7 pytań o ZAPALENIE PĘCHERZA

25 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Często biegasz do toalety, a gdy się już tam znajdziesz, z trudem wyciskasz kilka kropel? Pewnie przytrafiło ci się zapalenie pęcherza. Jeśli natychmiast wkroczysz do akcji, infekcja będzie miała łagodny przebieg i szybko minie.

1. Dlaczego zapalenie pęcherza częściej zdarza się kobietom?

Wszystkiemu winna jest budowa anatomiczna kobiety. Krótka, bo zaledwie czterocentymetrowa cewka moczowa (u mężczyzny jest cztery–pięć razy dłuższa) ułatwia zarazkom, wywołującym zapalenie dróg moczowych, szybkie dotarcie do pęcherza moczowego. Na dodatek bezpośrednio sąsiaduje ona z ujściem pochwy i odbytem – siedliskiem drobnoustrojów. W swoim naturalnym środowisku bakterie te są niegroźne, ale gdy przeniosą się do cewki moczowej, a potem do pęcherza, przewodów nerkowych i nerek mogą wywołać zapalenie pęcherza. Panie dodatkowo są podatne na infekcje dróg rodnych, a stąd zarazki bez trudu rozprzestrzeniają się na drogi moczowe. Częściej chorują kobiety, które współżyją seksualnie. Dzieje się tak, ponieważ w czasie zbliżenia bakterie bytujące w okolicy narządów płciowych (również męskich) łatwo dostają się na cewkę. Ponadto delikatna błona śluzowa cewki jest w czasie stosunku narażona na otarcia, a to też ułatwia przenikanie drobnoustrojów do organizmu kobiety. Panie chorują częściej także dlatego, że ubierają się zbyt lekko, co prowadzi do przechłodzenia pęcherza. Na skutek miejscowego osłabienia odporności dochodzi wówczas do rozwoju infekcji.

2. W jakich sytuacjach zapalenie pęcherza może pojawiać się częściej?

Na zakażenie dróg moczowych szczególnie narażone są kobiety w ciąży. W tym okresie tkanki zostają rozluźnione, żeby dziecko mogło swobodnie rosnąć wewnątrz macicy, a następnie przyjść na świat przez wąski kanał rodny. Problem w tym, że rozszerza się nie tylko narząd rodny, ale również moczowody, pęcherz i cewka moczowa, ułatwiając drobnoustrojom wędrówkę w układzie moczowym. Na dodatek powiększona macica uciska na przewody moczowe, co powoduje zatrzymanie moczu w pęcherzu. A to z kolei sprzyja infekcjom. Na zakażenia częściej cierpią kobiety po menopauzie. Mniejsza ilość estrogenów sprawia, że błony śluzowe okolic intymnych są słabo nawilżone. Dlatego łatwiej ulegają podrażnieniom.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 22.02.2012 0:06
no właśnie - wszystkiemu winne są bakterie. trzeba zakwaszać mocz, żeby się nie namnażały i tym samym, żeby nie dochodziło do kolejnych zakażeń pęcherza. mój znajomy lekarz mówił mi, że dobra na drogi moczowe jest żurawina i cytrusy - a właściwie zawarta w nich wit.C. można tez łykać jakiś suplement - Prouro ma i wit.C i proantocyjany z żurawiny, więc 2W1.
Nie zarejestrowany, 11.10.2011 10:13
U mnie też nawracała, ale lekarz wypisał mi uro-vaxom i po trzymiesięcznej kuracji mam spokój na razie.
 

3. Jakie choroby zwiększają ryzyko zapalenia pęcherza?

Grupę wysokiego ryzyka stanowią panowie po pięćdziesiątce, którzy mają problemy z prostatą. Powiększony gruczoł uciska na przewody moczowe oraz pęcherz, utrudniając wydalanie moczu. Zalegający mocz prowadzi do zapalenia. W przypadku obu płci prawdopodobieństwo infekcji jest większe u chorych na cukrzycę bądź dnę moczanową (zaburzenie metabolizmu kwasu moczowego). Częste zakażenia dróg moczowych są szczególnie niebezpieczne u cukrzyków, ponieważ prowadzą do uszkodzenia kłębuszków nerkowych i przyśpieszają rozwój niewydolności nerek. Infekcjom dróg moczowych sprzyjają też kamienie znajdujące się zarówno w nerkach, jak i w pęcherzu. Obserwuje się także pewną skłonność rodzinną do tego typu zakażeń.

