Nietrzymanie moczu - badania, ćwiczenia, leczenie

38 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Tylko co piąta kobieta cierpiąca na nietrzymanie moczu zgłasza się do lekarza. Nie czekaj, wykonaj badania. Problem NTM może dotyczyć też ciebie! Ćwiczenia mięśni brzucha i mięśni Kegla pomogą ci się wyleczyć z tej dolegliwości.

Nietrzymanie moczu (NTM) dotyczy nawet 70-80 proc. kobiet po sześćdziesiątce. Jednak tylko 16-20 proc. chorych zgłasza  się do lekarza z tą przykrą dolegliwością.  Wbrew opiniom nietrzymanie moczu nie jest skutkiem tylko procesu starzenia się. To raczej objaw nieprawidłowej pracy dolnych dróg moczowych, czyli pęcherza, zwieracza i cewki moczowej. Nietrzymanie moczu może być wywołane przez infekcję układu moczowego, kamicę, osłabienie cewki moczowej, obniżenie pęcherza, zwiotczenie mięśni miednicy, otyłość i zaparcia. Również przez naturalny brak żeńskich hormonów - estrogenów, które w 30 proc. decydują o szczelności pęcherza. Ale dolegliwość może się pojawić także po operacjach ginekologicznych, urazach rdzenia kręgowego i skomplikowanych porodach. W wyniku takich schorzeń lub starzenia się mięśnie tracą naturalną elastyczność. Są mniej sprawne, nie zamykają ujścia pęcherza i mocz zaczyna wyciekać wbrew naszej woli.

Nietrzymanie moczu - koniecznie idź szybko do lekarza

O swoim problemie wystarczy powiedzieć interniście czy ginekologowi. Jeśli będzie taka potrzeba, dadzą skierowanie do urologa.  Wiele kobiet odwleka jednak decyzję o zgłoszeniu się do lekarza. Wstyd i obawa biorą górę nad zdrowym rozsądkiem i nieuchronnie prowadzą do dramatycznych niekiedy sytuacji: utraty pracy, izolacji, odrzucenia przez znajomych i rodzinę, a czasem nawet depresji. Tymczasem lekarz powie, co trzeba robić, przepisze odpowiednie leki. A w ostateczności - skieruje na zabieg, który skutecznie uwolni od krępującej dolegliwości.

Nie przegap

Nietrzymanie moczu - jakie badania?

Ustalenie przyczyny nietrzymania moczu wymaga specjalistycznych badań. Najczęściej lekarz daje skierowanie na usg. jamy brzusznej, ocenę zalegania moczu w pęcherzu po jego opróżnieniu oraz ogólne badanie moczu z posiewem. Bywa jednak, że trzeba wykonać badanie urodynamiczne, które pokazuje, jak funkcjonują dolne drogi moczowe. W tym celu przez drogi rodne lekarz wprowadza cewnik do pęcherza, by następnie napełnić go wodą destylowaną, zmierzyć panujące w nim ciśnienie i zarejestrować pracę zwieraczy. To najbardziej nieprzyjemny moment badania. Po napełnieniu pęcherza należy oddać mocz do specjalnego urządzenia (uroflowmetru), w którym mierzona jest  ilość oddanego moczu oraz szybkość, z jaką wypływał. Poprzez drugi cewnik lekarz ocenia pracę mięśni  w pochwie lub kiszce stolcowej. Niekiedy podczas badania urodynamicznego wykonuje się dodatkowo tzw. prolifomerię cewkową. Pozwala ona określić długość cewki moczowej i panujące w niej ciśnienie.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 19.02.2015 10:08
Jestem dość młodą osobą, bo nie mam nawet 30, a już mam problem z nietrzymaniem moczu. Popuszczam gdy się śmieję, podnoszę swoje dziecko czy ćwiczę. Chcę schudnąć i jestem na diecie, ale wszelka aktywność fizyczna jest wskazana. Nie mogę jednak iść na siłownię, bo nigdy nie wiem, kiedy zacznie się "powódź". Już raz mi się tak zdarzyło i myślałam, że spalę się ze wstydu! Nie mogę normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem, bo cały czas myślę o swoim pęcherzu. Proszę poradźcie mi co mogę zrobić, bo jestem załamana...
Agusia84, 31.08.2014 1:39
u mnie wystarczyło samo ćwiczenie mięśni kegla, ale trochę musiałam się z tym borykać po porodzie
 

