OMDLENIA. Co zrobić, żeby nie zemdleć?

2014-01-17 3:28

Boisz się, że zemdlejesz w czasie akademii, w tramwaju czy w kościele? Czy zdarzają ci się zawroty głowy? Świat przed oczami wiruje, w ustach czujesz słodycz, na twarzy, szyi i dłoniach pojawiają się krople potu... To pierwsze sygnały omdlenia. Poznaj najczęstsze przyczyny omdleń i sprawdź, co możesz zrobić, by zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Co zrobić, żeby nie zemdleć?

OMDLENIA. Co zrobić, żeby nie zemdleć?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Co robić, by zapobiec omdleniom?
  2. Czy omdlenia się leczy?

Zemdleć na akademii czy w kościele zdarzyło się większości z nas. Lekarze mówią, że omdlenie to nagła utrata przytomności, zwykle krótkotrwała, którą poprzedzają zawroty głowy lub tzw. odpływanie, czyli tracenie kontaktu z rzeczywistością. Choć wiele osób uważa, że omdlenia nie są niczym groźnym, warto wiedzieć, że nawet chwilowa utrata przytomności może sygnalizować poważne schorzenia układu krążenia lub niedomaganie błędnika. Trzeba także wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy i co zrobić, gdy omdlenia się powtarzają. Sprawdź, co możesz zrobić, by nie zemdleć?

Co robić, by zapobiec omdleniom?

  • Jeśli zdarza ci się zemdleć lub zasłabnąć z głodu, musisz jeść 4-6 razy dziennie, ale w posiłkach powinno być niewiele cukru. Czasem, by uregulować stężenie glukozy we krwi, konieczne jest przyjmowanie niewielkiej dawki chromu (pikolinianowa pochodna chromu).
  • Osoby mdlejące np. podczas pobierania krwi do badania powinny stopniowo przyzwyczajać się do takich widoków. Dobrze jest wyobrażać sobie (ze szczegółami!) sytuację, która wywołuje taką reakcję organizmu. Ta technika walki z omdleniami nazywana jest wizualizacją.
  • Jeżeli czujesz się źle i spodziewasz się omdlenia, połóż się tak, aby głowa znajdowała się niżej niż reszta ciała. To pozwoli na szybszy przepływ krwi do mózgu i na pewno poczujesz się lepiej.
  • Gdy zdarza ci się zasłabnąć zaraz po wstaniu z łóżka, musisz zmieniać pozycję stopniowo. Najpierw oprzyj się na łokciu, potem spokojnie usiądź, wolno podnieś głowę i chwilę głęboko pooddychaj.
  • Jeśli czujesz się słabo, kręci ci się w głowie, masz mroczki przed oczami, wypij jak najszybciej szklankę soku pomarańczowego lub wody gazowanej z cukrem.
  • Gdy masz skłonność do omdleń w czasie upałów, prawdopodobnie potrzebujesz więcej płynów i soli, które tracisz, intensywnie się pocąc. Dlatego codziennie wypij 8-10 szklanek płynów (soków owocowych, warzywnych, wody, bulionów). Niedobór soli możesz uzupełnić, dodając jej nieco więcej do jedzenia. Jeśli będziesz to robić tylko w czasie upałów, nie wyrządzisz sercu żadnej szkody.
miesięcznik "Zdrowie"
Ważne

Omdlenie to naturalna reakcja organizmu, która ma ochronić mózg przed dodatkową utratą tlenu. Gdy mdlejemy, upadamy. A pozycja leżąca sprawia, że krew łatwiej przepływa i większa jej porcja dociera do mózgu.

Chwilowa utrata przytomności może być pierwszym sygnałem rozwijania się poważnej choroby. Dlatego powtarzające się epizody utraty świadomości powinny skłonić nas do wizyty u lekarza. Zwykle zaleca on wykonanie EKG, aby ocenić pracę serca, oraz badanie krwi, by upewnić się, czy omdlenia nie są spowodowane np. przez niedokrwistość albo zaburzenia gospodarki cukrem.

Czy omdlenia się leczy?

W większości przypadków omdlenia nie wymagają leczenia, ale wszystko zależy od przyczyny omdleń. Osoby z niedomagającym lub chorym sercem powinny uzgodnić z lekarzem zmianę lub inną dawkę leku. Cierpiący na cukrzycę mogą poprosić lekarza o przepisanie glukagonu - hormonu, który szybko zwiększa stężenie glukozy we krwi. Lek trzeba nosić ze sobą. Gdy czujemy, że zaczynamy odpływać, wystarczy wcisnąć do ust niewielką porcję żelu, by dobrze się poczuć.