Ważne

Ważne

Gdy infekcja ciągle powraca, lekarz zleca antybiogram, żeby wybrać najskuteczniejszą terapię. Niektórzy specjaliści kierują na takie badanie zawsze przed rozpoczęciem leczenia antybiotykiem, a do czasu otrzymania wyniku przepisują inne preparaty. Natomiast „na ślepo” wybiera się antybiotyk w przypadku ostrych infekcji dróg moczowych. Odkładanie leczenia grozi bowiem powikłaniami. Badanie polega na pobraniu próbki moczu i wysianiu na odpowiednie podłoża. Jeśli na którymś z nich zostaną wyhodowane bakterie, poddaje się je działaniu specjalnych krążków nasączonych antybiotykami. Gdy w okolicy krążka nie nastąpi wzrost bakterii, antybiotyk uważa się za skuteczny. Na wynik czeka się 5–7 dni.
Aby wynik był miarodajny, mocz zbieramy rano, po umyciu miejsc intymnych samą wodą (bez mydła!), żeby nie zachwiać flory bakteryjnej. Próbkę pobieramy do jałowego pojemnika (można kupić w aptece) z tzw. środkowego strumienia. W praktyce wygląda to tak: zaczynamy siusiać do sedesu, potem do pojemnika i kończymy do toalety.

4. Co złagodzi objawy zapalenia pęcherza?

Przede wszystkim trzeba dużo pić, na początku nawet szklankę płynu co pół godziny, żeby przyśpieszyć wypłukiwanie drobnoustrojów z dróg moczowych. Rozcieńczony mocz nie będzie powodował pieczenia podczas siusiania. Najzdrowsza jest mineralna woda niegazowana. Dobrze też robi rozcieńczony sok z aronii lub czarnej porzeczki, bo dzięki dużej zawartości witaminy C hamuje rozmnażanie się bakterii.
Możesz ratować się mieszankami ziołowymi (Uropatia, Urosan, Urtica fix) lub pastą do sporządzania zawiesiny (Debelizyna, Fitolizyna). A jeśli napary i pasty nie przechodzą ci przez gardło, sięgnij po tabletki lub granulki o podobnym składzie (Urosept, Urosal, Urogran). Wszystkie mają działanie przeciwzapalne i moczopędne. Stosuj je zgodnie z zaleceniem podanym na ulotce. Jeśli przyjmujesz leki na odwodnienie, przedtem skonsultuj się ze swoim lekarzem. Kobiety w ciąży nie powinny też na własną rękę leczyć się ziołami.
Weź termofor i wygrzej się pod kołdrą. Możesz  zrobić sobie ziołową nasiadówkę. Ciepło poprawia ukrwienie śluzówki, a to przyśpiesza leczenie. Włącz do jadłospisu żurawinę (świeże owoce możesz zastąpić sokiem lub konfiturą) albo sięgnij po preparaty z wyciągiem żurawin (Vitabutin, Urinal), ponieważ działają przeciwzapalnie i zapobiegają osadzaniu się bakterii na ściankach dróg moczowych. Dodawaj do potraw natkę pietruszki, seler naciowy i korzeniowy oraz doprawiaj jagodami jałowca – oczyszczają drogi moczowe i nerki.

5. Kiedy trzeba iść do lekarza?

Jeśli w ciągu dwóch dni domowej kuracji dolegliwości nie ustąpią oraz gdy masz gorączkę, bóle w krzyżu albo krew w moczu, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Trzeba będzie zrobić analizę moczu. Na podstawie wyniku lekarz zastosuje odpowiednią kurację. Zwykle podaje się leki o działaniu przeciwzapalnym (Furagin, Baktrim, Biseptol, Trimesan). Jeśli nie skutkują albo chorobie towarzyszy gorączka, wówczas potrzebny jest antybiotyk.

6. Czym grozi zaniedbane zapalenie dróg moczowych?

Z banalnej infekcji może rozwinąć się zapalenie nerek. Ponadto niewyleczona choroba grozi nawracającymi stanami zapalnymi nerek lub narządów rodnych. A to prowadzi do niewydolności nerek i niepłodności. Dlatego infekcji dróg moczowych nie wolno bagatelizować, a po zakończeniu terapii warto zrobić kontrolne badanie moczu, żeby sprawdzić, czy wszystkie bakterie na pewno zostały zniszczone.

