Nietrzymanie moczu - badania, ćwiczenia, leczenie

37 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Tylko co piąta kobieta cierpiąca na nietrzymanie moczu zgłasza się do lekarza. Nie czekaj, wykonaj badania. Problem NTM może dotyczyć też ciebie! Ćwiczenia mięśni brzucha i mięśni Kegla pomogą ci się wyleczyć z tej dolegliwości.

Nietrzymanie moczu (NTM) dotyczy nawet 70-80 proc. kobiet po sześćdziesiątce. Jednak tylko 16-20 proc. chorych zgłasza  się do lekarza z tą przykrą dolegliwością.  Wbrew opiniom nietrzymanie moczu nie jest skutkiem tylko procesu starzenia się. To raczej objaw nieprawidłowej pracy dolnych dróg moczowych, czyli pęcherza, zwieracza i cewki moczowej. Nietrzymanie moczu może być wywołane przez infekcję układu moczowego, kamicę, osłabienie cewki moczowej, obniżenie pęcherza, zwiotczenie mięśni miednicy, otyłość i zaparcia. Również przez naturalny brak żeńskich hormonów - estrogenów, które w 30 proc. decydują o szczelności pęcherza. Ale dolegliwość może się pojawić także po operacjach ginekologicznych, urazach rdzenia kręgowego i skomplikowanych porodach. W wyniku takich schorzeń lub starzenia się mięśnie tracą naturalną elastyczność. Są mniej sprawne, nie zamykają ujścia pęcherza i mocz zaczyna wyciekać wbrew naszej woli.

Nietrzymanie moczu - koniecznie idź szybko do lekarza

O swoim problemie wystarczy powiedzieć interniście czy ginekologowi. Jeśli będzie taka potrzeba, dadzą skierowanie do urologa.  Wiele kobiet odwleka jednak decyzję o zgłoszeniu się do lekarza. Wstyd i obawa biorą górę nad zdrowym rozsądkiem i nieuchronnie prowadzą do dramatycznych niekiedy sytuacji: utraty pracy, izolacji, odrzucenia przez znajomych i rodzinę, a czasem nawet depresji. Tymczasem lekarz powie, co trzeba robić, przepisze odpowiednie leki. A w ostateczności - skieruje na zabieg, który skutecznie uwolni od krępującej dolegliwości.

Nie przegap

Nietrzymanie moczu - jakie badania?

Ustalenie przyczyny nietrzymania moczu wymaga specjalistycznych badań. Najczęściej lekarz daje skierowanie na usg. jamy brzusznej, ocenę zalegania moczu w pęcherzu po jego opróżnieniu oraz ogólne badanie moczu z posiewem. Bywa jednak, że trzeba wykonać badanie urodynamiczne, które pokazuje, jak funkcjonują dolne drogi moczowe. W tym celu przez drogi rodne lekarz wprowadza cewnik do pęcherza, by następnie napełnić go wodą destylowaną, zmierzyć panujące w nim ciśnienie i zarejestrować pracę zwieraczy. To najbardziej nieprzyjemny moment badania. Po napełnieniu pęcherza należy oddać mocz do specjalnego urządzenia (uroflowmetru), w którym mierzona jest  ilość oddanego moczu oraz szybkość, z jaką wypływał. Poprzez drugi cewnik lekarz ocenia pracę mięśni  w pochwie lub kiszce stolcowej. Niekiedy podczas badania urodynamicznego wykonuje się dodatkowo tzw. prolifomerię cewkową. Pozwala ona określić długość cewki moczowej i panujące w niej ciśnienie.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Agusia84, 31.08.2014 1:39
u mnie wystarczyło samo ćwiczenie mięśni kegla, ale trochę musiałam się z tym borykać po porodzie
Karina22, 03.07.2014 9:56
Cześć :) dlatego podczas wystąpienia pierwszych objawów chorego pęcherza należy zwrócić się do lekarza. Ćwiczenie mięśni pęcherza moczowego także może pomóc w tym przypadku :) Pozdrawiam :)
 

Nietrzymanie moczu - trening pęcherza

Leczenie dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu, najczęściej rozpoczyna się od systematycznego  treningu pęcherza, po to, by przywrócić przynajmniej częściową sprawność jego mięśni. Najprostsze ćwiczenia polegają na oddawaniu moczu w określonych godzinach i stopniowym zwiększaniu przerw. Ćwicząc regularnie i konsekwentnie, dość szybko zauważymy poprawę. Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu lekarz może zalecić założenie do pochwy specjalnego krążka (pesarium), który wzmocni mięśnie miednicy, a to z kolei pozwoli kontrolować oddawanie moczu. Jeden z nowych treningów mięśni dna miednicy polega na założeniu do pochwy ciężarka w kształcie stożka. Napinając mięśnie, trzeba go utrzymać przez 30 minut. Jeśli to się uda, ciężarek zmieniamy na większy. Ćwiczenia powtarzamy przez wiele miesięcy, aż do takiego wzmocnienia mięśni, by móc swobodnie kontrolować ich pracę.

