Zawał serca - jak go rozpoznać? Nietypowe objawy ZAWAŁU SERCA

maska dr Renata Houwald-Koronacka, kardiolog
Konsultant: dr Renata Houwald-Koronacka, kardiolog
19 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

W Polsce każdego dnia około 300 osób ma zawał serca. Nie zawsze jego objawem jest ostry ból w klatce piersiowej. Zawał może się objawiać dolegliwościami, które wcale nie kojarzą się z atakiem sercowym. Jak rozpoznać zawał serca? Jakie są objawy zawału serca?

Zawał serca (mięśnia sercowego) może mieć różne objawy. Zawał serca stwierdza się wtedy, gdy dochodzi do zamknięcia (zatkania) blaszką miażdżycową naczynia wieńcowego, czyli tętnicy doprowadzającej do serca utlenowaną krew. Ta część mięśnia sercowego, do której nie dochodzą krew i tlen, ulega wówczas martwicy. Zawał na ogół obejmuje lewą komorę serca, prawej dotyczy znacznie rzadziej.

Zawał serca: objawy typowe i nietypowe

Objawem typowego zawału serca jest ostry ból odczuwany w środkowej części klatki piersiowej, za mostkiem. Pacjenci określają go jako pieczenie, rozpieranie, rozrywanie, ucisk lub dławienie. Jeśli trwa krótko (kilka minut), najprawdopodobniej jest to ból wieńcowy - typowy objaw choroby niedokrwiennej serca. Gdy utrzymuje się dłużej (nawet pół godziny), zwykle oznacza atak serca. Ale nie zawsze tak jest. Zawał może bowiem dawać objawy, które zwykłemu człowiekowi trudno powiązać z sercem. Nietypowymi sygnałami zawału mogą być:

  • silna duszność bez wysiłku fizycznego, czyli duszność spoczynkowa;
  • uciskowy ból pleców między łopatkami;
  • symetrycznie występujące dokuczliwe bóle stawów łokciowych lub barkowych;
  • bóle żuchwy i krtani;
  • silny ból w górnej części brzucha, podobny do tego, który towarzyszy chorobom przewodu pokarmowego, np. atakowi choroby wrzodowej;
  • nudności lub wymioty, odbijanie się oraz dolegliwości gastryczne (np. biegunka), których nie da się uzasadnić, np. zatruciem pokarmowym.

Warto zapamiętać te symptomy, aby w porę wezwać pomoc i uratować własne lub czyjeś życie.

Zawał serca - liczy się czas

Skala spustoszeń poczynionych w sercu przez zawał zależy zwykle od czasu, w jakim chory trafi do szpitala. Zasada jest jedna - im szybciej, tym większe szanse na wyzdrowienie. W ciągu 3, nawet 6 godzin można przeprowadzić zabieg udrożnienia naczynia, a jeśli nie jest to możliwe - podać leki rozpuszczające zakrzep. Ale po 12 godzinach od pojawienia się ostrego bólu zawałowego niewiele można już zrobić. Często kończy się to śmiercią.

Zawał serca - na oddziale

Jeżeli pacjent szybko dotrze do szpitala, lekarze przystąpią do udrożnienia tętnic zaczopowanych przez zakrzep. Mogą np. wprowadzić do tętnicy cienki cewnik i poszerzyć specjalnym balonikiem zwężone naczynie. Natomiast w miejscu najbardziej zarośniętym przez blaszki miażdżycowe zakłada się stent (rurka z siateczki), który rozpręża się w naczyniu, rozszerza jego ścianki i krew może swobodnie przepływać. Zawał, który wydawał się w pierwszym rozpoznaniu bardzo rozległy, po zastosowaniu nowoczesnych technik leczenia może się okazać mniej groźny. A powstała po nim blizna, czyli całkowicie obumarła, zniszczona tkanka, zajmie tylko niewielki fragment mięśnia sercowego.

Zawał serca - czujność popłaca

Zwiększone ryzyko zawału może wynikać z trybu życia, ale też z obciążeń dziedzicznych i tych związanych z wiekiem lub płcią. Osoby, których dotyczą choćby dwa z poniższych stwierdzeń, muszą szczególnie dbać o serce, by uniknąć zawału:

Ważne

Ważne

Leki ratujące życie

Jeżeli podejrzewasz u siebie (lub innej osoby) świeży zawał serca, czekając na pogotowie, zażyj bądź podaj choremu 2 tabletki zawierające kwas acetylosalicylowy. Ma on właściwości przeciwzakrzepowe, dzięki czemu zmniejszy straty, jakie zawał poczyni w sercu, być może uratuje życie, ale na pewno nie zaszkodzi. Inaczej jest z nitrogliceryną, która rozszerza naczynia i obniża ciśnienie krwi. Można ją podać tylko wtedy, gdy mamy absolutną pewność, że nastąpił świeży zawał. Gdy przyczyny dolegliwości, np. zasłabnięcia, nie są znane, podanie tego leku może pogorszyć stan chorego.

