NEUROBORELIOZA - objawy. Jak rozpoznać boreliozę układu nerwowego?

29 komentarze
Autor: Monika Majewska

Neuroborelioza to choroba, której objawy są bardzo podobne do objawów depresji. Atakuje ona układ nerwowy, powodując postępujący proces zapalny tkanki nerwowej. W zależności od tego, w jakim stadium choroby znajduje się osoba chora, mogą pojawić się np. zaburzenia emocjonalne, jadłowstręt, a nawet psychoza. Sprawdź, jakie są objawy neuroboreliozy.

Neuroborelioza to borelioza układu nerwowego, a jej objawy są bardzo podobne do objawów depresji. Neuroboreliozę, która jest jedną z postaci choroby z Lyme, wywołują krętki Borrelia burgdorferi. Bakterie te trafiają do organizmu człowieka po ugryzieniu przez zakażonego kleszcza i atakują układ nerwowy.

Szacuje się, że krętkiem Borrelia burgdorferi jest zakażonych 10-30 procent kleszczy. Natomiast neuroborelioza stanowi 15-40 procent spośród wszystkich przypadków boreliozy.

Neuroborelioza - objawy

W wyniku zakażenia krętkami Borrelia burgdorferi dochodzi do procesu zapalnego tkanki nerwowej. Zajęcie układu nerwowego przez krętki może nastąpić tuż po zakażeniu, po kilku miesiącach, a nawet po kilku latach od ugryzienia przez kleszcza. Wynika to z wielu czynników, m.in. z odmienności immunologicznej każdego człowieka i predyspozycji bakterii do zajmowania układu nerwowego.

Zakażenie wyzwala wiele rożnych odpowiedzi organizmu, które pojawiają się w poszczególnych stadiach choroby:

I stadium

Objawy, takie jak fibromialgia, czyli bolesność układu ruchowego, drżenia mięśni i łagodna depresja, pojawiają się po ok. 2-3 tygodniach od ugryzieniu kleszcza. Charakterystyczny rumień wędrujący pojawia się u 50 procent zakażonych osób.

II stadium

4-6 tygodni lub kilka miesięcy po ugryzieniu pojawiają się 3 typy objawów.

Pierwszy typ objawów:

  • przeczulice, czyli nadmierna wrażliwość ciała na bodźce zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne (np. nadmierna stymulacja kory mózgu, dotyk),
  • parestezje (mrowienie, drętwienie skóry),
  • bóle korzeniowe,
  • niedowład wiotki (wywołany uszkodzeniem obwodowego układu nerwowego), a nawet porażenie mięśni.
Nie przegap

Drugi typ objawów:

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych o cechach zapalenia aseptycznego:

Trzeci typ objawów:

  • zapalenie mózgu (w II stadium choroby występuje rzadziej),
  • drgawki,
  • porażenie nerwów czaszkowych,
  • problemy z koncentracją i pamięcią,
  • objawy encefalopatii, czyli zaburzenia intelektu (otępienia) i zaburzenia charakterologiczne. W przebiegu neuroboreliozy najczęściej obserwuje się objawy encefalopatii, takie jak: zmęczenie i zaburzenia snu, które są wynikiem trudności w zasypianiu, wybudzania się w nocy i senności w ciągu dnia.

Na tym etapie choroby szczególnie niepokojące są zaburzenia psychiczne w postaci zaburzeń afektywnych oraz osobowości. W wyniku uszkodzenia różnych struktur anatomicznych mózgu dochodzi do zakłócenia procesów hamujących i pobudzających, co może objawić się zarówno apatią, zaawansowaną depresją i tendencjami samobójczymi, jak i stałym rozdrażnieniem, wybuchami złości, atakami agresji, a nawet różnymi formami obsesji i natręctw myślowych.

Na zaburzenia psychiczne w przebiegu neuroboreliozy szczególnie narażeni są chorzy, u których rozpoznano wcześniej zespół lękowo-depresyjny.

