Zakrzepica: przyczyny, objawy i leczenie

Konsultant: dr hab. med. Zbigniew Gałązka, chirurg naczyniowy, angiolog
136 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk

Zakrzepica - żylna choroba zakrzepowo-zatorowa czyli zakrzepowe zapalenie żył głębokich, może się przydarzyć w każdym wieku. Zakrzepica zwykle jednak atakuje osoby po sześćdziesiątce. Częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Bywa, że zakrzepica bardzo długo nie daje żadnych objawów. I na tym polega cały problem. Bo jeśli nie zacznie się zakrzepicy w porę leczyć, potrafi być niebezpieczna dla życia.

Zakrzepica czyli żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (zakrzepowe zapalenie żył głębokich) zazwyczaj zajmuje żyły podudzia (łydki), znacznie rzadziej - uda czy miednicy. Sporadycznie rozwija się w innym fragmencie układu żylnego. Samo powstanie zakrzepu nie jest niebezpieczne dla życia. Ale oderwanie się go od ściany żyły (zwłaszcza gdy jest duży) może spowodować zator tętnicy płucnej i śmierć w ciągu kilku sekund. Dlatego właśnie nie wolno lekceważyć zakrzepicy.

Zakrzepica: przyczyny

W zdrowym układzie krwionośnym krew płynie wartko żyłami do serca. Tłoczenie krwi z nóg w kierunku przeciwnym do siły ciężkości ułatwiają pracujące mięśnie. Zaś spływanie krwi w dół uniemożliwiają zastawki znajdujące się w naczyniach żylnych. Jeśli krew chciałaby “zawrócić”, zatrzaskują się i zamykają powrotną drogę. 
Jeżeli któryś z elementów tego mechanizmu zawodzi, krew zalega w żyłach, co prowadzi do stanu zapalnego, a następnie do uszkodzenia warstwy nabłonka wyścielającego naczynie - śródbłonka. W miejscach uszkodzeń płytki krwi “przyklejają się” do śródbłonka i do siebie nawzajem, tworząc skrzeplinę (zakrzep). Zmniejsza ona średnicę naczyń krwionośnych, utrudniając tym samym odpływ krwi obwodowej do serca.
Reakcja organizmu na zakrzep jest różna. Bywa, że zostaje wchłonięty - wtedy jednak ulegają uszkodzeniu znajdujące się w jego obrębie zastawki oraz wewnętrzne ściany żyły i powstanie nowych skrzeplin jest tylko kwestią czasu. Niekiedy robią się już w trakcie wchłaniania zakrzepliny, choć zdarza się, że dopiero po wielu miesiącach lub latach. 
Gdy organizm nie wchłonie skrzepliny, może się ona tak rozrosnąć, że zatka żyłę jak korek. I choć zwykle czopuje żyły głębokie podudzia, taka sytuacja sprzyja powstawaniu nowych zakrzepów i rozprzestrzenianiu się ich do żyły podkolanowej oraz udowej. Będą one otaczać kolejne zastawki i uniemożliwiać im normalną pracę.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Czasem zakrzep odrywa się od ściany naczynia i płynie z krwią przez serce do tętnicy płucnej. Jeśli skrzepliny są małe, zatykają naczynie częściowo. Duży zakrzep powoduje zator tętnicy płucnej, co grozi ostrą niewydolnością krążenia i nagłym zgonem.
O zatkaniu tętnicy płucnej może świadczyć kłujący ból w klatce piersiowej, duszność, gorączka, kaszel (czasem z odkrztuszaniem krwi), zaburzenia równowagi, utrata przytomności. Wszelkie zaburzenia w układzie oddechowym wymagają szybkiej interwencji specjalisty.
Niestety, wystąpienia zatoru często nie poprzedzają żadne objawy.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
magiczka, 18.11.2014 9:47
Od kilku miesięcy mam problem z zakrzepicą żył... Sporo informacji znalazłam na https://www.zakrzepica24.pl - może komuś się przyda do poczytania. W nodze występuje bardzo dokuczliwy ból i opuchlizna, czasami boli tak, że mam ochotę płakać...
Luiza Lewandowska, 17.12.2013 14:18
Polecam stosowanie preparatów ziołowych które stabilizują ciśnienie krwi i wspomagają serce oraz oczyszczają regulują pozim złego cholesterolu który może prowadzić do zakrzepicy. Ziołowe suplementy diety poprawiają samopoczucie, zapobiegają staną depresyjnym i pozytywnie nastawiają do życia to z pewnością Alveo poczytajcie proszę o działaniu tego preparatu ziołowego, na pewno wielu z Was o nim słyszało a może nawet stosowało.
 

