Otępienie: przyczyny, objawy, leczenie otępienia

18 komentarze
Autor: Agnieszka Paculanka

Otępienie (demencja) wynika z uszkodzeń mózgu, które mogą być spowodowane wieloma chorobami neurodegeneracyjnymi, prowadzącymi w efekcie do zwyrodnienia tkanki nerwowej. Jakie choroby mogą być przyczyną otępienia? Diagnoza i leczenie otępienia.

Otępienie (demencja) powoduje, że zaburzone są wyższe funkcje korowe (poznawcze): pamięć, myślenie, orientacja, rozumienie, liczenie, zdolność uczenia się, język oraz ocena. Otępieniu często towarzyszą zaburzenia zachowania, zaburzenia psychotyczne i zaburzenia nastroju, dlatego też konieczne staje się wdrożenie właściwego leczenia objawowego.

Otępienie nie jest normalnym objawem starzenia się.

Otępienie może pojawić się w przebiegu chorób neurodegradacyjnych, zakaźnych i naczyniowych. Za większość przypadków otępienia o podłożu neurodegradacyjnym odpowiada choroba Alzheimera, która wywołuje otępienie o typie alzheimerowskim (ang. DAT, Dementia of the Alzheimer Type). Uważa się, że jest ona odpowiedzialna za ponad połowę przypadków otępienia wśród ludzi, którzy przekroczyli 65. rok życia.

Otępienie może również być skutkiem chorób naczyniowych. Zazwyczaj mamy do czynienia z otępieniem wielozawałowym - po wystąpieniu kilku udarów mózgu, kiedy to po każdym kolejnym udarze obserwuje się skokowe i trwałe pogorszenie funkcjonowania osoby chorej. Jeśli udar był pojedynczy, ale doprowadził do znaczącego ubytku kilku istotnych funkcji poznawczych, może wystąpić "nagłe" otępienie - otępienie naczyniowe z ostrym początkiem.

Niektórzy badacze mówią też o otępieniu rzekomym - to sytuacja, gdy jako otępienie mylnie diagnozuje się depresję, która u osób starszych daje bardzo zbliżone objawy. Jeśli dojdzie do poprawnego rozpoznania depresji i wdrożenia właściwego leczenia, pacjent zwykle odzyskuje sprawność umysłową.

Czym jest otępienie?

Otępienie to obniżenie sprawności umysłowej o różnym natężeniu - nie jest to żadna konkretna jednostka chorobowa, natomiast może wystąpić jako skutek wielu czynników, działających uszkadzająco na mózg. Według Światowej Organizacji Zdrowia (ICD-10) zespół otępienny to zespół objawów wywołany chorobą mózgu, zwykle przewlekłą lub o postępującym przebiegu, charakteryzujący się klinicznie licznymi zaburzeniami wyższych funkcji korowych, takich jak pamięć, myślenie, orientacja, rozumienie, liczenie, zdolność do uczenia się, język i ocena. Ponadto zaburzeniom funkcji poznawczych często towarzyszą, lub nawet je poprzedzają zaburzenia emocjonalne, zaburzenia zachowania i motywacji. Takiemu obrazowi nie mogą towarzyszyć zaburzenia świadomości. Zaburzenia świadomości przy występowaniu demencji stanowią odrębną kategorię diagnostyczną.

Osłabienie pamięci przejawia się głównie w zakresie uczenia się nowych informacji, chociaż w bardziej zaawansowanym otępieniu może być również zaburzone odtwarzanie wcześniej nabytych informacji. Obecność zaburzeń pamięci powinna być potwierdzona także – jeśli jest to możliwe – wynikami badania neuropsychologicznego lub testów psychometrycznych oceniających procesy poznawcze. Zaburzenia pozostałych funkcji poznawczych przejawiają się upośledzeniem zdolności dokonywania ocen, myślenia, planowania i organizowania przebiegu złożonych czynności oraz ogólnym osłabieniem procesu przetwarzania informacji. Obecność tych zaburzeń powinna być potwierdzona także – jeśli jest to możliwe – wynikami badania neuropsychologicznego lub testów psychometrycznych oceniających procesy poznawcze. Przy tym zachowana jest orientacja w miejscu, występuje również: chwiejność emocjonalna, drażliwość, apatia, bądź prymitywność w interakcjach społecznych, zaś wszystkie te objawy są obecne co najmniej przez pół roku.

