Tętniak mózgu jest trudny do wykrycia

12 komentarze
Autor: Anna Nowak

Gdy tętniak mózgu jest mały – najczęściej nie daje żadnych sygnałów i tym stadium wykrywany jest przypadkowo. Dopiero gdy pęka – pojawia się charakterystyczny silny ból głowy, wymioty, nudności, światłowstręt, niekiedy utrata świadomości. Zawsze pęknięcie tętniaka mózgu jest niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Ściana każdej tętnicy składa się z kilku warstw. Jeśli z jakichkolwiek powodów jedna z jej warstw osłabnie może – pod wpływem ciśnienia krwi - dojść do poszerzenie się światła tętnicy i pojawienia się wybrzuszenia, przypominającego worek. Tak właśnie powstaje tętniak mózgu, który w każdej chwili może ulec pęknięciu. Tętniaki mózgu pękają u 10 na 100 tys. osób rocznie. I gdy pomoc medyczna nie przyjdzie na czas – jest to zawsze niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Rodzaje tętniaka mózgu

Najczęściej lekarze mają do czynienia z tzw. tętniakiem workowatym (80 proc. wszystkich tętniaków mózgu). Tworzy się on najczęściej w miejscu podziału tętnic. Rzadziej powstaje i rzadziej pęka tętniak wrzecionowaty, który wygląda jak naczynie krwionośne rozgałęzione i mocno rozbudowane we wszystkich kierunkach. Ten typ tętniaka lokuje się najczęściej w okolicy tętnicy podstawnej i środkowej mózgu.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Krew do mózgu dostarczają tętnice, połączone w tzw. koło tętnicze Willis'a. Większość tętniaków mózgu tworzy się w przedniej jego części, najczęściej  miejscu rozwidlania się tętnic.

Tętniaki mózgu: czynniki ryzyka

Nadciśnienie tętnicze i obciążenia dziedziczne wymienia się najczęściej wśród czynników ryzyka powstawania tętniaków mózgu. Na cenzurowanym jest też palenie papierosów. Powstawaniu tętniaków sprzyja także wiek – naukowcy wiążą to ze zmianami miażdżycowymi u osób powyżej 45 r.ż i płeć – statystyki wskazują, że tętniaki częściej rosną u kobiet. Pojawiają się także u dzieci i osób z zaburzeniami tkanki łącznej, które prowadzą do stanów zapalnych tętnic czyli bezpośredniej przyczyny tworzenia się tętniaka. Zaburzenia tkanki łącznej może wystąpić w takich chorobach jak: torbielowatość nerek, zespół Marfana i Ehlersa-Danlosa lub z nerwiakowłókniakowatością typu 1.

Tętniak mózgu: objawy

Często wykrycie tętniaka mózgu jest całkowicie przypadkowe i następuje przy okazji innych badań. Dlaczego tak się dzieje? Bardzo często tętniak nie daje żadnych dolegliwości.
Dopiero gdy rosnąc uciska jakiś nerw – może wywołać np. opadanie powiek, powiększenie się jednej źrenicy, zaburzenia widzenia (podwójne widzenie, pogorszenie ostrości widzenia).
Gdy tętniak pęka daje wyraźne objawy. Pojawia się wtedy:

  • bardzo silny ból głowy, najmocniej odczuwany w potylicy i na karku
  • wymioty
  • nudności
  • światłowstręt
  • niekiedy utrata świadomości
  • sztywność karku.

Silny krwotok może spowodować ogniskowe uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego z np. niedowładem kończyn.
Objawów tych pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć – nawet w sytuacji – gdy po jakimś czasie ustąpią, co ma miejsce wtedy, gdy krwawienie z pękniętego tętniaka nie jest obfite. Zawsze pęknięcie tętniaka może być bezpośrednim zagrożeniem dla życia.
Tętniak tworzący się w tylnej części mózgu częściej pęka i jest większym zagrożeniem dla zdrowia i życia niż te tętniak mózgu, który ulokuje się w przedniej jego części.

