Zespół chronicznego zmęczenia: przyczyny i objawy. Leczenie syndromu przewlekłego zmęczenia

11 komentarze
Autor: Monika Majewska

Zespół chronicznego (przewlekłego) zmęczenia (CFS) jest uważany za kolejną chorobę cywilizacyjną. Coraz więcej osób zmaga się z przewlekłą sennością, znużeniem, wycieńczeniem fizycznym czy kłopotami z koncentracją. Jakie jeszcze objawy daje CFS? Jak leczyć syndrom przewlekłego zmęczenia?

Zespół chronicznego zmęczenia (chronic fatique syndrome - CFS) to niewytłumaczalne zmęczenie, które nie ustępuje po odpoczynku i trwa ponad 6 miesięcy. Zespół przewlekłego zmęczenia jest uważany za kolejną chorobę cywilizacyjną, jednak oficjalnie nie można powiedzieć, że to choroba, ponieważ CFS  nie ma w międzynarodowym spisie chorób, jakie psychiatrzy mogą rozpoznawać.

Zespół chronicznego zmęczenia - przyczyny

Naukowcy podejrzewają, że przyczynami choroby mogą być czynniki immunologiczne, czyli związane z układem odpornościowym człowieka, np. alergie i zakażenia infekcyjne (niektóre osoby bezpośrednio przed wystąpieniem CFS przechodzą infekcje grypopodobne). Zespół przewlekłego zmęczenia może być wywołany ciężkim przebiegiem mononukleozy lub też wirusem EBV, który uaktywnia się po jej bezobjawowym przebiegu. Niektórzy badacze zwracają uwagę także na zaburzenia metabolizmu kwasu mlekowego w mięśniach i obecność RNA enterowirusa w mięśniach, jak również na niedobór składników odżywczych. Według innej teorii przyczyną CFS są zaburzenia w wydzielaniu jednego z hormonów produkowanych przez nadnercza.

Nie przegap

Diagnoza: DEPRESJA - gdzie i jak leczyć depresję

Depresja, nawet jeśli trwa długo, nie powoduje trwałych zmian w psychice. Nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Musimy tylko ją leczyć i, co najważniejsze, przestać się wstydzić, że padliśmy jej ofiarą.

Ważne

Ważne

Kto jest najbardziej narażony na zespół chronicznego zmęczenia?

Na zespól chronicznego zmęczenia najbardziej narażone są osoby, które żyją w ciągłym biegu, co jest związane z prowadzeniem niezdrowego stylu życia. Skutkiem tego może być wyczerpanie organizmu i CFS, który może pojawić się nawet u młodych osób.

CFS bardzo często dotyczy osób przechodzących na emeryturę.

Na zespół przewlekłego zmęczenia narażone są także niektóre grupy zawodowe, takie jak lekarze, pielęgniarki, duchowni, psychoterapeuci, czy nauczyciele. W tych środowiskach bardzo często spotyka się tzw. zespół wypalenia zawodowego, którego konsekwencją jest właśnie CFS.

Zespół chronicznego zmęczenia - objawy

Głównym objawem CFS jest występujące przez co najmniej 6 miesięcy stałe lub nawracające uczucie zmęczenia, (zarówno fizycznego, jak i psychicznego), które jest nasilone do tego stopnia, że dominuje na innymi objawami. Co więcej, uczucie to nie ustępuje po odpoczynku i znacząco wpływa na aktywność zawodową, społeczną i osobistą chorego.

Objawami towarzyszącymi CFS mogą być:

  • ból gardła
  • bolesne powiększone węzły chłonne, zwłaszcza szyjne i pachowe
  • bóle mięśnia i stawów (ale bez cech zapalenia i obrzęków)
  • bóle głowy, ale o innych charakterze niż bóle, które pojawiały się przed chorobą
  • złe samopoczucie po wysiłku, utrzymujące się ponad 24 godziny
  • zaburzenia pamięci i koncentracji
  • zaburzenia snu (często zmęczenie po przebudzeniu niż przed pójściem spać)

Zespół chronicznego zmęczenia - diagnostyka

We wstępnej diagnozie lekarz musi wykluczyć wiele chorób, które objawiają się zmęczeniem, m.in. anemię, niedoczynność tarczycy, cukrzycę, a także choroby serca, płuc, wątroby czy nerek. Do tej grupy zalicza się także zakażenie wirusem HIV,  nowotwór, boreliozę, stwardnienie rozsiane, a także zatrucie ołowiem i alkoholem etylowym oraz uzależnienie od środków psychoaktywnych. Zmęczenie może także towarzyszyć niektórym zaburzeniom psychicznym, dlatego także one muszą zostać wykluczone.