Ćwiczenia mięśni Kegla

Już ponad 40 lat są zalecane dla poprawy sprawności mięśnia łonowo-ogonowego. Jedne ćwiczenia polegają na zatrzymywaniu strumienia moczu przez nagłe zaciśnięcie mięśni i rozluźnienie ich dopiero po kilku sekundach. W innym przypadku kobieta wprowadza palec do pochwy na głębokość kilku centymetrów i obkurcza pochwę, jakby chciała zgnieść palec. Ćwiczenia trzeba wykonywać codziennie przez 6-8 tygodni. Jeśli opanujemy technikę napinania mięśni krocza, możemy ćwiczyć siedząc przy biurku, czekając na autobus, podczas prac domowych bez zwracania na siebie uwagi otoczenia. Wystarczy tylko pamiętać o systematyczności.

Leczenie nietrzymania moczu

Jeżeli treningi mięśni nie przyniosą rezultatów, konieczne bywa przyjmowanie leków. Stosuje się gałki dopochwowe z estriolem i preparaty zmniejszające skurcze pęcherza (leki antycholinergiczne), które eliminują popuszczanie moczu i tzw. parcie naglące zmuszające do częstych wizyt w toalecie. Leków antycholinergicznych nie mogą przyjmować osoby chore na jaskrę. Specjalista może zalecić leki hormonalne, które odbudowują błonę śluzową cewki moczowej, czyniąc ją szczelniejszą i bardziej sprężystą. Przy niewielkim popuszczaniu pomagają leki przeciwdepresyjne, które zmniejszają siłę skurczów pęcherza oraz zwiększają napięcie mięśni zwieracza. Jeżeli jednak terapia nic nie da, konieczna może być operacja, która przywraca prawidłowe ułożenie narządów miednicy, odtwarza naturalnie wysokie ułożenie pęcherza i unieruchamia cewkę. Po zabiegu chirurgicznym ponad 70 proc. kobiet zapomina o swojej chorobie.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie
  • Dbaj o właściwą wagę, bo nadwaga prowadzi do zwiększonego nacisku na drogi moczowe.
  • Zrezygnuj z pokarmów drażniących pęcherz: alkoholu, napojów gazowanych, kofeiny, mleka, owoców cytrusowych, pomidorów, miodu, czekolady, ostrych przypraw oraz sprzyjających powstawaniu zaparć.
  • Rzuć palenie. Nikotyna drażni bowiem ścianki pęcherza i uszkadza unerwienie zwieracza.

Nietrzymanie moczu - ćwicz regularnie rano i wieczorem

Każde ćwiczenie wykonuj 10 razy.

  • Połóż się na brzuchu, najlepiej na podłodze. Ręce wyprostuj i wyciągnij wzdłuż tułowia. Zaciśnij pośladki,  a sklepienie łonowe przyciskaj mocno do podłogi.
  • Uklęknij na podłodze i podeprzyj  się na wyprostowanych rękach.  Całe dłonie oprzyj o podłogę.  Kolana lekko rozstaw. Wykonuj energiczne ruchy biodrami do przodu i do tyłu, jakbyś chciała uciec przed klapsem.
  • Usiądź na brzegu twardego krzesła lub stołka. Wyprostowane ręce oprzyj za sobą. Złączone nogi postaw na podłodze tak, by uda  i łydki tworzyły kąt prosty. Unosząc się na rękach, wypychaj biodra do góry (do przodu).
  • Usiądź wygodnie na krześle. Ręce oprzyj za sobą na siedzisku. Stopami dotykaj podłogi, nogi zegnij pod kątem prostym. Między kolana włóż niewielką, najlepiej twardą piłeczkę. Zaciskaj kolana i tak napinaj mięśnie krocza, jakbyś chciała wciągnąć piłkę do pochwy.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: PhotoSpin

Aktualizacja: 25.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 37)
dorota, 29.10.2014 18.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jak dla mnie mobilizacja do ćwiczeń samodzielnie z elektrostymulatorem kiepska, na poczatku jak najbardziej ale słomiany zapał dał o sobie znać dlatego wydaje mi się, że najlepiej chodzić na takie treningi dna miednicy pod kontrola terapeuty
 
Dorota, 29.10.2014 17.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
miałam problem z nietrzymaniem moczu, zaczęłam chodzić na zabiegi elektrostymulacji do gabinetu fizjoterapii i pozbyłam się problemu
 
Wilanów, 28.10.2014 19.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Laser MonaLisa Touch - nietrzymanie moczu. Najpewniejsza i najmniej inwazyjna metoda na leczenie NTM! Zabieg trwa 5 min, a efekty są niesamowite.
 
