PoradnikZdrowie.pl > Zdrowie > Układ moczowy > Infekcje pęcherza u kobiet - ZAPALENIE PĘCHERZA i odmiedniczkowe zapalenie nerek

Infekcje pęcherza u kobiet - ZAPALENIE PĘCHERZA i odmiedniczkowe zapalenie nerek

Zakażenie pęcherza moczowego i odmiedniczkowe zapalenia nerek to najczęstsze infekcje układu moczowego u kobiet. Możesz im zapobiec zapaleniu pęcherza między innymi pijąc dużo wody i dbając o higienę intymną.
A A A

Zakażenia układu moczowego (ZUM) znajdują się na drugim miejscu, po grypie i infekcjach grypopochodnych, jeśli chodzi o częstość występowania. Schorzenie to związane jest z występowaniem drobnoustrojów w drogach moczowych, które w prawidłowych warunkach powinny pozostawać jałowe. W końcowym odcinku cewki moczowej bakterie mogą być obecne, ale nie wywołują zakażenia. Środowisko niekorzystne dla rozwoju bakterii utrzymują w drogach moczowych proantycyjany – związki roślinne występujące w żurawinie. Najczęściej spotykanymi postaciami choroby są: zakażenie pęcherza moczowego (ok. 90% przypadków) i odmiedniczkowe zapalenie nerek (ok. 10% przypadków).

Żurawina na pęcherz, wrzody i serce
Żurawina na pęcherz, wrzody i serce

Podatność na zapalenie pęcherza

Pęcherz moczowy jest dobrze umięśnionym i sprężystym zbiornikiem o objętości 400-700 ml. Jest umiejscowiony w miednicy małej, za spojeniem łonowym. Wypełnienie pęcherza moczem powoduje wzrost ciśnienia w jego wnętrzu, podrażnienia zakończeń nerwów czuciowych, co w efekcie wywołuje parcie. Dochodzi do skurczu mięśnia wypierającego oraz rozkurczu zwieraczy i mocz wydostaje się na zewnątrz przez cewkę. Prawidłowa objętość moczu na dobę wynosi około 1-3 litrów. Zapalenie pęcherza dotyka przeważnie kobiety, głównie osoby młode. Bardziej narażone na dolegliwości są panie często uprawiające seks. Podatność kobiet na to schorzenie bierze się z budowy anatomicznej. Ich cewka moczowa jest znacznie krótsza niż u mężczyzny (ok. 5 cm wobec około 20 cm), dlatego też bakterie mają do przebycia mniejszy dystans. Blisko ujścia cewki znajduje się odbyt, co sprzyja przenoszeniu bakterii na skutek niezachowania należytej higieny.

Przyczyny zapalenia pęcherza

Najczęściej infekcje pojawiają się w okresie zimowym na skutek przeziębień i przemarznięcia. Siadanie na zimnych ławkach, murkach, poręczach jest niewskazane. Poza tym pęcherzowi nie służą płyny do higieny intymnej niedostatecznej jakości. Podobnie tampony czy podpaski - zdarza się, że wywołują różnorakie reakcje alergiczne, a stąd prosta droga do infekcji pęcherza. Mechaniczne środki antykoncepcyjne (spirale, krążki) także mogą wywołać infekcje. Zwiększoną czujność powinny zachować kobiety w ciąży czy przechodzące klimakterium ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie.
Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zakażenia pęcherza moczowego i niejednokrotnie wiąże się z anatomicznymi nieprawidłowościami narządów układu moczowo-płciowego. Mężczyźni do 50-60 roku życia rzadko cierpią na ZUM. Schorzenie zaczyna się pojawiać w okresie zaburzeń związanych z oddawaniem moczu, wiążących się najczęściej z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego i zastojami moczu w pęcherzu.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
trej13, 22.12.2013 17:34
Ja od najmłodszych lat mam ten problem. Pamiętam pojechałam na obóz harcerski po czym po 3 dnia zaczął się koszmar. Z obozu musiałam wracać do domu już w pierwszym tygodniu. Spanie pod namiotem, odpadało. Moja mama często robiła mi na zapalenie pęcherza tzw. nasiadówkę, czyli gorącą wodę z rumiankiem. W późniejszych latach otrzymywałam od lekarza Furaginum jednak był on na receptę. Pomagał, ale tylko do czasu kiedy znów nie złapałam bakterii. Teraz zdarza mi się to rzadziej, jednak najgorzej jest w okresie zimowym, kiedy zmarzną mi nogi. Na szczęście ktoś pomyślał i w aptece od ręki są już leki bez recepty. Najlepszy jest URO Furaginum odpowiednik leku na receptę.
Nie zarejestrowany, 20.05.2013 0:58
Polecam Furaginum Teva,aż trudno w to uwierzyć, ale ja chorowałam na zapalenie pęcherza moczowego przez 3 miesiące , żaden lek nie był skuteczny. Wkońcu wykonano mi badania i wykryto w moczu dwie bakterie, dopiero po zażyciu Furaginum zaczęłam odczuwać stopniowo ulgę. Dziś ciesze się pełnym zdrowiem, problem zapalenia pęcherza moczowego już mnie nie dotyczy. Dodatkowo zalecam zażywanie Żurawiny w tabletkach , bądź w postaci syropu, lub też suszonych owoców, to poprawia stan naszego układu moczowego.
 

