Udar mózgu: objawy. Jakie są objawy udaru mózgu?

12 komentarze
Autor: ap

Objawy udaru mózgu zależą przede wszystkim od tego, która część mózgu została uszkodzona. Pojawiają się bez ostrzeżenia. Ktoś rozmawia, śmieje się, wykonuje codzienne prace domowe i nagle chwyta się za głowę lub traci równowagę, jakby się potknął. Czasem upada, niewyraźnie mówi lub skarży się na zaburzenia widzenia. Nie lekceważ takich symptomów, bo mogą to być właśnie objawy udaru mózgu.

Objawy udaru mózgu są dość charakterystyczne, ale wcale nie jest łatwo je tak od razu wychwycić. Udar, uszkadzając komórki któregoś z ośrodków mózgu kierujących układem ruchu, mowy lub czucia, może spowodować niedowład czy paraliż rąk, nóg albo kłopoty z mową. Jeśli dotknął prawej półkuli, zaburzenia pojawiają się po lewej stronie ciała (i na odwrót).

Najczęstsze objawy udaru

  • jednostronne osłabienie albo drętwienie kończyn
  • zaburzenia w rozumieniu mowy lub niemożność wypowiadania słów
  • bardzo niewyraźne mówienie (bełkotanie)
  • zaburzenia widzenia, zwłaszcza w jednym oku
  • niepewny chód, jak u pijanego
  • ostry, kłujący ból głowy (zdecydowanie silniejszy niż ten, który znasz).
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 29.10.2016 19:37
Niestety w mojej rodzinie rok temu udar mózgu dopadł moja mamę, kiedy to podczas przygotowania obiadu poczuła się zle dosała b.silnych bólów głowy i było jej bardzo zimno,ze musiała się szybko połozyc.A, ze mama mieszkała i pomagała finansowo wnuczkowi ,więc tam mieszkała jakis czas.Niestety kiedy wnuczek wstał to mama lezała juz na tapczanie i zapytał co ci jest babciu juz nie wyraznie zabełkotała głowa boli i mowę jej odjęło.Siostrzeniec zadzwonił po pogotowie ,które po kilkunastu minutach przyjechało i lekarz od razu po wywiadzie i badaniu stwierdził ze to udar mózgu bo mama straciła prztomnosc Zabrali mamę do szpitala i tylko kroplówke i tlen podłączyli nic więcej .Niestety mama nad ranem zmarła a lekarze nie zrobiłi nic więcej ,zeby pomoc mojej mamie.Dodam,ze mama przez 35 lat pracowała w szpitalu ,była salową i pomagała chorym nie tylko dobrym słowem ale nawet tym ,ze ją widzieli czyli swoją osobą ,ze pacjenci nie mogli sie doczekac kiedy będzie na dyzurze .Niestety kiedy mama poszła na emeryturę wszyscy zapomnieli o niej mimo,ze kiedy ją przywiezli do szpitala to ją personel przypomniał sobie ,ale nic nie zrobili, aby jej uratowac zycie.Przeciez od ataku do przyjazdu karetki było zaledwie niecałe 2 godziny i mozna było mamie pomóc.Niestety o ludziach starszych i emerytach się juz zapomina bo mysli się,ze przezyli swoje ale moja mam miała tylko 73 lata.DO DNIA DZISIEJSZEGO NIE MOGĘ SIĘ POGODZIC ZE SMIERCIĄ MOJEJ NAJUKOCHANSZEJ MAMY O GOŁEBIM SERCU DO LUDZI.Niestety popadłam przez to w depresje i nie mogę z niej wyjsc ,mimo leczenia Nie rozumiem dlaczego lekarze nie robią nic, aby człowiekowi przedłuzyc zycie , przeciez po to się uczą a tym bardziej ,ze mama była wieloletnią pracownicą słuzby zdrowia i tyle kawy wypiła z personelem szpitala ,nawet ordynator oddziału wewnętrznego na jakim mama pracowala brał od mamy papierosy i palił, nic nie pomogli tylko kroplówki podłaczyli a gdzie badanie głowy tomografia tym bardziej ,ze w moim miescie jest helikopter i odział ratunkowy.Dodam,bez urazy do innych ludzi ,ze zycie kazdego człowieka jest bardzo cenne nie tylko mojej mamy dlatego,ze była pracownikiem słuzby zdrowia .Poprostu lekarze powinni ratowac zycie kazdemu człowiekowi bez względu na wiek czy wykształcenie takie jest moje zdanie ,bo po to się niestety uczą aby ratowac zycie ludzkie .ZAŁAMANA I DEPRESYJA CÓRKA ! Moją Mamę spotkało to samo . Ciężko nawet pisać o tym bo Mama umarła w podobnych okolicznościach. W szpitalu podłączyli kroplówkę..Była sobota , na oddziale lekarz rezydent...Straciłam Mamę bo żaden z lekarzy nie wykonał swojej pracy jak należy , ani ten z pogotowia , który odmówił zabrania Mamy do szpitala ani ten w szpitalu ( a dopiero druga karetka ,po godzinie, zabrała Mamę do szpitala ). Kilka dni temu umarł na udar mój były mąż- upadł na klatce schodowej w biały dzień- sąsiedzi nie wezwali pogotowia na czas.... Wszędzie Z N I E C Z U L I C A
Nie zarejestrowany, 23.09.2016 21:40
Jeśli ktoś potrafi odpowiedzieć mi na kilka pytań to bardzo proszę.26.07.2016 moja mama została zabrana do szpitala z rzekomym udarem mózgu.Pierwsze objawy to;zanik mowy,wzrok wpatrzony w jeden punkt , prawa dłoń i prawa kończyna niewładne.Jest to wieczór około 20 godz.Następnego dnia ręka i kończyna były niesparaliżowane.lecz nie mówiła nic, pokarmy wprowadzane były sondą.Zacewnikowana.Jak mi ktoś może wytłumaczyć, że aa chciała wyjąć z nosa sondę, kiedy dotykałam jej dłoń czułam mocny uściśk jej duzego kciuka,z oka polało się kilka kropel łez.Kiedy poprosiłam panią doktor , wysmiała mnie i powiedziała to juz stara kobieta i nie wróci do zdrowia,proszę opóścić salę,byłam sama z mamą,prosilam, że parę minut. Na drzwiach napisane buł do 21 godz odwiedziny , mnie kazano salę opuścić o 20,30.O 21.08 ponoć mama zmarła,ciał mamy po paru minutach wywieziono do piwnicy,zlitował się nade mną portier i otworzył tę piwnicę,mama na dłoni miała świerza krew,zawinięta była w poszwę w której lerzał przez parę dni.Po pięciu dniach odbył się mamy pogrzeb i w trumnie z mamy dłoni leciała krew.Prosze o pomoć starszym ludziom
 

