Infekcje pęcherza u kobiet - ZAPALENIE PĘCHERZA i odmiedniczkowe zapalenie nerek

57 komentarze

Zakażenie pęcherza moczowego i odmiedniczkowe zapalenia nerek to najczęstsze infekcje układu moczowego u kobiet. Możesz im zapobiec zapaleniu pęcherza między innymi pijąc dużo wody i dbając o higienę intymną.

Zakażenia układu moczowego (ZUM) znajdują się na drugim miejscu, po grypie i infekcjach grypopochodnych, jeśli chodzi o częstość występowania. Schorzenie to związane jest z występowaniem drobnoustrojów w drogach moczowych, które w prawidłowych warunkach powinny pozostawać jałowe. W końcowym odcinku cewki moczowej bakterie mogą być obecne, ale nie wywołują zakażenia. Środowisko niekorzystne dla rozwoju bakterii utrzymują w drogach moczowych proantycyjany – związki roślinne występujące w żurawinie. Najczęściej spotykanymi postaciami choroby są: zakażenie pęcherza moczowego (ok. 90% przypadków) i odmiedniczkowe zapalenie nerek (ok. 10% przypadków).

Podatność na zapalenie pęcherza

Pęcherz moczowy jest dobrze umięśnionym i sprężystym zbiornikiem o objętości 400-700 ml. Jest umiejscowiony w miednicy małej, za spojeniem łonowym. Wypełnienie pęcherza moczem powoduje wzrost ciśnienia w jego wnętrzu, podrażnienia zakończeń nerwów czuciowych, co w efekcie wywołuje parcie. Dochodzi do skurczu mięśnia wypierającego oraz rozkurczu zwieraczy i mocz wydostaje się na zewnątrz przez cewkę. Prawidłowa objętość moczu na dobę wynosi około 1-3 litrów. Zapalenie pęcherza dotyka przeważnie kobiety, głównie osoby młode. Bardziej narażone na dolegliwości są panie często uprawiające seks. Podatność kobiet na to schorzenie bierze się z budowy anatomicznej. Ich cewka moczowa jest znacznie krótsza niż u mężczyzny (ok. 5 cm wobec około 20 cm), dlatego też bakterie mają do przebycia mniejszy dystans. Blisko ujścia cewki znajduje się odbyt, co sprzyja przenoszeniu bakterii na skutek niezachowania należytej higieny.

Przyczyny zapalenia pęcherza

Najczęściej infekcje pojawiają się w okresie zimowym na skutek przeziębień i przemarznięcia. Siadanie na zimnych ławkach, murkach, poręczach jest niewskazane. Poza tym pęcherzowi nie służą płyny do higieny intymnej niedostatecznej jakości. Podobnie tampony czy podpaski - zdarza się, że wywołują różnorakie reakcje alergiczne, a stąd prosta droga do infekcji pęcherza. Mechaniczne środki antykoncepcyjne (spirale, krążki) także mogą wywołać infekcje. Zwiększoną czujność powinny zachować kobiety w ciąży czy przechodzące klimakterium ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie.
Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zakażenia pęcherza moczowego i niejednokrotnie wiąże się z anatomicznymi nieprawidłowościami narządów układu moczowo-płciowego. Mężczyźni do 50-60 roku życia rzadko cierpią na ZUM. Schorzenie zaczyna się pojawiać w okresie zaburzeń związanych z oddawaniem moczu, wiążących się najczęściej z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego i zastojami moczu w pęcherzu.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Whitney27, 24.07.2016 18:33
Jak stosuję urofuraginum nie biorę nic dodatkowego. doprowadzam kuracje do końca i zapalenie pęcherza mam z głowy. Teraz juz lepiej jest ze świadomością kobiet co do problemów intymnych. Znamy nazwy leków, potrafimy między sobą o tym rozmawiać. A uważam, że to tylko zmiana na dobre.
Nie zarejestrowany, 22.07.2016 21:38
u nmie też sprawdził się sposób- invag i chemioterapeutyk- nie warto leczyć się samemu na chybił- trafił tylko zasięgać fachowej porady też się z tym zgadzam , a do mycia w przypadku takich problemów powinien posłużyć provag w emulsji- działa naturalnie antyseptycznie
 

Mechanizm zapalenia pęcherza

Bakterie najczęściej przenikają do układu moczowego z cewki moczowej (ponad 90% przypadków), znacznie rzadziej z innych narządów, z krwią lub limfą. Blisko 90% zakażeń pęcherza moczowego wywoływanych jest przez bakterię Escherichia coli, która bytuje w jelicie grubym. Zagrożenie stanowi w momencie wniknięcia jej do układu moczowego. Poza bakteriami, innymi patogenami zakażającymi drogi moczowe są chlamydie, mikolazmy, dwoinka rzeżączki oraz wirusy, które przenoszone są głównie drogą płciową.

Objawy zapalenia pęcherza

  • bóle brzucha w okolicy nadłonowej, występujące także podczas oddawania moczu
  • zwiększona częstotliwość parcia na mocz
  • pieczenie w trakcie oddawania moczu
  • wzrost temperatury
  • nietrzymanie moczu (w niektórych przypadkach)

Zdarzają się sytuacje, kiedy zakażenie może przebiegać jako bezobjawowy bakteriomocz, charakteryzujący się tym, że nie odczuwa się dolegliwości. W drogach moczowych znajdują się bakterie, których istnienie stwierdza się w badaniu ogólnym i bakteriologicznym moczu. Bezobjawowy bakteriomocz wymaga leczenia wśród kobiet w ciąży, dzieci i osób mających problemy z odpływem moczu.

