Tętniak mózgu jest trudny do wykrycia

22 komentarze
Autor: Anna Nowak

Gdy tętniak mózgu jest mały – najczęściej nie daje żadnych sygnałów i tym stadium wykrywany jest przypadkowo. Dopiero gdy pęka – pojawia się charakterystyczny silny ból głowy, wymioty, nudności, światłowstręt, niekiedy utrata świadomości. Zawsze pęknięcie tętniaka mózgu jest niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Ściana każdej tętnicy składa się z kilku warstw. Jeśli z jakichkolwiek powodów jedna z jej warstw osłabnie może – pod wpływem ciśnienia krwi - dojść do poszerzenie się światła tętnicy i pojawienia się wybrzuszenia, przypominającego worek. Tak właśnie powstaje tętniak mózgu, który w każdej chwili może ulec pęknięciu. Tętniaki mózgu pękają u 10 na 100 tys. osób rocznie. I gdy pomoc medyczna nie przyjdzie na czas – jest to zawsze niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Rodzaje tętniaka mózgu

Najczęściej lekarze mają do czynienia z tzw. tętniakiem workowatym (80 proc. wszystkich tętniaków mózgu). Tworzy się on najczęściej w miejscu podziału tętnic. Rzadziej powstaje i rzadziej pęka tętniak wrzecionowaty, który wygląda jak naczynie krwionośne rozgałęzione i mocno rozbudowane we wszystkich kierunkach. Ten typ tętniaka lokuje się najczęściej w okolicy tętnicy podstawnej i środkowej mózgu.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Krew do mózgu dostarczają tętnice, połączone w tzw. koło tętnicze Willis'a. Większość tętniaków mózgu tworzy się w przedniej jego części, najczęściej  miejscu rozwidlania się tętnic.

Tętniaki mózgu: czynniki ryzyka

Nadciśnienie tętnicze i obciążenia dziedziczne wymienia się najczęściej wśród czynników ryzyka powstawania tętniaków mózgu. Na cenzurowanym jest też palenie papierosów. Powstawaniu tętniaków sprzyja także wiek – naukowcy wiążą to ze zmianami miażdżycowymi u osób powyżej 45 r.ż i płeć – statystyki wskazują, że tętniaki częściej rosną u kobiet. Pojawiają się także u dzieci i osób z zaburzeniami tkanki łącznej, które prowadzą do stanów zapalnych tętnic czyli bezpośredniej przyczyny tworzenia się tętniaka. Zaburzenia tkanki łącznej może wystąpić w takich chorobach jak: torbielowatość nerek, zespół Marfana i Ehlersa-Danlosa lub z nerwiakowłókniakowatością typu 1.

Tętniak mózgu: objawy

Często wykrycie tętniaka mózgu jest całkowicie przypadkowe i następuje przy okazji innych badań. Dlaczego tak się dzieje? Bardzo często tętniak nie daje żadnych dolegliwości.
Dopiero gdy rosnąc uciska jakiś nerw – może wywołać np. opadanie powiek, powiększenie się jednej źrenicy, zaburzenia widzenia (podwójne widzenie, pogorszenie ostrości widzenia).
Gdy tętniak pęka daje wyraźne objawy. Pojawia się wtedy:

  • bardzo silny ból głowy, najmocniej odczuwany w potylicy i na karku
  • wymioty
  • nudności
  • światłowstręt
  • niekiedy utrata świadomości
  • sztywność karku.

Silny krwotok może spowodować ogniskowe uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego z np. niedowładem kończyn.
Objawów tych pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć – nawet w sytuacji – gdy po jakimś czasie ustąpią, co ma miejsce wtedy, gdy krwawienie z pękniętego tętniaka nie jest obfite. Zawsze pęknięcie tętniaka może być bezpośrednim zagrożeniem dla życia.
Tętniak tworzący się w tylnej części mózgu częściej pęka i jest większym zagrożeniem dla zdrowia i życia niż te tętniak mózgu, który ulokuje się w przedniej jego części.