Tętniak mózgu: diagnoza

Badaniem potwierdzającym krwotok, będący następstwem pęknięcia tętniaka mózgu, jest tomografia komputerowa głowy. Jeśli jej wykonanie jest niemożliwe, lekarz musi wykonać  nakłucie lędźwiowe - obecność krwi w płynie mózgowo-rdzeniowym potwierdza istnienie krwotoku.
W diagnostyce tętniaka mózgu wykonuje się czteronaczyniową angiografię mózgu (prześwietlenie rtg po podaniu kontrastu do tętnic wewnątrzczaszkowych). Coraz częściej stosuje się także badania nieinwazyjne: angiografię z użyciem tomografii komputerowej i rezonansem magnetycznym.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zdjęcia:

Aktualizacja: 09.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 12)
kasia_ka, 14.10.2014 13.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
to tak jak ja. Mam silne bóle głowy a neurolog mi mówi, że to od kręgosłupa. Może ktoś polecic dobrego lekarza z prawdziwego zdarzenia?
 
alma, 09.10.2014 16.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja siostrzenica zmarła z powodu tętniaka.Miała 31 lat. Osierociła 3 dzieci :( Nie wiedziała, że jest chora. Była u lekarza z bólem głowy to dostała leki przeciwbólowe.
 
szlaczek, 03.10.2014 16.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
JA mam 28lat Od wielu lat mam czasowe , bardzo silne bóle głowy zaczynają się w jednym punkcie z tylu głowy ale czasami promieniują na całą półkulę wraz z okiem. Czasem jest to też po drugiej stronie głowy. Ostanio są coraz częstsze. Jak byłem u lekarza rodzinnego to stwierdziła że to pewnie migreny. Też nie wytrzymałem i umówiłem sie do neurologa Boję się co mi powie Czy miał ktoś takie objawy? napiszcie pawel@okay-shop.pl
 
anonimka, 30.09.2014 23.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Módl się za szwagierkę Nowenną Pompejańską. Jest to modlitwa nie do odparcia. Poproś innych o modlitwę za nią, aby Pan Jezus uzdrowił ją swoją Świętą Krwią, która jest silniejsza niż wszystko. Błagaj o uzdrowienie dla niej.
 
smutna, 26.09.2014 04.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Moja szwagierka własnie konczy zycie, czekamy na telefon kiedy to nastanie. Miała od czwartku bardzo silne bóle głowy i dopiero w niedziele zgłosiła sie do szpitala. Od razu poszła na stół operacyjny, ale podczas operacji dostała jeszcze wylewu.Operacja sie udała, mielismy nadzieje,ze wszystko sie dobrze skonczy, ale nagle telefon ze szpitala,ze jest coraz gorzej,ma krwotoki ,ktore sa poza kontrola lekarzy ( mieszkamy w Stanach, wiec opieke ma dobra ). Jej mozg juz funkcjonuje tylko w 25 % i z godziny na godzine jest gorzej. Miała zbyt duzo komplikacji po operacji, bo za pozno sie zglosiła do lekarza... Ciezko patrzec na kogos,kto umiera...
 
ANIA, 02.06.2014 00.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Żyję już 25 lat po zabiegu z zaklipsowanym tętniakiem. Mam lekki niedowład lewej powieki, ale nie martwię się, bo najważniejsze, że żyję. Zresztą żadnych innych powikłań nie zostawił i nigdy po wyjściu ze szpitala żadnych leków nie brałam. Dla mnie to jest przeszłość. Operował mnie prof. Janusz Lewko w Bialymstoku.
 
Honorata, 29.01.2014 15.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czesc jestem w takiej samej sytacji jak ty ja mam dwa tętniaki po lewej i ich lustrzane odbicie po prawej stronie też mam szejscio letniego synka i równiez mam 30 lat dopiero miałam operowanego jednego tetniaka jak mipęk od tego czasu nic mi nie robia pęk mi w 2009 roku raz w 2011 stwierdzili że włążą mi stent ale próba im się nie powiodło w sumie to może i dobrze bo nie dawno byłam u mojego neurochirurga i mi powiedział że stentów w g łowie sie wycofują chodzę raz do roku albo na rezonans albo tomograf magnetyczny . biore tabletki nad ciśnienie mieże cisnie staram się nie denerowac i prowadzic oszczedny tryb życia a i pije dużo pokrzywy lekarz neurochirurg mi polecił głowa już tak często nie boli i staram się troche o tym nie myślec !!!Pozdrawiam cię serdecznie życzę ci dużo zdrowia
 
killer, 05.01.2014 19.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałem ostre bóle półtora roku temu (żadna tabletka nie pomagała.... taki ból że nie da się opisać). Lekceważyłem to ale teraz wróciło znowu w tym samym miejscu - pośrodku głowy, ale zaczęły się też dziwne drętwienia twarzy po prawej strony, problem ze wzrokiem i dziwne uczucie jakby coś tam było. Czy to może być TĘTNIAK????
 