Początek zakrzepicy

Krew sprawnie płynie "do góry", jeśli:

  • Serce i układ krwionośny jest sprawny - krew ma odpowiednie ciśnienie i rytmicznie przepływa przez naczynia krwionośne.
  • Pracujące mięśnie wspomagają wypychanie krwi w kierunku serca.
  • Nic nie blokuje zastawek - bo tylko wtedy mogą zapobiegać cofaniu się krwi.

Gdy jakiś warunek nie jest spełniony, w żyłach zalega krew, dochodzi do stanu zapalnego i uszkodzenia żyły - to początek zakrzepicy.

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa: objawy

Pierwszym jest gwałtowny ból w łydce, który tłumaczymy skurczem mięśni. Ale w odróżnieniu od zwykłego skurczu ból nie tylko nie ustępuje, ale nasila się przy zginaniu stopy i naciskaniu na podeszwę. To utrudnia chodzenie, stanie, wykonanie najmniejszego ruchu.
Bólowi zwykle towarzyszy obrzęk. Opuchlizna pojawia się najczęściej w okolicy kostki, czasem na całym podudziu lub udzie, ale zawsze poniżej zakrzepu. Skóra jest ciepła i zaczerwieniona - to skutek stanu zapalnego naczynia i zwiększonego przepływu krwi w naczyniach włosowatych.
Czasem pojawia się stan podgorączkowy, ale gorączka może także dochodzić nawet do 40 st. C i być jedynym objawem choroby. Niektórzy chorzy skarżą się na przyspieszoną czynność serca (tachykardia).
Nie powinniśmy bagatelizować żadnego z objawów. Niestety, nie przychodzi nam do głowy, by biec do lekarza z powodu obrzęku czy uczucia dyskomfortu w nodze. Lekceważymy nawet, jak pobolewa czy jest napięta. Dlatego do lekarza najczęściej zgłaszają się osoby z zaawansowaną chorobą.
Jednak zakrzepica (np. naczyń w obrębie miednicy) może przebiegać bezobjawowo. I dowiadujemy się o niej przez przypadek albo w wyniku powikłań. Do najczęstszych należy tzw. zespół pozakrzepowy, który rozwija się na skutek znacznego uszkodzenia zastawek układu żylnego. Może on być następstwem zarówno bezobjawowego, jak objawowego, leczonego i nieleczonego zapalenia żył głębokich podudzia. Cienka, napięta, połyskliwa skóra z brunatnymi przebarwieniami na podudziu to typowe symptomy. Czasem na nodze powstają trudno gojące owrzodzenia, które mają tendencję do nawrotów. Mogą się one pojawić nawet po kilku latach od ustąpienia choroby.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 31.03.2015

Komentarze (1 - 10 z 136)
EM, 21.03.2015 06.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
kiedyś stawiano pijawki
 
Marzena, 27.10.2014 09.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przestrzegam przed braniem środków antykoncepcyjnych i palenia papierosów. W moim przypadku była to mieszanka wybuchowa. Zaczęło się niewinnie od bólu nóg. Zganiałam to na stojący charakter pracy, ale nawet podczas odpoczynku dawał o sobie znać. Trafiłam do lekarza rodzinnego, który skierował mnie do specjalisty. Okazało się że mam zakrzepicę. Rozpoczęłam długi proces leczenia. Dzisiaj profilaktycznie stosuję taksyfolinę, o której usłyszałam od jednej z pacjentek w przychodni. polecam.
 
boguslavos@neostrada.pl, 28.09.2014 17.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od kilku dni mam silne bóle przy chodzeniu i staniu w lewj nodze od przodu blw pobliżu stopy. Najpierw miałem objawy rwy kulszowej z bólem promieniującym do łydki i lekarz wypisał leki rozluxniające oraz przecw bólowy i przeciw zapalny. i objawy rwy kulszowej ustępują, jednak bole w lewej nodz u dołu sa nadal bardzo silne.
 