Nietrzymanie moczu - trening pęcherza

Leczenie dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu, najczęściej rozpoczyna się od systematycznego  treningu pęcherza, po to, by przywrócić przynajmniej częściową sprawność jego mięśni. Najprostsze ćwiczenia polegają na oddawaniu moczu w określonych godzinach i stopniowym zwiększaniu przerw. Ćwicząc regularnie i konsekwentnie, dość szybko zauważymy poprawę. Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu lekarz może zalecić założenie do pochwy specjalnego krążka (pesarium), który wzmocni mięśnie miednicy, a to z kolei pozwoli kontrolować oddawanie moczu. Jeden z nowych treningów mięśni dna miednicy polega na założeniu do pochwy ciężarka w kształcie stożka. Napinając mięśnie, trzeba go utrzymać przez 30 minut. Jeśli to się uda, ciężarek zmieniamy na większy. Ćwiczenia powtarzamy przez wiele miesięcy, aż do takiego wzmocnienia mięśni, by móc swobodnie kontrolować ich pracę.

Ćwiczenia mięśni Kegla

Już ponad 40 lat są zalecane dla poprawy sprawności mięśnia łonowo-ogonowego. Jedne ćwiczenia polegają na zatrzymywaniu strumienia moczu przez nagłe zaciśnięcie mięśni i rozluźnienie ich dopiero po kilku sekundach. W innym przypadku kobieta wprowadza palec do pochwy na głębokość kilku centymetrów i obkurcza pochwę, jakby chciała zgnieść palec. Ćwiczenia trzeba wykonywać codziennie przez 6-8 tygodni. Jeśli opanujemy technikę napinania mięśni krocza, możemy ćwiczyć siedząc przy biurku, czekając na autobus, podczas prac domowych bez zwracania na siebie uwagi otoczenia. Wystarczy tylko pamiętać o systematyczności.

Leczenie nietrzymania moczu

Jeżeli treningi mięśni nie przyniosą rezultatów, konieczne bywa przyjmowanie leków. Stosuje się gałki dopochwowe z estriolem i preparaty zmniejszające skurcze pęcherza (leki antycholinergiczne), które eliminują popuszczanie moczu i tzw. parcie naglące zmuszające do częstych wizyt w toalecie. Leków antycholinergicznych nie mogą przyjmować osoby chore na jaskrę. Specjalista może zalecić leki hormonalne, które odbudowują błonę śluzową cewki moczowej, czyniąc ją szczelniejszą i bardziej sprężystą. Przy niewielkim popuszczaniu pomagają leki przeciwdepresyjne, które zmniejszają siłę skurczów pęcherza oraz zwiększają napięcie mięśni zwieracza. Jeżeli jednak terapia nic nie da, konieczna może być operacja, która przywraca prawidłowe ułożenie narządów miednicy, odtwarza naturalnie wysokie ułożenie pęcherza i unieruchamia cewkę. Po zabiegu chirurgicznym ponad 70 proc. kobiet zapomina o swojej chorobie.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie
  • Dbaj o właściwą wagę, bo nadwaga prowadzi do zwiększonego nacisku na drogi moczowe.
  • Zrezygnuj z pokarmów drażniących pęcherz: alkoholu, napojów gazowanych, kofeiny, mleka, owoców cytrusowych, pomidorów, miodu, czekolady, ostrych przypraw oraz sprzyjających powstawaniu zaparć.
  • Rzuć palenie. Nikotyna drażni bowiem ścianki pęcherza i uszkadza unerwienie zwieracza.

