KORONAROGRAFIA - badanie tętnic obarczone pewnym ryzykiem

17 komentarze
Autor: Bożena Klukowska

Koronarografia (cewnikowanie tętnic wieńcowych, angiografia wieńcowa) jest niezwykle przydatnym badaniem w sytuacjach, gdy konieczna jest ocena tętnic serca, zlokalizowanie w nich ewentualnych przewężeń (np. spowodowanych chorobą Bürgera), ocena zaawansowanych zmian miażdżycowych czy ocena skuteczności leczenia, np. po balonikowaniu. Jak przebiega koronarografia?

Koronarografia to wysokospecjalistyczne badanie, oceniające przepływ krwi przez tętnice wieńcowe, czyli tętnice odpowiedzialne za ukrwienie serca. Jeśli tętnice są zwężone, dochodzi do niedokrwienia serca (choroba niedokrwienna serca, inaczej choroba wieńcowa). Jeśli jedna z tętnic wieńcowych ulega zatkaniu, dochodzi do zawału serca.

Koronarografia: wskazania

Koronarografię wykonuje się tylko z wyraźnych wskazań lekarskich. U pacjentów ze stabilną postacią choroby wieńcowej najczęściej jest to badanie planowe. Z tym, że w przypadku wybitnie dodatnich wyników innych badań (nieinwazyjnych) oraz wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego może mieć ono charakter badania przyspieszonego.
Wskazania do pilnego wykonania koronarografii dotyczą pacjentów z różnymi postaciami ostrych zespołów wieńcowych. Wówczas zabieg diagnostyczny staje się wstępem np. do angioplastyki wieńcowej lub pilnego zabiegu pomostowania aortalno-wieńcowego (by-passy).
Inną grupę wskazań stanowią przypadki, gdy trzeba dokonać oceny stanu tętnic wieńcowych u chorych przed planowymi zabiegami kardiochirurgicznymi – nabytej lub wrodzonej wady serca lub tętniaka aorty wstępującej. Stan naczyń wieńcowych w tej grupie pacjentów wiąże się z rozległością planowego zabiegu chirurgicznego.

Nie przegap

Koronarografia: przebieg badania

Badanie koronarograficzne polega na wprowadzeniu do tętnicy – udowej, promieniowej  lub ramiennej, w znieczuleniu miejscowym, cewnika z kontrastem, dzięki czemu możliwe jest przedstawienie na ekranie aparatu rentgenowskiego stanu tętnic.
Jest to badanie inwazyjne, a więc obarczone pewnym ryzykiem. Co prawda, jak twierdzi kardiolog, prof. Andrzej Dyduszyński, ryzyko jest niewielkie, ale jednak istnieje i każdy pacjent, który ma poddać się koronarografii powinien być o tym uprzedzony. Dotyczy to szczególnie osób w podeszłym wieku. Uczulać może sam kontrast, tzw. środek cieniujący, wprowadzany przez cewnik. Jest to jednak najmniejszy problem, gdyż w tej chwili stosuje się kilkanaście rodzajów tego typu kontrastów i jest możliwość, oczywiście po przeprowadzeniu odpowiednich badań, wyboru tego najwłaściwszego. Najogólniej kontrasty te dzielą się na jonowe i niejonowe. Te drugie są co prawda droższe, ale mają mniej działań niepożądanych.

