Tętniak mózgu jest trudny do wykrycia

28 komentarze
Autor: Anna Nowak

Gdy tętniak mózgu jest mały – najczęściej nie daje żadnych sygnałów i tym stadium wykrywany jest przypadkowo. Dopiero gdy pęka – pojawia się charakterystyczny silny ból głowy, wymioty, nudności, światłowstręt, niekiedy utrata świadomości. Zawsze pęknięcie tętniaka mózgu jest niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Ściana każdej tętnicy składa się z kilku warstw. Jeśli z jakichkolwiek powodów jedna z jej warstw osłabnie może – pod wpływem ciśnienia krwi - dojść do poszerzenie się światła tętnicy i pojawienia się wybrzuszenia, przypominającego worek. Tak właśnie powstaje tętniak mózgu, który w każdej chwili może ulec pęknięciu. Tętniaki mózgu pękają u 10 na 100 tys. osób rocznie. I gdy pomoc medyczna nie przyjdzie na czas – jest to zawsze niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Tętniak mózgu workowaty lub wrzecionowaty

Najczęściej lekarze mają do czynienia z tzw. tętniakiem workowatym (80 proc. wszystkich tętniaków mózgu). Tworzy się on najczęściej w miejscu podziału tętnic. Rzadziej powstaje i rzadziej pęka tętniak wrzecionowaty, który wygląda jak naczynie krwionośne rozgałęzione i mocno rozbudowane we wszystkich kierunkach. Ten typ tętniaka lokuje się najczęściej w okolicy tętnicy podstawnej i środkowej mózgu.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Krew do mózgu dostarczają tętnice, połączone w tzw. koło tętnicze Willis'a. Większość tętniaków mózgu tworzy się w przedniej jego części, najczęściej  miejscu rozwidlania się tętnic.

Tętniaki mózgu: czynniki ryzyka

Nadciśnienie tętnicze i obciążenia dziedziczne wymienia się najczęściej wśród czynników ryzyka powstawania tętniaków mózgu. Na cenzurowanym jest też palenie papierosów. Powstawaniu tętniaków sprzyja także wiek – naukowcy wiążą to ze zmianami miażdżycowymi u osób powyżej 45 r.ż i płeć – statystyki wskazują, że tętniaki częściej rosną u kobiet. Pojawiają się także u dzieci i osób z zaburzeniami tkanki łącznej, które prowadzą do stanów zapalnych tętnic czyli bezpośredniej przyczyny tworzenia się tętniaka. Zaburzenia tkanki łącznej może wystąpić w takich chorobach jak: torbielowatość nerek, zespół Marfana i Ehlersa-Danlosa lub z nerwiakowłókniakowatością typu 1.

Tętniak mózgu: objawy

Często wykrycie tętniaka mózgu jest całkowicie przypadkowe i następuje przy okazji innych badań. Dlaczego tak się dzieje? Bardzo często tętniak nie daje żadnych dolegliwości. Dopiero gdy rosnąc uciska jakiś nerw – może wywołać np. opadanie powiek, powiększenie się jednej źrenicy, zaburzenia widzenia (podwójne widzenie, pogorszenie ostrości widzenia). Gdy tętniak pęka daje wyraźne objawy. Pojawia się wtedy:

Silny krwotok może spowodować ogniskowe uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego z np. niedowładem kończyn.

Tętniak tworzący się w tylnej części mózgu częściej pęka i jest większym zagrożeniem dla zdrowia i życia niż te tętniak mózgu, który ulokuje się w przedniej jego części.

Objawów tych pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć – nawet w sytuacji – gdy po jakimś czasie ustąpią, co ma miejsce wtedy, gdy krwawienie z pękniętego tętniaka nie jest obfite. Zawsze pęknięcie tętniaka może być bezpośrednim zagrożeniem dla życia.

Tętniak mózgu: diagnoza

Badaniem potwierdzającym krwotok, będący następstwem pęknięcia tętniaka mózgu, jest tomografia komputerowa głowy. Jeśli jej wykonanie jest niemożliwe, lekarz musi wykonać  nakłucie lędźwiowe - obecność krwi w płynie mózgowo-rdzeniowym potwierdza istnienie krwotoku.

W diagnostyce tętniaka mózgu wykonuje się czteronaczyniową angiografię mózgu (prześwietlenie rtg po podaniu kontrastu do tętnic wewnątrzczaszkowych). Coraz częściej stosuje się także badania nieinwazyjne: angiografię z użyciem tomografii komputerowej i rezonansem magnetycznym.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia:

Aktualizacja: 05.11.2015

Komentarze (1 - 10 z 28)
Michal, 21.11.2015 13.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam 33 lata i od 17 lat ból głowy odbiera mi życie. Prawdopodobnie to migrena... Kilka tabletek przeciwbólowych (zazwyczaj biorę nie więcej niż 6) nie pomaga. Musze dobić dawkę specjalnym lekiem na migrenę no i jakoś powoli za godzinę częściowo przechodzi. Nie wspomnę o uczuciu jakie towarzyszy przy takim stężeniu chemii w organizmie. Ból jest nie do opisania: głowa, oko, nos (niemożność oddychania przez nos), zęby, policzek, szyja itd. Jak długo mam się z tym męczyć, bo żyć się odechciewa :(
 
Pompea, 04.11.2015 00.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wszyscy wiedzą jak skończyły się Pompee...
 