Tętniak mózgu: diagnoza

Badaniem potwierdzającym krwotok, będący następstwem pęknięcia tętniaka mózgu, jest tomografia komputerowa głowy. Jeśli jej wykonanie jest niemożliwe, lekarz musi wykonać  nakłucie lędźwiowe - obecność krwi w płynie mózgowo-rdzeniowym potwierdza istnienie krwotoku.
W diagnostyce tętniaka mózgu wykonuje się czteronaczyniową angiografię mózgu (prześwietlenie rtg po podaniu kontrastu do tętnic wewnątrzczaszkowych). Coraz częściej stosuje się także badania nieinwazyjne: angiografię z użyciem tomografii komputerowej i rezonansem magnetycznym.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zdjęcia:

Aktualizacja: 09.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 22)
martha, 22.01.2015 01.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A jeśli i tam znów nic nie zrobią, proszę o kontakt marthelato@gmail.com Postaram się pomóc
 
martha, 22.01.2015 00.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Albo na izbę przyjęć szpitala!
 
martha, 22.01.2015 00.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To są objawy pęknięcia tętniaka, proszę jak najszybciej jechać na SOR!!! To jest stan zagrożenia życia!
 
grazkawolska, 20.01.2015 21.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
proszę poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie do neurologa mnie pomógł
 
patrycja, 20.01.2015 18.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hmm. Wyobraźcie sobie , że w wieku 3 lat miałam naprawdę bardzo poważny wypadek , który skończył się poważnym urazem głowy . Lekarze już wtedy powinni byli mi zrobić badania. Jednak nie zrobili ... Zaszyli mi tylko jak to powiedzieli ,, Małą rankę " i wypuścili do domu po paru godzinach obserwacji . Miało to miejsce ponad 18 lat temu . Od tamtego czasu każdego dnia boli mnie głowa . Zdarzają się dni , że nie potrafię sobie poradzić z tym bólem . Ostatnio nie mogłam otworzyć oczu , czułam się tak jakby ktoś walił mnie młotkiem prosto w tył głowy . Dodam jeszcze , że 9 lat temu na tętniaka zmarł mój dziadek . Kiedyś ktoś powiedział mi , że tętniaki mogą być dziedziczne . Półtora roku temu trafiłam do szpitala bo ból dopadł mnie nagle ... Pielęgniarki z Soru były na tyle uprzejme , że przyjęły mnie bez skierowania ponieważ z bólu zemdlałam . Zaprosiły mnie na sale , pobrały krew , podały chyba z 5 kroplówek w tym lek na obniżenie ciśnienia przed ówczesnym zmierzeniem go , coś na ból i wysłały mnie na korytarz gdzie od godziny 11:00 do godziny 20:00 siedziałam z innymi pacjentami . Kiedy moja mama wściekła ,że nie chcą jej udzielić żadnych informacji na temat mojego zdrowia przybiegła do szpitala zastała mnie w takim tragicznym stanie słaniającą się na nogach z bólu ... Na korytarzu . Zadzwoniła dzwonkiem na Sor , wyszedł do niej jakiś chłopak i mama zapytała ,,, Chciałabym wiedzieć co się dzieje z moją córką (tu podała moje imię i nazwisko ) ." Sanitariusz powiedział , żeby chwile poczekała i poszedł sprawdzić co się ze mną dzieję . Ja całą to sytuację obserwowałam z krzesła i nie mogłam uwierzyć jacy ludzie tam pracują . Po około 10 minutach sanitariusz wrócił i powiedział mojej mamie cytuję ,, Córka leży na sali na obserwacji " ... Mama się wściekła jeszcze bardziej zaczęła krzyczeć i zażądała rozmowy z moim lekarzem . Pani doktor powiedziała mamie , że zmierzyli mi ciśnienie itp itd . Wtedy się wtrąciłam i powiedziałam , że nic takiego nie miało miejsca. Lekarze po podaniu leków na obniżenie ciśnienia zmierzyli mi je ... Nadal było wysokie. Po godzinie 20 stwierdzili , że mogę iść do domu . Głowa nadal strasznie mnie bolała , nie dostałam wyników badania krwi , żadnych wyjaśnień co się ze mną dzieje nic... To są wspaniali lekarze KUR** MAĆ Z ZIELONEJ GÓRY ... Ostatnio znów prawie trafiłam do szpitala bo już nie wytrzymywałam z bólu . Jak Boga kocham myślałam ,że umieram ... Miałam światłowstręt , mdłości , było mi strasznie zimno , bolało mnie z tyłu głowy najbardziej ... Do dziś nie wiem co mi jest , ale żaden lekarz nie chce mi dać skierowania na tomograf ... Każą mi iść prywatnie ... Ale to kosztuję ... niestety mnie na to nie stać.. Co mam zrobić ?
 
ewa, 18.12.2014 19.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A nie miwl pan padaczki pourazowej?
 