Koronarografia: powikłania miejscowe i ogólne

Powikłania związane z koronarografią to najczęściej powikłania miejscowe. I może to być: krwiak i miejscowe krwawienie w miejscu nakłucia tętnicy, rozwarstwienie tętnicy i utworzenie się tętniaka, tzw. tętniak rzekomy, przetoka tętniczo-żylna, przerwanie ciągłości tętnicy, zakrzep lub zator spowodowany skrzepliną lub oderwaną blaszką miażdżycową, niedokrwienie kończyny, zakażenie.
Mogą, niestety, zdarzyć się też powikłania ogólne. Te jednak w dużej mierze zależą od wyjściowego ogólnego stanu zdrowia chorego i właśnie nieodpowiednio dobranego środka cieniującego. W takich przypadkach może dojść do zaburzeń neurologicznych (przemijających), niewydolności nerek (nefropatia kontrastowa), pokrzywki, obrzęku, wstrząsu anafilaktycznego, nasilonej reakcji wazowagalnej, która objawia się bradykardią i hipotonią. 
U pacjentów z licznymi obciążeniami internistyczno-kardiologicznymi może dojść do powikłań krążeniowych, a są to: arytmia (migotanie przedsionków, blok przedsionkowo-komorowy, asystolia), ostra niewydolność krążenia (obrzęk płuc, wstrząs), zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, uszkodzenie dużych naczyń tętniczych, w tym łuku aorty, wymagające pilnej operacji naprawczej.

Koronografia: przeciwwskazania

Jak w przypadku każdego innego badania inwazyjnego i tu istnieją przeciwwskazania. Prof. Dyduszyński podkreśla jednak stanowczo, że w gruncie rzeczy jedynym bezwzględnym wskazaniem do koronarografii jest brak świadomej zgody pacjenta na zabieg. Natomiast do przeciwwskazań względnych należą: zaawansowana niewydolność nerek, obrzęk płuc, ciężka skaza krwotoczna, czynne krwawienie z przewodu pokarmowego, świeżo przebyty udar mózgu, niedokrwistość, ciężkie nadciśnienie tętnicze, znaczne zaburzenia elektrolitowe, współistniejąca wyniszczająca choroba, zapalenie wsierdzia, niewyrównana cukrzyca (co może się wiązać ze znaczną niedrożnością tętnic, to zaś może zwiększać ryzyko ich uszkodzenia podczas wprowadzania cewnika).
Ryzyko jest z pewnością mniejsze, gdy koronarografię wykonuje się w ośrodku odpowiednio przygotowanym do tego typu zabiegów. Ważne jest też indywidualne podejście do pacjenta, takie, które pozwoli na uwzględnienie wszystkich za i przeciw.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 19.12.2013

Komentarze (1 - 10 z 17)
jola, 26.11.2014 12.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam koronografię we Wrześniu tego roku w niby klinice polsko-amerykańskiej ale to jak mnie potraktowano po zabiegu przy powikłaniach to jest szok. Jeszcze przed wypisaniem z tej kliniki zgłaszałam, że coś jest nie w porządku ponieważ noga mi spuchnęła i całe udo miałam czarne, a do tego mnie bolało. Niestety powiedziano ,że wszystko jest w porządku i wypisano do domu. Dzwoniłam za dwa dni, że coś jest nie tak ale usłyszałam ,iż oni mi nie pomogą,jeżeli chcę pomocy to mogę sobie przyjść prywatnie bo zabieg na NFZ jest wg nich za darmo. Jestem w tej chwili na świadczeniach przedemerytalnych i przepracowałam 39 lat płacąc składki a teraz usłyszałam coś takiego. Pojechałam więc na ostry dyżur do szpitala i tam stwierdzono ,że mam, tętniaka rzekomego, który w każdej chwili mógł pęknąć i byłoby niedobrze ze mną. Do obecnej chwili się leczę u chirurga i nigdy więcej nie pójdę do tej kliniki na żaden zabieg. Napisałam to, ponieważ traktowanie pacjentów korzystających z leczenia na NFZ jest karygodne.
 
tikka, 13.08.2014 16.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam,mam 37lat.z powodu bólów w klatce piersiowej i nie przejścia przez próbę wysiłkowa zdecydowali się na koronografię gdyż jestem w grupie ryzyka.Zrobiono mi przez rękę,ze względu na wiek.Niestety żyła ze stresu się obkurczyła,nie pomógł nawet lek i dalsze badanie było już przez pachwinę.Rękę mi tak zawiązano że miałam fioletowe paznokcie,potem częściowy niedowład dłoni i skrzep przedramienny.Szybko tomografia,i biegusiem przewiezienie na chirurgię.Jestem po operacji w maju,a ręka mnie teraz pobolewa.Nie wiem czy to na zmiany pogody czy znów się coś niedobrego dzieje,oczywiście acard do końca życia.A bóle z kręgosłupa i nerwicy...pozdrawiam i życzę zdrowia wszystkim przechodzącym koronografię i inne paskudne zabiegi.
 