Objawy udaru krwotocznego

Początek udaru krwotocznego poprzedza zwykle silny, „piorunujący" ból głowy, wymioty i drgawki. Ponad połowa chorych traci przytomność. Najczęściej dochodzi do obrzęku mózgu. Chorzy mają znaczne zaburzenia świadomości, trudno jest im oddychać. Może dojść do zatrzymania krążenia.

Objawy udaru niedokrwiennego

Udar niedokrwienny często poprzedzają bóle i zawroty głowy. Czasem towarzyszy im przejściowy niedowład rąk lub nóg, trudności w mówieniu czy tzw. przeczulica (nadwrażliwość na dotyk) różnych części ciała. Jeżeli w naczyniu mózgowym tworzy się zakrzep, objawy mogą stopniowo narastać w ciągu kilku godzin, a nawet dni. Przy udarze spowodowanym przez zator (np. oderwany skrzep niesiony z krwią zaczopował tętnicę mózgową) wstępnych objawów prawie nie ma. Rzadko kiedy chory traci przytomność.

Objawy udaru: prosty test

Jeżeli dostrzeżesz takie zmiany u bliskiej ci osoby, poproś, aby:

  • uśmiechnęła się - jeśli widzisz, że podnosi tylko połowę ust, druga część twarzy może być porażona
  • jednocześnie podniosła nad głowę obie ręce - gdy nie może tego zrobić, masz dowód, że niedowład objął połowę ciała
  • powtórzyła proste zdanie, np. dziś jest ładna pogoda - jeśli mówi niewyraźnie lub wcale nie może wykrztusić słowa - natychmiast wezwij pogotowie

Objawy udaru [wideo przygotowane przez studentów UMB]

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 31.05.2017

Komentarze (1 - 10 z 12)
Ula, 18.08.2017 22.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tata mojej przyjaciółki przeszedł poważny udar. Efektem czego jest afazja. Jest mi przykro kiedy widzę że się męczy, próbuję coś powiedzieć nie każdy rozumie - szczególnie ja, osoba z zewnątrz. przyjaciółka wspominała że wybiorą się raczej na rehabilitację poudarze i żeby cofnąć afazje chyba do uzdrowiska Konstancin. Czy ktoś z Was tak był? Albo Wasz bliski? Dobrze o nich piszą w internexie ale może Wy coś macie?
 
