Gdy pęcherz nie trzyma - pytania i odpowiedzi

Konsultant: lek. med. Grzegorz Bosten, specjalista chorób wewnętrznych
31 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Mimowolne popuszczanie moczu to temat wstydliwy. Jeśli myślisz, że musisz się z ta dolegliwością pogodzić, to jesteś w błędzie, bo można i należy ją leczyć. Stosuj odpowiednią dietę, ćwicz mięśnie. Jest dużo sposobów na leczenie dolegliwości układu moczowego.

Nietrzymanie moczu (NTM) jest skutkiem starzenia się organizmu.

Nie. Problem ten może pojawić się w każdym wieku, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. To zwykle objaw złej pracy dolnych dróg moczowych, czyli pęcherza, zwieracza i cewki moczowej. Może być wywołany przez infekcje, kamicę, osłabienie cewki moczowej, obniżenie pęcherza, zwiotczenie mięśni miednicy, otyłość oraz zaparcia. Bywa też skutkiem zaburzeń hormonalnych, porodów, operacji ginekologicznych i urologicznych, chorób nerwowych, a nawet stosowania niektórych leków.

By określić przyczynę nietrzymania moczu, konieczne są specjalistyczne badania.

Tak. Ale nie tylko. W postawieniu diagnozy duże znaczenie ma szczera rozmowa z lekarzem. Na jej podstawie może on określić przyczyny dolegliwości. Gdy ma wątpliwości, daje skierowanie na USG jamy brzusznej, badanie moczu z posiewem (chodzi o sprawdzenie, czy w pęcherzu nie ma bakterii) oraz ocenę zalegania moczu w pęcherzu. Czasem trzeba wykonać badanie urodynamiczne, które pokazuje, jak funkcjonują dolne drogi moczowe, jakie ciśnienie jest w pęcherzu i jaką długość ma cewka moczowa.

Sposób leczenia zależy od zaawansowania choroby.

Tak. Jak w każdym przypadku – im szybciej pójdziemy do lekarza, tym wcześniej będziemy wolni od stresu i innych przykrości związanych z chorobą. Poza tym jeśli leczenie rozpocznie się późno, konieczny bywa zabieg chirurgiczny. A gdy choroba nie jest zaawansowana, można się od niej uwolnić, stosując odpowiednie leki. Czasem wystarczą nawet proste ćwiczenia.

Nie ma leków, które by poprawiły napięcie zwieraczy cewki moczowej.

Są. W 2004 roku pojawiły się na rynku tabletki Yentreve, pierwszy nowoczesny lek (na receptę) przeznaczony dla kobiet cierpiących na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Przyjmowanie leku prowadzi do wzrostu napięcia i siły skurczu zwieracza cewki moczowej, zapobiegając popuszczaniu podczas kaszlu, śmiechu czy innego wysiłku fizycznego. Niestety, to środki drogie i mimo polskiej rejestracji wciąż nie są refundowane przez NFZ (podobnie jak Vesicare stosowany przy tzw. nadreaktywnym pęcherzu). Ale najczęściej stosuje się gałki dopochwowe z estriolem oraz preparaty zmniejszające skurcze pęcherza, czyli leki antycholinergiczne, które eliminują popuszczanie moczu i tzw. parcie naglące zmuszające do częstych wizyt w toalecie. Leków antycholinergicznych nie podaje się osobom chorym na jaskrę. Specjalista może też zalecić leki hormonalne, które odbudowują błonę śluzową cewki moczowej, czyniąc ją bardziej sprężystą i szczelniejszą. Przy niewielkim popuszczaniu pomagają leki przeciwdepresyjne zmniejszające siłę skurczów pęcherza oraz zwiększające napięcie mięśni zwieracza.

Ważnym elementem terapii są ćwiczenia odpowiednich mięśni.

Tak. Najprostsza gimnastyka polega na oddawaniu moczu w określonych godzinach i stopniowym zwiększaniu przerw między wizytami w toalecie. Ćwicząc konsekwentnie, dość szybko zauważymy poprawę.Ważne jest też wzmacnianie mięśnia Kegla. Ćwiczenie polega na napinaniu mięśni, które umożliwiają zatrzymanie strumienia moczu. W przypadku kobiet są też inne metody. Lekarz może zalecić założenie do pochwy specjalnego krążka (tzw. pesarium), który wzmocni mięśnie miednicy, co pozwoli kontrolować oddawanie moczu. Jest też forma treningu mięśni dna miednicy, która polega na założeniu do pochwy ciężarka w kształcie stożka. Napinając mięśnie, trzeba go utrzymać przez 30 minut. Jeśli to uda się nam osiągnąć, ciężarek zmieniamy na większy. Ćwiczenia trzeba powtarzać przez wiele miesięcy. O trenowaniu zwieraczy cewki moczowej muszą pamiętać wszystkie panie, nawet gdy problem ten ich nie dotyczy, ponieważ to kobiet są bardziej zagrożone NTM.

Techniki operacyjne stosowane przy tym schorzeniu są nieskuteczne.