Adrian, 17.02.2014 16.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mam 44 lata,cukrzycę typu 1 i to cukrzyca jest powodem moich kłopotów z sercem jestem po trzech koronarografiach z załozonym stendem,pierwsza odbyła się szybko bez powikłań ale po 8 tygodniach następny zawał i znów koronarografia i próba założenia stenda,podczas tej próby zahaczył się drut prowadzący stend ze stendem no i drut się urwał podczas próby wyciągnięcia i został razem z zamknietym stendem w tętnicy,dwa dni później znów koronarografia ,próba otwarcia stenda i wyciągnięcia urwanego druta.No cóż nie udało się,wtedy musiałem podpisać zgodę na operację bajpasów i następnego dnia już leżałem na stole operacyjnym,operacja trwała 8 godzin i była bardzo cięzka tak powiedział lekarz operujacy ale udało się,żyję.Drut został nie dało się go usunąć,lekarze powiedzieli że musze z nim żyć.Teraz jestem już 10 tyg po operacji i nie czuję się dobrze,jestem pod ciągła kontrola kardiologa ale ogólnie jestem załamany tym co się stało.Niby prosty zabieg ale powikłania jednak mogą być. Pozdrawiam
 
Edward, 11.02.2014 20.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W/s koronografi ;za 2 tygodnie mam miec planowy zabiego juz 3 koronografi ,czy to nie za wiele ? moze ktos mi wyjasni ? jestem po dwoch zawałach i agloplastyce mam 64 lata pozdrawiam Edward
 
Adam, 11.02.2014 01.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam koronorografie za 6 dni....czytam i czytam... trochę mam stracha...czy mam rację, że zabieg przez pachwinę jest *lepszy* czyli mniej bolesny po? pomijając konieczność długiego leżenia bez ruchu...adam
 
darek, 03.02.2014 10.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
rok temu mialem zawal biore leki puchla mi lewa stopa podejrzewali podagre zrobilem wyniki na bolerioze wyskoczyl mi rumien pracuje ciezko przy rozladunku wagonow kolejowych ciekawe jak dlugo jeszcze pociagne mam 44 lata
 
anna, 25.01.2014 10.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój mąż będzie miał robioną koronografię w lutym 2014 ,po jakim czasie może wrócićdo pracy, pracuje fizycznie
 
Krzysztof, 08.01.2014 15.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich. Jestem po drugim zawale. Pierwszy w 2007 r. w trzy tygodnie po nim operacja bajpas. Spokój był do listopada 2012 roku. I się zaczęło. Koronarografia w grudniu i właśnie przez rękę to naprawdę jednak boli, zwłaszcza jak ustawia ramię w ułożeniu tzw. barkowym. Tak, cała ręka ciągle jest przekierowywana w różne pozycje, że jest jednak duży ból. Trochę pomogło do stycznia 2013 r. W styczniu drugi zawał i również koronarografia, ale już przez pachwinę i dużo, dużo lepiej. Ponownie w lutym i marcu też przez pachwinę. Zero bólu, tylko jak już pisali poprzednicy ok 20 h trzeba leżeć z workiem tzw."ciężaru" na pachwinie i wyprostowaną nogą. Teraz znowu mam skierowanie do szpitala i znowu będą "coś" robić. Chcę powiedzieć, że lepiej się przemęczyć i jednak niech robią przez pachwinę. Miałem informację, że po robieniu przez nadgarstek, gdzie są jednak cieńsze żyły, potrafiły one nawet po roku-dwóch się całkowicie zatkać co groziło amputacjami rąk. Mam 60-kę na karku, wieńcówkę, cukrzycę typu 2 i nadciśnienie tętnicze. Od 1-go zawału na lekach i pod kontrolą stałą kardiologa. Palenie rzuciłem 10 lat temu po 30-u paru latach palenia. Przez wszystkie lata pracy byłem zawodowym kierowcą, ale stan zdrowia już zakończył moja pracę zawodową w 2007 roku. Oczywiście jest też nadwaga, bo 106 kg. Życzę Wszystkim dożo zdrowia i oby jak najrzadziej pisać na tych stronach. Pozdrawiam Krzysztof T. z Warszawy.
 