III stadium

Stadium przewlekłe pojawia się po miesiącach lub latach od ugryzienia kleszcza. W tym okresie występuje zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego z niedowładem kurczowym, trudnościami w chodzeniu oraz zaburzeniami funkcji zwieraczy. Dodatkowo mogą mieć miejsce: psychozy organiczne oraz jadłowstręt psychiczny (anoreksja), zaburzenia pola widzenia, zaburzenia świadomości o cechach majaczenia lub otępienia, drgawki. Tego typu objawy pojawiają się u około 0,5 procenta pacjentów.

Post Lyme syndrome

Post Lyme syndrome to zespół objawów, które utrzymują się mimo zastosowanego leczenia boreliozy wywołanej przez krętki Borrelia burgdorferi. Post Lyme syndrome rozpoznaje się, gdy zaburzenia układu nerwowego utrzymują się przez ponad pół roku od zakończenia antybiotykoterapii. Objawami typowymi są długotrwałe, nieustępujące przez miesiące, a nawet lata, bóle mięśni i stawów, uczucie zmęczenia, zaburzenia pamięci i trudności z koncentracją. Przypuszcza się, że tego typu objawy są wynikiem powolnego ustępowania zakażenia lub jego przejścia w proces przewlekły i trwałe uszkodzenie tkanek wskutek procesu zapalnego.

Neuroborelioza [wideo]

Jakie objawy są charakterystyczne dla neurobereliozy i w jaki sposób się ją leczy leczy opowiada nasz ekspert Agnieszka Motyl, epidemiolog z Medicover.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 01.02.2016

Komentarze (1 - 10 z 29)
Ona , 11.05.2016 19.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzień dobry. Niech mi pan powie gdzie pan się leczył i co panu pomogło?
 
Kasia, 26.04.2016 18.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co u Ciebie?
 
Kasia, 26.04.2016 18.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co u Ciebie? Coś pomogło?
 
leśny, 12.04.2016 13.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
DZIĘKI JACA!! POZDRO
 
jaca80, 27.02.2016 18.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Chciałbym dodać bo wiele e-mail w tygodniu otrzymuje od bardzo wielu chorych osób ,jak zostałem wyleczony ,ile trwało me leczenie itd. Ja leczyłem się w gabinecie biorezonansu. Proszę w internecie poszukać najblizszy gabinet gdzie leczą biorezonansem. Polecam bardzo.
 
Justyna, 20.01.2016 12.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Potrzebuje info na temat leczenia w Berlinie. Proszę mi powiedzieć jak długo i w jaki sposób pana "leczono" ?
 
lukasz, 12.11.2015 14.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Powiedzjak sie wyleczyles? Ja mam dokladnie tak samo, dwoje malutkich dzieci, nie chce dalej tak zyc bo to nie zycie ; ( Pomocy
 
Beti, 09.11.2015 11.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja miałam pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego.
 
darius, 10.10.2015 05.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jest tam ktos
 
AgasssA , 10.08.2015 21.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
miałam zapalenie nerwu wzrokowego- okropnie leciał mi wzrok . okulary były dla mnie zasłabe ale leczyłam sie wit B i Urydynoxem i jest lepiej ale szukam jeszcze czegoś zeby wyleczyc jeszcze troche te oczy
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję? DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem...

więcej

28194

Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej...

więcej

28054

Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie opaczne. Określa się je też nazwami...

więcej

24532

Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy? Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

Zawroty głowy trwają chwilę lub kilka dni a nawet tygodni. Zawrotów głowy nie należy bagatelizować,...

więcej

22968

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Szanowna Pani, badanie MRI jest tylko badaniem dodatkowym do oceny stanu klinicznego. A do tego trzeba dodać wywiad. I w ten sposób można coś o problemie powiedzieć. Nie wiem niestety co Pani ma w...

Castagnus należy przyjmować zgodnie z zaleceniami zawartymi na ulotce, a więc przez 3 miesiące. Dolegliwości powinny minąć. Jeśli wrócą, kurację można powtórzyć.

Same te mutacje są jedynie czynnikiem ryzyka powikłań położniczych, stąd prowadzący ginekolog powinien rozważyć stosowanie leczenia przeciwzakrzepowego (co jest zależne od wywiadu rodzinnego oraz...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.