Tętniak mózgu jest trudny do wykrycia

39 komentarze
Autor: Anna Nowak

Gdy tętniak mózgu jest mały – najczęściej nie daje żadnych sygnałów i tym stadium wykrywany jest przypadkowo. Dopiero gdy pęka – pojawia się charakterystyczny silny ból głowy, wymioty, nudności, światłowstręt, niekiedy utrata świadomości. Zawsze pęknięcie tętniaka mózgu jest niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Ściana każdej tętnicy składa się z kilku warstw. Jeśli z jakichkolwiek powodów jedna z jej warstw osłabnie może – pod wpływem ciśnienia krwi - dojść do poszerzenie się światła tętnicy i pojawienia się wybrzuszenia, przypominającego worek. Tak właśnie powstaje tętniak mózgu, który w każdej chwili może ulec pęknięciu. Tętniaki mózgu pękają u 10 na 100 tys. osób rocznie. I gdy pomoc medyczna nie przyjdzie na czas – jest to zawsze niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Tętniaki mózgu: rodzaje

  • tętniak workowaty - najczęściej spotykany (80 proc. wszystkich tętniaków mózgu), umiejscowiony jest zwykle w naczyniach koła tętniczego mózgu, ma kształt kulisty lub nieco wydłużony, może mieć od kilku milimetrów do kilku centymetrów
  • tętniak wrzecionowaty - umiejscowiony jest zwykle na tętnicy podstawnej i tętnicy szyjnej wewnętrznej oraz sąsiadujących z nimi gałęziach tętnic mózgu, ma kształt nieregularny, esowaty - wygląda jak naczynie krwionośne rozgałęzione i mocno rozbudowane we wszystkich kierunkach
  • tętniak prosowaty (mikrotętniak) - umiejscowiony jest zwykle na gałązkach tętnic mózgowych w okolicach skorupy, wzgórza, mostu, móżdżku i płaszcza mózgu
  • tętniak rozwarstwiający - powstaje w wyniku uszkodzenia wewnętrznej warstwy naczynia krwionośnego, w mózgu występują rzadko

Ważne

Ważne

Krew do mózgu dostarczają tętnice, połączone w tzw. koło tętnicze Willis'a. Większość tętniaków mózgu tworzy się w przedniej jego części, najczęściej  miejscu rozwidlania się tętnic.

Tętniaki mózgu: czynniki ryzyka

Nadciśnienie tętnicze i obciążenia dziedziczne wymienia się najczęściej wśród czynników ryzyka powstawania tętniaków mózgu. Na cenzurowanym jest też palenie papierosów. Powstawaniu tętniaków sprzyja także wiek – naukowcy wiążą to ze zmianami miażdżycowymi u osób powyżej 45 r.ż i płeć – statystyki wskazują, że tętniaki częściej rosną u kobiet. Pojawiają się także u dzieci i osób z zaburzeniami tkanki łącznej, które prowadzą do stanów zapalnych tętnic czyli bezpośredniej przyczyny tworzenia się tętniaka. Zaburzenia tkanki łącznej może wystąpić w takich chorobach jak: torbielowatość nerek, zespół Marfana i Ehlersa-Danlosa lub z nerwiakowłókniakowatością typu 1.

Tętniak mózgu: objawy

Często wykrycie tętniaka mózgu jest całkowicie przypadkowe i następuje przy okazji innych badań. Dlaczego tak się dzieje? Bardzo często tętniak nie daje żadnych dolegliwości. Dopiero gdy rosnąc uciska jakiś nerw – może wywołać np. opadanie powiek, powiększenie się jednej źrenicy, zaburzenia widzenia (podwójne widzenie, pogorszenie ostrości widzenia). Gdy tętniak pęka daje wyraźne objawy. Pojawia się wtedy:

Silny krwotok może spowodować ogniskowe uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego z np. niedowładem kończyn.