Według DSM-IV natomiast, otępienie jest zespołem objawów zaburzeń procesów poznawczych obejmujących – oprócz zaburzeń pamięci – deficyty co najmniej dwóch z następujących funkcji poznawczych: mowy (afazja), celowej złożonej aktywności ruchowej (apraksja), zdolności rozpoznawania i identyfikowania przedmiotów (agnozja) oraz zaburzeń planowania, inicjowania, kontroli i korygowania przebiegu złożonych zachowań (zaburzenia funkcji wykonawczych). Deficyty poznawcze powinny być na tyle głębokie, by zaburzały aktywność zawodową, funkcjonowanie społeczne oraz wykonywanie codziennych czynności.

Ważne

Ważne

Amerykańscy naukowcy badający myszy mające kłopoty z pamięcią, stwierdzili u nich pewną poprawę w wyniku podawania im kawy z kofeiną. Zdaniem naukowców kawa najwyraźniej zawiera jakiś składnik, który łącząc się z kofeiną ogranicza w mózgu poziom beta-amyloidu – nieprawidłowego białka, które prawdopodobnie wywołuje m.in. chorobę Alzheimera.

Otępienie: przyczyny

Otępienie: objawy

  • problemy z pamięcią krótkotrwałą, przy równoczesnym pamiętaniu dawnych zdarzeń
  • zapominanie imion i nazwisk, nazw przedmiotów
  • problemy z komunikacją, afazja
  • uzależnienie od pomocy innych osób przy codziennych czynnościach, apraksja

Otępienie: diagnoza

Badania umożliwiające zdiagnozowanie otępienia:

Otępienie: leczenie

Jeszcze kilkanaście lat temu twierdzono, że nie ma leków na otępienie. Dziś wiadomo, że farmakoterapia może poprawić jakość życia chorych, choć nie istnieje możliwość całkowitego wyleczenia. W przypadku tej choroby stosuje się leki wpływające na zaburzenie szlaku acetylocholinowego - inhibitory cholinesterazy hamujące rozkład acetylocholiny. Te leki to donepezil, rywastygmina i galantamina anatagoniści NMDA (memantyna). Jako substancje wspomagające stosuje się witaminę E, selegilinę, ekstrakty z Ginko biloba.

Terapia osób dotkniętych otępieniem polega również na stymulowaniu pracy mózgu - w tym celu stosuje się ćwiczenia intelektualne. Wykorzystuje się skojarzenie terapii kognitywnej (trening pamięci, orientacja w rzeczywistości), terapii reminiscencyjnej (wywoływanie wspomnień przy użyciu stymulujących materiałów), terapii walidacyjnej (pobudzenie prawidłowych zachowań społecznych, tożsamości chorych, zmniejszanie niepokoju, lęku, poprawa samopoczucia), terapii zajęciowej (utrwalanie umiejętności jeszcze posiadanych przez chorego, odtwarzanie tych, które zostały niedawno utracone, poprawa aktywności), terapii środowiskowej (stworzenie przyjaznego i bezpiecznego otoczenia).

Otępienie: rokowania

Otępienie może mieć przebieg postępujący, nawrotowy lub stabilny. U 10-15 procent pacjentów otępienie jest odwracalne - dotyczy to przypadków otępienia wywołanych np. kiłą układu nerwowego, niedotlenieniem, niedoborem witaminy B12, niedoczynnością tarczycy - wszystko jednak zależy od szybkości interwencji terapeutycznej i przebiegu leczenia choroby podstawowej. Zbyt późne rozpoznanie otępienia, a tym samym późne jego leczenie może pozostawić trwałe ubytki pamięci.

