Nie daj się ZAKRZEPICY

12 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Zakrzepica żył głębokich to bardzo poważny, choć wciąż lekceważony problem. Najczęściej rozwija się, nie dając żadnych objawów. Jednak gdy zaatakuje, może być za późno na ratunek. Warto poznać przyczyny, objawy i zagrożenia związane z zakrzepicą.

Jest trzecim najbardziej rozpowszechnionym schorzeniem układu krążenia. Ale wiedza o objawach zakrzepicy, jej przyczynach i zagrożeniach jest wciąż zbyt mała. O zakrzepicy rozmawiamy z prof. Witoldem Tomkowskim, prezesem Polskiej Fundacji do Walki z Zakrzepicą „Thrombosis”, twórcą Koalicji Przeciw Zakrzepicy.

Zacznijmy od uporządkowania wiedzy. Czy często powtarzane nazwy chorób, np. żylaki, zakrzepica, choroba zakrzepowo-zatorowa, mają wspólną przyczynę?

PROF. WITOLD TOMKOWSKI: Można znaleźć wspólny mianownik dla tych schorzeń, chociażby otyłość i mała aktywność fizyczna, ale to byłoby duże uproszczenie. Żylaki są schorzeniem żył powierzchownych. Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa dotyczy żył głębokich i obejmuje dwa schorzenia. Jedno to zakrzepica żył głębokich (ZZG), a drugie to zator tętnicy płucnej (ZTP). Podstawą rozwoju zakrzepicy jest tworzenie się w żyłach głębokich skrzeplin, które stopniowo wypełniają wnętrze żyły, przez co krew nie może swobodnie przez nie przepływać.

Dlaczego o ZŻG lekarze mówią „cichy zabójca”?

W.T.: Zakrzepica jest chorobą podstępną. W połowie przypadków rozwija się bezobjawowo, ale bywa, że powoduje śmierć w ciągu kilku sekund. To nie przesada, takie są fakty. Prawidłowa diagnoza dotycząca zakrzepicy żył głębokich stawiana jest w Polsce kilkanaście razy rzadziej niż w krajach Europy Zachodniej.

Co dzieje się w żyłach, gdy zaczynają chorować?

W.T.: Naturalny przebieg ZZG bywa różny. U mniej niż 20 proc. chorych dochodzi do endogennej fibrynolizy. Oznacza to, że organizm sam wytwarza substancje, która rozpuszcza skrzeplinę, i nic złego się nie dzieje. Ale u ok. 50–70 proc. chorych skrzeplina w różnym stopniu wypełnia naczynie żylne. Zbudowana jest z krwinek czerwonych i włóknika, który powstaje poprzez uaktywnienie się kaskady krzepnięcia, czyli wywołania lawiny procesów przyspieszających krzepniecie krwi. Tworzy sieć, w której uwięzione są krwinki czerwone. Aby pobudzić wyobraźnię czytelników, powiem, ze skrzeplina przypomina tłustą dżdżownicę o średnicy od 1 mm do 2 cm i długości od kilku do kilkudziesięciu centymetrów.

A co sprawia, że w żyłach powstają skrzepliny?

W.T.: Musi zaistnieć kilka warunków, które określa się jako triadę Virchowa. W jej skład wchodzą: zaburzenia przepływu krwi pojawiające się, gdy pacjent jest unieruchomiony po operacji; uszkodzenia naczyń krwionośnych przez zastrzyki, kroplówkę, cewnik; nadmierna krzepliwość wywołana zmianami w składzie krwi, np. w wyniku choroby nowotworowej, trombofilii, stosowania antykoncepcji czy terapii hormonalnej. Jeżeli w organizmie występują 2 z 3 elementów tej triady, skłonność do powstawania zakrzepów jest wysoka. Skrzepliny tworzą się głównie nad zastawkami żył.

