ŻYLAKI - operacyjne i nieoperacyjne sposoby usuwania żylaków

Konsultant: dr Konrad Czajkowski, chirurg, Poliklinika w Piasecznie
59 komentarze

Jeżeli żylaki już zaczęły się tworzyć, nie ma możliwości całkowitego zatrzymania tego procesu. Można, a nawet trzeba je usunąć. Chirurdzy wybierają zwykle jedną z czterech metod usuwania żylaków. Doświadczony lekarz zdecyduje, która z nich jest dla ciebie najlepsza.

Chirurg najpierw przeprowadza wywiad, a potem musi dokładnie obejrzeć całe nogi. Ocenia wtedy wielkość żylaków, a także śledzi przebieg żył powierzchownych. Zwraca uwagę na stan skóry, czy jest zdrowa, ciepła czy zmieniona - zaczerwieniona bądź blada z przebarwieniami. Przygląda się, czy występują obrzęki. Wodząc palcami wzdłuż żył, wyczuwa w nich np. stwardnienia, zgrubienia, a także falę przepływającej krwi. To pozwala mu zorientować się, czy zastawki są sprawne i nie pozwalają krwi się cofać. Po wykonaniu takiej wstępnej diagnozy lekarz może również przeprowadzić w swoim gabinecie dodatkowe, proste testy.

Nie przegap

Testy sprawdzające stan żył

Próba opaskowa

Pacjent leży z nogą uniesioną do góry. Lekarz masuje mu nogę w taki sposób, jakby chciał całą krew „wycisnąć” do brzucha. Następnie wysoko na udo zakłada gumową opaskę uciskową. Po chwili pacjent wstaje. Noga jest gładka, nie widać żylaków. Specjalista zwalnia opaskę, krew cofa się i błyskawicznie pojawiają się żylaki. Świadczy to o niewydolności zastawek przy ujściu badanej żyły.

Próba marszowa

Gdy pacjent stoi, lekarz zakłada wysoko na jego udzie gumową opaskę uciskową. Przez kilka minut pacjent musi spacerować. W tym czasie krew z żył powierzchownych jest przez pracujące mięśnie wyciskana do żył głębokich. Jeżeli po spacerze żylaki „znikną”, będzie to świadczyło, że zastawki żył głębokich są wydolne, bo zatrzymują krew. To ważne, bowiem jeśli w czasie operacji zostanie usunięty pień i gałęzie żyły powierzchownej, jej zadania będzie musiała przejąć żyła głęboka. Powinna więc być w dobrym stanie.

Badanie duplex-doppler

To nowoczesne badanie USG jest niezwykle precyzyjne. Gdy pacjent stoi, siedzi i leży, lekarz wodzi po skórze nogi głowicą aparatu dopplerowskiego. Na monitorze widzi, czy zastawki są sprawne, zdrowe, a w żyłach nie ma zakrzepów. Może także przyjrzeć się, czy krew płynie bez przeszkód i pod dobrym ciśnieniem - odpowiednie kolory na ekranie oznaczają, czy przepływ w badanym miejscu żyły jest prawidłowy. Np. gdy na wykresie widocznym na monitorze pojawia się kolor czerwony, to znaczy, że krew płynie szybko, bez żadnych przeszkód; kiedy natomiast niebieski - krew ledwo przeciska się prze żyłę (być może w tym miejscu są zakrzepy). Dzięki badaniu duplex-doppler można ocenić zarówno stan żył głębokich, jak i powierzchownych.
Zanim chirurg podejmie decyzję, jaką metodą trzeba leczyć żylaki, zleca jeszcze wykonanie morfologii i badanie krzepliwości krwi. Duże żylaki usuwa się operacyjnie, nieco mniejsze - obliteruje (wstrzykuje się do chorych naczyń środek, który je zamyka), a całkiem małe i tzw. pajączki można niszczyć laserem lub metodą photo-derm (naświetlanie i niszczenie chorego naczynia).

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
digortub, 26.04.2016 14:41
U mojej siostry się uwidoczniły w młodości, ale bała się podchodzić do inwazyjnych metod, na wypadek komplikacji przy zabiegu. Ostatnio po znajomości zaczęła chodzić na sesje z pijawkami i widocznie się jej zmniejszyły. Co prawda trzeba je przeprowadzać w miarę regularnie, ale na pewno nie trzeba tyle płacić co za sam zabieg ich usunięcia i potem nie trzeba długo czekać na powrót do formy.
Centrum Kompresjoterapii, 23.06.2015 0:24
Polecam metody kompresjoterapii, czyli terapii uciskowej. Obejmuje ona m.in. manualny drenaż żylno-limfatyczny czy obliterację (skleroterapię) piankową żylaków. Zabiegi te powinny być połączone z wykorzystaniem materiałów uciskowych (bandaże, pończochy, rajstopy, podkolanówki), a także z farmakoterapią.
 

Przeciwwskazania do wykonania operacji usunięcia żylaków

Na każdym etapie choroby żylakowej można przeprowadzić operację usunięcia zmienionej żyły. Do operacji nie ma wielu przeciwwskazań. Zabiegów nie wykonuje się jednak, gdy:

  • niedrożne są żyły głębokie, które po usunięciu żył powierzchownych powinny przejąć ich pracę,
  • podczas wstępnych badań lekarz wykrył chorobę zakrzepowo-zatorową,
  • ogólny stan zdrowia nie jest dobry, np. świeżo przebyty zawał serca, zaawansowana cukrzyca, nadczynność tarczycy.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: PhotoSpin

Aktualizacja: 24.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 59)
gagatek, 22.03.2016 16.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
problem żylaków mnie również dotyczy, możesz napisać szerzej o tej metodzi eleczenia radiofalowej? gdzie możńa taki zabieg wykonać?
 
