Zakrzepica to żylna choroba zakrzepowo-zatorowa czyli zakrzepowe zapalenie żył głębokich

Konsultant:dr hab. med. Zbigniew Gałązka, chirurg naczyniowy, angiolog
134 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk

Zakrzepica - żylna choroba zakrzepowo-zatorowa czyli zakrzepowe zapalenie żył głębokich, może się przydarzyć w każdym wieku. Zakrzepica zwykle jednak atakuje osoby po sześćdziesiątce. Częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Bywa, że zakrzepica bardzo długo nie daje żadnych objawów. I na tym polega cały problem. Bo jeśli nie zacznie się zakrzepicy w porę leczyć, potrafi być niebezpieczna dla życia.

Zakrzepica czyli żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (zakrzepowe zapalenie żył głębokich) zazwyczaj zajmuje żyły podudzia (łydki), znacznie rzadziej - uda czy miednicy. Sporadycznie rozwija się w innym fragmencie układu żylnego. Samo powstanie zakrzepu nie jest niebezpieczne dla życia. Ale oderwanie się go od ściany żyły (zwłaszcza gdy jest duży) może spowodować zator tętnicy płucnej i śmierć w ciągu kilku sekund. Dlatego właśnie nie wolno lekceważyć zakrzepicy.

Zakrzepica: przyczyny

W zdrowym układzie krwionośnym krew płynie wartko żyłami do serca. Tłoczenie krwi z nóg w kierunku przeciwnym do siły ciężkości ułatwiają pracujące mięśnie. Zaś spływanie krwi w dół uniemożliwiają zastawki znajdujące się w naczyniach żylnych. Jeśli krew chciałaby “zawrócić”, zatrzaskują się i zamykają powrotną drogę. 
Jeżeli któryś z elementów tego mechanizmu zawodzi, krew zalega w żyłach, co prowadzi do stanu zapalnego, a następnie do uszkodzenia warstwy nabłonka wyścielającego naczynie - śródbłonka. W miejscach uszkodzeń płytki krwi “przyklejają się” do śródbłonka i do siebie nawzajem, tworząc skrzeplinę (zakrzep). Zmniejsza ona średnicę naczyń krwionośnych, utrudniając tym samym odpływ krwi obwodowej do serca.
Reakcja organizmu na zakrzep jest różna. Bywa, że zostaje wchłonięty - wtedy jednak ulegają uszkodzeniu znajdujące się w jego obrębie zastawki oraz wewnętrzne ściany żyły i powstanie nowych skrzeplin jest tylko kwestią czasu. Niekiedy robią się już w trakcie wchłaniania zakrzepliny, choć zdarza się, że dopiero po wielu miesiącach lub latach. 
Gdy organizm nie wchłonie skrzepliny, może się ona tak rozrosnąć, że zatka żyłę jak korek. I choć zwykle czopuje żyły głębokie podudzia, taka sytuacja sprzyja powstawaniu nowych zakrzepów i rozprzestrzenianiu się ich do żyły podkolanowej oraz udowej. Będą one otaczać kolejne zastawki i uniemożliwiać im normalną pracę.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Czasem zakrzep odrywa się od ściany naczynia i płynie z krwią przez serce do tętnicy płucnej. Jeśli skrzepliny są małe, zatykają naczynie częściowo. Duży zakrzep powoduje zator tętnicy płucnej, co grozi ostrą niewydolnością krążenia i nagłym zgonem.
O zatkaniu tętnicy płucnej może świadczyć kłujący ból w klatce piersiowej, duszność, gorączka, kaszel (czasem z odkrztuszaniem krwi), zaburzenia równowagi, utrata przytomności. Wszelkie zaburzenia w układzie oddechowym wymagają szybkiej interwencji specjalisty.
Niestety, wystąpienia zatoru często nie poprzedzają żadne objawy.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Luiza Lewandowska, 17.12.2013 14:18
Polecam stosowanie preparatów ziołowych które stabilizują ciśnienie krwi i wspomagają serce oraz oczyszczają regulują pozim złego cholesterolu który może prowadzić do zakrzepicy. Ziołowe suplementy diety poprawiają samopoczucie, zapobiegają staną depresyjnym i pozytywnie nastawiają do życia to z pewnością Alveo poczytajcie proszę o działaniu tego preparatu ziołowego, na pewno wielu z Was o nim słyszało a może nawet stosowało.
Nie zarejestrowany, 18.10.2013 20:18
jestem 2 lata po zakrzepicy a właściwie ciągle choruje, biore leki przeciwzakrzepowe itd. u mnie spowodowane to było głównie brakiem środków antykoncepcyjnych. Ja też jestem po zakrzepie w lewej nodze nadal się leczę a noga cholernie boli ja też brałam tabletki antykocepcyjne
 

Początek zakrzepicy

Krew sprawnie płynie “do góry”, jeśli:

  • Serce i układ krwionośny jest sprawny - krew ma odpowiednie ciśnienie i rytmicznie przepływa przez naczynia krwionośne.
  • Pracujące mięśnie wspomagają wypychanie krwi w kierunku serca.
  • Nic nie blokuje zastawek - bo tylko wtedy mogą zapobiegać cofaniu się krwi.