Arthe, 04.12.2014 01.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam coś podobnego własnie, mam 23 lata, od 3 dni mam punktowy ból głowy z tylu po prawej na gorze, zaczęło się od jakby nacisku na oko od góry (wraz z bólem jak patrze w górę w lewo, tylko na prawym oku), teraz już na oku raczej nic nie odczuwam, albo się przyzwyczaiłem albo przeszło ciężko ocenić. Jednak ból głowy z tyłu mam 24/7 nie jest on jakiś bardzo mocny, ale odczuwalny i przeszkadza. Na razie nigdzie z tym nie byłem, czekam do poniedziałku (8.12.14) jak nie przejdzie to planuje coś z tym zrobić, nie wiem jeszcze co, jak ktoś ma pomysł od czego najlepiej zacząć niech proszę napisze tutaj lub aarthur@o2.pl. Bardzo zaczynam się tego bać...
 
warto, 02.12.2014 17.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
metoda doktora Palucha
 
PCHELKA, 25.11.2014 20.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam27lat i obecnie jestem po2operacjach embolizacji tetniakow. zaczelo sie od prawie codziennych boli glowy.trafilam na oddzial nefrologiczny z powodu wysokiego cisnienia bo mysleli ze to od nerek(mam wielotorbielowatosc).bedac na oddziale ciagle mowilam im o bolu glowy wiec przyslali pania neurolog na konsultacje.stwierdzila ze to migrena i kazala zrobic TK jednak ostatecznie moj lekarz kazal zrobic MR i jak sie okazalo w mojej glowie znalezli 2tetniaki.lekarze patrzyli na mnie z politowaniem a wspomne ze wczesniej patrzyli jak na wariatke ktora cos symuluje.
 
Lily, 06.11.2014 15.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja mama miała to samo. Lekarze wmawiali jej migrenę szyjną i chcieli faszerować lekami. Mi wmawiami padaczkę (!) i chcieli podawać leki przeciwpadaczkowe które wiadomo - są bardzo silne i mają dużo skutków ubocznych. Moja mama do tego mdlała, często jej było strasznie słabo. Polecam lekarza medycyny niekonwencjonalnej IGORA SOLOVIOVA. Wiem jak to brzmi ale jest to człowiek wykształcony, neurolog i kardiolog. Okazało się że moja mama ma problemy z kręgami szyjnymi które uciskają nerwy. Seria zabiegów ją wyleczyła i obyło się bez leków. Ja mam przekrzywioną miednicę co skutkuje zauburzoną pracą reszty organizmu, jestem w trakcie zabiegow ale jest lepiej. Obecnie Dr Igor przyjmuje w Warszawie na wąwozowej w gabinecie woltan. polecam serdecznie.
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Zapalenie opon mózgowych: objawy. Jak rozpoznać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych? Zapalenie opon mózgowych: objawy. Jak rozpoznać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych?

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to choroba, której objawy zależą od wielu czynników, takich jak...

więcej

29801

DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję? DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem...

więcej

38711

Jakie objawy wskazują na chorobę błędnika? Jak rozpoznać zaburzenia błędnika? Jakie objawy wskazują na chorobę błędnika? Jak rozpoznać zaburzenia błędnika?

Jakie objawy wskazują na choroby błędnika? Pierwsze objawy choroby błędnika to zawroty głowy. Na...

więcej

39050

Choroba Parkinsona - przyczyny, objawy i leczenie choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona jest postępującym schorzeniem mózgu. Objawy od początku dominujące w obrazie...

więcej

15274

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Grupy wsparcia
data

Styczeń 26, 2015

Bez wysiłku to się chyba nie da;) Trzeba coś dać od siebie żeby efekty były. Nawet codziennie spacery dużo dają.

data

Styczeń 26, 2015

Nigdy nie stosowałam. Od trzech miesięcy łykam kapsułki z zieloną kawa z american booster i z nimi jest ok.

data

Styczeń 25, 2015

naturalny sklad jest w suplementach z american booster sama stosuje i jestem pod wrazaniem dzialania Czyli co się dzieje? Jak to się objawia?

data

Styczeń 26, 2015

czy dobre to najlepiej jak sprobujesz ja stosuje zielona sproszkowana kawe z American booster i sobie chwale.. kupuję ją ze sklepu nutreca, moim zdaniem bardzo dobrze się wchłania i jest super.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.