Zdaniem eksperta
maska prof. Witold Tomkowski, prezes Polskiej Fundacji do Walki z Zakrzepicą "Thrombosis"
prof. Witold Tomkowski, prezes Polskiej Fundacji do Walki z Zakrzepicą "Thrombosis"

Powołałem Koalicję Przeciw Zakrzepicy, to taki nieformalny, interdyscyplinarny „okrągły stół”, skupiający specjalistów z różnych dziedzin medycyny, w których występuje największe zagrożenie żylną chorobą zakrzepowo-zatorową. Obecnie koalicja liczy kilkunastu uczonych, ale do udziału w jej pracach zapraszamy wszystkich, którzy pomagają zwiększyć świadomość zagrożeń związanych z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową. Naszym celem jest zmniejszenie śmiertelności i częstości powikłań związanych z udarem mózgu wywołanym przez skrzepliny. Będziemy dążyć do ułatwienia diagnostyki zakrzepicy żył głębokich, zwiększenia społecznej świadomości zagrożeń związanych z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową i migotaniem przedsionków.

Ale samo powstanie skrzepliny nie jest niebezpieczne dla życia.

W.T.: Gdy część tego tworu oderwie się od ściany żyły, wraz z krwią popłynie do prawego przedsionka serca, następnie do prawej komory i tętnicy płucnej. Wówczas dojdzie do zatkania tętnicy płucnej. Skutkiem może być wstrząs lub nagłe zatrzymanie krążenia i oddychania, a to często oznacza natychmiastową śmierć. Dlatego też nie wolno lekceważyć zakrzepicy. Poza tym nieleczona choroba prowadzi do kolejnych kłopotów – zespołu pozakrzepowego, który objawia się brązowymi przebarwieniami na łydkach lub owrzodzeniami podudzi. Powikłaniem ZTP jest przewlekłe zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne.

Kto jest najbardziej narażony na zakrzepicę?

W.T.: Zakrzepica może się rozwinąć w każdym wieku, ale zwykle atakuje po 60. roku życia. Częściej kobiety niż mężczyzn. Zajmuje żyły łydek (podudzia), rzadziej żyły ud czy miednicy. Ale choć zdarza się to rzadko, może się rozwinąć w każdym fragmencie układu żylnego. Chorobie sprzyja unieruchomienie po urazach, operacjach, szczególnie ortopedycznych i onkologicznych. Wśród czynników ryzyka są też zakażenia, ciąża i połóg, odwodnienie, terapia hormonalna, żylaki, otyłość, udar mózgu, niewydolność serca itd. Skłonność do choroby może wynikać z wrodzonej lub nabytej trombofilii – zaburzeń w układzie krzepnięcia, które sprzyjają zakrzepom.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 31.05.2016

Komentarze (1 - 10 z 12)
sss, 23.05.2017 15.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
to nie są głupoty, na zachodzie pijawki są używane w medycynie konwencjonalnej. Tylko w Polsce takie zacofanie... ja również polecam pijawki. Oczywiscie najwazniejsze zeby znalezc odpowienia klinike, a nie robic to u osob, ktore nie maja zadnego wyksztalcenia w tym kierunku
 
Rafal, 29.01.2017 22.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Andzia, sprawdz sobie poziom hemoglobiny, moze tam lezyproblem :S
 
anna, 01.12.2015 14.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam we wrzesniu u mojego 19 letniego syna stwierdzono zakrzepice żył wątrobowych ( zespół budda chiariego) od trzech lat ,miał obniżone płytki ,ale był pod kontrola hematologa i pani doktor nic nie podejrzewała w pazdzierniku zakwalifikował się na przeszczep całej wątroby brak mi słów
 
t59, 26.08.2015 10.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jaką prace można wykonywać mając te choroby?
 
ariusMD, 08.08.2015 17.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"mojemu dziadziowi stawiali pijawki,jak mial wylew krwi do mozgu,stawiaja na zakrzepice,na zylaki" kobieto co ty za głupoty wypisujesz? przeglądnij literature naukowa a zobaczysz co za głupoty tworzysz
 
Cleo, 10.06.2015 22.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mialam cholesterol i niedoczynnosc tarczycy przy zatorze tetnicy plucnej oczywiscie dopler ok
 
Cleo, 10.06.2015 22.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Karol antytrombina III i vleiden robione?ja mialam teraz w krakowie w poradni nadkrzepliwosci wyniki w pazdzierniku.jestem na pradaxie ale mam krwawienia z dolnwgo odc.przew.pokarm. o miesiaczkach juz nie wspomne.
 