Gdy jakiś warunek nie jest spełniony, w żyłach zalega krew, dochodzi do stanu zapalnego i uszkodzenia żyły - to początek zakrzepicy.

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa: objawy

Pierwszym jest gwałtowny ból w łydce, który tłumaczymy skurczem mięśni. Ale w odróżnieniu od zwykłego skurczu ból nie tylko nie ustępuje, ale nasila się przy zginaniu stopy i naciskaniu na podeszwę. To utrudnia chodzenie, stanie, wykonanie najmniejszego ruchu.
Bólowi zwykle towarzyszy obrzęk. Opuchlizna pojawia się najczęściej w okolicy kostki, czasem na całym podudziu lub udzie, ale zawsze poniżej zakrzepu. Skóra jest ciepła i zaczerwieniona - to skutek stanu zapalnego naczynia i zwiększonego przepływu krwi w naczyniach włosowatych.
Czasem pojawia się stan podgorączkowy, ale gorączka może także dochodzić nawet do 40 st. C i być jedynym objawem choroby. Niektórzy chorzy skarżą się na przyspieszoną czynność serca (tachykardia).
Nie powinniśmy bagatelizować żadnego z objawów. Niestety, nie przychodzi nam do głowy, by biec do lekarza z powodu obrzęku czy uczucia dyskomfortu w nodze. Lekceważymy nawet, jak pobolewa czy jest napięta. Dlatego do lekarza najczęściej zgłaszają się osoby z zaawansowaną chorobą.
Jednak zakrzepica (np. naczyń w obrębie miednicy) może przebiegać bezobjawowo. I dowiadujemy się o niej przez przypadek albo w wyniku powikłań. Do najczęstszych należy tzw. zespół pozakrzepowy, który rozwija się na skutek znacznego uszkodzenia zastawek układu żylnego. Może on być następstwem zarówno bezobjawowego, jak objawowego, leczonego i nieleczonego zapalenia żył głębokich podudzia. Cienka, napięta, połyskliwa skóra z brunatnymi przebarwieniami na podudziu to typowe symptomy. Czasem na nodze powstają trudno gojące owrzodzenia, które mają tendencję do nawrotów. Mogą się one pojawić nawet po kilku latach od ustąpienia choroby.

2
1
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 13.10.2014

Komentarze (1 - 10 z 134)
boguslavos@neostrada.pl, 28.09.2014 17.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od kilku dni mam silne bóle przy chodzeniu i staniu w lewj nodze od przodu blw pobliżu stopy. Najpierw miałem objawy rwy kulszowej z bólem promieniującym do łydki i lekarz wypisał leki rozluxniające oraz przecw bólowy i przeciw zapalny. i objawy rwy kulszowej ustępują, jednak bole w lewej nodz u dołu sa nadal bardzo silne.
 
mandy, 09.07.2014 12.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dowiedziałam się, że mam chorobę zakrzepową, kiedy byłam na wizycie w rehabilis. Doktor Małek powiedział, że musimy zrobić usg dopplera i wtedy okazało się, że mam właśnie to. Cieszę się, ze tak szybko to wykryli, bo leczenie też nie jest skomplikowane, a czytałam, ze kobiety z tym zwlekały i czekały i mają o wiele bardziej skomplikowaną sytuację.
 
anna, 01.06.2014 21.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
justyna podobnie jak ciebie lecza mnie w anglii gdy ide do kontroi mowia z usmiechem ze jest ok a nogi szczegolnie prawa jest opuchnieta isina w polsce lekarz zalecil mi ponczochy masujace i tabletki cyclo 3 fort pracuje przy maszynie po 10 i wiecej godzin w butach z blachami po 3 godz nogi mnie parza ale robic trzeba mam 50 lat imusialam wyjechac jak mnostwo ludzi bo w polsce nie ma dla ludzi w moim wieku nie ma pracy i skad wtedy wziasc na lekarzy? nie wiem jak to wszystko dla mnie sie skonczy
 
agata, 01.06.2014 21.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy noszenie ponczoch masujacych pomoze na tyle zeby obylo sie bez usuwania zyly? prosze o odpowiedz kogos kto ma lub mial ten problem
 
