalnych. Jest techniką osiągania stanów transgresyjnych, doświadczanych od wieków przez szamanów, spirytystów i jasnowidzów. New Age określa w sposób nieuprawniony stany telepatyczne, mediumiczne i związane z channelingiem jako pozytywne. Jednak wiedza jaką niosą religie na temat podróży astralnych, mediumizmu czy jasnowidzenia jest jednoznaczna. Podłożem nadzwyczajnych możliwości których doświadczają osoby wchodzące w odmienne stany świadomości nie jest uruchamianie niewykorzystanego dotychczas potencjału ludzkiej natury. Przyczyną właściwości paranormalnych jest stan otwarcia się na duchową rzeczywistość demoniczną. cd http://www.donbosco.pl/archiwum-2009-10-1421
 
Vronka, 08.02.2016 13.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A jakie harmonizatory i co konkretnie zrobiły, że 'pomogły'?
 
klepsydra, 05.02.2016 08.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
I własnie dlatego zawsze stroniłam od lekarstw i żyłam w przekonaniu, że tylko pozytywnym myśleniem można wyleczyć niektóre stany. Choć akurat w tym wypadku pomogły mi harmonizatory bardzo.
 
Jacek, 02.02.2016 15.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam,musicie zastąpić białka zwierzęce roślinnymi, polecam oliwki, dieta powinna się składać z śniadania takiego jak chleb razowy, ser i na to pomidor,sczypiorek do tego porcja oliwek, raz może dwa razy dziennie i owoce typu mandarynki, kiwi, śliwki,jabłka, nie jedzcie bananów, wszystko porządnie umyte.Posiłki zalecam tak jak jecie normalnie rano, Potem 10, 13, 17 i ostatni posiłek przed 20-stą, możecie spróbować na obiad zjeść spagetti ale tylko z razowym makaronem, nic białego, jak ryż, biały makaron, lub ziemniaki z mięsem gotowanym na parze ale niekoniecznie. Jeśli jednak wstaniecie nie wyspani po takim posiłku rano to znaczy że wasz brzuch jest jeszcze nie gotowy na tego typu posiłki, żadnych kaw czy soków tylko woda niegazowana. Zastąp wtedy obiad może nie kanapkami żeby nie było monotonii, ale crossontami tymi rogalikami maślanymi one wam nie zaszkodzą, tylko bez nadzienia. Polecam czekoladę gorzką i tylko ekologiczną. potrzebujesz i będziesz miał pusty żołądek pod koniec dnia to jest klucz do wyleczenia się z tej choroby, sen na pusty żąłądek.Nie jedzcie surowych warzyw, typu avokado. Ognie musicie jeść wszystko co zdrowe i łatwo strawne dla wasze żołądka, musicie w tej sposób raz, oczyścić organizm z toksyn, i mieć praktycznie cały czas pusty żołądek i spać na pusty żołądek, ponieważ białka zwierzęce i inne pokarmy będą wam się długo rozkładać w orgnażmie i raz że będzie mieli problemy z zaśnięciem to a dwa będzie wstawać zmęczeni bo pokarm będzie zalegał i trawił się przez noc. W ten sposób musicie odespać zaległości!!! i wszystko będzie ok. Nie przejmujcie się że macie problemy z pamięcią i koncentracją i nerwice. Dla organizmu który śpi po 4-5 godzin dziennie przez rok, lub dłużej to normalna sprawa, każdy dzień jest dla niego wyzwaniem bo jest niedospany, i otępiały. Jest jeszcze jedno wyjście akumpunktura, musicie ją stosować przez13-14 tygodni, pierwsze dwa tyg 2-3 razy w tygodniu, następne już tylko raz w tygodniu. Ale dieta was szybciej z regeneruje. Polecam również książkę ,,Dobre bakterie" Robynne Chutkan. Życzę wszystkim zdrowego snu i szybkiego powrotu do zdrowia!!
 