Profilaktyka zapalenia pęcherza

Istnieje wiele sposobów zapobiegania zakażeniom dróg moczowych, ale najważniejszym z nich jest dbanie o zdrowie układu moczowego każdego dnia, niezależnie od okoliczności. Pomocne w prawidłowym dbaniu o zdrowie układu moczowego jest picie dużej ilości płynów, aby stale wypłukiwać bakterie z układu moczowego, korzystanie częściej z prysznica zamiast kąpieli. Ponadto unikanie produktów mogących podrażnić cewkę moczową (np. kobiece preparaty perfumowane czy nylonowa bielizna). To co jednak jest bardzo ważne, a co więcej potwierdzone badaniami, to wzbogacenie codziennej diety o żurawinę, która słynie ze swoich dobroczynnych właściwości na zdrowie układu moczowego.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Serwis prasowy

Aktualizacja: 20.10.2015

Komentarze (1 - 10 z 57)
MIKA, 21.02.2017 08.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kobitki - urofuraginum i witamina C co 3-4 godziny przez 3 dni!!! Przez pierwszy dzien brac po 3 tabletki, drugi i trzeci dzien po 2 i jak tylko poczujecie swedzenie chociaz, brac po jedenj tabletce witaminy C i urofuragin od razu! Wazne zeby ta 3 dniowa kuracje dokonczc! Ja zawsze mam przy sobie po listku witaminy C albo rutinoskorbinu i urofuraginum. Ja sie z tym problemem zmagalam latami, 2-3 razy w mieisiacu mialam zapalenie pecherza, a lekarz mi powiedzial ze jestem po prostu no to podatna, musze z tym zyc i sie z tym pogodzic. Seksu zero bo to tylko wzmagalo problemy - zapalenie po KAZDM stosunku ( i nie - nie bylo to zaniedbanie higieny osobistej mojej czy partnera!!!!) Ja zaczelam robic sobie zawsze te 3 dniowe kuracje zamiast przestac brac kiedy przestanie bolec moje zycie zmienilo sie diametralnie ! Teraz mam infekcje 2-3 razy do roku!!! :D I szybko jestem w stanie z nich wyjsc i normalnie funkcjonowac, a bywalo juz naprawde zle - krew w muczu itp. Glowa do gory!Da sie z tego wyjsc :)
 
kim, 23.08.2016 18.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To fajnie, szkoda tylko, że ktoś ci zapłacił za ten komentarz. Tutaj są ludzie, którzy szukają pomocy, a nie Twojej nachalnej reklamy!!!
 
krysia, 30.01.2016 20.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
co mam robić jeśli wciąż mam dużo erytrocytów w moczu, czuję się chyba dobrze???????????
 
arabella, 28.01.2016 14.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Gagatek a jak długo brałaś? Jeśli wybrałaś całe opakowanie to infekcja nie powinna wrócić.
 
Blabla, 12.12.2015 09.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak w artykule obyło się bez namawiania na jakieś leki, to w komentarzach aż huczy... Masakra!!!
 
gosh, 24.11.2015 20.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja pierdzieleeee same reklamy
 
sabina, 19.11.2015 08.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dawniej bardzo często zdarzało mi się mieć zapalenie pęcherza, dyskomfort, ból, pieczenie, koszmar. Teraz wychodzę z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć, biore regularnie żurascin uro z żurawiną i pokrzywą i już nie mam tych przykrych dolegliwości co kiedyś
 
Kinga S,, 06.11.2015 13.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a ja dostałam do antybiotyku urolact - bakterie - jako ochrona i by pozniej juz nie miec zapalenia
 
Ona, 18.10.2015 12.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a i tak złapała mnie infekcja. wystarczyło raz usiąść na niezbyt czystej desce ;-( początkowo nie zwróciłam uwagi na objawy, a po 2-3 tygodniach zaczęło boleć, piec i co 5 minut do toalety...
 
Marlena, 22.09.2015 22.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Lek Uti-fem szybko pomaga. Tylko to biorę.
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kamica nerkowa – rodzaje, objawy, leczenie

Kamica nerkowa to cztery schorzenia układu moczowego o podobnych objawach, ale innych przyczynach....

więcej

303

Leukocyty w moczu – co oznaczają? Przyczyny leukocyturii Leukocyty w moczu – co oznaczają? Przyczyny leukocyturii

Leukocyty w moczu, w ilości większej niż zakłada norma, to w terminologii medycznej leukocyturia....

więcej

271

ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - zapobieganie i leczenie ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - zapobieganie i leczenie

Zapalenie pęcherza lubi kobiety - wynika to z naszej budowy anatomicznej. Jednak jest wiele...

więcej

260

Niewydolność nerek - objawy i leczenie Niewydolność nerek - objawy i leczenie

Niewydolność nerek to choroba bardzo niebezpieczna dla źycia i zdrowia każdego człowieka. Jeśli...

więcej

256

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Posiada Pani błędne informacje. Soda NIE WYBIELA zębów. Soda skutecznie, jako silny środek ścierny, usuwa osady z powierzchni zębów. To jest cała tajemnica "wybielającego" działania sody. Jednak...

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.