Wiola, 26.12.2013 21.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Smutne jest to, co przeszłaś. Ja miałam poród kleszczowy, przeżyłam, mam córkę i siebie - ale nie było to łatwe. Życzę ci wytrwałości. Podaj swój email, częściej do ciebie coś napiszę, Wiola
 
nancy, 04.09.2013 22.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, u mnie zatorowość płucna wystąpiła w trakcie ciąży, byłam wtedy w 9 tygodniu. Trafiłam do szpitala z powodu ostrej anemii, poziom hemoglobiny we krwi nie przekraczał 5, a dla przypomnienia - zdrowa kobieta powinna mieć od 12 do 16. Anemia była powikłaniem innej choroby, na którą cierpię: colitis ulcerosa (to przez nią traciłam znaczną ilość krwi, przez krwawe biegunki). W szpitalu przetoczyli mi trzy jednostki krwi. Następnego dnia rano poczułam silne duszności i ból w klatce piersiowej - to był zator. Byłam wtedy pacjentką na oddziale ginekologii, bo jak wspominałam byłam w ciąży. Zanim lekarze zorientowali się, co mi dolega minęły 3 godziny. Przetransportowano mnie do innego szpitala na oddział kardiologii. Zator udało się po długiej terapii heparynę rozpuścić. Jako przyczynę zatoru lekarze sugerowali to że byłam w ciąży oraz jako drugi czynnik - długotrwałe przyjmowanie sterydów (na chorobę colitis ulcerosa). Po 2 tygodniach w szpitalu lekarze wypisali mnie do domu z zaleceniem robienia sobie zastrzyków z heparyny do końca ciąży. Tak zrobiłam. Myślałam, że wszystko co najgorsze już mamy za sobą. Tak było do 32 tygodnia ciąży. W nocy zaczęłam krwawić z dróg rodnych. Wezwałam karetkę, zawieźli mnie do szpitala. Zrobili mi wszystkie badania, przygotowywali do cesarskiego cięcia. Zamówili karetkę dla mojej córeczki, żeby zaraz po porodzie przetransportować ją do bardziej wyspecjalizowanego szpitala. Niestety, godzinę przed wyznaczonym czasem na cesarskie cięcie odkleiło mi się łożysko. Lekarze nie zdołali uratować mojego dziecka. Uratowali mnie i zostawili mi to brzemię. Codziennie myślę o mojej córeczce, choć minęło już trochę czasu. Codziennie budzę się z myślą że to ona powinna przeżyć - nie ja.
 
Beata , 03.07.2013 23.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ta choroba dotknęła niestety moją mamę - 59 lat. Zaczęło się od zwykłego bólu nogi i lekkiego bólu brzucha. Przez brak kompetencji lekarzy i testowanie na niej wszystkiego co popadnie, od varfin clexane, heparyna, teraz xarelto, obecnie jej stan jest krytyczny, leży w szpitalu pod heparyną, ponieważ pojawiają się nowe zatory i guz prawdopodobnie złośliwy (bez wykonanej uprzednio biopsji) i nie noże mieć operacji, a "on" rośnie. Nie wiem co mam robić dalej, gdzie szukać pomocy, czy w Poznaniu nie ma nikogo inteligentnego, by mógł ją uratować. Jeśli ktoś coś wie, proszę o kontakt, gdzie mam iść i co robić...
 
Saba, 03.07.2013 22.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja ciocia trafiła do szpitala z zatorowością płucną... Po badaniach okazało się, że zakrzepica spowodowana jest przed guz, który znaleziono na jajniku. Guz uciska żyły i tworzą się skrzepy (zakrzepica)... Lekarze odmawiają usunięcia guza z powodu zakrzepicy. Boją się operować albo po prostu olewają pacjenta. Nie wiemy co robic? Ciocia jest w bardzo złym stanie. Guz rośnie i podejrzewają raka! Czy ktoś ma jakiś kontakt do lekarza (Poznań), który spotkał się z czymś podobnym? Dziękuję
 
aga, 05.06.2013 20.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja mama ma zakrzepicę lewego uda w pachwinie, była w szpitalu 2 tygodnie i wypisali ją na domowe leczenie, ale tabletki nie działają i zastrzyki w brzuch, zator jest i w ogóle się nie rozpuszcza, nie wiedzą co robić i ja też. Powiedzcie, co mam robić, gdzie się udać????
 
