Tętniak mózgu jest trudny do wykrycia

23 komentarze
Autor: Anna Nowak

Gdy tętniak mózgu jest mały – najczęściej nie daje żadnych sygnałów i tym stadium wykrywany jest przypadkowo. Dopiero gdy pęka – pojawia się charakterystyczny silny ból głowy, wymioty, nudności, światłowstręt, niekiedy utrata świadomości. Zawsze pęknięcie tętniaka mózgu jest niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Ściana każdej tętnicy składa się z kilku warstw. Jeśli z jakichkolwiek powodów jedna z jej warstw osłabnie może – pod wpływem ciśnienia krwi - dojść do poszerzenie się światła tętnicy i pojawienia się wybrzuszenia, przypominającego worek. Tak właśnie powstaje tętniak mózgu, który w każdej chwili może ulec pęknięciu. Tętniaki mózgu pękają u 10 na 100 tys. osób rocznie. I gdy pomoc medyczna nie przyjdzie na czas – jest to zawsze niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Rodzaje tętniaka mózgu

Najczęściej lekarze mają do czynienia z tzw. tętniakiem workowatym (80 proc. wszystkich tętniaków mózgu). Tworzy się on najczęściej w miejscu podziału tętnic. Rzadziej powstaje i rzadziej pęka tętniak wrzecionowaty, który wygląda jak naczynie krwionośne rozgałęzione i mocno rozbudowane we wszystkich kierunkach. Ten typ tętniaka lokuje się najczęściej w okolicy tętnicy podstawnej i środkowej mózgu.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Krew do mózgu dostarczają tętnice, połączone w tzw. koło tętnicze Willis'a. Większość tętniaków mózgu tworzy się w przedniej jego części, najczęściej  miejscu rozwidlania się tętnic.

Tętniaki mózgu: czynniki ryzyka

Nadciśnienie tętnicze i obciążenia dziedziczne wymienia się najczęściej wśród czynników ryzyka powstawania tętniaków mózgu. Na cenzurowanym jest też palenie papierosów. Powstawaniu tętniaków sprzyja także wiek – naukowcy wiążą to ze zmianami miażdżycowymi u osób powyżej 45 r.ż i płeć – statystyki wskazują, że tętniaki częściej rosną u kobiet. Pojawiają się także u dzieci i osób z zaburzeniami tkanki łącznej, które prowadzą do stanów zapalnych tętnic czyli bezpośredniej przyczyny tworzenia się tętniaka. Zaburzenia tkanki łącznej może wystąpić w takich chorobach jak: torbielowatość nerek, zespół Marfana i Ehlersa-Danlosa lub z nerwiakowłókniakowatością typu 1.

Tętniak mózgu: objawy

Często wykrycie tętniaka mózgu jest całkowicie przypadkowe i następuje przy okazji innych badań. Dlaczego tak się dzieje? Bardzo często tętniak nie daje żadnych dolegliwości.
Dopiero gdy rosnąc uciska jakiś nerw – może wywołać np. opadanie powiek, powiększenie się jednej źrenicy, zaburzenia widzenia (podwójne widzenie, pogorszenie ostrości widzenia).
Gdy tętniak pęka daje wyraźne objawy. Pojawia się wtedy:

  • bardzo silny ból głowy, najmocniej odczuwany w potylicy i na karku
  • wymioty
  • nudności
  • światłowstręt
  • niekiedy utrata świadomości
  • sztywność karku.

Silny krwotok może spowodować ogniskowe uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego z np. niedowładem kończyn.
Objawów tych pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć – nawet w sytuacji – gdy po jakimś czasie ustąpią, co ma miejsce wtedy, gdy krwawienie z pękniętego tętniaka nie jest obfite. Zawsze pęknięcie tętniaka może być bezpośrednim zagrożeniem dla życia.
Tętniak tworzący się w tylnej części mózgu częściej pęka i jest większym zagrożeniem dla zdrowia i życia niż te tętniak mózgu, który ulokuje się w przedniej jego części.

Tętniak mózgu: diagnoza

Badaniem potwierdzającym krwotok, będący następstwem pęknięcia tętniaka mózgu, jest tomografia komputerowa głowy. Jeśli jej wykonanie jest niemożliwe, lekarz musi wykonać  nakłucie lędźwiowe - obecność krwi w płynie mózgowo-rdzeniowym potwierdza istnienie krwotoku.
W diagnostyce tętniaka mózgu wykonuje się czteronaczyniową angiografię mózgu (prześwietlenie rtg po podaniu kontrastu do tętnic wewnątrzczaszkowych). Coraz częściej stosuje się także badania nieinwazyjne: angiografię z użyciem tomografii komputerowej i rezonansem magnetycznym.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zdjęcia:

Aktualizacja: 09.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 23)
kinga, 16.02.2015 23.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W Lodzi rezonans kosztuje 150zl, a mniejszym mieście 500.. Zależy pani na zdrowiu czy na pieniądzach?skoro pani tak cierpi to ja bym się nie zastanawiała. Mam malutka córeczkę i też nie mamy za wiele pieniędzy, ale jeśli chodzi o zdrowie to zawsze mamy odłożone na czarna godzinę. Badanie max 500, a trumna kilka tyś... Ja chce zobaczyć jak moja córka dorasta, zrobiłam rezonans i czekam na wyniki...z dnia na dzień coraz gorzej się czuje. Boli glowa jakoś z 5cm nad prawym uchem, i nie jakis obszar tylko jeden punkt,i jest wypukły, strasznie kłuje,piecze, nie mogę glowa na boki ruszać bo jak tylko drgne to takie uczucie jakby mi ktoś młotkiem walił, właśnie mam zawroty głowy i dzwoni mi w uszach...i ten bol...
 
martha, 22.01.2015 01.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A jeśli i tam znów nic nie zrobią, proszę o kontakt marthelato@gmail.com Postaram się pomóc
 
martha, 22.01.2015 00.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Albo na izbę przyjęć szpitala!
 
martha, 22.01.2015 00.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To są objawy pęknięcia tętniaka, proszę jak najszybciej jechać na SOR!!! To jest stan zagrożenia życia!
 
grazkawolska, 20.01.2015 21.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
proszę poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie do neurologa mnie pomógł
 
patrycja, 20.01.2015 18.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hmm. Wyobraźcie sobie , że w wieku 3 lat miałam naprawdę bardzo poważny wypadek , który skończył się poważnym urazem głowy . Lekarze już wtedy powinni byli mi zrobić badania. Jednak nie zrobili ... Zaszyli mi tylko jak to powiedzieli ,, Małą rankę " i wypuścili do domu po paru godzinach obserwacji . Miało to miejsce ponad 18 lat temu . Od tamtego czasu każdego dnia boli mnie głowa . Zdarzają się dni , że nie potrafię sobie poradzić z tym bólem . Ostatnio nie mogłam otworzyć oczu , czułam się tak jakby ktoś walił mnie młotkiem prosto w tył głowy . Dodam jeszcze , że 9 lat temu na tętniaka zmarł mój dziadek . Kiedyś ktoś powiedział mi , że tętniaki mogą być dziedziczne . Półtora roku temu trafiłam do szpitala bo ból dopadł mnie nagle ... Pielęgniarki z Soru były na tyle uprzejme , że przyjęły mnie bez skierowania ponieważ z bólu zemdlałam . Zaprosiły mnie na sale , pobrały krew , podały chyba z 5 kroplówek w tym lek na obniżenie ciśnienia przed ówczesnym zmierzeniem go , coś na ból i wysłały mnie na korytarz gdzie od godziny 11:00 do godziny 20:00 siedziałam z innymi pacjentami . Kiedy moja mama wściekła ,że nie chcą jej udzielić żadnych informacji na temat mojego zdrowia przybiegła do szpitala zastała mnie w takim tragicznym stanie słaniającą się na nogach z bólu ... Na korytarzu . Zadzwoniła dzwonkiem na Sor , wyszedł do niej jakiś chłopak i mama zapytała ,,, Chciałabym wiedzieć co się dzieje z moją córką (tu podała moje imię i nazwisko ) ." Sanitariusz powiedział , żeby chwile poczekała i poszedł sprawdzić co się ze mną dzieję . Ja całą to sytuację obserwowałam z krzesła i nie mogłam uwierzyć jacy ludzie tam pracują . Po około 10 minutach sanitariusz wrócił i powiedział mojej mamie cytuję ,, Córka leży na sali na obserwacji " ... Mama się wściekła jeszcze bardziej zaczęła krzyczeć i zażądała rozmowy z moim lekarzem . Pani doktor powiedziała mamie , że zmierzyli mi ciśnienie itp itd . Wtedy się wtrąciłam i powiedziałam , że nic takiego nie miało miejsca. Lekarze po podaniu leków na obniżenie ciśnienia zmierzyli mi je ... Nadal było wysokie. Po godzinie 20 stwierdzili , że mogę iść do domu . Głowa nadal strasznie mnie bolała , nie dostałam wyników badania krwi , żadnych wyjaśnień co się ze mną dzieje nic... To są wspaniali lekarze KUR** MAĆ Z ZIELONEJ GÓRY ... Ostatnio znów prawie trafiłam do szpitala bo już nie wytrzymywałam z bólu . Jak Boga kocham myślałam ,że umieram ... Miałam światłowstręt , mdłości , było mi strasznie zimno , bolało mnie z tyłu głowy najbardziej ... Do dziś nie wiem co mi jest , ale żaden lekarz nie chce mi dać skierowania na tomograf ... Każą mi iść prywatnie ... Ale to kosztuję ... niestety mnie na to nie stać.. Co mam zrobić ?
 
ewa, 18.12.2014 19.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A nie miwl pan padaczki pourazowej?
 