Witam!, 30.07.2013 14.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 46 lat, ja koronografie miałam 01.07.2013 strasznie bolało, ale jest już wporządku...biore leki / ale boję się ze to nie koniec pozdrawiam Ewa
 
Janek S, 21.07.2013 22.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałem teraz 16.07.2013 r, piątą koronarografię przez rękę ból był niesamowity chyba to była najgorsza wszystko czułem jak mi robili. Trzy pierwsze przez pachwinę były bolesne ale po zabiegu jak już leżałem na łóżku. Czwartą robił mi zastępca ordynatora przez pachwinę nic nie bolało. Dlatego myślę że jeżeli robi to doświadczony starszy lekarz to nie boli takie jest moje spostrzeżenie .
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Pigułki antykoncepcyjne:
co osłabia ich skuteczność?
Pigułki antykoncepcyjne: co osłabia ich skuteczność?
Najpopularniejsze artykuły
HEMOROIDY: akcja operacja. Zabiegi usuwania ŻYLAKÓW ODBYTU HEMOROIDY: akcja operacja. Zabiegi usuwania ŻYLAKÓW ODBYTU

Hemoroidy można usunąć bezboleśnie i szybko. To często jedyny sposób na uwolnienie się od bólu,...

więcej

23757

Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków? Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków?

Domowe sposoby na nadciśnienie tętnicze sprawią, że uchronisz serce przed skutkami często...

więcej

36468

Anemia. Jakie są przyczyny i objawy anemii? Anemia. Jakie są przyczyny i objawy anemii?

Anemia to choroba, w której występują zaburzenia związane z czerwonymi krwinkami i ilością...

więcej

39022

UDAR MÓZGU: objawy. Jakie są objawy udaru mózgu? UDAR MÓZGU: objawy. Jakie są objawy udaru mózgu?

Objawy udaru mózgu zależą przede wszystkim od tego, która część mózgu została uszkodzona. Pojawiają...

więcej

27478

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Jajniki są ruchome, mogą zmieniać swoje położenia. Wynik badania USG nalezy interpretować łącznie z badaniem klinicznym.

Jajniki są ruchome, mogą zmieniać swoje położenia. Wynik badania USG nalezy interpretować łącznie z badaniem klinicznym.

Cytologia jest badaniem wykrywającym stany przednowotworowe i raka szyjki macicy. Skoro ma taki cel, to wymaz powinien być pobrany z tarczy i kanału szyjki macicy, a nie z przedsionka pochwy. U...

Grupy wsparcia
data

Grudzień 22, 2014

kawa nie odchudza

data

Grudzień 22, 2014

Zależy co rozumiesz pod słowem diety. Ja ograniczyła pewne produkty na podstawie badań, które zrobiłam w RMEDICA, świetna klinika i specjaliści, polecam! Ale bez zbędnej reklamy, fajnie zrobić jakieś badania, które będą stanowiły fundament do dalszych działań, decyzji. Jeśli ograniczenia...

data

Grudzień 21, 2014

Dieta w święta to u mnie rzecz niemożliwa :D

data

Grudzień 22, 2014

Każda z Nas, każdy z Nas jest inny, ma swoje indywidualne predyspozycje, więc niewąpliwie warto udać się najpierw do specjalisty. Ja trafiłam na świetnych ludzi w RMEDICA w Warszawie, specjaliści, właśnie z indywidualnym podejście. Badania, program dietetyczny na podstawie tychże badań i...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.