Justyna, 16.05.2013 23.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam rocznikowo 20lat i jestem po operacji obu kończyń ponieważ w prawej miałam zakrzep który uniemożliwiał mi chodzenie bo przy staniu, czy chodzeniu noga puchła, kolor nogi zmienił się tak mocno że można było porównac do buraka. Lewą zoperowali profilaktycznie poprostu by przeczyścic żyły.Mam w prawej nodze wstawiony sted. Zaszłam w ciąze ale niestety ryzyko bylo duuze wiec niestety ale nie moglam nocis ciazy dalej bo zagrazalo to zycie przedewszystkim moje ale i dziecka. Tak napraw de w Polsce mialam kontrole gdzie potraktowali mnie jak 'nienormalna' a operacje miełam w Niemczech ponieważ tutaj mieszkam. Całe szczescie ze trafilam na lekarzy gdzie potraktowali mnie powaznie bo przed tym bylam w szpitalu gdzie stwierdzili ze nic mi nie jest a po tygodniu lezalam juz na stole operacyjnym. Operacja trwala 7h ponad. Tak jak pisalam u gory pojechalam na swieta do Polski i tam miala sie odbyc kontrola, ale nasi lekarze byli w szoku ze przebylam taka operacje, ze jak to ze u nich sie lezy na zakrzepice 3 miesiace gdzie 1 miesiac sie nie chodzi wogole... SKANDAL! takze moja kontrola wogole sie nie odbyla, nie zbadano mnie. Zdziwieniem byly tez leki ktore dostawalam bo u nich bierze sie zastrzyki na rozrzedzenie krwi. Tak mam mame ktora mieszka w Polsce i ma ten sam problem, takze zamiast jeden lekarz prowadzic pacjentke to co kontrola jest inny i niby wszystko jest okej, ale tak naprawde ledwo chodzi. Ciesze sie ze trafilam na ludzi, szpital, lekarzy tak cudownych ze do tej pory mam z nimi wspanialy kontakt.
 
następne »
strona 1 z 14
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ARYTMIA SERCA - objawy, skutki, diagnoza, leczenie ARYTMIA SERCA - objawy, skutki, diagnoza, leczenie

W ciągu doby nasze serce naturalnie zmienia swój rytm. Łomocze, potyka się lub niemal zamiera. To...

więcej

22404

Guzki krwawnicze odbytu: przyczyny, objawy, leczenie Guzki krwawnicze odbytu: przyczyny, objawy, leczenie

Guzki krwawnicze odbytu (hemoroidy), mogą dać o sobie znać w każdym wieku, zwłaszcza gdy...

więcej

11750

Zakrzepica to żylna choroba zakrzepowo-zatorowa czyli zakrzepowe zapalenie żył głębokich Zakrzepica to żylna choroba zakrzepowo-zatorowa czyli zakrzepowe zapalenie żył głębokich

Zakrzepica - żylna choroba zakrzepowo-zatorowa czyli zakrzepowe zapalenie żył głębokich, może się...

więcej

19404

SKOKI CIŚNIENIA są niebezpieczne dla zdrowia SKOKI CIŚNIENIA są niebezpieczne dla zdrowia

Ciśnienie to barometr naszych emocji. Rośnie, gdy się kłócimy. Spada, kiedy odpoczywamy. Źle, kiedy...

więcej

13822

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Grupy wsparcia
data

Październik 25, 2014

Chciałem schudnąć i kupiłem wszystkie reklamowane środki. Wydałem na nie tyle, że z ledwością starczyło mi tylko na najprostsze jedzenie. I nastąpił cud! Schudłem! Dziękuję droga redakcjo.

data

Październik 25, 2014

Zostawić faceta, może się wówczas opamięta z obżarstwem. Poza tym nie jesteś jeszcze jego żoną, jak mniemam. A jest w stanie zarobić na tyle jedzenia?

data

Październik 23, 2014

Novoslim jeeeeeest najlepszy! właśnie się ważyłam minął miesiąc i już 3 kg mniej jak tak dalej pójdzie to sukces życia!

data

Październik 23, 2014

Jeżeli sie odchudzać to na prawdę w sposób zdrowy i bezpieczny.Sama nie muszę i nie musiałam się nigdy odchudzać ale moja koleżanka stosowała właśnie tabletki Foreverslim.I schudła sporo ale z tego co mi wiadomo jest zdrowa i do dnia dzisiejszego nie przytyła.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.