Karola, 21.03.2016 08.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Metod jest obecnie wiele i lekarz powinien zadecydować jaka będzie najlepsza w konkretnym przypadku. Ja na początku nastawiałam się na skleroterapie, podobno najbardziej popularna - ale po konsultacjach okazało się, że można u mnie wykonać mniej inwazyjny zabieg chirurgii radiofalowej. Byłam w szpitalu w Warszawie na konsultacjach i pozniej zabiegu - wszystko na prawdę sprawnie i jestem zadowolona.
 
kaszurka, 12.03.2016 11.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja z żylakami męczyłam się przez 4 lata od pordu... nie ma sensu, samo się nie wyleczy. ostatecznie pomogła mi Pani doktor Julia Ciszak, wycinanie żylakó nie jest straszne, gdy opiekuje się Tobą prawdziwy specjalista :)
 
motylanoga, 30.11.2015 08.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tam w profemedzie gdzie ja byłam na konsultacji to na kilka dni w przód maksymalnie :) imprezę ostatkową chciałam jeszcze przejść bez rajstopki, zabieg lada chwila !
 
emanuella, 29.11.2015 22.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
miałam tak samo, w pierwszej chwili złapałam się na tym, że bałam się, że kwota będzie dla mnie nie do przeszkoczenia, ale 500zł to faktycznie bardzo przystępna cena. ciekawe jak z terminami - czy się sprawnie uda umówić
 
motylanoga, 23.11.2015 18.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
takie pończoszki to chyba nie są jakoś bardzo drogie? ogólnie spodziewałam się, że całość wyniesie więcej a tu 500 zł :)
 
emanuella, 22.11.2015 21.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
no to ja mam niewiele więcej, bo 29. tak samo jak Ty, w życiu bym nie pomyślała, że będę się w tym wieku o żylaki martwić. o skleroterapii słyszałam dosyć dużo, pora roku sprzyja więc trzeba do finału doprowadzić. kupiłam sobie już pończochy i getry uciskające, dedykowane problemom z żylakami bo ponoć po zabiegu trzeba je nosić
 
motylanoga, 10.11.2015 21.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja jestem po konsultacji w klinice w wawie, cieszę się strasznie bo właśnie wyczekiwałam jesieni żeby iść na ten zabieg i pozbyć się tych szkarad z mojej łydki :) podobno nie boli, a nawet gdyby bolało to i tak nic by mnie to nie powstrzymało :D mam zaledwie 24 lata, myślałam że to nie wiek na takie przygody, no ale jednak ...
 
emanuella, 09.11.2015 21.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
może ze skleroterapią macie jakieś doświadczenia? kusi mnie, bo podobno bezbolesny zabieg no i dodatkowo pora roku sprzyja takiemu leczeniu, a już nie mogę patrzeć na te moje łydki :( jacyś fachowcy w tym temacie z warszawy?
 
Ekspert Diosminex, 30.07.2015 22.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niewydolność żylna nie rozwija się bezobjawowo. Warto reagować już na pierwsze jej objawy, takie jak opuchnięcie nóg, pieczenie kończyn, kurcze nocne i powstawanie pierwszych pajączków. Spowolnić postęp choroby może zmiana trybu życia na zdrowszy. Aktywność fizyczna, dieta, rzucenie palenia, uzupełnianie płynów i dbanie o nogi masażami, odpoczynkiem, czy robieniem sobie przerw w zbyt długim siedzeniu i staniu to część profilaktyki żylaków. Warto zastanowić się nad wsparciem jej żelem lub tabletkami z diosminą (np. Diosminexem Ulgą, czy Diosminexem). Diosmina zwiększa napięcie żylne i działa ochronnie na naczynia.
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy ma co drugi Polak. A przecież żylaki odbytu da się pokonać prostymi metodami. Dlatego nie...

więcej

49350

Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, ale terapię trzeba prowadzić zgodnie z zaleceniem...

więcej

34708

Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej występuje w przebiegu wielu schorzeń, nie tylko tych układu...

więcej

34058

Zakrzepica: przyczyny, objawy i leczenie Zakrzepica: przyczyny, objawy i leczenie

Zakrzepica - żylna choroba zakrzepowo-zatorowa czyli zakrzepowe zapalenie żył głębokich, może się...

więcej

32355

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Zaleca się, aby stosować tabletki antykoncepcyjne w sposób ciągły przez 3-4 cykle. Stałe przyjmowanie może bardzo zahamować wydzielanie hormonów na poziomie podwzgórzowo-przysadkowym i spowodować...

Preparat ten jest przeciwwskazany w łuszczycy, może spowodować zaostrzenie choroby.

Same te mutacje są jedynie czynnikiem ryzyka powikłań położniczych, stąd prowadzący ginekolog powinien rozważyć stosowanie leczenia przeciwzakrzepowego (co jest zależne od wywiadu rodzinnego oraz...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.