ania, 06.09.2013 22.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy wy ludzie wiecie co piszecie o tej chorobie.Wiem coś na ten temat,bo miałam już jedna operacje a teraz czekam na druga,nie życzę nikomu tej diagnozy i oczekiwania na operacje.Cieszyłam się bo początkiem sierpnia miałam być operowana,ale pan doktor powiedział mi że bym na razie się wstrzymała z tą operacją,bo jest duże ryzyko przy operacji niż to że on pęknie.Posłuchałam pana doktora i czekam żeby ten tętniak urósł i wtedy zrobi mi operacje,żyć żyje ale jak długo?co dziennie zadaje sobie to pytanie,mam dopiero trzydzieści parę lat,muszę wychować dziecko czy mi się uda,nikt tego nie wie i też mam bardzo silne bóle głowy,ale to ją bóle od kręgosłupa,bo z tego co lekarze mówią tętniaki mózgu nie bolą.
 
wskazanie, 24.07.2013 17.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W dość bliskiej rodzinie miałem dwa przypadki tętniaka mózgu. Jeden zgon (brat matki), jedna operacja, syn drugiego z braci matki. Po operacji krewniak usłyszał, że inni w rodzinie powinni się przebadać. Jeśli nie mam innych wskazań, to jak to zrobić? Lekarz 1 kontaktu da skierowanie jak mu powiem, że krewniaka operowali a brat matki zmarł 30 lat temu gdy miał 30tkę? Jest jakiś program profilaktyki w tym kierunku?
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Wstrząśnienie mózgu - objawy, leczenie i następstwa wstrząsu mózgu Wstrząśnienie mózgu - objawy, leczenie i następstwa wstrząsu mózgu

Wstrząśnienie mózgu jest częstym następstwem urazu głowy. Może się zdarzyć po upadkach czy...

więcej

26841

NERWICA WEGETATYWNA: objawy to bóle, biegunki, pocenie NERWICA WEGETATYWNA: objawy to bóle, biegunki, pocenie

Nerwica serca, nerwica żołądka, biegunka nerwicowa - takim mianem określano dawniej fizyczne...

więcej

16594

Depresja: przyczyny, objawy, rodzaje depresji, leczenie Depresja: przyczyny, objawy, rodzaje depresji, leczenie

Przyczyny depresji są różne. Czasem chorobę wywołuje przeżycie bardzo przykrego zdarzenia – ...

więcej

7924

Udar mózgu. Wczesne objawy i nowe metody leczenia udaru mózgu Udar mózgu. Wczesne objawy i nowe metody leczenia udaru mózgu

Udar mózgu - nikt się nie spodziewa jego nadejścia. Udar powstaje na skutek zaburzeń krążenia...

więcej

9715

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Grupy wsparcia
data

Październik 31, 2014

słuchajcie jak można dostać się na taki ppokaz?

data

Październik 31, 2014

Dieta!

data

Październik 30, 2014

Schudłam i zmieniłam nawyki żywieniowe dzięki kuracji z tabletkami Foreverslim.Schudłam a dzięki zmianą jakie wprowadziłam potrafię do dnia dzisiejszego utrzymać wagę.Dla mnie to jest olbrzymi sukces bo nigdy wcześniej na żadnej diecie nie udało mi się schudnąc aż tyle.

data

Październik 31, 2014

Przy olbrzymich wątpliwościach .......podjęlam sie do zastosowania nowej dla mnie diety Bodykey. Polega ona na dostosowaniu diety / na podstawie badań genetycznych - wyk. w Austrii/ indywidualnie dla mnie. Znam osoby takie jak ja /po 60-tce/ktore stosują te zalecenia i powoli...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.