Kobiety mają mniejsze szanse na przeżycie zawału serca

Źródło: newsrm.tv

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 16.08.2017

Komentarze (1 - 10 z 19)
Jolanta, 28.06.2017 08.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Swoje w życiu przeszłam ale moment kiedy doznalam zawału był najgorszym w moim 70kilku letnim życiu. stres z bólem i potem cisza. Uratowała mnie sąsiadka jestem jej wdzięczna, nigdy nie zastanawiałam się jak to jest przed po zawale. O tym tylko się słyszało, a że całkiem zdrowo się odżywialam nie przyjmowała tego do wiadomości. Ale jednak każdy może niestety przejść zawał. Moje kochane dzieci wykupily mi pakiet rehabilitacji kardiologicznej niedaleko teżni w uzdrowisku w konstacinie. Odpoczywam, nabieram sił. Dużo Mo to daje i mówię to szczerze, żałuję że wcześniej nie zadbałam o siebei
 
Karolina, 24.03.2017 22.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A moj tatus tez nie chorowal 64 lata wracal z dzialki zaslabl rozlegly zawal 18.03 reanimowali 40 minut i nic
 
Kruszynka, 10.02.2017 13.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moj tata mial 54 lata zmar w sobote Mama mowi ze ojciec sie nie skarżył na ból w klatce pieesiowej oczywiscie nie chciał jeździć do lekarzy i stalo się
 
Sztygar, 06.12.2016 00.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zawał jest najczęstszą przyczyną śmierci..górników
 
Anja , 15.03.2016 22.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mojej koleżanki mama zmarła dokładnie z takimi samymi objawami. Żaden lekarz nie połączył bólu brzucha z zawałem.
 
Rafal, 26.02.2016 12.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ekg prezentuje zaburzenia rytmu serca w chwili wykonywania badania. Nie uchwyci wiec nadchodzacych problemow kardiologicznych.
 
..., 01.09.2015 10.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja babcia tradfila do szpitala dziś około 7 teraz leży na ojomie , choruje na cukrzyce . Bardzo sie boje , jestem dobrej myśli że wyjdzie z tego :(
 
Pomoc, 29.08.2015 23.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ile czasu życia maksymalnie zostaje jeśli się ma zawał a się o tym nie wie od rozpoczęcia?
 
Kasia, 28.08.2015 21.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój tatuś w ubiegłym tygodniu zmarł na zawał serca mając 67 lat, miesiąc wcześniej poprzedziły go '' nudności, odbijanie się oraz biegunka,, ,''silny ból w górnej części brzucha, podobny do tego, który towarzyszy chorobom przewodu pokarmowego'' lekarz do którego tata zgłosił się z tymi objawami skierował tatę na USG jamy brzusznej i zapisał leki na żołądek. tata od wielu lat chorował na serce, ten lekarz znał go od lat i nie pokojarzył faktów. Ja nie jestem lekarzem ale podejrzewam, że mógł być to mniej rozległy zawał a później przyszedł ten który nie dał mu już szans.
 
Waldemar Kraków, 26.07.2015 13.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 56 lat. 86 dni temu miałem rozległy zwała serca ściany przedniej. Frakcja wyrzutową po rehabilitacji 25-35%, za tydzień mam mieć wszczepiony kardiowerter - więc serce zniszczone. Byłem aktywny fizycznie - nawet w przeddzień zawału, zaledwie podpalałem papierosy, cholesterol niemal w normie, lekkie z rzadka nadciśnienie, za dużo pracy , stres ale bez szału.... Żadnych typowych objawów!!! Jedynie słabość, mdłości, kołatanie serca, niepokój, drżenie rąk, potliwość, zero bólu. Za 35 minut od pierwszego objawu byłem na SOR, w ciągu 2 kolejnych godzin byłem po koronorografii (3 stenty). Pomoc natychmiastowa więc reguł nie ma. Stwierdzenie, że cud, że przeżyłem, mnie nie pociesza. Zawał bez ostrzeżenia , bez incydentów poprzedzających. EKG to musztarda po obiedzie. Nie wiem jakie badanie obrazuje stan serca, naczyń - chyba echo serca ale pewności nie mam. UWAŻAJCIE !!!
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków? Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków?

Domowe sposoby na nadciśnienie tętnicze sprawią, że uchronisz serce przed skutkami często...

więcej

225

Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, ale terapię trzeba prowadzić zgodnie z zaleceniem...

więcej

224

HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy (guzki krwawnicze) ma każdy, żylaki odbytu - co drugi Polak. Objawy choroby hemoroidalnej...

więcej

206

Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej występuje w przebiegu wielu schorzeń, nie tylko tych układu...

więcej

201

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Wazelina może być zbyt ciężka i zatykająca ujścia gruczołów łojowych. Sugeruję zastosowanie specjalnych kremów ochronnych przeznaczonych na zimę (zawierają kompleksy lipidowe) dostępnych w aptekach.

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Nic nie wiadomo, aby mleko miało wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Radzę jednak popijać tabletkę wodą.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.