NEUROBORELIOZA - objawy. Jak rozpoznać boreliozę układu nerwowego?

38 komentarze
Autor: Monika Majewska

Neuroborelioza to choroba, której objawy są bardzo podobne do objawów depresji. Atakuje ona układ nerwowy, powodując postępujący proces zapalny tkanki nerwowej. W zależności od tego, w jakim stadium choroby znajduje się osoba chora, mogą pojawić się np. zaburzenia emocjonalne, jadłowstręt, a nawet psychoza. Sprawdź, jakie są objawy neuroboreliozy.

Neuroborelioza to borelioza układu nerwowego, a jej objawy są bardzo podobne do objawów depresji. Neuroboreliozę, która jest jedną z postaci choroby z Lyme, wywołują krętki Borrelia burgdorferi. Bakterie te trafiają do organizmu człowieka po ugryzieniu przez zakażonego kleszcza i atakują układ nerwowy.

Szacuje się, że krętkiem Borrelia burgdorferi jest zakażonych 10-30 procent kleszczy. Natomiast neuroborelioza stanowi 15-40 procent spośród wszystkich przypadków boreliozy.

Neuroborelioza: objawy

W wyniku zakażenia krętkami Borrelia burgdorferi dochodzi do procesu zapalnego tkanki nerwowej. Zajęcie układu nerwowego przez krętki może nastąpić tuż po zakażeniu, po kilku miesiącach, a nawet po kilku latach od ugryzienia przez kleszcza. Wynika to z wielu czynników, m.in. z odmienności immunologicznej każdego człowieka i predyspozycji bakterii do zajmowania układu nerwowego.

Zakażenie wyzwala wiele rożnych odpowiedzi organizmu, które pojawiają się w poszczególnych stadiach choroby:

I stadium

Objawy, takie jak fibromialgia, czyli bolesność układu ruchowego, drżenia mięśni i łagodna depresja, pojawiają się po ok. 2-3 tygodniach od ugryzieniu kleszcza. Charakterystyczny rumień wędrujący pojawia się u 50 procent zakażonych osób.

II stadium

4-6 tygodni lub kilka miesięcy po ugryzieniu pojawiają się 3 typy objawów.

Pierwszy typ objawów:

  • przeczulice, czyli nadmierna wrażliwość ciała na bodźce zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne (np. nadmierna stymulacja kory mózgu, dotyk)
  • parestezje (mrowienie, drętwienie skóry)
  • bóle korzeniowe
  • niedowład wiotki (wywołany uszkodzeniem obwodowego układu nerwowego), a nawet porażenie mięśni

Drugi typ objawów:

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych o cechach zapalenia aseptycznego:

Trzeci typ objawów:

  • zapalenie mózgu (w II stadium choroby występuje rzadziej)
  • drgawki
  • porażenie nerwów czaszkowych
  • problemy z koncentracją i pamięcią
  • objawy encefalopatii, czyli zaburzenia intelektu (otępienia) i zaburzenia charakterologiczne; w przebiegu neuroboreliozy najczęściej obserwuje się objawy encefalopatii, takie jak: zmęczenie i zaburzenia snu, które są wynikiem trudności w zasypianiu, wybudzania się w nocy i senności w ciągu dnia

Na tym etapie choroby szczególnie niepokojące są zaburzenia psychiczne w postaci zaburzeń afektywnych oraz zaburzenia osobowości. W wyniku uszkodzenia różnych struktur anatomicznych mózgu dochodzi do zakłócenia procesów hamujących i pobudzających, co może objawić się zarówno apatią, zaawansowaną depresją i tendencjami samobójczymi, jak i stałym rozdrażnieniem, wybuchami złości, atakami agresji, a nawet różnymi formami obsesji i natręctw myślowych.

Na zaburzenia psychiczne w przebiegu neuroboreliozy szczególnie narażeni są chorzy, u których rozpoznano wcześniej zespół lękowo-depresyjny.

III stadium

Stadium przewlekłe pojawia się po miesiącach lub latach od ugryzienia kleszcza. W tym okresie występuje zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego z niedowładem kurczowym, trudnościami w chodzeniu oraz zaburzeniami funkcji zwieraczy. Dodatkowo mogą mieć miejsce: psychozy organiczne oraz jadłowstręt psychiczny (anoreksja), zaburzenia pola widzenia, zaburzenia świadomości o cechach majaczenia lub otępienia, drgawki. Tego typu objawy pojawiają się u około 0,5 procenta pacjentów.

Post Lyme syndrome

Post Lyme syndrome to zespół objawów, które utrzymują się mimo zastosowanego leczenia boreliozy wywołanej przez krętki Borrelia burgdorferi. Post Lyme syndrome rozpoznaje się, gdy zaburzenia układu nerwowego utrzymują się przez ponad pół roku od zakończenia antybiotykoterapii. Objawami typowymi są długotrwałe, nieustępujące przez miesiące, a nawet lata, bóle mięśni i stawów, uczucie zmęczenia, zaburzenia pamięci i trudności z koncentracją. Przypuszcza się, że tego typu objawy są wynikiem powolnego ustępowania zakażenia lub jego przejścia w proces przewlekły i trwałe uszkodzenie tkanek wskutek procesu zapalnego.

Neuroborelioza [wideo]

Jakie objawy są charakterystyczne dla neurobereliozy i w jaki sposób się ją leczy - opowiada nasz ekspert Agnieszka Motyl, epidemiolog z Medicover.