Lara, 17.10.2014 10.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ćwiczenia oraz leki - od tego powinniśmy zacząć. Co robić jednak, gdy zawodzą? Porzucić radość życia i zamartwiać się ciągle tym problemem? Nie warto! Aktualnie jest tak wiele możliwości poradzenia sobie z tą dolegliwością, że ciężko się zdecydować na konkretną. W tej decyzji powinien uczestniczyć lekarz. Możemy wybrać pośród operacyjnych sposobów, elektrostymulacji, bądź zabiegu laserowego monalisatouch. Wykonują taki w Centrum Medycznym w Poznaniu. W moim oraz wielu innych przypadkach - spisał się znakomicie. O problemie z nietrzymaniem moczu mogę zapomnieć raz na zawsze :)
 
Ania, 13.07.2014 10.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Stożki dopochwowe Aquaflex skutecznie pomagają w leczeniu nietrzymania moczu i ćwiczeniach mięśni dna miednicy (Kegla). Dużo pożytecznych informacji można znaleźć na : www.aquaflex.pl
 
ania, 03.07.2014 12.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W większości przypadków leczenie zachowawcze nie daje rezultatów i koniecznością staje się leczenie laserem Monalisatouch i uważam ze to jednak najskuteczniejszy sposób na pozbycie się tej przykrej dolegliwości.
 
chyba śnicie że leki i szczepionki wam pomogą, 13.12.2012 13.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
chyba śnicie że leki i szczepionki wam pomogą na nietrzymanie moczu!!! przecież to sprawa słabych mięśni, od żadnej szczepionki jeszcze mięśnie nie zaczęły lepiej działać (co najwyżej gorzej, bo ingerują w układ nerwowy). Na nietrzymanie moczu to trzeba terapię wzmacniania mięśni dna miednicy zastosować, w ostateczności operacja i rehabilitacja, ale zanim na stół się trafi to jeszcze długa droga. ćwiczyć drogie Panie, ćwiczyć! Jak ktoś nie wie jak, albo ma problemy z motywacją to lepiej sobie zakupić elektrostymulator - wkłada się sondę do pochwy i po sprawie. W Polsce widziałam że jest już dostępne BioBravo - elektrostymulator do terapii nietrzymania moczu w domu. W Niemczech co druga Niemka po 50-tce tego używa, tylko że tutaj jest to refundowane.
 
jolanta, 04.11.2011 12.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To dobrze ze wreszcie jest rzeczywiscie skuteczny sposób na pozbycie sie tej przykrej i badz co badz uciazliwej dolegliwosci.Nie ma to właśnie szczepionka.
 
gocha, 04.11.2011 08.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A jaką szczepionkę masz na myśli? Mnie meczą infekcje już chyba z 3 lata i nie mogę sobie z nimi poradzić.
 
kaja, 25.10.2011 13.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mysle ze szczepionka chyba jest tutaj jednym z najlepszych rozwiazań,zwłaszcza własnie kiedy nie pomaga nam juz tutaj leczenie antybiotykiem.
 
następne »
strona 1 z 4
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
WODONERCZE (zastój moczu w nerce) - przyczyny, objawy i leczenie wodonercza

Wodonercze oznacza zastój moczu w nerce. Jest to bardzo niebezpieczny stan, który doprowadza do...

więcej

8108

Białkomocz. Objawy i leczenie Białkomocz. Objawy i leczenie

Białkomocz przejawia się obecnością białka w moczu. Ponieważ białkomocz nie daje wyraźnych objawów...

więcej

7195

Odmiedniczkowe zapalenie nerek: przyczyny, objawy i leczenie Odmiedniczkowe zapalenie nerek: przyczyny, objawy i leczenie

Odmiedniczkowe zapalenie nerek najczęściej jest wynikiem nieleczonej lub źle leczonej infekcji...

więcej

17631

INFEKCJE DRÓG MOCZOWYCH - jak uniknąć kłopotu INFEKCJE DRÓG MOCZOWYCH - jak uniknąć kłopotu

Infekcje dróg moczowych cztery razy częściej przytrafiają się kobietom niż mężczyznom. Dlaczego...

więcej

15722

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Grupy wsparcia
data

Styczeń 29, 2015

Podstawą do osiągnięcia wymarzonej sylwetki jest po prostu zdrowy tryb życia. Odpowiednie odżywianie, odpowiednia dawka ruchu - nie żadne tabletki. Polecam również konsultację z dobrym dietetykiem, na stronie http://pramed.pl/ znaleźć można wszystkie potrzebne informacje.

data

Styczeń 29, 2015

Polecam Tą dietę daje niesamowite efekty https://www.youtube.com/watch?v=Vc-LOK-01BA

data

Styczeń 28, 2015

Witam, Poszukuję chętnych do wspólnych marszo-biegów. Wiadomoże grupa motywuje. Zagląda tu ktoś ? Pozdr.

data

Styczeń 28, 2015

Też jestem za tym, aby za naszą dietą stało porządnie skomponowane menu przez dietetyka. Samemu na dłuższą metę można sobie jedynie zaszkodzić ... Wyjałowimy organizm, przez co nasza energia życiowa będzie kiepska ...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.