Karolina, 13.05.2017 23.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Serio? Pytam o te leki z diklofenakiem.. siedzisz w temacie?
 
gość, 27.02.2017 16.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja mama chodziła 2 dni z mdłościami , zawrotami bólem głowy.Następnego dnia poszła do lekarza rodzinnego, stwierdził że to nic takiego i przypisał tab na wymioty. po 3 dniach było jeszcze gorzej. Mama nie mogła wstac z łóżka, miła silny ból głowy. Lekarz kazał jechać jej jechać do Szpitala oddalonego o 40km skąd, 4 godz czekała na SORże. po badaniach wyszedł UDAR MÓŻDZKU(to był piątek), z dnia na dzień było coraz gorzej. W poniedziałek mama straciła przytomnośc, BYŁA REANIMOWANA I WYWIEZIONA NA OIOM. UDAR PNIA MÓZGU-WSZYSTKIE FUNKCJE ŻYCIOWE WYŁĄCZONE-POD RESPIRATOREM WALCZYŁA TYDZIEŃ PO CZYM ZMARŁA(45l)
 
Wejss, 17.11.2015 16.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeśli to był lekki udar, to pól biedy, wiele osob czesto nie zdaje sobie sprawy, że przeszło lekki udar. Gorzej jeśli to udar rozległy, nalezy pilnie rehabilitować i to jak najczęściej. Moja mama po uderze przebywała w ośrodku z opieka całodobowa i codzienna rehabilitacją - w Konstancinie pod Warszawą.
 
bogdan, 31.10.2015 14.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wiem co to udar bo przeszedłem ten lżejszy ale powie szczerze że dzięki akardowi nie miałem rozległego udaru bo to był powtórny w krótkim bo w ciągu 3 miesięcy także polecam profilaktykę bo sam nie miałem pojęcia a to się zemści
 
Monna, 21.10.2015 12.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Częśto wiele osób nie zadje sobie sprawy jakie są objawy udaru i co należy robić i jak ważna jest rehabilitacja po jesli udar jest z kategorii tych cięższych - często potrzebna jest nawet opieka całodobowa w dobrej klinice.
 
patrycja molendowska, 25.09.2015 10.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wczoraj zabrano moją mamę do szpitala, lekarze stwierdzili że to udar, ale badania tego nie potwierdziły. Bardzo się martwię. Lekarz powiedział, że tak zawsze jest na początku i że udar może wystąpić później.
 
Ernest, 20.08.2015 15.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zapobiec udarowi można poprzez wzmacnianie tzw. kapilar o tym można poczytać na http://www.dihydroquercetin.pl/2009/03/taksyfolina-wzmacnia-kapilary/
 
klekot, 05.05.2013 23.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dodałbym jeszcze, że na przykład wiele, powszechnie przyjmowanych leków, sprzyja bardzo udarom, choćby wszem i wobec reklamowany Voltaren czy wszystkie inne leki z diklofenakiem. A lekarze przepisują je i tak starszym i ciśnieniowcom, zamiast np. NLPZ naproksenowych, które byłyby dużo bezpieczniejsze.
 
sylwia, 15.09.2011 23.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
przykre, ale prawdziwe
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków? Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków?

Domowe sposoby na nadciśnienie tętnicze sprawią, że uchronisz serce przed skutkami często...

więcej

231

Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, ale terapię trzeba prowadzić zgodnie z zaleceniem...

więcej

229

HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy (guzki krwawnicze) ma każdy, żylaki odbytu - co drugi Polak. Objawy choroby hemoroidalnej...

więcej

212

Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej występuje w przebiegu wielu schorzeń, nie tylko tych układu...

więcej

207

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nic nie wiadomo, aby mleko miało wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Radzę jednak popijać tabletkę wodą.

Wazelina może być zbyt ciężka i zatykająca ujścia gruczołów łojowych. Sugeruję zastosowanie specjalnych kremów ochronnych przeznaczonych na zimę (zawierają kompleksy lipidowe) dostępnych w aptekach.

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.