Zespół chronicznego zmęczenia - leczenie

Ze względu na złożoność problemu, jakim jest zespół przewlekłego zmęczenia, zaleca się psychoterapię, fizjoterapię, terapię bólu, a nawet hipnozę.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 21.01.2015

Komentarze (1 - 10 z 11)
Zmęczony, 20.04.2015 22.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja podobnie jak Marton czuje sie jak bym od zawsze był zmeczony chociaż 12 lat temu było inaczej. Teraz jedyną ucieczką od tego stanu jest sport (głównie bieganie), który daje mi namiastkę normalności , przynajmniej chwilową. Niestety po niedługim czasie wszystko wraca do normy i znów czuję sie zmeczna osobą, której trudności sprawiaja sytuacje z pozoru zwyczajne i łatwe. Przerobilem wielu lekarzy różnych specjalizacji, terapie indywidualne i grupowe i w dalszym ciągu nie potrafie od tego sie uwolnic. Mam wiele planów i celów, ale brak mi na to wszystko sił.....
 
Magda, 27.02.2015 13.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cześć, Szukam chętnych na pielgrzymkę do San Giovanni Rotondo. Do Ojca Pio. Kontakt na priv. magdalena.skurczyk@gmail.com Pozdrawiam M.
 
Kasia, 27.02.2015 13.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cześć, Ja też mam podejrzenia, że mogę cierpieć na zespół przewlekłego zmęczenia. Mam 30 lat. Sporo w życiu przeszłam. Choruję na nieuleczalną chorobę i biorę leki, które znacznie obniżają mój nastrój. Podobnie jak Ty nic bym innego nie robiła tylko spała. Ale muszę pracować. W pracy jednak się opieprzam. Wstyd się przyznać, ale tak właśnie jest. Inna sprawa, że pracodawca ostatnio miał mało zleceń dla mnie i to się nawet lepiej składa, bo bym raczej nie podołała ze wszystkim. Ale ogólnie mam się źle i zastanawiam się jak to się skończy. Pozdrawiam Kasia
 
Marton, 24.02.2015 13.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja nie pamiętam kiedy nie czułem się zmęczony. Zmęczenie towarzyszy mi chyba od zawsze, a mam już 40 lat i podziwiam ludzi, że coś im się chce. Ja bym 20 godzin w ciągu doby spał. Jak dotąd jedyną metodą na mój problem był sport. Zmuszałem się pójść na trening, najczęściej biegowy i już po kilometrze czułem się super. Tętno 130 i świat stawał się cudowny. Jednak mam już 40 lat i stawy (kolana) już dają znak, że dłużej nie dadzą rady biegać. I teraz zaczyna się problem, co tu robić żeby chciało się żyć.
 
ScD i exCFS, 19.02.2015 00.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"zespół przewlekłego zmęczenia" to bardzo głupia nazwa na tę przypadłość, bo każdy, który czuję się ciągle zmęczony, może być zakwalifikowany jako CFS ale ponieważ lekarze też bywają przewlekle zmęczeni, to trywializują PRAWDZIWE przypadki CFS lub traktują je jako przypadłość psychiatryczna, gł. depresja. A CFS jest w pewnym sensie PRZECIWIEŃSTWEM depresji. AGA raczej ma depresję niż CFS. Natomiast kasia być może ma CFS. Pewien problem w tym, że w CFS raczej nie ma braku motywacji, czasem jest duuuża motywacja tylko fizyczny brak możliwości realizacji [oczywiście po pewnym czasie daremnych prób normalnego życia może wystąpić rezygnacja]. bojazliwa, a jak z seksem u chłopaka? Ma ochotę ale mu nie wychodzi [wtedy CFS] czy też nie ma ochoty, ale jeśli juz się zabierze, to mu idzie 'jak dawniej' [wtedy raczej nie CFS]. Mój nick znaczy, że z jednej strony miałem CFS w stopniu ciężkim, z drugiej - 'robię naukowo' i to w fizjologii. Może tu jeszcze wpadnę i podam swój mail dla chętnych
 
bojazliwa, 18.02.2015 19.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój chłopak też jest przemęczony. Szczególnie narzeka że go boli głowa, zatoki. Już wiele miesięcy powtarzam mu żeby poszedł do lekarza i zrobił badania ale on mówi że mu samo przejdzie. Ja wiem, że to samo nie przejdzie że może być na coś poważnie chory. Mówi że prowadzi auto we śnie. W ciągu dnia jest śpiący a jak przychodzi wieczór to mu się nie chce spać. Pomocy!!!Jak mogę mu pomóc?? Z góry dziękuję za odpowiedź. http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/sygnaly-ciala/chroniczne-zmeczenie-sprawdz-co-moze-ci-dolegac_36621.html
 
