Wstrząśnienie mózgu - objawy, leczenie i następstwa wstrząsu mózgu

26 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Wstrząśnienie mózgu (popularnie wstrząs mózgu) jest częstym następstwem urazu głowy. Może się zdarzyć po upadkach czy zderzeniach. Jakie są objawy, leczenie i ewentualne następstwa wstrząsu mózgu?

Wstrząśnienie mózgu (potoczna nazwa wstrząs mózgu) to krótkotrwałe zaburzenie czynności mózgu bez znaczących zmian w jego strukturze, które następuje w wyniku urazu głowy. Podczas wstrząśnienia mózgu nie dochodzi do uszkodzeń układu nerwowego. Wszystkie objawy mijają samoistnie i nie pozostawiają śladu. Cechą charakterystyczną wstrząśnienia mózgu jest krótkotrwała utrata świadomości i zaburzenia pamięci, dotyczące sytuacji przed urazem, samego urazu lub tego co się zdarzyło tuż po urazie.

Wstrząśnienie mózgu - objawy

Objawy wstrząśnienia mózgu: wstrząs mózgu możemy podejrzewać, jeśli w wyniku urazu ktoś na krótki czas traci przytomność (od 15 minut do godziny). Mogą o nim świadczyć także:

 • ból głowy
 • niepamięć wydarzeń, które wystąpiły tuż przed urazem lub/i wydarzeń, które nastąpiły tuż po urazie
 • krótkotrwałe zaburzenia pracy serca i oddechu
 • wpatrywanie się w jeden punkt
 • nieobecny wyraz twarzy
 • zaburzenia równowagi
 • dezorientacja
 • rozdrażnienie
 • niewyraźna i nielogiczna mowa
 • opóźnione reakcje zarówno ruchowe, jak i słowne - osoba porusza się i odpowiada z opóźnieniem
 • czasem nudności i wymioty.
Nie przegap

Co robić, gdy podejrzewamy wstrząśnienie mózgu?

Przede wszystkim sprawdzamy parametry życiowe osoby, która doznała urazu głowy: badamy puls, sprawdzamy czy oddycha i czy jest przytomna. Jeśli krążenie i funkcje oddechowe są zachowane a poszkodowany jest nieprzytomny, trzeba go ułożyć w pozycji bezpiecznej:

1. U osoby leżącej na plecach rękę bliżej nas zginamy pod kątem prostym i układamy dłonią do góry.

2. Dalszą nogę poszkodowanego uginamy i łapiemy za kolano, dalszą rękę łapiemy przeplatające swoje palce przez palce osoby, której pomagamy.

3. Następnie delikatnym, płynnym ruchem pociągamy za rękę i nogę przekładając poszkodowanego na bok.

4. Rękę układamy przy policzku poszkodowanego, kolano zgiętej nogi opieramy na podłożu. Głowę skręcamy delikatnie na bok.

Po ułożeniu poszkodowanego w tej pozycji wzywamy pogotowie. Jeśli poszkodowany szybko odzyskuje przytomność, trzeba go uspokoić, powiedzieć co się stało i upewnić, że nadchodzi pomoc. Nie wolno pozwolić, by się poruszał, aż do przybycia pomocy lekarskiej. Jeśli ma krwawiącą ranę na głowie, należy ją osłonić, najlepiej jałowym opatrunkiem. Pozostajemy przy poszkodowanym, aż nadejdzie fachowa pomoc.

Wstrząśnienie mózgu - leczenie

Osoba, wobec której istnieje podejrzenie wstrząśnienia mózgu, powinna przez kilka dni pozostawać pod opieką lekarską. Należy wykonać u niej RTG głowy, tomografię komputerową głowy lub rezonans magnetyczny, by sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia mózgu. Nawet w przypadku braku uszkodzeń poszkodowany powinien być obserwowany, bo w wyniku urazu i wstrząśnienia mózgu możliwe są powikłania, np. krwiak mózgu. Chory powinien odpoczywać w spokojnym otoczeniu, nie nadwyrężać wzroku.