Jacek, 02.02.2016 15.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam
 
KULA, 24.01.2016 19.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moze faktycznie jest to spowodowane grzybami, ktore blokuja wchlanianie sie witamin i mineralow. Tym bardziej ,ze objawy sa podobne do nerwicy , ktora w duzej czesci powstaje z braku magnezu. Do tego Jacek mowi , ze dobra jest dieta bez bialka zwierzecego a wadomo ze bialko takze nie sprzyja wchlanianiu sie magnezu. Mozliwe , ze wyjsciem z tej choroby jest wykrycie i usuniecie toksyn i grzybow w organizmie a potem odpowiednia dieta i uzupelnienie mineralow
 
barti, 24.01.2016 10.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wszystko zaczęlo się 6 miesiecy temu. Chdizłem na pracę sezonową 2 tyg. Po tyg zacząłem spać do 12;00. I dziwnie się czułem ogólnie. Ale spałem tak normalnie w maire o 22:00. Kulminacja przyszła we wrześniu. Masakra. Po szkole potrafiłem spać 4 godziny a i tak byłem zmęczony. To się ciągnęło. W końcu stwierdziłem, że musze iść do lekarza. Mam 16 lat. Poszedłem z rodzicami. Lekarz sweirdził, że dorastam i to normalne. Pamiętam, żę jak miałem 13 lat to również spałem i nie miałem za dużo sił, ale to minęło po 2 miesiącach, a w ogóle to czułem się wtedy normalnie. I mogłem w maire funkcjonować. Teraz natomiast jest koszmar. Poszliśmy 2 raz i kazał zrobić badania. Wykluczono wszystko- od tarczycy po cukrzycę i żelazo. Wyniki super po prostu. Witaminę D biorę. Jem dużo i zdrowo. Warzywa, owoce. Piję równeiż dużo. Witaminy biorę. Okaz zdrowia. A ja ledwo żyję. W końcu poszliśmy 3raz i kazał iś cod neurologa. Poszliśmy, a neurolog, że mam rozregulowany sen i mam nie spać po południu i że dorastam. Ok. Tylko to po tygodniu próby nic nie dało. Najgorsze to, żę jak chcę się połżyć i zasnąć to kłade się i jak się położę to nagle nie mogę zasnąć, a jestem nadal zmęczony. I od wrzesnia zasypiam tk o 24:00. A jak się budzę to i tak nigdy nie jestem wypoczęty. Stan psychiczny ok. Najpieerw trochę uwierzyłem lekarzom. Ale bez żartów. Ja od pół roku tylko śpię lub chodzę jak trup i jem. Naprawdę psychicznie czułem się super, tylko chciałem, żeby to minęło. Teraz też jest ok, ale już mam tego naprawdę dosyć. Ile to jeszcze będzie trwało. Najgorsze to chyba to, że ie ma na to leczenia. Nie ma tabletek itd. Że wezmę i jest ok. Niwiadomo skąd przyszło i nie ma leczenia. A teraz w skrócie. Wyniki ok. Bardziej zmęcznie niż sen. Ciężko z zasypiaiem i okol 24:00. Po spaniu i tak zmęczenie. Wszystko inne wykluczone Stan psychiczny- ok., ale coraz gorzej. Za 2 lata mam maturę, a ja książki nie mogę tknąć bo i tak nic nie rozumiem jak czytam. Pogorszona koncentracja. I tyle. Jak ktoś wie jak „wyleczyć” cfs to proszę o odp lub kontakt. Z góry dzięki.
 
KULA, 23.01.2016 22.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Moze mi Pani podac namiary na taki skan i ile takie badanie kosztuje?
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej...

więcej

67834

DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję? DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję?

Depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie - tak wynika z danych...

więcej

67208

Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie opaczne. Określa się je też nazwami...

więcej

65105

Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy? Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

Zawroty głowy trwają chwilę lub kilka dni a nawet tygodni. Zawrotów głowy nie należy bagatelizować,...

więcej

54271

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Po 7 dniach od zamrażania nadżerki mogą pojawiać się plamienia, ale nie bóle w nadbrzuszu.

Wada wrodzona jest często genetycznie uwarunkowana. Natomiast, jeśli opisywany objaw występuje u przynajmniej 2 osób w rodzinie, to jest ryzyko, że będzie również u potomstwa męża, czyli Państwa...

Łupież pstry diagnozujemy na podstawie obrazu klinicznego, badania w lampie Wooda i ewentualnie mikologicznego. Podstawą rozpoznania łuszczycy jest badanie histopatologiczne.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.