Gdy pęcherz nie trzyma - pytania i odpowiedzi

Konsultant: lek. med. Grzegorz Bosten, specjalista chorób wewnętrznych
26 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Mimowolne popuszczanie moczu to temat wstydliwy. Jeśli myślisz, że musisz się z ta dolegliwością pogodzić, to jesteś w błędzie, bo można i należy ją leczyć. Stosuj odpowiednią dietę, ćwicz mięśnie. Jest dużo sposobów na leczenie dolegliwości układu moczowego.

Nietrzymanie moczu (NTM) jest skutkiem starzenia się organizmu.

Nie. Problem ten może pojawić się w każdym wieku, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. To zwykle objaw złej pracy dolnych dróg moczowych, czyli pęcherza, zwieracza i cewki moczowej. Może być wywołany przez infekcje, kamicę, osłabienie cewki moczowej, obniżenie pęcherza, zwiotczenie mięśni miednicy, otyłość oraz zaparcia. Bywa też skutkiem zaburzeń hormonalnych, porodów, operacji ginekologicznych i urologicznych, chorób nerwowych, a nawet stosowania niektórych leków.

By określić przyczynę nietrzymania moczu, konieczne są specjalistyczne badania.

Tak. Ale nie tylko. W postawieniu diagnozy duże znaczenie ma szczera rozmowa z lekarzem. Na jej podstawie może on określić przyczyny dolegliwości. Gdy ma wątpliwości, daje skierowanie na USG jamy brzusznej, badanie moczu z posiewem (chodzi o sprawdzenie, czy w pęcherzu nie ma bakterii) oraz ocenę zalegania moczu w pęcherzu. Czasem trzeba wykonać badanie urodynamiczne, które pokazuje, jak funkcjonują dolne drogi moczowe, jakie ciśnienie jest w pęcherzu i jaką długość ma cewka moczowa.

Sposób leczenia zależy od zaawansowania choroby.

Tak. Jak w każdym przypadku – im szybciej pójdziemy do lekarza, tym wcześniej będziemy wolni od stresu i innych przykrości związanych z chorobą. Poza tym jeśli leczenie rozpocznie się późno, konieczny bywa zabieg chirurgiczny. A gdy choroba nie jest zaawansowana, można się od niej uwolnić, stosując odpowiednie leki. Czasem wystarczą nawet proste ćwiczenia.

Nie ma leków, które by poprawiły napięcie zwieraczy cewki moczowej.

Są. W 2004 roku pojawiły się na rynku tabletki Yentreve, pierwszy nowoczesny lek (na receptę) przeznaczony dla kobiet cierpiących na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Przyjmowanie leku prowadzi do wzrostu napięcia i siły skurczu zwieracza cewki moczowej, zapobiegając popuszczaniu podczas kaszlu, śmiechu czy innego wysiłku fizycznego. Niestety, to środki drogie i mimo polskiej rejestracji wciąż nie są refundowane przez NFZ (podobnie jak Vesicare stosowany przy tzw. nadreaktywnym pęcherzu). Ale najczęściej stosuje się gałki dopochwowe z estriolem oraz preparaty zmniejszające skurcze pęcherza, czyli leki antycholinergiczne, które eliminują popuszczanie moczu i tzw. parcie naglące zmuszające do częstych wizyt w toalecie. Leków antycholinergicznych nie podaje się osobom chorym na jaskrę. Specjalista może też zalecić leki hormonalne, które odbudowują błonę śluzową cewki moczowej, czyniąc ją bardziej sprężystą i szczelniejszą. Przy niewielkim popuszczaniu pomagają leki przeciwdepresyjne zmniejszające siłę skurczów pęcherza oraz zwiększające napięcie mięśni zwieracza.

Ważnym elementem terapii są ćwiczenia odpowiednich mięśni.

Tak. Najprostsza gimnastyka polega na oddawaniu moczu w określonych godzinach i stopniowym zwiększaniu przerw między wizytami w toalecie. Ćwicząc konsekwentnie, dość szybko zauważymy poprawę.Ważne jest też wzmacnianie mięśnia Kegla. Ćwiczenie polega na napinaniu mięśni, które umożliwiają zatrzymanie strumienia moczu. W przypadku kobiet są też inne metody. Lekarz może zalecić założenie do pochwy specjalnego krążka (tzw. pesarium), który wzmocni mięśnie miednicy, co pozwoli kontrolować oddawanie moczu. Jest też forma treningu mięśni dna miednicy, która polega na założeniu do pochwy ciężarka w kształcie stożka. Napinając mięśnie, trzeba go utrzymać przez 30 minut. Jeśli to uda się nam osiągnąć, ciężarek zmieniamy na większy. Ćwiczenia trzeba powtarzać przez wiele miesięcy. O trenowaniu zwieraczy cewki moczowej muszą pamiętać wszystkie panie, nawet gdy problem ten ich nie dotyczy, ponieważ to kobiet są bardziej zagrożone NTM.