Nieprawda. W zależności od zastosowanej metody (jest ich wiele) 80–90 proc. pacjentów na zawsze zapomina o problemie. O wyborze techniki zabiegu decyduje lekarz, który bierze pod uwagę wiek, ogólny stan zdrowia, styl życia, czy przebyte wcześniej operacje brzuszne. Zabiegi przywracają prawidłowe ułożenie narządów miednicy, odtwarzają naturalnie wysokie ułożenie pęcherza i unieruchamiają cewkę. Przeprowadza się je u obu płci w przypadku wysiłkowego NTM, u chorych na schorzenia neurologiczne i nietrzymanie moczu z powodu tzw. naglących parć.

Dieta może mieć wpływ na nasilenie dolegliwości.

Tak. Jest wiele produktów, które mogą drażnić pęcherz, prowokując go do skurczów. Należą do nich napoje gazowane, alkohol, kawa, mleko, cytrusy, pomidory, czekolada i ostre przyprawy. Dlatego należy je ograniczyć – tak jak produkty sprzyjające zaparciom. Najkorzystniejsza jest dieta bogata w błonnik, czyli warzywa i owoce. Osoby cierpiące na NTM powinny unikać nadwagi. Im więcej kilogramów, tym większy nacisk na drogi moczowe, a więc nasilenie niekontrolowanego wyciekania moczu. Równie ważne jak dieta jest rzucenie palenia. Dym drażni ścianki pęcherza, uszkadza nerwy zwieracza, wywołuje kaszel sprzyjający wyciekaniu moczu.

Ograniczanie ilości wypijanych płynów zmniejsza problem z NTM.

Nie. Powstrzymywanie się od picia jest błędem. Nie zmniejsza to ilości wydzielanego moczu, a jedynie wpływa na jego stężenie. Skondensowany mocz silnie drażni skórę i błony śluzowe narządów płciowych. Może być też przyczyną poważnych dolegliwości, np. zapalenia pochwy.

Nietrzymanie moczu może być przyczyną wielu dolegliwości, nawet depresji.

Tak. Fałszywy wstyd często bierze górę nad zdrowym rozsądkiem, co prowadzi do izolacji, odrzucenia przez znajomych i rodzinę, utraty pracy, a czasem nawet do depresji. Tymczasem NTM jest taką samą chorobą jak np. nadciśnienie. Trzeba ją po prostu zacząć leczyć.

Polecamy

Fizjoterapia dna miednicy szansą na zdrowie intymne

Fizjoterapia dna miednicy pozwala skutecznie walczyć ze schorzeniami układu moczowo-płciowego, takimi jak nietrzymanie moczu, stolca, bolesne miesiączki, obniżenie i wypadanie narządów czy zaparcia. Na czym polega fizjoterapia dna miednicy i kiedy warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty?

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: East News

Aktualizacja: 11.04.2016

Komentarze (1 - 10 z 31)
Ania534, 05.04.2016 14.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Problem popuszczania ponownie wrócił.. Popuszczam przy kaszlu, podczas jazdy rowerem.. A najgorzej,że ostatnio zmoczyłam się w nocy..Znów muszę się zabezpieczać przez zsiusianiem..
 
PlumBum, 20.03.2016 18.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Warto dodać, że ćwiczenia mięśni dna miednicy są dużo łatwiejsze gdy podczas intymnego treningu stosuje się kulki waginalne Można wykonywać je dyskretnie w dowolnej chwili i miejscu, a ćwicząc regularnie przyczyniamy się do polepszenia ich kondycji i dbamy o jakość naszego zdrowia intymnego. Ćwiczenia tzw. mięśni Kegla są bezpieczne i efektywne.
 
Kuba, 16.12.2015 14.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czytałem o tych wkładkach i pielucho majtkach oraz testowałem je i jak dla mnie są za duże, źle skrojone, są ze sztucznego materiału dostaje uczulenia. Mam w związku z tym pytanie czy można gdzieś kupić bieliznę bawełnianą, ładnie skrojoną, która będzie pochłaniać mocz?
 
Ekspert TENA Men, 30.09.2015 18.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Panie Pawle, produkty Tena MEN są dostępne w aptekach i sklepach medycznych oraz drogeriach Rossman, hipermarketach TESCO, Carrefour, Auchan oraz E.Leclerc i sklepach internetowych: www.medex.krakow.pl www.aptekagemini.pl www.medyczno-zielarski.pl www.aptekao.pl www.ehigiena.pl www.dlapacjenta.pl www.zdrowymbadz.pl Wkładki dostosowane są do anatomii mężczyzn i nie wyglądają jak wkładki kobiece, idealnie dopasowywują się do ciała oraz ubrania i co bardzo ważne - są dyskretne. Dodatkowo istnieje możliwość zamówienia darmowej próbki: http://www.tena.pl/mezczyzni/produkty/bezplatna-probka/. W przypadku dodatkowych pytań, chętnie na wszystkie odpowiem. Pozdrawiam, Ekspert TENA Men
 