Nietrzymanie moczu - ćwicz regularnie rano i wieczorem

Każde ćwiczenie wykonuj 10 razy.

  • Połóż się na brzuchu, najlepiej na podłodze. Ręce wyprostuj i wyciągnij wzdłuż tułowia. Zaciśnij pośladki,  a sklepienie łonowe przyciskaj mocno do podłogi.
  • Uklęknij na podłodze i podeprzyj  się na wyprostowanych rękach.  Całe dłonie oprzyj o podłogę.  Kolana lekko rozstaw. Wykonuj energiczne ruchy biodrami do przodu i do tyłu, jakbyś chciała uciec przed klapsem.
  • Usiądź na brzegu twardego krzesła lub stołka. Wyprostowane ręce oprzyj za sobą. Złączone nogi postaw na podłodze tak, by uda  i łydki tworzyły kąt prosty. Unosząc się na rękach, wypychaj biodra do góry (do przodu).
  • Usiądź wygodnie na krześle. Ręce oprzyj za sobą na siedzisku. Stopami dotykaj podłogi, nogi zegnij pod kątem prostym. Między kolana włóż niewielką, najlepiej twardą piłeczkę. Zaciskaj kolana i tak napinaj mięśnie krocza, jakbyś chciała wciągnąć piłkę do pochwy.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: PhotoSpin

Aktualizacja: 25.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 38)
Lina , 04.03.2015 13.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
gdzie i le to kosztuje zabieg lasrowy
 
Lonia, 03.02.2015 09.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Elektrostymulator BioBravo daje bardzo dobre wyniki, mnie bardzo pomógł!
 
dorota, 29.10.2014 18.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jak dla mnie mobilizacja do ćwiczeń samodzielnie z elektrostymulatorem kiepska, na poczatku jak najbardziej ale słomiany zapał dał o sobie znać dlatego wydaje mi się, że najlepiej chodzić na takie treningi dna miednicy pod kontrola terapeuty
 
Dorota, 29.10.2014 17.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
miałam problem z nietrzymaniem moczu, zaczęłam chodzić na zabiegi elektrostymulacji do gabinetu fizjoterapii i pozbyłam się problemu
 
Wilanów, 28.10.2014 19.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Laser MonaLisa Touch - nietrzymanie moczu. Najpewniejsza i najmniej inwazyjna metoda na leczenie NTM! Zabieg trwa 5 min, a efekty są niesamowite.
 
Lara, 17.10.2014 10.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ćwiczenia oraz leki - od tego powinniśmy zacząć. Co robić jednak, gdy zawodzą? Porzucić radość życia i zamartwiać się ciągle tym problemem? Nie warto! Aktualnie jest tak wiele możliwości poradzenia sobie z tą dolegliwością, że ciężko się zdecydować na konkretną. W tej decyzji powinien uczestniczyć lekarz. Możemy wybrać pośród operacyjnych sposobów, elektrostymulacji, bądź zabiegu laserowego monalisatouch. Wykonują taki w Centrum Medycznym w Poznaniu. W moim oraz wielu innych przypadkach - spisał się znakomicie. O problemie z nietrzymaniem moczu mogę zapomnieć raz na zawsze :)
 
ania, 03.07.2014 12.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W większości przypadków leczenie zachowawcze nie daje rezultatów i koniecznością staje się leczenie laserem Monalisatouch i uważam ze to jednak najskuteczniejszy sposób na pozbycie się tej przykrej dolegliwości.
 