W przypadku otępień pierwotnie zwyrodnieniowych choroba powoli postępuje doprowadzając do całkowitej zależności chorego od pomocy otoczenia.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 14.11.2016

Komentarze (1 - 10 z 18)
Darek, 17.06.2017 20.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam a ja mam dalej problemy z pamięcią świeżą po 12 latach od zatrucia czadem.Z puli tego mam teraz ostrego doła bo myślałem że po 12stu latach będę prawie tak jak przed zatruciem.Z tym że pracuję w zakładach pracy chronionej już 10 ty rok po zatruciu.Mam dosyć już stawania corocznego(z małymi wyjątkami bo czasem dadzą na dwa lata)na komisji Zusu i co 3 lata na komisji orzekania o niepełnosprawności.Co lekarz to inna opinia.To jest też błędne koło bo problemy z pamięcią powodują depresję a depresja powoduje pogarszanie się pamięci bo podobno prowadzi do niszczenia neuronów w mózgu.Ostatnio zamówiłem przez internet galantaninę bo podobno ojcu kolegi z pracy,który po wylewie ma uszkodzone 80 procent mózgu pomogła w jakimś stopniu.Czekam na wypowiedzi osób o podobnym problemie.A co powiecie na komory hiperbaryczne?
 
Gosia, 20.05.2017 00.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Mam 22 lat i jestem chora na otępienie. nie pamiętam co robiłam wczoraj, nie pamietam jaki jest dzień miesiąca, nie poznaje osób, które podobno znam i rozmawiałam z nimi nie raz. Nie pamietam rzeczy, które bez problemowo umiałam wcześniej, nie kontaktuje totalnie, przestałam potrafić rozmawiać bo nagle... wyłączam się. Nie rozpoznaje niektórych rzeczy, przestalam odrożniać fakty od fikcji. Nie polecam.
 
Justa, 07.04.2017 15.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój tato od kilku lat jest chory na otępienie. W dodatku jest już po 2 udarach i otępienie jest już zaawansowane, poczepiła się też afazja. Nie ma już z nim kontaktu słownego, stał się bardzo agresywny, nie chce jeść, pluje. Zastanawiamy się czy jest jeszcze jakaś szansa na choć delikatną poprawę:(
 
Kati, 22.01.2017 23.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak nam pomóc??
 
paula, 29.03.2016 17.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rozumiem, moja matka rujnowała mi życie prawie 21 lat. Obecnie rujnuje mi życie brat, który uciekł od opieki nad nią. Człowiek cierpi na obłęd pieniaczy, już nie wiem , co gorsze ?
 
123, 18.03.2016 21.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy osoby w wieku 35-40 mogą mieć otępienie?
 
malgorzata, 21.12.2015 16.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam moja mama choruje od zeszłego roku czasem nie wie gdzie jest czasem nie poznaje nas z siostra tata zmarl nikt nas nie odwiedza oprócz lekarza i listonosza i czasem mam ochote zwyczajnie ryczeć nie wiem czy to opublikują ale pozdrawiam
 
malgorzata, 21.12.2015 16.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam moja mama od zeszłego roku choruje i czasem nie wie gdzie jest nie poznaje nas z siostra tata zmarl i nikt nas nie odwiedza poza lekarzem i listonoszem nie wiem czy to opublikują ale czasem mam dość i chce mi się zwyczajnie ryczeć pozdrawiam wszystkich
 
Nina , 25.11.2015 20.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
rozumiem ,mam tak samo ,pasmo bezradnosci
 
Kasia, 17.09.2015 11.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Otępienie to bardzo poważne zaburzenie psychiczne. Nieleczone może stać się prawdziwym ciężarem.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje (czyli mrowienie lub drętwienie) mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie...

więcej

65

Jakie objawy wskazują na chorobę błędnika? Jak rozpoznać zaburzenia błędnika? Jakie objawy wskazują na chorobę błędnika? Jak rozpoznać zaburzenia błędnika?

Jakie objawy wskazują na choroby błędnika? Pierwsze objawy choroby błędnika to zawroty głowy. Na...

więcej

58

Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy? Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

Zawroty głowy trwają chwilę lub kilka dni a nawet tygodni. Zawrotów głowy nie należy bagatelizować,...

więcej

58

Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej...

więcej

58

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Odradzam wykonywanie na taki paznokieć manikiuru, ze względu na ryzyko dodatkowego uszkodzenia go oraz braku kontroli nad rozwojem zmiany (przykrycie jej lakierem).

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.