mandy, 09.07.2014 12.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dowiedziałam się, że mam chorobę zakrzepową, kiedy byłam na wizycie w rehabilis. Doktor Małek powiedział, że musimy zrobić usg dopplera i wtedy okazało się, że mam właśnie to. Cieszę się, ze tak szybko to wykryli, bo leczenie też nie jest skomplikowane, a czytałam, ze kobiety z tym zwlekały i czekały i mają o wiele bardziej skomplikowaną sytuację.
 
anna, 01.06.2014 21.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
justyna podobnie jak ciebie lecza mnie w anglii gdy ide do kontroi mowia z usmiechem ze jest ok a nogi szczegolnie prawa jest opuchnieta isina w polsce lekarz zalecil mi ponczochy masujace i tabletki cyclo 3 fort pracuje przy maszynie po 10 i wiecej godzin w butach z blachami po 3 godz nogi mnie parza ale robic trzeba mam 50 lat imusialam wyjechac jak mnostwo ludzi bo w polsce nie ma dla ludzi w moim wieku nie ma pracy i skad wtedy wziasc na lekarzy? nie wiem jak to wszystko dla mnie sie skonczy
 
agata, 01.06.2014 21.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy noszenie ponczoch masujacych pomoze na tyle zeby obylo sie bez usuwania zyly? prosze o odpowiedz kogos kto ma lub mial ten problem
 
Wiola, 26.12.2013 21.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Smutne jest to, co przeszłaś. Ja miałam poród kleszczowy, przeżyłam, mam córkę i siebie - ale nie było to łatwe. Życzę ci wytrwałości. Podaj swój email, częściej do ciebie coś napiszę, Wiola
 
nancy, 04.09.2013 22.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, u mnie zatorowość płucna wystąpiła w trakcie ciąży, byłam wtedy w 9 tygodniu. Trafiłam do szpitala z powodu ostrej anemii, poziom hemoglobiny we krwi nie przekraczał 5, a dla przypomnienia - zdrowa kobieta powinna mieć od 12 do 16. Anemia była powikłaniem innej choroby, na którą cierpię: colitis ulcerosa (to przez nią traciłam znaczną ilość krwi, przez krwawe biegunki). W szpitalu przetoczyli mi trzy jednostki krwi. Następnego dnia rano poczułam silne duszności i ból w klatce piersiowej - to był zator. Byłam wtedy pacjentką na oddziale ginekologii, bo jak wspominałam byłam w ciąży. Zanim lekarze zorientowali się, co mi dolega minęły 3 godziny. Przetransportowano mnie do innego szpitala na oddział kardiologii. Zator udało się po długiej terapii heparynę rozpuścić. Jako przyczynę zatoru lekarze sugerowali to że byłam w ciąży oraz jako drugi czynnik - długotrwałe przyjmowanie sterydów (na chorobę colitis ulcerosa). Po 2 tygodniach w szpitalu lekarze wypisali mnie do domu z zaleceniem robienia sobie zastrzyków z heparyny do końca ciąży. Tak zrobiłam. Myślałam, że wszystko co najgorsze już mamy za sobą. Tak było do 32 tygodnia ciąży. W nocy zaczęłam krwawić z dróg rodnych. Wezwałam karetkę, zawieźli mnie do szpitala. Zrobili mi wszystkie badania, przygotowywali do cesarskiego cięcia. Zamówili karetkę dla mojej córeczki, żeby zaraz po porodzie przetransportować ją do bardziej wyspecjalizowanego szpitala. Niestety, godzinę przed wyznaczonym czasem na cesarskie cięcie odkleiło mi się łożysko. Lekarze nie zdołali uratować mojego dziecka. Uratowali mnie i zostawili mi to brzemię. Codziennie myślę o mojej córeczce, choć minęło już trochę czasu. Codziennie budzę się z myślą że to ona powinna przeżyć - nie ja.
 
