Niedokrwistość syderoblastyczna: przyczyny, objawy i leczenie anemii syderoblastycznej

Autor: Monika Majewska

Niedokrwistość syderoblastyczna to rzadko diagnozowany rodzaj anemii. Istotą choroby jest wadliwy metabolizm żelaza, który może doprowadzić do marskości wątroby, kardiomiopatii czy rozwoju cukrzycy. Jakie są przyczyny i objawy niedokrwistości syderoblastycznej? Jak przebiega leczenie tego rzadkiego rodzaju anemii?

Niedokrwistość syderoblastyczna należy do grupy anemii związanych z zaburzeniami produkcji erytrocytów (czerwonych krwinek). W przebiegu choroby szpik kostny, zamiast prawidłowo wytwarzać czerwone krwinki, produkuje syderoblasty, czyli erytroblasty zawierające większą liczbę ziaren pozahemoglobinowego żelaza. W konsekwencji dochodzi do nadmiaru tego pierwiastka w organizmie.

Spis treści:

  1. Niedokrwistość syderoblastyczna - przyczyny
  2. Niedokrwistość syderoblastyczna - objawy
  3. Niedokrwistość syderoblastyczna - diagnostyka
  4. Niedokrwistość syderoblastyczna - leczenie
  5. Dieta przy niedokrwistości syderoblastycznej

Niedokrwistość syderoblastyczna - przyczyny

W przypadku wrodzonej postaci choroby przyczyną nadmiaru żelaza w organizmie są mutacje różnych genów, związane m. in. zaburzeniami w syntezie hemu, zaburzeniami zależnymi od tiaminy. Z kolei u podłoża nabytej anemii syderoblastycznej leżą:

Do rozwoju choroby może przyczynić się także współwystępowanie u chorego zespołu mielodysplastycznego, włóknienia szpiku, przewlekłej białaczki szpikowej.

Niedokrwistość syderoblastyczna - objawy

Na obraz choroby składają się typowe objawy anemii, tj.:

oraz objawy związane z nadmierną ilością żelaza w organizmie: cukrzyca, zaburzenia rytmu serca i zaburzenia neurologiczne. U części chorych dochodzi także do powiększenia wątroby i śledziony.

Postać wrodzona choroby zazwyczaj ujawnia się we wczesnym dzieciństwie. Postać nabyta występuje najczęściej u osób po 50. roku życia.

Niedokrwistość syderoblastyczna - diagnostyka

Rozpoznanie choroby opiera się na badaniach krwi, biopsji aspiracyjnej lub trepanobiopsji szpiku, a także na badaniach cytogenetycznych.

Morfologia krwi zwykle ujawnia obniżenie poziomu hemoglobiny, nagromadzenie w erytrocytach żelaza, miedzi, kopro- i protoporfiryn, obniżoną ilość płytek krwi i leukocytów. Biopsja, czyli pobranie szpiku z talerza kości biodrowej, pozwala stwierdzić obecność syderoblastów pierścieniowatych, a także zwiększoną ilość żelaza w komórkach szpiku. Z kolei w badaniach cytogenetycznych stwierdza się nieprawidłowości chromosomalne.

Niedokrwistość syderoblastyczna - leczenie

W przypadku anemii syderoblastycznej uwarunkowanej genetycznie stosuje się terapię witaminą B6. Odpowiedź na leczenie otrzymuje się zwykle w przeciągu kilku tygodni od jego rozpoczęcia. U chorych z postacią wrodzoną choroby regularnie przetacza się koncentraty krwinek czerwonych oraz, w związku ze zwiększoną ilością żelaza w organizmie, stosuje się leki wiążące ten pierwiastek. U niektórych pacjentów można rozważyć autologiczny przeszczepu szpiku.

Ważne

Ważne

Dieta przy niedokrwistości syderoblastycznej

Niektóre produkty mogą przyczynić się do nasilenia objawów choroby, zwłaszcza te bogate w cynk, czyli m.in. skorupiaki, wątróbka, twarde sery, a także różnego rodzaju orzechy. W związku z tym chorzy powinni wykluczyć je z diety, jak również alkohol, który jest jednym z czynników ryzyka rozwoju postaci nabytej choroby.

Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 17.01.2018

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, ale terapię trzeba prowadzić zgodnie z zaleceniem...

więcej

173

HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy (guzki krwawnicze) ma każdy, żylaki odbytu - co drugi Polak. Objawy choroby hemoroidalnej...

więcej

154

ANEMIA - objawy, przyczyny, leczenie, badania, skutki ANEMIA - objawy, przyczyny, leczenie, badania, skutki

Anemia to choroba, w której występują zaburzenia związane z czerwonymi krwinkami i ilością...

więcej

137

NIEDOBÓR ŻELAZA - przyczyny, objawy, dieta NIEDOBÓR ŻELAZA - przyczyny, objawy, dieta

Niedobór żelaza może powodować zadyszkę, zawroty głowy, szybsze bicie serca. Sprawdzisz to, robiąc...

więcej

134

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mogę jedynie Pani napisać, że kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować Dalacinu. Radziłabym powtórnie skonsultować się ze stomatologiem i poprosić, aby zalecił Pani antybiotyk, który może być...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.