Ania534, 30.09.2015 08.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Podzielę się swoimi doświadczeniami.Jakieś 10 m-cy temu przeziębiłam się. Przy każdym kaszlnięciu popuszczałam,zdarzało mi się nawet całkowicie zmoczyć kiedy miałam napad kaszlu np w samochodzie ..Po wyleczeniu z przeziębienia problem pozostał.Miałam parcia naglące.Diagnoza po urodynamice: pęcherz nadreaktywny. Jakość życia uległa degradacji.Kupowałam największe urologiczne wkładki,czasem i one nie były w stanie wchłonąć moczu kiedy zdarzało mi się zsiusiać. Korzystałam z majtek chłonnych w sytuacjach kiedy nie miałam przez długi czas dostępu do toalety...To psychiczny koszmar. Pomogła mi praca nad sobą z psychoterapeutą i vesicare. Po 3 miesiącach problem w zasadzie ustąpił. Są sytuacje,że nadal się zabezpieczam przed zsiusianiem się, np. podróż. Czuję się bezpieczna, np , gdy do toalety jest kolejka( zdarzyło mi się w takiej sytuacji posiusiać :(. Miewam do tej pory mokre wpadki,ale rzadko.Pozdrawiam wszystkich borykających się z problemem popuszczania.
 
Pawełek, 24.08.2015 15.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do Eksperta: te wkładki są ogólnodostępne? Jak one wyglądają, jak podpaski dla kobiet? Bo to takie mało męskie..
 
Ekspert TENA Men, 14.08.2015 19.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeśli nietrzymanie moczu dotyczy Ciebie lub osobę z najbliższego otoczenia, warto skorzystać z wkładek dla mężczyzn TENA Men, które poprawiają jakość życia i codzienne funkcjonowanie. Nasze wkładki posiadają 3 stopnie chłonności w zależności od potrzeb oraz stopnia nasilenia inkontynencji, na podanej stronie zamówić bezpłatną próbkę: http://www.tena.pl/mezczyzni/produkty/bezplatna-probka/ Nasze wkładki są dyskretne i idealnie dopasowywują się do ciała. Próbka testowa wysyłana jest w opakowaniu nie sugerującym zawartości. Jeśli chcielibyście Panowie dowiedzieć się czegoś więcej to zachęcam do zadawania pytań oraz zapoznania się z naszą stroną: http://www.tena.pl/mezczyzni/produkty Pozdrawiam, Ekspert TENA Men
 
xenia, 02.08.2015 15.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No co zrobisz, musisz uzbroić się w cierpliwość i czekać. Dobrze, że chociaż mamy w każdej aptece wkładki tena lady ultra mini to spokojnie można poczekać i żyć normalnie bo są bardzo chłonne i prawie nie widoczne.
 
JA, 22.07.2015 18.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No i co z tego, że zaczęłam się leczyć skoro na badanie urodynamiczne, ktore zalecił mi lekarz w zielonej Gorze w urologu trzeba czekać około roku. Paranoja, a prywatnie już po miesiacu ale to kosztuje 430 zl nie licząc dalszych prywatnych wizyt. I to jest Polska wlasnie
 
miska, 13.06.2015 02.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam .Ja mam taki problem ze mocz mi cieknie nawet jak nic nie robie:) siedze leze,teraz do was pisze i mi leci a nie mam zadnego wysilku fizycznego.Na poczatku bez konkretnej diagnozy lekrz przepisał mi vesicare( zero popravy) potem lek betmiga( zero poprawy) jestem totalnie załamana:) ktoś tak miał?:(
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Leukocyty w moczu – co oznaczają? Przyczyny leukocyturii Leukocyty w moczu – co oznaczają? Przyczyny leukocyturii

Leukocyty w moczu, w ilości większej niż zakłada norma, to w terminologii medycznej leukocyturia....

więcej

25051

Niewydolność nerek - objawy i leczenie Niewydolność nerek - objawy i leczenie

Niewydolność nerek to choroba bardzo niebezpieczna dla źycia i zdrowia każdego człowieka. Jeśli...

więcej

20427

Częstomocz: przyczyny. O czym świadczy częste oddawanie moczu? Częstomocz: przyczyny. O czym świadczy częste oddawanie moczu?

Częstomocz to objaw chorobowy, który może mieć wiele przyczyn. Częste oddawanie moczu zwykle jest...

więcej

19177

ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - zapobieganie i leczenie ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - zapobieganie i leczenie

Zapalenie pęcherza lubi kobiety - wynika to z naszej budowy anatomicznej. Jednak jest wiele...

więcej

19097

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Depilacja laserowa jest w pełni bezpieczna. Oczywiście dużo zależy przede wszystkim od osoby, która ją wykonuje i jakości sprzętu. Głównymi skutkami ubocznymi, jakie pojawiają się przy nieumiejętnym...

Jeśli korzeń zęba jest zdrowy, to można za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego osadzić koronę. Jeśli nie ma takiej możliwości, bo korzeń jest pęknięty, radzę zabieg wszczepienia implantu.

Obecność pokarmu w piersiach jest fizjologiczna w ciąży. Nie należy ściskać brodawek ani ściągać pokarmu, ponieważ to może indukować czynność skurczową macicy.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.