Jak wzmocnić serce? Preparaty wzmacniające pracę serca

2013-01-08 10:33

Jest wiele chorób, które osłabiają serce. Jego kondycja pogarsza się często także z wiekiem. W jaki sposób wzmocnić swoje serce i tętnice? Jak wybrać odpowiedni preparat na serce z szerokiego asortymentu środków bez recepty dostępnych w aptekach?

Jak wzmocnić serce? Preparaty wzmacniające pracę serca
Autor: thinkstockphotos.com Jest wiele chorób, które osłabiają serce. Jego kondycja pogarsza się często także z wiekiem. W jaki sposób wzmocnić swoje serce i tętnice? Jak wybrać odpowiedni preparat na serce z szerokiego asortymentu środków bez recepty dostępnych w aptekach?

W aptekach jest wiele preparatów wspomagających pracę serca. Można je zażywać, ale rodzaj i dawkowanie preparatu najlepiej uzgodnić z lekarzem. To ważne, bo wiele leków, które stale przyjmujemy z powodu niedomagania serca lub innych schorzeń, może wchodzić w interakcje z preparatami dostępnymi bez recepty. Np. zawarty w suplementach wapń osłabia działanie leków z grupy beta-blokerów. Również magnez osłabia działanie niektórych leków stosowanych w nadciśnieniu.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy wiesz co wspomaga twoje serce?

Najwięcej dla serca możemy zrobić, gdy ograniczymy jedzenie tłuszczów zwierzęcych i zastąpimy je oliwą lub dobrym olejem (np. rzepakowym), rzucimy palenie, znajdziemy czas na relaks, wypoczynek i gimnastykę. Uprawianie medytacji, jogi lub tai chi zmniejsza nasilenie i częstotliwość bólów wieńcowych. Serce, a zwłaszcza tętnice, wzmocni jedzenie:

  • ryb bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe;
  • czosnku;
  • orzechów bogatych w antyoksydanty (orzechy brazylijskie) i kwas elagowy (orzechy włoskie).

Dla wzmocnienia serca warto też jadać warzywa i owoce, które ― jak twierdzą uczeni z Harvardu – o blisko 40 proc. zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca. Dieta bogata w warzywa i owoce korzystniej wpływa na stan serca niż samo odstawienie tłuszczu zwierzęcego.

Ważne

To prawda, że żeń szeń pobudza pracę serca oraz działa przeciwzakrzepowo. Ale uwaga! Osoby o zbyt wysokim ciśnieniu krwi czy chorujące na serce powinny skonsultować się z lekarzem, zanim zaczną przyjmować preparat z żeń szeniem, może on bowiem podnieść ciśnienie. Ponieważ żeń szeń wykazuje działanie przeciwzakrzepowe nie mogą go stosować osoby chore na hemofilię oraz inne zaburzenia krzepnięcia krwi. Działanie żeń szenia, obniżające poziom cukru, stanowi z kolei przeciwwskazanie dla osób ze skłonnościami do hipoglikemii.