PRAWDY I MITY O KLESZCZACH

PRAWDY I MITY O KLESZCZACH

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 19.06.2017

Komentarze (1 - 10 z 38)
Futermama, 21.04.2017 21.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To nie jest rwa kulszowa tylko rozwijające się choroby odkleszczowe
 
OneLifeToLive, 28.11.2016 21.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przeszedłem już punkcję, IDSA, ILADS, buhnera i wiele wiele więcej. Jeżeli ktoś szuka odpowiedzi na nurtujące pytania, albo po prostu chce zobaczyć jak wygląda droga leczenia u kogoś innego zapraszam na bloga http://borelioza-moja-prywatna-wojna.blogspot.com/
 
Kate, 09.10.2016 10.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miesiac temu nabawilam sie 5 kleszczy bedac na grzybach wszystkie usunelam w ciagu 48 godzin rumien mi nie wyszedl przez kilka dni mialam tylko jakby bable po ugryzieniu komara 3 z nich dosc mocno swedzialy jak juz mówiłam rumien nie wystapil ani zadna goraczka czy bole glowy ale jestem ostatanio przemeczona wstaje rano zjem sniadania zmtje naczynia i jestem juz zmeczona fizycznie zawsze bylam aktywna nawet bym rzekla ze nadpobudliwa czy to oslabienie to po pogryzieniu przez kleszcze???
 
Edyta, 08.10.2016 00.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak może. Może nawet po 20 latach wyjść. Krótkie leczenie antybiotykami nic nie da.
 
DKB, 13.08.2016 00.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, proszę o informację jakie leczenie zastosowali lekarze po punkcji i zbadaniu płynu mózgowo-rdzeniowego?
 
karolina, 01.08.2016 13.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, chciałam się podzielić moją historią. Zaczęło się tak jak u wszystkich, kleszcz, usunięcie, lekarz rodzinny - brak antybiotyków bo nie ma rumienia. Zapomniałam o kleszczu o ugryzieniu, po jakimś czasie zaczęła się pojawiać depresja. Chodziłam od lekarza do lekarza, kosztowne badania, leki a nawet zioła, nic nie pomagało. Kiedy zaczęłam wątpić w to, że kiedykolwiek wyzdrowieję i wrócę do dni bez bólu i z dobrym samopoczuciem trafiłam z do dr Toruńskiej, po badaniach, terapii antybiotykami stanęłam na nogi. To nie stało się z dnia na dzień, ale od dłuższego czasu wstaję rano i chce mi się żyć bo czuję się wspaniale. napisałam to nie po to, żeby zrobić reklamę ale dlatego, że często czytam historie ludzi, którzy nie wiedzą gdzie i jak szukać pomocy. Mi pomogła dr Toruńska i z czystym sumieniem mogę ją polecić. Trzymam kciuki za wszystkich chorujących - pamiętajcie, nie możecie się poddawać! Karola
 
Iwona, 20.07.2016 22.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Z własnego doświadczenia wiem ze borelioza moze sie odezwać po czasie a rwa kulszowa mamy nie musi byc rwa kulszowa
 
Bozena, 22.06.2016 10.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja mama byla ukąszona przez kleszcza ,przeszła leczenie antybiotykiem miała bardzo duże zaczerwienienie,ale po lekach mineło,terzaz już trzeci tydzień choruje na rwe kulszową mimo silnych leków nie jest lepiej ,lecz sztywnieją jej łydki ,prawa noga jest do połowy fioletowa,czy po tak dluższym okresie może to być powiązanie z kleszczem prosze o odpowiedż.
 
Szymon , 08.06.2016 13.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich u mnie nie było wyraźnej oznaki oprócz nerwu twarz owego różnie jest impretowane. Żeby dowiedzieć się czy jestem chory musiałem zgodzić się na punkcje: czyli próbki spomiędzy kręgosłupa trochę boli ale niema tak źle . Następnie czekanie na wyniki do 14 dni u mnie szybko no i wyszło. Leczenie w Polsce szpitalne 2 tygodnie antybiotyk w formie kloplowki bez możliwości wyjścia ze szpitala pozdrawiam.
 
Ona , 11.05.2016 19.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzień dobry. Niech mi pan powie gdzie pan się leczył i co panu pomogło?
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Nerwoból czyli neuralgia - ból bez przyczyny Nerwoból czyli neuralgia - ból bez przyczyny

Nerwoból, inaczej neuralgia, to bunt nerwów, które bólem właśnie sygnalizują, że coś jest nie tak....

więcej

5

Nerwica natręctw: objawy i leczenie Nerwica natręctw: objawy i leczenie

Nerwica natręctw to zaburzenie psychiczne, jednak wiele z jej objawów przekłada się także na sferę...

więcej

5

Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy? Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

Zawroty głowy trwają chwilę lub kilka dni a nawet tygodni. Zawrotów głowy nie należy bagatelizować,...

więcej

4

Psychoza maniakalno-depresyjna: przyczyny, objawy i leczenie Psychoza maniakalno-depresyjna: przyczyny, objawy i leczenie

Psychoza maniakalno-depresyjna, inaczej choroba afektywna dwubiegunowa lub cyklofrenia, to poważne...

więcej

4

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W zależności od zaawansowania zmian oraz stanu pacjenta można rozważyć w tej chorobie terapię ogólną, między innymi: sterydami, chlorochiną, sulfonami lub fototerapią. Leczenie zawsze dobierane jest...

Zarówno w testach ciążowych, jak i badając beta HCG można rozpoznać ciążę w każdym dniu jej trwania. beta HCG wzrasta w pierwszym trymestrze ciąży dość szybko, w następnych tygodniach maleje i...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.