Tętniak tworzący się w tylnej części mózgu częściej pęka i jest większym zagrożeniem dla zdrowia i życia niż te tętniak mózgu, który ulokuje się w przedniej jego części.

Objawów tych pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć – nawet w sytuacji – gdy po jakimś czasie ustąpią, co ma miejsce wtedy, gdy krwawienie z pękniętego tętniaka nie jest obfite. Zawsze pęknięcie tętniaka może być bezpośrednim zagrożeniem dla życia.

Polecamy
TĘTNIAK - przyczyny, objawy i leczenie tętniaków

TĘTNIAK - przyczyny, objawy i leczenie tętniaków

Tętniak to miejscowe uwypuklenie ściany tętnicy w dowolnej części ciała. Tętniaki stanowią bezpośrednie zagrożenie życia. Jednak w większości przypadków wczesne ...

Tętniak mózgu: diagnoza

Badaniem potwierdzającym krwotok, będący następstwem pęknięcia tętniaka mózgu, jest tomografia komputerowa głowy. Jeśli jej wykonanie jest niemożliwe, lekarz musi wykonać  nakłucie lędźwiowe - obecność krwi w płynie mózgowo-rdzeniowym potwierdza istnienie krwotoku.

W diagnostyce tętniaka mózgu wykonuje się czteronaczyniową angiografię mózgu (prześwietlenie rtg po podaniu kontrastu do tętnic wewnątrzczaszkowych). Coraz częściej stosuje się także badania nieinwazyjne: angiografię z użyciem tomografii komputerowej i rezonansem magnetycznym.

Operacja tętniaka mózgu [wideo]

Fragment serialu "Sala operacyjna", w którym neurochirurg, dr Maciej Bujko, wykonuje operację tętniaka mózgu. Zabieg operacyjny polega na wycięciu tętniaka i założenia w jego miejsce tytanowego klipsa.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia:

Aktualizacja: 02.02.2017

Komentarze (1 - 10 z 39)
Kinga, 04.02.2017 06.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tylko od 9 lat a mam 34
 
ewa, 18.01.2017 22.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
co znaczy zabezpieczony operacyjnie przed peknieciem?
 
latinola, 24.11.2016 19.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nikt nie jest w stanie przez internet powiedzieć Tobie, co Ci dolega. To po prostu niemożliwe. Koniecznie musisz iść do lekarza, opowiedzieć mu o swoich dolegliwościach i wykonać odpowiednie badania - np rezonans, postaraj się również o skierowanie do neurologa. Nie przeciągaj tego. Nie warto. Stres również nie sprzyja Twojemu zdrowiu, dlatego lepiej wyjaśnić nurtujące Cię kwestie. Będziesz wiedział co dalej robić, co Ci sprzyja a co nie. Pozdrawiam!
 
latinola, 24.11.2016 19.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ludzie róbcie badania! Nie bójcie się wyniku, to niemądre. U mnie zwykły ból głowy okazał się tętniakiem mózgu. Bardzo dużym, bo ok. 1,5 cm. To cud, że nie pękł przy takich rozmiarach i tak intensywnym trybie życia jakie prowadziłam wcześniej. Teraz moje życie się zmieniło, musiałam zrezygnować ze sportu, który bardzo kochałam, jednak to nie ma już dla mnie żadnego znaczenia. Warto żyć! Nie igrać ze zdrowiem, nie czekać aż przejdzie. Najczęściej i tak okaże się, że to rzecz do wyleczenia, mój tętniak też został operacyjnie zabezpieczony. Dzięki temu, że się porządnie przebadałam teraz żyję. Żadna wymówka nie jest dobra - brak czasu, pieniędzy, strach przed wynikiem. Zawsze jest jakiś sposób żeby się przebadać.
 