Mechanizm zapalenia pęcherza

Bakterie najczęściej przenikają do układu moczowego z cewki moczowej (ponad 90% przypadków), znacznie rzadziej z innych narządów, z krwią lub limfą. Blisko 90% zakażeń pęcherza moczowego wywoływanych jest przez bakterię Escherichia coli, która bytuje w jelicie grubym. Zagrożenie stanowi w momencie wniknięcia jej do układu moczowego. Poza bakteriami, innymi patogenami zakażającymi drogi moczowe są chlamydie, mikolazmy, dwoinka rzeżączki oraz wirusy, które przenoszone są głównie drogą płciową.

Objawy zapalenia pęcherza

  • bóle brzucha w okolicy nadłonowej, występujące także podczas oddawania moczu
  • zwiększona częstotliwość parcia na mocz
  • pieczenie w trakcie oddawania moczu
  • wzrost temperatury
  • nietrzymanie moczu (w niektórych przypadkach)

Zdarzają się sytuacje, kiedy zakażenie może przebiegać jako bezobjawowy bakteriomocz, charakteryzujący się tym, że nie odczuwa się dolegliwości. W drogach moczowych znajdują się bakterie, których istnienie stwierdza się w badaniu ogólnym i bakteriologicznym moczu. Bezobjawowy bakteriomocz wymaga leczenia wśród kobiet w ciąży, dzieci i osób mających problemy z odpływem moczu.

Profilaktyka zapalenia pęcherza

Istnieje wiele sposobów zapobiegania zakażeniom dróg moczowych, ale najważniejszym z nich jest dbanie o zdrowie układu moczowego każdego dnia, niezależnie od okoliczności. Pomocne w prawidłowym dbaniu o zdrowie układu moczowego jest picie dużej ilości płynów, aby stale wypłukiwać bakterie z układu moczowego, korzystanie częściej z prysznica zamiast kąpieli. Ponadto unikanie produktów mogących podrażnić cewkę moczową (np. kobiece preparaty perfumowane czy nylonowa bielizna). To co jednak jest bardzo ważne, a co więcej potwierdzone badaniami, to wzbogacenie codziennej diety o żurawinę, która słynie ze swoich dobroczynnych właściwości na zdrowie układu moczowego.

 

Polecamy także
7 pytań o ZAPALENIE PĘCHERZA
7 pytań o ZAPALENIE PĘCHERZA
ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - zapobieganie i leczenie
ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - zapobieganie i leczenie
ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - pęcherz w opałach
ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - pęcherz w opałach
 
Warszawskie kliniki - którą wybrać?
Rzeczywiście nie sprecyzowałem:), chodzi mi o korekcji laserową wzroku. Liczę na wasze podpowiedzi .Mariusz
 
 
Warszawskie kliniki - którą wybrać?
Bardzo ogólny post. Proszę sprecyzować o jaki rodzaj korekcji pan pyta.
Autor: Redakcja
 
 
Ból kolan
mam pytanie czemu akurat 3 miesiące należy zażywać 4 Flex czym to jest uwarunkowane? Ja brałam 4Flex 3 miesiące i nawet dłużej. Podejrzewam, że ma powolne działanie, by nie zrobić szoku organizmowi... za to na ...
 
 
Czy miód manuka rzeczywiście pomaga?
Witam. Mój tata 30 czerwca tego roku przeszedł operację wycięcia guza (nowotwór) dwunastnicy. Wycięto część dwunastnicy, część grubego jelita i śledziona. Śledziona nie była zajęta przez nowotwór lecz musiano ją usunąć z innego powodu. Przed ...
 
 
forum.poradnikzdrowie.pl
  • eksperci radzą
Układ moczowy – choroby układu moczowego i budowa układu moczowego: nerki, moczowód, pęcherz moczowy i cewka moczowa – profilaktyka, choroby, diagnozowanie i leczenie. Urografia, usg nerek, higiena intymna, badanie moczu – co można się z niego dowiedzieć. Dolegliwości ze strony układu moczowego jak np. nietrzymanie moczu, zapalenie pęcherza, zapalenie cewki moczowej, niewydolność nerek, kamienie nerkowe, białko w moczu, krew w moczu, zakażenie układu moczowego, choroby nerek, odmieczniczkowe zapalenie nerek, piasek w nerkach, infekcje układu moczowego, kamica nerkowa. Dowiedz się jak funkcjonuje układ moczowy, jak unikać zakażenia pęcherza i chorób układu moczowego.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.