Zosia, 03.11.2015 22.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przez całe życie bolała mnie głowa w mniejszym czy większym stopniu i zawsze mówiono że to migrena. Miałam trochę spokoju ale teraz głowa boli mnie często okrutnie. Jak przestanie to potwornie boli jak kaszlnę. Mam znaczne kłopoty z guzami nadnerczy i tarczycą i zastanawiam się czy aby nie zaczyna się coś z głową. Czasami nie chce mi się żyć. Współczuję i życzę powodzenia wszystkim chorym i cierpiącym na tętniaka. Brońcie się i szukajcie dobrych lekarzy. Ja mam swoje lata i niewiele oczekuję od życia byleby tylko nie było bólu.
 
hieronim, 16.05.2015 14.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam serdecznie, proszę o informacje gdzie w Łodzi można wykonać badanie MRI w tej cenie, Pozrawiam
 
pawel zeleznik, 20.03.2015 17.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja miałem naczyniaka ale niestety zlekceważyłem zapomniałem pewnego dnia poczułem jak coś pękło mi w głowie wyobraziłem sobie że pękła mi żyła pomiędzy czaszką a skórą zaczęło mi gwizdać w uszach i zacząłem czuć się okropnie i zaczął się wyścig z czasem do szpitala nie dojechałem ,tak okropnego bólu głowy nigdy wcześniej nie doświadczyłem do szpitala nie dojechałem zabrakło paru kilometrów ból był tak silny że chciałem połamać ręce żeby zabolało mnie coś innego niż głowa operacja trwała kilka godzin lekarze nie byli wstanie zatamować krwotoku nie dawano mi zbyt wielkich szans na to że przeżyję udało się niestety w krótkim czasie doświadczyłem udaru niedokrwiennego później jeszcze wodogłowia i straciłem wzrok w prawym oku mam niedowład lewej strony ciała radziłbym nie lekceważyć niczego co zagraża życiu i zdrowiu
 
kinga, 16.02.2015 23.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W Lodzi rezonans kosztuje 150zl, a mniejszym mieście 500.. Zależy pani na zdrowiu czy na pieniądzach?skoro pani tak cierpi to ja bym się nie zastanawiała. Mam malutka córeczkę i też nie mamy za wiele pieniędzy, ale jeśli chodzi o zdrowie to zawsze mamy odłożone na czarna godzinę. Badanie max 500, a trumna kilka tyś... Ja chce zobaczyć jak moja córka dorasta, zrobiłam rezonans i czekam na wyniki...z dnia na dzień coraz gorzej się czuje. Boli glowa jakoś z 5cm nad prawym uchem, i nie jakis obszar tylko jeden punkt,i jest wypukły, strasznie kłuje,piecze, nie mogę glowa na boki ruszać bo jak tylko drgne to takie uczucie jakby mi ktoś młotkiem walił, właśnie mam zawroty głowy i dzwoni mi w uszach...i ten bol...
 
martha, 22.01.2015 01.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A jeśli i tam znów nic nie zrobią, proszę o kontakt marthelato@gmail.com Postaram się pomóc
 
martha, 22.01.2015 00.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Albo na izbę przyjęć szpitala!
 
martha, 22.01.2015 00.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To są objawy pęknięcia tętniaka, proszę jak najszybciej jechać na SOR!!! To jest stan zagrożenia życia!
 
grazkawolska, 20.01.2015 21.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
proszę poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie do neurologa mnie pomógł
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Zapalenie opon mózgowych: objawy. Jak rozpoznać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych? Zapalenie opon mózgowych: objawy. Jak rozpoznać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych?

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to choroba, której objawy zależą od wielu czynników, takich jak...

więcej

31876

Jak rozpoznać OBJAWY SCHIZOFRENII Jak rozpoznać OBJAWY SCHIZOFRENII

Objawy schizofrenii są bardzo różne. Pomimo tego, że mogą pojawiać się niemal w każdym momencie...

więcej

14109

ZESPÓŁ NIESPOKOJNYCH NÓG - przyczyny, objawy i ich łagodzenie ZESPÓŁ NIESPOKOJNYCH NÓG - przyczyny, objawy i ich łagodzenie

Typowe objawy wskazujące na zespół niespokojnych nóg to nieodparty przymus poruszania...

więcej

37725

NEUROBORELIOZA - objawy. Jak rozpoznać boreliozę układu nerwowego? NEUROBORELIOZA - objawy. Jak rozpoznać boreliozę układu nerwowego?

Neuroborelioza to choroba, której objawy są bardzo podobne do objawów depresji. Atakuje ona układ...

więcej

20325

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Luteina nie będzie miała wpływu na leczenie w programie in vitro. Miesiączka może pojawić się w trakcie przyjmowania Luteiny i wtedy należy ją odstawić, a powinna do 2 tygodni po przyjęciu ostatniej...

Sugeruję konsultację laryngologiczną. Na podstawie m.in. zdjęcia obocznego zatok radzę sprawdzić kondycję kości oddzielającej zatokę szczękową od jamy ustnej.

Regularna aktywność fizyczna jest bardzo wskazana przy łuszczycowym zapaleniu stawów, ponieważ zapobiega niekorzystnym zmianom w stawach, zwiększa zakres ruchu, wzmacnia mięśnie oraz poprawia...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.