Techniki operacyjne stosowane przy tym schorzeniu są nieskuteczne.

Nieprawda. W zależności od zastosowanej metody (jest ich wiele) 80–90 proc. pacjentów na zawsze zapomina o problemie. O wyborze techniki zabiegu decyduje lekarz, który bierze pod uwagę wiek, ogólny stan zdrowia, styl życia, czy przebyte wcześniej operacje brzuszne. Zabiegi przywracają prawidłowe ułożenie narządów miednicy, odtwarzają naturalnie wysokie ułożenie pęcherza i unieruchamiają cewkę. Przeprowadza się je u obu płci w przypadku wysiłkowego NTM, u chorych na schorzenia neurologiczne i nietrzymanie moczu z powodu tzw. naglących parć.

Dieta może mieć wpływ na nasilenie dolegliwości.

Tak. Jest wiele produktów, które mogą drażnić pęcherz, prowokując go do skurczów. Należą do nich napoje gazowane, alkohol, kawa, mleko, cytrusy, pomidory, czekolada i ostre przyprawy. Dlatego należy je ograniczyć – tak jak produkty sprzyjające zaparciom. Najkorzystniejsza jest dieta bogata w błonnik, czyli warzywa i owoce. Osoby cierpiące na NTM powinny unikać nadwagi. Im więcej kilogramów, tym większy nacisk na drogi moczowe, a więc nasilenie niekontrolowanego wyciekania moczu. Równie ważne jak dieta jest rzucenie palenia. Dym drażni ścianki pęcherza, uszkadza nerwy zwieracza, wywołuje kaszel sprzyjający wyciekaniu moczu.

Ograniczanie ilości wypijanych płynów zmniejsza problem z NTM.

Nie. Powstrzymywanie się od picia jest błędem. Nie zmniejsza to ilości wydzielanego moczu, a jedynie wpływa na jego stężenie. Skondensowany mocz silnie drażni skórę i błony śluzowe narządów płciowych. Może być też przyczyną poważnych dolegliwości, np. zapalenia pochwy.

Nietrzymanie moczu może być przyczyną wielu dolegliwości, nawet depresji.

Tak. Fałszywy wstyd często bierze górę nad zdrowym rozsądkiem, co prowadzi do izolacji, odrzucenia przez znajomych i rodzinę, utraty pracy, a czasem nawet do depresji. Tymczasem NTM jest taką samą chorobą jak np. nadciśnienie. Trzeba ją po prostu zacząć leczyć.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: East News

Aktualizacja: 12.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 26)
Pawełek, 24.08.2015 15.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do Eksperta: te wkładki są ogólnodostępne? Jak one wyglądają, jak podpaski dla kobiet? Bo to takie mało męskie..
 
Ekspert TENA Men, 14.08.2015 19.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeśli nietrzymanie moczu dotyczy Ciebie lub osobę z najbliższego otoczenia, warto skorzystać z wkładek dla mężczyzn TENA Men, które poprawiają jakość życia i codzienne funkcjonowanie. Nasze wkładki posiadają 3 stopnie chłonności w zależności od potrzeb oraz stopnia nasilenia inkontynencji, na podanej stronie zamówić bezpłatną próbkę: http://www.tena.pl/mezczyzni/produkty/bezplatna-probka/ Nasze wkładki są dyskretne i idealnie dopasowywują się do ciała. Próbka testowa wysyłana jest w opakowaniu nie sugerującym zawartości. Jeśli chcielibyście Panowie dowiedzieć się czegoś więcej to zachęcam do zadawania pytań oraz zapoznania się z naszą stroną: http://www.tena.pl/mezczyzni/produkty Pozdrawiam, Ekspert TENA Men
 
xenia, 02.08.2015 15.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No co zrobisz, musisz uzbroić się w cierpliwość i czekać. Dobrze, że chociaż mamy w każdej aptece wkładki tena lady ultra mini to spokojnie można poczekać i żyć normalnie bo są bardzo chłonne i prawie nie widoczne.
 
JA, 22.07.2015 18.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No i co z tego, że zaczęłam się leczyć skoro na badanie urodynamiczne, ktore zalecił mi lekarz w zielonej Gorze w urologu trzeba czekać około roku. Paranoja, a prywatnie już po miesiacu ale to kosztuje 430 zl nie licząc dalszych prywatnych wizyt. I to jest Polska wlasnie
 
miska, 13.06.2015 02.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam .Ja mam taki problem ze mocz mi cieknie nawet jak nic nie robie:) siedze leze,teraz do was pisze i mi leci a nie mam zadnego wysilku fizycznego.Na poczatku bez konkretnej diagnozy lekrz przepisał mi vesicare( zero popravy) potem lek betmiga( zero poprawy) jestem totalnie załamana:) ktoś tak miał?:(
 
ada, 01.06.2015 19.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niestety ten problem własnie dotyka wielu z nas i tak naprawdę nie zawsze da się wyleczyć. U mnie doszło do tego, że przy kichnięciu miałam mokrą bieliznę, ale teraz mam wkładki tena lady. Bez nich normalnie wstydziłabym się wyjść z domu, bo zapach niestety czuć było na odległość.
 