Sebastian, 22.10.2016 02.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 21 lat rok temu miałem wypadek samochodowy nie nosiłem kołnierza a lekarz stwierdził skręcenie odcinka szyjnych od jakiegoś czasu sporadycznie mam bóle z tyłu głowy jakby prąd mnie przechodził ból jest podobny do złamania kończyny jakiś czas temu przez 4 dni ból był tak duży ze nie miałem siły iść na pogotowie ani do lekarz mrowienie całej lewej strony ciała ból głowy doskwieral tak bardzo ze mogłem jedynie leżeć w jednej pozycji teraz się uspokoiło ale nwm na jak długo czasami mam zamglony obraz przed oczami takie nie ostre ale chwilowe co dzień mam mrowienie głowy w części potylicznej nwm czy to tetniak boje się iść do lekarza bo nwm co powie jestem młody i strasznie się boje czy ktoś mógłby mi doradzić co to może być ból był tak silny ze czułem jakby mi tam coś pękło proszę o szybką odpowiedź to teraz czuję jak czasami mrowieje mi cała lewa strona pozdrawiam Sebastian
 
kasia, 31.05.2016 11.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja mama miała identyczną historię.Czytałam ten komentarz jakbym to ja napisała . Moja mama miała zrobiony tomograf ale nie wykryli tętniaka. Przez ponad rok była rośliną.Przedtem była duszą towarzystwa zawsze gadatliwa i pełna energii.Ciężko było patrzeć jak nic nie mówi. Pozdrawiam
 
joanna, 15.04.2016 16.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wyeliminuj sól z diety. Doktor Gerson w ten sposób wyleczył ciężką migrenę
 
Edyta , 03.03.2016 22.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Boże. Moze mojego tatę dalo się uratować. Mial podpajeczynowkowy udar krwotoczny. Wymiotowal, byl nieprzytomny. Ale na początku ostry bol glowy. Lekarz powiedział że nic nie dało się zrobic, nawet jakby byl w szpitalu.
 
Danielica, 20.02.2016 21.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proszę do mnie napisać na pocztę wp.Udzielę konkretnej pomocy. Danielica04@wp.pl
 
ja, 02.01.2016 01.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja mama, zawsze wydawała się zdrowa i fizycznie aktywna. Zawsze uśmiechnięta i służąca pomocą innym. Nigdy nie narzekała.. Zaczęła się skarżyć na bóle głowy. Zawsze dbała o siebie, poszła do lekarza, on się pośmiał że z taką glupotą do niego. Dał leki przeciwbólowe.. Po paru tygodniach mamę rozbolała głowa tak że aż straciła przytomność... Zabrali ją szybko, stwierdzili pęknięcie tętniaka. Embolizacja po paru dniach.. Potem wodogłowie i drenaże... To było ponad dwa lata temu. Moja pełna życia mama jest prawie jak roślinka. Porusza sama tylko lewą ręką. Nie przełyka, nie mówi. Czasami jak mówimy coś śmiesznego to wykrzywi wargi w jakby uśmiech.. A mogła żyć normalnie gdyby dostała skierowanie na rezonans. Służba zdrowia nie za bardzo posłużyła mojej mamie.
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jakie objawy wskazują na chorobę błędnika? Jak rozpoznać zaburzenia błędnika? Jakie objawy wskazują na chorobę błędnika? Jak rozpoznać zaburzenia błędnika?

Jakie objawy wskazują na choroby błędnika? Pierwsze objawy choroby błędnika to zawroty głowy. Na...

więcej

161

Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy? Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

Zawroty głowy trwają chwilę lub kilka dni a nawet tygodni. Zawrotów głowy nie należy bagatelizować,...

więcej

158

Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje (czyli mrowienie lub drętwienie) mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie...

więcej

156

Udar mózgu: przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie Udar mózgu: przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie

Udar mózgu jest bardzo niebezpieczny. Jeśli rozpoznasz pierwsze objawy udaru, naprawdę możesz...

więcej

154

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Nie sądzę, aby nikt z lekarzy nie wyjaśnił Pani na czym polega Pani problem. Z Pani opisu wynika, że ma Pani wadę rozwojową macicy i pochwy. W takim przypadku postępowanie jest objawowe. Jeśli nie ma...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.