chyba śnicie że leki i szczepionki wam pomogą, 13.12.2012 13.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
chyba śnicie że leki i szczepionki wam pomogą na nietrzymanie moczu!!! przecież to sprawa słabych mięśni, od żadnej szczepionki jeszcze mięśnie nie zaczęły lepiej działać (co najwyżej gorzej, bo ingerują w układ nerwowy). Na nietrzymanie moczu to trzeba terapię wzmacniania mięśni dna miednicy zastosować, w ostateczności operacja i rehabilitacja, ale zanim na stół się trafi to jeszcze długa droga. ćwiczyć drogie Panie, ćwiczyć! Jak ktoś nie wie jak, albo ma problemy z motywacją to lepiej sobie zakupić elektrostymulator - wkłada się sondę do pochwy i po sprawie. W Polsce widziałam że jest już dostępne BioBravo - elektrostymulator do terapii nietrzymania moczu w domu. W Niemczech co druga Niemka po 50-tce tego używa, tylko że tutaj jest to refundowane.
 
jolanta, 04.11.2011 12.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To dobrze ze wreszcie jest rzeczywiscie skuteczny sposób na pozbycie sie tej przykrej i badz co badz uciazliwej dolegliwosci.Nie ma to właśnie szczepionka.
 
gocha, 04.11.2011 08.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A jaką szczepionkę masz na myśli? Mnie meczą infekcje już chyba z 3 lata i nie mogę sobie z nimi poradzić.
 
następne »
strona 1 z 4
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - pęcherz w opałach ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - pęcherz w opałach

Kobiety częściej niż mężczyźni chorują na zapalenie pęcherza moczowego. Zapalenie dróg moczowych...

więcej

17424

Niewydolność nerek - objawy i leczenie Niewydolność nerek - objawy i leczenie

Niewydolność nerek to choroba bardzo niebezpieczna dla źycia i zdrowia każdego człowieka. Jeśli...

więcej

37510

Częstomocz: przyczyny. O czym świadczy częste oddawanie moczu? Częstomocz: przyczyny. O czym świadczy częste oddawanie moczu?

Częstomocz to objaw chorobowy, którego przyczyny są zróżnicowane. Częste oddawanie moczu zwykle...

więcej

40058

Jak leczyć kamienie nerkowe

Kamienie nerkowe pojawiają się na skutek odkładania się szkodliwych substancji. Są przyczyną m.in....

więcej

18722

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Metalowa korona zębowa nie jest przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu wątroby. Sugeruje jednak, aby uprzedzić o tym fakcie lekarza wykonującego to badanie.

Mroczki przed oczami, zawroty głowy, szum w uszach mogą być reakcją na ból, spadek ciśnienia lub obniżenie stężenia glukozy.

Warto w tej kwestii skontaktować się z Rzecznikiem Praw Pacjenta. W mojej ocenie kwestia odszkodowania jest możliwa , ale należałoby wykazać , że błąd lekarza kardiologa nastąpił bezsprzecznie z jego...

Grupy wsparcia
data

Marzec 06, 2015

i tutaj mogę potwierdzić, stosowanie kapsułek z mango afrykańskim daje efekty w postaci przyspieszenia metabolizmu i ograniczenia wchłaniania tłuszczów

data

Marzec 06, 2015

Odkąd zainteresowałam się tabletkami na odchudzanie szukałam odpowiedniego środka, który nie będzie działał jak placebo, który faktycznie pomoże mi w mojej kuracji odchudzającej. 2 tygodnie wybierałam odpowiedni środek i w końcu zdecydowałam się na Slimcea. Nie do końca byłam przekonana....

data

Marzec 05, 2015

Dokladnie jak mowia poprzednicy. Wiecej warzyw wprowadz do diety. Staraj sie ograniczyc weglowodany z chleba i zieminiaków, a jesli juz sie na nie decydujesz to na zasadzie- na sniadanie chleb pelnoziarnisty (polecam orkiszowy) to wtedy na obiad juz nie zieminaki. Poza tym jesli ryz to...

data

Marzec 06, 2015

Wiadomo że trzeba mniej jeść czyli wprowadzić jakąś dietę. Ale przeciez suplement też jest istotnym elementem zwłaszcza dla kobiet z problemami na tle przemiany materii czy łaknienia. Ja bez tabletek Slimcea miałam na prawdę z tym problem...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.