AGA, 09.02.2015 17.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja jestem 38 latką mamą dwóch córek jedna 13 lat druga 3 latka , po urodzeniu drugiego dziecka pierwszy rok tłumaczyłam sobie że tak ma byc ciągle niewyspanie , zmęczenie , nerwowość itp. do tego doszło wiadomo praca obowiązki domowe dziecko w szkole i tak już od dwóch lat zauważyłam że bardzo źle sypiam wstaję niewyspana , denerwuję się na dzieci w pracy tez się nie układa jakbym chciała i zaczęłam mieć napady depresyjne raz się śmieję raz płaczę czasami sam nie rozumiem co się ze mną dzieje .mam mysli takie żeby wszystko zostawić uciec gdzieś ale jak zostawić dzieci męża dom ostatnio stwierdziłam ze przydałaby mi się wizyta u psychiatry ale narazie zaczęlam od zrobienia podstawowych badań w przyszłym tygodniu idę po wyniki zobaczymy co się okaże narazie tyke zyczę wszystkim zdrowia i spokoju
 
gość, 01.02.2015 00.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
może masz depresję? zdrowia...
 
rafał, 15.01.2015 16.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam podobnie jak ty
 
Okapi, 13.11.2014 17.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jakie BMI? Spłycenia oddychania? Bezdech? Depresja?
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Wstrząśnienie mózgu - objawy, leczenie i następstwa wstrząsu mózgu Wstrząśnienie mózgu - objawy, leczenie i następstwa wstrząsu mózgu

Wstrząśnienie mózgu jest częstym następstwem urazu głowy. Może się zdarzyć po upadkach czy...

więcej

41695

NEUROBORELIOZA - objawy. Jak rozpoznać boreliozę układu nerwowego? NEUROBORELIOZA - objawy. Jak rozpoznać boreliozę układu nerwowego?

Neuroborelioza to choroba, której objawy są bardzo podobne do objawów depresji. Atakuje ona układ...

więcej

20325

Choroba Alzheimera - otępienie starcze. Przyczyny, objawy i leczenie choroby Alzheimera Choroba Alzheimera - otępienie starcze. Przyczyny, objawy i leczenie choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera dotyka ok. 14 mln ludzi na świecie. W Polsce - ok. 250 tys. Za 50 lat te liczby...

więcej

13989

Tętniak mózgu jest trudny do wykrycia Tętniak mózgu jest trudny do wykrycia

Gdy tętniak mózgu jest mały – najczęściej nie daje żadnych sygnałów i tym stadium wykrywany jest...

więcej

25093

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Proteza osiadająca niekorzystnie wpływa na dziąsła i stąd kłopoty z przyzębiem. Most nie miał wpływu na dziąsła, ale już nie można takiego rozwiązania zastosować. W takiej sytuacji najlepszym...

Trzeba wykonać zdjęcie RTG. Jeśli ząb był leczony kanałowo w prawidłowy sposób, a korzeń nie jest zniszczony, to można będzie zastosować wkład koronowo-korzeniowy i osadzić koronę.

Nie jest określony czas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jest on uwarunkowany jedynie decyzją pacjentki, tolerancją preparatu i obecnością przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej....

Grupy wsparcia
data

Kwiecień 27, 2015

Masz prawo wiedzieć, że istnieje skuteczny sposób pozbycia się zbędnych kilogramów, bez uszczerbku, dla zdrowia, bez efektu jojo. Musisz poznać przyczyny otyłości a wtedy można sobie z nią poradzić, To nie Twoja wina! Jedni jedzą dużo i są szczupli a inni tyle samo lub mniej i tyją!...

data

Kwiecień 26, 2015

To może wybierz się do Centrum Leczenia Otyłością. Mają 20 placówek w całej Polsce, więc na pewno znajdziesz jakąś blisko siebie. Dużo na ich temat poczytasz na: http://zdroweodchudzanie.pl . Najważniejsze, że oni leczą otyłość tak aby nie powróciła.

data

Kwiecień 24, 2015

Cudownego sposobu nie ma, ale może kuracja z Natur House pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę? sporo ostatnio o nich czytałam, bo sama też bym trochę zrzuciła, i mają bardzo dobre opinie. Co ważne, odbywają się pod kontrolą dietetyka.

data

Kwiecień 26, 2015

od kiedy sprzedający nie podaje adresu firmy dla mnie to ściema i naciąganie naiwnych

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.