Powikłania po wstrząśnieniu mózgu

Objawy wstrząśnienia mózgu mijają samoistnie. Ale bóle i zawroty głowy oraz zaburzenia koncentracji mogą dokuczać jeszcze parę miesięcy po urazie. Bardzo rzadkim, ale jednak możliwym powikłaniem wstrząśnienia, występującym ok. 4 tygodni po urazie, może być wylew w przestrzeni podpajęczynówkowej. Objawia się bardzo silnym bólem głowy, mogą też wystąpić porażenia. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Ważne

Ważne

Wstrząśnienie mózgu na nartach

Wstrząśnienie mózgu jest często skutkiem wypadku podczas jazdy na nartach. Zdarza się najczęściej dzieciom do 18. roku życia oraz osobom po pięćdziesiątce uprawiającym ten sport. Najmłodsi narażają się na wstrząśnienie mózgu zwykle z braku wyobraźni, brawury i niedostatecznych umiejętności. Osoby starsze często nie dostosowują stylu jazdy na nartach do spadającej z każdym rokiem sprawności, szybkości reakcji i orientacji. Jednak wobec narastającego tłoku na stokach i obecności osób jeżdżących w ryzykowny sposób wszyscy narciarze i snowboardziści powinni pomyśleć o noszeniu kasku ochronnego podczas jazdy. To pomoże uchronić się przed wstrząsem mózgu i innymi, poważniejszymi urazami czaszki.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 10.09.2015

Komentarze (1 - 10 z 26)
nyna, 01.02.2016 16.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Prawie 3 tygodnie temu dosc silnie uderzylam glowa w kant metalowej skrzynki co zakonczylo sie rozcieciem glowy I wizyta w szpitalu. Nie zrobili mi zadnego przeswietlenie tylko skleili glowe I wyslali do domu. Po tym glowa mnie pobolewala, krecilo mi sie w glowie ale od kilku dni jak wychodze na dwor to czuje dziwny bol w tym miejscu jakby ktos mi tam wbijal cos ostrego. Ciagle kreci mi sie w glowie I ogolnie nie specjalnie sie czuje. Nawet jak dtykam to miejsce to czuje bol I tak jaby cos tam bylo. Czy po prawie 3 tygodniach maga jeszcze wystepowac objawy? Czy cos sie moze dziac?
 
Isk, 21.12.2015 02.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam:) jakieś 15 (A mam 25) lat temu miałam lekki wypadek, zemdlalam i poleciałam jak kłoda głowa o posadzke wyłożona płytkami. Po chwili zostałam obudzona (niby zajęło to ok 10 min) po godzinie lub dwóch zaczęły się wymioty.. I pamiętam do dziś ta moja bezradność.. Czułam się jakbym umierałA ...taka bezsilna .... Czekając na moja kolej u lekarza rodzinnego pytałam się mamy czy umieram.. Bo tak się czułam.. Usta opuchnięte 4 razy takie jak mialam dziąsła robiły się sine i dziwię się że nosa nie złamałam. Tego widoku i strachu nigdy nie zapomnę. Lekarka skierowała mnie do szpitala na obserwację byłam tam 4 dni. Po pierwszej nocy w szpitalu miałam lekkie halucynacje (o których lekarzom nie mówiłam) ale później już było dobrze.. Zrobili mi rtg glowy i to wszystko. Po wyjściu ze szpitala nie mogłam się skupić na pisaniu oglądaniu tv itd..głowa dalej bolała i czułam się nie swojo. Trwało to ok 2 tygodnie. Od tamtej pory nigdy nie robiłam sobie żadnych badań głowy.. Nie mam bólów głowy i wydaje mi się że jest wszytko ok... Ale... Różnie to bywa.
 
sd, 24.10.2015 22.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nie, jesteś w ciązy.
 
agata, 02.09.2015 02.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wstrząs mózgu jest bardzo niebespieczny. Osobo musi lezec w ciemnym pomieszczeniu, w ciszy. To jest podstawa wyleczenia. Nie mozna mozgu przeciazac. Ja jestem w Nowym Yorku i mam zwolnienie z pracy bo pierwsze tygodnie sa najwazniejsze. Mozg nie moze duzo pracowac zeby doszedl do siebie. To jest bardzo wazne. Ja mam lekkie objawy ale jestem zmuszona do odpoczynku. Nie moge sluchac muzyki albo ogladac telewizji, 1/2 godziny maximalnie. Powodzenia dla wszystkich.
 
agata, 02.09.2015 02.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wstrząs mózgu jest bardzo niebespieczny. Osobo musi lezec w ciemnym pomieszczeniu w ciszy. To jest podstawa wyleczenia. Nie mozna mozgu przeciazac. Ja jestem w Nowym Yorku i mam zwolnienie z pracy bo pierwsze tygodnie sa najwazniejsze. Mozg niw moze duzo pracowac zeby doszedl do siebie. To jest bardz wazne. Ja mam lekkie objawy ale jestem zmuszona do odpoczynku. Nie moge sluchac muzyki albo odladac telewizj, 1/2 godziny maximalnie. Powodzenia dla wszystkich.
 
