SERCE: stres, otyłość brzuszna i stany zapalne w organizmie szkodzą sercu

maska Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych
Konsultant: Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych
1 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Jeszcze niedawno mówiono, że problemy z sercem to raczej męski problem. Ale statystyki zweryfikowały ten pogląd. Kobiety chorują tak samo często, choć 10–15 lat później niż panowie. A program ratowania serca jest jeden dla wszystkich!

Kiedy czynimy dla kogoś coś miłego, postępujemy zgodnie z jego wolą, to wlewamy w jego serce miód. Tyle poezji. Bo gdy pragniemy, żeby miód popłynął w nasze serca, musimy bardziej się postarać – zadbać o zdrowy tryb życia, wyważone reakcje na problemy dnia codziennego i przyjazny stosunek do siebie oraz otaczającego świata.

Serce - co wpływa na jego funkcjonowanie

Jajko czy kura - nie wiadomo, co było pierwsze. Podobnie jest z naszym organizmem i sercem. Nie wiadomo do końca, czy to zła praca serca decyduje o funkcjonowaniu innych narządów, czy odwrotnie – ich kondycja wpływa na pracę serca.
Wydaje się, że prawda leży pośrodku. Nasz organizm jest zespołem naczyń połączonych i z pewnością schorzenie jednego z nich źle wpływa na pozostałych członków tego układu.
Wiadomo, że podwyższone ciśnienie krwi osłabia nerki, mózg, oczy oraz jelita. Ale bezsporne jest i to, że wszelkie stany zapalne toczące się w tych narządach osłabiają serce. Wystarczy powiedzieć, że próchnica zębów może doprowadzić do zapalenia wsierdzia, stan zapalny stawów także niszczy serce. A więc nie liczmy na to, że „hodując” zapalenie dziąseł, próchnicę lub zaniedbując nerki, będziemy mieli serce jak dzwon.

Otyłość brzuszna - zabójcza dla serca tkanka tłuszczowa

Tak nazwano tkankę tłuszczową, która gromadzi się wewnątrz jamy brzusznej (tzw. otyłość brzuszna). To, że deformuje sylwetkę, jak się okazuje – ma marginalne znaczenie.

Ważne

Ważne

Nieco anatomii

Serce leży mniej więcej pośrodku klatki piersiowej, jest wielkości zaciśniętej pięści i składa się z 2 przedsionków, 2 komór i 4 zastawek. Odchodzi od niego aorta, rozgałęziająca się na tętnice. Zadaniem serca jest rozprowadzanie po organizmie krwi zawierającej tlen oraz substancje odżywcze. Bogata w tlen krew wędruje tętnicami do komórek ciała. Żyłami natomiast jest przepompowywana z powrotem do serca krew zawierająca dwutlenek węgla i produkty przemiany materii. Krew z całego organizmu najpierw trafia do prawego przedsionka, zaś krew z żył płucnych do lewego. Serce ma własną „instalację” elektryczną, która umożliwia mu wykonywanie rytmicznych skurczów. To dzięki temu układowi elektrycznemu krew krąży. Pracy serca zawdzięczamy też wymianę gazową, czyli usuwanie dwutlenku węgla i dostarczanie tlenu. A na to, jak serce wywiązuje się z tych zadań, wpływ ma zarówno stan tętnic, jak i kondycja innych narządów oraz psychika.

Tkanka tłuszczowa jest aktywnym organem, który wydziela substancje negatywnie wpływające na układ sercowo-naczyniowy oraz na metabolizm organizmu. A więc substancje te są przyczyną, np. nadciśnienia tętniczego, zapaleń, cukrzycy typu 2 czy wreszcie miażdżycy i zakrzepicy. Uszkadzają też trzustkę, źle działają na wątrobę i jelita. A więc, im jesteśmy grubsi, tym szybciej rośnie ryzyko kardiometaboliczne, czyli zwiększa się liczba czynników wywołujących choroby serca, naczyń, a także cukrzycę. Stąd już prosta droga do nieprawidłowej pracy nerek, oczu, mózgu, naczyń, żył itd.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 21.03.2014

Komentarze (1 - 1 z 1)
Barbara tel. 0501 232 804, 11.01.2008 18.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co to znaczy własciwe odżywianie się? Co to znaczy stres? W koło Macieju to samo..Z ludzi robi się idiotów.Lekarze przepisują tabletki i kazą je brać do końca życia! Włos się jeży na głowie, jak się czyta o ubocznych działaniach leków,o tym, ile ludzi z tego powodu zeszło z tego świata. Jeżeli zaczyna się jakaś choroba- ma ona swoją przyczynę. Stwierdzenie :,,Nie wiadomo do końca, czy zła praca serca decyduje o funkcjonowaniu innych narządów, czy odwrotnie-ich kondycja wpływa na pracę serca" świadczy o absolutnym braku wiedzy osoby, która to pisze. I jak tu korzystać z porady takiego ,,fachowca"? Musiałabym się spalić ze wstydu przed samą sobą.Słaba odporność na stres tak samo jak choroby serca i wszystkie inne (też stres) są spowodowane nadmiarem toksyn i brakiem substancji odżywczych.Nie komplikujcie prostych rzeczy.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, ale terapię trzeba prowadzić zgodnie z zaleceniem...

więcej

168

Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków? Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków?

Domowe sposoby na nadciśnienie tętnicze sprawią, że uchronisz serce przed skutkami często...

więcej

154

Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej występuje w przebiegu wielu schorzeń, nie tylko tych układu...

więcej

151

HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy (guzki krwawnicze) ma każdy, żylaki odbytu - co drugi Polak. Objawy choroby hemoroidalnej...

więcej

151

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Nie sądzę, aby nikt z lekarzy nie wyjaśnił Pani na czym polega Pani problem. Z Pani opisu wynika, że ma Pani wadę rozwojową macicy i pochwy. W takim przypadku postępowanie jest objawowe. Jeśli nie ma...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.