kra, 08.06.2015 19.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam serdecznie .Nabawiłam się tej towarzyszki życia po złamaniu nogi, lekarze za krótko podawali mi cleksane ( gips ponad 2-m-ce zastrzyki po wyjściu ze szpitala tylko 2-tygodnie ).Usunięto gips noga jak balon ,coraz grubsza byłam pod kontrolą lekarza ortopedy co 2-tyg. miał to w nosie .trafiłam na dobrego lek. chirurga,który przepisał mi Clecsane 2xdaw 80ml przez 3-m-ce.Obecnie biorę XARLENTO 20mg inr sprawdzam raz na 6-m-cy wyniki są ok.
 
karlos8217, 01.06.2015 23.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam w miesiacu styczniu tego roku wykryto u mnie zakrzepice płucną w holandi ,,,,po kilku dniach pobytu w szpitalu wypuszczono mnie do domu i kazano brac leki stwierdzono że mam zakrzepice płucną nie okreslono od czego i dlaczego heheh poprostu stwierdzili lekarze holned,że zakrzep powstał przez podróż z pl do holandi co prawda czułem sie zle podvczas podróży ale przeciez to nie moja pierwsza podróż ...ok na dzien dziesiejszy biorę tabletki acenocumarol 4 tabletki dziennie kontrola krwi raz na 2 tyg raz mam normę 1,40 raz 3,5 poprostu to smieszne przy okazji mam tarczyce niedoczynnocs 0,212 mierzone 3 razy oraz wysoki cholesterol 276 lekarze nic ze mną nie robią,,,przyjechałem na wekeend do pl lekarz zalecił zrobienie wyników typu czynnik v leiden =wynik dodatni ,,,oraz białka s i c teraz mam komplet wyników antytrombina 104,12 białko C 64 białko S wolne 45 czyli wyniki poniżej normy mam dużo wyników z negatywnych zalczyc mogę jeszzce morfologie krwi MCHC 31,50 wapn całkowity 1,94 na dzien dzisiejszy czuje sie różnie mam dziwne zawroty głowy i skaczące dziwne uczucie drgajacych żył miesni ,,,zabuzenia widzenia otępienie trudno to oktreslic prosze o interpratacje wyników,i pomoc karol lat 32
 
Natasza, 19.04.2015 05.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
P.Andziu,niech Pani poszuka kliniki gdzie stawiaja pijawki lekarskie,oni wspolpracuja z lekarzami i jezdza na konsylia,sa wyszkoleni,niech Pani idzie do nich na konsultacje,pijawki sa szansa na wyzdrowienie,tj.stara medycyna ludowa,mojemu dziadziowi stawiali pijawki,jak mial wylew krwi do mozgu,stawiaja na zakrzepice,na zylaki itd.Wiem ze jest klinika w Tarnowie,ale prosze poszukac pod nazwa np.leczenie pijawkami w Warszawie,czy Chorzowie itd.zalezy gdzie blisko bedzie kolo Pani,naprawde warto,tam sie dowie Pani,co potrafia zdzialac te male robaczki,ja bylam,ale nie w Polsce,teraz jest wiecej klinik w Polsce,w Angli chirurdzy pijawki wykorzystuja do operacji skomplikowanych,wykonaly precyzyjnie swoja prace,Mnie stawiala rosjanka lekarka.Warto zrobic konsultacje i podjac decyzje.Zycze powodzenia.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, ale terapię trzeba prowadzić zgodnie z zaleceniem...

więcej

401

HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy (guzki krwawnicze) ma każdy, żylaki odbytu - co drugi Polak. Objawy choroby hemoroidalnej...

więcej

322

Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków? Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków?

Domowe sposoby na nadciśnienie tętnicze sprawią, że uchronisz serce przed skutkami często...

więcej

316

Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej występuje w przebiegu wielu schorzeń, nie tylko tych układu...

więcej

292

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

EllaOne działa tylko w tym cyklu, w którym został przyjęty. W następnym cyklu skuteczność antykoncepcyjna będzie zależała wyłącznie od skuteczność stosowanych tabletek. EllaOne zawiera inhibitor...

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.