Arthe, 04.12.2014 01.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam coś podobnego własnie, mam 23 lata, od 3 dni mam punktowy ból głowy z tylu po prawej na gorze, zaczęło się od jakby nacisku na oko od góry (wraz z bólem jak patrze w górę w lewo, tylko na prawym oku), teraz już na oku raczej nic nie odczuwam, albo się przyzwyczaiłem albo przeszło ciężko ocenić. Jednak ból głowy z tyłu mam 24/7 nie jest on jakiś bardzo mocny, ale odczuwalny i przeszkadza. Na razie nigdzie z tym nie byłem, czekam do poniedziałku (8.12.14) jak nie przejdzie to planuje coś z tym zrobić, nie wiem jeszcze co, jak ktoś ma pomysł od czego najlepiej zacząć niech proszę napisze tutaj lub aarthur@o2.pl. Bardzo zaczynam się tego bać...
 
warto, 02.12.2014 17.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
metoda doktora Palucha
 
PCHELKA, 25.11.2014 20.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam27lat i obecnie jestem po2operacjach embolizacji tetniakow. zaczelo sie od prawie codziennych boli glowy.trafilam na oddzial nefrologiczny z powodu wysokiego cisnienia bo mysleli ze to od nerek(mam wielotorbielowatosc).bedac na oddziale ciagle mowilam im o bolu glowy wiec przyslali pania neurolog na konsultacje.stwierdzila ze to migrena i kazala zrobic TK jednak ostatecznie moj lekarz kazal zrobic MR i jak sie okazalo w mojej glowie znalezli 2tetniaki.lekarze patrzyli na mnie z politowaniem a wspomne ze wczesniej patrzyli jak na wariatke ktora cos symuluje.
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Nerwoból czyli neuralgia - ból bez przyczyny Nerwoból czyli neuralgia - ból bez przyczyny

Ni z tego, ni z owego coś cię zakłuje w karku. Ból bywa sporadyczny, ale bywa, że pojawia się dość...

więcej

21323

Jak rozpoznać OBJAWY SCHIZOFRENII Jak rozpoznać OBJAWY SCHIZOFRENII

Objawy schizofrenii są bardzo różne. Pomimo tego, że mogą pojawiać się niemal w każdym momencie...

więcej

14109

CZĘSTA ZMIANA NASTROJU - czego to objaw? Jak sobie radzić z huśtawką nastrojów? CZĘSTA ZMIANA NASTROJU - czego to objaw? Jak sobie radzić z huśtawką nastrojów?

Częsta zmiana nastroju najczęściej jest obserwowana u kobiet. Zazwyczaj tzw. huśtawka nastrojów...

więcej

13749

Schizofrenia paranoidalna: przyczyny, objawy i leczenie

Schizofrenia paranoidalna to najczęściej rozpoznawany rodzaj schizofrenii. Diagnozuje się ją aż u...

więcej

15481

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Wszelkie wątpliwości dotyczące leczenia należy wyjaśniać z lekarzem prowadzącym. Nie ma przeciwwskazań do przyjmowania Cerazette w większej dawce, jeśli jest taka potrzeba.

Proces leczenia złamania (czas trwania unieruchomienia) niesie za sobą wiele kompensacji w całym ciele. Zmienia się obciążenie globalne (właściwie jego asymetria i przeciążenia) i niestety oprócz...

Suchość skóry jest podstawowym objawem w AZS. W celu jej wyeliminowania konieczny jest właściwy dobór preparatów pielęgnacyjnych. W przypadku braku satysfakcjonującego efektu po zastosowaniu...

Grupy wsparcia
data

Marzec 03, 2015

całe życie żyłam w cieniu siostry z powodu tego że ona była szczupła a ja niestety nie. Miała lepszych chłopaków, wychodziła na imprezy, do klubów a ja niestety zostawałam w domu. Walczyłam ze swoją nadwagą na różne sposoby. Różne diety, różne suplementy. Metody koleżanek, nic nie...

data

Marzec 03, 2015

całe życie żyłam w cieniu siostry z powodu tego że ona była szczupła a ja niestety nie. Miała lepszych chłopaków, wychodziła na imprezy, do klubów a ja niestety zostawałam w domu. Walczyłam ze swoją nadwagą na różne sposoby. Różne diety, różne suplementy. Metody koleżanek, nic nie...

data

Marzec 01, 2015

Woda - przynajmniej 2 litry !

data

Marzec 03, 2015

Proszę oto link do siatek centylowych: pediatria.mp.pl Jeśli nie podświetla się skopiuj go od http... i wklej w pasek przeglądarki internetowej. Mam nadzieję, że pomogłem! Z pozdrowieniami: ...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.