Beata , 03.07.2013 23.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ta choroba dotknęła niestety moją mamę - 59 lat. Zaczęło się od zwykłego bólu nogi i lekkiego bólu brzucha. Przez brak kompetencji lekarzy i testowanie na niej wszystkiego co popadnie, od varfin clexane, heparyna, teraz xarelto, obecnie jej stan jest krytyczny, leży w szpitalu pod heparyną, ponieważ pojawiają się nowe zatory i guz prawdopodobnie złośliwy (bez wykonanej uprzednio biopsji) i nie noże mieć operacji, a "on" rośnie. Nie wiem co mam robić dalej, gdzie szukać pomocy, czy w Poznaniu nie ma nikogo inteligentnego, by mógł ją uratować. Jeśli ktoś coś wie, proszę o kontakt, gdzie mam iść i co robić...
 
Saba, 03.07.2013 22.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja ciocia trafiła do szpitala z zatorowością płucną... Po badaniach okazało się, że zakrzepica spowodowana jest przed guz, który znaleziono na jajniku. Guz uciska żyły i tworzą się skrzepy (zakrzepica)... Lekarze odmawiają usunięcia guza z powodu zakrzepicy. Boją się operować albo po prostu olewają pacjenta. Nie wiemy co robic? Ciocia jest w bardzo złym stanie. Guz rośnie i podejrzewają raka! Czy ktoś ma jakiś kontakt do lekarza (Poznań), który spotkał się z czymś podobnym? Dziękuję
 
następne »
strona 1 z 14
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Tachykardia oznacza przyspieszone bicie serca Tachykardia oznacza przyspieszone bicie serca

Terminem tachykardia określa się przyspieszone bicie serca. Tachykardię może wywołać nadmierny...

więcej

23246

ANEMIA to objaw, nie choroba – konieczne jest znalezienie przyczyny ANEMIA to objaw, nie choroba – konieczne jest znalezienie przyczyny

Anemia, czyli niedokrwistość nie jest banalną dolegliwością. Nie pozbędziesz się jej łykając...

więcej

28610

Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, ale terapię trzeba prowadzić zgodnie z zaleceniem...

więcej

53954

HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy ma co drugi Polak. A przecież żylaki odbytu da się pokonać prostymi metodami. Dlatego nie...

więcej

60371

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Krwawienie ma najprawdopodobniej związek z przerwaniem stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Tabletki takie zawierają hormony, które zaburzają wydzielanie własnych hormonów i mogą powodować różnego...

Problem bólowy w odcinku piersiowym to stosunkowo częsta przypadłość. Jest to najczęściej związane z zaburzeniem powięziowym w tej okolicy (a także odcinka szyjnego) oraz z zablokowaniem...

Należy chronić przed ekspozycją na promieniowanie UV miejsca na skórze, na które aplikowany jest miejscowy retinoid.

Grupy wsparcia
data

Kwiecień 28, 2015

Tak i jest pan informatykiem z zawodu :) z 9 letnim stażem w aikido. I jest pan pomimo tego, że trenerem to jeszcze i doradcą żywieniowym. Szkoda, że temat mi się tak popsuł może wypowie się ktoś kto nie chce nic reklamować, a napisze cos od siebie. Wielka szkoda tak marnować swój...

data

Kwiecień 27, 2015

Witam. Szukam po forach skutecznego i szybkiego sposobu na zrzucenie zbędnych kilogramów,i znalazłam wypowiedz dziewczyny która bardzo poleca produkt green coffe,pisze że zrzuciła 26kg w 3 miesiące, ogólnie to słyszałam o odchudzających właściwościach zielonej kawy i nawet przeczytałam...

data

Kwiecień 27, 2015

Slimcea to suplement diety jak każdy inny. Działanie bezz potwierdzonych badań loboratoryjnych. Lekim, podkreślam -lekiem na odchudzanie, jest na rynku włoski lek -Libramed, który nawet stosuje sie u dzieci od 8 roku zycia, (zmniejsza obwód w pasie). Jest to zbiór naturalnych składników....

data

Kwiecień 28, 2015

Ja nie stety nie miałam okazji nawet spróbować, zamówiłam je 5 tyg temu i do dnia dzisiejszego nie dostałam tabletek ani zwrotu pieniędzy jakas masakra, zastanawiam się czy ich nie zaskarżyć. Poczekam jeszcze z 2 tygodnie jeśli nie dostanę zwrotu gotówki rozpetam piekło w mediach

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.