7. Jak zapobiegać infekcjom pęcherza moczowego?

Zazwyczaj wystarczy tylko zmienić niektóre swoje przyzwyczajenia. Dbaj o to, żeby wypijać dwa litry płynów dziennie. Przepłukując pęcherz, nie dopuścisz do zasiedlenia się bakterii. Nie przetrzymuj moczu – z czasem przestanie być całkowicie wydalany z pęcherza. Pozostała ilość jest dobrą pożywką dla zarazków. Dbaj o codzienną higienę miejsc intymnych. Podmywaj się dwa razy dziennie pod prysznicem albo z użyciem dużej ilości wody i delikatnego mydła. Pamiętaj jednak, że przesadna higiena też nie jest dobra. Można w ten sposób zniszczyć florę fizjologiczną, która stanowi naturalną ochronę przed infekcjami. Składniki chemiczne zawarte w dezodorantach oraz toaletowych mydłach do ciała też mogą zmienić pH pochwy i podrażnić delikatną śluzówkę. Noś się ciepło od dołu, nie siadaj na kamieniach, ponieważ zimno sprzyja zakażeniom. Zrezygnuj z bielizny obcisłej i z włókien sztucznych. Powoduje zapocenie miejsc intymnych, a to też zwiększa ryzyko infekcji.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 03.08.2015

Komentarze (1 - 10 z 25)
MalaMi, 20.07.2017 16.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co prawda dawno nie miałam już zapalenia pęcherza, ale jak się pojawia to biorę po prostu urofuraginum max i piję bardzo dużo wody, żeby częściej sikać, co pomaga pozbywać się bakterii.
 
Jam, 26.12.2016 22.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ortografia
 
ada, 06.06.2016 11.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy przy zapaleniu pęcherza mogę śmiało iść na trening siłowy ?
 
Waldi, 26.05.2016 19.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moje pytanie ma związek z kilku razowym pojawieniem się niewielkiej ilości krwi w wydalanym moczu,oraz galaretowatymi wydzielinami np. w czasie polucji. Czy może to być spowodowane infekcją chlamydii (mam stwierdzoną) czy też jakąś inną infekcją - np. grzybiczą kandydozą? A może coś ugrzęzło, bądź utworzyło się w samej cewce (kamień, lub jakaś narośl), bo ujście cewki pobolewa a oddawanie moczu ma miejsce w dwóch kierunkach. Druga sprawa to ta związana z krwią. Chodzi mi konkretnie o określenie "krew w moczu", przy jednoczesnej świadomości tego, że przecież mocz bierze się właśnie z krwi i może się mylę, ale wydaje mi się, że znajduje się w nim jeden z głównych składników krwi - czy mam rację?
 
bisia, 18.03.2016 12.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na ulotce jest napisane, że stosować tydzień i ewentualnie powtórzyć kurację po 14 dniach.
 
Nstka, 31.01.2016 22.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bez recepty i mega skuteczny co najważniejsze :) Ale kurację proponuję minimum tygodniową.
 
filemonka, 12.09.2015 17.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w przypadku zapalenia pęcherza szybka reakcja jest wskazana jak jest dostęp do leku bez recepty to wiadomo ze większość po nie sięgnie niz po te do których potrzebujemy recepty.
 
rraki44, 30.05.2015 10.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Lecz się! Od ciągłych problemów z pęcherzem możesz ieć problemy z innymi chorobami, infekcja może doprowadzic nawet do niepłodności czy raka pęcherza. Brałaś już jakieś leki?
 
wDołku, 04.05.2015 18.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
od października zeszłego roku co miesiąc mam zapalenie pęcherza, powoli mnie to już przytłacza. co mam robić??
 
basika, 27.12.2014 22.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No niestety zapalenie pecherza trudno jest wyleczyc, a zle leczone ciagle powraca. Ja mam tak od 1.5 roku. Naprawde jestem zmeczona juz tym wszystkim, tymi antybiotykami, tymi nieskutecznymi kuracjami a najbardziej ciagle powracajacymi dolegliwosciami. Biore żurawine, ale słyszałam ze najlepiej brac ja po prostu jako suplement z innymi składnikami wspomagajacymi pecherz. Co mozecie mi polecic?
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - zapobieganie i leczenie ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - zapobieganie i leczenie

Zapalenie pęcherza lubi kobiety - wynika to z naszej budowy anatomicznej. Jednak jest wiele...

więcej

61

Niewydolność nerek - objawy i leczenie Niewydolność nerek - objawy i leczenie

Niewydolność nerek to choroba bardzo niebezpieczna dla źycia i zdrowia każdego człowieka. Jeśli...

więcej

58

Kamica nerkowa – rodzaje, objawy, leczenie

Kamica nerkowa to cztery schorzenia układu moczowego o podobnych objawach, ale innych przyczynach....

więcej

54

Częstomocz: przyczyny. O czym świadczy częste oddawanie moczu? Częstomocz: przyczyny. O czym świadczy częste oddawanie moczu?

Częstomocz to objaw chorobowy, który może mieć wiele przyczyn. Częste oddawanie moczu zwykle jest...

więcej

53

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Odradzam wykonywanie na taki paznokieć manikiuru, ze względu na ryzyko dodatkowego uszkodzenia go oraz braku kontroli nad rozwojem zmiany (przykrycie jej lakierem).

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.