n20, 31.05.2015 10.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wczoraj grałam na meczu i odbiła piłkę głową, od tamtej pory boli mnie głowa, mam nudności, zaburzenia równowagi i jestem bardzo śpiąca. Czy to może być wstrząs mózgu ?
 
niepewnadziewczyna, 18.05.2015 19.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W kwietniu byłam na lodowisku, tam miałam mały wypadek. Bardzo mocno uderzyłam głową w lód, ból był silny, od razu wyskoczył porządny guz. Miałam zawroty głowy, więc nie jeździłam. Nadal mam pewne objawy: ból głowy, krótkotrwałe zaburzenia pracy serca i oddechu,wpatrywanie się w jeden punkt,nieobecny wyraz twarzy,zaburzenia równowagi,dezorientacja, rozdrażnienie,niewyraźna i nielogiczna mowa.
 
Dawid, 04.05.2015 15.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzień dobry chciałbym dowiedzieć się czy po roku czasu od wstrząśnienia mózgu występują jeszcze objawy np: bardzo silne bóle głowy i tak że zawroty?
 
j23, 09.04.2015 15.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Liczyć na "dobra" diagnozę? Gdzie? i w jakim czasie? Kiedy byłeś ostatnio na SORze i ile czasu czekałeś tam w kolejce? Jak potraktował cię lekarz patrząc na ciebie przez 10sekund między poważniejszymi przypadkami? Ile czeka się u ciebie na tomografie? Dlatego patrzę w internet aby wykluczać nieistotne spawy a w istotnych umieć wymagać od lekarza ...
 
Teufelka, 27.03.2015 00.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak bardzo trzeba mieć nierówno pod sufitem aby pytać o swoją chorobę w internecie "czy to może być wstrząs mózgu?" zamiast pójść do lekarza... Liczycie na dobrą diagnozę? A brak kompetencji wam nie przeszkadza? I skąd niby internauta ma wiedzieć? Przecież nawet i ja mogę być kasjerem w sklepie, a jeśli odpowiem (na podstawie informacji pt. "źle się czuję, muszę iść do lekarza?"), że nie, to zaryzykujecie poważną chorobą tylko dlatego, że nie musicie podjechać do szpitala? Co za ludzie...
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Zapalenie opon mózgowych: objawy. Jak rozpoznać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych? Zapalenie opon mózgowych: objawy. Jak rozpoznać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych?

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to choroba, której objawy zależą od wielu czynników, takich jak...

więcej

31876

Depresja: przyczyny, objawy, rodzaje depresji, leczenie Depresja: przyczyny, objawy, rodzaje depresji, leczenie

Przyczyny depresji są różne. Czasem chorobę wywołuje przeżycie bardzo przykrego zdarzenia – ...

więcej

14438

Krwiaki wewnątrzczaszkowe, czyli powikłania po urazach mózgu Krwiaki wewnątrzczaszkowe, czyli powikłania po urazach mózgu

Krwiaki wewnątrzczaszkowe są najcięższymi powikłaniami po urazach mózgu, np. w wyniku wypadku....

więcej

19632

Choroba Alzheimera - otępienie starcze. Przyczyny, objawy i leczenie choroby Alzheimera Choroba Alzheimera - otępienie starcze. Przyczyny, objawy i leczenie choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera dotyka ok. 14 mln ludzi na świecie. W Polsce - ok. 250 tys. Za 50 lat te liczby...

więcej

13989

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Wyprysk kontaktowy, poza eliminacją czynników drażniących oraz stosowaniem emolientów, często wymaga terapii ogólnej. Dobierana jest ona zawsze indywidualnie, w zależności od nasilenia zmian skórnych...

Sugeruję takie zabiegi i w takiej kolejności. Najpierw zabieg higieny jamy ustnej, potem (ewentualnie) wybielanie i na koniec - wymiana wypełnień.

Nie mogę wyjaśnić pani problemu, ponieważ nie znam szczegółów. Mogę tylko tak ogólnie. Ucisk na macicę mógł być przyczyną wypadnięcia lub wynicowania macicy. Takie powikłanie wymaga szybkiego...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.