Magdalenka, 24.04.2015 11.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ludzie! nie dajcie nie się naciągać na lasery. Moja siostra po porodzie miała problem z nietrzymaniem moczu, zrobiła nawet zabieg tym laserem- wydała tylko kupę kasy i efekt był naprawdę znikomy. Jednak ja sama przypadkiem natknęłam się na firmę, która sprzedaje niemieckie elektrostymulatory. Chciałam sobie kupić takie cacko na spalanie tkanki tłuszczowej, ujędrnienie skóry i pozbycie się celulitu. Okazało się, że jeśli dokupi się specjalną sondę działa to również na nietrzymanie moczu! Kupiłyśmy więc z siostrą na spółę Myobravo, ale dokupimy jeszcze jedno bo każda chce mieć swoje. Mój brzuch wyraźnie się zmniejszył, skóra robi się jędrniejsza. Siostra też mówi, że u niej wyraźnie się polepszyło a stosujemy dopiero 2 miesiące! Polecam każdemu te cudeńko
 
Donia, 07.04.2015 23.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tez mam 15 lat. Kiedy bylam mala nietrzymalam moczu, ustapilo to kiedy mialam 11 lat. Teraz kiedy mam 15 to znowu nawrocilo.
 
ela, 19.11.2013 19.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mogę wytrzymać długo, tzn. jak zaczynam mieć parcie [nawet 2 godz.] ale tylko wtedy gdy wiem, że nie mogę pójść do toalety, np jadę samochodem, jestem w sklepie itp. Aleeeeeee gdy tylko dojdę do toalety i zobaczę sedes, koniec - jestem posiusiana i nie mogę wytrzymać jeszcze tych np. 10 sekund. Czy to nerwica?????????? Która z Pań ma podobny przypadek - bardzo proszę o skomentowanie tej przykrej przypadłości.
 
marta, 04.05.2013 16.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja tez mam taki problem. Tyle ze u mnie jest t to na tle nerwowym. Za miesiac ide do psychologa. Mam juz dosyc. Nic nie pije co 20 minut chodze do ubikacji i wkladam sobie papier toaletowy do majtek. Czasem uczucie parcia na pecherz jest tak irytujace ze niewytrymuje ide do kibla i 2 kropelki. I potem znowu. W kosciele nie umim wysiedziec. W autobusie trzepie nogami. No ogolnie nie mam problemu z nietrzymaie bo se przyzwyczilam ale to parcie, ten strach ze zaraz sie poskam jest wykanczajace. Tym brdziej ze jak czuje ze naprawde nie wytrzyamam i dobiegam do wc do mocz mam na samym dnie pecherza . Nie wiem co robic. Chetnie zakladalabym pieluche przy kazdym wyjsciu z domu, no ale mam basen 3 razy w tygodniu i 4 razy wf. No i to niebyloby zbyt wygodne. Czasem mam ochote polozyc sie i poprostu nie wstac juz nigdy. Ludzie patrza sie na mie jak na wariata kiedy trzese nogami. No a ja? Mam sie coraz gorzej. Moze spotkanie z psychologiem pomoze. A jak nie to skladam papiery do szkoly specjalnej i wdziewam piluche , nie wycodze z domu tam gdzie nie trzeba, i oze bede zyla, lecz co to za zycie. Mimowszystko ciesze sie ze sa osoby ktore maja podobnie. Pozdrawiam wszystkich ktorzy tak ja ja nie umieja zapanowac nad wlasnym cialem ;(
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Leukocyty w moczu – co oznaczają? Przyczyny leukocyturii Leukocyty w moczu – co oznaczają? Przyczyny leukocyturii

Leukocyty w moczu, w ilości większej niż zakłada norma, to w terminologii medycznej leukocyturia....

więcej

38704

INFEKCJE DRÓG MOCZOWYCH - jak uniknąć kłopotu INFEKCJE DRÓG MOCZOWYCH - jak uniknąć kłopotu

Infekcje dróg moczowych cztery razy częściej przytrafiają się kobietom niż mężczyznom. Dlaczego...

więcej

16437

CHOROBY NEREK rozwijają się w ukryciu CHOROBY NEREK rozwijają się w ukryciu

Choroby nerek przez lata mogą nie dawać żadnych objawów. Niezauważone postępują, powodując...

więcej

19085

ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - pęcherz w opałach ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - pęcherz w opałach

Kobiety częściej niż mężczyźni chorują na zapalenie pęcherza moczowego. Zapalenie dróg moczowych...

więcej

17424

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie ma związku między białymi plamami na paznokciach i na zębach. Białe plamy na zębach mogą świadczyć o nadmiarze, jak i niedoborze fluoru.

Prawidłowa czynność serca płodu zawiera się między 110 a 160/min. 130/min i 135/min mieści się w tych granicach.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.